Fransche regeering naar Bordeaux? De neutrale naburen Italië van Groote vreugde in Berlijn den val van Parijs over De situatie aan het Westfront Spanje bezet Tanger Dawes- en Youngleening Beteekenis der Fransche hoofdstad Finland betaalt zijn oorlogsschuld Huispantoffels buiten distributie Europeanen te Peking bewaren den vrede Bomaanvallen op Malta VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS F4 - - l DE DEMOBILISATIE VAN ONS LEGER Na de inneming van Parijs De betrekkingen tusschen Rome en Moskou ZATERDAG 15 JUNI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week, per'kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22442 me* was* >che- I? de zat da*; aad s 0.1- li al® Bewogen zitting van den Franschen ministerraad Danktelegram van Victor Emanuel aan Hitler De economische betrekkingen met Ankara Italiaansche gezant verlaat Cairo In overeenstemming met bevoegde internationale instanties §f|,, JiÉL glggpg li* Zij gaven hun leven voor het vaderland. Een soldatenkerkhof langs de Hoofdvaart tusschen Badhoeve dorp en Hoofddorp Duitschland zet de betaling stop HANDELSO VEREENKOMST BERLIJN-ANKARA Japansch protest bij den Nederlandschen gezant De kaprt geeft de machtsverhoudingen weer van Europa met de omringende landen van de Middellandsche Zee. De verhoudingen zijn in twee kampen ver deeld n.l. de „Spilgenooten" en de „Geallieerden". Tot de Spïlgenooten behoo- ren Duitschland, Italië en Albanië, alsmede de Italiaansche bezittingen Lïbye en Dodekanesos (eilandengroep bij Turkije). Tot de Geallieerden behoor en Engeland, Frankrijk, Corsica, Gibraltar, Malta, Cyprus, Palestina, Transjor- danië, Syrië, Algerië en Tunis. De diplomatieke betrekkingen van Egypte met Italië zijn reeds verbroken, maar officieel heeft Egypte nog geen oorlogsverkla ring aan de Spilgenooten doen toekomen Duitsche persstemmen De indruk in het buitenland Fransch legerbericht Oberst Schwabedissen aan,' vaardt zijn ambt Het slagveld bij Duinkerken Indruk te Moskou van den val van Parijs NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek jbcl® ook oed® NEW-YORK, 14 Juni (D.N.B.). Naar de Columbia Broadcasting- Company meldt, sou de Fransche regeering Vrijdag van Tours naar Bordeaux zijn verhuisd. GENèVE, 14 Juni (Stefani). Uit Frankrijk Afkomstige inlichtingen leveren de volgende bijzonderheden over den stormachtigen Fran schen ministerraad, die gisteravond is gehou den onder voorzitterschap van Lebrun. De on enigheid tusschen Lebrun en Reynaud over de aan te nemen houding ten opzichte van de Zegevierende Duitsche troepen trad steeds dui delijker aan den dag. Lebrun stond gunstig tegenover een inschikkelijke politiek, terwijl Reynaud het Engelsch standpunt van verzet jet het uiterste verdedigde. Met diepe bitter heid moest de raad constateeren, dat de diplo matie der Geallieerden twee nieuwe, vrij ern stige tegenslagen had ervaren, n.l. de Spaan- sche verklaring van non-belligerentie in plaats Van neutraliteit en de Turksche neutraliteits- Afkondiging, terwijl Turkije toch de bondge noot is van Frankrijk en Engeland. Het schijnt, dat de verdienste Parijs tot een Open stad te hebben uitgeroepen toekomt aan Lebrun, die zijn wil oplegde, niet alleen aan Heynaud, maar ook aan Weygand. Lebrun ver beet Reynaud verantwoordelijk te zijn voor ben huidigen toestand, omdat hij niet wilde aftreden op 7 Juni, toen Lebrun Laval bij zich had geroepen om Rem de taak toe te vertrou wen een nieuw ministerie te vormen, dat vredes onderhandelingen zou hebben kunnen aan- knoopen onder gunstiger voorwaarden. Bij die gelegenheid was Reynaud er in geslaagd Laval ter zijde te schüiven door te beloven de Ameri kaansche interventie te zullen verkrijgen. Aangezien deze niet kwam, besloot Reynaud Per radio een dringend, wanhopig beroep op Roosevelt te doen. Zooals men weet, had dit beroep niet het gehoopte resultaat. Volgens door het Zwitsersche agentschap uit Washington ontvangen inlichtingen zou de Woordvoerder van het Witte Huis tegenover Persvertegenwoordigers hebben verklaard, dat Washington reeds alles, wat het vermocht, voor be Geallieerden deed. Intusschen neemt de verontwaardiging van het Fransche volk jegens Engeland van uur tet uur toe. Dit verklaart het feit, dat, ondanks Zijn voorliefde voor Engeland, Reynaud geener- 'ei toespeling maakte op Engeland in zijn fadiorede van gisteravond. Een toespeling van bien aard zou zonder twijfel een golf van volks woede hebben gewekt, want de Franschen zijn cr van overtuigd, dat Engeland hen zelfzuchtig heeft overgelaten aan hun verschrikkelijk lot. Ho houding van Churchill kan op dit «ogen blik slechts bijdragen tot deze verontwaardi ging, want in plaats van positieve hulp te zen ben, gaat hij voort het Fransche volk eenvou- bige aarimoedigingsboodschappen te zenden. Home, 14 Juni. (Stefam) De „Giornale d'Ita- jte" wijdt een artikel aan de houding der neu- h"Ale nabuurlanden van Italië met betrekking tet de verklaring van den Duce, die hen er van te kennis stelde, dat Italië niet het voornemen heeft hen in den oorlog mee te sleepen. .2witserland, zoo schrijft het blad, heeft terstond bij monde van den Bondsraad en de ters opnieuw een bevestiging gegeven van de b°htiek van neutraliteit, die het in harmonie fengt met die van het fascistische Italië. Wat Griekenland betreft, waarvan de ytetsche politiek getracht heeft zich meester te tea ken en dat het wilde compromitteeren door bet een eenzijdige garantie op te leggen; zijn tegeeringshoofd, Metaxas, heeft tegenover den teliaanschen gezant te Athene uitdrukking ge iten aan zijn algeheele voldoening over de wpdrden van den Duce en heeft het krachtige vernemen van Griekenland bevestigd om met telië sijn traditioneele betrekkingen van loyale 11 goede nabuurschap te handhaven. °ok Joeg o-S 1 a v i heeft in ëen officieuze Anteekening, gepubliceerd in de „Vrême", ver roerd, dat het geen enkele reden heeft om Pb tot dusverre gevolgde houding te wijzigen, *te heeft de betrekkingen van goede nabuur- tehap tusschen Rome en Belgrado bevestigd. -,van haar kant heeft de Turksche regee- *lng de woorden van den Duce stilzwijgend •tetvangen. Men kent den druk, dien Frankrijk Engeland sinds lang op Turkije uitoefenen, te het mee te sleepen in de omsingelingspoli- ek in een sector, die vooral tegen Italië is teficht. Men kent echter ook den intelligenten ^rkeijjj-heidszin der Turksche politiek, die er ot dusverre in is geslaagd om gebaren en ri- fb's te vermijden, welke de Turksche positie Steden compromitteeren, evenals de nationale tengen des lands. Wat ten slotte Egypte betreft, zijn verbre ed der diplomatieke betrekkingen met Italië as verwacht en komt naar voren als een nood- u bjk gevolg van den ernstigen druk van En- jteffld, dat boven de onafhankelijkheid van .tepte zijn talrijke militaire strijdkrachten jteatst. Maar, zoo voegt het blad hieraan toe, £ypte begrijpt zeer wel de gevaren, waaraan zich zou blootstellen, wanneer zijn houding j te zou wagers buiten de formeele begrijpe- Jte grenzen. j Let blad besluit met te schrijven, dat de oor- rS Van Italië en Duitschland ten doel heeft, te'eehWaardigheden te herstellen, evenals een v draaglijken, toestand in Europa, zooals die te jteschijn is gekomen uit. Versailles. Deze oor- S heeft echter niet het voornemen verwar- dg te brengen in Europeesche zones, die geen tele rol spelen in deze verantwoordelijkheden. V IERLIJN, 14 Juni. (D.N.B.) De Koning van g alië en Keizer van Ethiopië heeft het tele- <j tei van den Ftihrer naar aanleiding van de l -teeming van Italië aan den oorlog als volgt tetwoord jj'te ben u zeer verplicht voor uw vriendelijke i tetie en voor de hartelijke woorden, die ik 11 levendigste beantwoord met de zekerheid, dat de roemrijke legers van Duitschland en Italië onzen trouw verbonden volkeren met de overwinning een steeds grooter geluk zullen ver zekeren." W. g. Vittorio Emanuele. De Duce heeft in een hartelijk eigenhandig schrijven aan den Führer het telegram van den Fiihrer beantwoord. ROME, 14 Juni. (D.N.B.) Van bevoegde Ita- liaansche zijde worden de berichten over het afbreken der Italiaansch-Turksche economische betrekkingen volkomen ongegrond genoemd. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat in den laat- sten tijd in het geheel geen besprekingen zijn gevoerd over technische vraagstukken van de wederzijdsche economische betrekkingen, noch over clearingkwesties. CAIRO, 14 Juni. (Reuter) De Italiaansche gezant in Caïro, graaf Mazzolini, is uit Cairo vertrokken met bestemming naar Italië. Hij zal met zijn gevolg over Palestina, Syrië en Roe menië reizen. Zwitserland zal de Italiaansche belangen in Egypte t>ehartigen en Amerika de Egyptische in Italië. MADRID, 14 Juni. (Stefani). Officieel wordt medegedeeld, dat. ten einde de neutraliteit der zone en der stad Tanger te waarborgen, de Spaansche regeering besloten heeft zieh voor- loopig te belasten met de bewakingsdiensten der politie en de veiligheid in de internatio nale zone van Tanger. Met dit doel zijn Vrij dagmorgen Marokkaansche troepen in Tanger aangekomen. Alle diensten functiónneeren regelmatig. MADRID, 14 Juni. (Reuter). Spanje heeft troepen naar Tanger gezonden om de neutra liteit der internationale zone te waarborgen. Deze bezetting geschiedt in overeenstemming met de bevoegde internationale instanties MADRID, 14 Juni. (D. K\ B.) De bezetting van de zone van Tanger, waartoe is overgegaan tot verzekering van dit gebied, is geschied door 1200 Spaansch-Marokkaansche soldaten. Naar het Amsterdamsch Effectenblad ver neemt, heeft de Duitsche regeering ,,bis auf weiteres" de betalingen stopgezet op de Da wes- en Youngleeningen en op de Oostenrijk- sche Volkenbondsleeningen. Het blad voegt er aan toe, dat de dividend en rentebetalingen op de overige Duitsche fond sen normaal zullen geschieden in het kader van de loopende Duitsch-Nederlandsche trans fer-overeenkomst. BERLIJN, 14 Juni. (D.N.B.). De Duitsche ambassadeur Von Papen en de secretaris-gene raal van het Turksche ministerie van Buiten- landsche Zaken, Menemenciogloe, hebben giste ren nota's uitgewisseld inzake een wederzijd sche handelsovereenkomst, welke voorziet in een handelsverkeer van 21 nrillioen Turksche pon den en daarmede blijk geeft van den levendi'gen wensch van beide landen, hun handelsbetrek kingen ook in de huidige omstandigheden te handhaven en uit te breiden. TOKIO, 14 Juni'. (D.N.B.). De Japansche re geering heeft den Nederlandschen gezant, ge neraal Pa'ost, een scherp protest overhandigd in verband met het beschieten van een Japan sche visschersboot door een Nederlandsch ma rinevliegtuig in de Gasparstraat ten Oosten van Sumatra. BERLIJN, 14 Juni. (D. N. B.) De bevolking van de Duitsche rijkshoofdstad vernam de in neming van Parijs door middel van een extra bericht over de radio, op de straten en pleinen verzamelde zich na de aankondiging van het extra bericht dbor de „Frankrijk-fanfare" een groote menschenmenigte, die in ademlooze stilte het overwinningsbericht aanhoorde. Hierop volgde het Frankrijk-lied, dat geestdrif tig werd meegezongen. Hierna zwegen de radiozenders, terwijl ook de menigte een stil zwijgen bewaarde. Toen brak een geweldige jubel los. Overal hoorde men het lied „Der Wacht am Rhein". Uit de gesprekken van de met blijdschap vervulde bevolking kwam steeds weer de verbazing en bewondering tot uitdruk king, dat Parijs, de hoofdstad en het hart van Frankrijk, zoo snel in Duitsche handen is ge vallen. Spoedig hingen weer overal de vlaggen uit, die juist na de achtdaagsche periode naar aanleiding van de overwinning in Vlaanderen waren binnengehaald. In een door het D. N. B. van bevoegde zijde ontvangen bericht wordt gezegd, dat Frankrijk met Parijs een van de belangrijkste centra van zijn bewapeningsindustrie en van het Fran sche economische leven verliest. Niettegen staande alle pogingen tot decentralisatie zijn n.l. groote gedeelten van de Fransche wapen industrie in en om Parijs gebleven. Zoo ver liest Frankrijk met Parijs rond de helft van de capaciteit der vliegtuigmotorenfabrieage en meer dan de helft van de productie aan vlieg;- tuigonderdeelen. Van bijzondere beteekenis is het, dat in het ParijSche industriegebied meer HELSINKI, 14 Juni. (D. N. B.) Van officieele zijde wordt meegedeeld, dat Finland, on danks zijn moeilijke economi sche positie, de rente van zijn oorlogsschulden, die op 15 Juni vervalt, aan de Vereenigde Sta ten zal betalen. F INLAND r--^ ESTLAND BRITSCHE LITAU -ATiANJÏSCRi S OVJ E T ^=0 CE AAR-— WALT DDECrA tfD'S'C H~£EEÏ De spilgenoten De geallieerden CD Door Duitschland bezette gebieden (■404SJ dan de helft van de productiecapaciteit aar. automobielen en gepantserde gevechtswagens is geconcentreerd. Bovendien is Parijs de plaats waar belangrijke speciale industrieën zijn ge vestigd. Zoo is daar verreweg het grootste ge deelte van de optische industrie en van de kogellagerfabricage gevestigd. De productie kracht van het land zaï door het wegvallen van rond de helft der productiecapaciteit van werktuigen- en van machines voor het vervaar digen van werktuigen in zeer ernst'ige mate worden getroffen. Ook de chemische industrie van Frankrijk heeft in Panjs belangrijke fa brieken. Tenslotte zijn in Parijs ook fabrieken voor de vervaardiging van wapens en munitie gevestigd. Daar de in Parijs gecentraliseerde autoriteiten en bestuurslichamen "voor de oor logseconomie of gevlucht zijn of door de be zetting hun werkzaamheden niet kunnen voort zetten, zijn belangrijke deelen van het bestuurs apparaat der oorlogseconomie buiten bedrijf. Verder is te verwachten, dat het verlies van het Parijsche industriegebied, waar zes millioen menschen werkzaam zijn, van zeer grooten in vloed zal zijn op de productiekracht van de industrieën, die in de Fransche provincie ge vestigd zijn, daar door het staken der leverin gen van bepaalde Parijsche speciale industrieën de verdere verwerking in andere fabrieken wordt lamgelegd. Het verlies van het Parijsche industriecentrum is een beslissende verzwak king van de Fransche economische en oorlogs kracht. Voor de eerste maal weer sedert 1871 melden, de Duitsche dagbladen het binnenrukken van Duitsche troepen in Parijs. Dikke opschriften Op de frontpagina's maken melding van dit geweldige militaire succes. In hoofdartikelen wordt de beteekenis der ge beurtenissen in het licht gesteld. De grootte van dit overwinningsbericht is onbegrijpe lijk, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zei- tung, die er op wijst, dat het thans pas precies vijf weken geleden is, sedert het Duitsche wes telijke leger voor den aanval Is aangetreden. Hl enkele weken, zoo merkt het blad verder Op, is een militair doel bereikt, dat in den wereldoorlog de dapperheid der Duitsche sol daten niet kon afdwingen. Algemeen wordt in de 'daden de capitulatie van Parijs als het resultaat van de beginnende iheenstorting van het geheele Fransche- Noor delijke front beoordeeld, waarbij tot uitdruk king wordt gebracht dat de totale nederlaag van Frankrijk volgens menschelijk inzicht nog slechts een kwestie van korten tijd kan zijn. Weygand, zoo constateert de Deutsche All gemeine Zeitung, heeft den slag om Frankrijk, den slag om Parijs, verloren. De Nachtausgabe legt er den nadruk op, dat het feit, dat Parijs tot open stad werd verklaard, hetgeen is af gedwongen door den geweldigen druk der Duitsche successen, de bekentenis vormt van een militaire nederlaag zonder weerga. Want de Fransche leiding heeft, naar het blad in het licht stelt, Parijs niet tot open stad ver klaard om nieuwe onmetelijke ellende voor het gemartelde Fransche volk te verhoeden, maar omdat het inzag, dat een militaire strijd om Parijs de volkomen catastrophe van Frankrijk zou zijn. MADRID, 14 Juni (D.N.B.) De inneming van Parijs is, naar de „Ya" schrijft, de bekro ning van een historisch unieke overwinning De grootte van dit historische oogenblik doet een ieder verstommen. Parijs is de ziel van Frankrijk. Naast Parijs verbleeken alle ove rige Fransche steden. Het verlies der hoofdstad is voor Frankrijks lot beslissend. De A. B. C. meent, dat het Duitsche offen sief in de Champagne voor het Fransche leger een nog grooter gevaar vormt, dan het verlies der hoofdstad, aangezien door deze operaties de troepen in de Maginotlinie worden geschei den van het overige Fransche leger. Als een loopend vuur is het bericht van de verovering van Parijs door Rome verspreid. Overal werd stormachtige vreugde gewekt. Extra edities werden den krantenverk-oopers uit de handen gerukt. Midden op straat om armden Italianen hun Duitsche vrienden. LONDEN, 14 Juni. (Reuter). Fransch leger bericht; Ter weerszijden van Parijs is de druk van den vijand in kracht toegenomen Tengevolge van dit oprukken hebben de troe pen, die Parijs verdedigen, zich volgens het ge geven bevel teruggetrokken. De stad zal niet verdedigd worden. Om verwoestingen te ver mijden is Parijs tot een open stad verklaard. Geen strategische voordeelen zouden een ver woesting van Parijs rechtvaardigen. Aan het front in de Champagne rukt de vijand naar het Zuiden op. De troependeelen, die het verst zijn gevorderd, schijnen zich ecnerzijds te keeren naar Romilly, anderzijds naar Saint Didier. Onze terugtocht voltrekt zich in de grootste orde. Officieel wordt medegedeeld; in den .'cormiddag van den I4en Juni heeft de door den Opperbevelhebber van de Duit sche weermacht in Nederland benoemde Duitsche commissaris voor de ten uitvoer ègging van de demobilisatie van de Neder - landsche land- en zeemacht, Oberst I. G. Schwabedissen, zijn ambt aanvaard. Hij begroette bij deze gelegenheid gene raal Winkelman en de officieren van het Nederlandsche opperbevel van land- en zeemacht. In zijn toespraak wees Oberst I. G. Schwabedissen o.a. op het volgende: Door de grootmoedigheid van den Führer van het groot-Duitsche Rijk is het mogelijk de Nederlandsche land- en zeemacht in volkomen orde te demobiliseeren en de sol daten niet in gevangenschap weg te voeren, doch hen terstond weer in het vrije be drijfsleven in te schakelen. Van Duitsche zijde heeft men het voornemen de verdere demobilisatie in denzelfden zin als tot dus verre voort te zetten, onder voorwaarde, dat ook van Nederlandsche zijde oprecht en loyaal daaraan wordt medegewerkt. Oberst I. G. Schwabedissen besloot met aan de verzamelde Nederlandsche officie ren dank te brengen voor den arbeid, dien zij tot dusver geleverd hebben. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijver heid .en Scheepvaart, maakt bekend, dat met ingang van Vrijdag 14 Juni de verkoop van huispantoffels is toegestaan, zonder dat daarbij een distributiebon behoeft te worden ingeleverd. PEKING, 14 Juni. (D.N.B.). Ter beveiliging van den status quo en ter handhaving van vrede en rust in de gezantschapswijk hebben de com mandanten van de Engelsche, Fransche en Italiaansche bewakingsmanschappen voor de gezantschappen een overeenkomst gesloten, wel ke tot het einde van dit jaar loopt. Bij mee- ningsverschillen zal de commandant van de Amerikaansche gezantschapswacht als scheids rechter optreden. MALTA, 14 Juni (Reuter) Gisteren zijn op Malta vijf luchtaanvallen gedaan, drie in den loop van den ochtend en twee in den loop van den namiddag. Vier Italiaansche schepen, die voor het uitbreken van den oorlog zijn aange houden, zijn in beslag genomen. Een hiervan werd vrijgegeven, teneinde de Italianen naar hun vaderland terug te brengen, daar men op Malta geen Italianen wenscht. DUINKERKEN, 14 Juni (D.N.B.) Evenals Duitschland den oorlog zelf met de meest mo derne middelen voert is ook de behandeling van de pers door de Duitsche militaire en bur gerlijke autoriteiten geheel aangepast aan de beteekenis, welke dq pers heden ten dage heeft Reeds een week na het innemen van Duinker ken heeft een groot aantal neutrale buitenland- sche journalisten gelegenheid gehad de oorden te bezoeken, waar zich het noodlot voltrok aan meerdere Fransche legers en aan het Engelsche expeditiecorps. De sporen van deze gebeurtenis bewijzen nog thans, dat hier een vernietiging van den tegenstander heeft plaats gevonden in de verschrikkelijkste beteekenis van het woord, De duizenden vrachtwagens, pantserwagens en stukken geschut, die reeds kilometers voor Duin kerken aaneengerijd langs de wegen staan en alom verspreid op de velden liggen, en het niet te schatten aantal buitgemaakte paarden, bewijzen, dat de Engelschen en Franschen er niet in zijn geslaagd hun transportmateriaal zelfs naar Duinkerken mee te voeren, laat staan op hun schepen naar Engeland over te brengen. De ergste sporen van een geheel in wanorde geraakt en verslagen leger treft men echter in de stad Duinkerken zelf aan. De kaden aan de haven zijn bezaaid met unifor men en kleedingstukken van hen, die hier de zwaarste nederlaag leden waarvan ooit in de geschiedenis melding is gemaakt. Alles is hier weggeworpen wat ook maar in eenig opzicht hinderlijk was bij het redden van het veege lijf. In de haven ligt echter nog een groot aantal schepen, die het ontsnappen mogelijk hadden moeten maken. Verschrikkelijk is ook het lot, dat de bevolking van Duinkerken ge troffen heeft. Door het evacueeren van groote gebieden in België en Noord-Frankrijk was hier onder de vluchtelingen een ellende ontstaan, die ten hemel schreide. In de stad Duinkerken ech ter, welke het laatste steunpunt van de terug trekkende Franschen en Engelschen moest zijn en waarop bijgevolg ook de laatste Duitsche aanval zich concentreerde, werden deze ge vluchte burgers geofferd in de hoop de eigen redding daardoor nog mogelijk te maken. Bijzonderen indruk heeft ook de aanblik van de stad Amiens aan de Somme op de buiten- landsche journalisten gemaakt. In wijden om trek van de kathedraal zijn alle levensteekenen hier verdwenen. Boven dit oord van verwoesting en dood ver heft zich echter, onbeschadigd, de gothische ka thedraal. Zij is er het overduidelijk bewijs voor dat het de Duitsche strijdwijze, zelfs in het héétst van den strijd, geen oogenblik aan nuch ter overleg ontbreekt en dat de meedoogenlooze vernietiging van den strijdenden vijand met ontzag voor hetgeen niet aan verwoesting be hoeft te worden prijs gegeven op bijna onge lofelijke wijze kan samengaan. BERLIJN, 14 Juni (D.N.B.) Uit het Duitsche legerbericht van vandaag blijkt, dat het thans in beweging zijnde aanvals front zich van het Kanaal bij Le Havre over een breedte van rond 500 K.M. in vogel vlucht tot aan den Rijn uitstrekt. Zoo wordt van bevoegde militaire zijde aan het D.N.B. medegedeeld. In strijd met de herhaalde beweringen der vijandelijke propaganda, dat de Duitsche krachten nu spoedig uitgeput zijn en een rust pauze noodig hebben kan uit deze feitelijke be richten gezien worden, dat de Duitsche krachts ontplooiing in het Westen tot dusverre nog geenszins haar hoogtepunt heeft bereikt en dat verdere verrassingen van Duitsche zijde ver wacht moeten worden. Vooral opmerkelijk is, dat het legerbericht constateert, dat de Duitsche gemotoriseerde en pantserdivisies op verscheidene plaatsen door de aftochtbewegingen der Franschen heen gestooten zijn en ze ingehaald hebben. Dat beteekent zoo ongeveer het ergste, wat een leger kan overkomen. Het effect van dergelijke inhalende achter volgingen heeft men tijdens den Pooischen veld tocht uitvoerig kunnen waarnemen. Het ziet er naar uit, alsof in Frankrijk op zijn minst bij deelen van het aanvalsfront aldaar thans het zelfde beeld zich herhaalt. Want er wordt uit drukkelijk op gewezen, dat de vijand met prijsgeven van zijn geheele uitrusting is ge vlucht. Dat is een nieuwe, zware slag voor de Fran schen. Nadat zij in Vlaanderen en Artois hun groote stootleger met élitetroepen en beste moderne uitrusting hadden verloren, is thans hun weerstandskracht eveneens ineengestort op het moeizaam opgebouwde nieuwe front. De Amerikaansche zender Wayne gaf van nacht op grond van een uiteenzetting van een officieelen vertegenwoordiger van het Fransche ministerie van Oorlog een beschrijving van den roestand der Franschen, dien hij zeer ernstig noemde. Verwijzende naar de ontzaglijke tref kracht van het Duitsche offensief, werd daar bij uitdrukkelijk naar voren gebracht, dat de sedert acht dagen zonder onderbreking strijden de Fransche troepen de uitputting nabij zijn, maar toch door gebrek aan troepen, die in den strijd zouden kunnen worden geworpen, niet van het front kunnen worden weggenomen. Opmerkelijk was verder, dat er op gewezen werd, dat een Fransch tegenoffensief op het oogenblik volkomen onmogelijk zou zijn en dat het Duitsche luchtwapen verre de meerdere is van het Fransche, ondanks de talrijke Ameri kaansche bommenwerpers. Volgens het Italiaansche legerbericht van he den moet ook aan het Fransche Zuidelijke front een krachtiger activiteit van den kant van Ita lië worden verwacht. Van belang is verder de constateering van het legerbericht van heden, dat vandaag het derde gedeelte van den veld tocht in het Westen is begonnen, nX de ach tervolging van den vijand tot aan de definitie ve vernietiging. De totale nederlaag van Frank rijk is derhalve binnen zeer korten termijn te verwachten. BERLIJN, 14 Juni (A.N.P.). In politieke kringen te Berlijn heeft men met voldoening kennis genomen van den van Italiaansche zoo wel als van Sovjet-Russische zijde gemelden terugkeer van den Italiaanschen ambassadeur naar Moskou en van den Sovjet-ambassadeur naar Rome. Men ziet daarin van Duitsche zijde een weerlegging van de door de nieuwsorganen der westelijke mogendheden verspreide ge ruchten over meeningsverschillen tusschen Rome en Moskou, die in het bijzonder betrek king zouden hebben op Balkanvraagstukken en waarvan beweerd was, dat zij tot een stap der asmogendheden te Moskou zouden leiden. Een tegenspraak van deze geruchten wordt van Duitsche zijde niet noodig geacht. Het karak ter der betrekkingen tusschen Moskou en Rome is door den terugkeer der ambassadeurs voldoende gekenmerkt. In politieke kringen te Moskou en bij de ge heele Sovjet-Russische openbare meening, heeft, zoo meldt het D.N.B., het bericht van den zegevierenden intocht der Duitsche troe pen in Parijs, waarin men de bekroning ziet van de Duitsche wapensuccessen en een be slissend keerpunt van den oorlog, grooten in druk gemaakt. De onhoudbare toestand der Fransche legers voor Parijs was door de mili taire deskundigen alhier en door de pers reeds sedert eenige dagen ingezien. Zoo schreef van daag, nog voor de intocht der Duitsche troe pen in Parijs bekend was geworden, de Kras- naja Swjesdja: „De strategische positie, zoo als die zich tot dusverre aan de Seine en Marne heeft ontwikkeld, maakt de verdedi ging van Parijs voor de Franschen onmogelijk." Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 711 Vorige stand760 Zon op: 5.16 onder: 22.04 Licht op. iZAi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1