Hulde gebracht aan hen, die vielen WAAR DE FILMBAND ROLT Zoekt gij betrouwbaar Personeel STAD Aankoopen voor het bezettingsleger Plaats dan een „Omroeper" j voor 90.000 gezinnen WETHOUDER VAN LIEMT JUBILEERT Geen Britsche troepen geland in Ned.-Indië Gemeenschapszin en o ffervaa rdigh e id Opheffing bankenmoratorium ZATERDAG 15 JUNI 1940 RAAD VAN BEVERWIJK Receptie te zijtien huize Een slager zoekt naar zijn besten klant Zijn knecht wist er meer van en ging met de centen strijken Wat is mijn en wat is dijn? Een opperman dacht slim te zijn, maar de politie had hem door Examens L.O. Moeilijkheden worden overwonnen De helden uit de film „Pension aat voor heeren" (Frans Hals) ZANDVOORT (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) PRINSES JULIANA IN MONTEBELLO LIJK OPGEHAALD Leveranties van levensmiddelen en voedermiddelen uitsluitend tegen afgifte van een bon Officieele tegenspraak van Ned.-Ind. regeering CINEMA-PALACE Als een dief in den nacht SPAARNE-THEATER DOODLOOPENDE STRAAT Gave film in Luxor-Theater OPERA-BAL Operettefilm in Rembrandt PENSIONAAT VOOR HEEREN" Een humoristische filmklucht in Frans Hals Reglementen der spaarbanken blijven van kracht DUITSCHLAND VLAGT GIRO WEER NORMAAL Sollicitaties ongewenscht Diplomaten verlaten Rome iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig siiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT; NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT éUIIIHiHIHIHIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIllllllllllllllllllllllillllllMIHIIIillllllMIMIHHIIIIIllllllHlllllllilllMlIÜIIIIIIIIIIUilltilW iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniHiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Heden herdenkt onze wethouder, de heer N. J. B. van Liemt, zijn 25-jarig raadslidmaat schap. Hoewel er alle aanleiding toe geweest zou zijn, dit gedenkwaardige feit na zoon kwart eeuw van verdiensten luisterrijk te vieren, heeft de heer Van Liemt er gezien de tijds omstandigheden op aangedrongen, dat de herdenking zoo sober mogelijk zou worden ge houden en dat er geen feest in den gebruike- lijken zin van het woord zou worden gevierd Aan een huldiging ten stadhuize zal de ju bilaris evenals zijn medejubilaris, het raads lid notaris G. Wolzak zich echter niet kun nen onttrekken; hedenmorgen te half 12 zul len de beide jubilarissen aldaar gelukgewenscht worden door het dagelijksch bestuur der ge meente, door de leden van den Raad en door de ambtenaren. Een officieele receptie zal door den heer Van Liemt verder niet gehouden worden, doch. waar de jubilaris ook wel weet, dat tal van particulieren, corporaties, enz. zich zeer teleur gesteld zouden achten, indien zij niet in de gelegenheid waren hem te feliciteeren op dezen merkwaardigen dag, heeft de heer Van Liemr belooft hedenmiddag in huize Lorentzplein 9 „thuis" te zullen zijn. Met voldoening zullen vele belangstellenden dit vernemen. Een slager uit Lisse vond het een eigen aardig verschijnsel, dat een van zijn vaste klanten in langen tijd niets meer bij hem bestelde. Volgens zijn boeken had deze in eenigen tijd geen bestelling meer gedaan, maar hij kon maar niet achterhalen wat de oorzaak daarvan was. Zijn vleesch was goed zooals altijd. Dus wat kon het zijn? Zijn knecht kon beter antwoord geven op deze duistere en onbegrijpelijke dingen. Der tien maal had hij dien vasten klant van vleesch voorzien en het geld dat hij hiervoor ontving had hij zijn baas nooit betaald. Het geld wist hij, op zijn manier, zoo goed mogelijk te be steden. Hij kocht er o.m. cigaretten, gramo- ftxmplaten en kleeren voor en van wat er overschoot pikte hij nog een paar bioscoopjes Hfj had er dus een luxe leventje van geleid en had er maar liefst f 180 doorheen geslagen. Ook bij zijn vorige bazen bad verdachte der gelijke kuren uitgehaald. De officier van Justitie vund verdachte een jongeman, die zijn baas regelmatig en syste matisch benadeelde. En hij toonde niet het minste berouw over zijn gepleegde daden. Van de aanvankelijk toegezegde schadevergoeding was niets gekomen, daar hij dacht dat het toch wel een strafzaak zoii worden. Blijkbaar was het goede voornemen om de schade terug te betalen alleen maar genomen om uit de gevangenis te blijven. De officier eischte daar om zes maanden hechtenis. De verdediger, mr. L. G. van Dam, wees er op, dat verdachte nooit eerder veroordeeld was en hij vond het onjuist verdachte kwalijk te nemen, dat de familie het geld niet wilde betalen. De slagersknecht zelf kon het niet doen. Verdediger verzocht den politierechter een rapport over verdachte in te winnen en de mogelijkheid van terugbetaling nader te onderzoeken. De politierechter heeft dit ver zoek ingewilligd. Een 22-jarige opperman uit de Haarlemmer meer stond Vrijdagmorgen voor den Haar- lemschen Politierechter terecht, daar hij van een 24-jarigen timmerman uit Hillegom, die in Badhoevedorp aan een in aanbouw zijnde wo ning werkte, een handzaag had gestolen. Het gereedschap had een waarde van f 3. De opperman dacht heel slim te zijn door de gestolen zaag in een zak met wat afval weg te stoppen en haar zoodoende ongemerkt mee te nemen. Toen hij zijn werk verliet werd hij echter „geknipt" door de politie, die hem in de gaten had Officier; „Waarom deed je dat?" Verdachte: „Wel, ik zag dat ding daar zoo liggen." Dat smoesje was natuurlijk erg goedkoop en de officier kon daar geen vrede mee nemen. Uit het rapport, dat over verdachte was uitgebracht, bleek dat hij traag en lui was en door zijn collega's veelal sloome duike laar werd genoemd. De Politierechter vond dezen diefstal zeer „fraai". De opperman was uit goedheid aangenomen, maar zijn werk was niet veel waard. Dit laatste was in dezen tijd zeker geen aanbeveling. Daar verdachte nog geen enkele maal ver oordeeld was wilde de officier van Justitie het nog eens met hem probeeren. Hij eischte voor dezen diefstal een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ook de Politie rechter ging mee met de voorwaardelijke straf en veroordeelde verdachte daarom tot 14 dager- voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en tevens tot een geldboete van f 5, subsidiair twee dagen. De opperman moest toch in ieder geval er van doordrongen zijn, dat hij iets gedaan had Rijkskweekschool aan de Leidschevaart, te Haarlem. 6 candidaten. Geslaagd de dames: N. van de Kaa, H. J. Kubatz, M. K. Leydek- kers, 3, A. Mailand en F. K. Meyer. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den loco-burgemees ter, wethouder W. van Dok. Afwezig was de heer Rodenberg. Bij den aanvang der vergadering bracht de voorzitter een woord van deemoedige hulde aan de nagedachtenis van hen, die gesneuveld zijn. Gelukkig is, voor zoover is na te gaan, het aantal gevallenen in onze gemeente gering. Niettemin betuigde spr. voor het gemeentebestuur warme deelneming in het verdriet van de nagela ten betrekkingen. Voorts bracht de voorzitter een groet van Burgemeester Scholtens, die na ruim veertien dagen in de Mariastichting te Haarlem te hebben doorgebracht, genoodzaakt was voor verder herstel zich n-og eenigen tfjd buiten de provincie te begeven. Hij sprak den wensch uit dat de burgemees ter weer spoedig geheel hersteld in ons midden mag zijn. Het laat zich verstaan, zoo ging de Voorzitter verder, dat de omstandigheden hebben mee gebracht dat met het houden van een raads vergadering langer gewacht is dan normaal. Wij hebben echter gemeend dat het thans goed zou zijn de noodzakelijke dingen met elkander te bespreken. Vooreerst omdat zulks vOor een ordelijken gang van zaken noodig is, ten tweede omdat wij, evenals de overheid, van meening zijn, dat weer zoo spoedig mogelijk het normale leven zfjn beloop moet krijgen en dit niet het laatst tot uitdrukking gebracht moet worden in de werkzaamheid van den ge meenteraad. Jn dit verband spreek ik den wensch uit dat in de naaste toekomst de burgerij zoowel als het gemeentepersoneel met een zelfde mate van beheersching en juist inzicht ons zal steunen, gelijk zulks geschied is in de maand, die achter ons ligt. Met grooten lof moet ik hierbij gewagen van de wijze waarop de politie en het personeel van alle diensten mij heeft terzijde gestaan in deze moeilijke dagen. De sfeer van eensgezind heid en offervaardigheid, die ons van uur tot uur omgeeft, vormen een zekere garantie, dat het gelukken zal de moeilijkheden, waarvoor wij zeer zeker nog zullen komen te staan, te overwinnen. Het gemeentebestuur staat na tuurlijk voor vele en nieuwe problemen. Tal van beslissingen moeten van dag tot dag wor den genomen over zaken, waaromtrent geen jurisprudentie bestaat. Hierbij staat ons steeds vOor oogen, de wenschelijkheid, het be drijfsleven, daar waar het verstoord werd door den loop der gebeurtenissen, weer zbo spoedig mogelijk op gang te zetten. Zoo is het ons mogen gelukken den tuin bouw (en ik bedoel hiermee het veiling wezen) door moeilijkheden van tijdelijken aard heen te helpen het vervoer van levensmiddelen, dat met den goeden gang van zaken aan de veiling nauw verband houdt, wordt zooveel mogelijk bevorderd. Het mocht ons verder gelukken coördinatie te brengen in het vervoer van bloemen en ook voor dezen tak van bedrijf het aller noodzakelijkste vervoer gaande te houden. Verder hebben wij op verzoek van de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer mede werking verleend voor het op gang bren gen van het strandleven en we hopen met hen die het moeten hebben van het badseizoen, dat het alsnog mag gelukken ook dezen zomer nog iets van de exploita tie terecht te brengen. Aparte maatregelen worden er genomen voor de slachtoffers der inundatie in het aangren zende polderland. Met medewerking van de overheid de Rijks Land- en Tuinbouwcon- sulenten en dank zij den gullen gaven van een groot deel der burgerij, zullen wij alles in het werk stellen deze zoozeer getroffen bevol kingsgroep weer te hepen, opdat alle bij de inundatie betrokken land-"en tuinbouwers weer zoo spoedig mogelijk zij het dan ook onder uitermate moeilijke omstandigheden hun arbeid kunnen hervatten, teneinde het brood voor vrouw en kinderen te verdienen. Een prachtig blijk van gemeenschapszin is in onze gemeente aan den dag gelegd bij het inzamelen van hulpmiddelen, ook voor da slachtoffers in andere gebiedsdeelen van ons land. Drie groote treilers met ledikanten, bed dengoed, werkkleeren, verband- en verplegings- artikelep zijn vanuit Beverwijk naar de ergst geteisterde gebieden gezonden. Nog dagelijks komen aangiften voor verdere beschikbaarstel ling binnen. Wij allen, wij willen graag met eenige hoop, met eenigen moed en met eenig vertrouwen in de toekomst blikken. Naar mijn vaste over tuiging kunnen we zulks, indien onder de be volking van Nederland in al zijn geledingen het besef aawezig is, dat wij in moeilijke tijden op elkander kunnen rekenen. Ik hoop dat zulks oOk in onze gemeente tot uitdrukking zal komen als dezer dagen nog maals een beroep op u allen zal worden ge daan en dat in den komenden tijd bij het vervullen van zijn taak het dagelijksch bestuur van de gemeente op steun en medewerking van den gemeenteraad zal kunnen rekenen. De belangen van de burgerij zullen het best worden gediend door aanpassing aan de ge wijzigde omstandigheden, op waardige en cor recte wijze mee te werken aan maatregelen, welke in overleg met, of in opdracht van de Duitsche autoriteit dienen te wörden geno men. Hierbij stel ik er prijs op te verklaren, dat de Duitsche autoriteiten op de meest correcte wijze behulpzaam zijn bij het zoeken van de richtlijnen en de wijze waar op de voorschriften dienen te worden op gevolgd. Onze taak wordt hierdoor aan merkelijk verlicht. Ons streven zijhet uit de gewijzigde om standigheden voortvloeiende leed zooveel mo gelijk te verzachten. Benoemd werd tot onderwijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager on derwijs mej. C. M. Tervoort, te Velsen NoOrd. De heer K. Middelbeek, onderwijzer aan de Julianaschool, werd benoemd tot onderwijzer aan de openbare u. 1. o.-school. Van het kerkbestuur van de parochie van O. L. Vr. van GOedën Raad was een verzoek ingekomen om de benoodigde gelden te mogen ontvangen voor de stichting van een nieuwe bijzondere school vOor gewoon lager onderwijs. De aanvrage voldeed aan de wettelijke eischen en de raad besloot om de gevraagde medewer king te verleenen. Naar aanleiding van een verzoekschrift van de Nationale Commissie tegen het Alcoholis me, om het maximum aantal verloven A, dat in 1936 was bepaald op 35, terug te brengen tot 17, stelden B. en W. voor, om het maximum aantal van deze verlov enop 25 vast te stellen Er zijn momenteel in onze gemeente 17 ver loven A van kracht. In verband met de uit breiding van de bevolking, achtten B. en W een beperking tot 17 niet juist. Aldus werd besloten. Op grond van een advies van de Beverwijk- sche Middenstandscentrale Stelden B. en W. voor, om geen gevolg te geven aan het. ver zoek van een 19-tal sigarenwinkeliers, die ver ruiming wenschten van de verkoopgelegenheio op Zondag. Aldus besloten. Ten behoeve van de verstrekking van extra hulp aan werkloozen (B-steun) werd een cre- diet toegestaan van f 5522.10, benevens f 323.90 voor kleine boeren en tuinders. Van deze be dragen wordt respectievelijk f 4124.10 en f 241.90 van het rijk terugontvangen. Op de begrooting voor 1939 is voor subsi- dieering van het fröbelonderwijs een bedrag van f 7760.98 geraamd. Nu deze post döor de hoogere instantie is goedgekeurd, steldenB. en W. voor het bedrag als volgt te verdeelen; R. K. fröbelschool f 6099.44; Neutrale fröbel school f 1231.07; Chr. fröbelschool en de R. K. fröbelschool te Wijk aan Zee ieder f 3 per leerling. Voorts wilden B. en W. aan laatstgenoem de school een bijdrage van f 100 verleenen in de kosten van haar gebouw. Goedgekeurd. Besloten werd voorts om aan de N.V. Vink's Fruithandel te Eist, «en perceel grond aan de Nieuwe Kade te verhuren, ter oppervlakte van 4000 M2 en tegen een huurprijs van f 325 per- jaar. Gemeentelijke Wandelterreinen B. en W. stellen voor de meer dan 100 H.A. groote ge meentelijke duinterreinen grenzende aan Plan- Noord en de waterpartij voor het publiek open te stellen tegen de volgende toegangsprijzen: dagkaart 10 cent, maandkaart 1 en een sei zoenkaart tegen 2.50 per persoon. Kinderen be neden veertien jaar, mits onder geleide, hebben vrijen toegang. Verwarming Raadhuis B. en W. stellen voor de bestaande oliestookinrichting voor ver warming van het raadhuis te vervangen door een automatischen kolenstoker, die aangepast kan worden aan de bestaande installatie. De kosten zijn 1150. Werkverschaffing B. en W. achten het wen- schelijk voor de tewerkstelling der werkloozen, in het belang van de voedselvoorziening, in werk verschaffing over te gaan tot het betelen van ongeveer 2]/. H.A. grond met bruine boonen. De Nederlandsche Heidemaatschappij diende hier voor een begrooting in, welke aanwijst een be drag van f 1850. Spoedshalve is reeds met dit werk begonnen en vraagt het college thans als nog machtiging aan den raad dit werk voort te zetten. Crediet buitengewone omstandigheden Voor de uitgaven betreffende de luchtbescher ming, buitengewone politiemaatregelen en de kosten vallende op de bezetting, vraagt het col lege aan den raad een crediet van 5000. Reuter bericht ons uit Ottawa, dat Prin ses Juliana heden met Haar beide kinderen in Montebello is aangekomen. De burgemeester van Doodewaard maakt be kend, dat op 13 Juni in zijn gemeente uit de Waal is opgehaald een geheel ongekleed lijk van een manspersoon, naar schatting 25 a 30 jaar oud, lang ongeveer 1.80 mjter, flink gezet postuur, blond haar, bruine oogen, gaaf gebit. Het lijk heeft ongeveer 3 a, 4 dagen in het wa ter gelegen. Bij vermissing wordt telefonisch be richt verwacht. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat in overleg met den bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland de volgende regeling is getroffen met betrekking tot leveranties, ten behoeve van het Duitsche leger in Nederland, van die levensmiddelen en voedermiddelen, welke krachtens de distributiebepalingen slechts te gen afgifte van een bon of schriftelijke ver gunning afgegeven mogen worden, of van welke de aflevering, in afwachting van een nadere distributieregelig, tijdelijk verboden is. Op het oogenblik betreft deze regeling dus: suiker, thee en koffie en vrijwel alle krachtvoedermid- delen. Met ingang van Maandag 10 Juni mag de aflevering van bovenbedoelde levensmid delen en voedermiddelen ten behoeve van het Duitsche leger in Nederland uitslui tend geschieden tegen afgifte van een door de betreffende Duitsche militaire autori teit onderteekenden bon, waarop de soort en de hoeveelheid der aan te koopen pro ducten staat vermeld. Deze bon, waarvan een afbeelding in de dag bladen zal worden afgedrukt, dient door den leverancier te worden bewaard en kan met de betreffende distributiebons of vergunningen mede worden opgezonden ter verkrijging van een nieuwe toewijzing voor de aanvulling van zijn voorraad. Uitdrukkelijk zij er de aandacht op ge vestigd, dat deze regeling uitsluitend geldt voor aankoopen ten behoeve van onder- deelen van het Duitsche leger in Neder land en derhalve niet voor individueele aankoopen door' Duitsche militairen ten behoeve van hun persoonlijk gebruik, ten aanzien van welke de algemeen geldende bepalingen van toepassing blijven en welke aankooperi dus slechts in eene, met het normale gebruik gelijkstaande hoeveelheid voor eigene onmiddellijke behoefte mogen geschieden. Uiteraard geldt ook hier de bovenvermelde regeling, da; levensmiddelen, welke krachtens de distributiebepalingen slechts tegen afgifte van een bon afgegeven mogen worden of van welke de levering tijdelijk is verboden, ook aan Duitsche militairen, niet zonder bon mo gen worden verkocht. BATAVIA, 14 Juni. (Domei.) De berich ten in de Japansche bladen, volgens welke tweeduizend man Britsche troepen uit Singapore heimelijk geland zouden zijn in Nederlandsch-Indië, zijn vandaag door de Nederlandsch-Indische regeering officieel tegengesproken. Bij den aanvang van zijn allengs avontuur lijker wordende misdadigersloopbaan is Douglas Fairbanks Jr. een halfwas-dranksmokkelaar, die bij een gevecht zijn kameraad doodelijk "ver wondt. Vanaf dat oogenblik is hij in de macht van zijn baas, een doortrapten schurk, die hem gebruikt voor steeds grootschepscher beroovin- gen en inbraken. Zelfs in vliegtuigen opereert de jeugdige dief, waarna hij zich door middel van een parachute in vrijheid stelt. Dat gaat jaren zoo door tot Douglas zijn opdrachtgever weet te ontloopen en voor zichzelf begint. Hij wordt inbreker met naam in de New-Yorksche onderwereld en hij zou misschien als misdadi ger zijn leven hebben gesleten als daar niet het rijke meisje was geweest, wier juweelen hij wil stelen en die verliefd op hem wordt. Ook het meisje heeft geen zuiver geweten. Maar samen willen zij opnieuw en nu eerlijk begin nen. De jaren, die misbruikt voorbijgingen, wreken zich echter en er moeten eerst schier onover komelijke moeilijkheden worden overwonnen voordat zij onbezorgd aan hun toekomst kun nen bouwen. Zij offert zich op voor hem en hij voor haar en die opofferingen worden be loond door hun hereeniging. Een film met vaart, waarbij men zich geen oogenblik verveelt. In het voorprogramma ziet men naast een aardig teekenfilmpje den vooruitgang in de televisie. Met twee spannende films komt het Spaarne- Theater deze week uit. „Cassidy Zegeviert" speelt onder de goud zoekers van de Wild West. Een jonge man, Cassidy, verdacht van moord, komt op zijn vlucht in aanraking met de dochter van een der medeplichtigen van de daders. Zij verwer ven eikaars sympathie. Doch intusschen heeft papa weer deelgenomen aan een overval op de Bank. Cassidy neemt, om zijn onschuld te too- nen, de vervolging op eigen houtje ter hand. Hfj ontkomt daarbij op het nippertje aan den dood. Tot tweemaal toe zelfs. De vader van het meisje, die zoo héél slecht van inborst niet blijkt te zijn, wordt door hem ten slotte nog gered en deze op zijn beurt getuigt voor Cas- sidy's onschuld. Cassidy wint het daarmee niet. alleen van de valsche verdenking, maar ook van den tegenstand der jonge vrouw. Hij zege viert. De tweede film, ,,De zeelieden", is een ver haal vol actie en strijd tusschen menschen en elementen. Al met al is een bezoek aan het Spa arne-theater zeer zeker aan te raden. Het tooneelstuk van Sidney Kingsley, dat een gelijken titel draagt als de film, heeft maanden lang het groote succes gevormd van Broadway en is tenslotte door Samuel Goldwyn opgekocht. William Myler voerde de regie bij de verfilming en heeft hiermede een zijner grootste werken gecreëerd. Doodloopende straat behandelt een oud, 'geliefd thema, waarmede vele kunstenaars zich in den loop der eeuwen roem hebben ver worven, maar dit stuk rauw en reëel leven, dit stuk rotheid en idealisme zal een opvallende plaats onder al deze werken behouden. Het is tenslotte een fragment van New York, dat we eerder niet in dezen vorm leerden kennen. Wij hebben niet zelden geklaagd, dat de Amerikaan- sche filmproductie ons overstroomde met luiaards, frivole leegloopers en flirtende vrou wen. Een pendant hiervan vormt Doodloopende straat, dat ons voert naar enkele vierkante me ters straat in de banlieu van New York, waar de door pauperisme en lanterfanterij bedorven jeugd een schier natuurlijke opvoeding krijgt tot 't bende-leven, dat ons in duizenden variaties en in allerlei excessen is voor oogen gesteld. Myler heeft hier een zestal schobbejakken uit gebeeld met een felheid, die alleen de begaafden in het leven opmerken. Volkomen realist doet hij ons de ontaarde jeugd kennen, zooals zij in onzen eigen jongenstijd was en in onzen ouder dom nog zal zijn. Maar hij heeft bovendien de goeden onder deze menschen niet over het hoofd gezien. Integendeel, een frappant evenwicht heeft hij geschapen met zijn Drina (gespeeld door S. Sydney) en zijn Drave (Joel Maecrea). Beiden kennen nog het goede, streven het ieder voor zich met ijver na en vinden tenslotte elkander. De ellendige gevolgen van de ontaarding zien we gepersonifieerd in den aartsboef Baby Face (gespeeld door H. Bogart) en vertrapt en veraf schuwd door de vloekende moeder. In elk dezer menschen leeft óf 'n brok onherstelbare ellende öf 'n stuk gaaf optimisme. Wat er van 'n kneed bare jeugd kan worden, toont ons Tommy. In haar geheel schenkt deze film ons een stuk gave kunst, vol ontroerende, diep-menschelijke, ja hartstochtelijke passages. Zij kan ook door ieder gezien worden, maar volwassenen slechts zullen haar in haar vollen omvang kunnen waardeeren en genieten. In het Rembrandt Theater draait deze week de film „Opera-Bal" onder regie van Geza von Bolvary en met muziek van Peter Kreuder. Het verhaal van de film „Operabal" luidt ongeveer als volgt: Georg Dannhauser is een rijke fabrikant, die in een zeer weelderige omgeving leeft. Hij verveelt zich evenwel danig, wat ook in zulk een weelderige omgeving kan voorkomen en voelt zich genoodzaakt deze ver veling te verdrijven. Wat is een geschikter ge legenheid, dan een nacht zoek te brengen op het operabal. Met zijn vriend Paul Höllinger, die uit een provincieplaats zijn vriend in Wee- nen komt opzoeken, zet hij een plan in elkaar. Een list om zich voor deze gelegenheid op een gemakkelijke manier van het overbodige gezel schap van hun echtgenooten te ontdoen, vinden zij als geïnspireerd. Slechts een telegram en een z.g. dokter, die aan een afspraak helpt herin neren, zijn hiervoor noodig. Ook een oom van Dannhauser wordt een pleiziertje gegund. De vrouwen, althans mevrouw Dannhauser, zijn evenwel niet mis, zij vermoeden onraad en zin nen op een middel om haar echtgenooten op de proef te stellen. Een uitnoodiging tot het opera bal onder vreemden naam is gauw geschreven. En als tenslotte alles naar het operabal trekt, op eigen gelegenheid natuurlijk, kunnen de ge beurtenissen eerst goed van stapel loopen. Het geheele apparaat komt in werking. Zelfs Dann- hausers kamermeisje, zijn bediende, een kellner, een schlager-componist en een balletdanseresje komen eraan te pas. Mijnheer Dannhauser kent zijn vrouw evenwel en vreest de noodige com plicaties. Hij is op zijn hoede, het mag evenwel niet baten, dank zij het feit, dat de dames maskers dragen. De gebeurtenissen op dit bal verwijderen de diverse echtelieden eenigen tijd van elkaar, zelfs de gezworen vrienden, Höllinger en Dannhauser, willen elkaar in de haren vliegen. Of nee, zij zullen de zaak „gentlemanlike" beslechten, zij zullen duelleeren in het Prater. Dit gebeurt even wel niet, de vrienden verzoenen zich met elkaar, de echtelieden vergeten hun jaloezie, het kamer meisje krijgt haar huisknecht, enfin u kunt de lijst verder zelf wel afmaken; en deze oplossin gen worden waarschijnlijk gemaakt door een verfrisschend bad, dat den alcohol, dien de heeren gebruikt hebben, aanzienlijk aanlengt. Voor volwassenen. In een Fransch plaatsje, dicht bij zee en te midden van een rustige omgeving ligt de villa Miramar, een instituut, waar aankomende di plomaten, zeekapiteins en jongelui uit de En- gelsche society heengaan om Fransch te leeren van den drukken en opgewonden professor Maingot en zijn aardige dochter Jacqueline Is het op zich al een vermakelijk stel jonge lui, dat dit „pensionaat" bevolkt, de avonturen beginnen toch pas als de zuster van een hun ner, Diana Lake (Ellen Drew) onverwachts haar broer komt opzoeken. Zij is een allercharmantste verschijning, maar blijkt ook een onweerstaanbare flirt, die niet alleen de lessen in de war stuurt en de hoof den op hol brengt, maar ook achtereenvolgens aller harten breekt. De eerste die haar volkomen doorziet is Alan Howard (Ray Milland), die zich voorbereidt voor een diplomatenloopbaan en bovendien nog romans schrijft. Hij waarschuwt de anderen voor haar, aanvankelijk zonder veel succes. Haar uitverkorenen meenen ieder voor zich, de eeni ge te zijn, die Werkelijk haar hart veroverd heeft. Door al deze vreemde verhoudingen wordt da toestand op het „pensionaat" steeds meer gespannen, totdat op een carnavalsfeest de zaak spaak loopt. Rogers, een zeekapitein, en Chris Neilan, een stille, bescheiden jongeman, leer lingen van het pensionaat, willen elkaar te lijf gaan, maar ontdekken weldra, dat zij beiden evenzeer door Diana bedrogen zijn. Zij scharen zich aan Alan's zijde en vragen Diana reken schap. Deze verklaart dan zeer tot den schrik van Alan, dat zij alleen van hem houdt. Het drietal sluit dan een bondgenootschap om el kaar tegen Diana te beschermen. Diana poogt tal van keeren Alan voor zich te winnen, maar zijn twee kameraden slagen er in hem onge deerd door de gevaren he ente helpen. Diana geeft eindelijk baar pogingen op, als zij hoort, dat een nieuwe leerling op komst is. Lord Hey- brook. Dezen nieuweling zal zij trachten in te palmen. Maar als de nieuwe Lord blijkt een mager, spichtig schooljongetje van 15 jaar te zijn, ontvlucht Diana teleurgesteld het pensio naat. Alan barst in een hartelijk gelach los hij is gered. Maar o inconsequentie van het noodlot een jaar later vermelden de filmjournaals het huwelijk van den romanschrijver en diplomaat. Alan Howard, met Diana Lake. Deze vermakelijke klucht, verfilmd naar het Britsche tooneelstuk „Rrench without tears", is een charmante en geestige geschiedenis met kostelijke staaltjes van drogen, dwazen, Engel- schen humor. In verband met de opheffing van het z.g- Bankenmoratorium, door intrekking van het Koninklijk besluit van 10 Mei 1940 (Staatsblad no. 483), vestigt het departement van Finan" ciën er de aandacht op dat door deze opheffing uiteraard geen enkele inbreuk wordt gemaakt op de door instellingen als de spaarbanken, krachtens eigen reglementen gestelde bepa" lingen met betrekking tot de terugbetaling van spaargelden. De spaarbanken blijven volkomen bevoegd uitbetalingen te doen plaats hebben met inachtneming van hun reglementen met af niet verscherpten opzeggingstermijn en wan neer zij dat nuttig odrdeelen deze te beper- ken tot de door haar vastgestelde bedragen. BERLIJN, 14 Juni (D.N.B.) Als gevolg van de groote overwinning der Duitsche troe pen in Frankrijk, die vandaag bekroond is met het binnentrekken te Parijs, en door het zege" vierende einde van den heldhaftigen strijd il5 Noorwegen, wordt op bevel van den Führer in geheel Duitschland ter eere van de Duitsch® soldaten drie dagen lang de vlag uitgestoken- De kerkklokken worden een kwartier lang ge" luid. De directeur van den Postchèque- en Giro dienst deelt, voor zooveel noodig, aan de hou ders van postrekeningen mede, dat in verband met de intrekking van het „besluit Bankmora- torium" de beperkende bepalingen betreffende het beschikken over bedragen door middel van chèques zijn vervallen. De rekeninghouders kunnen derhalve, thans evenals voorheen, zoo wel door overschrijving als met chèques wede1' alle betalingen door tusschenkomst van hunne rekeningen verrichten en, binnen de grenzen van hun tegoed, onbeperkte bedragen in gereed geld opnemen. Van bevoegde zijde wordt er ons op gewezen, dat sollicitaties naar ambtelijke of particulier® betrekkingen bij het „Praesidialburo" van den Rijkscommissaris voorshands geen zin hebben- Indien dit bureau krachten noodig heeft, zulle15 openbare oproepingen worden gedaan. ROME, 14 Juni (Reuter). De diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers van Polen, Nederland en Noorwegen te Rome zijn gister" avond per specialen trein uit Rome vertrok" ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4