m f Nieuw stadscentrum van Rotterdam Na de capitulatie van Parijs DE UITBREIDING VAN AMERIKA'S DEFENSIE Een vreemde vischvansst Rotterdam heeft veel glas noodig CREDIETVERLEENING BIJ OORLOGSSCHADE ZATERDAG 15 JUNI 1940 Distributie in Griekenland nieuwe luchtaan vallen OP MALTA Moskou beloofde geen PUINRUIMERS STALEN 150 RIJKSDAALDERS Als wij weer gaan autorijden Kerkdijk Leven De reactie in de Ver. Staten De Britsche pers Republikeinen prijzen vredelievend heid der eigen partij NIEUWE REGEERING IN LITAUEN In verband met de besprekingen met Moskou Italianen vallen ook steden in den Soedan aan cairo, 15 Juni. (Reuter). Gemeld wordt, A 'h den loop van "Vrijdag voortdurend lucht- ^hvaiien op Malta zijn ondernomen. Twee Jtsche soldaten zijn gedood en een werd ge- w°hd. HULP AAN ZWEDEN MAANDAG VERKLARING DOOR TURKSCHEN PREMIER MADRID CONTROLEERT BUITENLANDSCHE PERS AMBASSADEURS BIJ MOLOTOV UITSTEL VOOR BETALING DER FINSCHE SCHULDEN Beperkt stroomverbruik in Argentinië Roosevelt over Reynauds verzoek om hulp Geen Bulgaarsche schepen op Middellandsche Zee VISSCHEN OP HET IJSSELMEER De Ortskommandanturen opgeheven T elefoon-automatiseering te Venray e. o. Reeds 40 pet. van de gebroken ruiten vernieuwd BOTSING TUSSCHEN DRIE MOTORRIJWIELEN „Polyahtha" bloeit weer op Zoolang het plan-W itteveen nog niet gepubliceerd is, een open vraag KRIJGSGEVANGENEN OP DOORTOCHT Geen manifestaties Centrale-verwarmings industrie Precaire situatie, doch spoe dige omslag ten gunste verwacht Opheffing van commissies Gevluchte Catechisten van Bouvigne Gouden doctoraten Onderzoek bij gemeentebesturen en institutioneele beleggers MAATSCHAPPIJ DER NED. LETTERKUNDE Het gouden jubileum van „Eudokia" PASTOOR E. A. RUSSEL f PASTOOR F. BLOEMEN t NEW-YORK, 14 Juni. (D.N.B.). De ineenstor- van het Fransche Noordelijke front en de ^aPitulatie van Parijs hebben in de Vereenigde Staten een zeer diepen indruk gemaakt. In het arnp der voorstanders van Amerikaansche tus senkomst, waar nog slechts enkele onverstoor- ^ren in de mogelijkheid van een succesvolle teddingsactie gelooven, hebben de laatste be tichten uit Europa zeer tot nadenken gestemd. "e isolationisten beschouwen de gebeurtenissen 5's een bewijs voor de juistheid van hun stand punt. Zelfs de vurigste voorstanders van tus senkomst beginnen er aan te twijfelen, of Welneming van de Vereenigde Staten aan den 5°rlog thans nog zin heeft. De meening heerscht ook, dat na deze nieuwe Duitsche over winning het lot van Frankrijk zoo goed als be leid is. Volgens United Press wordt te Washington JPcnlijk toegegeven, dat Amerika datgene, wat frankrijk het meeste noodig heeft, n.l. zwermen J'iegtuigen en tanks, niet bezit. In regeerings- «ingen heerscht een gevoel van algemeene hul peloosheid, dat culmineert in de conclusie, dat "et thans te laat is om Frankrijk te helpen. De Engelsche bladen maken met reusachtige kippen melding van den intocht der Duitsche 'roepen in Parijs. De „Evening Standard" Schrijft, dat thans in Frankrijk de grootste slag Uit de wereldgeschiedenis woedt. De aanhangers !jer democratische beginselen leven daarbij mee. <4j weten, dat hun eigen lot er mede verbonden s- Amerika waakt en Engeland waakt. Maar de democratie zal den slag niet alleen met waken Winnen. Reynaud's beroep op de Vereenigde "-tuten kan door Engeland slechts ondersteund Wbrden. Het blad dringt er bij het ministerie Van Oorlog op aan, dat in sneller tempo meer toepen op de been worden gebracht. Als de uit rusting daarvoor nog niet gereed is, moet zelfs tonder uitrusting met hun opleiding begonnen Worden. Engeland moet zoo spoedig mogelijk don volk in wapenen blijven, zooals Frankrijk flUt is. Washington, 15 Juni. (d.n.b.). De mi eter van Oorlog, Woodring heeft medegedeeld, öut het plan tot uitbreiding der luchtmacht J'Un bet leger voorziet in de opleiding van '0.600 man, van wie 7000 vliegtuigbestuurders, "6r jaar. President Roosevelt heeft gisteren het Wetsvoorstel voor defensiezaken, omvattende öe gewone begrooting van het departement van Oorlog onderteekend, ten bedrage van '495 millioen dollar. Hiervan zal 105 millioen dollar besteed worden voor 2556 nieuwe Vliegtuigen en 189 millioen dollar voor de aanschaffing van strategisch belangrijk materiaal voor een mogelijke mobilisatie van een leger van een millioen m»n. Op den republikeinschen partijdag van den 6taat Illinois en in Springfield hebben ver scheidene sprekers de Republikeinsche partij ootiteld als de partij van den vrede en de demo craten als de partij van het internationalisme eh van den oorlog. Zij eischten, dat de Vereenig- "e Staten buiten den Europeeschen oorlog zou- acn blijven. Deze verklaringen werden met kfoote instemming ontvangen. KAUNAS, 15 Juni (D.N.B.) De Litau- Uche minister-president Merkys is vannacht Wet zijn geheele kabinet afgetreden. De Vroegere Litausche opperbevelhebber gene raal Rastikis is met de vorming van een Weuwe regeering op breedcren grondslag '•oiast. 'li Oeneraal Rastikis was juist dezer dagen weet vl actieven dienst getreden en tot- directeur an de militaire hoogeschool benoemd. D® kabinetswijziging hangt evenals het daar in voorafgegane aftreden van den minister ah Binnenlandsche Zaken met de verscherpte 'tUatie samen, zooals deze ontstaan is sinds j. Mei na de overhandiging van de Sovjet- jWssisehe nota aan Litauen. Over de vermoede- Ae samenstelling van de nieuwe regeering €r'uidt, dat men de benoeming van den vroe- ~®fen. gouverneur van Memel, Kubilius, tot nieu- minister van Binnenlandsche Zaken ver kucht. Urbsys zou minister van Buitenlandsche uken blijven. Als minister van Oorlog wordt l®hoemd de huidige opperbevelhebber generaal "tkauskas. ATHENE, 15 Juni (D.N.B.) De minister- resident Metaxa-s heeft bekend gemaakt dat 1 regeering zich genoodzaakt ziet wegens den 'eUwen toestand kaarten voor levensmiddelen 'e voeren, en wel voor brood, suiker, koffie, rijst en gedroogde groente. Ook het ge (rhik van vleesch zal worden beperkt. Licht- .e'arnes worden verboden en het spoorweg- Akeer, alsmede scheepvaart en autobusver- eer zullen worden ingekrompen. brhik Van°orbs v''orc" gemeld, dat de Italianen aan- en hebben ondernomen op twee kleine ste- in den Soedan. ^OSKOu, 15 Juni (D.N.B.) Het Russische Te- j 2faafag<jntschap Tass maakt het volgende of- 'cele démenti bekend: Uar het Amerikaansche persbureau United Press heeft bericht zou in Skandinavische krin gen zijn verklaard, dat de Sovjet-Unie in geval van een aanval Zweden te hulp zal komen. Tass is gerechtigd te verklaren, dat aan deze ge ruchten elke grondslag ontbreekt. Verantwoorde lijke Sovjet-kringen wijzen erop, dat Moskou zich niet ophoudt met het uitdeelen van beloften tot hulp. ISTANBOEL, 15 Juni. (D.N.B.) Naar ver luidt zal de verklaring van den Turkschen pre mier over de buitenlandsche politiek voor de Na tionale Vergadering eerst Maandag plaats vin den. MADRID, 14 Juni. (D.N.B.). Het ministerie van Binnenlandsche Zaken zal vandaag een ver ordening uitvaardigen volgens welke het den zoogenaamden persbureaux der oorlogvoerende mogendheden verboden zal zijn, gedrukte stuk ken, brochures, nieuwsbulletins en andere pro- pagandalectuur te vervaardigen en uit te geven. Tevens worden alle lokalen, die door deze mogendheden onder den naam van leeszaal of bibliotheek in gebruik zijn genomen doch uit sluitend dienden vcor propaganda, gesloten. MOSKOU, 14 Juni (D.N.B.). De volkscom missaris van Buitenlandsche Zaken, Molotov, heeft vandaag, naar Tass meldt, den Fransehen ambassadeur, Labonne, en later den Engel- schen ambassadeur, Cripps, ontvangen. WASHINGTON, 15 Juni. (DNB). Een reso lutie, waarbij aan Finland uitstel voor de vol doening van den heden vervallenden termijn der oorlogsschulden wordt verleend, is door den Senaat eenstemmig aangenomen. BUENOS AIRES, 14 Juni (DNB). Ter beper king van het stroomverbruik wordt de klok vanaf 1 Juli een uur vooruitgezet. Schouwbur gen en bioscopen moeten uiterlijk een half uur na middernacht sluiten. Lichtreclames moeten reeds om 10 uur gedoofd worden en de straat verlichting wordt tot het allernoodzakelijkste beperkt. In openbare en particuliere bedrijven mag het werk niet vOor 7 uur 's morgens be ginnen. WASHINGTON. 14 Juni. (D.N.B). In ant woord op een in de persconferentie gestelde vraag of het in het voornemen lag op het ver zoek om hulp van Rcynaud te antwoorden, heeft president Roosevelt verklaard, dat Amerika op het oogenblik alles doet wat in zijn vermogen ligt. Roosevelt antwoordde voorts ontkennend op de vraag, of een tweede rechtstreeksche oproep van Reynaud voor „wolken van vliegtuigen'' ont vangen was. SOFIA, 15 Juni. (D. N. B.) De scheep vaartautoriteiten hebben den Bulgaarschen schepen het bevaren van de Middellandsche Zee verboden. De jeugd van Spakenburg, die Vrijdag ter vischvangst was getogen, heeft zeer goede vangsten gemaakt, al waren deze dan niet van de gebruikelijke soort. Een der jongens kreeg in de Binnengracht beet en trok uit alle macht. Het slachtoffer on der het water bleek echter zoo zwaar te zijn dat het slechts met vereende krachten en ste viger materiaal dan de hengel aan de opper vlakte kon worden gebracht. Het bleek een motorfiets te zijn. Verder vis- schen had tot resultaat, dat eenige flesschen wijn en kisten met munitie op den wal konden worden gebracht. Naar de herkomst van deze voorwerpen wordt een onderzoek ingesteld. De burgemeester der gemeente Bunschoten brengt ter kennis van de IJsselmeervisschers le. Dat volgens een mededeeling van de vis- scherij-inspectie te Hoorn binnen de lijn niet gevischt mag worden. 2e. Dat op het visschen zonder vergunning van genoemde visscherij-inspectie scherp zal worden toegezien. Krachtens de bestuursorganisatie, welke door Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart is ingesteld, berust het Duitsche burgerlijke ge zag in de provincies thans bij de provinciale gevolmachtigden, die ingevolge de verordening hun zetel hebben in dezelfde plaats als de Com missaris der Koningin. Deze gevolmachtigden houden voeling met den Commissaris der Koningin en een gevolg van deze regeling is, dat alle burgemeesters weer zooals vroeger onder den Commissaris staan. Het civiele gezag is hierdoor gecentraliseerd in de hoofdsteden der provincies en in verband hiermee zijn de Ortscommandanturen opge heven. Op Dinsdag 18 Juni te 13 uur zullen de automatische telefooncentrales te Venray, Maashees, Merselo, Overloon, Vierlingsbeek, Wanssum en Well, welke aanvankelijk in de tweede helft van Mei zouden zijn geopend, in dienst worden gesteld. Teelijkertijd zal het net Geysteren worden opgeheven. De aangeslotenen op dit net zullen worden, overgebracht naar het net Wanssum. Voor de vernieuwing van venster- en spiegel ruiten heeft Rotterdam niet minder dan 75.000 vierkante meter glas noodig, volgens de ruwe schatting van vakmenschen, die daarbij nog buiten beschouwing hebben gelaten, wat in de binnenstad verloren is gegaan. Onmiddellijk na 14 Mei hebben de Rotterdam- sche glashandelaren en de schilders-glazenma kers alles in het werk gesteld om in deze ge weldige behoefte te kunnen voorzien. Daarbij is niet alles van een leien dakje gegaan, omdat de voorraden van de handelaars, op een enkele uit zondering na, of verbrand of anderszins on bruikbaar waren geworden, zoodat zij de hulp vaardigheid van de randgemeenten en de om liggende steden, zooals Delft, Den Haag, Gouda en Dordrecht moesten aanspreken Teneinde in het bezit te komen van het onmisbare glas wendde men zich voorts tot de glashandelaren, die verder in het land hun za ken hebben gevestigd en die over voldoende voorraden bleken te beschikken. Zoo kreeg Rot terdam toch nog, wat het noodig had, ondanks het feit, dat het vervoer van glas door bepaalde door den oorlog geteisterde gebieden was ver boden. Thans is ongeveer 40 procent van alle gebro ken ruiten vernieuwd, d.w.z. een kleine 30.000 vierkante meter glas is bij particulieren en winkeliers weer ingezet. Het zal vermoedelijk echter nog twee a drie maanden duren, alvo rens alle woon- en winkelpanden van nieuwe ruiten zijn voorzien. De oorzaak van deze, voor velen uiterst on prettige, vertraging' moet worden gezocht in het feit, dat Nederland geen enkele glasfabriek heeft. De ook in het buitenland befaamde glas fabriek te Leerdam levert slechts sier- en kunst- nijverheidsvoorwerpen. Voor den oorlog waren Duitschland, België en Engeland onze belang rijkste leveranciers. Engeland levert thans uiter aard niet meer, België heeft op het oogenblik zelf zoo groote hoeveelheden glas noodig, dat wij van dat. land niet veel mogen verwachten Duitschland zal binnen 4 a 5 weken weer glas aan ons leveren. Onverhoopte moeilijkheden met het vervoer uiteraard voorbehouden. Tusschen Veenendaal en De Klomp zijn Vrij dagmiddag drie motoren met elkaar in botsing gekomen, waarbij een sergeant van den motor- dienst ernstig werd gewond. Omstreeks drie uur passeerde deze met zijn motor met ledige zij span den spoorwegovergang tusschen deze twee plaatsen. Van de andere zijde naderden twee motorrijders, die vermoedelijk omdat de sergeant te weinig naar rechts uitweek achtereenvolgens met de zijspan in botsing kwamen. De drie bestuurders werden tegen den grond geslingerd, waarbij de sergeant zoo ongelukkig neerkwam, dat hij, vermoedelijk met een sche delbreuk, bleef liggen. In ernstigen toestand is hij naar' het militaire hospitaal te Utrecht ver voerd. De verwondingen van de andere twee slachtoffers waren niet van ernstigen aard. De motor, die het eerste met den motor met zijspan in botsing kwam, werd, evenals deze laatste, ernstig beschadigd. In het bureau Hoflaan te Rotterdam zijn vijf puinruimers, onder wie een voorman ingesloten wegens plundering. Een ploeg van 50 man was in een der straten in Kralingen aan het rui men, toen een der werklieden een geldkistje vond, waarin zich 150 rijksdaalders bleken te bevinden. Na overleg met den voorman besloten de mannen het geld onderling' te verdeelen zoodat ieder der werklieden drie rijksdaalders ontving. De zaak kwam evenwel uit en de po- iltie arresteerde vijf werklieden, n.l. den 37-ja- rigen voorman H. v. d. N.. den 23-jarigen F. J. S., den 25-jarigen C. H. H. S., den 41-jarigen F C. M. V. en den 39-jarigen P. H. D. Naar de andere werklieden, die mededeelden in den bult. wordt een onderzoek ingesteld. Het ergerlijkste van het geval is, dat de vroe gere bewoner van het pand aan de Lusthof straat reeds dagen van te voren de mannen op merkzaam had gemaakt op de eventueele aan wezigheid van het kistje. Reeds in het begin van de vorige week kwam deze, een oude man, bij zijn verbrand h.uis en informeerde naar zijn geldkistje, dat. naar de ruimers zeiden, helaas nog niet gevonden bleek. De oude man herhaalde iederen dag zijn bezoek, maar hij kreeg steeds ten antwoord, dat er niets was gevonden Het uitvoerend comité van de bloemen tentoonstelling' „Polyantha" te Schiedam heeft in zijn laatste vergadering besloten de tentoonstelling in haar volle glorie te her stellen. i De buitenterreinen werden reeds onderhanden genomen. De tulpen hebben plaats gemaakt voor dahlia's en deze zullen binnenkort de groote attractie van het tweede hoatfdterrein zijn. Ook rozenbloei op en naast het terras langs het eer ste hoofdterrein is dezer dagen te verwachten. De lanen, welke de beide hoofdterreinen ver binden, zullen binnen twee a drie weken ook een weelde van bloemen te zien geven. Ten slotte worden ernstige pogingen in het werk gesteld om ook de hal weer gevuld te krijgen, pogingen, welke op het oogenblik een goede kans van slagen hebben. In verband met de omstandigheid, dat de treinverbindingen met Schiedam thans vrijwel normaal zijn, is het te verwachten, dat ook van verder gelegen plaatsen het bezoek in de eerst komende weken belangrijk zal toenemen. Ochtendzon over een der mooiste vlekjes van Oud-Amsterdam, op de kruising van Heerengracht en Leidschegracht Hoe het nieuwe Rotterdam er zal uitzien is voor ieder nog een groote vraag. Het plan voor den wederopbouw, zooals ir. Witteveen dat ont worpen heeft, is slechts aan enkelen bekend en wat men er zoo nu en dan over verneemt, zijn dan ook veelal niet meer dan gissingen. Daar bij zijn er, die op goede gronden steunen, ter wijl andere meer verraden, dat de fantasie een koene vlucht genomen heeft. Tot deze laatste behooren ongetwijfeld die, welke willen doen gelooven, dat men van de grondige opruiming van het stadscentrum gebruik zal maken tot het scheppen van een ultra-moderne stad. Wij hadden reeds eerder gelegenheid er op te wij zen, dat door het behoud van de groote ge bouwen aan den Coolsingel, deze boulevard ze ker het uitgangspunt zal hebben gevormd voor het ontwerp, terwijl anderzijds de aanwezigheid van het spoorwegviaduct van het station D.P. naar Feyenoord, aan den ontwerper zekere be perkingen oplegt. Er zijn echter nog meer ban den, die hem aan het verleden binden, want zelfs de zoo grondige vernieling van het stadscen trum, als wij op 14 Mei beleefd hebben, blijkt meer schijn dan wezen. Men moet wel bedenken, dat aan den rand van het geteisterde gebied, het verleden van de stad ongerept gebleven is. Hier liggen de hoofdverkeerswegen, die zich ongetwijfeld in het nieuw te scheppen centrum moeten voortzetten en die dus onveranderlijk vast liggen. Slechts kan men aannemen, dat in het ontwerp gestreefd zal zijn naar een lo gisch vervolg van de wegen die uit vastgelegde verbindingspunten en hierbij zal men zich on getwijfeld de wenschelijkheden herinneren, welke in de historische ontwikkeling van de stad zijn opgedoken en die toen niet of slechts gebrekkig oplossing verkregen hebben, door dat men te veel rekening heeft moeten houden met hetgeen technisch mogelijk en economisch verantwoord was. Veel voorspellenden geest behoeft men niet te bezitten om te beweren, dat zoowel het Hofplein als het Calandplein, het Beursplein en het Oostplein ook in het ontwerp zullen voorko men, als even belangrijke verkeersknooppunten als ze in de oude stad waren, al kan het zijn, dat de vorm van die pleinen wat zal verschil len van die, welke zij in de oude stad hadden of, wat het Hofplein betreft, gekregen zou heb ben. Coolsingel en Goudsche singel zullen even eens behouden blijven, terwijl men er zeker van kan zijn, dat er een breede verbinding tus schen Calandplein en Oostplein, via het Beurs plein, tot stand zal komen, waarbij dan aan een wensch zal zijn voldaan, welke in het verleden met groote kracht is opgekomen. Een andere wensch, welke in het verleden ge leefd heeft, doch die toen niet in vervulling is gegaan, was de rechte verbinding tusschen Willemsbrug en Beursplein. Ook voor de ver vulling' daarvan bestaat nu een goede kans, terwijl men dan tevens, hieraan aansluitend, een breede verbinding HofpleinBeursplein zou kunnen maken. Al deze oude idealen zullen opnieuw hun kracht doen gelden en hun verwezenlijking thans heeft misschien een grooter kans van slagen dan in den tijd, dat ze als revolution- naire nieuwigheden werden beschouwd. Men kan er ook van overtuigd zijn, dat de plannen, zooals deze nog slechts korten tijd ge leden gemaakt zijn voor de bebouwing van het oude Diergaardeterrein met de aansluiting aan het Hofplein om de nieuwe verbinding' van het westelijk stadsdeel met dat plein, van hun ac tualiteit niets verloren hebben en in het nieu we ontwerp geheel zullen worden overgeno men. Zoo ziet men, dat veel in den bestaanden toestand verscholen ligt, dat het nieuwe stads plan voor een grooter gedeelte bepalen moet, dan men oorspronkelijk geneigd zou zijn te veronderstellen. Wanneer aan redelijke ver- keerseischen zal zijn voldaan, mag men zich al gelukkig prijzen, want per slot van reke ning moet men toch een plan hebben, dat eco nomisch te verwezenlijken is. Van bijzonder belang bij den herbouw van de binnenstad zal zijn het scheppen van een winkelwijk, die voor het publiek aantrekkelijk is. Breede verkeerswegen, groote gelijkvormige huizenblokken geven niet de gezellige sfeer, die voor het winkelen noodig is. Een goede winkelstand moet speciale eigenschappen be zitten en in elk geval buiten het drukke snel verkeer liggen. Al zal men zeker niet komen tot de typisch smalle straten, die elke oude stad heeft en die toch altijd nog maar overal de beste verkoopsgelegenheid geven. Er zal voor onze winkeliers een behoorlijke oplossing moeten worden gevonden, wil men er waarlijk van kunnen spreken, dat Rotterdam een nieuw stadscentrum heeft gekregen. Dezer dagen iverd tn onze hladen een foto gepubliceerd van een auto, die op lichtgas rijdt. Boven op den wagen is een groote gas- zak gemonteerd, die ons aan een divan doet denken. Het is een heele stellage, maar het schijnt te vol doen. Als na de regenperiode, die wij op het oogenblik doormaken, siraks het zonnetje gaat schijnen en de autoliefhebbers er weer met hun karretjes op uittrekken, zullen wij misschien nog leuke tooneeltjes kunnen beleven, want met een beetje overleg is er voor menschen, die nogal gemakzuchtig zijn uitge vallen, een ideaal ligplaatsje in te richten op het dak van den wagen. Wat zullen zij het heerlijk vinden op die manier door God's vrije na- tuur te worden gereden!! Met het stijgen van het aantal kilometers zal echter het ligplaatsje wel zak ken vanwege het gasverbruik en als de gemakzuchtige op zijn zacht- veerend bedje ingedommeld is, zal hij dan ivel in zijn dutje gestoord worden. De wagen begint te suk kelen, er is haast geen gas meer en eindelijk wordt degene, die zich aan het „dolce far niente" over gaf, wakker door een pijnlijk ge voel in de lendenen, aangezien hij inmiddels op de onderlagen van zijn geïmproviseerd bed is aan geland. En dan op zoek naar een gasfa briek. voor nieuwe vulling De burgemeester der gemeente Heerlen heeft een waarschuwing tot de bevolking gericht, dat de op het vervoer der krijgsgevangenen toezicht houdende Duitsche commandant heeft laten weten, niet meer te zullen dulden, dat bij het voorbijtrekken dier krijgsgevangenen op eeni- gerlei wijze wordt gemanifesteerd. Tegen iedere manifestatie zal door hem op krachtige wijze worden opgetreden. De burge meester beveelt daarom, dat iedere manifestatie, met het oog op het belang van de stad en hare bevolking achterwege moet blijven. Samenscholingen en het zonder noodzaak stil staan zijn tijdens het passeeren der krijgsge vangenen verboden. Intusschen is het Roode Kruis ingeschakeld voor de uitdeeling aan de krijgsgevangenen van de door de bevolking beschikbaar gestelde levensmiddelen en versnaperingen. Van welingelichte zijde vernemen wij: De situatie van de centrale-verwarmingsin dustrie is precair. In doorsnee zal de capaciteit slechts voor 20 pet. bezet zijn. Dit heeft fu neste gevolgen voor dezen uitgebreiden bedrijfs tak, die werkgelegenheid geeft aan vele dui zenden in de fabrieken van ketels, radiatoren en appendages en in de installatiebedrijven. Men zit daar echter niet stil, afwachtend, dat de wederopbouw op een groot deel van de in dustrie beslag zal leggen. Het bureau van de Unie van verwarming-installateurs-vereenigin- gen te Amersfoort, de niet-cci.nmercieele lande lijke federatieve organisatie van de cen trale verwarmings-industrie, heeft opdracht ontvangen, zich volledig over de huidige en over de te verwachten situatie te oriënteeren. Reeds kan worden gezegd, dat deze deskundige instantie een spoedigen omslag ten gunste ver wacht. De overweging, dat de benoodigde materialen thans nog en dat tegen de oude voor-oor- logsche prijzen ter keuze beschikbaar zijn, geeft aanleiding tot een gunstige prognose. Dit geldt in het bijzonder voor de verbetering van bestaande huizen, waarbij de centrale-verwar mingsindustrie onafhankelijk is van de voor ziening met bouwmaterialen. De Staatscourant van Vrijdagavond bevat een beschikking van den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, waarbij wordt op geheven de commissie, welke van advies heeft gediend over vraagstukken, verband houdende met de uitvoering van de contingenteering van manufacturen, stoffen en weefsels van wol en halfwol, ingesteld door den minister van Eco nomische Zaken in 1935. Krachtens een andere beschikking van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, is opgeheven de commissie voor het be handelen van vraagstukken, samenhangende met de uitvoering van de invoerbeperking van onderscheidene kolensoorten, inzonderheid met betrekking tot de prijzen der kolen, welke com missie eveneens door den minister van Econo mische Zaken in 1935 was ingesteld. Geruimen tijd heeft men in onzekerheid ver keerd over het lot van acht catechisten van „Bouvigne", die met 80 meisjes die op het kasteel een dienstbodencursus volgden te za- men met de Bredasche bevolking naar het Zui den waren getrokken. Naar het dagblad „De Grondwet" thans ver neemt, heeft mgr. Frencken te Breda van haar een telegram ontvangen, waaruit blijkt, dat de meisjes in Parijs vertoefden en dat zij het plan hadden, door te reizen naar Barcelona. Of zij aan dit plan uitvoering hebben kun nen geven is nog onbekend. Dinsdag 18 Juni zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. J. M. Dutilh, arts te Rotterdam, aan de Leidsche universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Voorts zal het dien dag vijftig jaar geleden zijn, dat mr. L. van Praag, advocaat te 's-Gra- venhage en wonende aldaar, aan de Leidsche universiteit promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid, Teneinde een juist inzicht te vestigen in hetgeen er gedaan wordt met betrekking tot het opnemen van geleden materieele oorlogsschade en het weer op gang brengen van het bedrijfsleven door middel van cre- dieten, heeft het A. N. P. een onderhoud gehad met den secretaris der Commissie Oorlogsschade, prof. mr. P. Lieftinck. Prof. Lieftinck zeide, dat goed moet worden onderscheiden tusschen de eventueele tege moetkomingen in geleden materieele oorlogs schade en tijdelijke voorzieningen, welke ten doel hebben, de meest getroffen deelen van 't bedrijfsleven weder op gang te helpen. Over de wijze van tegemoetkoming in de oorlogsschade wacht de regeering het advies af van de daartoe ingestelde Commissie Oor logsschade. Ten einde zich spoedig een over zicht te verschaffen van den omvang van voor noemde schade, heeft de commissie zich ge wend tot de commissarissen der Koningin met het verzoek van de onder hen ressorteerende gemeentebesturen opgave te vragen van: le. De voorloopig getaxeerde schade, toege bracht door oorlogsgeweld aan perceelen, met vermelding van de ligging en de bestemming. 2e. De voorloopig getaxeerde schade, toege bracht aan inboedels, resp. inventarissen en voorraden in de bedoelde perceelen. met ver melding of deze schade veroorzaakt is door vernieling of plundering. Van de meeste gemeentebesturen heeft de commissie reeds een voorloopig overzicht ont vangen. Tevens heeft de commissie, ten einde in zicht te krijgen in den mogelijken terugslag der schade op het credietwezen, een voorloopige opgave verzocht aan zoogenaamde institutio neele beleggers (hypotheekbanken, levensverze keringmaatschappijen, fondsen, e.d.) alsmede aan notarissen, nopens den omvang der scha de aan verhypothecairde onroerende goede ren. Ook deze gegevens zijn inmiddels grooten- deels ontvangen. Binnenkort zullen nadere aanwijzingen wor den gegeven inzake volledige registratie van de oorlogsgeweldschade, zoowel aan roerende als aan onroerende goederen toegebracht. Op basis der door haar ontvangen gegevens zoo zeide prof. Lieftinck zal de commissie haar advies over de beginselen, volgens welke een tegemoetkoming in de geleden schade zou kunnen worden verleend, alsmede over de wijze van financiering, aan het landsbestuur uit brengen. In afwachting van een officieele beslissing in zake de wijze waarop en de mate waarin te gemoetgekomen zal worden in de geleden oor logsgeweldschade is het gewenscht in de ge teisterde plaatsen het bedrijfsleven weer op gang te brengen. Daartoe zijn in de door den oorlog meest geteisterde provincies door de com missarissen der Koningin stichtingen in het leven geroepen, welke ten doel hebben perso nen, wier economisch bestaan door het oor logsgeweld geheel of ten deele vernietigd is, met behulp van credietverleening den terug keer in het economisch proces mogelijk te ma ken. Voor Rotterdam is een afzonderlijke stichting opgericht. Uit 's Rijks kas aan deze stichtingen te verstrekken geldmiddelen zullen volgens door het departement van Financiën vastgestelde richtlijnen o.a. kunnen worden aangewend tot credietverleening ten behoeve van bedrijfskapitaal en herstel van woningen, winkels en bedrijfsgebouwen. De Staringherdenking, die ter gelegenheid van de jaarvergadering' van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Zutphen zou plaats hebben, zal in verband met de tijds omstandigheden en de beperkte verkeersmid delen niet kunnen doorgaan. De jaarvergadering, die steeds in den voor zomer plaats vindt, wordt voorloopig uitge steld. De verkiezing der nieuwe leden wordt echter niet uitgesteld. Indertijd is melding gemaakt van het feit dat in Juli a.s. het ziekenhuis „Eudokia" aan den Bergweg te Rotterdam zijn 50-jarig bestaan zal herdenken. De plannen, die het bestuur van „Eudokia" en de commissie tot voorbereiding van het jubileum in verband hiermede hadden gemaakt, werden daarbij uiteengezet. Het bestuur van „Eudokia" ziet zich evenwel genoodzaakt van een feestelijke herdenking af te zïen en de commissie tot voorbereiding van het jubileum heeft gemeend aan haar plannen tot vorming van een ..Uitbouwfonds" geen verdere uitvoering te mogen geven. De ontwrichting van het maatschappelijke leven te Rotterdam, tengevolge van den oor logstoestand, heeft niet nagelaten een zeer na- deeligen invloed uit te oefenen op de exploita tie-uitkomsten van „Eudokia". Groote bedragen moesten o.a. worden ten koste gelegd aan be veiligingsmaatregelen voor het ziekenhuis en de aanschaffing van velerlei verplegingsartikelen om daardoor de opneming van gewone militai ren en burgers mogelijk te maken. Door een geringer aantal patiënten op de klasse-afdee- lingen en mede door evacuatie van een groot aantal patiënten in de eerste oorlogsdagen zijn bovendien de inkomsten sterk teruggeloopen. De commissie heeft daarom niet geschroomd de circulaire, die reeds ter verzending gereed lag toen ons vaderland ih den oorlog betrok ken werd. en waarbij de steun gevraagd wordt van allen, van wie kan worden verwacht, dat zij de instandhouding van „Eudokia" willen hel pen bevorderen, toch te verzenden en, met ver wijzing naar de buitengewoon moeilijke om standigheden waarin „Eudokia" thans verkeert, een beroep te doen op aller medewerking. Giften voor dit doel kunnen worden gestort op: 1. De rekening „Uitbouwfonds Eudokia" bij de heeren R. Mees en Zoonen te Rotterdam, resp. op de girorekening no. 6400 van genoemde bankiers ten behoeve van het „Uitbouwfonds Eudokia". 2. Op de rekening „Uitbouwfonds Eudokia" bfj de Rotterdamsche Boazbank N.V., Rotter dam. resp. op de girorekening no. 29565 van genoemde bank ten behoeve van het „Uitbouw- fonds Eudokia". Op 54-jarige.i leeftijd is overleden de Zeer- eerw. heer Eduard A. Russel, pastoor van de parochie Mesen. De overledene was voorheen kapelaan te Heerlen en te Maastricht. Op het kerkhof te Maasbree is ter aarde be- teld het stoffelijk overschot van den Zeer- eerw. heer F. Bloemen, oud-pastoor van Maas bree en rustend te Blerick. Dinsdag 18 Juni vindt in de kerk van de H. Aldegondis een plechtige uitvaartdienst plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5