Vesting Verdun genomen Duitsche vlag boven Versailles Moskou stelde een ultimatum aan Litauen Nota van Egypte aan Italië WIE ZIJN BROEDER HAAT.... Amerika's houding Maginotlinie oüer breed front doorbroken Dinsdag verklaring van Churchill Russische eischen ingewilligd Sovjet-troepen trekken Litauen binnen DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke pers Het Duitsche legerbericht meldt Vijfde Zondag na Pinksteren Van het Geallieerde front &UR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM ZONDAG 16 JUNI 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22444 Wat er geschiedt op elk gebied Zonder Uw krant weet U het niet Op welke voorwaarden Egypte buiten den oorlog blijft Fransch legerbericht Nieuwe overeenkomst BerlijnMoskou Geallieerde ambassadeurs bij Inonoe Critiek op Roosevelts politiek De bezetting van Tanger De Britsche blokkade in de Middellandsche Zee Gisterenmorgen Luchtalarm in Alexandrië DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 15 Juni. (D. N. B.). Het Oppercommando der Duitsche weer macht maakt bekend: Na den doorbraak door de linie Van forten ter weerszijden van de Maas zijn stad en citadel van de in den Wereldoorlog zwaar omstreden Vesting Verdun door ons genomen. Het legerbericht meldt verder: Na zware gevechten zijn onze troepen op een breed front door de Maginotlinie ten Zuiden van Saar- briicken heengebroken. Hoofdkwartier van den führer, 15 Juni. (D. N. B.). Het opperbevel van de ^uitsche weermacht maakt bekend; De achtervolging is tusschen de Beneden en de Maas overal aan den gang. De "btbinding der verslagen Fransche legers duurt ^bort. Op verscheidene plaatsen hebben vijan delijke troependeelen zich zonder strijd over geven. De in de laatste dagen verschenen 'Üeuwe eenheden van den vijand zijn uit k^astig bijeengeraapte resten van verslagen di xies en uit vervangingstroepen gevormd. ®*hds 5 Juni werden tot dusver meer dan 2°0.000 gevangenen gemaakt. De buit aan ma- 'artaal kan nog niet overzien worden. Parijs werd gisteren zonder strijd bezet «h gepasseerd. Boven het kasteel van Ver sailles, waar in 1871 het lot van Duitsch- land werd gevormd, en in 1910 de Duit sche smaad bezegeld, wappert de Duit sche oorlogsvlag. .Ten Zuiden van het bosch der ArgOnnen, *erd de vijand naar het Zuidoosten geworpen *b afgedreven van de richting, waarin hij *Üde vluchten. Op 14 Juni ondernamen eenheden vliegers alle wapenen een grootschen aanval aan et Saarfront op de Maginotlinie. Vestingwerken, bunkers, artillerie- en infan- riestellingen, alsmede colonnes werden den S^heelen dag met bommen van allerlei kaliber Stookt. Legertroepen drongen tegelijkertijd ^steund door krachtige artillerie, het ves- "'gslagveld van de Maginot-linie binnen en ^trukten den vijand talrijke vestingwerken. i*e sterke werkgroep Saaralben-West werd ge stolen. Ito den sector Verdun-Metz-Belfort werden I citreffende luchtaanvallen ondernomen op r°epenconcentraties en troepenbewegingen op Dooriijnen en verkeerswegen. Talrijke spoor- ,je'toen werden vernield, veie spoorlijnen ge sneerd. Ook in het overige deel van Frank- behaalden onze gevechtseenheden goede .^Uitaten bij hun aanvallen op vliegvelden, •^langrijke spoorlijnen en terugtrekkende co- °tohes. *b den nacht op 15 Juni ondernam de vijand gebruikelijke vluchten naar West- en Zuid- *est-Duitschland en wierp daarbij weer luk- ."ak bommen zonder militaire doelen te tref- ,eb. De totale verliezen van den vijand in de "cht bedroegen gisteren 43 vliegtuigen. Daar- werden er 13 in luchtgevechten, negen luchtdoelartillerie neergeschoten. De ove- ^ge werden op den grond vernield. Vijf eigen e8tuigen worden vermist. De verliezen van ®to vijand op 13 Juni moeten met nog tien -'egtuigen worden verhoogd tot in totaal 29, eigen verliezen met vier vliegtuigen tot in 'aal zes. j h «ien sector om Narvik werden de laatste ?agen Harstad en Tromsö zonder strijd bezet. „®h élite-afdeehng bergtrroepen, die op 2 Juni l| de streek van Fauske door het ongebaande r^gland naar het NPorden was getrokken, op 13 juni de verbinding met de groep arvik hersteld. ®Üaonder hebben zich onderscheiden; de affeikapitein Hauptmann Balthasar, die tot ?tosver twintig vijandelijke vliegtuigen in J!chtgevechten heeft neergeschoten, elf andere achines op den grond heelt vernield, de luite- atot Weber in een regiment schutters, die op laatste oogenblik zonder acht te slaan op ^to levensgevaar vijf lonten op een belang- rijke brug heeft doorgesneden en zoo den Overgang zonder ongelukken voor ons heeft mogelijk gemaakt. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt verder: Tusschen de Ardennen en het bosch der Argonnen achtervolgen de Duitsche troepen op een zeer breed front en diep geëchelonneerd den onder den druk van den Duitschen rech tervleugel wijkenden tegenstander. Met een slag staan zij thans op den bloedgedrenkten bodem van de verbitterdste gevechten uit den Wereldoorlog, zoo meldt een van het westelijk front ontvangen bericht. Op de hoogte boven Montfaucon kijken de waarnemers der Duitsche artillerie reeds ver het land in. Tastbaar nabij, zoo lijkt het dooi den verrekijker, liggen ginds de vestingwerken van Verdun. Langs de stoffige wegen trekken de Duitsche troepen in schier eindelooze co lonnes. Op de hoogte 304 (doode man), waar voor kort nog de strijd woedde, waait de ha- kenkruisvlag. In adembenemend tempo is het de laatste dagen vooruit gegaan. Waar de wijkende vijand nog tegenstand bood. werd hij teruggeworpen. De jachtcom- mandO's, die voor de kern der marschcolon- nes uittrekken en de verkenningsafdeelingen laten den tegenstander niet meer tot rust- komen. LONDEN, 15 Juni (Reuter). Verno men wordt, dat Churchill in de Lagerhuis zitting van Dinsdag een verklaring zal af leggen over den algemecncn oorlogstoestand. Dezelfde verklaring zal in het Hoogerhuis worden afgelegd. LONDEN, 15 Juni (D.N.B.). Naar bekend gemaakt wordt, zijn in Engeland de 28-jariger, geregistreerd. Zaterdag zou de registratie van de 29-jarigen geschieden. Om. den terugtocht in Westelijke richting te dekkenwerden de verkeers- en spoor brug over de Schelde te Dendertnonde door de geallieerde troepen opgeblazen. Bij den val in het water kwam de spoorbrug in een typische positie te liggen MOSKOU, 15 Juni (D.N.B.). Over de „liqui deering van het Litausch-Russische conflict" heeft de Moscousche radio hedenmiddag een officieel communiqué uitgezonden, dat opge steld is als resultaat van de in de laatste da gen in Moskou gevoerde onderhandelingen. In het communiqué wordt gezegd, dat Litauen het in den herfst van 1939 met de Sovjet-Unie gesloten bijstandspact met de Sovjet-Unie op grove wijze heeft geschonden, in het bijzonder door 't sluiten van een militair geheim verdrag met Letland en Estland, dat in strijd is met den geest van het Sovjet-Russische bijstands pact. Verder werd medegedeeld, dat de Sovjet- regeering de arrestatie en dagvaarding van den vroegeren Litauschen minister van Binnen- landsche Zaken, generaal Skucas. en van den chef van politie, Powelaitis, eischt, evenals de vorming van een nieuwe Litausche regeering en het recht van doortocht voor Sovjet-Russi sche troepen overeenkomstig het bijstandspact en in het vereischte aantal. Litauen moet de garantie geven, dat de ..provocaties" ophouden, welke bijv. geleid heb ben tot de recente incidenten met leden der Russische garnizoenen in Litauen. Aan het slot van het communiqué wordt bekend gemaakt, dat de Sovjetrcgeering deze eischen heeft gesteld in ultimatieven vorm. Het ultimatum liep 15 Juni des mor gens om tien uur af. Om negen uur des morgens heeft de op het oogenblik in Mos kou aanwezige Litausche minister van Bui- ter.landsche Zaken, Urbsys, medegedeeld, dat Litauen alle eischen der Sovjetrcgee ring aanvaardt. Volgens officieele mededeeling komen de Russische eischen op de volgende drie punten neer 1. De Litausche minister van binnenland- sehe Zaken, Skucas, en de chef van politie, Powelaitis, moeten terstond voor het gerecht- gedaagd worden, aangezien zij naar Sovjet-op vatting de voornaamste schuldigen aan de in cidenten van den laatsten tijd zijn. 2. In Litauen moet een nieuwe regeering ge vormd worden, die in staat en bereid" is, het Russisch-Litausche bijstandspact ten uit voer te leggen en op te treden tegen de vijan den van dit verdrag. 3. In Litauen moeten Russische troepen toe gelaten worden om verdeeld te worden over de belangrijkste centra in voldoenden getale om de mogelijkheid van de uitvoering van het bij standspact te waarborgen en om alle inciden ten te voorkomen. In de officieele mededeeling wordt verder o.m. nog gezegd; In den loop der laatste maanden heeft zich in Litauen een reeks van gevallen voorgedaan waarin door Litausche autoriteiten Sovjet- Russische militairen van de Russische troe pendeelen, die zich volgens het bijstandspact op Litausch gebied bevinden, weggevoerd en gefolterd werden om van hen militaire gehei men van den Sovjetstaat af te persen. Door dergelijke acties trachtten de Litausche auto riteiten het verblijf van Sovjet-Russische troe pendeelen in Litauen onmogelijk te maken Daarvan getuigen ook feiten, welke zich in het bijzonder den laatsten tiid vermenigvuldigd hebben, zooals de talrijke arrestaties en gevan gennemingen van Litausche staatsburgers, die behoorden tot het dienstpersoneel der Sovjet troepen, zoowel als de massale arrestaties van Litausche staatsburgers onder de arbeiders en technici, die bij den bouw van kazernes voor de Russische troepen werkzaam waren. Al deze feiten getuigen er voor, dat de Li tausche regeering het met de Sovjetregeering gesloten bijstandspact geschonden en een overval op het Sovjetgamizoen heeft voorbe reid. Spoedig na het sluiten van het bijstands verdrag heeft de Litausche regeering een militair bondgenootschap gesloten met Let land en Estland. De Sovjetregeering acht het bewezen, dat dit militaire bondgenoot schap tegen de Sovjetunie is gericht. In verband' met het toetreden tot hét Let- landschEstlandseh militaire bondgenoot schap is het contact tusschen de gene raio staven van Litauen, Letland en Estland, dat geheim werd gehouden voor de Sovjet-unie, versterkt Sedert Februari 1940 werd een persorgaan var, deze militaire entente in het leven geroepen, de „Revue Baltique", die verschijnt in 't Engelsch, Fransch en Duitscb. Al deze feiten getuigden er voor, dat de Litausche regeering het Russisch- Litausche verdrag heeft geschonden, hetwelk beiden partijen verbiedt om bondgenootschap pen, van welken aard ook, te sluiten of deel te nemen aan coalities, die gericht zijn tegen een der verdragsluitende partijen. De sovjetregee ring heeft de Litausche regeering de reeds ge melde eischen gesteld, welke vandaag om 9 uur door den minister van buitenlandsche zaken, Urbsys, werden aangc-nomen. (Zie vervolg pagina 2) ROME, 15 Juni (Stefani). De Egyptische re geering heeft de Italiaansche regeering door tusschenkomst van den Italiaanschen gezant te Cairo en den Egyptischen gezant te Rome de volgende mededeeling gezonden: „Ingevolge de oorlogsverklaring van den kant van Italië heeft de Egyptische regeering. over eenkomstig het bondgenootschapsverdrag me Groot-Brittannië, besloten de diplomatieke be trekkingen met de Italiaansche regeering te verbreken. Het Egyptische parlement heeft ken nis genomen van dit besluit en in zijn zitting van 12 Juni j.l. hebben de Kamer van Afge vaardigden en de Senaat goedkeuring gehecht aan de volgende verklaring, afgelegd door den minister-president. 1. Egypte zal <fe verplichtingen van zijn bond genootschap met Groot-Brittannië eerbiedigen en al het noodige doen in het binnenland van zijn gebied om zijn bondgenoot alle hulp en alle faciliteiten te verschaffen, welke deze zal vragen. 2. Egypte zal slechts aan den oorlog deel nemen ingeval het zal worden aangevallen door Italië op een van de drie volgende wijzen: a. Wanneer Italiaansche soldaten het ini tiatief zullen nemen tot een inval op Egyptisch gebied; b. wanneer Italië Egyptische steden door bombardementen zal verwoesten; c. wan neer Italië luchtaanvallen zal ondernemen op Egyptische militaire doelen." ERGENS IN FRANKRIJK, 15 Juni (Reuter), De speciale correspohdent van Reuter bij het Britsche leger meldt: De commandant van de Britsche strijdkrach ten in Frankrijk heeft gisteravond een onder houd gehad met hooggeplaatste Fransche com mandanten over de nieuwe maatregelen, die genomen moeten worden. In welingelichte krin gen noemt men den toestand onvast. Belang rijke strategische besluiten zijn reeds genomen en zullen wellicht in de eerstvolgende 24 uur bekend gemaakt worden. LONDEN, 15 Juni (Reuter) Fransch leger bericht: In Normandië wordt verder gestreden in de streek van Louviers en Evreux. Bij Parijs heeft de terugtocht van onze troepen zich vol gens he plan voltrokken. In de Champagne, is de vijandelijke druk op Troyes toegenomen. In Elzas-Lotharingen worden felle gevechten ge leverd. Onze verbindingslinies worden gebom bardeerd. BERLIJN, 15 Juni (D.N.B.), Op 10 Juni 1940 is in Moskou een overeenkomst tusschen het Duitsche Rijk en de Sovjetunie ondertee kend over de procedure tot regeling van geschil len en incidenten aan de staatsgrens, welke door het Duitsch-Sovjet-Russische vriend- schaps- en grensverdrag van 28 September was vastgelegd. De onderhandelingen werden in vriendschappelijken geest gevoerd en in den loop van een maand met succes beëindigd. Het accoord is aan Duitsche zijde onderteekend door den gezant, Reinhold Saucken, en aan Russi sche zijde door Alexander Michailowitsj Alé- xandrow. ISTANBOEL, 15 Juni (D.N.B.). Volgens een officieel communiqué heeft de president der Turksche republiek, Ismet Inonoe, gisteren mid dag in aanwezigheid van den minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, de ambas sadeurs van Frankrijk en Engeland ontvangen. In een wereld waarin de gebeurtenissen met een verbijsterende snelheid elkander opvolgen en waarin sneller dan vroeger iedere actualiteit gedoemd blijkt een antiquiteit te worden, blijft de realiteit van het Woord Gods staan als de eenige, altijd actueele, nooit veranderende en voor alle tijden en volken geldende waarheid. Ook thans, nu de luchten verduisterd zijn door haat en de vernieling neerregent uit den he mel richt de H. Kerk tot geheel de wereld het schrikkelijk vermaan: „Wie zijn broeder haat is een moordenaar". (1 Jo. 3. 15.) Als hij, dié schreef aan de zeven kerken van Klein Azië. zich tot onzen tijd zou moeten rich ten, zou hij aan ons dezelfde woorden schrijven als aan den engel der kerk te Ephese: „Ik heb dit tegen u, dat gij uw eerste liefde verloren hebt." (Op. 2-4). Want het is de liefde die ons ontbreekt. In de H. Schrift wordt ergens gezegd, dat wij menschen onze daden terugontvangen. Wij lijden slechts wat wij door onze daden ver diend hebben. Onze zonde, onze groote zonde is, dat wij het woord van den apostel der liefde vergeten hebben": „Dit gebod hebben wij van Hem, dat die God liefheeft, ook zijn broeder liefhebbe" (1. Jo 4. 21) Ook de vrede, die noodzakelijk op dezen broe derstrijd moet volgen, zal slechts een rustpoos, een wapenstilstand blijken tusschen twee oor logen, indien niet ieder van ons zijn leven totaal verandert en het primaatschap der liefde er kent. Onze preekstoelen hebben geëchood van banbliksems tegen zedeloosheid en onkuisch- heid, die hoe grootelijks zondig beide ook mogen zijn en hoe terecht deze zonden van die plaats af werden veroordeeld toch dikwijls een gevolg zijn van menschelijke zwakheid en van de verworden economische omstandigheden. Maar hoe weinig hebben wij het Hooglied der liefde hooren zingen en de maatschappelijke onrechtvaardigheden, de liefdeloosheid van mensch tot mensch, tusschen stand en stand, hooren veroordeelen, terwijl toch de liefde het eerste en hoogste, ja het eenige gebod is, waar uit alle andere geboden voortvloeien. Zelfs het H. Offer heeft geen waarde voor ons, a's wij niet in vrede leven met onzen broe- er. „Als gij dus uw offergave brengt naar het altaar en u daar herinnert, dat uw broeder iets tegen u heeft, laat dan uw offer voor het altaar en ga u eerst met uw broeder ver zoenen en kom dan en draag uw of fer o p." (Evangelie) Dat wij toch de Goddelijke waarschuwing van dezen oorlog begrijpen en bij ons zelf beginnen met de verbetering der wereld. De maatschappij WASHINGTON, 15 Juni (D.N.B.). Naar de New-York Times meldt, heeft het Witte Huis alsmede het departement van Buiten landsche Zaken tegengesproken, dat eenig voorstel ontvangen is van de Westelijke mogendheden, waarbij de Ver. Staten wer den uitgenoodigd aan den oorlog deel te nemen. De vroegere republikeinsche candidaat voor het presidentschap, Landon, oefent in een for- meele verklaring critiek uit op de redevoering, die president Roosevelt in Charlotteville heeft uitgesproken. Hij noemt deze rede een „op eigen verantwoordelijkheid ondernomen stap in de richting van een oorlog, waarvoor de natie volkomen onvoorbereid is en dien de overwe gende meerderheid van het Amerikaansche volk afkeurt". Landon sloot zich aan bij het pro test van den democratischen senator Wheeler tegen „Roosevelt's spel met de buitenlandsche politiek van Amerika". Hij verklaarde, dat wat hem vooral verontrustte, de poging van Roose velt was, de Vereenigde Staten op den rand van den oorlog te brengen zonder zich om de door het federale congres belichaamde meening der Amerikaansche natie te bekommeren. Deze aanval van Landon was in zooverre een verrassing, dat de vroegere gouverneur van Kansas zich kortelings accoord had verklaard met een materieele hulpverleening aan de Wes telijke mogendheden. Het bekende weekblad „Tablet" oefent onder het opschrift „Voorzichtigheid, Amerikanen critiek uit op de „hysterie, die ten doel heeft de Vereenigde Staten in een nieuw rampspoedig conflict te verwikkelen". Het artikel laakt vooral de door de interventionisten opgestelde „Stop Hitler"-advertentie, welke eenige dagen geleden in toon-aangevende bladen is versche nen. De „Tablet" verklaart, dat de meerderheid van het volk ontzet is over de ingenomen hou ding van den president en over zijn „ooriogs- begeerig streven" om de Amerikaansche natie te brengen op den „drempel van een oorlog, die ons niets aangaat". Het Amerikaansche volk betreurt, dat de president met geen woord ge wag heeft gemaakt van den vrede. Het Ameri kaansche volk wil vrede, geen oorlog, het wil brood, geen kogels. Cordell Huil heeft, volgens de New-York Ti mes, in zake de bezetting van Tanger door de Spaansche troepen verklaard, dat de Ver. Sta ten aan hun exterritoriale rechten overeenkom stig het verdrag van 1906 zullen vasthouden. WASHINGTON, 15 Juni (Reuter) De Engelsche en Fransche ambassades te Washing ton deelen mede, dat geen „navicerts" zullen worden uitgereikt voor leveranties aan Italië. Spanje, Portugal, Zwitserland Hongarije, Joego-Slavië, Griekenland, Bulgarije. Roeme nië en Turkije. De reeds voor deze landen uit gegeven vergunningen worden hiermede on geldig verkaard. Een nadere mededeeling van de beide ambas sades houdt in dat zij ook in het vervolg, in verband met herhaalde verzoeken, voor Spanje en Portugal navicerts zullen uitgeven, zoodat dus het bovenstaande bericht herroepen wordt voor zoover bet deze beide landen betreft. is opgebouwd uit menschen en zooals dé individuen zijn, zoo zal ook de nieuwe wereld worden. Ook in het leven der volken geldt de wet. dat wie in tranen zaaien, in vreugde zullen oogster.. Op deze wijze moeten wij „naar den vrede trachten, den vrede najagen", zooals het Epistel zegt en het woord liefdeloos heid uit ons leven schrappen. Onze dappere soldaten, die voor ons allen aan het front hun leven gegeven hebben, zijn ons ten voorbeeld. Zij hebben langs onze stroomen en op onze heuvels met hun bloed het epos der heldhaftige liefde geschreven. Op den Grebbe- berg rusten zij, zij aan zij, die van de boeren hoeve en die van de fabriek, die van de kantoor kruk en die van den leerstoel. En met zichzelf vergetenden offermoed hebben onze aalmoeze niers en veldpredikers met onze jongens ge legen in de voorste linies. Mogen zij, die onze soldaten hebben geleerd vooj het Vaderland te sterven, thans het land doortrekken om ons te leeren voor het Vaderland te leven en ons het Evangelie prediken der sociale verzoening en ons helpen den vrede te winnen. De eenige weg naar onzen medemensch leidt langs het geloof tot God. Wij kunnen elkander slechts broeder noemen, wanneer wij God onzen Vader noemen. Dit kindschap Gods is ook de grondslag voor de liefde tot onze vijanden. Zoo als de H. Kerk verdraagzaam en vol liefde is voor de dwalenden, maar van een heilige on verdraagzaamheid kenteeken Harer waarheid tegenover het onrecht, de dwaling en de leu gen, zoo moeten ook wij, ons verzettende tegen het onrecht, de ter-goeder-trouw-dwalenden met liefde tegemoet treden. Ook Christus, die het onrecht geeselde en de verkoopers en wis selaars met felle zweepslagen verdreef uit den tempel, omdat de ijver voor Gods huis Hem verteerde, ontving tollenaars en zondaars en at met hen. Op de basis der Christelijke liefde moeten wij de nieuwe wereld opbouwen. En als St. Augus- tinus zelfs de erfzonde zalig geprezen heeft, omdat zij ons den Verlosser geschonken heeft, dan mogen wij voorzeker ook dezen oorlog en den bitteren nood der tijden zalig prijzen indien, door onzen arbeid, op de bloedige slagvelden het zaad voor den volkenvrede mag gedijen. Bidden wij dan tot God in de Oratie van dezen Zondag om de liefde: „Stort in onze harten de kracht Uwer liefde, opdat wij, U in alles en bóven alles beminnende, aan Uw belof ten, die al onzen verlangens te boven gaan, deelachtig mogen worde n." K. Een soldaat van het front schreef ons: „Het gisteren is mij nu zóó ver als de dag mijner geboorte en het „mor gen" zóó nabij als de eeuwigheid. In het „gisteren" waren mij alle dingen rondom me zoo vertrouwd, dat ik er bijna niet op lette, terwijl mij het „morgen" zóó ver leek, dat ik allen tijd meende te hebben ervoor te zorgen. De eeuwigheid was mij in het „giste ren" iets waarmede ik mij nooit scheen vertrouwd te kunnen maken terwijl die eeuwigheid me thans juist zóó nabij is als de dag van morgen. Nu ih kameraden en tegenstanders rondom zag vallen en de betrekkelijkheid van alles van heel nabij leerde verstaan, weet ik, dat ik met gisteren heb afge daan en de eeuwigheid mijn morgen kan zijn. Gisteren leefde ik in het he den, vandaag in het morgen. Dat is het reusachtig verschil in mijn den ken en handelen, dat is de revolutie die het gebeuren rondom mij in mij voltrok Meerderen hébben dezen geestes- omkeer beleefd. Ook bij een vorigen oorlog was er een opleving van het geestelijk eeuwigheidsbewustzijn in den mensch. Maar de bizarre loop van de sleurdagen daarna vervlakte spoe dig dit betere en de dood-voor-oogen van het heden moet weer als een ge weldige boetprediker door Europa gaan: Memento mori.... gedenk te sterven. ALEXANDRIË, 15 Juni (Reuter) Ér is in Alexandrië luchtalarm gemaakt, dat van 12 uur 25 tot 13 uur duurde. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 765 Vorige stand: 761 Zon op 5.16 onder 22.05 Licht op 22-35

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1