Huldi ging zilveren raadsleden tesCHHjfeS De geheimen onzer familienamen HERKOMST EN BETEEKENIS Laatste Nieuws ALLE BANKZAKEN WOLLEN DEKENS MGR. HUIBERS KWAM GELUKWENSCHEN NEDERLANDSCHE LANDBOÜWBANK N.V. PALLIETER ZONDAG 16 JUNI 1940 STADSNIEUWS Wethouder v. Liemt: ik heb slechts mijn plicht gedaan Üw De Bisschop op bezoek Bijkantoor HAARLEM KORPORAAL G. J. KOEK BEGRAVEN Gevonden voorwerpen en dieren GAAT U NOG OP RETRAITE? Examen akte L.O. O. en O.-marschen te Haarlem De eerste groepen maakten gister middag een schitterend parcours R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" ST00MEN ROODE KRUISZIEKENHUIS Natuurlijke ontwikkelingsgang naast spotternij Waar blijf je nou, hè? Een pikant één-actertje met 'n politioneele apotheose Aardbeiencampagne begint Burgerlijke Stand VELSEN Burgerlijke Stand HILLEGOM (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Italiaansche diplomaten in Frankrijk vastgehouden De Bulgaarsche politiek VOETBAL Den HaagHaarlem 20 DOC GEWOON; LEES GEWOON! Nieuwe Exemplaren. BOEKHANDEL Het was ongetwijfeld voor de heeren W. J. b. van Liemt en G. Wolzak H.zn. een Verrassing, dat gisterenmiddag, toen zij de oude raadzaal ten stadhuize gehuldigd werden, in verband met hun zilveren raadslidmaatschap, naast vele Ambtelijke vrienden ook oud-wethou- ders aanwezig waren. Wij zagen mr. J. H. J. e. Heerkens Thyssen, die zelf tons zijn zilveren jubileum mocht vieren, tor. A. Bruch, thans lid van Ged. Staten Van Noord-Holland, en den heer A. G. Boes, die verleden jaar uit het college van B. en W. trad. De Kamer van Koophandel, Van welker afdeeling Kleinbedrijf de heer Van Liemt indertijd voorzitter was, vond ton waardige vertegenwoordiging in den Voorzitter, den heer J. J. Swens, en den 6?cretaris, jhr. dr. J. C. .Hollerus. Tenslotte had ook het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers een afvaardiging gezonden, ten respecte van hetgeen de heer van Liemt voor het Hulp comité Rotterdam tot stand bracht. By' den ingang van het stadhuis ontvingen 6 echtgenooten van de jubilarissen 'n fraaien ^ouquet rose anjers. In de oude raadzaal had- de familieleden reeds plaats genomen, toen Joyeuze entrée plaats vond. s burgemeester, dr. J. E. Daron de Vos van teenwyk, sprak als volgt: •.Wy zijn hier gekomen, om uw 25-jarig ju- ledm als raadslid te herdenken. Als men het oora jubileum hoort, denkt men onwillekeu- ook aan het woord jubelen. Maar wij zijn jtoas geen van allen in de stemming om te beien. Toch verheugt het mij dat zoovele edewerkers hier gekomen zijn, want er is to wel een stemming van dankbaarheid en rjg deer'ng voor wat gy in die 25 jaren voor gemeente hebt gedaan. Het is een lange e hun sporen hebben achter gelaten." flii een kwart eeuw, met vele gebeurtenissen, pad is niet altijd over rozen gegaan en c|e tonctie van wethouder Van Liemt is in Aen tyd waarlijk niet lichter geworden door öi steeds wisselende conjuncturen en omstan- Sneden, waardoor vele menschen in nood {'hen gebracht. Dit geldt niet alleen voor de j. lctie van wethouder, maar ook van raads- zooals de heer Wolzak, die als voorzitter hiri Zhn fractie het woord heeft gevoerd. In van oorlog zyt gy beiden geroepen tot uw v7°tie en de herdenking van uw jubileum Alt ook in tijd van oorlog. In een tijd van op- toi is het echter ook niet gemakkelijk het ^Ahslidmaatschap uit te oefenen omdat ook jjto velen een beroep op het gemeentebestuur Zeer ernstig heeft de heer Wolzak zich afge- aagd hoever het gemeentebestuur dan mag aan en ik heb gezien dat hij zijn taak zeer j^Uwgezet heeft opgevat. En de heer v. Liemt toft zijn werk als wethouder van den dienst wezigen gelegenheid tot complimenteeren, waarna bouillon geschonken werd. Een der hoogtepunten van den dag was on getwijfeld voor de familie van Liemt het be zoek van Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, die per vigilante met zijn secretaris, den zeereerw. heer Agterof, zijn gelukwenschen op het Lorentzplein kwam aanbieden. Monseigneur hield een korte toespraak, waar in hij wees op het groote werk, dat de jubi laris voor de stad Haarlem en voor talrijke vereenigingen heeft verricht. „Volgaarne ben ik hier naar toegekomen", aldus Mgr., „omdat het mij een behoefte en een vreugde was om u op dezen dag nogmaals te laten weten, hoe zeer ik uw socialen arbeid op prijs stel." De Bisschop plaatste vervolgens zijn hand- teekening in het fraaie gedenkboek, dat met talrijke foto's en andere herinneringen aan de politieke loopbaan van den heer Van Liemt waardevoller is geworden. Des middags was het een va et vient van allen, die den jubilaris hoogachten en dit wilden doen blijken. Wij noemen den vicaris- generaal van het bisdom, Mgr. N. Ammerlaan, den hoogeerw. deken A. Melchers, den plebaan F. Filbry. Verder: het bestuur van de R. K. Staatspartij te Haarlem en van de Propaganda- club, wethouder C. Jonckbloedt uit Heemstede en den oud-wethouder dr. E. Droog; den heer C. Ooms, directeur van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad", mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad, het voltallige bestuur met den directeur van de Stichting „Haarlems Bloei", waarvan de jubilaris voorzitter is, den comman dant van de brandweer, den heer C. J. v. d. Broek, het bestuur van het St. Franciscus Liefdewerk, het oud-Kamerlid Chr. v. d. Bilt, vele geestelijken uit stad en omtrek, bestuurs leden van het Wit-Gele Kruis etc. Wanneer wethouder van Liemt straks nog eens rustig het receptieregister doorleest, zal hem nogmaals duidelijk worden hoezeer zijn arbeid wordt gewaardeerd en hoeveel sympa thie men hem toedraagt. Een in alle opzichten verdiende hulde heeft Haarlem hem bereid! De vele bloemen hebben daaraan niet het minst uiting gegeven. (Amsterdam) Ged Oude Gracht 29 sociale zorg en van waarnemend burge- jj^ester voortreffelijk verricht. Weinigen als hij ,ethien Haarlem, zijn inwoners en- vraagstuk ken» Bet verheugde spr., dat ook oud-wethouders ^otnen waren om er blijk van te geven dat J den tijd van samenwerken met de jubila te» niet vergeten zijn. De burgemeester sprak .^slotte de hóóp uit dat het den jubilarissen 6toven moge zijn nog veel tot heil van de jptoeente te mogen doen, gesteund door een Achtige overtuiging. Nadat wethouder Reinalda zijn reeds door t gepubliceerde rede had uitgesproken, was Woord aan den heer v. Liemt. zyn dank Onder groote belangstelling van vele vrien den, collega's en kennissen is gisterenmiddag op ontroerende wijze het stoffelijk overschot van den gesneuvelden korporaal C. J. Koek op het R. K. Kerkhof Sta Barbara in Haarlem Noord ten grave gedragen. Nadat door den weleerw. heer Pex O.F.M. de absoute in de kerkhofkapel gehouden was, werd de baar, die met de Nederlandsche driekleur, palmen en een helm was bedekt, gevolgd door de familie, het voltallig personeel van de smout- zetterü, waartoe de overledene behoorde en vele andere leden van de technische afdeelin- gen van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" gevolgd. Aan de open groeve, welke met vele bloemenkransen was gesierd, werd door allen een harteiyk gebed gestort voor den dapperen vriend, die bij de verdediging van het vaderland zyn leven heeft geofferd. Inlichtingen aan het B ,iu van Pölitie, Sme- destraat, uitsluitend tussc,»en 11 en 13 uur. Broche, v. Rosmalen, Vrouwehekstraat 1; Bril, Bloemer, Rozenprieelstraat 7; Doos met rijwiel lampjes, v. d. Zeep, Vondelweg 4 rd.; Etui met passers, Scheepers, Pijlslaan 18; Hamer, War merdam, Kleverparkweg 143; Hond, Tolen, Oranjestraat 23; Dameshorloge, Dyt, Prinsesse- kade 121; Carbidlantaarn, Danneijs, Ruichaver- straat 3; Portemonnaie m. i„ Handgraaf, Cheri- bonstraat 29 na 5 uur n.m.; Tasch met 2 trom meltjes, Kol, Geweerstraat 24. 'i uuiu aan ucii nooi jj.^8 allereerst uit naar den burgemeester, dien sinds de samenwerking had leeren waar- 3ren en hoogachten en wiens groote toewij- deskundigheid en interesse voor alles wat ve stad betreft hij bewonderde. Toen ik in No- ..eriber 1937, aldus spr., de eer had, u te in- ./Alleeren, waren de verwachtingen hoog ge- ^Annen en wü, die dag aan dag met u samen tel, mogen vooral getuigen, dat die ver achtingen volkomen vervuld zijn. heb slechts mijn plicht gedaan, ging spr. had ik minder gedaan, dan was ik te- tot geschoten. Als er iets bereikt is, dan vindt t mede zijn oorzaak in de samenwerking en et vertrouwen door B. en W. en den raad Schonken. Dan denk ik ook aan de deskun- voorlichting van de directeuren en amb- haren. Met groote dankbaarheid noemde spr. de ^Aien van ir. M. Maas, directeur van Open de Werken, en van den heer H. Meeusen, chef t 7e afdeeling, die hem bysionaen tyaens t gedurende 7 maanden waarnemen van het ithouderscahp voor Openbare Werken en van qTh. Wesstra, gemeente-secretaris, tijdens 5 maanden, dat spr. waarnemend burge- j^ster was. gp Preker dankte den goeden God, die hem de [tondheid liet behouden en hy sprak het ver- °Uwen uit, dat O. L. Heer hem voor de rest Lt| zyn leven den zelfden bijstand zou ver fden. Moh wendende tot wethouder Reinalda zei '■ih., wy onthouden elkaar in den raad geen ''Bek, maar wy erkennen elkanders goede f 'hielingen en hebben wederzijdsche waardee- t De collegialiteit is kenmerkend voor den 'lemschen raad en spr. sprak de hoop uit, deze zou mogen worden bestendigd, tot «At hei. 1 van Haarlem en de burgery. v.Be heer Wolzak stelde vast, dat de burger- htr studie van den raad gemaakt heeft en vv to thans reeds door en door kent. Daarom Ij-a hy hem voor zijn toespraak zeer erkente- Spr. betrok zijn vrouw in de hulde en ^.tonde haar het kleine roer aan het groote ■t 'to, dat daardoor in rechte banen geleid i^tot. Hij herinnerde er aan hoe hy in 1915 ve ^'strict 3 gekozen werd en na de evenredige Ui togenwoordiging zijn mandaat steeds ver- zag. Ik kwam als anti-revolutionnair U» toen wist dus dat ik belangen zou dienen f de eeuwige waarheden, dat ik zou bouwen Ij. Het fundament door God-Almachtig gelegd. Uearom trof het den heer Wolzak steeds, dat 1^ toad, hoe verschillend zijn opvatting ook U6 diepere levensbeginselen mocht zijn, steeds t^Sevoelens van zijn leden wist te respectee- ^a deze officieele huldiging kregen de aan De commissie voor de geestelijke belangen van den R.K. Volksbond heeft een retraite vastge steld van 6 tot en met 9 Juli te Bergen. De ddelname aan deze retraite gaat naar wensch, maar er kunnen er nog een aantal bij De datum tot opgave is uiterlijk gesteld tot 18 Juni a.s. Waar in deze zeer moeilijke tijden het leven zooveel zorgen vraagt, is een diep godsdienstig leven zeer zeker een eerste ver- eischte, en waar zullen wij beter ons godsdienstig leven kunnen regelen, dan door enkele dagen in stille afzondering door te brengen in een re traitehuis en dan moet ons besluit zyn: Ik g>a van 6 tot en met 9 Juli op retraite Over de voorwaarden zullen onderstaande heeren U gaarne inlichten, waar U zich tevens tot uiterlijk 18 Juni a.s. kunt opgeven: B. Reijn- ders. Zomervaart 134; Th. Uiterdijk, Leidsche- straat 24 zwart; F. A. Puts, Nassaustraat 12rood; J. Gortzak, Bantamstraat 64; M. G. Doek, Voorduinstraat 40; A. van Rijn, Nachte gaalstraat 52; G. Stevens, Merovingerstraat 64 en gebouw St. Bavo, Smedestraat. Rijkskweekschool aan de Leidschevaart, Haarlem. Geëxamineerd 5 candidaten. Geslaagd: de dames L. Snijders, H. C. van de Waa, A. Sneevlfet. De groote O. en O.-Marschen, welke door de R. K. Wandelsp'Ortvereehiging St Bonifacius te Haarlem waren georganiseerd, zijn gisteren middag begonnen In totaal nemen aan deze marschen onge veer dertig groepen deel. Zaterdagmiddag vond voor gebouw „Dreef- zicht" in den Hout de start plaats van de drie eerste groepen, die bestonden uit een afdee ling van het Korps Vrouwelijke Vrijwilligers uit Amsterdam, een groep van het Christelijk Lyceum uit Haarlem en een detachement van het Motorkorps te Haarlem. Deze groepen maakten bij haar vertrek voor een parcours van 25 kilometer een monteren indruk en vooral de in keurig blauwe uniformen gestoken Vrouwelijke Vrywilligers sloegen een goed figuur. Dank zij den goeden zorgen van 't bestuur geno ten de wandelaars van een schitterend parcours, dat vooral liep door de mooiste streken van Haarlem en Omgeving. Zondag zullen de 25 andere groepen aan den start verschynen, die ongetwijfeld door haar grootsche opkomst het hare er toe zullen bijdragen om deze O. en O.- Marschen, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Centraal Bureau van O. en O., zoo goed mogelijk te doen slagen. Verschillende instanties hebben zich voor deze marschen, die niet alleen een fraaie sport prestatie zullen beteekenen, maar tevens een goed doel steunen, niet onbetuigd gelaten. Zoo is door het gemeentebestuur van Haarlem een zilveren medaille beschikbaar gesteld, welke zal worden uitgereikt aan de leider(ster) of commandant van den groep, die by dezen marsch den besten indruk maakt. Verder zijn nog een groot aantal prijzen voor de deelne mende groepen of vereenigingen beschikbaar gesteld, o.m. een prachtige medaille van de stichting „Haarlem's Bloei", een beker van restaurant „Dreefzicht", een beker van de firma van Straten en onder de lauwerkransen één van het bestuur van „St. Bonifacius". Als persoonlijke herinnering wordt een prachtig kruisje met kroon aan lint gegeven aan hen die deze marschen met succes volbrengen. Voor groepen let de jury in hoófdzaak op de marschvaardigheid, orde en netheid, als mede op doelmatige kleeding. Zij, die aan deze marschen nog wenschen deel te nemen kunnen zich voor den aanvang vandaag nog opgeven bij den marschleider, den heer A. Selhorst. Ondanks de sombere lucht zyn de' drie eerste groepen gisterenmiddag vol goeden moed op marsch gegaan en wanneer de 25 andere groepen hedenmiddag met de zelfde pittigheid marcheeren zal het St. Bonifacius zeker niet aan succes ontbreken. Donderdag 13 Juni werden voor de onder linge competitie de navolgende partyen ge speeld le klas: A. Klein—B. Spoor 10; Th. de Looze—A. v. Kesteren 0—1; J. Reeuwyk—B. Walker 01. 2e klas: N. Hoogland—W. Vosse 1—0; C. Kortekaas—Th. Schoorl g. v. d. Stoop R. Hartoch afgebr. VERRASSENDE RESULTATEN! THANS NOC LAGE PRIJZEN 1-pers. Wollen Deken 0.75 2-pers. Wollen Deken 0.85 De afdeeling Beverwyk van het Nederland sche Roode Kruis heeft haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van dr. A. H. Ingen Housz. Deze bracht in zijn openingswoord hulde aan het personeel van het ziekenhuis, aan allen, die hun medewerking hebben ver leend aan den bloedtransfusiedienst en voorts aan de ambtenaren der gemeente en aan allen, dié bijdroegen aan de inrichting van de hulp- ziekenhuizen. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. W. P. Stoutenbeek, bleek, dat het aantal verpleegdagen in het ziekenhuis in 1939 'het hoogst is geweest sedert de stichting. Het aan tal verpleegdagen bedroeg in totaal 14146, te gen 13997 in 1938. De rekening van het ziekenhuis sloot met eên bedrag van 65.44022. De inkomstèn en uitgaven der afdeeling bedroegen 342.80. De transportcolonne telde 1 arts-leider, 4 ploegcommandanten, 20 gediplomeerde helpers, 9 leerling-helpers, 16 gediplomeerde helpsters en 10 leerling-helpsters. Een helpster ontving de zilveren gesp voor 20-jarigen trouwen dienst, terwijl aan 4 helpsters de medaille voor 10- iarigen trouwen dienst werd uitgereikt. Als bestuurslid werd gekozen de heer T. Win ter. „What 's in a name?", zoo vroeg in Sha kespeare's beroemd drama de lieftallige Julia eenmaal aan haar beminden Romeo; „what 's in a name?" „wat heeft een naam te beteekenen?". En zij voegde er aan toe: „Dat, wat wij een roos noemen, zou even heerlijk geuren, als het een anderen naam gekregen had". Evenals ieder verliefd meisje had deze Julia voor zichzelf natuurlijk volkomen gelijk: Ro mea's familienaam stond een verbintenis met haar in den weg; maar kon Romeo het hel pen, dat hij zoo heette? Wat had een naam te beduiden? Inderdaad moeten wy ook heden ten dage nog erkennen, dat het weinig zegt, hoe men heet: de waarde van een mensch hangt af van zijn persoon en niet van zijn naam, hoezeer ook „de wereld" vaak personen enkel en alleen om hun naam bejubeld of gesauveerd heeft. Men kan toegeven, dat de naam ten aanzien van den drager daarvan weinig terzake doet maar daarnaast van meening zijn, dat de fami lienamen, zooals wy dien thans kennen, histo risch, folkloristisch, plaatselijk, sociaal, econo misch en.... volkshumoristisch wel degelijk hun beteekenis hebben. De bestudeerhrg van den aard en de talrijk heid van bepaalde eigennamen in zekere steden en dorpen is heel leerzaam'; zij stelt ons soms in staat merkwaardige antwoorden te geven op merkwaardige vragen: hoe komt het, dat juist hier bepaalde familienamen zooveel gehoord worden? Welk verband bestaat er tusschen onze plaatselijke en gewestelijke eigennamen en onze (historische) stedelyke en provinciale bij zonderheden, onze territoriale ligging, onze natuuromgeving, onze inheemsche ambachten? Onder welke omstandigheden en wanneer heb ben verschillende namen van Duitschen, Franschen, Engelschen, Italiaanschen, Griek- schen en anderen oorsprong hier burgerrecht verkregen? Wij zullen er nog nader van vertellen, maar aan onze publicatie van plaatselijke en gewes telijke beschouwing moeten wij een algemeene beschouwing omtrent de herkomst en de beteekenis van verschillende Nederlandsche eigennamen laten voorafgaan. Onze Nederlandsche burgerlijke stand, de in iedere gemeente bestaande organisatie, die ten doel heeft om, door middel van een nauwkeu rige boekhouding omtrent alle geboorten, huwe lijken, echtscheidingen en sterfgevallen zeker heid te verschaffen, is van nog tamelijk jongen datum; eerst bij Napoleontisch-keizerlijk decreet van 18 Augustus 1811 werden degenen, die in Nederland nog geen geslachtsnaam hadden, verplicht er binnen één jaar een aan te nemen, vele Nederlanders schijnen in dit opzicht nogal onwillig geweest te zijn; immers, bij decreet van 17 Mei 1813 moest de termijn verlengd worden tot 1 Januari 1814; een nieuwe regeling werd vastgesteld bij koninklijk besluit van 8 Novem ber 1852; en nogmaals werd een termyn van zes maanden gegeven.... Het waren vooral de Joden, die er wteinig voor voelden, zich met een eigen geslachtsnaam te laten registreeren, en toen het eenmaal ernst werd, hebben velen er naar men zegt een grapje van gemaakt: zy gaven zichzelf namen als Augurkiesman, Komkommer, Citroen, Acht- tienribbe, Agsterribbe en Eitje. In vroegere eeuwen echter was reeds lang vooral in centra van talrijkere bevolkingen de behoefte gebleken aan duidelijke eigenna men; men had zijn doopnaam, zijn voornaam, maar naarmate de bevolking aangroeide en deze aanwas de aanduiding van de individueele personen met heillooze verwarring bedreigde, werd een tweede naam wel noodzakelijk. Hiertoe koos men den naam van den vade' of van de moeder, van den echtgenoot, van het beroep of van de woonplaats; ook spotnamen deden hierbij dienst; trouwens, ook heden ten dage is het nog lang niet overal een vaste gewoonte, iemands officieelen geslachtsnaam te gebruiken; vooral ten platteiande gaat het nog gemoedelijk toe; men noemt er iemand „Piot van Dirk" of van Dirksen; „Klaas van Trijn" of „van Trijntjes"; men spreekt er van „Jan de» Schilder", „Dirk den Mulder", „Willem den Slager"; een ieder in de buurt weet, wie „Klaas van den Molen" en wie „Jan van de Brug" is; vooral in het Oosten en Zuiden van ons land duidt men iemand gaarne aan door den naam van de hoeve, waar hij geboren is: „Vaartzicht Willem"; „Kees van den Krom" is Kees, die woont bij de kromming van een wieg, en als men spreekt van „Mottigen" of „Dikken" Janus, is de spotnaam op weg naar den geslachts naam. Hebben wij in onze geschiedenis ook geen graven of hertogen gekend, die luisterden naar den naam van „den Vette", „den Kale", „den Schoone"? En hoe gaat het nog 'op den huidigen dag in Volendam toe? Men kent er elkaar byna uitsluitend bij spot en bynaam, en men verwondert zich er na ver loop van twintig of dertig jaar over, dat b.v. „Buikje" volgens den burgerlyken stand eigen- lyk „Kwakman" heet. Over het algemeen heeft men in den loop der eeuwen een kind naar. den vader of naar de moeder genoemd: was de vader een Jan. dan heette de zoon Janszcon (Jansone, Jan soen, Janson, Jansen, Janssen, Janse, Jansse, Jansens). En zoo ging het met allerlei voornamen: Dirk: Dirksen; Pieter: Pietersen; Willem: Willemsen; Klaas: Klaassen; Gerrit: Gerritsen; Hendrik: Hendriks; Philip: Philips. Een andere belangrijke groep geslachtsnamen heeft „van" als voorvoegsel, gevolgd door een bijzonderen of algemeen aardrijkskundigen naam; dus óf Van Tetering, Van Vlijmen, Van Wamel, óf Van Dijk, Van den Heuvel, Van den Berg, Van der Molen, Van der Heide inplaats van het voorzetsel „van" vindt men niet zelden „aan" en „in", waardoor met plaat selijke spraakvervorming b.v. de Limburgsche geslachtsnamen Aengenent en Ingendael ont stonden. En dan zijn er nog de eigennamen, die wijzen op lichamelijke hoedanigheden: De Lange. Mooi, Blauw, De Wit, De Bruin; evenals ook Langbeen, Spillebeen, Crombeen; vele dezer familienamen vinden hun oorsprong in spotter- ny, en voorts wordt een zeer groot aantal verklaard door ambacht of uithangbord: Brou wer en Brouwers, Smid en Smids; in de Swaen (De Swaen, Swaen), Van der Ploeg, Van de Wijnperse. Interessant is het nu zooals wij reeds zei- de na te gaan, Welke familienamen in onze stad en omgeving het talrijkst of heel exotisch voorkomen en wat daarvan waarschijnlijk de oorzaak is. Daarover in een volgend artikel. Het was gisterenmiddag „ergens" in Haarlem waar het maar niet wou bo teren. Althans te constateeren naar het beweeglijke publiek, dat voor het too- neel heen en weer liep. Toen het doek open ging, stond er een man met een wit velletje voor ee» huisdeur, die de griezelige ge woonte had maar niet open te gaan. Zooiets jaagt je natuurlijk het kip penvel op je lijf! Maar de schuldeischer, die verbeten wachtte tot de poorten van het mys tieke huis zich zouden ontsluiten, wist wel beter. Ze hadden hem al 365 maal „voor het lapje" gehouden. Maar vandaag zou het uit zijn! Hij kende die kunstjes nu wel. Ze stuurden je van het kastje naar den muur. Wel vijftig keer liep hij van het eene raam naar het andere om er ach ter te komen of de baas wel thuis was, terwijl hij maar steeds doffe en onverstaanbare zoetigheid jes" naar de vensters slingerde. Toen klonk er plots een geknars in den bewolkten aether en een stem riep: „Wacht maar, ik kom direct be neden." Meer dan vierhonderd popelende oogen en één paar, dat vuur schoot, richtten zich naar de gesloten ven sters, die stom en gesloten bleven. De schuldeischer werd ongeduldig en schetterde naar boven: „Waar blijf je nou, hè?" Denzelfen slagzin slingerde hy zeker honderd maal te gen de ruiten, maar nog steeds hield hij het velletje, waarop hy f 7.50 kon incasseeren, in zijn hand. En de „oplichter", zooals de man op de stoep hem noemde, gaf geen teeken van leven. De toeschouwers meenden, dat er een vechtpartijtje op til was en daarom interesseerden zij zich wel voor dezen pikanten éénacter. De apotheose van dit spel was voor velen echter teleurstellend. Uit een der zijcoulissen verschenen twee die naren van Hermandad en gelijkertijd vloog uit het mystieke huis de man, dien de schuldeischer al maanden geleden had billen „krijgen". Maar nu was zyn kans verkeken en kon hij tegen een der agenten zijn verlangens opbiechten. Het publiek „droop" a!f. Jammer dat zy het (happy) end niet gezien had den. Langzaam sloten zich de gordijnen van dit droeve straattooneeltje, heel langzaamEn gelykertijd verwij derden zich beide schuldigen achter de poorten, die zich nu wél openden onder de strenge blikken van een dienaar van Hermandad. Twee gesabelde fietsen tegen een boompjedat was het eind van deze Zaterdagmiddaghistorie.... De aanvoer van aardbeien aan de Beverwijk- sche veiljn|en is de laatste dagen aanzienlijk t'oegenomenj medé als gevolg van 'het Wéér, dat voor de ryping van de vruchten zeer be- vorderlyk is geweest. De speciale aardbeien veilingen zullen a-s. Dinsdag des middags om 4 uur aan beide veilingen beginnen. Het vorige jaar begon de campagne op den zelfden datum Ondertrouwd: C. Hoeben en A. H. Six; P. J. A, Langedyk en J. van Kouwenberg; J. J. Brantjes en A. G. de Ruiter Getrouwd: W. C. Diemeer en M. C. A Meijer; K. Monné en H. v. d. Beid; S. Venings en Ch. van Balen; W. van Zutphen en H. J Grapendaal. Geboren: M. J. Cana-Metzelaar, d.; A. E. Grapendaal-Hendrickx, d.; C. Slotemaker-Ta- mes, d.; A. v. d. Linde-Dijkstra, z.; C. J. Blaauw-de Vries, z.; C. van Roon-Govers, d.; A. M. Vooren-Groot, z.; T. de Goede-Hollinga, z.; J. Ch. J. van Doom-Spaai, z.; P. G. Rij- kers-v. Dam, z.; J. Adrichem-Schoo, d.; M. Engelsman-Hessels, d.; W. Joosten-v. d. Weer de, z. Overleden: A. Clappers, 78 j., wedr. van C. W. Schwa be, Peperstraat 36; J. van Egmond, 84 j., wedr. van J. Kluft, Graafwijkstraat 61; C. de Jong, 73 j., wedr. van Tr. de Vries, Lys- terbeslaan 15; W. Geerlmgs, 84 j„ wed. van C. W. Molenaars, Zeestraat 227; Gr. Wester, 60 j., wed. van Fr. de Vos, Den Haag, G. v. Soest- dykkade 709. Geboren: L. M. S. Keirsgieter.—Jongman d; A. KosterPoldervaart d; N. DukelPlug d; B. G. Nieuwenweg—de Vries z. Ondertrouwd; K. Taconis en C. Stet; J. van der Giesen en A. Stolp; B. Tijl en H. Plug; R. J. Hoogervorst; G. Lindenberg en P. W. Ardewyn; M. Visser en W. H. C. Camman. Getrouwd: H. G. J. Verbruggen en A. M. Epskamp; J. Wijker en Th. G. Buisman; W. Schouten en S. M. Giesberts; J. P. Handgraaf en A. J. Jasperse; H. Nijland en M. Honse- laar; J. van Zutphen en H. Doesburg; J. Rei- nierse en B, Milatz; A. Stam en J. A. Wals; A. Bosman en G. Mulder; E. v. d. Linden en H. A. Kwast; A. AffOurtit en W. Kramer. Overleden: K. Meijef 62 j., wedr. van B. Aardema, Snelliusstraat 29, IJmuiden; J. Krijger, 36 j., echtgen. van C. K Koep, Oos terduinweg, IJmuiden. De oogst van de straat. Aanwezig op het politie-bureau en aldaar te bevragen alle werk dagen tusschen 7 en 8 uur nan. de navolgende als gevonden aangegeven voorwerpen. Lips-sleutel met beenen plaatje, gemerkt no. 1, broche; lap, kenmerk roode kruis; hond; etui met rozenkrans en 0,45; jongens petje; porte monnaie inh. 0,75; rolschaats; hoofddoek; rozenkrans. Te bevragen aan onderstaande adressen: Gouwlooze, Burg. Pontstraat 73, Hillegom: portemonnaie met inhoud; v. Leeuwen, Mo lenbuurt 25, Hillegom: wit hondje en een arm bandje; M. v. Nieuwkoop, Wilhelminastraat 32, Lisse: blauw geblokte blazer; C. v. Amsterdam. Meer en Houtstr. 4, Lisse: Zilveren rozenkrans; v d. Jagt, Molenstraat 7, Hillegom: portemon naie; v. d. Hulst, Hoofdstraat, Hillegom: Visch- schepnetje; J. Muller, Leidschestr. 77, Hille gom: portemonnaie met inhoud; L. Bewijk, GENèVE, 15 Juni. (Stefani). Vernomen wordt dat de trein, waarmede het Italiaansche diplo matieke en consulaire personeel uit Frankrijk werd vervoerd o.m. reisde met dezen trein de ambassadeur Guariglia door de Franschen is opgehouden op het grensstation Bellegarde en daar sedert drie dagen vastgehouden wordt. Het personeel en de persoonlijkheden der Ita liaansche kolonie, die in denzelfden trein reizen, zijn het voorwerp geweest van talrijke plagerijen van den kant der Fransche autoriteiten; andere persoonlijkheden der Italiaansche kolonie, die Frankrijk met denzelfden trein zouden verlaten, werden op het moment van vertrek gearresteerd en twee hunner worden vastgehouden in het fort St. Nicolas te Marseille. Ook een functio naris van het Italiaansche consulaat te Nimes werd gearresteerd. De Braziliaansche consul-generaal te Genève, die den staat vertegenwoordigt, welke belast is met de bescherming van de Italiaansche belan gen in Frankryk, heeft zich naar Bellegarde begeven, maar had geen succes. Hij heeft de bovengenoemde plageryen kunnen constateeren. SOFIA, 15 Juni. (D.N.B.). De Bülgaaxsche minister-president, Filof, heeft in Tren een redevoering uitgesproken over vraagstukken der binnen- en buitenlandsche politiek. Wat de buitenlandsche politiek betreft, ver klaarde de minister-president, dat de Bulgaar sche neutraliteit niet passief was. De buiten landsche politieke activiteit van Bulgarye wil haar doelstellingen slechts langs vreedzamen weg bereiken. Het Bulgaarsche volk. moet zijn geheele koelbloedigheid, die voor den tegen- woordigen tijd zoo noodzakelyk is, bewaren. Ten aanzien van de binnenlandsche politiek kondigde spr. de uitwerking aan van een vijf jarenplan voor de ontwikkeling van den Bul- gaarschen landbouw. Ten bate van Rotterdam werd Zaterdag avond op het A- D. O.-veld de wedstryd 's-GravenhageHaarlem gespeeld. Beide teams verschenen in een sterke opstelling, zoodat men een interessanten wedstrijd te zien kreeg, te meer waar alle spelers zich volkomen ga' en. Nadat 's-Gravenhage den toss had gewonnen, liet de scheidsrechter te half-zeven aftrappen. Den Haag was reeds dadelijk in den aanval, via den linkervleugel komt de bal bij Van der Vegt. die echter juist naast schiet. Direct daar p volgt een tweede aanval van de linkerwing en thans schiet Van den Engel over. Ook de Haarlemschè voorhoede laat zich niet onbetuigd, vooral Van der Huift is uiterst ge vaarlijk. Hierna volgt wat gelijk opgaand spel, waar bij beide achterhoeden zich flink weerden. Bij - een snellen aanval yan Haarlem schiet De Winter dan via dê deklat over. Dan volgt een overwicht van Den Haag. De Harder snelt meerdere malen langs de lijn en bij een dezer aanvallen komt de bal, via hem. bij Van den Engel, die opnieuw voorzet. De Heer krijgt den bal op den voet en kan ge- makkelyk het eerste Haagsche doelpunt scoren. De Harder blijft buitengewoon op dreef, de voorzetten volgen elkaar op, doch Eversteyn, de Haagsche middenvoor is weinig doortastend. Goede schoten van de Haagsche binnenspelers vielen op, doch Wille toonde zich een waardig opvolger van Van Male. In de tweede helft was de Haagsche supre matie nog iets opvallender, doordat de Haar- lemsche middenlinie te veel achterbleef, waar door Stam en zijn nevenspelers veel vrijheid van beweging kregen. Weer is het De Harder, die voortdurend on rust brengt in de Haarlemsche ge'ederen. Bij een doelworsteling voor de Haarlem-goal zien we hem plotseling op de rechtsbinnenplaats opduiken en een, door Wille goed gestopte bal, dien hij echter niet onder bedwang kon krij gen, werd dan ook prompt door den interna tionalen linksbuiten in een doelpunt omgezet. Daarna heeft- de Haarlemsche voorhoede be trekkelijk weinig meer in te brengen en zelfs Kammeyer. Sie zich in de eerste he ft goed had onderscheiden, brengt meerdere kansen om zeep. Met 's-Gravenhage sterk in de meerderheid, eindigt deze levendige wedstrijd. Voor Rotterdam leverde het spel eenige hon derden guldens op. een bedrag, dat. naar onze schatting, tweemaal zoo hoog had kunnen zijn, indien de betere rangen wat meer bezet waren geweest. Prins Hendrikstr. 32, Hillegom: stuk gummi met kwastje. R. K. Sportvereniging „Concordia." Dezer dagen vierde onze sportvereeniging „Concordia" haar 20-jarig bestaan. Dit seizoen is zoowel het le als 2e elftal kampioen, wat wel een buiten gewone prestatie mag genoemd worden Gemak kelijk heeft de katholieke sportvereeniging het nooit gehad. Daar H.B.C. de eerste plaats bezet heeft dit seizoen, zal „Concordia" alles in het werk stellen om morgen in Zandvoort te win nen en dus trachten de tweede plaats te be zetten. Zondagavond komen de leden in de bovenzaal van den R. K. Volksbond bij elkaar, om dit vierde lustrum te vieren. JAN ENGELMAN; TORSO (met 64 Reprod.l Van 5.90 voor 1.25 ALBERT KUYLE: JONAS ƒ0.90 SONGS OF KALUA 0 65 RAVENSWOOD (J. Slauerhoffi OOST-AZIë (Verzerf) ƒ0.65 ALBERT HELMAN: SERENITAS 0.65 HART ZONDER LAND 0.35 ANTON v. DUINKERKEN: DE MENSEN HEBBEN HUN GE- BREKEN f 0.95 H. MARSMAN: DE 5 VINGERS f 0.75 .TAQ. MARITAIN: LUTHER ƒ0.55 WIJSHEID EN PRACTIJK ƒ0.75 H. BERGSON INLEIDING MÈTA. PHYSICA (Vertaling Dr. A. Vloe. mans) 0.75 Dicht- en Prozabundels van Paul v Ostayen, Karei v. d. Woestijne en 'entallen andere spotkoopjes van uitsluitend Vraagt toezending Boekennieuws! JANSSTRAAT 28 TEL. 21510 HAARLEM Giro 368348 NIEUWE BOEKEN EN MODERN '.ANTIQUARIAAT INKOOP VAN OUDE BOEKEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3