Naar liquidatie van b Acties tegen in Noord-Afrika aanvallende Engelschen Verkenningen aan de Alpengrens Verkorting werkduur Duitsche operaties in Frankrijk Zuid-Frankrijk, Malta en Corsica gebombardeerd DE WERKLOOSHEID OPLEVING IN DE SCHIPPERIJ BRANDEND LAMPJE BIJ EEN BED GEPLAATST MAANDAG 17 JUNI 1940 Het Duitsche jrontbericht geeft toelichting Italiaansch legerbericht De luchtaanval op Genua Zaligverklaring in den St. Pieter DE HANDEL IN TUIN- BOUWPRODUCTEN OPBOUW VAN BOERDE RIJEN Veel activiteit in Hoogland LIJKEN AANGESPOELD Het leven herwint zijn rechten OORLOGSSCHADE IN BARNEVELD „Het Duitsche Huis" Drie arbeiders verdronken Ongeluk bij het herstellen aan de Waalbrug te Nijmegen Viering St. Adalbertus-eeuwfeest ZEVEN INBRAKEN TE MONTFOORT Betrokken arbeiders niet als gedeeltelijk werkloozen in de steunregeling 8— 7-50 0.50 Wij luisteren naar Dinsdag 18 Juni Onvoorzichtige huisvader kon zijn kinderen nog juist redden VASTSTELLING VAN OORLOGSSCHADE Prof. dr. Th. Weevers Door vallenden boom gedood Stuurlieden-examens Examen verpleging van zenuw en geesteszieken Middelbare Meisjesschool Examen L.O. Eindexamen Middelbare Handelsschool Eindexamen Gymnasium Examens acte L.O. MARKTEN De militaire weerbaarheid van ons volk heeft in de oorlogsdagen den veldslag verloren, maar de hationale eer gered en de achting ge ronnen van den tegenstander voor riens overmacht zij moest zwichten. Hians gaat het nog slechts om het be houd en de versterking van de geestelijke moreele volkskracht, om een vreed- 2ame constructieve regeling van werk gelegenheid en arbeid, waarmee via het evorderen van het stoffelijke welzijn Vai het volk in zijn geheel en als geheel de geestelijke en moreele volks- ^acht ten zeerste gebaat kan zijn. Het op grond van de door den Duit- j|chen Rijkscommissaris voor het bezette ederlandsche gebied verleende mach- 'Sing thans door den Nederlandschen E-cfetaris-generaal van het Departement ^ah Sociale Zaken uitgevaardigde ver- 0(t van tijdelijk of voorgoed stopzetten jah bedrijven, verkorting van den werk- tot minder dan 36 uur in de week, het ontslaan van werknemers, be- '°Udens goedkeuring van de daartoe evoegde autoriteiten en dit alles met Rugwerkende kracht tot 9 Mei j.l., is Rechts een overgangsmaatregel, welke doel heeft een economisch en so- c'aal niet verantwoorde uitzetting van e Werkloosheid ongedaan te maken en Voorkomen. Het spreekt vanzelf, dat drijven en ondernemingen, die hun Rtaansmogelijkheid hebben verloren, |®t tot het vobr hen volstrekt onmoge- 'Jke verplicht kunnen worden. Alleen 'e bedrijven en ondernemingen, waar- zonder dwingende noodzaak van den °°d een sociale ondeugd zou zijn of ,Qrden gemaakt op grond van uitslui- ■Ud kapitalistische overwegingen, zul- den hun opgelegden last van dezen Djdelijken overgangsmaatregel zwaar- rUkkend voelen, en deze verdienen dat De ingestelde overheidscontrole kan hl R uitstekend sociaal werk verrichten Wij twijfelen er niet aan, dat zij dit °k zal verrichten. De op 10 Mei j.l.nog ^hwezige werkgelegenheid is thans tot asis en uitgangspunt verklaard voor de ■Rring van de bestaande werkloos- e'd en daarnaast zal de nog bestaan- 5 Werkloosheid met radikale middelen '°rden bestreden. Zoo o.a. door het uit een van herstel- en wederopbouw- Rken, van groote openbare werken ten Semeenen blijvenden nutte, door ver- eöiakkelijking en uitbreiding van het e®ds bestaande systeem van vrijwilligen rbeid in Duitschland enz. enz. e eerste stap in de richting van een totale liquidatie van de onza lige werkloosheid is thans gezet, fb Wij, die steeds op zulk een liquidatie f1 snel tempo en op doelmatige wijze ebben aangedrongen, kunnen ons daar- !|Ver slechts van harte verheugen. Er- Rhiend, dat zich thans tengevolge van 6 veranderde omstandigheden meer ruimere gelegenheden tot een defini- 'eve werkloosheidsbestrijding voordoen ah vóór 10 Mei, juichen wij het toe, dat e gelegenheden ook ténvolle benut *ah worden. frontbericht van het D.N.B. luidt als l) Het legerbericht van 16 Juni bevat vier voor- feiten van fundamenteele en beslissende 'Rkenis, n.l.: I E Groote deelen van het Fransche front zijn ^Ueei ineengestort, of storten ineen. De Duit- e legergroepen stormen van het Kanaal tot v?1 de Zwitsersche grens overal zegevierend jRwaarts. O1 Ge Duitsche troepen hebben ten Zuidoosten Parijs reeds de hoogvlakte van Langres jdter zich gelaten. Zij zijn hier rond honderd van de Zwitsersche grens verwijderd. Hier- zijn zij door de terugtochtlinies van de Sj,/1 de Saar en den Rijn terugtrekkende Pran gt soldaten gestooten. De reeds gisteren aan- [.p Uide omsingeüngsbeweging is hierdoor dus j aagd. V' Ge vesting Verdun, waaromheen in den Vj.^'doorlog bloedige veldslagen zijn geleverd, tje' tyj den eersten stormloop met al haar ver- ^'gingswerken en foiten in Duitsche handen. Ge Maginotlinie is tusschen St. Avoid en talben doorbroken. Ten Westen hiervan is verdere hoeksteen van de Maginotlinie, fel y°n> veroverd, nadat reeds eenige dagen de sterke vesting Montmédy was ge- <hen. rust, wordt nog vollediger door de mede- -H«t geheele militaire beeld, dat op deze vier rust, wordt nog vollediger door de mede- dat de Duitsche troepen er in geslaagd den Boven-Rijn over een breed front over het takken, waardoor thans de linkervleugel van djj Guitsche Westelijke leger den Elzas binnen- Datgene, wat de Duitsche troepen in de dagen sedert de bezetting van Parijs Èet bereikt, zal eerst te overzien zijn, als W Setal der gevangenen en de buit definitief t^^Ud zijn. op het oogenblik stooten de ge viseerde en niet-gemotoriseerde groepen t)6 r geweldige marschprestaties steeds weer in W v Uchtende vijandelijke colonnes, die zich in v nuj.aiüide Duitsche overgeven, de wapens neerleggen en ge- Vqq uitgeputten toestand onmiddellijk aan W tstormende eenheden van het Duitsi Va®r o genomen worden. Dit geldt voorname- ,y°or de fronten ten Westen van Parijs, ll^j 1J' in afzonderlijke deelen van de Maginot- dikwijls nog taaie tegenstand wordt ge- De beteekenis van de doorbraak, welke en St. Avoid en Saaralben door de .cen- vestingen van de Maginotlinie kon wor- bpt Geforceerd, is daarom van des te grootere Ook de verovering van de sterke ihiji Verdun is in dit verband van groote Is aire en moreele draagwijdte, want hierdoor feCi achterzijde van de Maginotlinie in een iw Rij, 11 luchtwapen Jieeft evenals de vorige da- -^OPDKWARTIER VAN DE ITALIAAN - SCHE WEERMACHT. (Stefani). Het vijfde legerbericht luidt als volgt: Aan de Alpengrens ontwikkelen zich voort durend verkenningsacties, die alle aan gene zijde van de grens ondernomen worden, welke grens door den tegenstander tevergeefs versperd is. Krijgsgevangenen en automatische wapens vie len in onze handen. Op de Middellandsche Zee zetten onze mari ne en luchtmacht haar optreden voort met steeds doeltreffender en veelbelovender resul taten. Terwijl de Britsche radio officieel het verlies bevestigde van den kruiser „Calypso", hebben onze duikbooten in den loop van nieu we zegevierende acties tegen vijandelijke duik booten er een tot zinken gebracht. Terzelfder tijd neemt onze luchtmacht, die haar aanvalsgeest eer aandoet, overal het initiatief. Met vaststaand succes heeft men talrijke bombardementen ten uitvoer ge legd op Fransche luchthavens en haven werken op Corsica en op het arsenaal van Burmola (Malta). Een uitgebreide, stoutmoedige offensieve actie werd ondernomen met zeventig jacht- toestellen cp de luchtbases van Le Cannet des Maures en Cuers-Pierrefeu in Zuid- Frankrijk. Veertig vijandelijke vliegtuigen werden ver-' nield, waarvan een deel tijdens hevige gevech ten en een deel op den beganen grond. Een groot munitie-depot vloog in de lucht en tal rijke branden ontstonden. Opmerkelijk was de reactie van den tegenstander: vijf van onze vliegtuigen worden vermist. In Noord-Afrika zijn hevige acties gaan de tegen Engelsche strijdkrachten, die ge steund door talrijke gevechtswagens gepoogd hadden aan te vallen in de richting van Sidi Azeis. In Oost-Afrika hebben onze luchteenheden de luchtbases van Berbera en Mandera gebom bardeerd; boven Massaoea werden twee Brit sche vliegtuigen, die trachtten binnen te vlie gen, neergehaald. In den nacht van 15 Juni heeft de vijand de gebruikelijke vluchten gemaakt boven het moe derland. Op Genua werden eenige bommen ge worpen, die lichte schade veroorzaakten en eenige slachtoffers maakten onder de burger bevolking. Vier vijandelijke toestellen werden door het luchtafweergeschut van Genua neer geschoten. ROME, 16 Juni (Stefani) Bij den lucht aanval op Genua, welke in het legerbericht van vandaag genoemd wordt, zijn volgens een officieele mededeeling, één man gedood en acht personen gewond. en zoowel bij de doorbraak door de Maginot linie als bij het overtrekken van den Boven- Rijn, hierin een zeer groot aandeel gehad. De luchtmacht greep onmiddellijk in den strijd in, waardoor het oprukken van de pioniers en in fanterie aanzienlijk vergemakkelijkt werd. Tegelijkertijd deden andere groepen aanval len op de achterwaartsche verbindingen van alle fronten, waardoor de aanvoer onmogelijk werd. Voornamelijk echter heeft klaarblijkelijk het succesvolle ingrijpen van het luchtwapen den berichtendienst in den rug van den vijand in omvangrijke mate vernietigd, zoodat tus schen de vechtende groep en haar leiding geen geregelde verbindingen meer bestonden. In dit verband moet er op gewezen worden; dat zich in de gevechten van de laatste dagen om de Maginotlinie geen enkel Fransch jachtvliegtuig heeft vertoond, zoodat het Duitsche luchtwapen practisch de heerschappij in het luchtruim ge heel veroverd heeft. Uit andere frontsectoren 'wordt nog bericht, dat het Fransche leger zich genoodzaakt heeft gezien in den laatsten tijd hei'haaldelijk verouderde typen gevechts- en jachtvliegtuigen te gebruiken. Hieruit kan men de conclusie trekken, dat het den vijand niet gelukt is zijn zware verliezen aan moderne ge vechts- en jachtvliegtuigen te compenseeren. VATICAANSTAD, 17 Juni. (Stefani). In den Sint Pieter heeft Zondag de plechtige Zalig verklaring plaats gevonden van den Eerbied- waardigen Ignazion van Laconi, leekebroeder van de orde van de Minderbroeders Capucijnen. Naar wij vernemen zal waarschijnlijk nog deze week in den tuinbouw-exporthandel een verandering worden ingesteld, die in het in koop-systeem verscheidene vereenvoudigingen zal brengen. Het was tot nu toe gewoonte, dat de expor teurs in hun behoeften voor den export voor zagen door aan diverse veilingen de producten te koopen. Niet alleen, dat hierdoor de expor teurs en hun commissionnairs diverse veilingen moesten bezoeken, ook de verladingen van het product waren op die manier uitgebreid. Soms brachten vrachtauto's de gekochte pro ducten naar een bepaald punt voor de verzen ding, terwijl ook bij-lading in de wagens werd toegepast. Nu de vervoersgelegenheden beperkt zijn, is uitgezien naar een vereenvoudigen in dit inkoop-systeem. Hiertoe heeft overleg plaats gevonden tus schen de Ned. Groenten- en Fruitcentrale en de Exporteursorganisaties. Dit overleg heeft er toe geleid, dat een plan is ontworpen, waarbij exporteurs, die aan verschillende veilingen koopen, weder zijds die hoeveelheden overdragen. Een koopman uit A., die thans ook in B. pro ducten koopt, zal zijn hoeveelheid uit B. over doen aan een daar gevestigden koopman, die dan het deel dat hij in A. kocht weer over doet aan een daar gevestigden koopman. De bedoeling is, dat de toewijzingen van den inkoop geschieden in de verhoudingen van de hoeveelheden, in 1939 aan een veiling gekocht. De uitvoering van deze regeling zal nogal moeilijkheden geven verwacht men, vooral wanneer dit betreft kooplieden, die uit ver ver wijderde plaatsen hun inkoopen kwamen doen. Men meent echter dat gezien de huidige ver- voersmoeilijkheden op den duur toch een ver betering zal worden verkregen. In Hoogland, bij Amersfoort, waar vijftig boerderijen zijn vernield, worden maatregelen genomen om deze zoo spoedig mogelijk te kun nen herbouwen. Men wil den ouden toestand echter niet her stellen. Wil men den grond zoo economisch mogelijk exploiteeren, dan zal er een wijziging in de oppervlaktè gras- en bouwland moeten komen. Over inkrimping van den veestapel, waardoor geen bouwland vrij komt, zal het ad vies van den rijkslandbouwconsulent worden ingewonnen. Wat de beschadigde gebouwen betreft, ook deze zullen worden herbouwd. Hierbij zullen de eigenaars het verschil tusschen de bedrijfs- waarde van het oude gebouw en de kosten van den nieuwbouw te hunnen laste krijgen. De boerderijen worden zooveel mogelijk in den ouden trant hersteld, maar wegens inkrimping van den veestapel zullen de stallen kleiner worden, terwijl de daken met pannen worden gedekt, omdat dit economischer is dan riet. Elke belanghebbende is vrij in de keuze van den architect. Ten gevolge van het ruwe weer der laatste dagen zijn aan het strand te Zandvoort twee lijken aangespoeld, t. w. het lijk van een En gelschen matroos en dat van den Nederlandschen korporaal-vlieger Herman Vallentgoed, oud 23 jaren, wonende te Warmond. Beide lijken zijn naar hét lijkenhuisje te Zandvoort overgebracht. voetbrug een bijna 200 ton zwaar gedeelte van het wegdek in zes takels, die gezamenlijk 280 ton hijschvermogen bezaten, op te hijschen. Waarschijnlijk door het springen van een ka bel, waarmede het stuk 'wegdek in den takei hing, viel het gevaarte, waarop zeven arbeiders bezig waren met het bevestigen van huiptakeis. De zeven menschen kwamen in de diepe Waal terecht. Vier van hen. t.w. W.. P.. C. en F. wis ten zich drijvende te houden, totdat er hulp kwam opdagen. De overige arbeiders K. T.. j. B. en H. K. kwamen om het leven daar de pogingen om hen te redden niet slaagden. In het geteisterde beurscomplex aan den Coolsingel te Rotterdam heerscht nog een vrij ongezellige sfeer, vooral ais het regent en wie er komt, moet een beetje tocht kunnen ver dragen. Niettemin hebben de schippers tfians weer een nieuwe beurs, die ruimer en lichter is dan de oude. Intusschen wordt er hard aan gewerkt, om de op anderhalf millioen geraamde schade zoo spoedig mogelijk te herstellen. Voor de schipperij is er weer werk aan den winkel; ook de Kleine schepen krijgen nu weer hun beurt, zelfs wordt de toestand op het oogenblik gunstiger geacht dan voor den oor log. Allengs komt ook de groote binnenvaart op dreef, met uitzondering dan van de schepen boven de 1000 a 1200 ton, waarnaar momenteel nog zoo goed als geen vraag is. Er wordt echter met groote voortvarendheid gewerkt om de ri vieren en andere groote waterwegen weer be vaarbaar te maken, zoodat ook voor de groot ste schepen spoedig een verandering ten goede zal komen. Denkelijk deze week kan ook de vaart naar Limburg weer worden hervat. Vracht is er vol doende en door de stagnatie zal deze eer toe- dan afnemen. De vaart naar Duitschland komt eveneens meer en meer op gang, hoewel de schippers in het begin wat afzijdig stonden. Zij hebben ech ter ingezien, dat zij moeten varen, als zij willen bestaan. Het is hun gebleken, dat de vraag naar scheepsruimte minder overstelpend is dan zij oorspronkelijk hadden verwacht en wie meende, eerst eens de kat uit den boom te moe ten kijken, zou nu gaarne een reis willen heb ben. Zoo keert ook in de Rijn- en binnenvaart het leven van vroeger langzamerhand terug. Er is meer orde gekomen in en om het havengebied van Rotterdam, waar de ankerplaatsen eerst overvol waren. De beschadigde en gezonken sche pen op de Maas zijn nu al weer uit den weg geruimd, ook in de binnenhavens is men druk bezig met opruimen, zoodat volgens een uit lating van den Rijkshavenmeester op de ri vier alles weer zoo normaal gaat als in dezen abnormalen tijd mogelijk is! De vooruitzichten voor de schipperij zijn in elk geval allesbehalve ongunstig, 'althans zal er in de eerstvolgende maanden veel meer werk zijn dan er voor den oorlog was te verwachten. Juist gedurende de laatste periode hebben de schippers uiterst moeilijke tijden moeten mee maken De voorloopige opgave van oorlogsschade aan gebouwen in de gemeente Barneveld bedraagt uaar het Utrechtsch Dagblad meldt, rond ƒ300.000. Hierbij komt neg een bedrag van ƒ50.000 van schade aan inboedels, winkelvoor raden, benevens verdwenen goederen, rijwielen Geveild op Zaterdag 15 Juni in 't Notarishuis door notaris ter Horst: De hofstede „Het Duit sche Huis" c.a. te Groenekan, met boomgaard, bouw-, wel- en hooiland te zamen groot 23.43.20 H.A. in massa verkocht aan Mej. Wed. van Schip te Utrecht voor f 43.025. Te Nijmegen waren arbeiders bij de Waalbrug Zaterdagmiddag aan de Lentsche zijde van de Waal bezig, bij den noordelijken pijler van de De katholieke Landdag, die ter gelegenheid van de feestelijke herdenking van het eeuwfeest van St. Adalbertus, op den Adalbertus-akxer te Egmondbinnen zou worden gehouden, kan niet in zijn geheel doorgaan. De omstandighe den hebben tot een meer sobere plechtigheid doen besluiten. Er zal des morgens een plechtige H. Mis op den akker geleden worden; het Lof des namid dags gaat evenwel niet door. In den nacht van Zaterdag zijn in Montfoort zeven inbraken gepleegd. O.a. werd een bezoek gebracht aan de woningen aan den Tabakshof en aan den Willeskopperdijk. In totaal is slechts een gering bedrag aan geld en geldswaardige papieren ontvreemd. In bijna alle gevallen heeft de dader of hebben de daders de ramen open geschoven door eerst een gat in het raamkozijn te boren en daarna met ijzerdraad de sluitingen er uit te duwen De gemeente- en de rijkspolitie hebben een minutieus onderzoek ingesteld. De secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen doen uitgaan, waarin het volgende wordt medegedeeld: Arbeiders, die tengevolge van de gewijzig de omstandigheden minder dan het voor 10 Mei 1.1. als^ normaal geldende aantal uren werk zaam zijn, (uiteraard voor zooveel noodig met goedkeuring van den directeur-generaal van den Arbeid) mogen niet als gedeeltelijk werk loozen in de steunregeling worden opgenomen. Mochten deze arbeiders echter overeenkomstig de bestaande voorschriften In beginsel als kostwinner of kostganger in de steunregeling kunnen worden opgenomeri, dan moet thans worden nagegaan, welk steunbedrag zij zouden kunnen ontvangen daarbij steeds aanhou dende het gebruikelijke maximum bij geheele werkloosheid zonder rekening te houden met de inkomsten van anderen dan den kost winner of kostganger zelf. Verdienende kinde ren of gezinsleden tellen bij den opbouw van het theoretisch "steunbedrag niet mede. Dit steunbedrag (eventueel dus maximum bij ge heele werkloosheid) moet dan met 20 procent worden verhoogd, waarna de inkomsten van den kostwinner of kostganger zelf geheel van dit bedrag moeten worden afgetrokken. De werkelijke Inkomsten van den kostwin ner of kostganger zelf, vermeerderd met het bedrag der tegemoetkoming, mogen samen nimmer meer bedragen dan bet loon, hetwelk werd verdiend, voordat wijziging in de ar beidsvoorwaarden met betrekking tot het aan tal werkuren werd aangebracht. In de kosten van deze tegemoetkoming kan subsidie worden verstrekt. U ontvangt omtrent ie wijze van declareeren nog nader bericht. Wat betreft de werkloosheidsstatistiek, moet u er ztorg voor dragen, dat arbeiders, die boven bedoelde tegemoetkoming ontvangen, hierin uiteraard niet worden opgenomen. Omtrent de wijze, waarop hieromtrent opgave aan mijn departement moet worden gedaan, ontvangt U eveneens nader bericht. Ten slotte volgen hier een paar voorbeelden aan de hand waarvan u de berekening der te gemoetkoming kunt maken. a. Man, vrouw en 4 inwonende kinderen. Gemeente der eerste klasse. Loon bedraagt f 30. De man is dubbel-uitetrokken. Steun Voor man en vrouw 4 kinderen 4 x 1.35 Overgangstoelage 11— 5.40 1— 17.40 Dit bedrag wordt vermeerderd met 20 pro cent 20.88. Indien nu de werkuren zoodanig worden gewijzigd, dat het loon 15.— bedraagt, kan een vergoeding worden toegekend van 5.88. b. Man, vrouw en 10 kinderen. Gemeente klasse 7. Loon f 17.—. Man is dubbel-uitge- trokken. Man en vrouw 10 kinderen Overgangstoelage Samen 16.- Maximum volgens de schaal is 15.30. Hierbij wordt gevoegd 20 procent 3.06. In totaal derhalve 18.36. Indien de werkuren zoodanig worden gewij zigd, dat het loon wordt teruggebracht tot 12.dan bedraagt de tegemoetkoming 6.36. Deze tegemoetkoming moet echter wor den beperkt tot 5, aangezien het loon 17 bedraagt. Met de schalen der gedeeltelijke werkloosheid, art. 10 onder A der steunregeling, alsmede in komsten van anderen dan den kostwinner zelf behoeft in het geheel geen rekening te worden gehouden. Zij, die een tegemoetkoming als bovenbedoeld ontvangen, kunnen in beginsel voor de distributie van gcedkoope levensmid delen in aanmerking komen. De 5 procent duurtebijslag geldt voor hen niet, terwijl ook de extra-bijslag voor inwonen de kinderen uiteraard niet kan worden gegeven. JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP. 8.05 Gramofoon- muziek, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Omroeporkest, 11,0011.20 Huishoudelijke wenken. 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoonmu ziek, 1 00 De Romancers en soliste, 2.00 Zang met pianobegeleiding, 2.25 Gramo foonmuziek, 2.40 Lyra-trio, 3.30 Officieele mededeelingen. Hierna: Gramofoonmu ziek. 4.00 Viool en piano. 4.30 Concert (opn.), 5.00 AVRO-Amusementsorkest en gramofoonmuziek, 7.10 Mandoline-ensem ble „De Speellieden". 7.30 Officieele me dedeelingen, 7.45 Reportage, 8.00 Berich ten ANP, 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.00 Radiotooneel, 9.20 Omroeporkest en solist, 10.00 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.15 Gramofoon muziek. 12 00 KRO-Melodisten, 12.451.00 Berichten ANP, 2.15 Rococo-octet, 2.30 Gramofoonmuziek, 2.45 Musiquette, 3.30 Gramofoonmuziek, 5.30 KRO-orkest, 6.30 „Hoe doe ik zuinig met electriciteit?" vraaggesprek. Hierna: Gramofoonmuziek. 7.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten ANP, 8.45 KRO-Groot-Amusementsorkest en Musiquette, 9.30 Gramofoonmuziek. 10.15—10.25 Berichten ANP. Te Groningen heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag in een woning aan den Westsingel, bewoond door den 48-jari- gen H. D„ een uitslaande brand gewoed, waarbij vier kleine kinderen ternauwernood aan den dood zijn ontsnapt. H. D. was des avonds om negen uur uitge gaan en had zijn' vier kinderen, van drie tot negen jaar oud, op de eerste verdieping in twee ledikantjes te slapen gelegd. Het huis bleef verder onbewaakt, daar de vrouw in het Aca demisch Ziekenhuis lag. Tegen half een kwam de bewoner thuis en begaf zieh met een brandend petroleumlampje naar boven, waar hij zich in een der bedjes, waarin twee kinderen sliepen, ter ruste legde. Hij deed het lampje niet uit, maar zette het brandend dicht bij het bed op den grond. Om één uur werd hij wakker en ontdekte, dat de kamer in brand stond. Onmiddellijk begreep hij het gevaar, waarin ztjn vier kinderen verkeerden. Hij haalde hen uit de bedjes en liet hen langs een laddertje van een hoogte van drie en halven meter uit het raam naar beneden glijden, alvorens zich zelf in veiligheid te brengen. Het vuur was inmiddels doorgeslagen naar de eerste verdieping van een aangrenzend per ceel, bewoond door de familie Van den Berg, waar vijf kinderen sliepen van vijf tot zestien jaar. Dé kamers waren slechts gescheiden door een houten schot, zoodat ook deze etage ernstig door het vuur werd bedreigd. Ook de kinderen Van den Berg wérden in allerijl in veiligheid gebracht en met de andere vier bij buren opge nomen. De Groningsche brandweer, onder leiding van haar commandant P. Ploegh, tastte het vuur met twee stralen aan en slaagde ondanks de sterke duisternis, er in, het spoedig te bedwin gen. De bovenwoning van D. brandde totaal uit, terwijl de aangrenzende-perceelen benevens de benedenverdiepingen ernstige waterschade kregen. D. was verzekerd; zijn buurman niet. Een talrijk publiek sloeg ondanks het nach telijk uur het blusschingswerk gade. Op vermoeden, dat D. onder invloed van sterken drank thuis was gekomen en daardoor onvoorzichtig met de petroleumlamp was om gegaan, had de politie hem ingesloten. Zondag middag is hij, na verhoord te zijn, weer 'vrij gelaten. Uit de Rotterdamsche advocaten is een com missie gevormd, die zal nagaan, hoe groot de omvang van de in de Rotterdamsche bedrijven geleden schade is. De deken van de orde van advocaten, mr. J. Drost, zal als voorzitter van deze commissie optreden, ook zal een vertegen woordiger van het ministerie van Financiën, alsmede een inspecteur van de belastingen in deze commissie zitting nemen. Voor het voorbereidend werk van de com missie heeft het Rijk reeds een subsidie toege kend. Allen, die schade in het getroffen gebied heb ben geleden, moeten daarvan in alle bijzonder heden opgave aan de commissie doen. Voor dit doel worden formulieren uitgegeven, waarop men de staat van zaken nauwkeurig kan ver antwoorden. Uiteraard zal de commissie daardoor dc han den vol werk krijgen. Immers, er zijn naar schatting niet minder dan 30.000 gevallen groote en kleine bedrijven bij elkaar gerekend die behandeld moeten worden. Dat er dus vlug en soepel zal worden gewerkt, spreekt vrij wel van zelf, ook dat de zaken, die de hulp het hardst noodig hebben, het eerst aan de beurt komen. Wanneer het totaal van de geleden schade is opgenomen, zal de commissie in contact treden met het Rijk om te onderhandelen over de mate, waarop het Rijk uitkeering zal kunnen doen Prof. dr. Th. Weevers, hoogleeraar te Am sterdam, die 8 Juni j.l. zijn 65en verjaardag vierde, is bij die gelegenheid door de Neder- landsche Botanische Vereeniging met alge- meene stemmen benoemd tot eerelid wegens zijn groote verdiensten voor de botanie, en voor de natuurbescherming in Nederland. Te Woensel (Eindhoven) werd de 48-jarige klompenmaker Scheepers uit Son bij het rooien van boomen door een vallenden boom getrof fen en gedood. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor len stuur man Groote Handelsvaart de heeren: T. Hart- lief, S. K. Reinalda en G. Witvliet. Geslaagd voor 2en stuurman Groote Handelsvaart: J. Goos, H. Baan en P. Brouwer en voor 3en stuur man Groote Handelsvaart: J. Faber, J. J. de Jong en J. A. Westers. HEILOO. De examencommissie van de R. K. Gestichtsartsen-vereeniging heeft de over gangsexamens afgenomen in de Psychiatrische Inrichting „St. Willibrordusstichting" op 14 en 15 Juni 1940. Voor het eerste overgangsexamen zijn ge slaagd: P. v. Asperen (Br. M. Eulogris)H. M. B. Bakers (Br. M. Othmar), W. Carton (Br. M. Domitianus)G. M. Comaita (Br. M. Vianney), J. C. W. Dekkers (Br. M. Cassericus), W. J. Groen (Br. M. Leogardus), W. A. v. d. Hurk (Br. M. Andreas), J. J. Krekx (Br. M. Avitus), G. A. v. Orsouw (Br. M. Reginaldo), J. A. v. Outvorst (Br. M. Jeroen), H. A. Fennings (Br. M. Fulbertus), A. J. H. Pijnenburg (Br. M. Eber- hard), H. G. M. v. Ulft (Br. M. Hilduard), H. C. Visser (Br. M. Modestus), H. G. v. Vanderen (Br. M. Landualdus) en C. G. Wagemans (Br. M. Romanus). Voor het tweede overgangsexamen: 8 candi dates A. M. Adams (Br. M. Fidentianus)J. C. v. Heck (Br. M. Natalis), R. v. d. Heijden (Br. M. Hippolytus), W. J. v. Lieshout (Br. M. Re- paratus), M. J. C. Megens (Br. M. Norbertus), P. F. Rooijackers (Br. M. Bassianus) en J. Zoon (Br. M. Antonius). MAASTRICHT. („Maria Virgo") Geslaagd A. Beckmans, Ter Apel; A. Hendrickx, Swalmen: A. Leith, Maastricht; M. v. Noorden, Maastricht; A. Rosemüller, Maastricht. AMERSFOORT. (Rijkskweekschool). Gesl.: J. v. Asselt, Maarn, A. Damen, Soest, B. Heys- man, Rhenen; F. Korving, Amersfoort; J. v. Maanen, Hoevelaken; J. Noorlander, Barneveld. 'S-BOSCH. (Bijzondere Kweekschool St. Jo zefstraat 22) Geslaagd: Ch. Brandts, Budel; C. de Cock, Tilburg; J. Croonen, Dinther; Th. v. Eyndhoven, Netersel; J. Elemans; Altforst; J. Gremmen, Batenburg. LEEUWARDEN. (Rijkskweekschool). Geslaagd de dames D. R. C. Wiersma te Harlir.gen en J. Zeevenhooven te Leeuwarden en de heeren E. Bommerson, T. de Vries, beiden te Huizen, en H. Groeneveld te St. Jacobi Parochie. STEENWIJKERWOLD. (R. K. Kweekschool St. Gerardus Majella). Geslaagd de dames: M. C. M. van Erp, Groningen; G. H. Hartman, Tubbergen; M. Th. Lubbers, Emmen; M. H. C. Korsten, Groningen; J. A. L. M. Nicolai. Leeu warden; H. C. Nieuwboer en C. A. M. Nieuw- boer, Wierden; G. A. Oude Boerrigter, Zuid- Berghuizen: A. Pegge, Tubbergen; M. S. C. Plattel, Dedemsvaart; E. M. van Rhijn. Hilver sum; C. A. Seemann, Deventer; E. H. A. Triff- terer, Zwolle; B. ter Veer, Heeg; G. R. de Vent, Blesdijke en C. E. de Vries, Steggerda. De exa menszijn afgeloopen. Alle candidaten zijn ge slaagd. ROOSENDAAL St. Norbertus-lyceum, af- deèling Middelbare Handelsdagschool)Geëxa mineerd 13 candidaten. Geslaagd de heeren: F. A. A. van Berkom, Breda; L. J. J. M. Brouwers, Rijen; F. J. A. Claes, Roosendaal; A. A. W. Havermans, Roosendaal; J. C. F. Konings, Roosendaal; J. Mol, Oudenbosch; G. M. F. Molengraaf, Roosendaal; P. J. Rejack, Roo sendaal; J. J. Schijven, Dinteloord; J. A. A. van der Smissen, Roosendaal; T. C. M. Vermo len, Oudenbosch; A. Vlamings, Dinteloord; en W. J. P. M. Withagen. Wouw. Afgewezen geen. ROERMOND. Bisschoppelijk College: Diplo ma B: L. Kupers, R. Salomons, F. van der Leeuw, Roermond; J. Lumey, Gulpen; F. Wuts, Swalmen; Q. Eijsbouts, Asten. 's-GRAVENHAGE. (R. K. Lyceum voor Meis jes) afdeeling Gymnasium. Geslaagd voor diplo ma A de dames: A. Beekman, A. de Boer, H. Bongers, Th. Conradi, I. Koek, A. Pasche, J. Sedlee, C. van Staay, L. Vaissier en B. van Weel. Voor diploma B: de dames: C. Lasance, E. Rietveld, A. Steenkamp, M. Teeuwissen en C. Vos. HEERLEN.' R. K. Kweekschool St. Joseph. De dames A. Goossens, Vierlingsbeek; L. Helpers, Kerkrade; P. Huyts, Heerlen; J. Kusters, Meers- sen. ROERMOND. Bisschoppelijke Kweekschool. J. A. L. Baltis, Meerssen; F. Th. Boeken, Lutte- rade; J. M. Cobben, Roermond; J. J. Daemen, Bingelrade; A. H. Eggels, Buggenum. AMSTERDAM,, 17 Juni Veemarkt. Ter Vee markt waren heden aangevoerd: 355 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 8492, 2e kwaliteit 7282, 3e kwaliteit 5870 per kilo slachtgewicht; 65 melk- en kalf koeien 180270 per stuk, 105 vette kalveren: 2e kwali teit 4450, 3e kwaliteit 36—42, per kilo levend gewicht; 139 nuchtere kalveren 6.5010.50 pjr stuk, 62 schapen 2027 per stuk, 19 lammeren 1316 per stuk, 331 varkens: 6971 (enkele hooger). Overzicht: Runderen matige aanvoer, zeer rustige han del, prijzen vast. Melkkoeien matige aanvoer, stille handel. Vette kalveren matige aanvoer, vlugge han del, .prijzen onveranderd- Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, prijzen constant. Schapen en lammeren matige aanvoer, stugge handel, prijzen iets hooger. Varkens zeer matigen aanvoer, stugge handel, prijzen hooger. Beste vleeschvarkens 1 a 2 cent hooger in noteering. ALKMAAR, 17 Juni Veemarkt. 2 paarden geen noteering, 64 vette koeien f 165225 per stuk, handel vlug: 7 graskalveren f 4070, 112 nucht. kalv. slacht per stuk f 616, 16 vette schapen per stuk f 2035, 276 vette varkens zw. p. per kilo f 0.580.62. Hande goed. OUDEWATER, 17 Juni Kaasmarkt Aan gevoerd 62 partijen, 2790 stuks, 13950 kilo. Rijks- merk le soort 29—30, 2e soort 27—28. Handel matig. Turfmarkt van 1015 Juni. 1010.50. Geen aanvoer. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Juni 705 stuks bloemkool 10.001150, 2e soort 8 80, 950 bos peen 6.707.80, 120 kilo aardappelen: Schotsche Muis 6.87, Drieling 6.308.30, Blauwe eigenheimers kriel 5 007.50. HOORN, 15 Juni. Veemarkt. 10 schapen 23.00, 3 Lammeren 8.00. Handel goed. BOVENKARSPEL. 15 Juni. Aardappelen; Schot sche fijne 3.003.70, idem kleine 2.603.90. Kriel 2.103.50. aanvoer 1850 baal. LEIDEN, 15 Juni. Botermarkt Goede fabrieks- boter 1.531.60 per K.G. Aanvoer 670 K.G. Han del vlug. ALKMAAR, 15 Juni. Aanvoer 280000 kipeieren. Groot 3.504.30, klein 3.353.50. AMSTERDAM, 17 Juni. Aardappelprijzen. Bonten en blauwen 4.20, Redstar 4.20, Bevelan ders 3.90. Bintjes 3.20, Alva 3.20, Poters 2.80, Duinzandaardappelen 4.60 per H.L. Noord-Holl. muizen groot 8 cent per kg. Noord-Holl. muizen kléin 7 cent per kg. Westlandsche zandmufzen groot 9 cent per kg. Westlandsche zandmuizën klein 8 cent per kg. Aanvoer totaal 177.000 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5