De kampioensvlag wappert op Berkenrode Feijenoord en Blauw-Wit winnen hun eersten wedstrijd IN'T GRIJS T.Y.B.B. in Heemstede met 7-2 geslagen Schulte achter den motor DE MAN JULIANA VERLOOR ZELFS MET 6-1 MAANDAG 17 JUNI 1940 Van het katholieke kamp De kampioenstitel van den I. V.C.B. De kampioensronde mr FEUILLETON door A. HRUSCHKA De tweede helft ■De huldiging H.M.S.V.VA. 3—4 Het Oosten kan niet meedoen Blauw-Wit—G.V.A.V. 3—1 FEIJENOORD—JULIANA 6-1 Verdiende maar geflatteerde Rotterdamsche zege V.U.C.—Hermes-D.V.S. 6—7 Nationale zwemkampioen- schappen in Zaandam Op 17 en 18 Augustus WATERPOLODAG VAN U.Z.G. H.P.G. en D.W.R. in de finale Jaarvergadering Ned. Kegelbond uitgesteld WIELRENNEN WALS-PELLENAERS SLAAN SCHULTE-BOEYEN Wedstrijden op de Vekabaan H.B.C. heeft Zondag met sprekende cij fers het Haarlemsche T.Y.B.B. gedecideerd geklopt en daarmede het kampioenschap van West II veroverd. Vóór den aanvang werd de speler Jaap Hunneker, die dezen dag zijn lOOsten wedstrijd voor T.Y.Bi, speelde, gehuldigd. Reeds in de eerste minuten krijgt T.YB.B. een goede kans, die echter naast gaat. Dan neemt H.B.C. het spel in handen. Nadat Smit 2 maal naast geschoten heeft ontstaat een schermutseling voor het T.Y.B.B.-doel, waarin van Bakel een einde maakt door on houdbaar voor Stals in te schieten. (10). Het spel is dan pas 5 min. oud, en het ziet er dus voor T.YB.B. niet gunstig uit, temeer daar H.B.C. het spel volkomen beheerschte. Stals krijgt volop werk, en 10 min. na den aanvang is het Peeperkorn, die een voorzet van Martin benut. (20). Even een opleving van T.Y.B.B., waarbij echter Veldt een goed schot van Ves- sies uit- doel kopt. H. B. C. blijft echter het meest gevaar lijk. Smit, die geweldig in ac tie is, vormt met Martin een heel gevaarlij ken vleugel. H.B.C. be gaat oi. de fout te veel op te dringen, waardoor er te weinig ruimte is voor de zeer beweeglijke voor hoede. .^§PjjP§&. Kick Smit Het spel is dan ook al 35 min. oud, als Mar tin een hoogen voorzet met een vervaarlijken sprong in doel kopt, (30). .Bij een der. talrijke H.B.C.-aanvallen zendt Smit een onhoudbaren kogel in, doch Peeper- kom stond buitenspel. Van Berkel schiet een goede kans naast, waarna van Bakel hoog in schiet. Stals grijpt den bal, doch laat dezen vallen; Martin rent toe en de stand is 40, waarmede rust komt. Na rust is Diependaal door Nies vervangen, wat nu niet direct een verbetering is. Peeper- kom, die dezen middag goed op dreef is, pas seert J. Smit en zendt een kalm schot in, dat Stals door zijn handen laat gaan. (50). HB.C. schijnt het nu wat kalmer aan te leg gen, waartjoor ook T.Y.B.B. een woordje mee gaat spreken. Vink in doel is echter op zijn post en maakt een aanval van v. d. Linden on schadelijk. Ook een hoogen corner grijpt hij prachtig uit de lucht. Dan volgt een voorzet van Martin, die Peeperkorn rustig in doel rolt (60). Er is dan 10 min. gespeeld, maar de stand is zóó, dat de kampioenstitel binnen is. Als Martin dan nog een pass van Smit inko- gelt, is de stand 7—0. H.B.C. gelooft het dan wel. In T.YB.B. is het te prijzen, dat het niet bij de pakken neerzit en zorgt dat het spel op een voldoende peil blijft. Na 28 minuten spe len is het tenslotte Vessies, die van dichtbij de eer redt en even later brengt v. d. Linden uit een worsteling met Vink den stand op 7—2. Nauwelijks klinkt het eindsignaal, of de kam pioensvlag gaat, onder groot gejuich der tal rijke toeschouwers, de hoogte in. Vóór de tribune, rond de vlag, is het aller eerst de voorzitter van H.B.C., de heer B. van Houten, die de spelers geluk wenscht. Hierna volgde de voorzitter van T.YB.B., de heer Slenders, die zeide het op hoogen prijs te stel len H.B.C. geluk te wenschen. De gelukwenschen gingen gepaard met een bloemenhulde. Ook de aanvoerder van T.Y.B.B., de heer v. d. Lit, wenschte club en elftal geluk, er den wensch aan toevoegend, dat H.B.C. en T.Y.B.B. elkander nog vele malen op de katholieke vel den zouden ontmoeten. De heer H. Turnhout, bestuurslid van den D.H.V.B., sprak den wensch uit, dat H.B.C. mag blijven voortgaan propaganda te maken voor onze katholieke sport. De voorzitter der trainingscommissie, de heer L. Warmerdam, herinnerde aan de eerste we ken van het seizoen en den tijd dat weer met trainen begonnen was. Het verschil is te dan ken aan onzen trainer Kick Smit, dien hij met een fraai bloemstuk vereerde. Ook de aanvoer der A. Martin ontving bloemen. Tenslotte dankte de voorzitter voor de har telijke woorden en bracht hulde aan de spelers voor den sportieven geest, die thans weer leeft in H.B.C. Na afloop vereenigden zich de spelers van beide clubs met hun besturen in de kleine zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw, waar nog het woord voerden voorzitter van Houten van H.B.C., oud-voorzitter v. d. Horst, de geestelijke adviseur kap. Kooyman, de heer v. d. Linden en Kick Smit. Hoewel er bij deze ontmoeting voor elftallen weinig meer op het spel stond, er in de eerste helft gespeeld alsof er kampioenschap mede te behalen was. beide werd een Beide ploegen lieten zich van hun beste zijde ken nen en speelden enthousiast, waardoor het ge heel zeer aantrekkelijk werd. In de tweede helft was er een periode van inzinking en van wel wat te forsch optreden van enkele spelers. Reeds na eenige minuten spelen hadden de bezoekers succes, toen Reuser na goed opbren gen van Letschert onhoudbaar scoorde. De thuisclub bleef het antwoord niet schuldig en na eenige goede aanvallen was het de Rooy, die voor den gelijkmaker zorgde. Er was toen juist tien minuten gespeeld. De strijd werd steeds vlugger, goede aanvallen en goede kan sen wisselden elkander af, tot na ruim een half uur spelen H.M.S de leiding nam door De Hos- son, die een voorzet van Uiterwaal in een doelpunt omzette. Tot rust bleef het een gelijk opgaande strijd, waarin de stand geen veran dering onderging. Bij het begin van de tweede helft was het initiatief aan de bezoekers en. Reuser wist daaraan uitdrukking te geven door den stand op 2—2 te brengen. Nu bleef de strijd aantrek kelijk, ook toen van Nus in eigen doel plaatste en het dus 2—3 was geworden. Doch toen W- Letschert den voorsprong voor de Amsterdam mers had vergroot tot 2—4, werd het even „ru moerig" binnen de lijnen, waaraan enkele spe lers van beide elftallen schuld hadden. Ge lukkig werd het einde weer goed, waarbij Har- tering, na het nemen van een hoekschop, met een kopbal nog scoorde voor de thuisclub. Het einde gaf dus een 43-zege voor de bezoekers. De. wielerwedstrijden op de Veka-baan. Een moment uit den strijd van wegren ners tegen baanrenners over twintig ronden In aansluiting op het bericht dat wij dezer dagen publiceerden en waarin wij mededeelden, dat ge westelijke wedstrijden zouden wor den gespeeld tusschen de naburige af deeling skampioenen, kunnen we thans melden, dat de Oostelijke kampioenen niet aan dit officieuze kampioenstournooi kunnen deel nemen. Zuid I en Zuid II spelen thans een voorronde van twee wedstrijden, evenals West I en West II. Tenslottè zal, zooals wij reeds suggereerden, een finale om den landstitel worden verspeeld. Als data voor de wedstrijden van deze voorronde zijn vastgesteld 7 en 14 Juli. De eerste dag van het tournooi om den hoogsten titel des lands heeft wat de verdeeling der punten betreft geen verrassingen gebracht. Feyenoord won van Juliana en Blauw Wit klopte GVAV. Wel ver rassend waren de hooge cijfers waarmede Vente en zijn mannen van den Zuidelijken kampioen won. We hadden Juliana tot meer in staat geacht dan tot een zij het dan ook eenigszins geflatteerde 61- nederlaag. Blauw Wit toonde zich heel bescheiden, zooals we dat trou wens den laatsten tijd van de Am sterdammers gewend zijn. Zij sloe gen GVAV, hun zwaksten tegen stander in dit tournooi, met 31. Door de resultaten van den eersten kam pioenswedstrijd is de stand thans als volgt: Feüenoord 1 1 0 0 2 6—1 Blauw Wit 1 1 0 0 2 3—1 Heracles 0 0 0 0 0 0—0 G.VA.V. 1 0 0 1 0 1—3 Juliana 1 0 0 1 0 1—6 De Amsterdammers, die reeds als favoriet be gonnen, hebben inderdaad ook de overwinning behaald. Het vertoonde spel was echter niet dat, wat men van de Westelijke kampioenen mocht verwachten. Er werd vóór de rust soms wel aar dig voetbal gespeeld vooral Westphal zorgde dikwijls voor prachtige openingen in de G.V.A.V.- verdediging maar over het algemeen vervie len alle spelers veel te veel in het korte spel. Hiermede speelde de voorhoede precies in de kaart van de Groningsche achterhoede en mid denlinie. Deze hadden al spoedig de tactiek be grepen en na een zwak begin grepen ze later steeds op het juiste moment in. Voor Blauw-Wit was het dan ook meer een geluk, dat reeds vóór de rust een 30-voorsprong verkregen kon worden. Een fout van Keeper De Haan bezorg de de thuisclub door Van Nol de leiding. Vlak vóór de rust kreeg Westphal een productieve bui en scoorde twee goede doelpunten, waarvan het tweede na uitstekend samenspel met Bergman en Van Nol vermelding verdient. Ondanks het matte spel had Blauw-Wit hierdoor een geflac- teerden voorsprong gekregen in de eerste helft. Nu was de tegenstand van G.V.A.V. in deze periode niet van dien aard, dat hij Blauw- Wit tot grootere krachtsinspan ning kon dwingen. Daarvoor waren de Noordelijke kam pioenen technisch niet goed ge- noeg! Wilders en Slot hadden met de vaak zeer onsamen hangende aanvallen niet veel moeite. Veel werk kreeg Ferwer- da dan ook niet te doen. Van linksbuiten Van Meel ging nog de meeste kracht uit. Door de teruggetrokken positie van de binnenspelers hadden zjjn voorzetten niet die waardee ring, welke ze vaak verdienden. Het sterkste wapen der Groningers was hun enthousiasme en in de tweede helft, welke vrij wel geheel in een stroomenden regen gespeeld werd, slaagden ze er in de Amsterdammers op hun eigen erf terug te dringen. De spil Jans sen herstelde zich van een slechte eerste helft en zette zijn voorhoede met lange centers naar de vleugels aan het werk. Door grootere routine van de Amsterdamsche achterspelers brachten zij het niet veel verder dan enkele corners, waar bij Ferwerda zijn club door roekeloos stompen angstige momenten bezorgde. Door den gewel digen regen kwamen er groote plassen op het veld. Voortdurend bleef de bal hierin steken, waardoor goed voetbal onmogelijk werd. Toch hielden beide partijen moedig vol. Het tempo was in deze helft beslist hooger dan vóór de rust. Blauw-Wit, dat in het korte spel bleef vol harden, kon ondanks enkele kansen De Haan niet meer passeeren. Een strafschop wegens free-kick van Bosscher werd door T. Hazeveld in een doelpunt omgezet en daarmee kregen de Groningers een zeer verdiend tegenpunt. Slot Feijenoord heeft dus zijn eersten kampioens wedstrijd, die ten aanschouwe van ruim 5000 kijkers op het Sparta-terrein gespeeld werd, met 61 gewonnen. De overwinning kwam den Rotterdammers ten volle toe, maar de score was eenigszins geflatteerd. Er was tusschen Feijen oord en Juliana stellig een belangrijk krachts verschil, maar toch ook weer niet zoo groot, dat de uitslag daarvan een juist beeld geeft. Feijenoord was technisch de meerdere van de Zuidelijke kampioenen die het in hoofdzaak moesten hebben van geestdrift en snelheid. Vóór de rust maakte Juliana er een aardigen kamp van en toen verdiende Feijenoord ook niet meer dan een 2—1 voorsprong. Blijkbaar hadden de Limburgers in de eerste helft wat al te veel hooi op hun vork genomen, want na de pauze kwamen verschillende spelers uithoudingsvermogen te kort, waarbij nog kwam, dat de verdediging door de voorhoede van Feijenoord, die het ditmaal veel minder in kort spel zocht dan anders, geducht werden afge straft. Feijenoord had in Scholtens een nieuwen doelman. Al te moeilijk heeft hij het niet ge had, maar een enkele maal kreeg hij toch de gelegenheid te bewijzen uit het goede hout te zijn gesneden. De beide achterspelers van de thuisclub grepen resoluut in, doch ook zij ston den slechts zelden voor lastige opgaven, omdat de sterke middenlinie van Feijenoord de situatie bijna voortdurend beheerschte. Vooral Paauwe heeft weer een prach tige partij gespeeld. De voorhoede had er echt zin in, het samenspel vlotte wonderlijk goed en aan de afwerking der aanvallen man keerde meestal ook niet veel. Slechts Vente was met zijn schoten niet gelukkig. Maar het doelpunt, dat hij maakte, was werkelijk uitstekend. Bij Juliana mogen Wouters en de beide Vondenhoffs genoemd worden. De interna tionaal Vroomen maakte een goed doelpunt, maar verder trad hij weinig op den voorgrond. Scheidsrechter van Welzenes heeft den wed strijd degelijk geleid. De elftallen zagen er aldus uit: Feyenoord: doel: Scholtens; achter: Van der Lely en Van der Heide; Midden: Paauwe, Kuppen en De Vroet; voor: Zaanen, Vrauwdéunt, Vente, Sinke en Linssen. Juliana: doel: Pöttgens; achter: Fohler en Somers; midden: Schlangen, Wöuters en Raay- makers; voor: J. Vondenhoff, W. Vondenhoff, Vroomen, Van Kan en Vinders. Direct nadat aanvoerder Paauwe zijn keus heeft bepaald, die eigenlijk wegens den gerin gen wind weinig om het lijf heeft, en er één minuut stilte is betracht, zet Juliana een aan val op, die echter op niets uitloopt. Feijenoord antwoordt met een tegenaanval, die er door Linssen even gevaarlijk uitziet, doch ten slotte ook geen resultaat oplevert. Ongeveer twintig minuten is de strijd oud als Feijenoord voor zijn overwicht, dat echter niet erg groot is, de belooning krijgt. Vrauw déunt dribbelt er even alleen van door en een onverwacht schot is dan het besluit. Pöttgens kan niet redden en moet het leder, dat hij val lende nog tracht te stoppen, laten passeeren (10). Feijenoord is nu ontegenzeggelijk ster ker en vergroot zijn voorsprong zeven minuten na het eerste doelpunt. Vrauwdéunt zet Zaanen aan het werk. Even loopt deze met den bal en dan vliegt de voorzet het doel langs, waar Sinke op zijn plaats is en met zijn hoofd het leder onberispelijk van richting doet verande ren. Pöttgens is voor de tweede maal gepas seerd (2—0). Vlak voor de rust doet Vroomen, als beloo ning voor Juliana's hard werken, met een uit stekend en ver schot den voorsprong verminde ren tot 21. Het eerste schot van Feyenoord in de tweede helft lost Vente. Het is echter te hoog. Het is tevens het begin van een stevig offensief van Feyenoord. Even keeren nog de kansen als Juliana een Bas Paauwe doorbraak forceert, maar dan is Feyenoord weer aan bod en ditmaal moet de Limburgsche verdediging zwichten. Zij begaat de fout te treuzelen en de vlugge Vrauwdéunt maakt daar dankbaar gebruik van. bal vliegt van zijn schoen langs doelman Pöttgens (31). Er is i dan nagenoeg een kwartier gespeeld. Geen vier minuten zijn er nadien verloopen, of Feyenoord ziet kans den voorsprong wederom en zelfs op fraaie wijze te vergrooten. De bal wordt van rechts aangegeven. Vente, in moeilijke positie verkeerend, tikt hem even door naar Sinke. Een ondeelbaar oogenblik heeft deze slechts noodig om het leder stil te leggen. Dan knalt zijn schot en wel midden in de roos (41). Pöttgens loopt ver uit, den aanstormenden Vente tegemoet. Daarbij kan hij den bal ver het veld inwerken. Beide spelers vallen dan over elkaar. Tegelijkertijd vangt Zaanen het leder op en zet onmiddellijk in het verlaten doel (5—1). Nog is de hard-werkende Peyenoord-aanval niet tevreden. Vente doet het dan heelemaal alleen. Hij bemachtigt den bal, passeert op een kalme wijze enkele spelers en den doelman in cluis (61). De competitie-wedstrijd V. U. C.Hermes D. V. S. eindigde in een kleine overwinning voor de Schiedammers. De doelpuntenliefhebbers kregen waar voor hun geld. Niet minder dan 13 stuks wisten de spelers er te fabriceeren. Het weinige publiek heeft voorts kunnen genieten van tamelijk goed spel. Vooral Hermes D. V. S. vertoonde een snel en open spel. De Schiedammers maakten na 10 minuten het eerste doelpunt door Borrani, die ook weer een een van de gevaarlijksten was in de voorhoede. Al gauw laat dezelfde speler het tweede volgen. Hierna verkleint de Harder dep achterstand en Jongneel scoort den gelijkmaker. Lengkeek brengt den stand dan weer- op 23, waarna de Harder er 33 van maakt. Na rust brengt A. Janse den stand op 35. Jongneel van V. U. C. verkleint den achterstand dan weer, waarna de Harder een penalty be nutte (55). Borrani en Lengkeek maken dan resp. het zesde en zevende doelpunt, waarna van Gelder even voor het einde, na missen van de Harder, den eindstand op 67 brengt. Het bestuur van den K. N. Z. B. vergaderde in het bondsbureau te Utrecht. De algemeene toestand van den bond werd besproken, waar bij men met vreugde constateerde, dat in alle afdeelingen een verwonderlijke activiteit te bespeuren valt om zoo spoedig mogelijk tot het normale vereenigingsleven terug te keeren. Besloten werd dit jaar de nationale kampioen schappen te doen plaats vinden in het open bad te Zaandam op Zaterdag 17 en Zondag 18 Augustus a.s. Voor den waterpolodag van de U. Z. C. te Utrecht bestond een zeer groote belangstelling. Van de 57 ingeschreven zeventaljen verschenen er niet minder dan 55. In een vlot tempo wer den op vier speelvelden 46 wedstrijden gespeeld. In de eerste afdeeling slaagden H. P. C. en D.W.R. er in de finale te bereiken, welke op 2'4 Augustus zal worden gespeeld. De resultaten luiden: Heeren. Afd. 1 A: H. P. C.—U. Z. C. 2—1, Maas—D. K. R. 32, ZianMaas 42, H. P. C.Zian '60 Afd. 1 B: H. Z. en P. C.—A. Z. 1870 7—1, Star D.W.R. 22, (D.W.R. wint met strafwor- pen), HaarlemH. Z. en P. C. 09, H.Z. en P.C. D. W. R. 22 (D. W. R. wint mét strafworpen) Afdeeling 2 A: P. C.G.—A. Z. en P.C. 2—0, V. Z. V.Zwemlust 00, OtterP. C. G. 36, fi nale: P.C.G.—V. Z.V. 1—5. Afdeeling 2 B: H. P.C. 2—H.Z. en P.C. 2 0—1, U.Z.C. 2—Star 2 6—0, D.W.R. 2—Zwem lust 2 6—2, finale U.Z.C. 2—H.Z. en P. C. 2 10. Afdeeling 3A: H. Z.C.—Z.P.C. 5—0 w.n.o., A. Z. 1882—Bilthoven 3—0, W.Z. C—De Vest 0—5, V. Z. C.—H. Z. C. 2—2 (V. Z. C. wint met strafw.), A. Z. 1882-De Vest 29, finale De Vest V. Z. C. 00 (De Vest wint met strafw.). Afdeeling 3 b: A. Z. 2De Zijl 2 44 (A. Z. wint- met strafw.), U.Z.C.-jeugdH.V.G. B.- jeugd 15, V. Z. V. 2Dolfijn-jeugd 40, H. V. G. B.-jeugdA. Z. 2 2—0, finale V. Z. V. 2H. V. G. B.-jeugd 0—1. Afdeeling 3 C: Zian 3—A.Z. 3 7—0, P.C.G. 2 D. K. R. 2 0—7, Haarlem 2Star 3 20, Zian 3D. K. R. 2 12, finale Haarlem 2D. K. R 2—3. Dames. Afdeeling 1: D.W.R.—H.D.Z. 1—0, H.Z. en P.C—Otter 1—2, D.W.R.—Otter 2—1, U.Z.C. A.D. Z. 1—2, finale A.D. Z.—D.W.R. 1—0. Afdeeling 2 A: A. Z. en P. C.—U. Z. C. 2 1—3, D.K.R. 2—R.D. Z. 0—4, H. Z. C.A. D. Z. 2 22 (H. Z.C. wint met strafw.), U.Z.C 2—R. D.Z. 0—5, finale H.Z.C—R.D.Z. 1—0. Afdeeling 3 B: H.D.Z. 2Zwemlust 50 w. n. o., D. K. R.Haarlem 0—0, ZianH. D. Z. 2 3—1, finale Haarlem—Zian 1—1 (Haarlem wint met strafw.). De jaarvergadering van den Nederl. Kegel bond, welke gisteren te Utrecht zou worden ge houden, is blijkbaar op het laatste moment uit gesteld. Donderdagavond a.s. worden op de Sta- dionbaan opnieuw wedstrijden gehouden met als belangrijkste nummer een treffen tusschen Wals, Bosland, Bakker, Groene- wegen enSchulte achter den motor. Schulte, die slechts korten tijd geleden voor de eerste maal achter groote motoren trainde, maakt dus zijn debuut en moeten bewijzen dat hij ook in dit genre e en renner van formaat is. Wie de rivah' teit tusschen Wals en Schulte kent, zal, moeten toegeven, dat de laatste het niet gemakkelijk zal krijgen, als men bovendien weet, dat Bosland en Bakker en ook Groe- newegen alles zullen doen om een nieu wen concurrent in de stayerij het zoo zwaar mogelijk te maken, dan is het duidelijk' dat alle factoren voor een spannend 9e' vecht aanwezig zijn. Want Schulte is met de beste voornemens bezield, hij is niet iemand die zegt, dat hij iets kan, waarna later blijkt, dat zijn woorden bluf waren- Dezer dagen heeft hij opnieuw een twinM minuten getraind, achter Bustraan, en naar de gangmaker mededeelde, ging Schulte buitengewoon goed. Hij heeft nog noon zoo'n renner achter zich gehad, was zijf1 opinie en snelheden van 90 KM. haaide Schulte er rustig en gemakkelijk uit. De verwachtingen omtrent dit debuut zijn hoog gespannen. Men mag echter niet vergeten, dat er nog nooit een stayer is 9e' weest, die er. na één wedstrijd al was. M" tegendeel, men moet heel wat wedstrijden rijden, om de vele geheimen van dit moei- lijke vak door en door te kennen. Maar aan den anderen kant kan men er van- overtuigd zijn, dat met Schulte een éle ment in de stayerij is gekomen, ivaardoo" strijd en spanning in de toekomst gewaar borgd zullen zijn, want twee van de beste Nederlandsche renners zullen elkaar nu ook achter den motor bekampen, nadat zij of menig ander gebied der wielersport de de' gens gekruist hebben. En van een Schulte> die van fietsenden dwaas, tot cyclist van den eersten rang is opgegroeid, kan- men immers alles verwachten.... De uitslagen van de op de Vekabaan gehou den wielerwedstrijden luiden als volgt: Omniumwedstrijd tusschen WalsPellenaa-T5 en SchulteBoeyen: vijf ronden sprint: SchulteBoeyen 7 punten, 2. WalsPelle* naars, 4 punten. Tijdrace 1 k.m. vliegenden start: 1. Wals-* Pellenaars, 10 pnt., 2. Schulte—Boeyen 5 punt ten, tijd 1 min. 5 3/5 sec. Koppelachtervolging max. 5 k.m. met afloS' sing: 1. WalsBellenaars 10 punten, 2. Schulte-- Boeyen 5 punten op 15 meter, tijd 6 min. 14 4/5 sec. Totaaluitslag: 1. WalsPellenaars 24 pnt., - SchulteBoeyen 17 punten. De wedstrijd tusschen de wegrenners en baanrennners eindigde in een overwinning voor de baanrenners. De 8 km. individueel werd gewonnen doof de wegrennersploeg, welke bestond uit Va? Nek, De Groot, Reuter, Hiddes, Reyneveld, f' den tijd van 10 min. 51 3/5 sec. met 26 punteu tegen 21 punten van de baanrenners, Va" Egmond, Roes, Domhof, Van Rijn en Zwarte* poorte. De afvalrit over 20 ronden was voor de baanrenners met 35 pnt., de wegrenners punten. Ttotaaluitslag: 1. baanrenners 58 punten, wegrenners 46 punten. 80 k.m. koppelwedstrijd: 1. WalsPellenaars 15 punten, 2. ReuterVan Rijn op drie rondel met 33 punten. 3. ZwartepoorteRoes op dn® ronden met 8 punten, 4. GroenewegenVa° Nek op drie ronden met 7 pnt., 5. Van Amster damDe Groot op zes ronden met 13 punted' Gerrit Schulte debuteert Donderdag- avond op de Stadionbaan te Amsterdam als stayer ■gs» 18 Met moeite stond hij op. Heeren, bracht hü met inspanning over de lippen, u moet mij voor vandaag verontschul digenMij komt mij daar iets zeggen, dat.... dat Papa! waarschuwde Walter. De oude heer nam den arm van zijn zoon en verliet de speeltafel, mompelend: ja, janaar huisnaar huis Nauwelijks een stap verwijderd van Hempel bleef hü staan en keek Walter angstig in de oogen. Wat nu? vroeg hij met bevende stem. Walter trok hem mee. Ik weet niet, Papa, wat u bedoelt, fluisterde hü. Kom mee, de menscnen kijken al naar ons. Hempel liet de krant zakken en trok heftig aan z'n sigaret. Drommels! zei hij bü zichzelf, wat kan daar achter steken? De deftige oude heer en zijn zoon kunen de moordenaars toch niet zijn? Maar waarom zijn ze zoo vreeselijk van ■treek? Silas kon zich niet losmaken van de ge dachte aan de Grauensteiners. Hü stelde groot vertrouwen in zijn instinct, dat hem nog nooit in den steek had gelaten. En dit instinct zei hem nu, dat over de ver dwijning van Graaf Grauenstein een sluier van geheimzinnigheid lag; dat de oplossing van het raadsel niet ging in de richting van hetgeen hij en anderen tot dusverre hadden vermoed.... Zoo kwam hij eindelijk te Wildon aan, waar hij met den beambte opnieuw een gesprek over de reis van graaf Demeter aanknoopte. Thans, nu diens verdwijning algemeen bekend was, was hü natuurlijk vrijer in het stellen van allerlei vragen. Maar de beambte bleef, ook toen hem de verklaring van den kamerknecht werd mede gedeeld, pertinent erbü, dat de graaf niet op Donderdag maar op Vrijdag naar Graz was vertrokken. In geen geval was het Don derdag geweest, want dien dag was er nie mand met den trein van 8.55 uit Wildon ver trokken. Hempel wist eindelijk niet meer, wat te den ken, doch met t oog op andere feiten be schouwde hij 't als mogelijk, ja, als waarschijn lijk, dat de beambte-zich vergiste wat den datum betrof. Bü zijn aankomst in „Het Witte Hert" vond hij een briefje van de gravin uit Grauenegg, waarin zij hem verzocht, zoo mogelük nog dien dag te komen. Silas vond de dame in de huiskamer weer aan 't patience-spelen; ditmaal was zü alléén. Hempel stelde zich met verwondering de vraag, wat voor stalen zenuwen die vrouw moest heb ben, om zich met zoo'n onnoozel spelletje bezig te kunnen houden, terwül men naar het lük van haar man zocht Zü moest die gedachte op Silas' gezicht lezen, want snel zei zij, als om zich te verontschul digen: Verwonder u niet, mij met de kaarten bezig te zien. 't Is maar om mü een houding te gevenvoor de bedienden Hempel zweeg, en cjat zwijgen drukte afkeu ring uit. U verlangt mij te spreken? Ja, meneer HempelIk zou gaarne ik wildeHebt ge al thee gedronken? Ik wachtte daarmee eigenlijk op u; maar als u Ik heb nog geen thee gebruikt, maar Uitstekend! Kom, laten we hiernaast gaan. Ditmaal geen zweempje trots in haar houding of woorden; zij was familiair en vriendelijk, zoo als met iemand van haar eigen rang en stand. Maar een nerveuze gejaagdheid boezemde Silas wantrouwen in. Waarom was zij nu zoo voor komend en lief? De kamer, waar ze thee dronken, was klein en in Chineeschen stül gemeubeld. Terwijl de gravin thee inschonk, zei zij in een weemoedige bui, die een zonderling contrast met haar tot dan toe aangenomen houding vormde: Als u thans niet hier waart om mij ge zelschap te houden, zou ik héélemaal alleen zijnMijn nicht is ongesteld en Herbert is naar de stad. Silas keek haar verwonderd aan. Had zü hem naar 't kasteel ontboden met geen ander doel dan om gezelschap te hebben? De gravin staarde een wijle als in gedachten verzonken vóór zich uit. Toen wierp zij het hoofd achter' over en zei op heel anderen toon: Ik wilde die verschrikkelijke zaak, die ons bezighoudt, nog eens grondig met u bespreken. Voorts wilde ik u verzoeken, mij voortaan op de hoogte te houden van al de stappen, die in deze zaak worden gedaan. Er kunnen zich kleinig heden voordoen, die moeten worden opgehel derd of waaruit ik beter dan de autoriteiten conclusies kan trekkenWilt u mij dat be loven? Ik zal 't doen mevrouw, in zooverre het in mijn vermogen ligt. Vergeet niet, dat nog ande ren dan ik zich met de zaak bemoeien. Boven dien neemt de zaak-Walker het grootste ge deelte van mijn tijd in beslag. De gravin schoof haar stoel een weinig achteruit; het licht der lamp leek te scherp voor haar te zün. En zij ging voort: Die zaak zal nu wel spoedig uit de voeten zijn? Uit de voeten? Ik heb nauwelüks een be gin gemaakt en tast nog heelemaal in het duister. De zaak is buitengewoon ingewikkeld en raadselachtig, omdat er over het verleden van die vrouw een ondoordringbare sluier schü'nt te liggen. Ik heb nog geen tijd gevonden om de papieren, door haar nagelaten, behoorlijk te onderzoeken, maar eerstdaags zal ik dat zeker doen Ik dacht, dat de politie dat onderzoek onmiddellijk had gedaan. Dat wil zeggen: wij hebben het tooneel van de misdaad vluchtig in oogenschouw genO' men. Een grondig onderzoek moet nog plaats hebben. Ik ben vast overtuigd, dat we met be trekking tot haar verleden het een of ander aanknoopingspunt zullen vinden. Ik kan mij toch niet voorstellen, dat die vrouw alles, wat ons aangaande haar persooft zou kunnen in lichten, vernietigd zou hebben. HmWaarom niet? Om logische redenen. Zij heeft zich, hard nekkig en niet zonder succes, uitgegeven voor een andere dan die zij in werkelijkheid was. Daarvoor moet zij bepaalde redenen hebben ge had. Deed zij het met het oog op zichzelf, dan verdween die aanleiding met haar dood; welk belang kon zij erbij hebben haar geheim mee te nemen in het graf? In dat geval zou men zeker haar papieren hebben gevonden, en tot nu toe hebben we niets van dien aard ontdekt. Nog steeds weten wü-niet, waar zü geboren is; noch, of zij gehuwd was; noch, of „Walker" v/el haar echte naam was. En niet de min ste aanduiding betreffende haar aanzienlijke nalatenschap, 't Is niet aan te nemen, dat iemand uit pure vergetelheid zijn vermogen aan den fiscus overlaatHet komt me veel waar schijnlijker voor, dat het geheim moest worden bewaard met 't oog op nog in leven zijnde personen. Deze kunnen, ja moeten zeker belang bij haar dood hebben gehad; immers mevrouw Walker werd niet om haar geld vermoord. En die personen moet en zal ik vinden! De gravin glimlachte. Weet u mijnheer Hempel, dat u een groot fantast zijt, heelt zeker 'n gebrek voor een criminalist? Waarom een fantast? Omdat u daar 'n heelen roman ineenzet. Vanmorgen dacht ik dat reeds. Vanmorgen? Wanneer? Toen u uiting gaf aan het vermoeden, dat de moordenaar Van die vrouw ook de moorde naar van mijn armen man was. Niet logisch hoor! Werd mevrouw Walker om geheimzinnige redenen vermoord en dat geloof ik absoluut niet waarom dan zou dezelfde misdadiger mijn, man hebben vermoord? j Het een kan opzet, het ander.noodweer zijn geweest. Waarom liet hij het eene lijk liggen en verborg hij het ander, zoodat men 't niet vinden kan? Uit voorzichtigheid. Indien hij de gewoon ten van mevrouw Walker kende, wist hij, dat vóór Zaterdagavond niemand haar huis zou binnentreden. Maar liet hij 't lijk van den graaf midden op den weg liggen, dan had men hem onmiddellijk op de hielen gezeten. Trouwens, veel moeite had hij zich niet te geven. Nauwe lijks vijf minuten gaans van het vermoedelijk tooneel der misdaad ligt een vijver die morgen zal worden leeggepompt en tien minuten ver der stroomt de Mur, die wel geschikt is om een lichaam, dat erin geworpen werd, dagen lang te bewaren. Misschien komt het op zekeren dag bovendrijven, misschien ook wordt 't voorgoed meegesleurd door 't water. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6