Echtelijk drama SPORT EN WEDSTRIJDEN FINANCIEN ^IGARENViAGAZUN INT GRIJS AMSTERDAMSCHE BANK N.V. - Amsterdam Groote belangstelling voor de athletiek' DE MAN FEU1LLET0N Architect staat terecht Wedstrijden in Amsterdam en Utrecht HBOU VY'2^ vodg&a 't Tri-Procédé, fu&pai Dagfilm 77.7 INDUSTRIA AMSTERDAM.C DINSDAG 18 JUNI 1940 Geen auteursrecht op een gestroomlijnden stofzuiger Betaalzegelonderneming Mercurius Opheffing van het beslag op goederen en kasgelden KAPITAAL f55.010 000.- - - RESERVE f31.500.000- 126 Bijkantoren cn zitdagen in het geheele land. Een ruimer tomaten-export Jongetjes verdronken Hoogere Handelsschool met 5-j. c. ATHLET1EK In Utrecht VOETBAL F. Pino naar Quick LAWNTENNIS HOOFDKLASSE K.N.L.T.B. Spiegel 1Rhijnauwen 1 64 Leimonias 2Hilversum 55 FestinaLeimonias 010 KORFBAL Voor de Rotterdamsche korfbalclubs D.V.D.Blauw-Wit in de hoofdstad ZWEMMEN Nationale zwemwedstrijden te Amersfoort uitgesteld WIJ LUISTEREN NAAR Woensdag 19 Juni 483e STAATSLOTERIJ dooi A. HRUSCHKA a In den middag van 4 December 1939 heeft zich in de Voorschoterlaan te Rotterdam een echtelijk drama afgespeeld, waarbij de 57-jarige architect A. W. M zijn 44-jarige echtgenoote met een revolverschot doodschoot. Vervolgens trachtte hij zichzelf van het leven te berooven, hetgeen hem echter niet gelukte. De beide echtelieden hadden besloten zich van het leven te berooven. Alvorens echter hieTtoe over te gaan, schreven zij ontroerende brieven aan hun kinderen en familieleden. Om te voorkomen, dat de kinderen na de daad de ouders in een afschuwelijken toestand zouden vinden, besloot het echtpaar den dokter na een afgesproken tijdstip te laten komen. Om twee uur belde de dokter aan. M. deed open en ver telde wat was geschied. Toen hij den eersten keer met een revolver op zijn vrouw schoot, ket ste het wapen, doch de tweede maal ging het schot af en de kogel trof haar in de hartstreek, waarop mevr. M. dood neerzeeg. Onmiddellijk daarop richtte de architect het wapen op zich zelf, maar opnieuw ketste het wapen, dat niet meer hersteld kon worden, zoodat M. in leven bleef De dokter waarschuwde onmiddellijk de poli tie, die een uitgebreid onderzoek instelde, M. werd gearresteerd en naar het bureau overge bracht. doch daar zijn geestvermogens warern verstoord, bracht men hem naar de psychiatri sche inrichting te Poortugaal, waar hij thans nog wordt verpleegd. Maandag stond de architect te Rotterdam te recht. Hem was moord ten laste gelegd, subs, het dooden van een ander op diens verlangen. Bij het verhoor door den president, mr. J. Brongers, bleek, dat verd. bleef bij hetgeen hij reeds in het vooronderzoek heeft medege deeld. n.l. dat hij bekent gehandeld te hebben zooals in de dagvaarding omschreven staat. Pres.: „Is het nu werkelijk op ernstig ver langen van uw vrouw geweest, dat u haar gedood hebt?" Verd.: „Ja. dat hadden wij samen zoo be sloten". Pres.: „Van wie is die gedachte, om. een eind aan uw beider leven te maken, uitgegaan van haar?" Verd.: „Neen, van mij" Verd. vertelde, dat hij op een nacht dat was eenige weken vóór dien fatalen 4en De cember wakker geworden was en bemerkt had. dat zijn vrouw was opgestaan en uit een kast de revolver gehaald had. Toen ze zag, dat haar man ook wakker was, zei ze: „Doe dat ding toch weg". Uit den toon. waarop ze dit zei. bleek, dat ze overstuur was. Pres.: „Hoe kwam dat?" Verd.: „Door onzen slechten financieelen toe stand." Pres.: „Hebt u niet steeds hierover bij uw vrouw gezeurd?" Verd.: „Neen, ze heeft alles meegeleefd en met öiij gezocht naar een oplossing van de moeilijkheden." In October 1939 was een rapport opgemaakt, waaruit bleek, dat er bij het bureau van M. een tekort was van rond f 23.000.— Voorts kwam aan het licht, dat verd. f13.000 in 15 maanden aan de zaak onttrokken had. Dr. J. P. L. Hulst, arts te Leiden, en dr. J. v. d. Spek, directeur van de psychiatrische inrichting „Maasoord" te Poortugaal, werden als getuigen- deskundigen gehoord. Laatstgenoemde deskundige adviseerde de rechtbank, verdachte twee jaar in „Maasoord" onder te brengen, omdat hij nergens anders op zijn plaats is. „Vooral in den laatsten tijd was hij wat toegankelijker. We hopen, dat hij in den loop der tiiden weer geheel zal genezen. Dr. G. P. Frets, arts in „Maasoord", advi seerde bovendien voorwaardeiijke ter beschik king stelling van de regeering. Volgens get. is M. verminderd toerekeningsvatbaar. Nadat nog enkele getuigen waren gehoord, nam de officier van justitie hel wbord. Allereerst wijdde spr. een woord van deernis aan de vijf minderjarige kinderen tusschen de 5 en 20 jaar, die door het onbekookte gedrag van verd. hun moeder voor altijd en hun vader voor geruimen tijd kwijt zijn. Ze zijn thans aangewezen op liefdadigheid van anderen. „De man moet schuldig worden verklaard," zoo meende mr. F. Wilbrenninck, „doch het gaat er hier om, of hem een straf moet wor den opgelegd, of dat met een maatregel kan worden volstaan. Ik vind het te_ ernstig en kan me niet met de deskundigen vereenigen om M. een paar jaartjes op Maasoord te laten vertoeven. Hij is gedurende verschillende maan den tot rust kunnen komen en daarom moet nu de strafwet'worden uitgeoefend. Spr. elschte een jaar opsiuiting in een bij zondere strafgevangenis en daarna ter be schikkingstelling van de regeering. De verdediger, mr. Coerts, is van meening, dat verd. zal moeten worden berecht volgens het advies der deskundigen. De Nederlandsche Stofzuigerfabriek te Am sterdam heeft in kort geding voor den president der Haagsche rechtbank gedagvaard de fn- dustrieele en technische handelmaatschappij „Thabur" te 's-Gravenhage en gesteld, dat zij een stofzuiger heeft ontworpen van een geheel nieuw en gestroomlijnd model, dat het karak ter draagt van een dieseltrein. voor dit model heeft de fabriek veel kostbare reclame gemaakt waarna „Thabur" is gekomen met een frap pante nabootsing. De Nederlandsche Stofzuigerfabriek meende auteursrechten te hebben, zijnde hfer sprake van een werk van op nijverheid toegepaste kunst en vroeg aan den president een verbod voor Thabur uit te vaardigen, om met den verkoop van dien stofzuiger voort te gaan. De president heeft deze vordering wegens inbreuk op auteursrechten van de fabriek toegewezen, na te hebben overwogen dat de schepping van de fabriek als kunstuiting mocht gelden, welke aangemerkt mag worden als werk van op nijverheid toegepaste kunst, terwijl voorts mocht worden aangenomen, dat Thabur dit model heeft nagemaakt. Van dit vonnis kwam Thabur in hooger be roep bfj het Haagsche gerechtshof, dat heeft beslist, dat aan de fabriek auteursrechten niet kunnen worden toegekend, omdat bij verge lijking van de schepping der fabrfek met de velerlei bestaande modellen en vormen in het oog springt, dat het hier een voor de hand liggende variatie in vormgeving betreft, waar bij een concessie gedaan wordt aan den waan van den tijd, die een bepaalde stroomlijn, op verschillend gebied toegepast wil zien. Van eenig werk van op nijverheid toegepaste kunst acht het hof geen sprake. Het vonnis van den president werd daarom vernietigd en de fa briek haar vordering ontzegd. De curator in het faillissement van C. B. te Amsterdam legde, met verlof van den presi dent der rechtbank aldaar, conservatoir beslag op alle goederen en kasgelden van de N.V. Be taalzegelonderneming Mercurius aan de Am- stelkade te Amsterdam. Mercurius heeft daar op den curator in kort geding gedagvaard en opheffing gevorderd van het beslag. Mercurius betoogde, dat er geen vorderingsrecht van B. op haar bestond aangezien er geen hoofdelijke aansprakelijkheid bestond voor haar met be trekking tot een verbintenis, welke haar direc teur, de heer Van R., zou hebben aangegaan. De president heeft deze voorziening gewei gerd en hefe-hof heeft op het beroep van Mer curius het vonnis bekrachtigd, waarop Mercu rius cassatie aanteekende. De Hooge Raad, arrest wijzende, heeft over wogen, dat de curator het aan het conserva toir beslag ten grondslag gelegde vorderings recht van B. op Mercurius niet heeft doen steunen hierop, dat tusschen Mercurius en Van R. een vennootschap onder firma heeft be staan, in welk geval, uit kracht van artikel 18 van het Wetboek van Koophandel, Mercurius mede aansprakelijk ware geweest voor de ver bintenissen, welke Van R. voor het bedrijf van de vennootschap zou hebben aangegaan. De curator heeft slechts gesteld, dat Mercurius bil den buitenstaander den indruk heeft gewekt, dat zij met Van R. te zamen het betaalzegel- bedrijf uitoefende. Uit dien hoofde kan aan sprakelijkheid van Mercurius alleen worden aangenomen tegenover een schuldeischer van Van R. voor een bedrijfsschuld van dezen, in dien de schuldeischer ten tijde van het aan gaan der verbintenis ten gevolge van de ge dragingen van Mercurius kon en mocht aanne men, dat er tusschen hen een vennootschap on der firma bestond. Te dien aanzien is niets gebleken. Integendeel, dateert de overeenkomst tusschen Van R. en B. van 1936, terwijl Mer curius eerst in 1938 is opgericht. De Hooge Raad vernietigde aldus het arrest van het hof en hief het beslag op. De aanvoer van tomaten is Maandag aan de Westlandsche veilingen belangrijk toegenomen. Toch heeft dit niet behoeven te leiden tot een doordraaien van dit product, omdat vrij groote hoeveelheden afgenomen konden worden voor den export naar Duitschlar.d. Voor deze week zijn in de geldende minimum prijzen voor de producten aan de veilingen eenige wijzigingen aangebracht, waarbij in het algemeen een verlaging is toegepast, als gevolg van een ruimeren aanvoer. Het zesjarig zoontje van de familie P. te Urk is spelenderwijs in de haven geraakt en ver dronken. Te Bovenkarspel fs het tweejarig zoontje van den heer J. D. Pz. bij het spelen in het water achter het huis geraakt en verdronken. AMSTERDAM (Hoogere Handelsschool, Van Ostadestraat 101) Geslaagd de dames A. M. Butter, J. de Bruin en G. Koert van der Lin den te Amsterdam en de heeren F. van Delft, A. F. Hegenhart, O. J. van der Heul, A. F. de Jong, G. J. Kemphuis, G. Krom, H. A. Lemar- chand, A. C. van der Mersch, P. H. W. J. Over- diep, L. de Raaij, J. P. Schindeler, J. J. Vie- renhalm, allen te Amsterdam, J. A. G. van der Loo, Nieuwer-Amstel en F. Maijs, Bergen (N.-H.). Er schijnt dit jaar onder onze athleten bij zondere belangstelling te bestaan voor de di verse wedstrijden. Het streven van de K.N.A.U. om door het uitschrijven van en medewerken aan zooveel mogelijk wedstrijden het athletiek- levep weer op gang te brengen, heeft althans in de rijen van onze sporters ruimen weerklank gevonden. Reeds voor den eersten wedstrijd, welke op initiatief van de Unie te Amsterdam werd ge houden, waren er onverwacht veel inschrijvin gen en ook voor een tweetal wedstrijden, welke dezer dagen gehouden zullen worden, blijkt de animo onder de athleten zeer groot te zijn. De avondwedstrijd te Amsterdam Bepaald verblijdend is de belangstelling voor den avondwedstrijd, welke Donderdagavond a.s. waarom moesten de wielerwedstrijden in het Stadion ook persé op dezen avond doorgaan? op het Olympiaplein worden georganiseerd door het district Noord-Holland. Niet minder dan 170 inschrijvingen kwamen binnen. Voor de 100 m. klasse A treden alle bekende sprinters aan den start, o.a. Heijn, K. Peere boom, E. Spaak, Tj. Boersma, W. Kips, H. Schreuder en de meer en meer op den voor grond tredende A.V. 23er N. Peters. Ook de B. en O. klasse is goed bezet. De A.A.C.-er Sjabbe Bouman heeft momen teel nog te weinig concurrentie, daar zijn rivaal De Ruijter schijnbaar nog niet fit genoeg is. Hij bindt nu den strijd aan met een tiental A.- en B.- klassers. De lange afstand begint ook weer in trek te komen. Een dertigtal deelnemers schreef in voor het nummer 3000 m., o.w. Wim Bakker, Walther, Koopman en Paap. In een finale van zes bestrijden de ploe gen van A.V. '23, A. A. C., Blauw-Wit, Zeeburg en de Mete oor elkaar op het nummer 4 x 100 m. estafette. De dames komen slechts aan den start voor de 100 m., waar voor zich o.a. aan meldden: Fanny Koen, C. Bak, Alie de Vries en Alie Loohuis. De wedstrijden be ginnen om kwart voor acht. Eveneens bestaat er onder de athleten groote, belangstelling voor de athletiekwedstrijden, welke op Zondag 23 Juni te Utrecht worden gehouden. Bij het verstrijken van den sluitings datum voor inschrijving hebben zich voor deel neming opgegeven 259 athleten, waarvan 163 heeren, 38 dames, 27 meisjes en 32 juniores. Acht heeren-estafetteploegen en 3 dames-ploe gen zullen starten. De vereeniging „Pro Patria" te Rotterdam komt met twee estafette-ploegen aan den start. Frits de Ruyter is 7ioa niet in vorm De bekende U. V. V.-doelman Frans Pino heeft overschrijving naar Quick (Den Haag) aangevraagd. Gisteravond heeft hij na den wedstrijd U.V.V. D.OB. afscheid genomen van zijn club, waar voor hij 13 achtereenvolgende jaren is uitge komen. Pino treedt een dezer dagen in het hu welijk en zal zich te Den Haag vestigen. Heerenenkelspel: I. van Rinkel verl. van A. M. Borren 16, 63, 5—7. A. C. van Putten verl. van jhr. R. de Brauw 36, 46. B. van Erk verl. van F. Wiegers 57 26. Damesenkelspel: mej. R. Mechel si. mej. I. Jolles 63, 6—3. Mej. A. Knottenbelt si. mevr. E. Kievit 3—6, 7—5, 6—1. Gemengd dubbelspel: mej. A. Knottenbelt en I. Rinkel si. mej. I. Jolles en A. M. Borren 62, 61. Mej. R. Mechel en A. C. van Putten sl. mevr. E. Kievit en prof. mr. dr. Chr. Zeven bergen 64, 61. Heerendubbelspel: A. C. van Putten en I. Rinkel sl. Jhr. R. dé Brauw en F. Wiegers 6—2, 63. B. van Erk en G. J. Roelofsz verl. van A. M. Borren en prof. mr. dr. Chr. Zevenbergen 1—6, 0—6. Damesdubbelspel: mej. R. Mechel en mej. A. Knottenbelt sl. mevr. E. Kievit en mej. I. Jolles 60, 86. Heerenenkel: H. Wilton sl. H. Wisselink 60, 63. J. Bouman sl. mr. G. W. van Stapele 62, 6—3. J. Kirchmann verl. van S. Cochius 1—6, 4—6. Damesenkel: mej. E. Klein verl. van mevr. N. VleugelsSchutter Spit 06, 16. Mej. J. Hartogh sl. mevr. N. van Lidth de Jeude 6—3, 7—5. Gemengd dubbel: mej. E. Klein en H. Wil ton verl. van mevr. N. VleugelsSchutter Spit en H. Wisselink 7—5, 4-6, 3—6. Mej. J. Har togh en J. Bouman sl. mevr. N. van Lidth de Jeude en H. C. A. Koppejan 75, 46, 86. Heerendubbel; H. Wilton en J. Bouman sl. H. Wisselink en mr. G. W. van Stapele 63, 61. F. Fruytier en J. Kirchmann verl. van S. Cochius en H. C. A. Koppejan 75, 46, 86. Heerendubbel: H. Wilton en J. Bouman sl. H. Wisselink en mr. G W. van Stapele 63, 61. F. Fruytier en J. Kirchmann verl. van S. Cochius en H. C. A. Koppejan 64, 68, 26. Damesdubbel: mej. E. Klein en mej. J. Har togh verl. van mevr. N. VleugelsSchutter Spit en mevr. N. van Lidth de Jeude 46, 57. Heerenenkelspel: mr. W. van Rompu verl. van drs. A. C. Reidt 7—5, 4—6, 3—6. Baanders verl. van mr. W. Marinkelle 57_ 16. F. Een hoorn verl. van J. Jacobsen 16, 16. Damesenkel'spel: mej. A. J. Moolenburgh verl. van mej. V. Hefting 26, 36. Mej. J. Godefroy verl. van mevr. M. Joncquiere 46, 26. Heerendubbelspel: mr. W. W. van Rompu en F. Baanders verl. van drs. A. C. Reidt en F. v. (i. GrHaff 16, 06. W. J. Honig en F. Een hoorn verl. van mr. W. Marinkelle en J. Ja cobsen 06, 16. Damesdubbelspel: mej. A. J. Moolenburg en mej. J. Godefroy verl. van mevr. M. Joncquiere en mej. V. Heffing 3—6, 64, 26. Gemengd dubbelspel: mej. J. Godefroy en W. J. Honig verl van mevr. M. Joncquiere en F. v. d. Graaff 1—6, 6—4 2—6. Mei A. C. Moolenburgh en G. Voetelink verl. van mej. V. Hefting en drs. A. C. Reidt 16, 36. Eerste klasse Thor IHaarlem I 73 Groen Wit INwe. Marlot Club I 64 Schiedam I—Rood Wit I 6—4 Mattenklopper I—DDV II 5—5 Hilverheide IArnh. Ver. I 73 Op Zaterdag 22 Juni zullen op het voormalige ijsclubterrein te Amsterdam de eerste twaalf tallen van D.VD. en Blauw-Wit elkaar ont moeten in een wedstrijd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de getroffen Rotterdamsche korfballers. Er zal geen entrée worden gehe ven, maar tijdens de rust zal er een collecte voor het genoemde doel worden gehouden. De wedstrijd wordt in de avonduren gespeeld, n.l. van half acht tot half tien. De nationale zwemwedstrijden, welke de Amersfoortsche Zwem- en Poloclub ter gele genheid van haar 30-jarig bestaan op Zondag 30 Juni te Amersfoort zou houden, zijn uitge steld tot Zondag 21 Juli. Het plaatsen van onderhandsch schatkist papier in ons land heeft nog steeds een be vredigend verloop. De animo op de open geldmarkten iverd niet verstoord door het feit, dat het disconto opnieuw met V\ pCt. werd verlaagd. Voor driemaandsch papier is het disconto thans 2Y, pCt oploopend met 1/16 pCt. voor iedere maand langer en looptijd, zoodat thans het jaar-papier voor 2 13/16 pCt. plaatsing vindt. Volgens de geldende bepalingen mag de Bank van Engeland ten hoogste 580 mill, aan bankbiljetten in omloop brengen. In verband echter met de groote behoefte aan betaalmiddelen der regeering en van de zijde van het publiek heeft de kanselier van de Schatkist besloten, het maximum van de uitgifte tot 630 millioen zal worden ver hoogd. De vraag naar biljetten wordt gesti muleerd door factoren, welke zijn ontstaan door de snellere ontwikkeling van den mili tairen toestand en door de evacuatie van de bevolking. In Frankrijk is de bankbiljetten circulatie van 10 Augustus tot 6 Juni j.l. met fr. 123.7 milliard tot frs. 170.9 milliard toegenomen. Blijkens een overeenkomst tusschen de Bank van Frankrijk en het departement van Financiën heeft de Bank een verder voorschot aan de schatkist toegestaan van frs. 25 milliard tegen afgifte van 3 maands schatkistpapier. Als gevolg van het feit, dat de Scandina vische ertsleveranties aan Engeland zijn vervallen en ook de ertsinvoer uit België en Luxemburg is opgeheven, heeft de leider van de Engelsche staalproductie bepaald, dat ingaande 15 Juni alle orders, die niet als defensie-orders kunnen worden aange merkt, moeten vervallen. Het Amerikaansche ministerie van Handel deelt mede, dat de goudinvoer in de week per 5 Juni 532 millioen bedroeg tegen 76.5 millioen in de voorafgaande week. De invoer uit Canada bedroeg 483 millioen, uit Engeland 21.76 millioen, uit Z.-Afrika 16.59 millioen, uit Britsch-Indië 3.5 mil lioen en uit Zwitserland 3.93 millioen. Het bedrag voor buitenlandsch gereserveerd goud in de Vereenigde Staten nam in deze week met i 400 millioen toe tegen 12.2 millioen in de voorafgaande week. Van vier groote bankinstellingen in ons land n.l. de Amsterdamsche Bank, Rotter damsche Bank, Incassobank en de Twent- sche Bank is de post „crediteuren" na de opheffing van het bankenmoratorium slechts van f 482.2 millioen tot f 467.1 mill, gedaald derhalve met ruim 3 pCt. De kas- positie is ook niet verzwakt en zelfs van f 53.9 millioen tot f 67.3 millioen gestegen. Het Nederlandsche bankwezen heeft in de afgeloopen maand niet alleen zijn liquidi teit weten te handhaven, maar zag ook zijn prolongatie-positie verbeteren, waarom het waarschijnlijk is, dat de autoriteiten, dit als 'n overwegenden factor zullen beschouwen, om de beurs te doen heropenen. éé.RO JW. E (T.SMOSEOM; Wc -n:u- 350 'iB JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP. 8.05 Gramofoon-% muziek, 11.30 Godsdienstige causerie, 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 John Kristel en zijn Troubadours, 12.451.15 Berichten ANP en gramofoonmuziek, 2.00 Vrouwen uur, 3.00 Gramofoonmuziek, ca. 3.30 Even tueel mededeelingen, 3.30 Muslquette, 4.00 Gramofoonmuziek, 5.00 Kinderuurtje, 5.45 KRO-NachtegaaltJes, 6.05 KRO-orkest, 6.50 Gramofoonmuziek, ca. 7.30 Eventueel me dedeelingen, 7.30 „Hoe doe ik zuinig met gas?" vraaggesprek. Hierna: Gramofoon muziek. 8 0° Berichten ANP, 8.15 KRO- Symphonie-orkest en solist, 9.15 Radiotoo- neel, 9.30 KRO-Symphonie-orkest, 10.00— 10.15 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending 8 00 Berichten ANP, 8.15 Gramofoon muziek, 8.40 Orgelspel, 9.00 Berichten (Fransch), 9.15 Gramofoonmuziek, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Renova-septet (opn.), 11.15 Berich ten (Engelsch), 11.30 AVRO-Aeolian-ork., 12.15 Gramofoonmuziek, 12.30 Berichten (Duitsch), 12.45 Berichten ANP, gramo foonmuziek, 1.00 AVRO-Amusementsor kest, 1.45 Berichten (Fransch), 2.00 Be richten (Duitsch), 2.15 Verkorte opera „Der Wildschütz" (opn.), 3.15 Berichten (Fransch), 3.30 Ensemble Rentmeester en gramofoonmuz., 5.00 Berichten (Duitsch), 5.15 Gramofoonmuziek met toelichting, 5.45 AVRO-dansorkest, 6.15 Berichten (En gelsch), 6.30 Omroeporkest en gramofoon muziek, 7.40 Cyclus „Nederland?ch pro- vincieschoon" (met reportages), 8.00 Be richten (Duitsch), 8.15 Berichten (En gelsch), 8.30 Berichten ANP. 8.40 AVRO- Amusementsorkest en solist, 9.15 Berichten (Engelsch), 9.30 AVRO-Amusementsorkest en soliste (opn)., 10.00 Berichten (Duitsch), 10.15 Berichten ANP, sluiting. (Niet officieel) 5de klasse, 7de lijst Trekking van Dinsdag 18 Juni 1940 Hooge Prijzen 1500; 10303 1000; 1196 7532 9633 11860 20944 400: 7380 10874 11110 15881 17863 20917 200: 4716 12134 13060 13623 17296 100 21,62 3875 4831 8920 9531 9716 13857 14951 16581 17614 20218 24585 24723 Prijzen van f 70. 1095 1137 1183 1187 1243 1266 1348 1432 1453 1630 1695 1809 1919 1928 1988 2039 2064 2065 2070 2108 2144 2177 2402 2426 2833 2976 3082 3103 3133 3223 3328 3481 3537 3658 3663 3689 3749 3757 4061 4106 4118 4167 4230 4594 4630 4866 4924 4933 5039 5094 5124 5556 5641 5673 5794 5899 5961 6203 6661 6666 6760 6909 6944 7036 7172 7211 7330 7350 7401 7445 7759 7848 7847 8103 8175 8411 8621 8791 8910 8919 89,51 9148 9183 9319 9388 9434 9757 9862 10127 10326 10403 10548 10677 10759 10845 10991 11007 11075 11226 11355 11382 11438 11450 11541 11751 11849 11895 11942 12086 12238 12241 12314 12348 12431 12582 12608 12644 12678 12795 12878 12879 12885 12963 13029 13123 13147 13177 13551 13647 13694 13826 13898 14514 14522 14530 14819 14851 14888 15087 15116 15273 15326 15362 15402 15472 15487 15776 15832 15980 16010 16087 16095 16199 16246 16252 16275 16457 16492 16494 16603 16666 16771 16867 16965 16985 17125 17178 17303 17556 17576 17577 17601 17618 17625 17854 17860 17949 17992 18034 18164 18225 187C2 18801 19075 19101 19113 19220 19252 19258 49464 19613 19676 19777 20101 20156 20308 20320 20370 20379 20435 20496 20545 20849 20908 20913 20965 21079 21103 21110 21121 21125 21182 21228 21443 21469 21529 21562 21579 21732 21899 22189 22291 22368 22440 22662 22727 22750 22756 22762 22785 23021 23027 23070 23087 23200 23280 23520 23521 23691 23713 23817 24046 24094 24179 24207 24344 24688 24750 24753 24860 24895 24923 24982 Nieten 1021 1065 1133 1143 1169 1246 1264 1274 1298 1316 1393 1406 1422 1448 1460 1471 1476 1487 1528 1540 1646 1660 1723 1785 2008 2024 2042 2152 2164 2167 2192 2250 2295 2309 2373 2390 2465 2470 2475 2485 2490 2493 2564 2593 2606 2613 2665 2744 2775 2779 2820 2836 2892 2918 3038 3066 3080 3090 3261 3267 3292 3296 3335 3514 3519 3520 3556 3580 3751 3833 3901 3925 3929 3931 3941 3993 4151 4185 4192 4199 4224 4240 4352 4379 4381 4454 4489 4503 4541 4617 4701 4703 4722 4727 4744 4749 4796 4801 4867 4886 4911 4957 4960 5043 5055 5065 5083 5163 5169 5178 5193 5209 5272 5282 5283 5342 5347 5422 5424 5479 5542 5546 5594 5613 5638 5660 5664 5666 5700 5770 5793 5804 5866 5883 5888 5900 5940 5947 5966 5979 5999 6030 6041 6043 6068 6145 6170 6173 6184 6195 6236 6253 6278 6282 6307 6395 6415 6429 6431 6449 6453 6495 6610 6639 6645 6678 6713 6714 6729 6736 6749 6755 6826 6827 6884 6948 7037 7043 7072 7088 7094 7180 7184 7259 7307 7324 7369 7429 7468 7505 7516 7525 7535 7566 7618 7689 7753 7771 7805 7833 7842 7849 7869 7907 7913 7950 7975 8054 8081 8129 8160 8199 8209 8211 8213 8269 8282 8330 8335 8384 8390 8460 8527 8714 8753 8780 8938 8941 8959 9072 9140 9142 9194 9227 9294 9304 9309 9314 9377 9385 9397 9408 9419 9448 9521 9526 9540 9542 9557 9570 9573 9666 9715 9751 9797 9805 9840 9883 9948 9954 9975 10025 10034 10071 10118 10227 10228 10268 10311 10408 10428 10491 10503 10546 10684 10730 10749 10763 10809 10817 10339 10900 10915 10937 10968 10984 10998 11009 11103 11112 11158 11167 11200 11205 11281 11345 11440 11441 11444 11452 11559 11648 11667 11775 11785 11789 11805 11856 11867 11936 11966 12092 12143 12153 12164 12165 12178 12206 12253 12377 12383 12410 12416 12424 12425 12437 12471 12490 12525 12545 12553 12558 12593 12598 12633 12634 1264S 12690 12757 12765 12818 12904 12935 13141 13151 13211 13218 13223 13262 13290 13319 13351 13381 13482 13486 13517 13520 13546 13548 13595 13597 13612 13633 13637 13691 13699 13707 13798 13823 13827 13854 13897 13918 13925 13933 13942 13946 13968 14026 14037 14139 14166 14183 14188 14236 .14284 14289 14363 14443 14483 14527 14646 14662 14677 14746 14754 14835 14838 14840 14843 14865 14881 14903 14939 15015 15020 15060 15085 15092 15097 15138 15168 15174 15197 15252 15257 15263 15280 15290 15348 15351 15397 15429 15440 15508 15538 15573 15603 15618 15619 15653 15708 15723 15822 15833 15869 16006 16045 16069 16124 162J3 16247 16279 16326 16336 16345 16369 16374 16379 16441 16446 16453 16479 16489 16518 16531 16582 16636 16652 16684 16721 16753 16T75 16777 16788 16810 16832 16862 16906 16951 16964 16972 16973 16991 17020 17044 17099 17214 17256 17274 17278 17279 17313 17386 17387 17414 17426 17472 17490 17498 17549 17599 17606 17613 17630 17644 17646 17754 17783 17837 17842 17881 17882 17890 17924 17942 17982 18048 18124 18167 18172 18190 18193 18217 18292 18363 18383 18450 18452 18466 18483 18556 18575 18599 18603 18606 18614 18731 18737 18773 18808 18907 18970 19028 19031 19081 19082 19116 19122 19313 19316 19461 19575 19592 19603 19615 19665 19778 19819 19834 19894 19958 20074 20075 20144 20151 20179 20187 20227 20228 20231 20250 20252 20259 20287 20349 20363 20394 20420 20425 20491 20564 20578 20595 20635 20693 20721 20743 20854 20887 20895 21014 21018 21046 21157 21211 21252 21255 21281 21304 21305 21367 21383 21396 21415 21422' 21428 21488 21514 21557 21583 21590 21596 21612 21664 21686 21687 21701 21712 21827 21865 21879 21892 21957 21964 21974 21990 22097 22132 22205 22219 22235 22267 22268 22273 22294 22351 22380 22432 22436 22454 22478 22479 22539 22593 22610 22712 22736 22739 22943 22951 22980 23075 23183 23223 23234 23254 23320 23399 2Ï401 23410 23477 23493 23496 23540 23551 23559 23579 23613 23623 23639 23642 23696 23700 23731 23732 23736 23738 23760 23778 23793 23798 23814 23890 23905 24015 24031 24040 24063 24064 24095 24111 24128 24137 24166 24181 24203 24226 24234 24251 24286 24289 24327 24352 24369 24381 24385 24413 24500 24513 24520 24547 24576 24710 24716 24717 24718 24732 24735 24748 24765 24845 24855 24929 24932 24943 Verbeteringen; 5e klasse 6e lijst: 14874 m. a m. 70; 12092 m. z. 12094; 17797 m. z. 17997 Omdat de kleeren van t lijk verwijderd zijn, zal 't uiterst moeilijk zijn de identiteit vast te stellen. Daar mevrouw Walker door twee per sonen werd vermoord, waren blijkbaar beiden ook bij den moord op den graaf betrokken, zoo dat 't hun niet moeilijk kon vallen, met ver eende krachten het lijk een eind ver weg te sleepen. De gravin maakte een gebaar van verrassing. Twee.... waarom twee? Dat is.... daar heb ik nog geen woord van gehoord.... Ik dacht, dat de politie alleen naar den „man in t grijs" zocht. Omdat hij ongetwijfeld de voornaamste dader is. Maar feitelijk hebben beiden deelge nomen aan de misdaad. Twee, mompelde de gravin, tweeIs dat mogelijk? Zij hief 't hoofd op, en keek met een zonder lingen blik den detective aan. Weet u, ging zij langzaam voort, dat mijn zwager mevrouw Walker kende? Ditmaal was Hempel verrast. Hij.de majoor? Hoe weet u dat? Ik heb hem zoowat veertien dagen geleden met haar in de Herrengasse, vóór de Dlskonto- Bank, in gesprek gezien. Is u er zeker van, dat u zich niet vergist? Heel zeker. Ik ben ieder oogenblik bereid, het onder eede te verklaren. Hebt uw mevrouw Walker persoonlijk ge kend? Persoonlijk? Hoe zou dat mogelijk zijn geweest? U vergeet dat wij tot andere kringen behoorden Wel, ik dacht, dat men het buiten met die dingen niet zoo erg nauw nam en daar u om zoo te zeggen buren waart Uitsluitend met menschen van mijn stand heb ik omgang en dan nog mag er in hun han del en wandel niets geheimzinnigs zijn. Nooit heb ik eraan gedacht, kennis te zoeken met die vrouw, wier afkomst en middelen van bestaan niemand kende. Overigens kende ik haar, zooals iedereen in Grünau, van aanzien. —HumMaar hoe kan de majoor met mevrouw Walker in kennis zijn geraakt? Met die vraag kan ik mijn hersens niet plagen. Eerst vandaag schoot het mij weer te binnen. Ik moet echter toegeven, dat 't mij, in verband met de jongste gebeurtenissen, nog al zonderling voorkomt Nu weet ik, waarom je mij hebt ontboden, dacht Hempel. Dat wilde ze mij zeggen! Zij moet den majoor wel verschrikkelijk haten. In haar plaats zou iedere andere vrouw gebroken en wanhopig zijn, en zü vraagt 'n vreemde op de thee en praat druk en zonder verlegenheid met hem, als was er niets gebeurd, enkel om een steentje bij te dragen voor het gebouw, dat dien man moet verpletteren. Wat kan hij haar mis daan hebben, om zoo vreeselijk te worden ge haat? Niet zonder afkeer tegen deze vrouw met haar stalen zenuwen en ijzeren wilskracht liep Silas Hempel een kwartier later door het veld. In gedachten verzonken koos hij een voetpad, dat van 't kasteel tusschen kreupelhout en struikge was afdaalde naar de woning van mevrouw Walker. Vóór 't huis bleef hij peinzend staan. O, kon den de muren maar spreken! Welk drama zou den zij dan onthullen? Plotseling kwam hij op een idee. Als hij van de paar avonduren, die hem nog overbleven, gebruik maakte om hier alles nog eens goed na te speuren. 't Was weer een onverklaarbaar instinct dat hem dreef en nog vóórdat hij tot een vast be sluit was gekomen, had hij den sleutel te voor schijn gehaald en in het slot gestoken. IX In 't verlaten, doodstille huls was alles nog zooals op het oogenblik van den moord. Alleen het lijk ontbrak. Dat was na de gerechtelijke schouwing op het kerkhof van het dorp be graven. Het licht der maan kroop binnen door de reten van de vensterluiken en wierp lange strepen op de met bloed besmeurde vloertegels. Er was meer dan gewone moed toe noodig om geheel alléén te vertoeven op deze plaat?, waar kort tevoren zich een vreeselijk tooneel had afgespeeld. Maar Silas Hempel kende geen vrees. Hij maakte licht en onderwierp de vakken en laden der schrijftafel aan 'n scherp onderzoek, maar zonder resultaat. Zij bevatten beursnoteeringen, krantenknipsels, aanteekeningen betreffende ge lezen boeken, oude rekeningen over de meubels die door den meubelmaker van Grünau waren geleverd, een afschrift van het koopcontract van 't huis en eenige oude kalenders. Bovendien nog wat postpapier, postzegels en schrijfbe- noodigdheden.Niets, dat betrekking op de persoon van mevrouw Walker kon hebben. Silas onderzocht nog eens van alle kanten het meubel. Misschien een geheim berg plaatsjeNeen, niets opvallends. Hij bracht alles weer in orde en ging toen van de schrijftafel naar de canapé, die hij voor zichtig omkeerde. De springveeren werden nauwkeurig onderzocht, het vulsel met een lange naald doorstoken. Ook hier niets te vinden.... De tafel die vóór de canapé stond, had een lade, maar die was leeg. In den linkerhoek van de kamer een ouderwetsche latafel: niets dan linnengoed. De overige meubels, stoelen, een boeken rekje en een naaitafeltje bij 't venster konden niets van beteekenis verbergen.... Hempel ging dus naar de belendende slaapkamer, die klein, maar uiterst zindelijk was. Naast het bed stond een gepolitoerd nachttafeltje met mar meren blad; dicht daarbij een waschtafel; links, van 't venster een ouderwetsche bidstoel en naast de kachel twee kasten, een hang- en een legkast. Hempel onderzocht eerst de hangkast. Van voren een rij hoogst eenvoudige, bijna armoedige kleeren. Van de soort als die, welke mevrouw Walker droeg op het oogenblik dat zij werd vermoord. Des te grooter was Hempel's verras sing, toen hij achter in de kast een doek weg schoof en een aantal prachtige, kostbare toilet ten, japonnen en mantels te zien kreeg. Alleen dames uit voorname kringen en met fijnen smaak droegen zulk 'n kostbare kleeding. Hempel nam een der mantels uit de kast. Uit de plooien geurde een eigenaardige, fijne odeur. Een zonderling gevoel maakte zich meester van Silas. In den geest zag hij de eigenares van dien mantel trotsch en voornaam in een uitge lezen gezelschap te midden van bloemen en exotische planten, omweven door lichtschitte- ring, vol leven en weelde. HU zag haar in de loge van een schouwburg, omstuwd door vrien den in 'n feestelijk verlichte concertzaal. Hij hoorde haar lachen en schertsen. En toen zag hij haar uitgestrekt op den steenen vloer van de huiskamer, neergeslagen door de hand van een moordenaar, In een sjofel katoenen kleedje, van iedereen verlaten Een huivering ging hem door de leden Reeds wilde hij den mantel weer op zijn plaats hangen, toen hij op de gedachte kwam, de hand in een der zakken te steken. Wat hij toen ontdekte, deed hem bijna, juichen van blijdschap, t Was het verfrom meld concertprogram der zangeres Nóra Hatkins, in Victoria-House te Sydney. Volgens den datum was het twaalf jaar oud. Mevrouw Walker was dus twaalf jaar ge leden in Sydney geweest. De eerste lichtstraal in het duister van haar verleden! Natuurlijk onderzocht hij nu ook de andere kleeren, maar hij vond niets meer. Silas opende nu ook de tweede kast en begon de stapels linnengoed met de uiterste nauw keurigheid te onderzoeken. De verschillende stukken waren van fijne stof vervaardigd en alle met de letters M. M. geteekend. De kast be vatte niets van beteekenis. Dit was ook 't geval met het bed en het nacht tafeltje. De bidstoel scheen veel gebruikt te zijn. Hier en daar was de politoer dof, aan één kant ver toonde het meubel zelfs vale plekken: daar moest het dikwijls aangepakt zijn. Tegelijkertijd bemerkte Silas op den vloer een dunne streep, die in een halven cirkel naar voren liep. t Leed geen twijfel, dat het meubel dikwijls was verplaatst, en steeds ln dezelfde richting. Hij probeerde, het van den muur af te trek ken. Dat ging zeer gemakkelijk, maar aan den achterkant was niets bijzonders te zien. Hij be klopte den bidstoel van boven tot onder en zocht naar een geheime veer, maar vruchteloos. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2