Twintig jaar na Versailles Verloop van de bezetting van Parijs Frankrijk bij de overgave van het Fransche leger UNFAIR Het praalgraf van Willem van oranje Frankrijks neergang Pétain de grijsaard De oorlogsbodems der V.S. te Lissabon Turksche premier hield geen rede Vrouw vermoord te Geulle w oe tweede ease Reacties op de Fransche capitulatie Kerkelijk Leven DINSDAG 18 JUNI 1940 Uit voorzorg afgebroken Arbeidsdienstplicht in Turkije Duitsche ambassadeur bij Molotof Frankrijks capitulatie maakt in New-York diepen indruk Versterking der marine REDE VAN LETLANDS PRESIDENT Turksche handelsdelegatie naar Sofia Italiaansche kolonisten verlaten Roemenië Turksch-Syrisch vriendschaps verdrag Neef doodde haar met revolverschoten e'/) J* sria wszm dtjon V 0 toi£S In Spanje In Japan BENOEMINGEN IN HET AARTSBISDOM HET REDDINGWEZEN BLIJFT PARAAT Personeel en booten der N.Z. H.R.M. verrichtten belang rijke diensten Eindexamen Gymnasium Examens acte L. O. Academische examens De gronden, waarop de Nederland- sche Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, generaal Winkelman, de wapens strekte, waren: het tenge volge van de geleden militaire verliezen en het ontbreken van voldoende hulp der bondgenooten uitzichtloos geworden verzet tegen den overmachtigen tegen stander en het voorkomen van nutteloos en niet meer te verantwoorden verder bloedvergieten en verwoesten. Wij zijn Beneraal Winkelman oprecht dankbaar Voor den moed, waarmee hij zijn enorme Verantwoordelijkheid, de grootste en Zwaarste, die een Nederlander sinds Vele jaren heeft gedragen, aanvaardde en onder de moeilijkste omstandighe den een beslissing nam, die ons land en phs volk heeft gespaard voor een lot, dat gelijk had kunnen borden aan dat van het zoo zwaar Betroffen Rotterdam. Op vrijwel gelijke Stonden en overwegingen als generaal Winkelman besloot Koning Leopold van Selgië den uitzichtloos geworden strijd tegen den overmachtigen tegenstander te staken in een omsingeld gebied, waar- tn opeengedrongen legerscharen, burger bevolking en vluchtelingen een in een Wanhopige situatie geraakt amalgama Vormden. Wij kunnen de Belgen begrijpen, die Koning Leopold erkentelijk zijn voor de beslissing, welke hij als Opperbevelhebber van het Belgische léger op grond van strategische en men- tchelijke overwegingen nam en volgens *ijn opvattingen van eer en geweten ne llen moest. De figuur van Koning Leo pold, wiens tragische levensloop diepe ontroering en deernis en medegevoelen !n geheel de wereld heeft gewekt, is van oen te hoog zedelijk gehalte en van een te nobele menschelijkheid, om weerloos Prijsgegeven te worden aan den smaad en den hoon van zijn opgewonden en blijkbaar uit het lood geslagen bondge nooten, die hem op verachtelijke wijze Weenden te moeten brandmerken als oen verrader, een lafaard, een misdadi- Bor, op wiens schouders heel de jam merlijke gang van hun eigen krijgsver richtingen zou moeten worden afgewen teld. De houding, die officieele instanties W Frankrijk en Engeland tegenover den bog kort tevoren hoog geprezen en met loftuitingen overladen Koning der Bel- Ben na de capitulatie hebben aangeno men, kunnen wij dan ook niet anders o.Ualificeeren dan als uitermate unfair en beschamend onbehoorlijk. Deze houding W thans onbarmhartig veroordeeld door tie harde feiten, nu de eerst met zoo schijnbaar grimmige vastberadenheid aangekondigde verdediging van Parijs eh zelfs van geheel Frankrijk op bagenoeg dezelfde gronden als waar op Koning Leopold capituleerde werd Prijsgegeven. Dezelfde instanties, die lichtvaardig en op hen zelf onteerende Vrïjze over Koning Leopold den staf Weenden te mogen en te moeten bre ken, rechtvaardigden hun beslissing ten aanzien van Parijs eveneens Wet een beroep op het weinige strategi sche nut van een verdediging, welke on- evenredige en niet te verantwoorden of fers aan goed en bloed zou hebben ge kost. Wij zijn verheugd dat de prach tige stad Parijs met haar cultuurschat ten aan een lot als b.v. van Rotterdam Obtkomen is, en wij hopen, dat zij, die tiit besluit namen, en zij, die tot de oapitulatie van Frankrijk besloten Voortaan hetzelfde recht zullen la ten wedervaren aan Koning Leopold als Wj thans voor zichzelf als het eenig Boede hebben erkend. In het begin van den oorlog heeft de Ver eniging Delfia 2500 zakken zand geschonken. Wr bescherming van het praalgraf van Prins Willem van Oranje in het koor van de Nieuwe ■^crk te Delft. Het praalgraf is een der meest ^maarde werken van Hendrick de Keyser. Ge- Wkkig zijn, zoowel graf als kerk gespaard ge lieven, toen de storm van vijf dagen over ons jWid ging. Uit voorzorg is men thans echter begonnen met het voorzichtig afbreken van het mausoleum. Het werk is zoover gevorderd, dat mieen het voetstuk en de vier pilaren nog staan. ;~e versieringen, het beeld van den Prins, de ler obelisken, enz. zijn reeds veilig opgebor- Jjeh. Alleen het 2 meter hooge bronzen bee'd, 5e Faam, waarvan het geheele gewicht (2000 Bi slechts rust op een gedeelte van den rech- t'fvoet, is nog aanwezig, terwijl het marmeren Waalbed stevig in watten is verpakt. Natuur lik wordt bijf het afbreken van het monument 6 uiterste voorzichtigheid in acht genomen. ÏSTANBOEL, 17 Juni (D.N.B.) -- Op grond an (je wet tot beveiliging van de nationale mkshuishouding is in Turkije de arbeidsdienst- Pbcht ingevoerd. Dit besluit wordt onmiddellijk ah kracht. Dienstplichtig zijn bouwvakarbei- Ws, werklooze landbouwers en lichamelijk on- °'waardige werkloozen. De dienstplichtigen tillen door het ministerie van Openbare Wer- ®u belast worden met den versnelden bouw van w®gen, bruggen, havens en openbare gebouwen. 5J^OSKOU, 17 Juni (D.NP.) De Duitsche jtiibassadeur te Moskou, graaf Von der Schu- bburg, heeft Maandagavond een onderhoud v_nad met den Russischen regeeringschef en Akscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Molotof. Er wordt in deze dagen geschiedenis ge maakt. Van een geleidelijken ontwikkelings gang der historie is geen sprake meer; deze ging te traag, te stroef voor onzen modernen tijd, waarin het verleden met de toekomst wor telt, zooals in het voorjaar de winter met de lente, welke strijd meestal gepaard gaat met storm en noodweer, totdat eindelijk de winter zich gewonnen geeft. Een nieuw tijdperk be gint, dat zich wel langzaam baan breekt, maar met mokerslagen de kluisters van het verleden verbrijzelt. Hiervan zijn wij thans getuigen en het is verstandig deze gebeurtenissen als een leerschool te beschouwen en zich ten nutte te maken, omdat zij ons duidelijker dan ooit doen zien, wat werkelijkheid is en wat illusie was. Werkelijkheid en illusie. Duitschland bouwde op de harde realiteit. Frankrijk en Enge land bouwden op illusies. De laatsten stort ten in en verdwenen vlugger nan iemand had durven verwachten. Frankrijk, het belangrijk ste bolwerk der Geallieerden op het Euro- peesche continent, verdediger van het ver leden, is gevallen. Het leger, mede uit drukking van dat verleden, omdat het er als het ware met zijn roemrijke traditie, nog dateerend uit de Napoleontische tijdperk en opnieuw tot grooten bloei gebracht in den vorigen oorlog, mede vergroeid was, heeft de wapens moeten neerleggen en in den tegenstan der zijn meerdere moeten erkennen. Het Frank rijk van Versailles vraagt nu, twintig jaar la ter, de Duitsche vredesvoorwaarden. Hoe het mogelijk is geweest, dat het sterke Frankrijk van 1919 in den loop van twee decennia zóó verzwakt is, dat het na enkele we ken werkelijken oorlog met Duitschland de eerste negen maanden kunnen we hiertoe moeilijk rekenen den strijd moet opgeven, daarvoor zijn vele redenen aan te wijzen, waar- yan wij hier slechts enkele vluchtig kunnen noe men. Misschien mogen wij eerst nog deze vraag stellen: was het Frankrijk van 1919 wel zoo sterk als het uiterlijk scheen, omdat het op dat oogen- blik het leiderschap van Europa had veroverd? Was het niet juist Engeland, de mede-overwin naar in den wereldoorlog, dat aan Frankrijk het leiderschap niet gunde en weinig naliet om het dit leiderschap afhandig te maken, wat den Britschen politici dan ook in twintig jaar gelukt is? Frankrijk scheen sterk naar buiten, maar was zwak van binnen. Millioenen van zijn zonen wa ren op het slagveld gesneuveld en daarna deed het neo-Malthusianisme de rest om het volk te verzwakken. Terwijl de landen rondom Duitschland en Italië groeiden, de bevolking met millioenen toenam, verschrompelde het Fran- sche. En hoe kon een land, zoo zwak van bin nen, zijn sterkte naar buiten, zoo deze eenigen tijd dan ook werkelijk bestond, hadhaven? Dit was Frankrijks tragische strijd welken het twin tig jaar gevoerd heeft en welke op zoon ver schrikkelijke nederlaag is uitgeloopen. Noemen wij slechts ennkele namen en heel deze strijd staat weer voor onze oogen: Poincaré, de man, die, door Duitschland te verzwakken, trachtte Frankrijks positie als eerste groote mo gendheid in Europa te handhaven; Briand, de redenaar van het ideaal, die naar interntionle samenwerking streefde, een samenwerking echter onder de leiding van Frankrijk; Laval, politicus, uit het volk voortgekomen, zuiver aan voelend, dat toenadering tot Italië en óók tot het steeds in macht toenemende Derde Rijk ge boden was; Léon Blum, de gecompromitteerde socialist en parlementaire duizendkunstenaar, de vader van het Volksfront, maar vóór alles toch bedacht op samenwerking met Engeland en ver betering van de binnenlandsche sociale toestan den; Daladier, de figuur, die waarschijnlijk zelf voelde, hoe zeer Frankrijk naar den afgrond gleed maar geen kans meer zag voldoende te remmen; Reynaud, met handen en voeten aan Engeland verbonden, zweepte Frankrijk op tot een laatste krachtsinspanning, doch van alle kanten weerklonk reeds het „te laat"; en ten slotte Pétain, de soldaat, die thans mag redden, wat nog te redden valt. En daar tusschen door zien wij nog figuren als Barthou en Herriöt, die Rusland naar het Westen haalden en een troon aanboden te Genève. De politiek van Frankrijks leiders in de afge- loopen twintig jaar zwenkte in alle richtingen het was een tasten naar een houvast, dat er v/el is waar was, maar dat men zoo lang mo gelijk trachtte te ontwijken: Engeland. Tiental len waren de ministeries, die elkander opvolg den, een bewijs ook voor de parlementaire ver wording, waai-van de zaak met de Oustricbark en de Stavisky-affaire eenige duidelijke illu straties waren. Frankrijk zocht naar een houvast; er bleet niets anders over dan Engeland. Maar dit be- teekende ook, dat het zijn leiderschap moest prijsgeven op het continent en voortaan aan Engelands leiband moest loopen. Zóó ging Frankrijk in September 1.1. den oor log in, zonder enthousiasme. Geen geestdriftige tooneelen in Kamer en Senaat, zooals in 1870 en 1914. Het was alsof Frankrijk voelde wat ge beuren ging. Triest, was de stemming in heel het land, onder de simpele bevolking vooral, die voelde, dat zij vele illusies van „la douee France" ging begraven. Thans in den uitersten nood heeft het land een beroep gedaan op den held van Verdun en den held van Marokko, maarschalk Pétain, den 84-jarigen grijsaard. Frankrijk, het land der grijsaards, heeft geen jeugd, omdat het ook geen wiegen had. G r s- aards zullen den eersten stoot moeten geven voor een nieuw "te bouwen Frankrijk, niet de jeugd, zooals in andere landen. „Senectus autem aetatis est peractio tamquam fabulae" laat Cicero den ouden Cato zeggen. De ouder dom voert het leven, als een tooneelstuk, ten einde. Zoowel op den dapperen maarschalk Pé tain als op Frankrijk zelf zijn deze woorden van toepassing. Voor Frankrijk is een nieuw tijdperk begon nen, waarin, naar wij hopen, het katholieke reveil een rol van richtinggevende beteekenis zal spelen. WASHINGTON, 18 Juni (D.N.B.)De repu- blikeinsche afgevaardigde Fish heeft in het Congres het zenden van twee Amerikaansche kruisers en vier torpedobootjagers naar Lissa bon een onnoodigen voorzorgsmaatregel ge noemd, welke slechts gevaarlijke complicaties kan meebrengen. Daar deze Amerikaansche oorlogsbodems des nachts geen licht onstoken hebben en er ook geen Amerikaansche vlaggen op geschilderd zijn, is een verwisseling der sche pen met die van de Geallieerden heel licht mo gelijk. Bovendien is de aanwezigheid van Ame rikaansche oorlogsschepen in Lissabon voor Portugal, dat buiten den Europeeschen oorlog wil blijven, stellig niet aangenaam. Over hetzelfde onderwerp heeft zich in de New York World Telegram generaal Hugh Johnson geuit, die van een z.g. plan spreekt om de Amerikaansche oorlogsschepen als kon vooi voor munitieverschepingen naar Engeland te gebruiken. Een dergelijk plan noemt John son een ongeloofelijken waanzin, daar elke Duit sche duikboot krachtens het Volkenrecht en ook krachtens de Amerikaansche rechtsopvat ting het recht heeft om schepen, die met con trabande door de blokkade trachten te breken, tot zinken te brengen. Johnson betwijfelt of president Roosevelt er wel op uit is, Amerika buiten den oorlog te houden. De New Yorksche bladen maken met reus achtige letters en met opschriften als „Frankrijk buigt zich" e.d. in extra-edities melding van maarschalk Pétain's verklaring, dat Frankrijk de wapenen moet neerleggen. Dit bericht bracht op de New Yorksche effectenbeurs terstond aanzienlijke koersdalingen te weeg, welke uit den aard der zaak speciaal de ondernemingen met Fransche bewapeningsorders troffen. In New Yorksche economische kringen wordt on omwonden verklaard, dat door Frankrijks stap het vraagstuk van een gewapende interventie van de zijde der Vereenigde Staten yan de baan is, want „geen verstandig koopman zal deel nemen in een onderneming, die reeds bank roet is." Volgens het „United States News" begint thans voor de Vereenigde Staten „een periode van gewapend isolement", dat in een grootere Noord Amerikaansche belangstelling voor La- tijnsch Amerika tot uitdrukking zal komen en de politiek van goede buurschap bij de oplos sing van de thans acuut wordende problemen op de proef zal stellen. Ook in hoofdartikelen houdt de New York sche pers zich bezig met den stap van Pétain bij de Rijksregeering. Het grootste blad van het Scripps-Howard-concem, „New York World Telegram", brengt naar voren, dat een natie, welke zich op onoverwinnelijke verdedigings werken en het beste leger der wereld beroemd heeft, verpletterd ter aarde ligt. WASHINGTON, 18 Juni (D.N.B.). Aan de «narinecommissies van beide huizen van het Congres zijn gisteren in overleg met de regee ring twee gelijkluidende wetsontwerpen voorge legd voor den bouw van nog 84 oorlogsbodems waaronder drie vliegtuigmoederschepen, twaali kruisers, 41 torpedojagers en 28 duikbooten Naar tonnage berekend beteekent dit een ver sterking der bewapening met opnieuw 22 pro cent, nadat pas kort geleden de verhooging van elf procent door de onderteekening van president Roosevelt kracht van wet had gekre gen. RIGA, 18 Juni (D.N.B.). President Ulmanis van Letland heeft gisteravond een radiorede tot de bevolking gehouden, waarin hij zeide reken schap te moeten geven van de gebeurtenissen der laatste 24 uur. De Russische troepen, aldus Ulmanis, zijn met toestemming der regeering van Letland binnengerukt. Ik wensch daarom, dat zij vriendschappelijk zullen worden ont vangen. Overigens moet de bevolking haar ge voelens matigen ten einde ordeverstoringen te voorkomen. De oude regeering is afgetreden. Zij zal echter in functie blijven totdat een nieuw kabinet is gevormd Ik olijf op mijn post en verzoek allen burgers eveneens aan hun werk te gaan. Men dient alles te doen, om de vriend schappelijke betrekkingen jegens den grooten buurman in het Oosten te waarborgen. In aansluiting hierop deelde de minister van Binnenlandsche Zaken mee, dat de bevolking zich tusschen 10 uur des avonds en 4 uur des morgens niet op straat mocht vertoonen. Voorts mogen niet meer dan vier personen tezamen gaan of staan. Alle café's en restaurants, als mede wapenwinkels blijven tot nader aankon diging gesloten. ANKARA, 18 Juni (Stefani). Zooals bekend, verkeerde heel Turkije in gespannen verwach ting van een redevoering, welke de minister president in de Kamer zou uitspreken. Thans wordt vernomen, dat deze rede niet zal worden uitgesproken en zelfs wordt er aan toegevoegd, dat daartoe nooit het voornemen bestond. In deze kringen gelooft men, dat de radiorede van maarschalk Pétain Ankara er toe heeft ge bracht er van af te zien zijn besluiten ken baar te maken, welke overigens reeds door het blad Akcham waren meegedeeld. SOFIA, 17 Juni (D.N.B.) Naar verluidt, wordt in de komende dagen een Turksche han delsdelegatie verwacht. Ten gevolge van het af sluiten van de Middellandsche Zee en het totale uitvallen van Engelsche en Fransche leveranties, is in Turkije de schaarschte aan suiker, zeep, melkproducten, stoffen e.d. voortdurend grooter geworden. Ook zijn de prijzen met sprongen om hoog gegaan. De Turksche delegatie wil hier over de levering van deze artikelen onderhan delen. BOEKAREST, 17 Juni (Stefani). Zeshonderd Italiaansche emigranten, die zich 70 jaar gele den in Roemenië hadden gevestigd en in het Donaugebied de kolonie Cataloi hadden ge sticht, zijn uit Boekarest vertrokken om naar Italië terug te keeren. Zij zullen zich thans vestigen in de nieuwe gemeente Pomezia in het gebied der vroegere Pontijnsche moerassen. ISTANBOEL, 18 Juni. (D.N.B.). Het Turksch- Syrisch verdrag van vriendschap en goede na buurschap is gisteren dóór de Turksche natio nale vergadering geratificeerd. De rust in het Maasdal is Maandag avond op een vreeselijke wijze verstoord op den Kanaaldijk te Geulle. De 24-jarige vrouw Mathilda PloemSchepers is daar voor de onlangs vernielde kanaalbrug ver moord door haar 21-jarigen neef, Michiel Schepers uit Stein, die zich gedurende de laatste jaren vrijwel uitsluitend met smok kelhandel heeft onledig gehouden. Omstreeks zes uur had het echtpaar Jos. Ploem in gezelschap van het echtpaar Gelis- sen een fietstocht ondernemen over den Ka naaldijk van Stein naar Geulle. Vóór de ka naalbrug ontmoette het gezelschap M. S., die uit de tegenovergestelde richting kwam aan gereden. M. S. mompelde eenige woorden tot het echtpaar P., waarop de heer P. zijn met gezellen maande, even door te rijden, omdat hij M. S. wilde spreken. Het echtpaar G. was nauwelijks 10 meter doorgereden, of het werd opgeschrikt door schoten. G., die groot onheil vermoedde, is toen met zijn echtgenoote in allerijl langs binnenwegen huiswaarts gekeerd, omdat hij vreesde, dat de onverlaat meer booze daden zou willen volvoeren. De burgemeester van Geulle, jhr. A. van Aefferden, die het geluid dei schoten eveneens had gehoord, begaf zich Onmiddellijk naar den Kanaaldijk, waar hij vrouw P. vond, doo- delijk getroffen door twee revolverschoten in de borst. Geestelijke en medische hulp waren spoedig ter plaatse, doch dokter Van Aubei te Meers- sen kon slechts den dood constateeren. De burgemeester heeft zich onmiddellijk in verbinding gesteld met den officier van justi tie te Maastricht voor de lijkschouwing. De dader heeft kans gezien* over den dijk langs den spoorweg te ontkomen en is tot nu' toe nog niet gearresteerd. De burgemeester heeft echter op de meest doeltreffende wijze alle maatregelen genomen, om hem op te sporen. Alle politieposten zijn gewaarschuwd, terwijl gemeente- en rijkspolitie alles in het werk stellen, om den dader te achterhalen. Men acht het niet uitgesloten, dat S. zwem mende via de Maas Belgisch grondgebied heeft weten te bereiken. Nader vernemen wij nog, dat er sedert veer tien dagen oneenigheid was ontstaan tusschen M. S. en de verslagene met haar echtgenoot. MADRID, 18 Juni (D.N.B.). De Berlijnsche correspondent van het Spaansche nieuwsbureau Efe meldt over zijn bezoek aan het frorit bij Parijs o.a. het volgende: De bevolking van Pa rijs heeft met grooten angst het binnenmar- cheeren van de Duitsche troepen tegemoet ge zien. De Fransche propaganda had haar ver teld van de verschrikkingen, die haar te wach ten zouden staan. Doch deze vrees' bleek allen grond te missen. Nooit heeft een zegevierend leger zich zoo correct en zoo gedisciplineerd gedragen als de Duitsche troepen te Parijs. Niet alleen zijn de Duitsche divisies zonder een schot te lossen de Fransche hoofdstad binnengerukt, maar zij hebben, ondanks de zware marschen welke zij reeds achter den rug hadden, in stramme orde de strategische punten van de stad bezet, alsof zij op manoeuvre waren. De BELGIE t lGHD W \\LUXEMBGi t ij y I DUtTSCHLAND Al V D.SEINE ILE VROUAN \Montmedy,\ /fhionyitle *5\ Longuyo J&SAARBRUCKEN w VERDUN MET2 F? Avoid FRA NS CF? GFBiED Bayeux AEIN LISIEUX BERNAY EVREU35 DOOR DUITSCHLAND BEZET •Couianccs. tfarne WISSEMB.G SARREB& Gramtna STMALO AtXN$OT> PARIJS C.ROJX terSStües r c ®CHARTHEs'"^*r" toulSvM3 \TrOYES NEuJFCHATE MQNTARG SVÉjD"7a/\ COLMARI LfiVKL'. BonnevaI LEMANS CHAUMO HATETAUDUN ORLEANS chateaubriand» MULHOUSE <8> LANGR MON TB AftÊ* j. ©ESAN<£On BELFORT ZWITSER LAND ANGERS ST N3?atn TOURS NANTES BLÓI5 V/erson oa° AUTUN DOLE BOURGES1 jfeNEVERS LE CREUSOT wOJcm FRANKRIJK POITIERS 0 (4Ó4S) AANVALSRICHTINGEN OER DUITSCHE TROEPEN Bovenstaande kaart geeft den lezer een goeden indruk van het Duitsche front op den dag van het bekend maken door maar schalk Pétain van de capitulatie van het Fransche leger. Uit de aanvalsrichtingen kan men opmaken, dat op dien dag de Duitsche troepen den ring Lotharingen in den Elzas gesloten hadden via Langres, Besangon tot aan de Zwitsersche grens. Orleans werd bezet, alsmede de Loire gepasseerd. De Fransche Maginotlinie toerd doorbroken bij Longuyon, St. Avoid en Colmar. Sarrebourg aan het Marne-Rijn-kanaal werd ingenomen. Tot dusver het laatste front bij het nederle 'ggen der wapens door Frankrijk. Het nevenkaartje gaf het veroverde deel van Frankrijk weer Parjjsche bevolking was er het meest over ver baasd, dat de Duitschers klaarblijkelijk geen voorzorgsmaatregelen hebben getroffen. Zij had verwacht door de Duitschers uit haar huizen te worden gehaald, doch niemand heeft over last ondervonden en niemanc^ is bedreigd. Ieder heeft zijn leven vreedzaam kunnen voortzetten. Uit Berlijn meldt het D.N.B.: In den groot- sten opmaak op de eerste pagina publiceeren de Duitsche bladen het extrabericht van het hoofdkwartier van den Führer met als op schrift „Pétain verklaart, dat Frankrijk de wa pens moet neerleggen". Houdt mén zich het feit voor oogen, zoo schrijft de „Berliner Börsenzei- tung", dat dat Duitschland steeds weer het voorwerp van tallooze Fransche dreigementen en invasies geweest is en dat in dezen oorlog de Fransch-Engelsche legers via België en Ne derland het hart van Duitschland hebben willen binnenvallen, om het rijk voor altijd tot slaaf te maken, dan kan de beteekenis van den dag van heden niet hoog genoeg geschat worden, nu maarschalk Pétain, eens de verdediger van Verdun, om de Duitsche voorwaarden heeft moeten vragen. Voor Engeland was de Fransche soldaat nooit de bondgenoot in hoogeren zin, doch steeds slechts de lansknecht, wiens lijk men achteloos liet liggen, wanneer hij zijn betaalde rol had uitgespeeld en zijn bloed voor het Britsche egoïsme vergoten had. Churchill wil zonder acht te slaan op Frankrijks lot door vechten. De Duitsche soldaat, wiens hoogere gevechtsmoraai de overwinning in Frankrijk behaald heeft, zal ook den Engelschen hun ver diende loon brengen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Frankrijk is niet meer in staat door te vechten, omdat het militair ver slagen is. Dat is een der belangrijkste verschil len met den toestand van Duitschland in Oc tober 1918. Het besluit van maarschalk Pétain is door de Madrileensche pers in extra-edities gemeld, die terstond waren uitverkocht. Overal werden de Duitschers door de Spanjaarden gefeliciteerd. Onder de duizenden Spaansche vlaggen, die wegens de bezetting van Tanger nog de straten tooiden, zag men ook veel hakenkruisvlaggen. Voor het Duitsche huis bracht de Madrileensche jeugd ovaties aan Duitschland. Op de Spaan sche ambassade verschenen voortdurend Spaan sche vrienden, die door een handteekening in de registers uiting gaven aan hun vreugde over de Duitsche overwinning. Ook de Japansche bladen staan volkomen in het teeken van de groote gebeurtenissen in Europa. Ir. sensationeelen opmaak publicee ren de bladen <ie berichten over de capitulatie van Frankrijk en over de as-ontmoeting tus schen Führer en Duce. Daarnaast teekenen de bladen aan, dat vice-minister Tani gisteren nog een bezoek had gehad van den Britschen ambassadeur Craigie, die hem vertelde, aat de geruchten over Fransche capitulatievoornemens ongegrond waren. De bladen kenmerken alge meen de gebeurtenissen van gisteren als de grootste sinds het uitbreken van den oorlog en uiten spontaan hun bewondering voor de Duit sche prestaties. Zelfs bij alle optimisme, zoo schrijft de Hotsji Sjimboen, had men een zoo snelle ontwikkeling niet kunnen verwachten. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd: tot pastoor te Ouden-Rijn den zeereerw. heer H. C. Koelman; tot pastoor te Ameland den zeereerw. heer W. H. Kaalberg; tot pastoor te Valburg den zeereerw. heer N. J. W. van Dieden; tot pastoor te Appingedam den zeereerw. heer C. C. J. Bachg; heeft op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan den zeereerw. heer A. W. Overvelde als pastoor te Broekland (O.) en heeft benoemd tot pastoor te Broekland (O.) den zeereerw. heer B. W. Dievelaar; tot pastoor te Hilversum (O. L. V. Onb. Ontv.) den zeereerw. heer Th. H. G. Bremer; tot pastoor te Tilligte den zeereerw. heer J. C. Maathuis; heeft voorts op zijn verzoek om gezondheids redenen eervol ontslag verleend aan den zeer eerw. 'heer Th. J. M. van Rossum als pastoor te Hengeloo (O.) (H. Ludgerus) en heeft be noemd tot pastoor te Hengeloo (O.) (H. Lud gerus) den zeereerw. heer G. B. Pieper; tot pastoor te Glanerbrug den zeereerw. heer H. Th. J. Puntman; en tot pastoor te Kuinre den zeereerw. heer J. W. Oostveen. Ook aan het personeel en materieel der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. wer den in de dagen van 10 tot 14 Mei zware eischen gesteld, zoo deelt ons de secretaris der N.Z.H. RM. mede. Verschillende malen werden ved- dingsbooten, t.w. de motorreddingsbooten „Zee- manshoop", „Neeltje Jacoba", „Dorus Rijkers", .Abraham Rock" en „Hilda", door de militaire autoriteiten gerequireerd voor het verleenen van zeer belangrijke diensten, die onder de bij zondere omstandigheden veel risico voor be manningen en bóóten met zich mee brachten. Vooral de motorreddingsboot „Dorus Rijkers", die op 13 Mei voor het afhalen van een gewonde van Hr. Ms. G.13 naar de Doove Balg werd gestuurd en den 14en Mei te 19 uur uitvoer op het bericht, dat Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau" op plm. vijf zeemijl bewesten Callants- oog in nood verkeerde, heeft groot gevaar ge- loopen. Op dezen laatsten tocht nl. kreeg de reddingsboot, toen zij met ongeveer 45 over levenden van de „Joh. Maur. v. Nassau", waar onder verschillende zwaar gewonden, terug keerde naar Den Helder, vlak bij Kaaphoofd eet aanval te verduren van een bommenwer per, die van plm. 50 meter hoogte een bom uit wierp, welke op zeer korten afstand van de „Dorus Rijkers" terecht kwam, gelukkig zon der schade aan te richten. Een belangrijk verlies voor de vloot der N.Z.H. R.M. is het verdwijnen van de motorreddings boot „Zeemanshoop" van station Schevenin- gen. Deze boot werd in den avond van 14 Mei door eenige gewapende Nederlandsche mili tairen buitgemaakt, die kans zagen, den motor aan den gang te krijgen en met plm. 30 vluch telingen aan boord naar buiten te varen. Of" de „Zeemanshoop" ooit in Engeland is aan gekomen (er was voor vijftien uur brandstof aan boord) is onbekend; misschien is zij op zee drijvend opgepikt en in een Britsche haven binnengebracht. Er is dus nog een kleine kans, dat de N.Z.H.R.M. deze uitstekende reddings boot, die in Scheveningen reeds zooveel schit terende diensten verrichtte, na den oorlog terug krijgt. De motorreddingsboot „Prins Bernhard" van Scheveningen is echter intact en zoodra de motorreddingsboot „Arthur" gereed komt, zal deze boot de plaats van de ..Zeemanshoop" in de Schevennigsche visschershav€n innemen. De Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. zal alles in het werk stellen om het redding wezen van Rottumeroog tot Scheveningen pa raat te houden. Ondanks het zéér verhoogde risico blijven de bemanningen volledig bereid hun leven te wagen om In nood verkeerende opvarenden van schepen of vliegtuigen te red den. Moge het Nederlandsche volk zijn steun blijven geven aan het onmisbare meixschlie- vende werk. dat de N.Z.H.R.M., die geheel door vrijwillige bijdragen in stand wordt ge houden, rees gedurende ruim 115 jaar aan onze kust verricht. 's-HERTOGENBOSCH (St. Maria-lyceum) Geslaagd voor diploma A: M. Claes, V. van Dijk, L. Raaymaakers. LEIDEN. (Stedelijk Gymnasium.) Geëxami neerd voor afd. B, groep I, 8 candidaten. Ge slaagd zijn: S. Bok, Leiden; Judith- Bouman, Voorburg: J. Ie Grand, Sassenheim; E. J. D. Los, Oegstgeest; K. J. Metze, Hazerswoude en Ph. Simon Thomas, Oegstgeest. Niet geslaagd 1 card. Het examen wordt met 1 cand. voortgezet. MAASTRICHT. (R. K. Kweekschool Broeders O. O.). Geslaagd N. Derex, J. Devries, A. van Dijk, J. Drummen. Afgewezen 2 cand. TILBURG. (St. Odulphus Lyceum). Geslaagd voor dfpl. gymnasium A. de heeren: J. v. d. Akker, G. Dauven, F. van Geloven, E. Mutsaerts, L. Raaymakers, L. Tiggelovend en W. Linthorst. (Herplaatsing wegens misstelling) VEGHEL. (R. K. Kweekschool voor Onder wijzeressen). Geslaagd de dames M. Booy Lie- wes en E. de Caluwe te Veghel, M. Hartman te Batenburg, J. Hoefs en M. Janssen te Uden. BERGEN. (R. K. Kweekschool voor onder wijzeressen.) Geëxamineerd zes candidaten. Ge slaagd de dames W. A. M. Permis, Hilversum} J. Insing, Schermer; L. G. D. Kemperman, Drie- huis-Velsen; C. H. M. M. Meijer, Hansweertj A. M. Schamhart, Hilversum. Geëxamineerd zes candidaten. Geslaagd de dames H. B. Schrader, Harlingen; M. M. Helder, Zaandam; G. M. C. Steur, Monnikendam; C. M. Verberg, Leiden; C. Walboom, Den Helder. De examens zijn geëindigd. HEERLEN (R.K. Kweekschool voor Onder wijzeressen, Bekkerveld). Geëxamineerd en ge slaagd de dames: R. Offermann, Spekholzer- heide; V. Starmans, Nuth; C. Stijns, Rumpen; Cl. Vankan, Wijnandsrade; Tr. v. Zwieten, Heerlen. TILBURG (Kweekschool der Zusters van Liefde). Geslaagd de dames M. A. van Domme len, Esbeek; W. G. M. Kok, Tilburg; H. P. Meeuwesen, Budel; C. W. Segeren, Made; V. J. E. Teulings, Den Bosch; T. A. J. H. Visschers, Vessem. GRONINGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren F. Brouwer te Zwaagsteinde; H. v. d. Valk te Groningen, J. H. Groenewegen te Hoogeveen. Geslaagd voor het doctoraal examen rechts geleerdheid de heer J. Veenland te Tjalleberk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5