Haarlem's Vrijwillige Burgerwacht presteerde veel Paardentractie langs Zandvoorts boulevard Haarlem, 18 Juni Aanvallen op Tunis Malta en Corsica Hitler in München De burgerij toone haar sympathie en dank Initiatief gevraagd! DINSDAG 18 JUNI 1940 Men is paraat en streeft steeds vooruit! Daar zit muziek in! IJMUIDEN VOOR DEN SOLDAAT AGENDA Italiaansch legerbericht VLIEGTUIGBOTSING BOVEN NEW YORK STADSNIEUWS DE „CAMERA" TEN TOONEELE Eerst in den winter te Haarlem VIJFDE ZOMERCONCERT H.O.V. Solist: Hans Bijvanck WIELRIJDER IN BOTSING MET EEN VRACHTAUTO OVERTREDING PRIJS- OPDRIJVINGSWET 1939 ARBEIDERSWONINGEN TE BLOEMEND AAL Raad moet principieele uitspraak doen „Tusschen het Riet" Een fiets met radio aan boord PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Rede van den voorzitter, ver klaring van de N.S.B. Verklaring van de N.S.B. Concert te Bloemendaal BURGERLIJKE STAND HONKBAL Haarlem IH.H.G. I Bioscopen 19 Juni Bioscopen Apotheekdiensten Twaalf dooden gevallen „De Vrijwillige Burgerwacht is voor de gemeente Haarlem van onschatbare waarde geweest en ongetwijfeld zal de burgerij voor hetgeen de leden van deze vereeniging In de afgeloopen maanden hebben gedaan, niets dan waardeering en dank hebben." Aldus sprak de voorzitter van de Haarlem- sche Burgerwacht, de heer C. M. Moolen- burgh, hedenmorgen ten Stadhuize in de Commandantskamer tijdens een persconfe rentie, welke werd bijgewoond door den commandant van de Burgerwacht, den heer E. H. Tenckinck, en het dagelijksch bestuur der vereeniging. Uit hj>t overzicht, dat de Voorzitter van de Vrijwillige Haarlemsche Burgerwacht gaf, bleek, dat toen het nieuwe bestuur op 10 October van het vorig jaar zijn functie ging bekleeden, de toestand in de vereeniging niet zoo rooskleu rig was. Er waren toentertijd enkele gezichts punten, die het nieuwe bestuur anders bekeek dan het oude bestuur. Men zeide, dat de ver eeniging geen sympathie en medewerking ge noot van overheid en burgerij en ook van sub sidie was verstoken. Maar de taak van de Bur gerwacht moest goed gezien worden. Zij dien de om hulp te verleenen aan de politie en zoodoende deze vrij te maken voor andere za ken. De economische dienst was vroeger reeds in zijn beginpunt vastgeloopen en daardoor is men veel leden kwijt geraakt. In de vergadering van 19 December bleek, dat' het meerendeel vóór den nieuwen toestand was. Men had toen nog953 leden, maar dit aantal is later nog verminderd, zoodat op 1 Januari 1940 ongeveer 750 leden stonden ingeschreven, die onderge- deeld waren bij de Hulppolitie, den technischen dienst, den economischen dienst en de Verple- gingsafdeeling. Van onschatbare waarde was echter voor de Vrijwillige Burgerwacht in Haarlem dat de heer E. H. Tenckinck tot comman dant werd benoemd. Zijn veelvuldig con tact met den burgemeester kwam de ver eeniging steeds ten goede. Ir. H. Hollaart, adjunct-directeur van de Wa terleiding, werd benoemd tot commandant van den Technischen dienst. Deze benoeming bracht vele voordeelen met zich mede, daar de com mandant, die zelf sous-chef van de Waterlei ding is, direct contact heeft met de hoogere instanties. De Economische dienst werd onder leiding gesteld van den heer J. J. C. Voorvelt, oud-directeur van Openbare Werken te Scho ten. De geneeskundige afdeeling zal dezer dagen haar E.H.B.O.-examen doen, waarvoor zij haar opleiding genoot in de St. Joannes de Deo. Toen in de roerige dagen van Mei hulp verleend moest worden, was de organisa tie van de Burgerwacht nog niet geheel klaar. Intern moest de zaak opnieuw wor den opgezet. Maar met hoeveel ijver en doortastendheid de leden zich van hun taak gekweten hebben, moge wel voldoende blij ken uit de dagorder van den burgemeester, die vol lof was over de praestaties van de Burgerwacht. Ongeveer 400 leden hebben zich nog gemeld en momenteel komt men boven de duizend uit. Men hoeft niet te denken, dat dit voldoende is, want de Hulppolitie alleen heeft zeker nog 400 leden noodig. De Hulppolitie is gedurende de oorlogsdagen wel het meest in touw geweest. Uit het rapport van inspecteur K. H. Meinema is o.m. gebleken, dat vele leden zonder ophou den hebben gewerkt en vele diensturen er heb ben bijgenomen. Klachten, van welke zijde ook, zijn niet vernomen. Om het contact tusschen het bestuur en de leden te verlevendigen, heeft het bestuur be sloten een commissie in het leven te roepen, die zich hiermede speciaal zal belasten. De com missie van „contact en advies", welke gepresi deerd wordt door den heer G. G. de Koning, houdt voeling met de leden en ziet toe wat er in de vereeniging leeft. De propaganda-commissie zorgt voor het rechtzetten van verkeerde begrippen. Op 8 Mei werden de nieuwe Statuten door H. M. de Koningin goedgekeurd. Ook het Huis houdelijk- en korpsreglement werden door den minister van Binnenlandsche Zaken en door den miister van Justitie goedgekeurd. Het spreekt vazelf, dat de Burgerwacht den laatsten tijd vele uitgaven heeft gehad. Voor het vele goed en hoogst nuttige wat de leden in de afgeloopen maand voor de Haarlemsche burgerij hebben gedaan en wat zeker de waar deering van allen moet hebben, kan de burge rij op haar beurt deze vereeniging tegemoet komen. Eerstdaags zal de propagandacommissie bij de burgers aankloppen, die op hun beurt iets zullen doen tot den verderen bloei van de Burgerwacht. Wat de verstandhouding betreft onder de leden zijn allen gelijke monniken met gelijke kappen en een ieder geniet dezelfde sympathie van het bestuur. Men hoopt, dat het Rijk voor 1940 een iets grootere subsidie zal schenken dan het vorige jaar. Men kan veilig vaststellen, dat de burgerij thans een ander oordeel over de Burgerwacht heeft en niets dan waardeering heeft voor het geen de leden in de afgeloopen dagen tot stand hebben gebracht. Hierna gaf de heer E. H. Tenckinck nog een toelichting op het hierboven vermelde. De Bur gerwacht in Haarlem is in wijken en ploegen verdeeld, dus ongeveer hetzelfde als dat met den Luchtbeschermingsdienst het geval is. In elke wijk is een commandant, die voeling houdt met de burgers en zoodoende bij even tueel optreden geen onbekende voor de bewo ners van die wijk is. Op het oogenblik is alles wat de vereeniging betreft, ondergebracht in het Stadhuis, terwijl in de Stadsdoelen gele genheid tot oefenen bestaat. Met het organisee- ren van de verschillende takken van dienst houdt men zooveel mogelijk rekening met de bekwaamheid der leden. De technische dierfit o.a., die eventueele vitale bedrijven van de stad te hulp zal komen, wordt, indien mogelijk, sa mengesteld uit gasfitters en monteurs. Op het oogenblik zoekt de economische dienst ook contact met de voorzitters van de vereenigin- gen, die zich bemoeien met de voeding. Tijdens de oorlogsdagen waren er van de Hulppolitie driehonderd man op de been, die de politie assisteerden. De Duitsche autoriteiten waren ook vol lof over de goede diensten, die de Burgerwachters hen verleend hebben bij het wegwijzen e.d. Het is de bedoeling, aldus de heer Tenckinck, deze diensten zooveel mogelijk uit te breiden, om op elk oogenblik de Haarlemsche burgerij ten dienste te kunnen zijn. Met nadruk wees de commandant er op, dat de verstandhouding tusschen het bestuur en hem zeker 100 is. Wanneer straks de propaganda-commis sie een beroep zal doen op de milddadig heid van de Haarlemsche burgerij, moge een ieder bereid zijn iets te schenken voor hen, die gedurende de moeilijke dagen hun krachten hebben gegeven voor het alge meen belang. Dadelijk toen de première van de tooneelbe- werking van Hiidebrands „Camera Obseura" door het Residentie-Tooneel had plaats ge had, heeft de directie van den Stadsschouwburg zich met de leiding van genoemd gezelschap in verbinding gesteld om te trachten ook voor Haarlem nog dezen zomer één of meer opvoe ringen van dit voor deze plaats juist zoo bijzon der aantrekkelijke stuk te verzekeren. Deze po gingen zijn echter althans voor zoover het de zen zomer betreft, niet met succes bekroond. De directie van het Residentie-Tooneel heeft medegedeeld, dat, daar het gezelschap gedurende de zomermaanden niet „doubleert" (d.i. met twee groepen tegelijk werkt) wat trouwens met de uitgebreide bezetting van de „Camera" ook nfet zou kunnen en het verplicht is iederen avond op te treden in den Haagschen Koninklijken Schouwburg, het onmogelijk elders kan spelen. Bovendien zouden de kosten van het vervoer der décors zonder eigen décors is het stuk niet op te voeren door de beperkte vervoersmogelijkheden en ook van het bedrijf der artisten, wat door de beperkte treinenloop even eens onvermijdelijk is, zeer hoog zijn, waardoor de risico van een dergelijke vertoonfng in de zomermaanden veel te groot zou worden. Hier uit volgt, dat Haarlem met alle andere steden van Nederland, tot den komenden winter zal moeten wachten op de „Camera Obseura." De directie van onzen schouwburg blijft natuurlijk ook in deze diligent. Toon Verhey, die dezen avond ons Haarlem sche ensemble leidde, had het geheele program ma gewijd aan werken van Mozart, den compo nist, die het meest van alle componisten, naar onze overtuiging, ons weet te verplaatsen in de door niets, ook door geen enkel al te persoonlijk en grof gevoelsaccent, verstoorde bovenaardsche sfeer der muziek, waar vrede heerscht en sere niteit, al voelt men in zekere weemoedige on- dertoonen het vergankelijke en betrekkelijke van het aardsche. Vooral in het vioolconcert in A gr. terts en in de Symphör.ie in G-moll (no. 4) voelt men beide boven aangeduide sferen zeer sterk aan. Toon Verhey opende met de Ouverture „Fi garo's Hochzeit", de opgewekte, geestige muziek, die den hoorder al meteen in den ban slaat van het pure, tintelende van Mozarts oogenschijn- lijk eenvoudige, maar om haar waarheid groote kunst. Verhey weet het orkest tot buitengewone aandacht en zorgvuldigheid in de afwerking te dwingen, zoodat men een gaaf en bekoorlijk geheel te hooren krijgt, een aan den geest der compositie volkomen beantwoordende levendige en gevoelige interpretatie. De vroegere concertmeester der H.O.V., Hans Bijvanck, thans als violist aan het Concertge bouw verbonden, was blijkens het extra harte lijke applaus, dat hem van de gelukkig weer vrij talrijke bezoekers ten deel viel, een wel kome gast-solist. Het vlotte en levendige, op gewekte vioolconcert in A-dur ligt dezen fijn besnaarden, gedistingeerden violist uitstekend. Hij behaalde met de technisch uitstekend ver zorgde weergave, met zijn edelen, geacheveer- den toon en gerijpte voordracht dan ook een zeer groot en welverdiend succes, waarin hij dirigent Verhey en zijn oud-collega's die voor een veelal zeer fraai aangepaste begeleiding zorgden, terecht deelen liet. Het zangrijke drie- deelige Adagio, het kostelijke Rondo, Tempo di Minuetto, met het goed gekarakteriseerde Allegro alia Turca of zigeuner-oostersch wijsje, benevens de artistiek gestreken cadensen, ze maakten deze verklanking tot een fijne genie ting, en in de gegeven omstandigheden bui tengewoon troostvol tevens. De g-moll-toonsoort heeft bij Mozart een bijzondere beteekenis. Binnen één maand tijds schreef Mozart deze symphonie en de Es-dur symphonie. Naar aanleiding hiervan en het verband met de uiterlijke levensomstandig heden kan men slechts gissen, doch de eerste staat met de laatste in een wel zeer groot con trast. 'Geheel anders is deze in 1788 tot stand gekomen compositie, dan alle andere. Hij geeft zich hierin over aan een sombere stemming, welke over het geheele werk blijft uitgespreid, en nergens de zonnigheid verkrijgt, zooals Mozart die in zooveel andere composities steeds weet te doen doorbreken. Er ligt een tasten en een zoeken in opgesloten, dat nergens wordt beantwoord, dat nergens zijn oplossing vindt. Zelfs de opgewektheid van de Finale heeft een droefgeestigen inslag: een soort vertwij felende humor. Maar ondanks alles blijft ook deze muziek van den "Weenschen grootmeester als een edelsteen van eeuwige schoonheid, schitteren en boeien, zoo gedistingeerd en ver heven blijft Mozart ook in zijn droeve stem ming. De uitvoering was van een bijzondere ver fijning en dirigent Verhey had een langdurige ovatie in ontvangst te nemen, waaraan hij zijn medewerkers dankbaar deel liet hebben. J. 6. Gisterenavond om half acht is op den Rijks straatweg bij de Spaarnrijksstraat een 35-jarige wielrijder door een vrachtauto aangereden. De wielrijder reed in de richting van de stad en zwenkte zonder een teeken te geven naar links den rijweg over. De autobestuurder haalde scherp naar links uit en remde sterk, waardoor het voertuig kantelde. Niettemin werd de wiel rijder geraakt en tegen de straat geslingerd. Hij kreeg een bloedende wond bij het rechter oog en eenigè ontvellingen. Het achterwiel van zijn fiets werd verbogen. Na door den Ongevallen- dienst te zijn behandeld is hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. Later op den avond kon het slachtoffer huiswaarts keeren. De auto werd licht beschadigd. De remmen bleken in orde. Tegen den wielrijder is proces verbaal opgemaakt. De politie van Heemstede heeft in samenwer king met den Distributiedienst, bij een kruide nier aldaar goederen in beslag genomen, wegens overtreding van de Prijsopdrijvingswet. Deze goederen werden verkocht tegen prijzen welke ver boven het normale uitgingen. De politie zal tegen dergelijke prijsopdrijvers onverbiddelijk optreden, teneinde aan deze on gemotiveerde praktijken paal en perk te stellen. De commissie voor Publieke Werken te Bloe- mendaal heeft aan B. en W. een brief geschre ven, waarin zij als haar meening te kennen geeft, dat aan kleine arbeiderswoningen, wat ■ook ten slotte het resultaat van den oorlog zal zijn, meer en meer behoefte zal bestaan. Het komt de commissie daarom raadzaam vbor, nu reeds voorbereidingen te treffen om te zijnertijd tot den bouw van zulke woningen te kunnen overgaan. De raad dient zich eerst principieel uit te spreken, maar zijn uitspraak moet in finan cieel opzicht geen bindend karakter hebben. Eerst als de zaak vasteren vorm heeft aange nomen, kan de raad uitmaken t>f het dan practisch mogelijk en financieel verantwoord is te achten, om de plannen ten uitvoer te doen brengen. B. en W. stellen den raad voor om de prin cipieele uitspraak in de vergadering van Don derdag te doen. Zondag hield de Hengelaars-vereeniging „Tusschen het riet" haar eersten kaswedstrijd op witvisch, in het gezamenlijk gepachte water Er zijn menschen, die dol veel van muziek houden. En daar is veel voor te zeggen. Het fleurt je leven immers op en brengt elk oogenblik weer 'n nieuwe variatie. Daar hoef je geen klassiekgek voor te zijn. Neen, al zou je het alleen, maar bij een rumba of de romantische klanken van een gitaar-ensemble houden, dan kan je daar je hartje al ruimschoots aan ophalen. Maar het is voor velen een probleem, hoe zij op elk gewenscht oogenblik van den dagmaan een knopje kunnen draaien, dat een golf van muziek te voorschijn toovert. Nu was dat in een auto maar een koud kunstje. Daar had je in 'n tel zoo'n radiokastje ingebouwd. Maar nu heel Holland op de fiets rijdt, is dat toch wel een puzzletje geworden. En toch rijdt er sinds kort in Holland één fiets, die radio aan boord heeft. Een vindingrijk Haar lemmer heeft op zijn fietsstuur een blauw kastje prijken, dat niet veel plaats in beslag neemt en veel weg heeft van een schakelbord. Het bevalt den wielrijder uitmun tend en de lange antenneveêr, die als een beweeglijke pluim heen en weer wipt, vormt voor het uitzicht geen bezwaar. Trouwens, als je met muziek door het leven gaat, wordt alles veel lichter. In die kleine obstakels heb je dan niet eens erg. Je peddelt rustig over den weg, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. En al zou Pluvius een gekke kuur krijgen, dan is hij toch niet in staat, je goede humeur te ver drijven. Nu de zomersche dagen weer hun beste beentje voor zetten, zal het voor vele muziekliefhebbers wel een overpeinzing waard zijn om ook zoo'n toestelletje op hun kar retje te maken. Vooral nu iedereen zich slechts met een fiets uit de voeten kan maken. Hoeveel wielrijders gaan eerst daags met een radio aan boord op stap? Dan zit er ten minste volop mu ziek in den Hollandschen aether....! in de Leidschevaart, (Groencrak). Er werd ge- vischt op bovenmaatsche visch; een kleine 100 leden namen hieraan deel. Gevischt werd om den Willemschen wissel beker en 20 fraaie prijzen, bestaande uit Hen gelsport-artikelen. Vele waterbewoners werden verschalkt. Provinciale Staten van Noord-Holland kwa men hedenmorgen in Haarlem irt zomerzitting bijeen onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin, mr. A. Baron Roëll. Nu de Staten voor de eerste maal in wette lijke vergadering bijeen komen onder den vollen druk van het lot, waaronder ook ons vaderland door de wereldschokkende gebeurtenissen van de laatste weken gebukt gaat, vroeg de voor zitter allen mede te werken de beraadslagingen- te voeren met de waardigheid en in den geest van samenwerking, die de Provinciale verte genwoordiging steeds plegen te kenmerken, maar die in de tegenwoordige omstandigheden dan ook bovenal noodig is. Vastberadenheid en zelfbewustzijn, die voor treffelijke kenmerken van den Nedsrlandschen volksaard, maar ook aanpassing aan den ge- wijzigden toestand, nauwgezette plichtsbetrach ting, offervaardigheid en zelfbeheersching zijn de eigenschappen, die het Nederlandsche volk thans aan den dag moet leggen en die zijn leiders door hun voorbeeld moeten bevorderen en ontwikkelen. Weliswaar heeft Noord-Holland, ging spreker voort, onder de verschrikkingen van den oorlog niet in dezelfde mate te lijden gehad als andeic gewesten van ens land, maar ook hier zijn de gevallenen, zoowel onder de krijgsmacht als onder de burgerbevolking talrijk. In de hulde aan hun nagedachtenis herdacht spreker vooral de gevallen dienaren van de provincie, gelukkig maar enkelen. Van hoog tot Men heeft te Zandvoort nog alle hoop, dat dit seizoen, ondanks de gewijzigde omstandigheden, de vele verwachtingen in vervululling zal doen gaan. En met alle recht, want er is niet de minste reden om te wanhopen. Nu de Nederlandsche Spoorwegen in 't voor uitzicht hebben gesteld, dat ook het verkeer met de badplaats veelvuldiger zal worden en dat er goedkoope tarieven gaan verschijnen, heeft men oogenschijnlijk, wat het verkeer betreft, niet te klagen. Maar toch gaat er bij de verkeers- kwestie iets mank. Den vorigen zomer bestonden er drie moge lijkheden om Zandvoort te bereiken. Daar was de trein, de tram en de bus van de N.Z.H.T.M., die weliswaar over den Zeeweg reed, maar toch een allercomfortabelsten dienst onderhield. De busdienst is echter door de benzineregeling uitgeschakeld. Dit op zich is gemakkelijk te overkomen, daar er nog steeds twee middelen blijven om naar Zandvoort te komen. Maar door het uitschakelen van den bus dienst ontbreekt een groote schakel in het verkeer, dat van het dorp langs 't geheele strand loopt. Want ook zij, die per trein of tram Zandvoort bereiken en op een of an dere plaats van het strand wilden gaan zitten, bedienden zich van den autobus van de N.Z.H.T.M. Vooral zij zullen dus op het oogenblik het gemis aan den lijve moeten ondervinden. De jongeren zullen de bezwaren van loopen wel qver het hoofd zien. Maar er zijn tog vele anderen, die er niets voor voelen, wanneer zij een dagje voor hun rust uit zijn, een flinken tippel langs den boulevard te gaan maken. En als het heerlijke zonnetje hun 'n ganschen dag beschenen heeft, hebben zij 's avonds hee- lemaal geen puf om nog een paar lieve kilo metertjes terug te loopen. De gevolgen hiervan zijn, dat de exploi tanten aan den boulevard en het strand de bittere vruchten van dit verkeersprobleem moeten slikken en zij den weerslag in hun bedrijven moeten ondervinden. Deze min der prettige toestand in het verkeerswezen te Zandvoort is dus niet alleen voor de bezoekers, maar evenzeer voor de Zandvoor- ters zelf, bijzonder onaangenaam. Zij zullen verlangend uitzien naar de verbinding tus schen het Bloemendaalsche strand en het dorp, die eventueel tot stand zou kunnen worden gebracht. Het leek ons daarom wenschelijk, een nieuwe mogelijkheid onder de oogen te zien, die een voorloopige oplossing zou geven aan dit bran dende verkeersprobleem. Zoolang men immers geen toestemming kan krijgen om weer met bus sen op dit traject te rijden, is het probleem nog lang niet opgelost. „Maar noe staat het dan met de paar- detrams en onze populaire Jan Pleiziers," zult u zeggen. In dezen tijd kunnen we het gedust met wat minder comfort stellen, als we er maar komen. Ja, deze voertuigen zouden werkelijk het probleem op een romantische wijze kunnen oplossen, als er geen lijdensgeschiedenis aan deze oude vehikels zat vastgeknoopt. Zij zijn er helaas niet meer! Naar wij van bevoegde zijde vernamen, bestaat er waarschijnlijk nog één zoo'n paar- detram. En één exemplaar geeft geen bevre digend antwoord op onze moeilijkheden. En de vroolijke Jan Pleiziers, die het zoo uit stekend zouden doen op de zonnige bolue- vards, ook zij zijn van het tooneel van den modernen tijd verdwenen. De directies van de rijtuigmaatschappijen betreuren dit verlies heden ten dage zeer, maar daar heb ben wij onze ideale vervoermiddelen niet mee! Nu het hoogseizoen zoo juist is aange vangen, ziet men allerwege met belang stelling uit naar het nieuwe vervoermiddel, dat voor beide betrokken partijen een op luchting zal geven. Wat zal het zijn?Zeker een vraag, die velen bezig houdt. Maar als de benzine haar woordje niet meespreekt, zal het paard ons wel het gewenschte antwoord moeten geven. Het zou immers zoo'n gek idee niet zijn, nu wij overal het paard weer de eerste viool zien spelen, dat het ook op den boulevard zijn krachten beschikbaar stelt om den welkomen badgasten het zoo makkelijk mogelijk te maken. En wellicht wordt het toch weer zoo'n oude Jan Pleizier, misschien iets primitiever, dan on Jan Pleizier, misschien iets primitiever, dan onze voorouders hem gewend waren, die een „dienst" op den boulevard gaat openen. In dezen tijd van versobering kijken we toch niet zoozeer hóé we rijden. Het is van meer belang, dat we ons nog kunnen voortbewegen. De badgasten te Zandvoort zouden met een dergelijke creatie al gauw vrede nemen, want dan hebben zij ten minste iets, dat rijdt en hun een lange wandel tocht bespaart. Er zit ook nog een voordeel aan zoo'n ritje. Men kan ongestoord genieten van de heerlijke zee- en duingezichten, die 'n fraaie zomerdag ons biedt. Het snelheidsparool is met de débacle van den auto toch van de baan en men krijgt tevens weer eens den tijd om van al het mooie dubbel en dwars te genieten. Welke ondernemende geest is de eerste, die dezen „dienst" gaat openen. Wij kunnen hem de sympathie van vele duizenden ver zekeren en ook aan succes en volle wagens zal het hem niet ontbreken! laag komt aan al den Provincialen ambtenaren een woord van dank toe voor de uitnemenae Wijze, waarop zij ontreddering hebben weten te voorkomen bij den overgang van de vrijheid tot de gebondenheid. In weinig dagen hebben zij meer moeilijkheden overleefd en overwon nen, dan waarmee zij lange jaren hadden te kampen gehad. En voor welke moeilijkheden zullen zij nog komen te staan! Spreker herdacht het overleden medelid P. Stapel „den" man van West-Friesland. Twee groote figuren moeten de Provinciale bedrijven missen, den onvolprezen bedrijfsdirecteur, J. van Oldenborgh, en gedelegeerd commissaris der Staten, dr. ir. Th. van der Waerden. Nadat de voorzitter hun beteekenis voor de provincie geschetst had, bracht hij eerbiedige hulde aan hun nagedachtenis. Spreker besloot zijn toespraak als volgt: „Mogen wij een wijs hart hebben in de dagen, die ons nog zijn toegemeten. Daaraan hebben allen behoeften, die hun land in oprechtheid willen dienen. De ouderen onder ons zullen de hoogten var, een betere toekomst niet meer bereiken en de toppen niet meer zien, waarop zich een nieuwe horizon aan het oog ontrolt, maar laat mij aan de jongeren en aan hen, die nog in de kracht des levens zijn, mogen toewenschen, dat het hun gegeven worde krachtig mede te werken aan den wederopbloei van het gewest en van dien arbeid de schoone vruchten te zien en te plukken. God zegene Noord-Holland. De leider der vier N.S.B.-ers in de Provinciale Staten zij waren in het zwarte hemd ge kleed de heer Vlekke, wenschte een verkla ring af te leggen, omdat hij dezen dag als een merkWaardigen en historischen voor Noord- Holland beschouwde. Spreker ging uitvoerig in op de gebeurtenissen, die zich in de eerste oorlogsdagen ten opzichte van de N.S.B. afspeel den. Hij apprecieerde het eerste gedeelte van de rede des voorzitters, wanneer bij de her denking van de gevallenen ook de acht ver moorde kameraden inbegrepen werden. De voorzitter: Politieke beschouwingen kan ik niet toestaan. De heer Vlekke: 10 Mei zijn wij als de grootste tuchthuisboeven behandeld en het sadysme werd botgevierd in uw provincie. De voorzitter: U moet komen tot uw verkla ring, anders ontneem ik u het woord. Als de heer Vlekke daarna nog voortgaat en er onder andere op wijst, dat de burgemeesters verlof hebben gegeven de gezinnen der N.S.B.- ers uit elkaar te .rukken, ontneemt de voorzit ter den heer Vlekke het woord en stelt hij het volgende punt aan de orde. De publieke tribune, die geheel gevuld was met blijkbaar geestverwanten van den spreker, bemoeit zich dan met de leiding en allerlei opmerkingen flitsen door de zaal. De voorzitter roept dan de hulp van de po litie in, maar er is geen krachtdadig optreden noodig. De vergadering werd tien minuten geschorst en daarna werden de geloofsbrieven van vier nieuwe leden, de heeren P. Kuiper, mr. H. Westermann, Joh. de Veer en mr. n. Okma, onderzocht en in orde bevonden. De heer Vlekke vraagt het woord. De voorzitter wil hem dit niet geven. De heer vlekke beroept zich echter op de Provinciale wet en zegt dat hij toch zijn verklaring moet afgeven. Die verklaring luidt dan: „Aanvulling van de Staten voor afgetreden leden is na 10 Mei niet meer noodig. Het parlementaire stelsel is namelijk op dien dag geëindigd. Wij zullen de vergaderingen niet meer bij wonen en eerst in een andere hoedanigheid terugkeeren. De vier leden der N.S.B. verlaten daarop de vergadering. Tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Sta ten werd herbenoemd mr. E. Luden. In de vacatureKlaas de Vries werd tot lid van den Raad van Toezicht voor de Provin ciale Bedrijven benoemd de heer A. Sietsma. De overige stukken werden commissoriaal ver klaard, waarna de vergadering werd verdaagd tot Dinsdag 2 Juli. Op Donderdag 20 Juni zal in de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal, des avonds van 8 tot 9 uur door den heer Piet Halsema een orgelbe speling worden gegeven. Solistische medewerking wordt verleend door mej. L. Stappers, sopraan. De toegang is vrij. Geboren: 17 Juni: T. P. A. Walbeek—Sar- let, d.; 16 Juni: M. P. Verheek—Sluijter, d.; 16 Juni: J. Klinkenberg—Niezen, d.; 17 Juni: J. Smit—Hulsebosch, d.; 16 Juni: P. de Jong— Onisak, z.; 15 Juni: p. v. d. Klis—Leemans, d.; 15 Juni: A. A. DrenthBredewoud, z.; 18 Juni: W. C. Dingenouts—van Waard, d.; 16 Juni: G. KabelNuiver, d.; 16 Juni: A. BoersmaJoo- res, z. Overleden: 16 Juni: J. M. A. Timer, 60 j., Berkenstraat 17; 16 Juni: A. E. Selie—Siege- laar, 79 j., Rijksstraatweg 84; 17 Juni: P. J. de Groot, 47 j., Kamperlaan; 17 Juni: C. N. Huls bosch, 6 mnd., Kamperlaan; 17 Juni: C. H. J. Toelê, 50 j., Minahassastraat 103; 17 Juni; S. van Zuidenvan Zuiden, 40 j., Hazepaterslaan; 17 Juni: P. M. van Leeuwen, 60 j., Kijkduinstr. 50; 17 Juni: W. v. d. Linden, 60 j.,( Slangen- kruidlaan; 16 Juni; E. M. J. van Honschooten, 63 j., Gasthuisvest. Ondertrouwd: 18 Juni: E. J. van Kleffens en K. van der Pol. Ter bespoediging van de competitie worden ook wedstrijden op weekavonden gespeeld. De eerste hiervan is de ontmoeting Haarlem HHC, die morgenavond in het N. Sportpark plaats vindt. Tijd van aanvang is 7 uur. Er is in de gemeente Velsen, evenals in vele andere gemeenten, opgericht een „Plaatselijk Comité voor den gewonden en zieken soldaat". Dit comité wil in de eerste plaats moreelen steun verleenen aan de gewonde en zieke mili tairen, die in onze gemeente worden verpleegd. Daarvoor is geld noodig. Zij, die aan dit mooie doel willen medewterken, worden verzocht hun bijdrage te storten op de postrekening van den penningmeester van het comité. Wij weten, dat er tegenwoordig heel veel wordt gevraagd, maar wij geiooven, dat velen ook iets willen geven voor onze landsverdedigers, die gewond zijn in den strijd voor ons vaderland of die in de uitoefening van hun plicht ziek zijn ge worden. Verder wil het comité probeeren aan her stelde militairen, die daaraan behoefte hebben, de gelegenheid te geven een paar weken a.h.w. met vacantie te gaan. Het comité vraagt daar om hun, die bereid zijn een herstelde militaire patiënt eenigen tijd bij zich in huis op te nemen, zich aan te melden bij den secretaris. Gebouw St. Bavo: Slagersgezellen, 8 uur; Spoorwegpersoneel, 8 uur; Vriendschap zij ons doel, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; Commissie van Geestelijke Be langen, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 89 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huys van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10— 12 en van 2.305 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Rembrandt: „Operabal", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Als een dief in den nacht", boven 18 aar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor„Doodloopende Straat", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het Helerenpensionaat", 18 jaar, 2,30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cassidy zegeviert" en „De Zeelie den", volw. Gebouw St. Bavo: Bestuur Bakkers, 6.30 uur, Proza en Poëzie, 8 uur, Dameskoor St. Cae cilia, 8 uur. St. Antoniuskerk, N. Groeimarkt: Voor mi litairen: Gedachtnisplechtigheid voor de ge sneuvelden, 3.30 uur. Stadsschouwburg: 8.15 uur, Geh. Oth. Ver. „Nieuw Leven" met „Polly Perkis" (t. b. v. Rotterdam). Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huys van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 12 en van 2.305 uur. De Bojs, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 105 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117o: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Rembrandt„Operabal", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Als een dief in den nacht",- boven 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Doodloopende Straat", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ,,Het Heerenpensionaat", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Siiaame: Cassidy zegeviert" en „De ^©lie den", volw. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grij seels Van Hees, Lange Veerstraat 19 tel. 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; Heemsteedsche Apotheek, Binnen weg 98, Heemstede, tel. 28197. Steeds geopend zijn: Elswout-apotheek, Bloe- mendaalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoortsche laan, tel. 26772; Bloemendaal sche Apotheek, Bloemendaalsche weg 85, tel. 22181. ERGENS IN ITALIË, 18 Juni. (Stefani). Het algemeen hoofdkwartier van het Italiaan- sche leger meldt: In den nacht van 16 op 17 Juni werden doeltreffende bombardementen uitgevoerd op de marinebasis Bizerta (Tunis), op mi litaire objecten van Malta en de vliegvel den van Corsica. Onze duikbooten brach ten twee vijandelijk," tankbooten tot zin ken, waaronder een van groote tonnage. In Noord-Afrika duren dé operaties aan de grenzen van Cyrenaica met succes voort, waarbij luchtbases en militaire doelwitten van den Opper-Soedan gebombardeerd worden. Al onze toestellen zijn teruggekeerd. Drie vijandelijke machines werden op d'en grond vernield en een jachtvliegtuig werd in een luchtgevecht neergehaald. Eenige vluchten van den vijand brachten ons geen schade van beteekenis. Een vliegtuig werd brandend neergeschoten. De vijand heeft in den nacht van gisteren zijn luchtaanvallen in Italië voortgezet en niet-militaire objecten bestookt Te Milaan werden huizen beschadigd alsmede een zusterhuis. Onder de burgerbevolking werden twee personen gedood en eenigen ge wond. In Ligurië heeft het luchtdoelgeschut vier vijandelijke vliegtuigen neergehaald. MÜNCHEN, 18 Juni (D.N.B.) Komende van het hoofdkwartier van den Führer, is Hitier vanmiddag voor de aangekondigde ontmoeting met den Duce te München aan gekomen. NEW YORK, 17 Juni. (D.N.B.) Boven het stadsgebied van New York zijn vandaag twee groote tweemotorige Douglas-bombardements- vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen eB brandend op twee huizen neergestort. De twaalf inzittenden werden op slag gedood. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. In Tulsa (Oklahoma) gebeurde een soortge" lijk ongeluk. Twee lesvliegtuigen kwamen hief met elkaar in botsing. De drie inzittenden wer den gedood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6