Overeenstemming over Fransch verzoek om wapenstilstand I „PROTECTOR" 1 Organisatie van den arbeid Strijd in Frankrijk nog voortgezet Rijksmiddelen over Mei T Führer en Duce reeds weer vertrokken Zal Turksche regeering worden gewijzigd? Een vraaggesprek mei prof. De Quay Daitschers veroveren Mammoeth-tanks Churchill had Frankrijk een unie voorgesteld HET POSTVERKEER HERSTELT ZICH Bijna 12 millioen beneden de raming VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Resultaat der bespreking te München: CHURCHILL SPREEKT IN HET LAGERHUIS I INBRAAK-VERZEKERING FRANSCH TEGOED IN AMERIKA GEBLOKKEERD Engeland neemt Fransche wapenbestellingen over Japanners zullen Tsjoengking blijven bombardeeren WAT VOORAFGING AAN REYNAUD'S VAL Naturalisatie van Duitschers uit Zuid-Tirol WOENSDAG 13 JUNI 1340 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27V2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22448 MüNCHEN, 18 Juni (D.N.B). Führer en de Duce zijn heden een bespreking te München °Ver het standpunt der beide ver bonden regeeringen ten aanzien van het Fransche verzoek om een Wapenstilstand tot overeenstem ming gekomen. Verder wordt bericht dat Dins dagavond de Führer en de Duce Ra de beëindiging der besprekin gen weer uit München zijn ver trokken. Mussolini s reis en aan komst te München Engeland, zal zoo noodig jaren lang" verder strijden MAATREGELEN VAN ORDE VOOR ESTLAND D .N .B .-frontbericht Fransche aanval afgeslagen Het treffen in de Moray-Firth „Geen inval in Engeland mogelijk" Op een spoedige indienststelling van nachtposttreinen nog weinig uitzicht Het wordt stil in ons Radiorede van minister Baudoin NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Om vier uur had Mussolini zich in gezel- Schap van den Rijksminister van Buitenland- Sche Zaken von Ribbentrop van t Prinz Karl- paleis naar den „Führerbau" aan het Ko ninklijke Plein begeven. In het portaal be groette de Führer den Duce en diens mi nister vaii Buitenlajidsche Zaken, graat Ciano. In de werkkamer van Hitier zijn onmid dellijk daarop de besprekingen begonnen. Hieraan namen ook deel von Ribbentrop en graaf Ciano, terwijl de gezant, dr. Schmidt, als tolk ter beschikking stond. Intusschen waren de overige heeren van de staven van Mussolini en Adolf Hitler in druk gesprek gewikkeld. ïn de zalen van den Führerbau bevonden zich de directeur-generaal van de afdeeling ®hropa en Middellandsche Zee van het Ita- ''aansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, &Uti, de directeur-generaal van de centrale af deling van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche Zaken, Vitetti, verder de plaats vervangende chef van den Italiaanschen gene den staf, Roatta, generaal de Castiglione van dn Italiaanschen generalen staf, admiraal de 9ourten van den Italiaanschen marinestaf en dneraal Perino van den Italiaanschen staf van dt luchtwapen. Van Duitsche zijde zag men den chef van het Ppperbevel van de weermacht, kolonel-generaal beitel, chef van het ministerieele bureau in het jUihisterie van luchtvaart, generaal Bodenschatz, ^ijksperschef dr. Dietrich, den leider van de •juridische afdeeling van het ministerie van buitenlandsche Zaken, onderstaatssecretaris ;*aus, den chef van het protocol, von Dörnberg. ^crder de ambassadeurs Alfleri en von Macken- den ambassaderaad van de Italiaansche athbassade te Berlijn, Tamsoni en den Italiaan- Schen consul-generaal te München, Pittalis. In de zalen van den Führerbau drong Seen enkel geluid van buiten door. De be sprekingen werden in volkomen afzondering Sehouden, In de straten, die leiden naar den Führerbau, ging het gewone leven zijn gang. Slechts het toegenomen verkeer en de met vlaggen versierde huizen herinneren aan de groote gebeurtenis. Over de reis van den Duce naar München dricht het D.N.B. Tegen twaalf uur was de extra-trein van Mussolini aangekomen op het hoofdstation te "Uisbruck, dat met de Duitsche en Italiaan se kleuren prachtig was versierd. Een groote 'dnigte juichte voor den leider der Italiaan- 6che regeering, die door den rijksstadhouder ]jan Tirol en Vorarlberg, Franz HOfer, en door ®en chef van het protocol, gezant von Dörn- drg, aan den Brenner op Duitschen bodem Vas verwelkomd. Eerepoorten langs den spoor- ^'eS waren met vlaggen versierd en tijdens het 'Uorbjrijdon juichten de Tirolers den Duce toe °P het station te Innsbruck verliet de Duce, in veldgrijze uniform was gekleed, den Mc in en inspecteerde, onder de tonen van de ^aliaansche en Duitsche volksliederen, de eere- tompagnieën. Na een kort oponthoud zette de ^tra-trein zich weer* in beweging, terwijl de Menigte zong: „Wir fahren gegen England". Te München is Mussolini, in gezelschap van graaf Ciano, van den chef van zijn kabinet Sebastianini, van gezant Buti en den plaatsvervanger van den chef van den generalen staf, generaal Rcatta, om drie uur op het Centraalstation aangekomen. De Führer begroette den leider der Italiaan sche regeering op het perron en na in spectie van de eere-compagnieën verge elde hij hem in een auto naar het Prinz Karl-paleis, waar de Duce zijn intrek heeft genomen. jGraaf Ciano is door von Ribbentrop tot het Karl-paleis vergezeld, terwijl de plaats vervanger van den chef van den generalen staf, generaal Roatta, zich daarheen begaf in ge nschap van generaal-overste Keitel. F>e bevolking van München heeft den Duce, jHi zijn aankomst en tijdens den rit met den f^hi-er door de straten van de stad, een on beschrijfelijk geestdriftige ontvangst bereid. Met den extratrein van den Duce waren ook 6 Duitsche ambassadeur te Rome, von Macken- en de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, olfleri, die den Duce tot aan den Brenner te- Retnoet was gereisd, aangekomen. Omtrent de aankomst van Hitier te Alünchea, waarover in een deel onzer vorige oplaag reeds werd bericht, wordt nog gemeld, dat de rit door de ver sierde stad, tijdens welken de Führer zooals gewoonlijk rechtop in zijn auto stond, een ware triomftocht was. Nadat - Hitier den Duce naar het Prins Karl-paleis had geleid, weerklonken steeds lui der het heilgeroep en de spreekkoren uit de ontelbare menigte, die hartstochtelijk Mussolini verlangde te zien. Deze voldeed aan het ver zoek en verscheen op het balcon; hij groette en dankte naar alle kanten. De menigte bracht den Duce van het verbonden Italië onbeschrij felijke ovaties. Te München wijst men er op dat deze gedenkwaardige ontmoeting, de zesde tus- schen beide staatslieden, plaats vond juist drie maanden na de ontmoeting op den Brenner en juist een week na het deel nemen van Italië aan den oorlog. ANKARA, 18 Juni (Stefani). Het gerucht doet de ronde, dat tengevolge van de ontwikkelingen in den internationalen toestand zekere wijzi gingen binnenkort zouden worden aangebracht in het Turksche ministerie. In bevoegde krin gen is dit bericht nog niet bevestigd. Hitler en Mussolini confereerden te München over Europa's lot LONDEN, 18 Juni. (D.N.B.) In het Lager huis heeft Winston Churchill 'n verklaring af gelegd over den oorlogstoestand. In den aan vang van zijn rede schreef hij de schuld van de „kolossale militaire ramp" toe aan het Fransche opperbevel, dat den terugtocht van de Noordelijke legers uit België na de doorbraak door het Fransche front bij Sedan en aan de Maas had vertraagd. Deze vertraging heeft het verlies van vijftien of zestien Fransche divisies j§ ONDERLi verzekering-mij. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tclef. 45014 en 45016 Directie H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen. In een vraaggesprek voor de radio heeft prof. ar. J. E. de Quay, tijdelijk regeerings- commissaris voor de organisatie van den ar beid, Dinsdagavond erop gewezen, dat er een geestelijk front moet worden gevormd in dezen tijd van herstel en opbouw, terwijl daarnaast vanzelfsprekend het maatschap pelijk leven op de normale wijze moet blii- ven functionneeren. Ten aanzien van de werkloosheid zeide spr. o.m. dat, hoewel dit probleem zich heeft toege spitst, met alle kracht aan de oplossing hiervan wordt gewerkt. Bij de oplossing van het werk loosheidsvraagstuk zullen twee punten niet uit het oog verloren mogen worden, n.l.: dat zoo veel mogelijk wordt gearbeid en de zorg, dat de arbeidsvoorwaarden zich kunnen aanpassen bij de veranderde en zich telkens wisselende om standigheden. Spr. was van meening, dat men bij de actie tot herstel niet te optimistisch moest zijn. Immers, de toeneming van het aantal werk- loozen zal in den eerstkomenden tijd zeer groot zijn, vooral indien geen maatregelen van verweer worden genomen. Bij den terugkeer naar normale verhoudingen zal echter de oplossing van het probleem verge makkelijkt worden, doordat een gewijzigd economisch bestel meer arbeid zal toelaten. Om geen- nieuwe werkloosheid in het leven te roepen zijn door den Rijkscommissaris reeds enkele besluiten in het leven geroepen, welke besluiten door spr. nader werden toegelicht. Volgens spr. zal een vermindering van de werkloosheid door middel van werkverschaffings- objecten eerder het laatste dan het eerste hulp middel zijn om de moeilijkheden uit den weg te ruimen, ofschoon het aantal personen in de werkverschaffing wel grooter zal worden. Vervolgens vestigde spr. de aandacht op het feit, dat gedurende de laatste jaren het aantal Nederlandsche arbeiders in Duitschland, als ge volg van de betalingsmoeilijkheden, is afge nomen. Nu een nieuwe regeling inzake het overmaken van loonen door Nederlandsche ar beiders is getroffen, kunnen deze moeilijk heden practisch als opgelost worden beschouwd. Ongetwijfeld zullen de Duitsche autoriteiten spoedig de loonen en arbeidsvoorwaarden in de verschillende groepen van arbeiders, die in Duitschland worden tewerkgesteld, bekend maken en dan zal een belangrijk aantal Neder landers werk kunnen vinden in Duitschland. Van groot belang noemde spr. den grondslag van het vrijwillig werk zoeken in Duitschland, hetgeen door de Duitsche autoriteiten uitdruk kelijk wordt erkend. Spr. noemde het een Nederlandsch belang, dat een overschot van arbeidskrachten in ons land zijn brood zal gaan verdienen bij onze Oosterburen. Aan het einde van het vraaggesprek zeide spr. dat er nog vele moeilijkheden moeten wor den overwonnen, waarbij op de volle medewer king van de Nederlandsche werkgevers en werknemers wordt gerekend. REVAL, 18 Juni (D.N.B.) In verhand met de gebeurtenissen der laatste dagen hebben de autoriteiten een reeks maatregelen genomen, BERLIJN, 18 Juni. (D.N.B.) Het front- bericht van het D.N.B. luidt als volgt: De radiotoespraak van maarschalk Pétain, met de mededeeling, dat Frankrijk de wa pens moet neerleggen, is veelal zoo opgevat, dat nu terstond de gevechtsbedrijvigheid aan het geheele Duitsch-Fransche front zou op houden, of moest ophouden. Maar de Duit- schers zetten overal in sne1 oprukken de ach tervolging van den tegenstander voort. De gevechtshandelingen kunnen eerst gestaakt ■worden, wanneer een wapenstilstand tot stand is gekomen. In dit verband moge er aan herinnerd worden, dat in 1918 het Duitsche streven naar neerleggen der wapens, dat op 5 Octo ber begon, eerst op 11 November tot een resultaat leidde. De teekenen van een snel verminderende weerstandskracht en van de ineenstorting van de Fransche legers nemen van uur tot uur in aantal toe. Met de snelle inneming der vesting Metz heeft de Duitsche leiding een buitenge woon belangrijke positie in den rug der Maginot- iinie gewonnen, die nu ook in dezen sector on houdbaar is geworden, vooral daar zij uit de groote voorraadschuren van Metz voortdurend van het noodige werd voorzien. Voor de oorlogsindustrie van Frankrijk is de bezetting van Le Creusot van beslissende beteekenis. Le Creusot beteekent voor de Fransche bewapeningsindustrie evenveel als het Ruhrgebied voor Duitschland. De gewel dige verliezen der Franschen aan wapens en oorlogstuig kunnen thans niet meer ver vangen worden. Terwijl de vesting Dijon zonder strijd bezet kon worden, werd Colmar door een aanval ingeno men. In welken omvang de heerschappij in de lucht kon worden veroverd wordt het best gekenmerkt door de lage verliescijfers, die in het legerbericht van vandaag worden vermeld. Maar ook de ge weldige luchtaanvallen op het station van Ren- nes in Noord-West-Frankrijk, evenals die op de vijandelijke transportschepen in de monding van de Loire, zijn hiervoor kenmerkend. Zooals van bevoegde militaire zijde te Berlijn wordt medegedeeld, heeft een gedeelte van de in den Elzas en in Lotharingen ingesloten Fransche troepen bij Vesoul in de richting van de hoogvlakte van Langres een wanhopige po ging tot doorbraak ondernomen. De aanval werd met zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De Duitschers maakten 20.000 ge vangenen. De Duitsche troepen hebben, zooals reeds in het legerbericht van het opperbevel van de weermacht gemeld, de Loire boven Or leans tot Nevers en ten Zuidoosten daarvan bereikt. Onder het oorlogsmateriaal, dat buitgemaakt werd, bevonden zich bij Nevers meer dan honderd gepantserde gevechts wagens, waaronder zes zeer zware pantser wagens met een gewicht van 70 ton. Deze wagens zijn hier voor de eerste en tevens voor de laatste maal in den strijd gewor pen. Zooals heden reeds in het Duitsche leger bericht is meegedeeld, is het succes van een onderzeeër tegen een Britschen hulpkruiser in de Moray-Firth te danken aan het beleid, dat kapitein-luitenant Kuppisch heeft getoond. Hieromtrent verneemt het D.N.B. nog de vol gende bijzonderheden: De hulpkruiser, die door vliegtuigen en door visschersbooten was beveiligd, werd tegen middernacht door een torpedo in het achterschip getroffen. Daar het schip niet zonk. waagde de duikboot zich na ongeveer drie uur opnieuw in zijn nabijheid en vuurde een tweede torpedo af, welke den kruiser midscheeps trof. Intusschen werd de Duitsche onderzeeër door talrijke vijandelijke torpedojagers, duikboot- jagers en vliegtuigen, die inmiddels naderbij waren gekomen, met diepte- en vliegtuigbom men bestookt. Daar de hulpkruiser echter nog steeds drijvende was, besloot de commandant van den Duitschen onderzeeër niettemin na 2 uur een derde torpedo af te vuren, welke den hulpkruiser tegen half zes tot zinken bracht. Door zijn buitengewoon bekwame leiding slaagde de commandant er in met zijn schip aan de hardnekkige achtervolging, welke uren duurde, te ontsnappen en in de thuishaven terug te keeren. tengevolge gehad en het geheele Britsche expe- ditieleger tijdens de critieke periode uit zijn a$tie geworpen. Het uitblijven van 'n Engelsch expeditie- leger motiveerde de premier door te zeggen, dat het verlies van het materiaal in den slag in Vlaanderen eenige weken had ge- eischt voor het opnieuw vervaardigen van oorlogstuig. In de eerste twee van die we ken is de slag in Frankrijk verloren. Slechts drie Britsche divisies hadden aan het front kunnen blijven. Zij hebben zware verliezen geleden. Voortgaande keerde Churchill zich tegen de oneenigheden betreffende de samenstelling van het kabinet. Zijn leden zullen ook verder naast elkander blijven staan en met goedkeuring van het Lagerhuis den oorlog verder voeren. De Britsche premier stelde voor de de batten uit te stellen tot de geheime zitting op Donderdag. Reeds veertien dagen gele den heeft hij gezegd, dat, wat er ook in Frankrijk zou gebeuren, dit geen effect zou hebben op de vastbeslotenheid van Enge land om verder te strijden. „Zoo noodig jaren lang, zoo noodig alleen." Verder zeide Churchill, dat de Franschen hun toekomst op het spel zouden zetten, wanneer zij niet den oorlog zouden voortzetten volgens hun verplichtingen, waarvan Engeland hen niet bevrijd heeft. In het verdere verloop van zijn Lagerhuisrede sprak Churchill over de mogelijkheid van een inval in Engeland uit zee of uit de lucht, welke mogelijkheid hij ontkende. Voortgaande sprak hij over de redenen, waarom Engeland den oorlog wil voortzetten. Deskundigen hebben hem aangeraden zulks te doen. Er bestaat goede hoop op een eind overwinning. De dominions hebben verklaard het lot van het moederland te willen deelen en tot het einde te willen volhouden. Nadat Churchill ten slotte Frankrijk had be ticht van een verdragsschending, wanneer het eventueel den oorlog niet voortzet, verklaarde hij in denzelfden adem. dat Engeland na de eind overwinning Frankrijk wilde doen deelen in de winst. Hetzelfde beloofde hij den Polen, den No ren, den Nederlanders, den Belgen en allen anderen, die hun zaak vereenigd hadden met de Britsche. GENEVE, 18 Juni. (D.N.B.). Uit een bood schap, welke Churchill Zondag j.l. naar Bor deaux gezonden had, blijkt, dat Engeland ge probeerd heeft om Frankrijk er op het laatste oogenblik van af te houden, aan staking der vij andelijkheden te denken. De Engelsche regeering had den Franschen n.l. voorgesteld dat beide landen een „onontbindbare unie" zouden vor men. Beide regeeringen zouden plechtig verkla ren een FranschBritsche unie uit te maken, waarbij zij ophielden twee eenheden te vormen. De verdediging, de buitenlandsche, financieele en economische politiek zouden gemeenschap pelijk behartigd worden. Elke Britsche burger zou Fransch burger kunnen zijn en omgekeerd. De beide landen zouden gemeenschappelijk de verantwoording voor. 't herstel van de oorlogs schade dragen. Tijdens den oorlog zou er slechts een enkel oorlogskabinet bestaan. De beide par lementen zouden verbonden worden, enz. Gisteravond is, naar men verklaart, in Bor deaux een overzicht van den militairen toestand gegeven, welke aanleiding was voor de Fransche regeering om vredesvoorwaarden bij de rijksre- geering te verzoeken. De ernst van den toestand, zoo verklaarde men gisteravond in Bordeaux, blijkt duidelijk uit den tekst van het legerbericht van Maandag. Deze ernst van den toestand heeft het verklaard, dat maarschalk Pétain zich tot den tegenstander heeft gewend. die de handhaving der orde en rust ten doel hebben. Op bevel van den opperbevelhebber der weermacht is het allen burgers verboden vuurwapens in hun bezit te hebben. De wa pens moeten vóór Woensdagmiddag ingeleverd worden. Dit verbod heeft ook betrekking op de burgerwacht. Het ministerie van Binnenland- sche Zaken heeft bevolen, dat alle bioscopen en café's om 23 uur moeten sluiten en dat het verkeer van burgers op straat tusschen 23 uur en 5 uur achterwege moet blijven. Het gisteren voor eenige steden uitgevaardigde verbod van verkoop van sterken drank is tot het geheele land uitgebreid en geldt tot 25 Juni. NEW YORK, 18 Juni. (D.N.B.) Roosevelt heeft vandaag 'n besluit onderteekend, waar bij de Fransche credieten en andere Fransche saldi in de Vereenigde Staten geblokkeerd worden. Bevoegde kringen schatten het goudbezit, de saldi en het tegoed aan effec ten van Frankrijk in de Vereenigde Staten op meer dan een milliard dollar. Naar Reuter uit Washington bericht, heeft de minister van Financiën, Morgenthau, verklaard, dat, zooals hem is medegedeeld, Groot-Brittan- nië de Fransche bestellingen voor wapenleveran ties van de Vereenigde Staten zal. overnemen. In verband met deze verklaring deelt de „New York Times" mede, dat een lid van de Britsche inkoopcommissie heeft verklaard, dat Engeland bij zijn pogingen om de leveranties van oor logsmateriaal door de Vereenigde Stalen te ver dubbelen nu ook van het Fransche inkoopfonds gebruik zal maken. Reeds enkele dagen na het einde van de oorlogshandelingen in Nederland heeft de post alles in het werk gesteld om met de grensprovincies, vooral ook met het moeilijk bereikbare Zeeland, verbinding tot stand te brengen. Het begon per auto, n.l. een dage- lijksche autorit van Utrecht via Breda naar Middelburg, vice versa. Intusschen werd het treinverkeer hersteld en kon het autovervoer meer en meer worden ingekrompen. Eerst was alleen nog de treinroute Utrecht's Hertogen bosch—Breda—Bergen op Zoom beschikbaar, waarvan wegens het ontbreken van de brug over de Waal het traject Waardenburg—Den Bosch per auto moest worden afgelegd. Daarna kwam, op 15 Juni, de spoorverbinding Rotter dam—Breda tot stand, welk traject dus weer geheel per rail kon worden afgelegd. Binnenkort reist de post tusschen Bergen op Zoom en Vlissingen ook reeds weder per spoor. Dit spoorvervoer beteekent niet alleen een snellere overkomst, maar ook een be langrijk grootere vervoersfrequentie. ZOo wordt er thans reeds vijf maal per dag post van Den Haag naar het Zuiden, weldra ook naar Middelburg, verzonden. Met Zeeuwsch-Vlaanderen wordt verbin ding onderhouden via Antwerpen, binnen kort wordt ook via Hoedekenskerke weer post vervoerd. Ook Maastricht wordt sedert 15 Juni, via ,Venlo, weder geheel per spoor bereikt. Op het traject Den BoschMaastricht moet het stuk EindhovenRoermond echter nog per auto bus worden afgelegd. Naar Maastricht vindt, van het Westen en Noorden des lands uit, weer eenige malen per dag postvervoer plaats. Hetzelfde geldt voor de verbindingen met Twente en de Noordelijke provinciën. Via De venter de brug bij Zwolleis nog defect wordt naar en van deze bestemmingen thans vijf maal per dag post vervoerd. Post voor Friesland -wordt ook regelmatig via de route Enkhuizen—Stavoren verzonden. Daar de ver voerscapaciteit der treinen ceperkt is, worden ook nog groote hoeveelheden pakketpost en drukwerk voor het Noorden met den bootdienst Amsterdam-Kampen meegegeven. Zoo begint het postvervoer zich geleidelijk over het geheele land te herstellen. Door snelle en veelvuldige verzending staat het. wat het dagvervoer betreft, nog slechts weinig bij het postvervoer van voor den oorlog ten ach ter. Alleen het nachtpostvervoer ontbreekt nog Op een spoedige weder indienststelling van de nachtposttreinen en de daarbij aansluiten de autodiensten is nog weinig uitzicht. TOKIO, 18 Juni (Domei). De woordvoerder van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Japansche bombarde menten op Tsjoengking, de belangrijkste basis der Chineesche militaire operaties tegen Japan, zullen worden voortgezet. De minister van Bui tenlandsche Zaken, Arita, heeft den Ameri- kaanschen ambassadeur Grew opnieuw ver zocht, den raad van Japan aan te nemen en de Amerikaansche burgers van Tsjoengkinj terug te trekken. Frankrijk wil de wapens neerleggen en vraagt de vredesvoorwaarden. Het wordt een oogenblik stil in ons. Hoe ook onze persoonlijke sympathieën of antipathieën mogen zijn, dit verstrek kend, bericht overweldigt ons voor een poos. Het wordt in ons, die van verre nu toezien, stil. De wijsheid van een tachtigjarige is ter hulp geroepen om van den vertwijfelden toestand nog te maken, wat ervan te maken is. Frank rijk heeft slecht kunnen vergeten en vergeven in de dagen van zijn macht. Laat ons in alle stilte voor ons zelf de overweging doen gelden, dat we veel, heel veel vergeven en vergeten moe ten in het gewone en dagelijksche le ven ten einde dit leven voor anderen en ons zelf draaglijker en blijder te maken. De Rijksmiddelen hebben over de maand Mei van dit jaar opgebracht f 25.617.640, welk bedrag f 11.924.026 lager is dan de raming en f 10.920.894 lager dan de opbrengst over dezelfde maand van het vorige jaar. ROME, 18 Juni (D.N.B.) Italiaansche persvertegenwoordigers schrijven over de terreur, die de vroegere Fransche minister van Binnenlandsche Zaken, Mandel, heeft uitgeoefend. Volgens deze verslagen had Mandel de laatste dagen van het régime van Reynaud de macht geheel aan zich ge trokken en oefende hij een bloedige geweld- heerschappij uit. Al zijn tegenstanders en de met het rechtsche kamp verbonden per soonlijkheden liet hij als „vijfde colonne" neerschieten. In de „Giornale dTtalia" wordt verhaald, dat Mandel op het laatste oogenblik de Ita liaansche ambassade heeft doen omsingelen en heeft doen mededeelen, dat de ambassadeur en zijn geheele personeel gearresteerd werden. Hierna volgde voor de Italiaansche ambassade een ware gevangenschap, volkomen geïsoleerd van de buitenwereld. De ambassade werd met schending van de exterritorialiteit doorzocht door de politie en alle documenten werden in beslag genomen. In Italiaansche politieke kringen is men na het verzoek van maarschalk Pétain om mededeeling van de voorwaarden tot wa penstilstand algemeen van meening, dat de militaire operaties zoo lang moeten voort duren, als de voorwaarden die de Führer en de Duce heden gemeenschappelijk be paalden door Frankrijk niet zijn aangeno men. Ook valt te verwachten dat de oorlog tegen Engeland thans met alle felheid zal beginnen. Voorts wordt in dezelfde Ita liaansche kringen er op gewezen, dat on danks het Fransche verzoek, in den afge- loopen nacht de aanvallen van de vijande lijke luchtmacht op steden in Noord-Italië als Genua en de kust van Ligurië zijn voortgezet. BERLIJN, 18 Juni (D.N.B.). Naar van be voegde zijde wordt medegedeeld, kan op het oogenblik op grond van de verleden jaar tus schen Duitschland en Italië gesloten overeen komsten iedere Volksduitscher van Italiaansche nationaliteit, voorzoover hij afkomstig is'uit het voormalige Zuid-Tiroi en thans in het Groot- Duitsche Rijk woont, door een verkorte natura lisatieprocedure het Duitsche rijksburgerschap verkrijgen. De termijn voor het indienen van een desbetreffend verzoek loopt op 30 Juni 1940 af. GENEVE, 18 Juni. (D.N.B.) De nieuwe Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Baudoin heeft gisteravond een radiorede tot het Fransche volk gericht, waarin hij een verkla ring gaf van den stap van maarschalk Pétain, bij de Duitsche regeering. Frankrijk, aldus de minister, is tot dezen stap gedwongen gewor den door de militaire superioriteit van Duitsch land en door de ondoeltreffendheid van de En gelsche hulp. Frankrijk was niet opgewassen tegen de Duitsche strijdkrachten en het Duit sche materiaal. De Fransche troepen, die uit geput waren van vermoeidheid, konden niet worden afgelost. De Franschen hebben „bijna alleen" voor tachtig millioen Duitschers ge staan, waarbij dan nu nog kwam de bedreiging door het Italiaansche leger. Wat Engeland be treft verklaarde Baudoin, dat de Britsche vrienden onvoldoende op de methoden van den modernen oorlog waren voorbereid, en dat zij het Fransche leger niet tijdig genoeg de noo dige hulp hadden kunnen verschaffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1