Lunéville en Toul veroverd Een toespraak door den H. Vader Onderhandeling over wapenstilstand De Duce in Rome teruggekeerd Nederlands positie „De blik wordt reeds op Engeland gericht" FELLE STRIJD OM 'MAGINOTLINIE R0UAANS KATHEDRAAL BLEEF GESPAARD RADIOREDE VAN HACHA VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 20 JUNI 1340 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 271/£ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22450 Duitsch opperbevel meldt: Franschen vechten door De strijd in Noord-Ajrika Luchtaanval op Düsseldorf Egyptische steden ontruimd Buitenlandsche religieuzen te Rome niet gehinderd mm». Fransche ministerraad benoemt gevolmachtigden „MONROELEER MOET VERDEDIGD WORDEN" Verklaring door Huis van Afge vaardigden te Washington Herdenking van Spaansche gesneuvelden Persstemmen uit Berlijn en Rome Naar de Berlijnsche bladen mededeelen, wordt Moedig optreden der Duitsche bezettingstroepen ENGELSCHE KINDEREN NAAR DE DOMINIONS GORELKIN HEDEN BIJ DEN KONING-KEIZER Snelle aanpassing vereischt DE HOUDING VAN TURKIJE Geen bemiddeling der Ver. Staten Bij het ontwaken. Naar aanleiding van de Fransche nederlaag JAPAN EN FRANSGH INDOCHINA Tokio overweegt militaire maatregelen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht deelt mede: ..Lunéville en de vesting Toul zijn geno- •hen. De Duitsche vlag waait op het munster Van Straatsburg." Het frontbericht van het D.N.B. luidt als Volgt: Met de inneming van Cherbourg en Ren- hes is zoowel Normandië als het geheele Bretonsche gebied onttrokken aan ingrijpen van Engeland. Cherbourg was in de eerste Plaats als steunpunt voor de Fransche ma rine van groote beteekenis. Het spreekt ech ter ook als handelshaven in zooverre een belangrijke rol, dat een deel van den Engel- schen steenkoleninvoer over Cherbourg werd geleid en ook verscheidene overzeesche lijnen der groote Europeesche scheepvaartmaat schappijen de haven aanliepen. Rennes is het snijpunt van verscheidene spoorwegen en heeft voor West-Frankrijk als verkeers knooppunt groote beteekenis. Het legerbericht vermeldt, dat de stad Le Mans feeds naar het zuiden gepasseerd is. Tusschen hennes en Le Mans rukken de opereerende dee- fen van het Duitsche westelijke leger op de beneden-Loire in de richting van Tours en Nan- *es op. De tweede groote opmarschrichting loopt ki het gebied van Bourgondië in de algemeene hchting van Lyon. In stormachtig oprukken is hier een groep snelle troepen door het feaöne- hal naar het zuiden getrokken. Zij zal bij Lyon de Rhone bereiken, door welker dal de belang- hjkste verkeersverbindingen, die van Midden- frankrijk naar hat zuiden leiden, loopen. Het voornaamste zwaartepunt der voor een deel nog felle gevechten ligt in het groote gebied, dat de Maginotlinie en het boven- Rijnfront van de Zwitsersche grens af naar het westen omsluit. De hechte ring, die om de hier staande Fransche troepen is ge trokken, wordt steeds nauwer. Ook in de Vogezen is de aanval, die aan beide kanten van Colmar begonnen is, goed aan het vor deren, zooals blijkt uit het innemen van Munster. In de Maginotlinie ten noorden van Metz terweren de Fransche vestingformaties zich wel iswaar verbitterd, maar zoiider eenige kans op ontzet. Binnen de groote ruimte, waaruit giste- ren nog eens een wanhopige doorbraakpoging 'n het gebied van Vesoul werd ondernomen, Welke door de Duitsche troepen met zware ver hezen voor de Franschen kon worden afgesla gen, schijnen derhalve, evenals in den slag in Vlaanderen, kleinere ringen gevormd te worden. Baarin worden de op een verloren post staande fransche groepen van de Maginotlinie en het hoven-Rijnsche front ingesloten en gaan hun vemietiging tegemoet. Van de talrijke acties, die het Duitsche luchtwapen op 18 Juni ten uitvoer heeft ge legd, verdienen de groote aanvallen de aan dacht, welke gericht werden op de Engelsche vliegvelden en op de groote tankopslag plaatsen in de monding van de Theems. Beide aanvallen hadden volledig succes. Dit is vooral van toepassing op den aanval op het Bngelsche benzine-depot, waar talrijke ontplof fingen en branden de goede uitwerking der bom- hien bewezen. In verband met de moeilijkheden, Vaarmede de Engelsche benzineverzorging reke ning moet houden nadat de Middellandsche Zee Sedert de deelneming van Italië aan den oorlog sis toevoerweg is afgesneden, en met het oog op de zeer groote beteekenis van de Theemsmon- ding als opslagplaats voor alle petroleumproduc; len, zal het groote succes van den Duitschen San val juist in Engeland gevoelig bespeurd borden. Naar Havas uit Bordeaux bericht, strijden de Fransche legers ondanks de geruchten over een wapenstilstand verder, hoewel zij geen onderling contact meer hebben, zoo dat de Duitsche troepen de afzonderlijke deelen kunnen afsnijden. De tegenstander dringt het land steeds verder binnen. De minister van Binnenlandsche Zaken, Pommaret, heeft heden den minister van Landbouw bij zich ontboden om alle noo- dige maatregelen voor de voedselvoorzie ning te nemen. Volgens een D.N.B.-bericht uit Genêve is behalve de tunnel van den Mont d'Or thans ook de tunnel van Jougne door Fransche soldaten Vernield. De oeide thans vernielde tunnels vormden de voornaamste verbinding tusschen Zwitserland en Frankrijk. Naar van de grens in de Jura wordt ver nomen zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag en in den ochtend van Woensdag bijna 5000 Fransche soldaten op verschil lende punten van de Zwitsersche grens aangekomen, waar zij vroegen om geïnter neerd te worden. Door de Zwitsersche grenswacht zijn zij ontwapend en naar het binnenland overgebracht. Van bevoegde Italiaansche zijde te Rome Wordt er op gewezen, dat de Engelsche berich ten over aantal gevangenen en hoeveelheden buit, die den Britten bij den strijd aan de grens Van Cyrenaika in handen zouden zijn gevallen, Valsch zijn. Het betreft hier, zoo verklaart men, be verspreiding van berichten, waardoor de leu- Sens der Engelsche .propaganda zich zoowel in Italië als elders voldoende smadelijke bekend heid hebben verworven sedert den veldtocht in Abessynië. Steeds zijn deze methoden door de feiten weerlegd en juist door de jongste gebeur tenissen zijn zij eens en voor al kategorisch ge cementeerd. Zooals Stefani uit Venetië bericht, is daai zoojuist een bataillon gevormd van jonge fascisten, die nog niet achttien jaar zijn geworden en den wensch hebben om aan het front te strijden. Dit bataillon vrijwilligers, die lid sijn van alle fascistische jeugd organisaties, bestaat uit verscheidene hon derden eenheden. In verschillende andere Italiaansche steden zullen bataillons van dezen aard worden gevormd. Bij een nachtelijken Engelschen luchtaan val op de binnenstad van Düsseldorf is de president van politie, S.S.-Obergruppen- führer Weitzel, doodelijk getroffen. Weitzel reed tijdens den aanval naar de bedreigde zone, toen een bomsplinter hem trof. Ook hebben Engelsche vliegers in den nacht van Maandag op Dinsdag een ver buiten de stad Koblenz liggend hospitaal aangevallen, dat was gekenmerkt met het van veraf zichtbare teeken van het Rcode Kruis. De aanval werd gedaan in een nacht, waarin de maan en de sterren helder aan den hemel stonden. Vóór het werpen der bommen werden door de vijandelijke vliegtuigen lichtkogels afgeschoten, die minutenlang de geheele omgeving daghelder belichtten. In totaal werden twee bommen op het hospitaal geworpen, waardoor groote verwoestingen werden aange richt, Drie zusters werden gewond. Naar te Londen verluidt worden op het oogen- blik in Egypte verscheidene steden geëvacueerd. Duizenden inwoners zouden reeds uit Alexandria vertrokken zijn. De Belgen in Egypte zouden naar den Belgischen Congo worden gebracht. VATICAANSTAD, 19 Juni (D.N.B.). Bij het verleenen van een audiëntie aan 600 pelgrims, onder wie zich ook talrijke jong gehuwden bevonden, heeft Paus Pius XII 'n toespraak gehouden, waarin hij er o.m. den nadruk op legde, dat men in deze, aan het Heilig Hart toegewijde maand en temidden van een gekwelde wereld met vertrouwen de toekomst tegemoet moet zien. Z. H. de Paus stelde vervolgens de fundamenteele gedachte van de christelijke familie in het licht. Thans is het meer dan ooit tijd zich te keeren tot het Hart van Jezus en daaraan het vaderland toe te vertrouwen. Want God eischt, dat men dit oprecht dient, evenals de Kerk. Omtrent de diplomatieke vertegenwoordigin gen bij het Vaticaan wordt bericht, dat de be scherming van de gebouwen der vertegenwoor digingen van Frankrijk, België en Groot Brit- tannië bij den H. stoel evenals de religieuze instellingen, die staan onder de Fransche en Belgische ambassades, door den apostolischen nuntius bij het Quirnaal, Borgoganini, op zich is genomen. Naar in welingelichte Vaticaansche kringen verluidt, is geen der kerkinstellingen of religi euze inrichtingen, welke toebehooren aan de mogendheden, die met Italië in oorlog zijn, op eenigerlei wijze gehinderd ten gevolge van den oorlogstoestand. In het Vaticaan is men, naar in dezelfde kringen verklaard wordt, buitenge woon voldaan over de houding, die de Italiaan sche overheid aanneemt, terwijl de Curie er voor waakt dat deze instellingen tot geenerlei ontoelaatbare feiten aanleiding geven. De verwoestingen in Arras, dat ook in den wereldoorlog veel geleden heeft LONDEN, 19 Juni. (D.N.B.) Naar Reuter meldt, zou de Fransche radio heden de vol gende mededeeling verspreid hebben: De ministerraad is hedenmorgen onder voorzitterschap van president Lebrun bij eengekomen. De raad nam kennis van de door den Spaanschen ambassadeur in Frankrijk overhandigde mededeeling van het Duitsche rijk. Volgens de mededeeling van de rijksregeering is deze bereid aan de Fran sche regeering mededeeling te doen van haar voorwaarden voor het staken der vijandelijk heden, zoodra de namen der Fransche gevol machtigden aan haar zijn medegedeeld. De rijksregeering zal datum en plaats be kend maken, wanneer en waar deze gevol machtigden ontvangen worden. De ministerraad benoemde daarop de ge volmachtigden. WASHINGTON, 19 Juni (Reuter). Het Huis van Afgevaardigden heeft met 382 te gen 2 stemmen de verklaring aangenomen, dat de Vereenigdc Staten zorg zullen dra gen voor de verdediging van de Monroelecr. MADRID, 19 Juni (D.N.B.). Te Bilbao heeft de plechtige onthulling plaats gevonden van een gedenkteeken voor de Spanjaarden, die tij- ROME, 19 Juni (D.N.B.). Mussolini is Woensdag even voor 18 uur uit München weer in Rome aangekomen. Met dcnzclfden trein zijn ook de minister van Buitenland sche Zaken, graaf Cia.no, en de Duitsche ambassadeur, von Mackensen, naar Rome teruggekeerd. Hun aankomst droeg een par ticulier karakter. In den tijd van vier uren, aldus verklaren Italiaansche politieke kringen, is' op dien ge- denkwaardigen Dinsdag bij het onderhoud tus schen den Führer en den Duce het nieuwe lot van Europa beslist en daarmede tevens een groote daad voltrokken voor den wederopbouw van een beter Europa in den stijl der beide leiders en hun revoluties. Als vanzelfsprekend wordt in Rome het feit beschouwd, dat geen woord verluidt over den inhoud der München- sche besprekingen. Ook dit is in overeenstem ming met den stijl der groote leiders, die meer waarde hechten aan daden dan aan lange com- muniqué's. Hoe het antwoord van Frankrijk ook zal luiden, het lot der Fransche republiek is reeds beslist. De blik wordt reeds naar Engeland ge richt. Evenals de weermacht van het ver bonden Duitschland wacht ook de weer macht van het fascistische Italië met bran dend ongeduld op het oogenblik om zich met den „Britschen kolos" in den strijd te me ten, een wensch, die door Churchill's aan matigende recente woorden nog aanzienlijk opgevoerd is. de beslissing, die gisteren in München is ge vallen, nog niet gepubliceerd. Men weet alleen, zoo brengt de „Frankfurter Zeitung" naar vo ren, dat het een beslissing van buitengewone draagwijdte is en dat zij de houding van Duitsch land en Italië tegenover het Franscne verzoek om wapenstilstand betreft. Het volgende besluit zal, naar het blad verder schrijft, dus bij hen liggen, die het verzoek gedaan hebben, hetgeen wil zeggen, dat de Fransche regeering in Bor deaux opnieuw haar militairen en politieken toestand moet onderzoeken en uit de in Mün chen genomen beslissing de consequenties moet trekken. Het blad is echter van meening, dat het geduld van de tijdgenooten niet op een harde proef zal worden gesteld, daar de ge beurtenissen in Frankrijk zichzelf liquideeren en de ineenstorting niet meer te vermijden is. Een eerste stap in de richting van den opbouw van een nieuw Europa^ zoo schrijft d,e „Giornale d'Italia", is gisteren in Mün chen gedaan door Hitler en Mussolini in de besluiten, die de beide leiders hebben op gesteld in verband met het door de Fransche regeering ingediende verzoek om een wa penstilstand. Het lag in de bedoeling der beide spilmogend- heden, dat de wederopbouw van Europa zou geschieden op geleidelijke wijze, langs wegen van vrede en samenwerking. Onbegrip, zelfzucht en uitdagende trots der beide imperiale democratieën hebben dezen vorm van oplossing verhinderd, zoodat zij geschiedt door het bloedige werk van den oorlog. Over enkele uren staat Frankrijk voor de eerste vredesvoorwaarden, die geformu leerd zijn ten behoeve van den aangevraagden wapenstilstand. De voorwaarden zullen hard zijn, maar rechtvaardiger en edelmoediger dan die van Versailles, dat aan Duitschland en Oosten rijk tien millioen Duitschers ontnam en alle Duitsche koloniën, terwijl aan Italië territoriale gebieden werden geweigerd. Een nieuwe Europeesche orde kan niet anders dan een herstel brengen van de nationale een heden en rechtvaardigheid in de verdeeling van de overzeesche gebieden en de politieke posities. deiis den burgeroorlog zijn vermoord aan boord van de gevangenisschepen „Kilate" en „Altuma- medi". Als vertegenwoordiger van den minister van Justitie heeft de voorzitter van den land dag van Biskaje er in een redevoering aan her innerd, dat de Engelsche matrozen vanaf hun oorlogsschepen, zonder medelijden te toonen, den moord op honderden Spaansche patriotten hebben aangezien. In aansluiting op de indrukwekkende plech tigheid heeft de Falanx een nationale demon stratie gehouden, waarbij de menigte uiting gaf aan haar bewondering voor Duitschland, Hitier en Mussolini. In pamfletten, die onder de me nigte zijn verspreid, werden felle aanvallen ge daan op de willekeur en machtshonger van Engeland. BERLIJN, 19 Juni (DNB) Naar gemeld wordt is de beroemde gothische kathedraal van Rouaan, ondanks een dreigenden brand, toch gered geworden. Hieromtrent zijn thans officieele documenten uit Fran sche bron beschikbaar. Het lid van den gemeenteraad, dat thans burgemeester van Rouaan is, Poissant, heeft bij het protocol de volgende opmerkingen gemaakt: „In den loop van den negenden Juni werden mij verscheidene branden in verschillende deelen der stad aan de Seine medegedeeld. Ik geloof, dat deze branden veroorzaakt kunnen zijn door de gevolgen van de vernietiging van de door de Fransche troepen ondermijnde brug. De brug is door de Franschen opgeblazen. Mo gelijk hebben ook Engelsche soldaten de lon ten aangestoken, om tien uur des voormiddags ging ik met den Duitschen commandant naar de kathedraal. Op dat oogenblik was het vuur van de kade naar de Rue St. Denis en de Rue des Borinetières overgeslagen. De nevige wind wakkerde de vlammen aan. De brandweer en de Duitsche soldaten hebben onder leiding van hun officieren waarlijk heldhaftige pogingen gedaan om de kathedraal te redden. Tijdens het red dingswerk werden twee officieren en ver scheidene Duitsche soldaten gewond. Dank zij dezen pogingen werd de kathedraal van Rouaan gered en kon de brand worden beperkt." In een rapport van den commandant der stedelijke brandweer staat letterlijk: „Toen de brand in hevigheid toenam, werk ten de Duitsche autoriteiten energiek met de brandweerlieden samen. Dank zij den bovenmen- schelijken pogingen kon de kathedraal voor een algeheele vernietiging worden gespaard. Allen zonder uitzondering, officieren, Duitsche solda ten en brandweerlieden hebben hun plicht ge daan, niettegenstaande de groote moeheid, waarvan wij allen te lijden hadden. Het op treden van de Duitsche soldaten was van be slissende beteekenis, want het grootste gedeelte van de stedelijke brandweer had tezamen met den opperbrandmeester de vlucht genomen, zoodat de achtergebleven brandweerlieden niet in staat waren den brand te beperken." De Aartsbisschop van Rouaan, Z. H. Exc. Pierre Petit de Juleville, heeft op 11 Juni de verdienste van de Duitsche weermacht voor de beroemde kathedraal schriftelijk bevestigd met de volgende woorden: „Het vuur had de ka thedraal van Rouaan aangetast. Bereidwillig erken ik, dat de Duitsche militaire overheid alles heeft gedaan om den brand te beperken. Des avonds was het gevaar afgewend." STOCKHOLM, 19 Juni (D.N.B.). „Afton- bladet" meldt uit Londen, dat de Britsche autoriteiten beginnen met.de evacuatie van 200.000 kinderen naar de dominions. Hier mede is een speciaal bureau in Londen be last. De ouders moeten zich verplichten den terugkeer hunner kinderen niet vóór hei verstrijken van een half jaar na den oorlog te eischen. ROME, 19 Juni (D.N.B.). De nieuwe Sovjet- Russische ambassadeur Gorelkin zal den Ko ning-Keizer Donderdag zijn geloofsbrieven aan bieden. In Italiaansche politieke kringen wordt er op gewezen, dat deze geloofsbrieven ook aan Z. M. Victor Emanuel als Koning van Albanië zijn gericht, waaruit volgt, dat Moskou de ver- eeniging van Albanië met Italië erkent. De audiëntie aan den Russischen ambassadeur zal overigens niet te Rome worden verleend. (Van onzen Haagschen redacteur) De eigenlijke oorlogsgebeurtenissen zijn reeds weken geleden over ons heen gegaan. Er zijn vernieuwingen en veranderingen ingetreden, waarbij wij ons aanvankelijk schoorvoetend, geleidelijk met meer bewuste welwillendheid gaan aanpassen. Het tempo, waarin de wereldgebeurtenissen zich voltrekken zoo werd op de persconfe rentie, die in het teeken van de overwinning in FYankrijk stond, door dr. Janke, den Presse- Dezernent in het bureau van den Rijkscom missaris, betoogd kunnen echter blijkbaar niet allen in Nederland volgen, misschien zou men ook kunnen zeggen: willen niet allen vol gen. Want het blijkt, dat bepaalde categorieën, soms ook menschen in toonaangevende krin gen, die hun meening omtrent den nieuwen gang van zaken niet verzwijgen, op een oud standpunt staan, een standpunt dat door de Engelsche propaganda in den loop der jaren hier voor onfeilbaar werd gehouden, dat n.l. Engeland tenslotte de eindoverwinning in dezen oorlog zal behalen. De aanhangers dezer theorie zien door den loop der gebeurtenissen hun dogma's omverge worpen, maar weigeren toch van hun dwaling terug te komen. Voor hun oogen zien zij, wat wij allen zien: Engelands hulpbeloften waren misleidingen, Engelands theorieën over grond bezit en grondstoffenrijkdommen waren illu sies. Maar desondanks trachten zij hun ineen gestorte berekeningen door nieuwe propaganda- leuzen tot luchtkasteelen te laten opblazen, in plaats van zich op den bodem der realiteit te stellen. Nederland zal door deze menschen riet worden gered, maar in grootere ongeluk ken worden gestort. Na den val van Parijs, meer nog na de capi tulatie van Frankrijk, zoo verklaarde de heer Janke met nadruk, is het uur aangebroken dat Europa, ja de geheele wereld door andere wetten en door een andere politiek zal wor den geregeerd. Niet alleen het Nederlandsche moederland, doch ook de Oostersche en Wes- tersche bezittingen zullen den weerslag onder vinden van wat zich in zoo'n enorm kort tijds bestek heeft voltrokken. Dat de geallieerden bij het vaststellen van de nieuwe orde nog veel gewicht in de schaal zullen hebben te leggen, zal ieder uitgesloten achten. Een desillusie voor allen, die in het verleden op het paard der Ge allieerden hebben gewed, een desillusie voor hen, die in hun macht hebben geloofd. Maar ernstiger ziet het er uit voor hen, die, de fei ten ten spijt, in die macht blijven gelooven. Van deze dwaling kan men niet spoedig genoeg terugkeeren. Er komen een nieuw Europa en een nieuwe orde. Deze nieuwe orde zal worden bepaald door Duitschland en Italië. Indien Nederland niet te veel op de hulp van Engeland had vertrouwd en de verhou ding met Duitschland, waarmee het door vele banden verbonden was, niet door de Britsche propaganda had laten verbitteren, dan zou de toestand nu niet zoo moeilijk en verward zijn, nu de Koningin en de Regeering in een land vertoeven, dat met Duitschland in oorlog is. Ook voor de Nederlandsche koloniën is deze toestand ernstig, nu wij van deze nationale rijkdommen zijn afgesloten. Het is nog niet te laat, aldus dr. Janke, het stuur der publieke opinie om te gooien, mits men dan ook bereid is, oude leuzen op te ber gen en niet meent, den loop van zaken in Europa te kunnen tegenhouden. Deze verzekering moet door ieder individueel en door allen gezamenlijk ernstig worden over wogen. Ieder, die het vaderland wil dienen om het te helpen opbouwen in den geest der nieu we orde, zal met de oude overleefde begrippen moeten afrekenen. Men wete, dat Duitschland de hand toe steekt en aan ieder, welk standpunt hij ook in het verleden innam, een eerlijke kans wil ge ven. Vanzelfsprekend zal het direct meer ver trouwen kunnen schenken aan diegenen, die sinds jaar en dag voor een betere verhouding met Duitschland hebben geijverd. Maar dit neemt niet weg, dat ieder ander alsnog met vrucht zijn houding kan wijzigen. Een ieder overwege, welken weg hij heeft te bewandelen en zie toe. dat hij den juisten kieze om zijn vaderland in reëel-politieken zin te dienen. ISTANBOEL, 19 Juni (D.N.B.). Minister-pre sident Saydam heeft voor de fractie der volks partij verklaringen afgelegd over de houding van Turkije ten aanzien van de snel op elkaar volgende gebeurtenissen in de wereld. De mi nister van Buitenlandsche Zaken Saradjogloe beantwoordde vragen van de afgevaardigden. De frictie hechtte goedkeuring aan den door de regeering gevolgden koers. WASHINGTON, 19 Juni. (Reuter). Early, de secretaris van president Roosevelt, heeft heden het Italiaansche bericht tegengesproken, volgens hetwelk Groot Brittannië Roosevelt verzocht zou hebben tusschen Duitschland. Italië en Frankrijk te willen bemiddelen om een eervollen vrede voor laatstgenoemd land te be reiden, Wat weten wij van den morgen, wanneer we ons hoofd des avonds neerleggen? Bitter weinig! Leed, dat we vreesden, komt vaak niet opdagen, doch onverwachte gebeurtenissen overrompelen ons. Morgen? Hoevelen hebben den morgen niet beleefd, waarop zij daags te voren zeker re kenden! En daarom is het kinderlijke, maar waarlijk niet kinderachtige, ge bruik onzer Moeder de Heilige Kerk om des avonds met een gewetenson derzoek, berouw en voornemen tot beter den nacht in te gaan en onze toekomst aan God aan te bevelen, zoo vol hoogen zin. We moeten steeds ge reed zijn en dit houdt in zich, dat we goede voorzorgen voor den morgen moeten treffen. Met een ivaarachtigen zin voor goed organiseeren moeten we gereed staan voor den dag van mor gen in elk opzicht. Ja, in elk opzicht, ook en vooral voor het geval onze morgen geen aardsche ochtend zal zijn, maar een ontwaken in het eeuwige Die morgen, dat ontwaken moge onverwacht komen, doch in geen geval onvoorbereid PRAAG, 19 Juni (D.N.B.). Staatspresident dr. Hacha heeft vandaag over de radio een toespraak gericht tot het Tsjechische volk, waarbij hij met het oog op de ineenstorting van de Fransche legers den nadruk legde op de noodzakelijkheid en de voordeelen opsomde van een verbinding van het lot van het Tsjechische volk met dat van Duitschland. Hacha verklaarde o.m.: „De gebeurtenissen, die gevolgd zijn op den veertienden Maart 1939, hebben allengs de oogen van het Tsjechische volk geopend en toonen aan, dat de ingeslagen weg voor de verdere ontwikkeling van ons volk de eenig juiste was. De ommekeer in de Tsje chische politiek heeft in wezen twee kanten. De eene kant is de verandering van de staatsrech terlijke positie. Zij vloeit voort uit de natuur wet, dat een klein volk enkel en alleen daar door zijn bestaan kan behouden, indien het zioh toevertrouwt aan een groot volk, met welk het eenzelfde gebied deelt. De Tsjechen waren het eerste niet-Duitsche volk, dat deze natuurlijke waarheid inzag en aan de geheele wereld zijn achtenswaardig besluit te kennen gaf zijn ver der lot op dezen grondslag te baseeren. Ten tweede werd tot uitdrukking gebracht, dat het Tsjechische volk' terugkeert naar datgene, wat zijn historische.zending het gebiedt: n.l. vriend schap met het Duitsche volk. Er werd een weg gebaand voor een nauwe zakelijke samenwerking op ieder gebied van het economische en open bare leven. Tsjecho-Slowakije kan vast vertrouwen op het woord van den Führer en rijkskanselier, dat het zegevierend einde van den oorlog ook voor het Tsjechische volk een gelukkige toekomst zal brengen. De huidige toestand van Frankrijk heeft het meest treffende bewijs geleverd, hoe onjuist de politieke denkbeelden van diegenen waren, die twintig jaar lang zich hebben over gegeven aan een gedachtenloos overnemen van westelijke richtsnoeren." TOKIO, 19 Juni (Domei) Overeenkom stig het besluit, dat gisteren genomen is door het beperkte Japansche kabinet heeft de vice-minister van Buitenlandsche Za ken Tani vandaag den Franschen ambas sadeur, Arsène Henry, op zijn departement ontvangen. Wijzende op de hulp welke Franseh Indo-China aan de regeering- Tsjang Kai Sjek verleend heeft, verzocht Tani den ambassadeur, dat Franseh Indo- China stappen zal ondernemen om vrij willig een einde te maken aan de hulpver leening aan de regeering te Tsjoengking. De ambassadeur beloofde het Japansche verzoek aan zijn regeering te zullen over brengen. Gezaghebbende waarnemers gelooven, dat ingeval Fran9ch Indo-China volhardt in het verleenen van hulp a de regeering te Tsjoengking en niet voldoet aan het Ja pansche vertoog, de Japansche expeditie- strijdkrachten genoodzaakt zouden zijn tot een zoodanig optreden over te gaan als noodig is om „Franseh Indo-China te zui veren van zijn anti-Japansch karakter", zooals onlangs door den woordvoerder van het Japansche expeditieleger in Zuid- China is betoogd. Zooals D.N.B. uit Tokio bericht heeft Arita, de minister van Buitenlandsche Za ken, in een bijzondere bijeenkomst van de vier ministers medegedeeld, dat hij den Japanschen ambassadeur te Berlijn en te Rome opdracht heeft gegeven diplomatieke besprekingen te openen met de regeeringen, waarbij zij zijn geaccrediteerd, in verband met de groote belangstelling, welke Japan heeft voor Franseh Indo-China. Eveneens wordt gemeld dat de minister voor de Koloniën, generaal Koiso, vandaag met minister-president Jonai een bespreking gehad heeft over het vraagstuk van Franseh Indo-China. Koiso zou voorgesteld hebben, dat Japan in verband met het keerpunt van den politieken toestand der wereld dienovereen komstige besluiten moet nemen Vooral moet Japan op het Fransche antwoord op de voor stellen en waarschuwingen als gevolg van de anti-Japansche houding in Franseh Indo- China maatregelen voorbereiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1