SPORT EN WEDSTRIJDEN Met Geudeker langs den waterkant TOONTJE VAN TEUTEN DE MAN f™™ IN'TGRIJS FINANCIEN „Beet!" een pakkend boek over de hengelsport TROUW i door A. HRUSCHKA Dagfilm W aters tanden DONDERDAG 20 JUNI 1940 HENGELSPORT Machine-herstelplaats GEBR. MAAGDENBERG VOETBAL Amsterdam leidt in het bondentournooi Door een overwinning op Den Haag WIELRENNEN Wielersport in Brabant leeft weer op Verschillende traditioneele ronden zullen doorgaan ZWEMMEN ZWEMWEDSTRIJDEN Ten bate van Rotterdam R. K. Universiteit Eindexamen gymnasium MARKTEN WIJ LUISTEREN NAAR... Vrijdag 21 Juni 483e STAATSLOTERIJ C. ff. Geudeker Cr. Eindelijk dan heeft Geudeker 'n boek rjjn boek over de hengelsport geschreven! Zooals Joris van den Bergh zijn alom gewaar deerde epos over de wielersport componeerde, omdat Joris over de wielersport nu eenmaal zijn mond niet kon houden, zoo heeft thans ook Geudeker zijn hart uitgestort over de hengelsport. Ook Geudeker heeft als goed journalist eijn mond niet kunnen houden. Hij heeft dat nooit gekund. Als je bij éfen weinig interessan ten voetbalwedstrijd in zijn buurt op de pers tribune zat en een van de collega's terloops een enkel woord over de hen- ge'sport zei, dan kon jg Jiem er jn één adem door een j smakelijken boom mÊCM ever hooren opzet ten, waar je meer van opstak dan van het schouwspel vóór je, al was je daarvoor tenslotte toch naar het sportveld gekomen En toen we „in dien barren win ter van veertig" naar Leeuwarden auto-den, om er den Elf stedentocht te verslaan, zat er achter het stuur 'n Kick Geudeker, die sneeuw en gladheid negeerend, ons de plekjes wees, waar hij zoo vaak den strijd met het gevinde en gekieuwde volkje had opgenomen: daar bij die brug, nee, aan dezen kanten in dien polderen in dat kanaalen natuurlijk moesten we bij een van de vischvrienden, wiens café we onderweg passeerden, even bijkomen ennou ja, waar praten vischvrienden on der elkaar anders overEr. op den Afsluit dijk joeg hij een onzer de stuipen op het lijf, omdat naar diens meening zijn aandacht voor de visschers, die in de wakken hun geluk be proefden, grooter was, dan onze veiligheid zulks gedoogde. De lezer zal zich afvragen waartoe ik hem al deze dingen vertel, maar dit zal hem duide lijk worden, wanneer hij aan het boek begon nen is, dat Geudeker over de hengelsport heeft geschreven-. Want de Geudeker dien we hier boven schetsten is ook de schrijver van dit prachtige essay. Enthousiast, vlot en amusant: levendig als we dit van dei; journalist gewend zijn, serieus als een docent, maar daarbij ook boeiend als een romancier. „BEET!" is de titel welken hy zijn boek heeft meegegeven en deze titel is even veelzeggend en pakkend als de talrijke prachtige en onderhou dende lessen, welke hy in dit credo van den sportvisscher heeft neergelegd. Lessen, inder daad, maar dan zonder den bijsmaak, welken de schoolmeester gemeenlijk aan zijn materie geeft. Geudeker is geen schoolfrik die ons deuntjes laat nazeggen, waarin dan de zooveel geboden voor den hengelaar zijn vervat. Maar toch heeft hij zyn taak als schrijver van een boek van en voor hengelaars zeer ernstig opgevat. Hij ver koopt geen smoesjes met e?n litterair sausje, zcoals iedereen die kan scluyven al heeft hij nooit een hengel in zyn handen gehad: bij beuzelt niet over zonsopgangen cn dergeiyke schoonheden meer, al weet hij als rechtgeaard visscher ook de pracht van de vrije natuur volop te waardeeren; van den anderen kant is hy ook geen snoever, die zich bedient, van het zoo ge makkelijk te leeren visscherslatyn; al wat hij schrijft is degeiyk en glashelder proza, de taal van iemand die niet naar zijn verhalen of zyn woorden behoeft te zoeken. Geudeker beschrijft meer can eens zijn kun- digen vischmakker, den Jordaner Nelis Vogel, maar zonder erg leeren we hem zelf, zoover we dit nog niet wisten, als een prachtexemplaar van een visscher kennen. Hy hengelt om de sport van het hengelen en plaatst dit in „Beet!" steeds zeer beslist op den voorgrond. Hij trekt van leer, zooals hij dat zoo doen kan, tegen de knoeiers en lammelingen en vertelt aan een ieder die het maar hooren wil waarom en hoe hengelen inderdaad tot de sporten kan worden gerekend. Wat er eigenlijk wel in dit boekje staat? Alles; alles wat de visscher weten moet om een goed visscher te zijn. De amateur leert erin hoe hij een witvisch moet vangen en hoe hy met de meeste kans op succes jacht kan maken op baars, karper, brasem, en snoek. Hy kan er vinden, welk materiaal hy gebruiken moet, hoe de samenstelling en de aard van zyn aas moet zijn, waar hy moet visschen en wanneer. Dat is de inhoud in het kort. Daarnaast leert hy eruit AMSTERDAM Verricht: Draai-, Schaaf- en Fraiswerken Telefoon 47148 I een sportief visscher te worden, zooals ook de schrijver zelf er een is, en leert hy deze sport waardeeren en liefhebten. „Beet!" is geen boek om in één adem uit te lezen, al moeten we eer- lyk toegeven, dat we het zelf wél hebben ge daan. Het verdient de ernstige en waarachtige belangstelling van eenieder, de leergierigheid van de nieuwelingen, het dispuut van de pro fessionals. Maar boeien zal het een ieder en bovenal hen, die ook het geheim en het genot van „de groote jacht" kennen, zooals we die zelf leerden kennen, toen we op een dag, die uit louter storm en regen scheen te bestaan, een onzer Noord-Hollandsche meren met de mario net hebben afgesnoekt. Dat was het element sport zooals Geudeker dat beschrijft en lief heeft; dat was de sport welke al degenen zul len leeren, die zich maar even serieus op het hengelen hebben willen toeleggen. Ze treffen het daarbij dat ze het niet als de beoefenaars van vele andere sporten met een dood en dor leerboekje moeten doen, want ,3eet is een oase in de woestijn van de vele onleesbare pro ducten waarmede de sportmarkt wordt over stroomd. Het is een boek dat met het hart is geschreven. De origineele uitgave van de Ar beiderspers doet er allé recht aan wedervaren. Door een 21-zeg'e in Celft op het Haagsche elftal, heeft de Amsterdamsche bondsploeg wederom de leiding genomen in het tournooi der vier ten bate van Rotterdam. De Hagenaars, die hun eersten wedstrijd in Amsterdam met 43 verloren, zijn er niet in geslaagd ,,op eigen bodem" revanche te nemen, en ditmaal moes ten ze met 21 de meerderheid van de rood zwarten erkennen. De Amsterdammers staan dus door den A.S.P.- prijs het beste genoteerd, maar zij zullen toch nog rekening moeten houden met de Haarlem mers, die eveneens nog uitstekende kansen voor den beker hebben en zelfs den huldigen leider nog voorby kunnen streven. De Utrechtsche ploeg moest er Woensdag in Haarlem met 50 aan gelooven. De stand is nu: Amsterdam Haarlem Den Haag Utrecht 4 2 11 3 2 0 1 4 2 0 2 3 0 12 13—12 7—3 138 5—15 Nadat in de eerste weken na den oorlog van eenige activiteit op sportgebied in Brabant geen sprake was. begint ook hier het sportleven thans op gang te komen. Dat hiervoor in de eerste plaats de wielersport in aanmerking komt, be hoeft geen verwondering te wekken. Immers het is juist in deze streken, dat het wielrennen vooral de wegwedstrijden de belangstelling trekken van alle lagen van de bevolking. Overal zyn dan ook plannen in voorbereiding om de verschillende traditioneele wielerronden door gang te doen vinden. Zoo wordt door het organi- seerende comité met groote voortvarendheid aan de bekende „Acht van Chaam" gewerkt. Ook is zoo goed als zeker, dat de Ronde van den Bosch dit jaar nog verreden zal worden. Me» heeft echter voor deze gelegenheid een an der traject moeten zoeken. Met medewerking van het Bossche gemeentebestuur meent men een parcours gevonden te hebben in een nieuw gedeelte van de stad, „De Vliert" genaamd. In dien de noodige goedkeuringen verkregen wor den, dan zal deze ronde op Zondag 21 Juli plaats hebben. De Bossche wielerbaan opent Zondag 7 Juli met een zeer interessant programma, waaraan de beste renners van het land deelnemen. Er wordt o.m. een 60 K.M. koppelwedstryd ver reden, waarvoor de volgende koppels zijn inge schreven; Schulte—Boeyen, Wals—Bellenaars, Klink—Groenewegen, Demmenie—Jansen, Kre- mers—van Rooy, van der VoortBakker, Zwar- tepoorteRoes e.a. Voorts zal Schulte uitkomen in een achtervol ging tegen Klink, terwijl verder een ploegachter volging verreden zal worden tusschen een Bra- bantsche en een Hollandsche ploeg. Voor de op Zondag 23 Juni, des middags in het Amstelparkbad te Amsterdam om half drie te houden zwem- en polowedstryden, bestaat van de zijde der zwemsters en zwemmers groote belangstelling. Niet minder dan 24 zwemver- eenigingen schreven in. Bij de 200 M. schoolslag treffen wij de na men aan van Herman Smitshuyzen (A. Z. 1870) en Kruythof (R. Z.C.). Op de 100 M. borst- crawl dames zullen o. a. de dames Rie van Veen (R. D. Z.) en Alie Stijl (Meeuwen) elkaar be kampen. De 100 M. rugslag heeren brengen Metman (IJ) en van Schouwen (D. J. K.) aan den start. Op de 100 M. schoolslag dames star ten ook vele vooraanstaanden. De serie Tony Bijland (H. Z.C.), Boortje Heeselaars (O.D. Z.), Alie Stijl (Meeuwen) en Jo Waalberg (A. D. Z.) zal ongetwijfeld veel spanning brengen. Dan de 200 M. borstcrawl heeren, met Sipkema (D.J.K.), van Merkesteyn (Dolfijn), Scheffer (D. J.K.), van de Kuil (S.Z.C.), Geerling (IJ) en Ra- mack (R. Z. C.). Op de 100 M. rugslag dames treffen wij ook de bekende recordhoudsters en kampioenen aan, t. w: Nlda SchefferSenff (A. D. Z.), Cor Kint (R.), Irene van Feggelen (Meeuwen) en Dini Kerkmeester (R.). De demonstratie schoonspringen wordt o. a. verzorgd door de nationale kampioene Jo van Engelen (H. D. Z.). De estafettes 4 x 100 M. borstcrawl heeren, alsmede de 5X 50 M. da mes, brengen elk niet minder dan 8 ploegen aan den start. Het programma wordt besloten met een wa- terpolo-wedstrijd AmsterdamRotterdam. NIJMEGEN (R.K. Universiteit). Geslaagd is voor het doctoraal examen in de rechten de heer J. J. F. de Kort, uit Nymegen. LEIDEN. (Stedelyk Gymnasium). Geëxami neerd voor Afd. B, groep II 8 cand. Geslaagd: J. Cats, Leiden; Herm. de Groot, Oegstgeest en L. Tummers, Leiden. Afgew. 3 cand. Het examen wordt met 2 cand. voortgezet. Van groep I Afd. B is nog geslaagd Louise de Jong, Voorschoten. GOUDA, 20 Juni. Veemarkt: Aangevoerd in totaal 909 stuks, waarvan: 30 slachtvarkens. Vette van 29 ct. tot 31 ct. per pond, levend met 2 pet. korting. 104 magere varkens 25—35, 550 biggen 1216, 70 nuchtere kalveren 711, 140 lammeren 812, 12 bokken en geiten 26, 3 paarden 275—350 per stuk. Handel redelyk. Al- gemeene markt: 325 partijen kaas. Ie kwal. met rijksmerk 31—32, 2e kwal. met rijksmerk 2930, zware 34. Crisisaftrek 13.2 cent. Handel vlug. 192 ponden boter. Goeboter 8085, Weiboter 75 80 per pond. Handel vlug. 102500 eieren. Kip eieren 2.75—4.00, Eendeieren 3.00—3.20 per 100 stuks. Handel vlug. Coöperatieve Zuid-Holland- sche Eierveiling g. a. (C. Z. H. E.) te Gouda. Veilingsbericht van: Aanvoer 180000 Kipeieren. oillllllllllllllllllllllll Wanneer je een betrouwb'ren vriend j| Reeds vele jaren kent, Dan ben je langzaam aan elkaar Gehecht en ook: gewend. j| Dan vind je steeds den weg, waarlangs p H J' elkaar te naderen iveet, Dan kun je van elkaar op aan, Dan deel je lief en leed. Door steeds wéérkeerend dienstbetoon Heeft dan zoo'n trouwe vriend Een eigen plaatsje in je hart En in je huis verdiend. En heeft hij buiten eigen schuld s Ook eens een moeilijkheid, Dan ben je zéker graag tot trouw, Tot hulp en steun bereid, Want een, die zooveel jaren lang Een vriend des huizes bleek, Dien laat je in een zwaren tijd Toch vast niet in den steek. Zoo'n vriend des huizes is nu ook Uw Katholieke krant, Reeds lang met U verbonden door j| Een hechten vriendschapsband; Die kwam toch steeds bij U. aan huis y Als graag-geziene gast, Er is vertrouwen, sympathie, Gelijk 't bij vrienden past! Die vriend heeft óók een zwaren tijd, Gelijk haast iedereen, |j Ontzeg hem daarom niet Uw huis, zend hemjuist nu. niet heen! Hij maakt ook heel wat zorgen mee, H Hij wordt er mager van! H En kent U hem soms nauw'lijks terug, s Kijk hèm er niet op an! De trouw óók in de moeilijkheid, Versterk' den ouden band, Zet dus Uw huisvriend niet op straat, Maar houd Uw Roomsche krant! s HERMAR KRAMER g illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilliiiiiiiiiillillllliliillllllllllini^ 56/58 K.G. 3.70—3.80, 58/60 K.G. 3.80—3.95, 60/62 K.G. f3.95—4.00, 62/68 K.G. f 4.00-4.30, bruine 58/68 K.G. 3.854.40, kleine eieren 3.30—3.65 per 100 stuks. Aanvoer 1000 Eendeneieren 2.50— 3.00 per 100 stuks. HOORN, 20 Juni. Kaasmarkt. 1 st. kleine boerenkaas 22.50. Aanvoer 295 kg. Handel stug. AMSTERDAM, 20 Juni. Viseh. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruyterkaa'e, Amster dam. Bot 21.0030 per kist van pl.m. 35 kg Middel Tongen 1.12—1.17. kleine Tongen 0.96— 102, per kg Spiering 1415, Aal 1338, Zeelt 16 22, Snoekbaars 2630, Baars 1824 cent per pond. Geep 5—5.50 per 30 stuks. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal 2340, Bot 3540, Snoekbaars 2729 cent per pond. Harder Bokking 2.755 per 100 stuks. Gestoomde Ma kreel 25 cent per pond. BARNEJVHLD, 20 Juni. Pluimveemarkt. Oude kippen 35—45. oude hanen 3580, jonge hanen 25—75 cent per stuk, 4255 cent per kg. N.H. Elauwen 5065 cent per kg. Jonge hennen 50—90 cent per stuk. Duiven 20—25 cent per paar. Tam me eendten 1540, Woerden 3060, Ganzen 140 200 cent per stuk. Kalkoenen 6070 cent per kg Tamme konijnen 0.701, wilde konijnen 30 40, piepkuikens 310 cent per stuk. Aanvoer 34500 stuks. Handel redelijk. Eiermarkt Witte eieren 3.603.70, gemengde 3.703.75. bruine 3.753.85, eendeieren 2.40 260. Per 100 stuks. Aanvoer 2.633.000 st. Handel redelijk. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Juni 6500 kilo tomaten: A f 23—23.10, B f 23, C 23, CC f 14.70—15.80, 500 bos rabarber f 1 40, 403 tx?s peen f 7.10, 103.700 kilo aardappelen: Schotsche Muis f 67( drieling f 67.50, kriel f 3.90—6.50. 's-HERTOGENBOSCH, 19 Juni. Veemarkt. Op de markt van heden waren aangevoerd 2399 st.: 784 ründeren, 47 vette kalveren. 260 nuchtere kalveren, 1107 biggen, 51 zeugen, 25 loopers. 125 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien 160.00270. magere ossen en koeien 120.00160 per stuk. Vette ossen en koeien: le kwal. 90—92, 2e kwal. 76—82, 3c kwal. 66—72 cent per kg. Jongvee 110.00—160, graskalvercn 80.0095, nuchtere kalveren 8.00-11, zeugen 110.00130, ioopers 30.0038, biggen 15.0023, schapen 20.0026, lammeren 7.0010 per stuk. Aanvoer van rundvee klein met levendigen Toen ze het echter in de gaten kregen, maakten ze zich ijlings uit de voeten. Thans kon de leeuw ongehinderd de saucysjes opeten. Je kon duideiyk zien, dat de leeuw van saucysjes hield, want hy schrokte verschrikkelijk, zoodat je byna zou gaan denken, dat hy in den dierentuin geen opvoeding had genoten. De slager echter was een slimme man. Hy had nog juist kans gezien het laatste saucysje vast te maken aan de rauwe worstjes op den saucijsjesmolen. Met het grootste pleizier van de wereld zag de slager, dat de leeuw zich begon te overeten. 82 „Ik bekijk iederen dag de foto. Zy zegt zoo weinig, en toch is ze voor my alles wat ik be zit.... Altyd weer dezelfde droom, hetzelfde gpel myner koortsige verbeelding! Maar ik zal niet sterven vóór dat ik heb bereikt wat ik wil. Eens zal ik vóór haar staan en haar op haar geweten af vragen, of hy gelukkig is. „En ik zweer, dat zij my zal moeten antwoor- den!" Hier eindigden de aanteekeningen. Diep ge troffen legde Hempel de blaadjes neer en bleef toen voor zich uitstaren. Dit was dus 't geheim van haar leven! Zij had biykbaar graaf Demeter bemind en was door de huidige gravin door list of geweld er toe gebracht, afstand van hem te deen. Elk woord der aanteekeningen zei, hoe verschrikke- lyk die vrouwenziel geleden had. En ook. hoe zy, haar doel onveranderlyk in 't oog houdende, het eindelyk had bereikt. Zij was teruggekeerd. Wat er toen gebeurd was? Dat bleef nog in diepe duisternis ge huld. De .Ferdinand", van wien ze repte, moest haar man zyn geweest. Was hy overdeden of had hU later zyn naam in „Harry" veranderd? Hempel was geneigd dit laatstè aan te nemen. Had hij niets geweten van hetgeen er In de ziel van zyn vrouw was omgegaan en haar ein delijk naar de Heimat had teruggedreven? Was voor hem, die haar blijkbaar beminde, by het wederzien, na jarenlange scheiding, door een hartstochteiyke uitbarsting van haar zijde plotseling een smartelijk Ucht opgegaan? Was hy toen" tot de overtuiging gekomen, dat hij aldoor bedrogen was geweest en hadden, onder den invloed van die ontdekking, gramschap en jaloerschheid hem tot een moordenaar ge maakt? Ook voor den dood van den graaf bestond dan een natuuriyke verklaring. Men kon ver onderstellen, dat de moordenaar hem op den weg naar het station had ontmoet, cn dat er toen een woordenwisseling was ontstaan, die eindigde met den dood van den majoraatsheer van Grauenegg. Dan bleef het nog een raadsel, door welke middelen gravin Renate erin was geslaagd, een karakter als dat van de vermoorde vrouw tot toegeven te brengen. Mevrouw Walker drukte zich uit als iemand, die onbetwistbare rechten had bezeten, waarvan zy door ongeoorloofde middelen beroofd was. Maar geen woord over de houding van den f graaf, die toch ook recht streeks met de zaak gemoeid was geweest. De gravin werd een huichelaarster, een ellendige genoemd: voor hem, die als man toch minstens dezelfde verachting verdiende, geen woord van afkeuring. Had passie mevrouw Walker heelemaal ver blind, of wist de graaf niets van hetgeen er tusschen de twee vrouwen was voorgevallen? De belofte, de eed, waarvan sprake was en dien de doode „niet wilde breken", scheen tot deze conclusie te leiden. Hempel borg de blaadjes en de foto in zyn portefeuille, om ze thuis nog eens te bestudeeren. Hij herinnerde zich nu, hoe de gTavin over de vermoorde vrouw had gesproken, 't Was byna onmogelijk, zich onverschilliger te toonen dan zij. En wederom dacht Silas: „Wat 'n vrouw! zy moet geen zenuwen hebben." Alvorens het oude meubel weer op zyn plaats te schuiven, keek Hempel de kamer nog eens rond. Neen, hij had niets vergeten, alles onder zocht. Morgen zou hy terugkomen, om de keuken en de andere vertrekken to doorsnuffelen, hoe wel hij er zoo goed als zeker van was, niets van beteekenis meer te zullen vinden. Had de doode nog iets belangryks bewaard, dan zou hij dat zeker in de geheime bergplaats gevonden heb ben. Silas knipte het licht uit. Vervolgens opende hy het luik van een venster, om niet al te zeer in het donker te moeten tasten. Het venster zelf sloot hy weer van binnen. Terwyl hy dat deed bemerkte hij aan den knop van den venster grendel een schort, die er blijkbaar in haast was neergehangen en tot dusver aan zyn aan dacht was ontsnapt, daar het verborgen was geweest achter het goröyn. Het licht der maan drong nu de kamer bin nen. In, de verte sloeg het langzaam en plechtig middernacht,... Alvorens heen te gaan, greep Hempel eenvoudig uit gewoonte naar het schort, om te zien, of er een zak In was. Dit was inderdaad het geval en in den zak vond hy een brief. Silas plaatste zich dicht by het venster en las by 't maanlicht het adres. De brief was aan mevrouw Marie Walker ge richt en was op den dag van den moord ge stempeld te Graz. Juist wilde hij kennis nemen van den inhoud van den brief, toen er buiten over den weg een schaduw voorbygleed. Toen hy by 't licht der maan de gedaante die naar 't huis kwam, herkende, kon hy zich bijna niet bedwingen. 't Was gravin Grauenstein. Zy was in een wyden regenmantel gehuld en droeg een kanten doekje om het hoofd. Hy kon haar niet meer zien, want zij stond reeds by het huis, maar hij hoorde, dat zy een sleutel in het slot der voor deur stak. Hy had geen tyd meer om erover na te den ken, hoe de gravin van haar kant een sleutel van het huis van mevrouw Walker kon bezitten, die zy beweerde, niet eens persooniyk te ken nenMet een sprong was hy by de canapé, en daar kroop hy onder. Een oogenblik later trad de gravin binnen. Zy bleef eenige seconden op den drempel staan en keek met iets zonderlings in haar blik de kamer rond. Toen draaide zij 't licht aan en zette een stoel by de kast, zocht in de laden en onderwiérp elk stukje papier aan een scherp onderzoek. JAARSVELD, 414.4 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 10.40 Hobo. fluit en piano, 11.00 Gramo foonmuziek, 11.30 Orgelspel. 12.00 VARA- orkest en solist, 12.45—1.00 Berichten ANP. 1.001.10 Gramofoonmuziek, 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek, 3.30 Officieele mededeelingen, eventueel gramofoonmuziek, 4.00 Gramofoonmuziek 4.45 Pianovoordracht, 5.30 Rosian-orkest, met toelichting, 4.30 Gramofoonmuziek, 6.30 De Ramblers, 7.30 Officieele mededeer lingen, eventueel gramofoonmuziek, 8.00 Berichten ANP, 8.15 VARA-orkest, 8.50 Gevarieerd programma, 9.00 Orgelspel en zang, 9.20 VARA-orkest, 10.0010.10 Be richten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending 8.00 Berichten ANP. 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek, 10.00 Apollo-ensemble en gramofoonmuziek, 11.30 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP,-1.00 Amsterdamsch Salonorkest en gramofoonmuziek, 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Hermann-trio en gramofoonmuziek. 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 Christ, kinderkoor „Lenteklokjes" met pianobegeleiding (oph.), 5.30 Gramo foonmuziek, 6.30 Bel Canto, 7.30 Repor tage of muziek, 8.30 Berichten ANP, 8.45 Orgelconcert, 9.30 Christ, gemengde zang- vereeniging „Harmonie" en gramofoonmu ziek, 10.15—10,25 Berichten ANP. handel en hpogere prijzen. Stieren aanvoer ma tig van 66 tot 72 cent per kg. slachtgewicht. Jongvee schaarsch en vrij duur. Nuchtere kal veren minder aanvoer, nauwelijks prijshoudend. Fokvarkens goede aanvoer, veel belangstelling. Schapen en lammeren goede handtel, prijshou dend. Biggen goede aanvoer, handel kalm, wat lager Loopers handel kalm, nauwelijks prijshou dend. De Rijkspostspaarbank heeft nog geen beslissing genomen, om de in verband met het thans opgeheven bankmoratorium in gestelde restrictie weer in te trekken, omdat zij met de Nederlandsche Bank en met den Ncderlandschen Spaarbankbond nauw sa menwerkt en het wenschelijk acht, al leen tot opheffing der restricties over ie gaan, indien hieruit geen concurrentie aan de particuliere spaarbanken kan worden afgeleid. De staalproductie in de Vereen. Staten bedraagt thans 87 pet. der capaciteit tegen 85 1/2 pet. in de voorlaatste toeek. In de eerste week van Mei j.l. bedroeg de produc tie 66.5 pet. De Britsche inkoopcommissie heeft de Fransche staalbestellingen in de Vereen. Staten overgenomen. Engeland kocht in het eerste kwartaal 193000 ton staal, tegen 21000 ton in het eerste kwartaal 1939, Britsch-lndïè 17305 ton tegen 1262 ton, Australië 5207 ton tegen 3892 ton en Canada 130800 ton tegen 45Ó00 ton, hoewel het zijn eigen productie sterk opvoerde om in, de oorlogsbehoeften van de geallieerden te voorzien. Frankrijk kocht in het eerste kwartaal 7500 ton staal tegen 3600 ton in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. DONDERDAG, 20 Juni a CS Keulen 6 u. Lobith Nymegen St. Andr. W. Arnhem Vreeswyk 1. /w. Westervoort Deventer Kampen Mastr. Hs. 1) Borgh. Belfeld Venlo Grave 2) Sluis Lith 39.56 13 30 10.75 5.56 10.52 3.00 11.11 5.16 0.00 0.53 43.10 14.23 13.70 O'OO 6.61 0.82 Q> Sedert Gisteren. U ff 3 hooger u 0) a 00.00 0.— 0.- 10.96 0— 0.01 8.62 0 0.03 3.37 0.02 0.- 8.70 0.— 001 0.69 0 001 9.37 0 02 0.— 2.78 0— 0.02 001 0.- 0— 0.- 0.— 0.- 40.99 0.— 0.14 10.81 0— 0.18 0.— 0.— 0.— 0.— 5 00 001 0— 0.83 0 0 25 Beneden de sluis. 1) De waterstand aan de hoofdsluis wordt ge acht 0.40 M. hooger te zyn by geheel geopende stuw. 2) De waterstand aan' de peilschaal te Grave (stad) wordt geacht 0.10 M. hooger te zijn by geopende stuw. Hoogste stand te Keulen tot dusw 43.22. AMSTERDAM Kanaalwater 8 u 0.42 AP 12 u 0.40 AP 2 u 0.44 AP Stadswater 8 u 0.42 AP 12 u 0.40 AP 2 u 0.44 AP Amstelwater 8 u 0.42 AP 12 u 0.40 - AP z u 0.44 AP IJselm. water 8 u 0.— AP 12 j 0.01 AP 2 u 0.02 -f- AP (Niet officieel) 5de klasse, 9de lijst Trekking van Donderdag 20 Juni 1940 Hooge Prijzen 1000.—: 1269 21911 400.—: 4367 5906 6011 19208 200.—: 3205 8297 13620 21515 100.—: 2800 3879 6933 9201 10112 1333" 14185 15890 16933 17397 17427 17623 18703 23428 Prijzen van f 70. 1049 1071 1088 1105 1120 1163 1194 1456 1473 1473 1502 1525 1537 1664 1895 1915 1937 1998 2123 2155 2411 2570 2607 2631 2633 2701 2733 3072 3116 3143 3213 3276 3286 3341 3343 3458 3570 3572 3618 3672 3675 3680 3819 4058 4446 4502 4976 4986 4993 5095 5115 5166 5269 5396 5527 5580 5674 5746 5783 5894 6020 6085 6117 6141 6200 6258 6424 '6450 64fi2 6491 6586 6692 6817 6902 6952 7248 7302 7368 7458 7789 7834 7858 7910 7979 8022 8031 8043 8334 8336 8360 8617 8700 8836 9042 9049 9135 9192 9277 9292 9364 9437 9553 9621 9770 9902 9988 10027 10128 10136 10277 10358 10400 10412 10414 10445 10467 10617 10632 10786 10910 10934 1)039 11093 11236 11258 11435 11436 11462 11523 11545 11564 11648 11706 11716 11934 12006 12015 12132 12171 12239 12473 12522 12561 12669 12891 13180 13249 13421 13513 13541 13738 13774 13873 13877 13919 13920 13945 14246 14511 14700 14732 14765 14839 14870 14889 14976 15039 15051 15173 15417 15494 15707 15820 15915 15969 16047 16051 16109 16114 16118 16207 16244 16272 16427 16440 16525 16530 16619 16634 16649 16784 17006 17218 17219 17223 17308 17400 17487 17722 17794 17844 18090 18105 18152 18282 18305 18316 18371 18372 18443 18501 18542 18697 18756 18790 18843 18923 19175 19272 19336 19542 19653 19818 20023 20380 20453 20456 20536 20641 20785 20835 21085 21160 21230 21385 21528 21553 21613 21712 21775 21932 21940 21979 22058 22400 22418 22483 22857 22864 23093 23190 23145 23222 23360 23449 23471 23587 23593 23735 23782 23815 23925 23975 23998 24008 24014 24023 24097 24104 24119 24158 24516 24532 24608 24811 1078 1322 1663 1917 2038 2287 2666 3018 3477 3650 3885 4005 4298 4513 5059 5321 5668 5827 6046 6261 6621 €870 7191 7449 7607 7819 8047 8374 8793 9074 9445 9890 10301 10618 10871 11034 11410 11645 11958 12223 12376 12655 12926 13253 13625 13815 14002 14252 14554 14820 15064 15437 15756 16153 16384 16591 16820 17156 17344 17528 17768 18162 18389 18538 18909 19037 19256 19518 19754 20155 20374 20563 20701 20703 21186 21434 21721 21931 22161 22410 22637 22678 22894 23387 23704 23816 24042 24317 24703 24955 1106 1403 1701 1920 2056 2298 2707 3039 3479 3655 3946 4028 4350 4625 5120 5377 5678 5901 6072 6274 6627 6919 7197 7484 7633 7848 8077 8412 8833 9076 9516 10003 10363 10658 10878 11162 11455 11713 12042 12231 12378 12720 12940 13344 13659 13825 14023 14267 14568 14856 15126 15496 15773 16159 16450 16596 16387 17171 17375 17533 17801 18211 18433 18569 18911 19067 19273 19552 19802 20262 20388 20567 20716 21200 21493 21837 22005 22231 22444 22690 22931 23400 23718 23818 24107 24334 24719 24990 1110 1410 1708 1953 2119 2321 2777 3045 3497 3698 3954 4041 4380 4639 5233 5443 5693 5934 6083 6318 6718 6920 7210 7490 7635 7865 8125 8439 8869 9229 9554 10085 10448 10660 10887 11165 11468 11724 12093 12307 12381 12733 13016 13369 13714 13840 14076 14378 14582 14917 15171 15533 15798 16186 16477 16650 16908 17175 17385 17589 17840, 18250 18442 18657 18922 19099 19279 19559 19855 20270 20441 20569 20787 21242 21544 21838 22022 22325 22453 22719 23111 23416 23720 23836 24141 24379 24741 24997 Nieten 1129 1160 1509 1846 1959 2168 2423 2893 3138 3611 3740 3975 4155 4416 4761 5254 5530 5714 5949 6177 6471 6752 7022 7391 7513 7666 7969 8280 8593 8943 9274 9711 1475 1771 1958 2141 2338 2778 3108 3528 3714 3974 4067 4413 4710 5246 5515 5698 5943 6174 6459 6726 6922 7273 7511 7665 7902 8134 8546 8906 9273 9661 10086 10116 10463 10469 10720 10721 10888 10899 11276 11283 11472 11474 11790 11890 12101 12137 12324 12328 12384 12412 12751 12762 13052 13074 13425 13493 13778 13780 13892 13912 14088 14117 14436 144G4 14633 14640 14965 15028 15176 15243 15598 15652 1581S 15868 16239 16307 16495 16512 16671 16694 16952 16953 17177 17217 17398 17404 17594 17640 17847 17883 18277 18285 18471 18485 18658 18812 18925 18930 19117 19142 19290 19315 19617 19669 20011 20054 20285 20303 20452 20461 20587 20662 20940 21268 21558 21843 22110. 22329 22460 22728 23134 23453 23747 23848 24146 24410 24742 25000 21017 21300 21565 21849 22112 22343 22480 22801 23152 23465 23764 23914 24173 24475 24746 1176 1591 1852 2005 2241 2482 2952 3295 3634 3746 3977 4160 4456 4766 5259 5687 5753 5993 6218 6492 6761 7067 7409 7523 7750 8006 8286 8641 9024 9289 9719 10193 10471 10796 10908 11290 11535 11900 12209 12334 12447 12800 13120 13494 13794 13934 14213 14471 14653 15050 15266 15690 15979 16337 16523 16740 16975 17268 17425 17641 17965 18288 18495 18344 18939 19165 19319 19695 20058 20312 20487 20663 21030 21339 21605 21856 22118 22396 22535 22821 23186 23545 23777 23987 24177 24495 24839 1191 1610 1871 2011 2258 2484 2959 3397 3639 3795 3981 4229 4490 4854 5268 5598 5786 6013 6229 6502 6821 7151 7414 7544 7781- 8008 8315 8674 9048 9362 9741 10223 10472 10823 10971 11344 11540 11905 12211 12353 12449 12858 13234 13561 13799 13941 14242 14490 14683 15054 15344 15714 16098 16375 16534 16743 16986 17307 17429 17665 17982 18306 18502 18855 19011 19170 19345 19698 20082 20316 20538 20692 21067 21390 21616 21876 22131 22397 22541 22827 23283 23549 23791 23996 24276 24573 24927 1294 1624 1877 2016 2270 2641 2980 3420 3834 4233 4492 5021 5287 5630 5788 6019 6231 6567 6832 7173 7430 7605 7787 8030 8345 8768 9050 9420 9824 10270 10563 10864 11015 11399 11576 11907 12212 12355 12635 12923 13242 13566 13806 13953 14250 14500 14704 15063 15378 15736 16135 16380 16580 16752 17128 17343 17481 17735 18060 18388 18536 18898 19025 19193 19366 19704 20133 20318 20556 20697 21131 21400 21623 21886 22144 22406 22549 22863 23363 23695 23801 24026 24310 24700 24943 Ze handelde snel en zeker, als iemand, die goed bekend was in de kamer. Toen zy niets vond, vertoonde haar gezicht diepe teleurstel ling, zy slaakte een zucht, leunde achterover en bleef eenige minuten peinzend vóór zich uit staren. Toen stond zy. op en ging snel naar de slaap kamer, waarvan zy de deur achter zich liet openstaan. Hempel zag haar in de kasten zoeken. Haarbewegingen werden aldoor sneller en zenuwachtiger. Eindelyk verscheen zij weer in de huiskamer. Op haar gezicht las men nu geen teleurstelling maar echte wanhoop. zy keek nog eens vorschend rond, als om zich ervan te vergewissen, dat zy niets had ver geten, deed het licht uit, <^n verliet zuchtend: de kamer. Hempel hoorde haar de voordeur sluiten en onmiddellijk daarna zag hij haar langs het voetpad terugkeeren naar het kasteel. Wat had zij in het huis gezocht? Oude brieven van haar man uit diens jonge jaren? Doch waarom was zij met dat doel niet on- middeliyk gekomen, nadat de moord ruchtbaar was geworden? Waarom eerst dien dag, vijf dagen na den dood van mevrouw Walker? En waarom die uitdrukking van wanhoop, toen zy niets vond? Over Hempel's ernstig gezicht vloog een schaduw van ontmoediging. Telkens wanneer hij meende, het eind van den draad in de hand te hebben, kwam er iets nieuws, dat al het opgebouwde weer in duigen wierp, 't Leek hem psychologisch juist, dat de handelingen der gravin niet in overeenstemming waren te bren-. gen met hetgeen hy een uur tevoren duidelijk en bewezen had geacht. Een vrouw, zelfs met stalen zenuwen, overwint niet zoo gemakkelyk haar natuurlyken afkeer, om te middernacht en geheel alléén 't huls waar pas een moord is gepleegd, binnen te treden, om naar oude minnebrieven te gaan zoeken. Neen, daarvoor moesten heel andere redenen bestaan. Met de overtuiging, dat er weer een nieuw geheim, een nieuw raadsel in 't spel was, verliet Silas Hempel eindelyk doodmoe het griezelige huis. X De z.g. „Grünauer Ttimpel", een. modderige vijver aan het einde van 't dorp, was leegge- pompt, omdat men meende het ïyk van graaf Gïauenstein er in te zullen vinden. Dit was echter niet het geval geweest, maar wel had men twee vilten pantoffels in beslag genomen, want met eenige zekerheid ver moedde men, dat een der moordenaars van mevrouw Walker ze gedragen had en daarna: in den vyver geworpen. Niemand te Griinau bezat dergeiyke pan toffels, niemand had het gevonden paar ooit te voren gezien. Gravin Renate was in de laatste dagen herhaaldelyk bij den rechter van instruc tie geweest, om aangaande verschillende pun ten, die verband hielden met de verdwijning van haar man, inlichtingen te geven. En dientenge volge begon het gerecht voorloopig nog zeer discreet zich met majoor Grauenstein en diens zoon te bemoeien. Beide heeren werden scherp in het oog gehouden. (Wordt vervolgd) Kl. '-Oil

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2