STAD Misbruik van de gastvrijheid JAGEN OP SUMATRA A. C. v. d. Valk De haven Cherbourg gevallen jgo^ Italië in oorlog met Transjordanië JfetoAO-Qr militairen Een boeiend boek dan f DONDERDAG 20 JUNI 1940 Gewasschen groenten BEVERWIJK Snelle opmarsch der Düitsche troepen Beverwijksche producten komen met geen slootwater in aanraking HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING VAARDIGHEIDSPROEVEN Vereehiging Pro Juventute Gevonden dieren en voorwerpen ALARMSIRENES WORDEN BEPROEFD HEEMSTEDE UIT DE HOOFDSTAD Oplichters buiten de huidige omstandigheden uit Misbruik van Roode Kruis EEN ZEEMAN HAD GELD NOODIG Maar de dame liet zich niet beetnemen Gevechten in Normandië en Bretagne Duitsch legerbericht: Rijkscredietkassen ook in Fransch bezet gebied President van LTuguay voor de radio Guatemala beveiligt zijn kust Japans keizer confereert Sovjetcommissaris in Letland 13-jarige jongen bij het zwemmen verdronken VOETBAL HAARLEM—UTRECHT De gastheeren vormden een beter geheel vallen NOG NIET onder de momenteel geldende distributie-maatregelen Wij ontvingen zoojuist een geheel nieuwe sorteering tegen uiterst lage prijzen en toonen U gaarne onze interessante collectie. Haarlem Damesconfectie-Pelterijen Groote Houtstraat 19 De Veilingbesturen te Beverwijk verzoeken ons het volgende mede te ceelen Er is in den lande een huivering waar te nemen cm gewasschen of gespoelde groenten te gebruiken in verband met mogelijke verontrei niging van het sloot- en rivierwater en het daaraan verbonden typhusgevaar. Aan sommige veilingen worden de producten dan ook ongewasschen aangevoerd. Ten aanzien van de Beverwijksche producten dient vastgesteld, dat sla en de meeste andere groenten ongewasschen aan de markt komen, zoodat b.v. het gebruik van sla niet in het minst behoeft te worden vermeden. De peen wordt met leidingwater of met opgepompt water gewas schen, zoodat ook daaraan niet het minste ge vaar verbonden kan zijn. Im de omgeving van Beverwijk is bij de tuinen nauwelijks slootwater te vinden zoodat men al leen leidingwater of pompwater kan gebruiken Wij vernemen, dat de concerten der Haar- lemsche Bachvereeniging in het winterseizoen 1940-41 niet op de gebruikelijke wijze zullen kunnen plaats vinden. Eenerzijds is het wen- schelijk gebleken om, zonder aan de kwaliteit der uitvoeringen afbreuk te doen. de kosten lager te stellen, anderzijds wordt door de be perking van het autoverkeer vanzelf al minder concertbezoek verwacht dan in vorige jaren. Het bestuur wil nu trachten met de beide groo- te orkesten te Amsterdam en Den Haag een re geling te treffen voor bijvoorbeeld vier con certen in totaal, doch stuit daarbij op moeilijk heden, omdat de orkestbesturen zelf nog niet weten waartoe zij in het komende muzieksei- zcen in staat zullen zijn. Verwacht mag worden dat, zoodra zulks mogelijk is, dienaangaande door het bestuur der Haarlemsche Bachvereeni ging nadere mededeelingen zullen worden ge daan. Op Vrijdag 21 Juni a.s. zullen wederom de jaarlijksche vaardigheidsproeveh voor de leer lingen der zesde klasse L.S. worden afgenomen en wel op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan en in de gymnastiekzalen van vijf Haarlemsche scholen, daartoe welwillend afge staan door de gemeente en de diverse school hoofden. De interesse voor deze proeven is van de zijde der scholen en. als natuurlijk onderdeel daarvan, van die der schooljeugd, zeer groot. En wie de gezellige drukte op het Kleverlaanveld aan schouwt, wie de wijze ziet, waarop vele leerlin gen het „oefening baart kunst" in praktijk bren gen op een zoo bij uitstek gezonde wijze, vindt die telkenjare grooter wordende belangstelling niet zoo erg verwonderlijk. Hier wordt toch de lichamelijke vaardigheid der schooljeugd getoetst cp het veld- en in de zaal. Het goed beëindigen van deze proeven wekt belangstelling voor verdere lichaamsoefening, wanneer ze de L.S. verlaten zal hebben. Het niet goed beëindigen misschien évenzeer, omdat men tekortkomingen opmerkt en, door systematische oefening, ze wil verbeteren. Ook de onderwijzers, die veelal met hun leer lingen meekomen om hun prestaties te zien en door hun aanwezigheid den wil tot doorzetten te stalen, scheppen veel genoegen in de bereikte resultaten. De- ouders tenslotte krijgen een beeld van de vorderingen van hun kind, op de schoolgym- nastieklessen bereikt. Hevige gebeurtenissen, hebben alle aandacht in beslag genomen. Veel is tot stilstand gekomen. Maar wij mogen niet stil blijven staan. Ook Pro Juventute moet weer vooruit, in dezen tijd juist meer dan ooit. Er kon in het afgeloopen jaar met vrucht gewerkt worden in het jaarverslag komen wij hierop nader terug maar voor het ver plegen van pupillen, het reclasseeringswerk en het algemeen jeugdwerk, voor dit alles is geld noodig. Daarom moeten wij elk jaar, en ook dit jaar weer, een beroep doen op het publiek. Evenals andere jaren is thans weer een ver loting georganiseerd. Loten zullen worden aan geboden voor een kwartje. Velen zullen kaarten ontvangen, waarin gevraagd wordt geld te wil len storten voor één of meer loten. Laat men bedenken, dat het werk in stand moet blijven. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, v. Eeckuiu, v. Wickevoort Cromme- linstraat 16; armband, Giliam, Saturnusstr. 17; distributiebonnen, bureau van politie, Smedestr.; broche, Fortuin, Kruisweg 32; boek. Konijn, Lin- schotenstr. 2 a rd.; hond, v. d. Linden, Harmen- jansweg 80; jongensjas, Weber, Timorstr. 195; regenjas, Tholen, Reigerstraat 108; portemon- naie m. i., bureau van politie, Smedestraat; por- temonnaie m. i., v. Rcon, Bloemhofstraat 1; rij wielplaatje, Berends, Hofdijkstr. 9; kindertaschje m. i., Broekhuis, Teylerstraat 22. Het Hoofd van den Gemeentelijken Lucht beschermingsdienst maakt de inwoners van Be verwijk en omgeving er op attent, dat, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, a.s. Za terdag 22 Juni tusschen 15 en 17 uur de sirenes van den Luchtbeschermingsdienst beproefd zul len worden Het hooren van de sirenes op bovengenoemd uur behoeft dus geen aanleiding te geven tot ongerustheid. Burgerlijke Stand. Geboren: M. H. v. Baars -Truijens z.; J. Paulus-v. Dijk z.; P. Veddèr- Portengen z. Ondertrouwd; M. PlooijA. Corba; A. J. Gra- vesteijnD. Goede. Getrouwd: W. A, de Heer—G. N. Soesman; R. Visser—W. A. C. Moorman. Overleden: W. E. Steedskamp, 81 j. wed. J. Boon. Oplichters zijn er geweest bijkans zoolang als de wereld bestaat. De wijze, waarop ze pro- beeren hun slag te slaan, is wel zeer gevarieerd, al kan men eenige „klasseverdeeling" toepas sen. De oplichters, die trouwgragen meisjes en vrouwen haar spaarduitjes afhandig maken, vormen b.v. een aparte klasse. Zoo ook de ver- koopers van bepaalde zaken, die teveel aan hun eventueele toekomstige cliënteele beloven. Er is intusschen een nieuwe klasse bijgekomen. D& buitengewone omstandigheden waaronder wij geleefd hebben en nog leven, doen goede en kwade eigenschappen opkomen. Men kent de z.g. hyena's van het slagveld, die gesneuvelde soldaten berooven. Maar er zijn nog andere hyena's, n.l. die gebruik makend van de huidige omstandigheden, oplichtingen plegen. Zoo bijvoorbeeld de zwendelaar, die zich uit gaf voor een vluchteling uit Rotterdam en ver schillende goedhartige kamerverhuursters op lichtte, haar allerlei gefantaseerde verhalen over zijn „heldendaden" tijdens het bombardement van Rotterdam op den mouw speldenda Met veel radheid van tong wist hij allerlei ojgenschijn- lijk geloofwaardige mededeelingen te doen. Natuurlijk was hij van goede familie. Daar beginnen de oplichters mee om vertrouwen te wekken. Zijn vader, zoo vertelde hij, was direc teur van de gevangenis. En die gevangenis ken de hij zóó goed, dat hij er vlot een teekening van kon maken. Wat achteraf zoo verwonder lijk niet is.... Even natuurlijk was, dat de zaak, waarvoor hij in Rotterdam had gewerkt hij noemde een bekende firma totaal verwoest was en dat hij alles had verloren; gezin, bezittingen, huis enz. Desondanks had hij manmoedig ge holpen bij het in veiligheid brengen van kin deren, zieken en oude menschen. De pensionhoudsters luisterden met open mond en ingehouden adem naar den held, dien ze maar wat gaarne gastvrijheid verleenden. En hem bovendien nog tracteerden en uitste kend verzorgden. Zoo'n arme man ook.... Die „arme man" bleef echter plotseling weg. Een smoesje: hij zou wat gaan koopen voor het jarige dochtertje van zijn hospita, verschafte hem de gelegenheid zich uit de voeten te ma ken. Dat hij niet weerom kwam .as op zich zelf al vreemd, dat echter bovendien kleeding- stukken, boeken, alsmede de inhoud van den electriciteitsmeter verdwenen waren, nog des te vreemder. En tenslotte koos men de wijste partij en deed aangifte bij de politie. Herheerschap had echter gelegenheid te over gehad om ettelijke pensionhoudsters op te lich ten tot de politie hem snapte. Hij kon wel niet anders dan bekennen, want de bewijzen stapelden zich op. Zoo vond men zelfs een distributiestamkaart op hem, welke hij gestolen had van een pensiongast in het kosthuis, waar men hem zoo gastvrij onderdak had verleend! Een andere oplichter maakte misbruik van het Roode Kruis. Hij liep ergens winkels binnen en vroeg dan naar adressen, waar een gemobili seerde nog vermist werd. En passant vertelde men hem dan nog het een en ander over deze families, waarvan hij gebruik maakte als hij zich bij de adressen aanmeldde. Hij vertelde dan dat hij van het Roode Kruis kwam, infor meerde naar den vermisten gemobiliseerde en hing een ontroerend verhaal op van de gevech ten, die hij had meegemaakt, waarbij hij dan uiteraard ook als Roode-Kruishelper den ver misten gemobiliseerde had geholpen. Steevast was deze soldaat zwaar gewond en had hij dien naar een hospitaal gebracht. Zelfs zijn eigen bloed had hij er voor over gehad om den sol daat nog te redden. Maar nu waren er kleeren noodig om den inmiddels herstelden soldaat uit het hospitaal naar huis te krijgen. En spontaan gaf de familie hem geld om de noo- dige kleeren te koopen. Zelfs kreeg hij gast vrijheid, waarbij hij in den huisel'jken kring ook weer met veel zwier en fantasie allerlei heldenverhalen deed. Ook dezen oplichter is men op het spoor. Het is een fantast, die in een opvoedingsgesticht was opgeborgen. Tijdens den oorlog was hij echter losgelaten en thans probeert de politie hem opnieuw te vangen. Op 4 Maart werd een dame, wonende in de Apollolaan, opgebeld. De rtem aan de andere zijde van de lijn vertelde haar, dat zij sprak met dr. H., een bekende figuur in scheepvaart- krinrien. Hij vertelde haar, dat een jeugdige stuurman, die in financieele moeilijkheden was geraakt, zijn hulp had ingeroepen. De zeeman kon in Antwerpen monsteren, maar had wat geld noodig. De vraag was nu of zij den stuur man aan 30.wildé helpen, zelf heeft hij 25.gegeven. Mevrouw had met aandacht het verhaal ge volgd, maar zij vertrouwde het zaakje niet erg. „Ik zal het met mijn man, die ziek is, bespre ken en dan bel ik u wel terua." Voor terugbellen voelde dr. H. niet veel. Hij woonde in Heemstede, vertelde hij, en terug bellen zou voor mevrouw maar lastig zijn. Graag zou hij zelf nog eens bellen. De dame, wier steun werd ingeroepen, besloot eens te informeeren en zij kwam tot de conclusie, dat iemand haar trachtte op te lichten. Een paar dagen later verscheen de steunbe hoevende stuurman zelf ten tooneele, gewapend met een introductiebrief van zijn beschermer dr. H. In dit epistel herhaalde deze zijn ver zoek om den armen zeeman aan dertig gulden te heipen. Inmiddels was de politie gewaarschuwd en de jongeman werd gearresteerd. Hij stond we gens poging tot oplichting terecht voor de Am- sterdamsche rechtbank. Hij vertelde, dat een onbekende man, die zich dr. H. noemde, hem had aangeboden te helpen. Deze had de dame in de Apollolaan opgebeld en later ook den briei geschreven. Verdachte was reeds meermalen veroordeelo en het verweer van dezen varensgezel vond dan ook weinig geloof. De Officier van Justitie, mr. P. s'Jacob, vor derde een jaar gevangenisstraf. De rechtbank zal 3 Juni vonnis wijzen. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) JERUZALEM, 19 Juni. (Havas.) Uit Trans jordanië wordt gemeld, dat Italië zich me1 dit land in oorlog beschouwt. In verband hiermede hebben de autori teiten reeds maatregelen getroffen om de Italianen, die in Palestina wonen, te inter neeren. BORDEAUX 1" .Trnï UUvas) De Duitschers oefenen krachtigen druk uit op onze stellingen in Normandië en Bretagne. Duitsche afdeclingen zijn opgerukt tot Cher bourg en Rcnncs. Om Chateau Dun woedt een hevige strijd. Eenige bruggen over dc Loire, bij Orleans en bii Nevers. werden door de Duitschers bezet. Tusschen de Loire en de Vogezen dringen zij op tot aan dc Jura. Voorts is in den Elzas een hevige strijd gaande. delijke gevangenisstraffen van drie maanden veroordeeld, drie tot geldboeten van 300, twee tot boeten van 100 en een verdachte hoorde zich tot 50.— boete veroordeelen. Twee kooplieden werden wegens schuldheling veroordeeld tot voorwaardelijke gevangenisstraf fen van één maand, aan een verdachte were een voorwaardelijke straf van twee maanoen opgelegd, de vierde verdachte werd tot 10-' boete veroordeeld. troffen slachtoffers onder het overheidsperso neel werd de regeeringsdelegatie verzocht, met de daarvoor aangewezen autoriteiten en reeds bestaande comité's overleg te plegen aangaande de mogelijkheid om de steunactie voor de door den oorlog getroffenen te stimuleeren en meer algemeen te doen zijn. Ook omtrent enkele andere met de bijzondere omstandigheden van het oogenblik verband hou dende aangelegenheden van het overheidsperso neel werd de regeeringsdelegatie uitgenoodigd, met de daarvoor aangewezen instanties bespre kingen te voeren om tot algemeene richtlijnen ter zake te geraken. het Rijk ter beschikking gesteld van particu liere confectiefabrikanten. om te verwerken ir de militaire kleeding, opnieuw werden aange boden Bij de vervaardiging van de uniformer bleek minder materiaal noodig dan ter beschik king was gesteld. Eenige fabrikanten beschouw den de overgebleven vellen watten als speer (af val) en zij meenden vrij over deze restanten té mceen beschikken. Een achttal confectiefabrikanten moest zich wegens verduistering voor de rechtbank verant woorden. Twee verdachten werden tot voorwaar- Tot de geschikte lectuur voor onze dagen behooren de jachtverhalen, die meer dan verhalen zijn en de werkelijkheid weergeven en dit geldt te meer voor de jachtverhalen, die ontsproten aan belevenissen in de over- zeesche gebieden van Nederland. Zulk een boek is Vangen en jagen in Suma tra's wildernis, geschreven door A. C. van der Valk, een bekend jager op groot wild, die meer malen groote transporten wilde dieren van Indië naar Europa bracht in opdracht van verschil lende Europeesche dierentuinen. Zoowel Neder land als Duitschland, Frankrijk, Italië en Enge land hebben dierentuinen, waarin groot wild van A. C. van der Valk rondwaart: olifanten, tijgers, orang oetans, krokodillen, neushoornvogels, siamans, dwergedelherten, kruifkwartels, enz. enz. Deze man heeft dus iets te vertellen en hij doet het op een prettige manier, die den lezer niet te zeer vermoeit met détails, die hem meer dan den lezer interesseeren. Hij blijft onder houdend en wekt een verlangen naar avonturen, een verlangen, dat in dezen tijd sterker dan ooit gestimuleerd wordt. De avonturen van het oer woud bezitten meer charme dan de avonturen van den oorlog, ze zijn vreedzamer en lijken aangename ervaringen in vergelijking met de verschrikkingen, die de oorlog onvermijdelijk meebrengt. De schrijver vertelt in allen eenvoud. Hij voelt zich prettig in zijn vaderland, doch komt er voor uit, dat hij de eerste de beste gelegenheid, hem geboden om naar zijn oer wouden terug te keeren, zal te baat nemen. Hij is thuis in de bosschen van Sumatra en heeft er plezier in zijn verhalen op te schrij ven, omdat hij dan zijn avonturen opnieuw beleeft. We zullen den auteur een oogenblik zelf aan het woord laten, als hij een van de honderden avonturen vertelt. Ditmaal gaat het over een jacht op een wild zwijn, een van de grootste plagen van Indië. Het had vele dagen achter elkaar geregend; een groot gedeelte van mijn onderneming stond onder water, waardoor langs en in den bosch- rand vele eilandjes waren ontstaan. Dit was een unieke gelegenheid om op de varkensjacht te gaan. De varkens verdwijnen n.l. nooit diep het bosch in, doch blijven overdag in den bosch- rand rondscharrelen om 's nachts in de onder neming voedsel te gaan zoeken. Vandaar dat wij op de eilandjes zeker veel zwijnen zouden kun nen aantreffen. Met eenige honden bij ons vertrokken we, tot onze knieën door het water wadende. In den boschrand aangekomen zochten we de hooger gelegen plekken op, waar we bleven stilstaan om den honden gelegenheid te geven de omgeving af te zoeken. Weldra hoorden we een der dieren op een afstand blaffen, waarop alle andere honden dadelijk in koor invielen. Het geluid van het blaffen verwijderde zich en ik begreep, dat mijn viervoeters „achter een varken aan zaten. Het geluid bleef na eenigen tijd op één punt aanhouden; wij versnelden nu onze passen en na nog een onder water staand gedeelte te zijn overgetrokken kwamen we aan een droge plek waar we de honden aantroffen. Zij zaten of stonden allen om een groot nest van takken en bladeren, waarin het zwijn dekking had gezocht voor zijn achtervolgers. Deze nesten worden door de varkens gemaakt met behulp van bij elkaar gesleepte, doorgebeten takken van strui ken, die tot een grooten hoop opgestapeld wor den; hieronder blijven de gestreepte jonge big gen liggen tot op het oogenblik, dat zij met het moederzwijn mee op voedsel mogen uittrekken. Het was voor ons zeer gunstig, dat mijn vier voeters het zwijn omsingeld hadden, want nu konden wij onopgemerkt naderbij komen zonder dat onze prooi ons zou bemerken, die slechts oog had voor zijn blaffende aanvallers. Op een gegeven oogenblik zagen we hoe plotseling beweging kwam in den berg van bladeren; een groot zwijn kwam te voor schijn en viel een der honden aan. De an dere sprongen luid blaffend op het dier toe en dwongen het even vlug als het er uit was gekomen terug te vluchten in 't nest. Dit geschiedde eenige malen, totdat ik de kans kreeg tusschen de honden door een goed schot te lossen, dat het varken doodde. De troep vloog op het geschoten dier toe en trok uit alle macht aan zijn huid, alsof zij het vast wilden houden en voor vluchten behoeden. Het was een mannetjes-zwijn met gevaar lijke slagtanden, dat ik met een kop-schot had geveld. Twee inlanders namen het dier, gebon den aan een stok, op en vervolgens togen we huiswaarts. Dit was, al waren wij slechts op korten afstand van de onderneming verwijderd, niet zoo gemakkelijk. Het water om ons heen bood geen enkel herkenningsteeken, zooals die in normale omstandigheden overal te vinden waren op den grond en het was ons absoluut onmogelijk om den juisten weg naar huls terug te vinden. Wij kwamen eenvoudig het bosch niet uit en bleven in een kring ronddwalen, totdat we ten slotte een bekend geluid van de onder neming vernamen, waardoor we de goede rich ting konden bepalen en nu weldra op de plaats van bestemming terug waren. Thuis li»t ik van het zwijnenvleesch dendeng maken (fijn gesneden lapjes vleesch, met krui den ingewreven en daarna in de felle zon eenige dagen gedroogd, zoodat het geruimen tijd kan bewaard blijven). Bij het schrijven van dit jachtavontuur schiet mij een ander te binnen, dat u eeh beeld kan geven op welke manier de wilde zwijnen zich dikwijls verdedigen en daarbij gebruik weten te maken van natuurlijke schuilplaatsen. Ik volgde eens een wild zwijn; mijn honden, op het spoor gebracht, snelden voort en begon nen aan te slaan, wat voor mij een teeken was, dat zij het varken in het nauw hadden gedre ven. Toen ik op de bewuste plek aankwam, zag ik iets zeer komisch. Het zwijn was naar een grooten boom gevlucht, zich waarschijnlijk her innerend, dat deze luchtwortels bezat en had zich daar dusdanig in verborgen, dat alleen de kop met de vinnige slagtanden er uit stak. De honden bleven luid blaffen, doch waagden het niet den gevangene te benaderen. Ik kreeg een prachtkans voor een kopschot, waar ik dadelijk gebruik van maakte. Onmiddellijk na den knal zag ik hoe het dier uit zijn schuilplaats te voor schijn sprong en neerviel vlak voor de pooten der honden. Op dezelfde wijze vertelt de schrijver over zijn jachten op tijgers, krokodillen, olifanten, waarbij hij interessante dingen zegt over de jacht-techniek, dingen, die ook den leek be lang inboezemen. Tal van foto's betreffende de oerwouden, dieren en planten en be woners verluchten het boek en verhoogen den indruk van paradijselijkheid, dien men onder het lezen krijgt. Het boek Vangen en jagen in Sumatra's wildernis werd uitgegeven bij J. M. Meulen- hoff te Amsterdam. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 19 Juni. (D. N. B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Het Fransche leger geraakt steeds meer in ontbinding. Snelle troepen hebben in Normandië Cherbourg ingenomen. Bij Ren- nes is Bretagne bereikt. Le Mans is zuid waarts gepasseerd. Tusschen Orleans en Nevers gelukte het op verscheidene plaat sen de Loire^te overschrijden. In Bourgon- dië rukten snelle troepen reeds op in dc richting van Lyon.. Ten Westen van Muelhausen zijn gepantser de en gemotoriseerde divisies, welke van Bel fort komen, bezig, zich te veieenigen met de troepen, die via den Boven-Rijn hebben aange vallen en die bij Muenster reeds diep in de Vogezen zijn doorgedrongen. Verder Noord waarts is Nancy ingenomen en is het Rijn- Marnekanaal ten Oosten van Nancy over een breed front gepasseerd. In de Maginotlinie biedt de vijand aan weers kanten van Diedenhofen nog verzet. Eenheden gevechtsvliegtuigen en stuka's hebben er door aanvallen op vestingwerken, veldstellingen. spoorlijnen, troepenconcentraties en colonnes toe medegewerkt het verzet van den in Lotha ringen Ingesloten vijand te breken. Voor Cher bourg werd een koopvaardijschip van 10.000 ton door bommen tot zinken gebracht. In Engeland hebben Duitsche gevechtsvlie- 'gers aanvallen met bommen ondernomen op tal van vliegvelden, alsmede op de groote pe- troleumtanks aan de monding van de Theems, welke zij in brand schoten. Hier onderscheid den zich in het bijzonder de door den generaal- majoor Coeler geleide vliegereenheden. Engelsclie vliegtuigen vlogen ook in den acht van 18 op 19 Juni Noord- en West- )uitschland binnen, om evenals tot dusverre un bommen boven niet-militaire doelen neer e strooien. Daarbij zijn ongeveer 18 dooden nder de politie en de burgerbevolking geval- en, o.m. een aantal personen, die zich niet aar de schuilkelders hadden begeven. De to- ale verliezen van den tegenstander in de lucht edroegen gisteren 6 vliegtuigen, 5 Duitsche liegtuigen worden vermist. De luitenant van een schuttersregiment, Die z. heeft een belangrijke brug door koen ngrijpen onbeschadigd in onze handen ge- racht. BERLIJN, 19 Juni. (D.N.B.) De Staatscourant bevat een publicatie over het oprichten van rijkscredietkassen* in de bezette gebieden Vol gens deze publicatie zijn op 14 Juni 1940 in St. Quentin en op 17 Juni 1940 in Rijssel Rijks credietkassen geopend. MONTEVIDEO, 19 Juni (Reuter) Presi dent Beldomir zal om 21 uur plaatselijken tijd een radio-rede houden die voor de natie van groote beteekenis zal zijn. GUATEMALA. 19 Juni (DNB) In over eenstemming met de verklaringen der confe rentie van Panama heeft de regeering een de creet uitgevaardigd waarbij aan onderzeeërs van oorlogvoerende mogendheden het binnen- ioopen in de wateren van Guatemala wordt verboden. Uitzondering wordt gemaakt voor onderzeeërs, die in geval van slecht weer. bij averij of om humanitaire redenen, in deze wa teren bescherming zoeken. In dit geval moeten deze onderzeeërs boven water varen en hun vlag voeren. Ook neutrale onderzeeërs moeten bo ven water varen en hun vlag vertoonen. ten einde zich duidelijk kenbaar te maken. De territoriale wateren, waarover dit besluit zich uitstrekt, reiken tot 12 mijl buiten de kust en sluiten de geheele Baai van Amatique in. TOKIO, 19 Juni (D.N.B.). De chef van den generalen staf, Prins Kanin, de minister van Buitenlandsche Zaken, Arita en de minister van Oorlog, Hata, zijn heden door den keizer in audiëntie ontvangen. Zij hebben den keizer in lichtingen verstrekt over de situatie in Europa. RIGA, 19 Juni (DNB) De bladen melden, lat de vice-voorzitter van den raad van volks commissarissen der Sovjet-Unie, Wischinski, Dinsdagavond in Riga is aangekomen. Op het station werd hij namens den president van Let land ontvangen door diens adjudant en door Munters, den minister van Buitenlandsche Za ken. Bovendien waren dp geheele Russische le gatie, alsmede vertegenwoordigers van de in Letland gelegerde en binnenrukkende Russische troependeelen aanwezig. Nog dien avond bracht Wischinski een bezoek aan den president van Letland. Ulmanis. De 13-jarige Arie de Boer uit 's-Graveland is in den plas te Oud-Loosdrecht bij het zwem men verdronken. Hij was in gezelschap van eenige vriendjes, die, toen hun makkertje in de diepte verdwenen was, de vlucht namen. Eenigen tijd daarna werden zijn kleeren ont dekt. Het gelukte de politie met een dreg het lijk op te halen. Op het EDO-terrein te Haarlem heeft het Haarlemsch elfta] Woensdag een groote 50- overwinning behaald op het Utrechtsche elftal- Het groote verschil tusschen beide ploegen was voornamelijk in het technisch gedeelte van het spel te vinden; bovendien wist de Haarlemsche voorhoede vooral in de tweede helft beter van de kansen te profiteeren dan de bezoekers. Haarlem was reeds onmiddellijk in de meer derheid, de goed open-gehouden aanvallen van de voorhoede brachten het Utrechtsche doel voortdurend in gevaar. Daar het samenspel- echter te ver werd doorgevoerd, konden de Utrechtsche verdedigers in de eerste periode nog tijdig ingrijpen. Wel losten Sterk en Schijvenaar enkele goede schoten, maar het duurde een half uui' voordat Ha^lem kans zag zijn meerderheid in een doelpunt om te zetten. Sterk scoorde via den binnenkant van den paal het eerste doelpunt (10). Utrecht slaagde erin het spel naar den an deren kant te verplaatsen. De voorhoede on dervond echter, dat keeper Wille in goeden vorm was en kon hem, ondanks harde-schoten van middenvoor van Elswijk. niet passeeren. De gastheeren poogden tevergeefs voor de rust nog een doelpunt te scoren de verdedi ging van Utrecht hield echter g-ced vol; met cnveranderclen stand kwam de rust. Ook in de tweede helft ging het initiatief voornamelijk uit van het Haarlemsche elftal. De technische meerderheid kwam steeds meer tot uiting en ondanks hardnekkig verdedigen van de Utrechtenaren wist Schijvenaar deh voorsprong te vergrooten tot 2—0 door een d :c orkten bal langs Mosterd te plaatsen. Utrecht hield enthousiast v-ol, maar zag toch geen kans Wille in groote moeilijkheden te brengen. De laatste periode van den strijd werd de Haarlemsche voorhoede plotseling veel pro ductiever. Utrecht raakte uitgespeeld en Haar lem voerde de score op tot 5—0 door middel van Schijvenaar, Sterk en de Winter. Dc Utrechtenaren hadden voor hun harde werken zeker een doelpunt, verdiend, ze konden echter tegen het betere spel van de Haarlemmers niet op. Eenige en algemeene kennisgeving Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na kort stondige ziekte, in de Maria- stiehting te Haarlem, voor zien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze geliefde Vader FRAN CISCUS JOHANNES PA YENS, directeur van het Gas- en Waterbedrijf te Hillegom; Kerkmeester der St. Martinusparochie Weduwnaar van Maria Elisabeth Kamphuys in den ouderdom van ruim 62 jaren. JAN PA YENS RIA PAYENS Hillegom, 19 Juni '40 Loosterweg II 1 De plechtige H. Uitvaart dienst zal gehouden wor den op Zaterdag 22 Juni a.s. in de parochiekerk van den H. Martinus te Hille gom des morgens te 9.30 uur, voorafgegaan door een stille H. Mis te 8 uur, waarna de begrafenis in het familiegraf op het R.K. kerkhof der parochie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4