Oorlogsschepen der V.S. voor Engeland Vrees voor inval in Engeland Druk leven in de gezinnen eener vogelkolonie RIJKSMIDDELEN IN MEI ZoAg. vüxjx de. toekomst E.R.K. AANPASSEN Duitsch blad over Pétain Jonge vischdiefjes houden zich dood Bloeiende weelde van het hooiland Oorlog verstoort het evenwicht In bewogen tijden een rustig bezit! WXJKE BOM? LEVENSVERZEKERING-MIJ. te Nijmegen DONDERDAG 20 JUNI 1940 Geruchten rondom den Hertog van Windsor Boymans' hulp aan de artisten AANRANDER GEARRESTEERD Fransche franc te Belgrado niet meer genoteerd voor U en de Uwen, door middel van een polis der BROOD KOFFIE OF THEE SUIKER BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM HET CONSERVEEREN VAN VLEESCH Steun aan de oestercultuur Bijna 2 millioen schade op Zuid-Beveland Schenking aan de gemeente 's Gravenhage Examen acte L.O. Eindexamens Amsterdamsch conservatorium Aanpassen aan veranderde om standigheden behoeft niet altijd te getuigen van gebrek aan ka rakter. Integendeel, het kan juist een teeken zijn van een sterk karakter, dat zoo noodig offers weet te brengen en den moed bezit afstand te doen van hoezeer ook geliefde stokpaardjes, waar op men zich alleen nog maar belache lijk kan maken als een August de Dom me te midden der stoutmoedige ruiter- stukjes, die thans in net wereldcircus Worden ten beste gegeven tot verbazing on bewondering van ontelbare toe schouwers. De vraag is alleen maar, hoe men zich aanpast aan buiten zijn wil on ijiacht veranderde omstandigheden. Wanneer een stormwind het dak van bw huis tilt en in duizend gruzelemen ten neersmakt in uw achtertuin, voor Zoover aanwezig, dan is het geen blijk Van karakter in radeloosheid en wan hoop zelfmoord te plegen of uitzinnig Weg te vluchten naar God weet waar heen, of jammerend in zijn plotseling Plein-azur geworden kamer werkeloos en daadloos neer 'te blijven zitten en regen en wind gelaten over zich heen te laten Baan, zoodat alles wat nog van het waar devolle meubilair te behouden en te red den valt, onherstelbaar wordt bescha digd. Neen, dan is het een blijk van ka- fakter, wanneer men de handen uit de mouwen steekt en zoo spoedig mogelijk met planken, zoo goed en zoo kwaad dis het gaat, een nooddak improviseert °m erger te voorkomen. Aanpassen is e®n levensnoodzakelijkheid, die een ieder op zijn tijd en overeenkomstig zijn omstandigheden heeft beoefend, zon der dat hij daar ook maar het gering de teeken van karakterloosheid in heeft Bezien. Hebben wij ons allen niet moe ien aanpassen aan belastingverhoogin- Ben, aan verminderingen of soms ook Beheel wegvallen van zeker gewaande inkomsten, aan nieuwe familieverhou dingen enz. enz.? En zouden wij ons dan nu niet moeten aanpassen aan de iotaal gewijzigde verhoudingen in Euro- Pa en in ons land? Aanpassen wordt eerst een bewijs van karakterloosheid, Wanneer men zijn heiligste principes, Waarvoor men bereid dient te zijn den marteldood te sterven, verraadt en ver loochent. Zulke principes zijn echter Piet zoo talrijk als men in ons land van Veel en graag beoefende Prinzipienrei- terei wel eens heeft gemeend. Het Woord principieel lag iederen Nederlan der als het ware op den mond bestor- Ven en het werd vaak als een krachtterm Bebruikt ter onderstreping van aange legenheden van allerminst principiee- len, maar zeer incidenteelen aard. Wij moeten geen principes scheppen, waar liet geen pas heeft, maar ons alleen met alle kracht en trouw, die in ons is, hou den aan die beginselen, welke de Katho lieke geloofsleer ons voorhoudt. Wie tot Principe verklaart, wat geen principe is eh geen principe mag zijn, verstaat den ernst des levens niet en maakt zich zelf eh zijn principes tot spot en hoon voor ahderen. Washington 19 juni cd.n.b.) Het se cretariaat van het Witte Huis heeft bevestigd, ^at. 20 door de Amerikaansche Marine bestelde dbikbootjagers na hun voltooiing aan Enge rd zullen worden afgestaan. In Senaatskrin- ®en is men hierover ontstemd. De voorzitter ^an de Senaatscommissie van Marine Walsh, beeft gewezen op de nadeelige gevolgen voor de bftierikaansche landsverdediging. Hij verlangde een grondig onderzoek, temeer daar te vreezen Was. dat ook andere schepen, die op het oogen- blik op particuliere werven voor de Marine wor den gebouwd, waaronder slagschepen, torpedo- Jagers. kruisers en duikbooten, op een derge- like wijze zouden worden afgestaan. öe secretaris van Roosevelt. Early, heeft ge- Wicht, de critici te sussen door te beweren, dat de maatregel geheel bleef binnen het kader Wn de toezegging van Roosevelt dat de mate- Weie hulpbronnen der Vereenigde Staten ter bes. chikking van de Westelijke mogendheden 2°Uden worden gesteld. KEERLIJN, 20 Juni (D.N.B.). De „N.S. ^bcinfront" keert zich tegen de „ongepaste mtirnenlaliteit" die van buitenlandsche zijde °rdt getoond, in verband met het Fransche ?rzoek om een wapenstilstand op een oogen- J'k, dat voor den toekomstigen opbouw van b^opa beslissend is. In de nieuwe Fransche JjBeering, zoo schrijft het blad, zit geen enkele v ar>, die zich zoo zeer tegen de oorlogspolitiek de beide plutocratische mogendheden heeft 6!'Zet, dat hij thans tenminste zou kunnen zeg- „ik was voor vrede en tegen dezen £n- k'Chen oorlog". ]j.p°k maarschalk Pétain, wiens grijze persoon- ^kheid het middelpunt is van sentimenteele Schouwingen, heeft weliswaar geen deel uit- j^maakt van den kleinen kring der aan Enge rd hoorigen, maar was ook een van de .Ahschen, die met den oorlog hebben inge- t Wij denken in deze uren aan een ande- b b grijsaard, aan veldmaarschalk Von Hinden- wiens uitlevering in 1919 is geëischt door ty b Frankrijk, dat beneveld was door de over- bning. Wij denken er aan welk een golf van zich tegen hem keerde, toen hij, bij de in- Wing van het gedenkteeken te Tannenoerg, Plechtige wijze de leugen van de schuld ka* a den oorlog herriep en zeide dat Duitsch- t^bds zwaard blank en rein was. Waar was toen V. darijs en te Londen de eerbied te vinden den grijzen maarschalk, die voor zijn volk tj 2ijn vaderland zijn stem verhief en gerech theid eischte? Bij allen eerbied, dien wfj voor ïüldateske persoonlijkheid yan maarschalk Pétain hebben, moeten wij, aldus besluit het olad, toch vaststehen: het gaat hier niet om een persoon, maar om het historisch herstel van een onrecht, dat zijn land ons niet alleen te Versailles, maar drie eeuwen lang heeft aan gedaan. STOCKHOLM, 20 Juni (D.N.B.). „Svenska Dagbladet" meldt uit Londen, dat aan de En- gelsche bevolking gisteren een brochure is uit gereikt met de volgende 7 aanwijzingen voor het geval van een inval van troepen over zee of vanuit de lucht. 1. De raad wordt gegeven niet te vluchten, in zooverre geen evacuatie is bevolen. 2. De bevolking moet geen geloof hechten aan geruchten en geen geruchten verspreiden. 3. Al wat verdenking opwekt moet aan het meest nabijzijnde politiebureau of aan de mili taire overheid worden gemeld, waarbij geen enkele bijzonderheid uit het oog mag worden verloren. 4. Men mag geen enkelen Duitseher iets ge ven en men moet levensmiddelen, rijwielen en kaarten verbergen, terwijl auto's onbruikbaar gemaakt en benzinevoorraden beveiligd moeten Worden. 5. Men moet bereid zijn het leger op elke wijze te helpen, b.v. door het aanleggen van wegen. 6. De leiding van bedrijven en het personeel van fabrieken moeten een systeem organisee- ren om aan plotselinge overvallen het hoofd te bieden. 7. Voorts worden alle bezitters van jachtge weren opgeroepen om deze wapenen ter be schikking te stellen van de plaatselijke ver dediging die de eerste bescherming zal vormen tegen valschermtroepen. Ook de verwijdering van borden met plaats namen wordt voortgezet. Intusschen heeft men echter vastgesteld, dat op verschillende parti culiere borden en op aanplakbiljetten nog plaatsnamen voorkomen. Daarom moeten ook deze verdwijnen. Voorts zullen in de autobus sen de routekaarten worden weggenomen. In de toekomst krijgen de autobussen nummers. Zij zullen geen borden meer hebben, waarop de richting staat aangegeven. FRANSCH-ZWITSERSCHE GRENS, 20 Juni. (D. N. B.) Volgens geruchten, die ook te Ge neve de ronde doen, zou Churchill bevel heb ben gegeven, den Hertog van Windsor gevan gen te nemen, wanneer hij den Erigclschen bo dem zal betreden. Als reden voor dezen maat regel wordt de houding genoemd, welke de Her tog zou hebben aangenomen tegen de Engel- sche regeering en tegen Koning George. De vroegere Koning van Engeland schijnt zijn functie als verbindingsofficier tusschen de En- gelsche en de Fransche troepen te hebben neer gelegd, uit protest tegen het optreden van het Britsche expeditieleger tijdens den slag in Vlaanderen. Wy hebben al eens eerder mogen gewagen van het sympathieke streven van dr. Hannema, den directeur van museum Boymans te Rotterdam, om de gedupeerde Rotterdamsche kunstenaars, waarvan niet minder dan 32 vrijwel al hun have, hun atelier en hun levenswerk verloren, zoo veel mogelijk te steunen en aan werk te helpen. Naar wij thans vernemen is inmiddels aan ieder, van dezen, dank zij de medewerking van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een aanzienlijk bedrag uitge keerd, waarvoor zij het noodige materiaal kun nen koopen, om weer aan den slag te gaan. Bo vendien hebben zeven Rotterdamsche schilders toestemming gekregen, markante punten in het geteisterde stadsgedeelte in beeld te brengen. De doeken zullen dan In museum Boymans een vaste plaats vinden. Overigens begint het bezoek aan het museum, waar behalve de moderne afdeeling nog altijd de expositie van werken van Rotterdamsche kunstenaars kan worden bezichtigd, langzamer hand weer geheel normaal te worden. Zelfs is het aantal belangstellenden sinds 22 Mei, den dag der heropening van museum Boymans, na genoeg verdubbeld! Dr. Hannema, zoomede het Kunstverbond en enkele particulieren hebben 27 kunstwerken op de tentoonstelling aangekocht. Naar verluidt, zal de expositie van werken van Rotterdamsche kunstenaars voorloopig nog wor den voortgezet. Om de aantrekkelijkheid te ver- hoogen, kunnen de kunstenaars desgewenschi hun werken inwisselen voor nieuwe doeken. Het werd hoog tijd weer eens met kijker en camera den IJdoompolde.r bij Durger- dam op te zoeken. Een voorloopige verken ning had reeds het imposante schouwspel doen zien van duizenden witte meeuwen- wieken, als een wolk van lichtflitsen in de Junizon, heerlijk harmonieerend met het stralende groen der hooilanden en rietvel den, en de azuren spiegeling in het IJsel- meer. De vele vogels, die met vischjes in den snavel telkens tusschen het gras neer streken, leerden dat overal reeds jongen uit het ei moesten zijn gekropen. Alles was klaar voor den tocht van twee vogelvrienden. Alleen het weer liet ons, na een zoo langen tijd van stralende zonneweelde, in den steek. Toch voeren we op de zware schuit, waarover wij beschikken mochten, onvervaard den polder binnen, ook al kletterde de regen op den bodem, die nog blonk van versche teer. Misschien werd het wel beter, en wij mochten zeker niet achterblijven bij de boeren, die al het gras maaiden dat sappig en hoog was op gegroeid. Of beter gezegd: de merkwaardige begroeiing van gras, biezen en riet, met tallooze bloemenkleuren er tusschen, die er aan her innert hoe dit land nog maar vrij kort geleden aan de zilte golven werd ontworsteld. Er ston den nog zooveel riethalmen te wuiven, dat wij verwonderd vroegen, of het hooi wel voor de koeien te gebruiken was. Nu, dat viel wel mee zoo zei een der maaiers. De bladeren van het riet werden opgegeten en al te harde sten gels lieten de dieren liggen. Waaruit blijkt, dat ook een Hollandsche koe van den nood een deugd weet te maken. Wij trachtten hetzelfde te doen, terwijl ons schip statig maar leeg door de slooten voer. Beide biologen trokken intus schen minder statig aan een touw de schuit voort. Want dat bleek nog de vlugste methode te zijn om vooruit te komen, en geheel zonder boot kom je niet ver in dit stelsel van gras eilanden. Aldus zwoegden we door het hooge, natte gras, terwijl onze onderdanen al spoedig in doorweekten toestand verkeerden. Maar je kon je tenminste solidair voelen met de Lin nenschippers, die in deze dagen ook het oude trekzeel weer moesten opnemen.... Al spoedig waren we op het gewenschte punt beland, en constateerden met veel vol doening, dat de regen ophield. Misschien waren er nog goede foto's te maken. In elk geval vogels genoeg! Vooral nu wij de eigenlijke broedplaatsen naderden was het tegen den grijze*i hemel één bonte wemeling van blanke wieken, samen met een oorverdoovend ge- krijsch. Welk een weelde van natuurleven, en wat is het heerlijk zoo tusschen het hooge gras te staan en alléén maar te genieten van deze wondervolle symphonie der vogels in den polder! Het waren alle oude bekenden, maar wat een genot om deze alle weer te kunnen begroeten De tallooze kokmeeuwen met hun chocolade bruinen kop domineerden duidelijk, ook door hun kok-kok-geroep en schrillere alarmkreten. Een enkele verried al door plotselinge duik- aanvallen, dat wij zijn nest waren genaderd. Daartusschen en daarboven wiekten gierend de vischdiefjes, slanke silhouetten tegen de lucht, die gelukkig weer transparanter werd nu een stijve bries donkere regendreiging weg joeg. Grutto's en tureluurs schoten er zoo nu en dan doorheen, om even later neer te strij ken tusschen het natte gras, en bij statig stap pen der steltpooten met hun lange snebben wormen en slakjes weg te pikken. Hun melo dieuze geluiden werden nog gehoord, maar niet meer zoo jubelend als een maand geleden. Nu klonken kortere waarschuwingskreten voor het kroost, dat ergens tusschen het gras verdoken zat. En een enkele kemphaan vlooog donker en stil over ons heen, ook al druk in de gezinds- zorgen. En nu het weiland in. Voorzichtig aan, om geen eieren of jonge vogels te vertrappen, en ook het hooi niet te vernielen. Als je trouwens eens goed let op de zomerweelde in zoo'n wei land van vetten, vochtigen grond ga je vanzelf Het was geen groote kunst, in ons vorig overzicht der Rijksmiddelen te voorspellen, dat April den laatsten normalen ontvangstenstaat der schatkist te zien zou geven. Waarbij dan vanzelfsprekend het abnormale der volgende maandstaten gezocht zou moeten worden in een gevoelige daling. Natuurlijk is er altijd „bewe ging" geweest in de rijksinkomsten. Schomme lingen naar boven of naar beneden, welke ech ter vrijwel altijd uit seizoen- of conjunctuur invloeden verklaarbaar en dus te voorzien waren. Wat den Meistaat betreft, stonden wij even wel voor een groot aantal vraagteekens. Hoe zouden de diverse bronnen, waaruit de schat kist haar inhoud put, in deze bewogen dagen vloeien? Hoe zouden om ze met name te noemen de Invoerrechten, de Accijnzen, de Rechtsverkeersbelastingen zich houden? Nu wij de Mei-cijfers voor ons hebben, kun nen we daaruit op al deze vragen een antwoord trachten te vinden. Echter nog niet ten volle, want bijna een derde deel van de Mei-maand was nog normaal, voorzoover wij tenminste die dagen vol dreiging en oorlogsgeruchten gewoon kunnen noemen. Voor een zuivere ontleding der diverse cijfers moet dus deze correctie worden toegepast, dat wij voor een derde deel het nor mail geraamde maandcijfer nemen om dan te zien, wat voor de resteerende twee derden, het oorlogsstadium, overblijft. Deze methode toepassend op het totaal maandcijfer der Overige Middelen, komen wij tot het volgende resultaat. De maandraming bedraagt ruim 37millioen. Voor het tijd vak I—10 Mei mag dus gerekend worden op een ontvangst van rond 1214 millioen gulden. Mei 1940 bracht in het laatje 25,6 millioen gul den. Op rekening van het tijdvak 11—31 Mei mag dus geboekt worden 13 millioen of onge veer 50 procent van het normale bedrag. Gelet op alle omstandigheden, is dit een per centage, dat nog niet eens tegenvalt. De vraag rijst, of wij nu voor de toekomst daaruit iets mogen concludeeren, bij voorbeeld door aan te nemen, dat, zoolang de vrede niet gesloten is, wij op een dergelijke verhouding te rekenen hebben. Wij zouden dit vooralsnog niet bevestigend durven beantwoorden. Daar zijn b.v. allereerst de 5 actieve oorlogsdagen, toen het geheele economische leven eenvoudig lam gelegd was. Daar zijn de volgende 15 dagen met hun groote verkeersmoeilijkheden, wat vooral de Invoer rechten ongunstig heeft beïnvloed. Rekent men verder de steeds uitgebreider wordende distri butie van verbruiksartikelen, dan zal het dui delijk zijn, dat gunstige en ongunstige fac toren nog in zoo groote mate kunnen opduiken, dat iedere voorspelling voor de toekomst een slag in de lucht zou zyn. Wat de afzonderlijke middelen betreft, ont moeten wij allereerst de Dividend- en Tan tièmebelasting. Deze bracht slechts 1.3 millioen op, tegen vorig jaar 2.2 millioen Deze daling kan niet rechtstreeks door den oorlog veroorzaakt zijn, daar het hier heffingen betreft van winsten, die vorig jaar gemaakt zyn. In het algemeen zal dus dit middel nog wel eenige maanden vrij normaal blijven vloeien, al zal rekening gehouden moeten worden, dat het-aanwezige leven, en even later gaan de gesloten oogjes weer langzaam open. Maar toch: géén geluid, en bijna volkomen roerloosheid Prachtige aangeboren schuilhou ding, die vaak het leven der jonge vogels zal kunnen redden, als een Kraai, een groote zilver meeuw of een andere roover boven het land wiekt, op zoek naar een smakelijk hapje. En deze instinctieve reactie helpt ons nu, om rus tig enkele foto's te kunnen nemen. De lucht is al wat opgeklaard en daarom hopen we, on danks het reeds late uur, op goed resultaat. Even later vinden we nog dozijnen nesten van vischdiefjes, zoowel met eieren als met jongen. De kleinste daarvan dragen op den snavel nog een wit opstaand hoornpuntje: de „eitand", waarmee het jonge dier zich uit de schaal heeft bevrijd. En al gauw zitten we ook midden in de kokmeeuwenkolonie. Maar hier viel nog zooveel te beleven, dat ik daar over een volgende maal kan vertellen. M. B. Een baby-vischdiefje poseert gewillig voor de lens al voorzichtiger loopen, eerbiedig om zooveel bloeiend schoon. Hier domineerden nu de struische halmen van allerlei gras- en biessoor- ten, die bijna meterhoog waren opgegroeid, zoodat paardebloem en Engelsch gras nu nog maar hier en daar hun vroolijk geel en licht- plaatsen Je koekoeksbloemen hun vlammende paars konden laten zien, en slechts op enkele kleuren vertoonden. Maar niet minder kleurig en sierlijk waren, voor een aandachtig toe schouwer, de tallooze gele meeldraden van bloeiende grassen, bies en zegge, die trilden bij het geringste windzuchtje. En daartuscshen verhieven zich op een enkele plaats statig de roseroode schermen van de valeriaan: decora tieve wachter aan onze slootkanten. Behoedzaam liepen wij door het natte gras, en hadden al gauw enkele nesten van visch diefjes ontdekt; kunstelooze kuiltjes met tel kens drie eieren, een enkele maal met een tweetal er in. Ook verlaten nesten waren er bij, waarvan misschien de jongen wel in de buurt schuilden. Maar een uitvoerig onderzoek van graspollen en greppels leverde niets op. Daarom werden er maar enkele foto's van eieren gemaakt: overigens heel mooie objec ten, blauw of lichtbruin met donkerbruine vlekken, Iets kleiner dan een kievitsei. Maar jonge sterntjes lieten zich niet zien. Plotseling ontdekt uw dienaar waarom zou hij niet durven erkennen, dat hij hier nog echt „groen" op het gebied der vogel kunde bleek te zijn een paar „doode jonge vogels" tusschen het gras. Volkomen roerloos liggen ze plat tegen den grond, en bewegen nog geen veertje als ze worden opgenomen. De warmte echter verraadt In den zomer van 1939 werd in het Mast- bosch te Breda het vierjarig dochtertje van een Bredaschen tandarts aangerand en zóó ernstig mishandeld, dat geruimen tijd voor haar leven werd gevreesd. Thans is de Bredasche politie door toe vallige omstandigheden erin geslaagd den dader te arresteeren, meldt de N. Rott. Crt. Woensdag 5 Juni j.l. werd het 8-jarig jon getje S. door een jongeman meegelokt naar een der sehuilloopgraven in het Valkenberg. In de schuilloopgraaf pakte hij het kind beet, gaf het slagen op het hoofd en kneep het de keel dicht. Gelukkig slaagde het kind er In nog eenig geluid te geven en zoodoende de aandacht van voorbijgangers te trekken waarop de aan rander ijlings de vlucht nam. Het kind kwam er met den schrik en een dik oog af. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leverde aanvankelijk geen resultaat op. Eenige dagen later werd aangifte gedaan van een diefstal van f 425 uit een huis aan de Balfortstraat. Men verdacht hiervan een zoon des huizes, den 23- jarigen S., die echter al geruimen tyd niet meer thuis woont en die een kamertje elders in de stad heeft. Bij een huiszoeking vond de politie inderdaad een bedrag van ongeveer f 400. La ter bleek dit geld van diefstal afkomstig te zijn. De jongeman werd aangehouden en bekende den diefstal. Daar hij echter zeer veel geleek op den persoon, die de aanranding in het Valken berg had gepleegd en van wien aan de politie een vrij nauwkeurig signalement bekend was. werd de aangehoudene daarover ondervraagd. Hij bekende deze aanranding te hebben ge pleegd. Toen men hem daarna ook over de mishandeling van het dochtertje van den Bre daschen tandarts ondervroeg, bekende hij, zich ook daaraan te hebben schuldig gemaakt. BELGRADO, 19 Juni. (D.N.B.) De Fransche franc wordt voorloopig aan de Joego-Slavische beurzen niet meer genoteerd. 9 de bijzondere tijdsomstandigheden het tijdstip der dividend-declareeringen en de mogelijkheid tot uitkeering daarvan wel degelijk kunnen be ïnvloeden. Dat de Invoerrechten de hoofdschuldige van de daling zouden zijn, stond vooruit wel vast. Afgesneden als wij zijn van groote import- landen door de blokkade, aan de éêne zijde, en door verwoeste verbindingswegen aan den an deren kant, moést de invoer in ons land wel tot een ongekend laagtepunt dalen. De cijfers spreken hier overtuigende taal. Mei 1940: 5 millioen; April 1940: 11 millioen, Mei 1939: 1014 millioen. De ACCIJNZEN als groep hebben nog het minst van den oorlog geleden, al zijn cr door verschillende oorzaken natuurlijk onderling wel wat schommelingen. Hieruit volgt, dat de con sumptie vorige maand nog weinig minder Is ge worden. Hooger kwamen dit maal de accijnzen cp zout, geslacht en tabak, terwijl wijn, gedis tilleerd, bier en suiker beneden vorig jaar ble ven. Voor deze laatste accijnsvermindering zien wij geen mindere consumptie als oorzaak, doch wel het feit, dat j.l. Mei slechts vier betaal dagen had. Dat de OMZETBELASTING nog niet eens de 4 mill, heeft kunnen halen, behoeft nog heele- maal niet tot eenige onrust aanleiding te ge ven, als zou de binnenlandsche koopkracht plotseling zoo onheilspellend gezakt zijn. Wie zich herinnert, hoe in April dit middel een uitzonderlijk hoogen top vertoonde, zal meteen deze daling weten te verklaren uit de nieuwe bepalingen, die de heffing dezer belasting voor al in de kwartaalmaanden doen plaats hebben. Heel wat zorglyker achten wij de halveering der ZEGEL- en REGISTRATIERECHTEN, want deze registreert wel degelijk den abnor- malen toestand bij den handel in effecten en vaste goederen. Bedenkt men dat b.v. de Beurs sinds 10 Mei gesloten is, dan is het zonder meer duidelijk, dat de beursbelasting, welke in goede maanden de Zegelbelasting zoo flink omhoog kon brengen, nu tot vrijwel nihil gere duceerd is. De SUCCESSIERECHTEN toonen weer eens echt hun van nature wisselvallig karakter. Ter wijl April IJ. 4 Yt millioen opbracht, was het in Mtei slechts 2% millioen. Toch gaat het niet aan, hier den oorlog de schuld te geven, daar voor dit middel de crediettermijn 9 maanden is, en er niet zooveel erfgenamen zullen zijn, die eerder zullen betalen, dan de wet hun voor schrijft. Ten slotte de LOODSGELDEN. Hiermede was hiet de laatste maanden door het gevaar op de zeeën reeds treurig gesteld, doch Mei boekte met 3'A duizend gulden zeker wel een laagte record, dat helaas in de komende maand nog wel eens opnieuw gebroken kan worden. Enkele opmerkingen nog over de andere in komsten van de schatkist. De DIRECTE BELASTINGEN verschijnen per ultimo Mei op dezen staat met een zuiver bedrag van 60,4 millioen, tegen Mei 1939 met 51,2 millioen. Hieruit af te leiden, dat de Ne derlanders in de oorlogsdagen plotseling den drang gevoeld hebben, door extra snelle belas tingbetalingen het rijk te helpen, zou een nood lottige vergissing zijn. Eerder gelooven wij aan het tegendeel, dat velen in die moeilijke dagen aan alles eerder gedacht hébben dan him geld naar den fiscus te brengeh. De hier boven ge noemde gunstige cijfers staan dan ook voor loopig enkel maar op papier, d.w.z., dat de aan slagen zijn vastgesteld. Of en wanneer ze bin nen komen is een geheel andere vraag. Wij besluiten dit overzichtje met als curiosi teit en tegelijk als tijdsbeeld te vermelden, dat in Mei het Verkeersfonds uit de MOTORRIJ TUIGENBELASTING ontving1780, bij een maandraming van meer dan 2 millioen! De verkciersheffing voor den kleinen man, de RIJWIELBELASTING, kwam nog tot bijna 19 duizend gulden. Volgende maand, als de ver vroegde plaatjesverkoop begonnen is, zal dit cijfer wel belangrijk hooger zijn. Bon 21 tot en met 30 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 23 Juni (eventueel tot en met 27 Juni). Recht gevend ©p: totaal 2000 gram brood. Bon 69 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 5 Juli. Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. Bon 70 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 27 Juni. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 75 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: Half pond tarwe-bloem of Half pond zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode I" Geldig tot en met 30 Juni. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. Zooals bekend is met ingang van 15 Juni ver boden vleesch in blik te conserveeren (dit ver bod geldt niet voor de veehouderij-oentrale) en af te leveren. Over de reden van dezen maatregel schrijft het vakblad Vee- en vleeschhandel het vol gende Men heeft er zich nogal ongerust over ge maakt en sommigen denken al aan een schaarschte van vleesch en vet. Een tekort is er allerminst, onze veestapel staat nog op „export-capaciteit". En naar wy hopen wordt er alles op gezet ze zooveel mogelijk op capaciteit te houden door opvoering der veevoederpro ductie. Maar het ligt voor de hand, daar er reeds belangrijke hoeveelheden fijne vleesch- waren en vleeschconcerven naar Duitschland zijn verkocht en er nog veel geleverd zal wor den, dat het noodig is een inventarisatie van de voorraden op te maken. Een factor van groot belang is óok de blik- en nog meer de tinvoorraad. Van vertinde blikken is de voorraad zeer beperkt en nu de Veehouderijcentrale, welke thans ongeveer 10.000 zware en lichte varkens per week afneemt van de boeren, de lichte varkens, dus de zouters 'van 90 KG., laat con serveeren in blik, terwijl de zwaardere varkens worden ingevroren nu is het zeer logisch, dat de normale vleesehconservenproductie tij delijk wordt stopgezet, om den stand van zaken op te maken. De Veehouderijcentrale heeft op het oogenblik een zeker surplus aan varkens op te ruimen. De Centrale gaat voorraden vormen, bedient zich daartoe van de baconbedrijven en vleeschwarenfabrieken en heeft dus de berei ding van vleeschconcerven in blik afhankelijk gesteld van vergunningen en voorschriften door haar, de Veehouderijcentrale, te verleenen. De Staatscourant bevat de crisis-steunbe- schikking 1940 (Pannenleggers), volgens welke uit .het Landbouwcrisisfonds steun zal worden verleend aan de pannenleggers. Tot dfe groep pannenleggers zullen worden toegelaten dege nen, die gewoon zijn dakpannen als collecteurs van oesterbroed uit te zetten. De steun zal voor bedrijven met 50.000 dakpannen of minder 3,5 cent per dakpan bedragen: voor bedrijven met 100.000 dakpannen of minder doch meer dan 50.000: 2,5 cent per dakpan, met dien verstande dat aan een bedrijf van deze categorie ten minste 1750 zal worden uitgekeerd; voor be drijven met meer dan 100.000 dakpannen: 1,5 cent per dakpan met dien verstande dat aan een bedrijf van deze categorie ten minste 2500 zal worden uitgekeerd. Het aantal dakpannen, waarover krachtens deze beschikking steun zal worden uitgekeerd, moet door den betrokken pannenlegger in het seizoen 1940-1941 vóór 1 September worden uit gezet en als collecteurs van oesterbroed gebe zigd, met dien verstande, dat, voor zoover bo venbedoeld aantal het in het seizoen 1939-1940 uitgezette aantal dakpannen overtreft, geen steun zal worden uitgekeerd. Blijkens een rapport, uitgebracht door den directeur van bouw- en woningtoezicht, te Goes, bedraagt de oorlogsschade op Zuid-Beve land f 1.948.888, zoo meldt de N. Rott. Crt. B. en W. van Den Haag hebben onder bij zondere dankzegging aanvaard het door den heer D. J. Balfoort, conservator by den Dienst voor Kunsten en Wetenschappen, ten behoeve van de Muziekbibliotheek ten geschenke ge geven eenige bestaande exemplaar van het door hem samengestelde lexicon „De Europee- sche Blaasinstrumentmakers." HILVERSUM (St. Ludgeruskweekschool) Geslaagd: de heeren A. Berenschot te Twello; F. Borkum te Wijnbergen, C. v. d. Eerde te Utrecht; P. Huls te Bilthoven; F. Hüsken te Wierden; F. Kager te 't Zandt (N.-H.). MAASTRICHT (Kweekschool Broeders O.O.) Geslaagd: A. Eggenhuizen, L. Geeris, J. de Kayzer, S. Knaapen, A. Koendering en P. Kraayvanger. Afgewezen geen. MAASTRICHT (Kweekschool Ursulincn). Geslaagd: C. Bless, S. Blokhuis, D. Harmsen, M. Herwarts en fJl. Holtslag. Afgewezen 1 cand. AMSTERDAM. Geslaagd voor het hoofdvak zang: mej. M. Kliffen; piano; de dames E. van Dugteren, E. J. de Jong—Groenberg, D. S. San ders, N. Sjouwerman en M. C. Stroo; de heeren G. J. T. Lohmann en J. E. M. Giesen; viool: mej. H Vermaas, de heeren J. v. Oort, H. de Reus en O. H. L. van der Vuurst; violoncel: de heer H. van Marken; orgel: de heer J. G. Legene; fluit: de heer J. M. Wilod Versprille.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5