HERDENKINGSPLECHTIGHEID IN DE PATERSKERK **2 Verstopping AUIO Onze onwelriekende grachten De haven Brest genomen Lucht- en vlootbases bestookt Haarlem, 20 Juni Maginotlinie opnieuw doorbroken Toeslagfonds voor land- en tuinbouw T Zelfs in den schaduw van den dood bleef God bij onze strijdenden HONGER MAAKT RAUWE BOONEN ZOET qAKKCR'JCH Duitsch leger bericht DONDERDAG 20 JUNI 1940 STADSNIEUWS Aalmoezenier J. de Wit brengt hulde aan onze gevallenen Plechtige H. Requiemmis EEN MOEDIGE AGENT WEGENS ZEDENMISDRIJF TOT ZEVEN MAANDEN VEROORDEELD REORGANISATIE DREEF Onverantwoord in dezen tij dj zeggen Ged. Staten Maar als de kinderen geen echie honger hebben, wat dan? Geef ze dan het sma kelijke brood van Van der Linden. BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TEL. 13882 EERSTE CONCERT IN HET BLOEMENDAALSCHE BOSCH KATH. VOLKSBOND Aambeien? Huiduitslag? Overtollig vet? Pr. Schieffer's Stofwisselingszouf Jubileum Centrale Werkplaats Haarlemsche Race-club „Excelsior" Herwonnen Levenskracht Oproep collectanten(trices) VERPLAATSING WOON WAGENKAMP Eindelijk goedkeuring van Ged. Staten DE HAARLEMSCHE RECHT- BANK DOET UITSPRAAK PHILIPS en ERRES De klachten daarover zijn al tachtig jaar oud IT AL. LEGERBERICHT Fransche torpedojager tot zinken gebracht Afscheid mr. dr. A. S. Witteveen BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HILLEGOM AGENDA 20 Juni Bioscopen 21 Juni Bioscopen Apotheekdiensten 99 De wijdingsvolle stilte, welke over het gansche altaar van de St. Antoniuskerk aan de Groenmarkt lag gespreid, deed ons denken aan de graven van onze dierbare geval len militairen, die hun trouw aan het vaderland met hun bloed hebben bezegeld. Voor het priesterkoor stond de katafalk, welke met de Ne- derlandsche driekleur en een solda- tenhelm was bedekt. In den koepel boven het altaar hing aan weerszij den de Nederlandsche vlag, die met een rouwfloers was getooid. Onder de sombere tonen van het orgel spel traden enkele militaire autori teiten, gevolgd door officieren, on derofficieren en manschappen van verschililende wapenen, en vele ge- loovigen gisterenmiddag de kerk binnen om de herdenkingsplechtig heid voor onze gesneuvelde solda ten bij te wonen. Nadat de „Miserere" door het koor was ge zongen, besteeg de aalmoezenier, majoor J. de Wit, den kansel en wijdde op sobere maar zeer ontroerende wijze enkele woorden aan hen, die tijdens de oorlogsdagen hun leven voor de ver dediging van het vaderland hebben gegeven. „Wat zijn er schokkende oogenblikken ge weest," aldus de aalmoezenier, „die ons vader land in beroering hebben gebracht en velen in diepe droefheid hebben gedompeld. Maar laat het ons een troost zijn, dat dit alles is geschied met Gods toestemming. Wij kunnen Zijn raads besluiten niet doorgronden, want Zijn wegen zijn onnaspeurlijk. Het moet voor onze gevallenen wel 'n troost zijn geweest te weten, dat in de zwaarste uren, ja zelfs in de schaduw van den dood, hun God bij hen bleef en hen niet alleen achterliet. Nu staan wij voor een altaar dat in rouw gedompeld is en dit rouwbetoon geldt onzen militairen, vaders en jongemannen, die gevallen zijn en in den greep van den dood het lot hebben ondergaan van een vroegtijdige scheiding van hun geliefden. In onzen geest leven wij met hen mede en weten, dat zij hun leven hebben veil gehad voor de verdediging van hun vaderland. Met de gedachte aan hun dierbaren hebben zij hun niet te roemen plicht gedaan, met een moed, die ons aller respect afdwingt. Hoe goed herinneren wij ons nog, dat wij afscheid namen van onze „jongens". Wij druk ten hen de hand en riepen hun een tot weer ziens toe, mocht het niet hier zijn, dan in het hiernamaals. Bij het afscheid vloeiden vele tranen, maar onnoemelijk veel meer stroomden er, toen hun geliefden en wij hen niet meer uit den strijd zagen terugkeeren. In angst en spanning is er gewacht op een bericht. Wel licht waren zij vermist, maar zoolang er geen bericht kwam, was er nog hoop. Maar toen ech ter medegedeeld werd, dat zij gesneuveld wa ren, was die onzekerheid verbroken en wisten wij de droeve werkelijkheid, dat zij hun leven in den strijd hadden gegeven. Maar we weten dat er een algoede God bestaat en dat zal de wreedheid van dit plotselinge scheiden voor velen verzachten. Hun taak is nu volbracht en zij zullen hun belooning ontvangen, waar hun groote of fervaardigheid recht op geeft. Laten wij voor oogen houden, dat geen enkel leven wordt afgesneden zonder den wil van God. Zü hebben tot het einde hun moed getoond en tot het bittere einde hebben zij hun le ven geofferd voor de verdediging van het vaderland. Vele uren hebben wij met onze kamera den doorgebracht vol blijheid en vreugde. Maar nu zijn onze vrienden weggerukt en wij denken nog eens terug aan de graven, die met bloemen waren gesierd en waar wij baden*. „Heer, geef hun de eeuwige rust." En dit gebed storten wij nü weer. want daar voor zijn wij thans te zamen gekomen. Nu voe len wij de liefde voor onze kameraden en wij weten dat wij voor hen gedaan hebben wat wij konden doen. Wij hopen, dat zij thans zijn op genomen in de grootsche engelenkoren, die onophoudelijk God loven en prijzen. Het is uit met hun leven op deze aarde, waar droefenis en ellende heerschen. Zij wachten ons in blijd schap en vreugde en zullen ons gedenken in den strijd, die ons wellicht in de toekomst nog te wachten staat. Vrienden, wij treuren wel om hun heengaan, maar wij moeten moed houden. Zij roepen ons vanuit den hemel toe: „Houdt moed en doet uw best om krachtig de moeilijkheden van het leven op uw schouders te nemen en de vruch ten te verzamelen voor de eeuwigheid. De dood kan de liefde niet uitroeien. Zij blijft altijd triomfeeren! Ook moeten wij tot God een dankwoord richten voor hen. die Hij heeft willen sparen. Wij hebben óók onze offers gebracht in de moeilijke dagen. Wat een droefheid en ellende had de ooriogsgeesel echter nog veel meer over ons land kunnen slaan. Daarom danken wij Hem, dat Hij dien geesel zoo spoedig van ons beeft afgewend. Altijd blijft Hij toch onze her der en leider, die over Zijn kudde waakt en zorgt. Tot slot van zijn herdenkingsrede sprak de aalmoezenier: „Heer. geef onzen gevallen ka meraden de eeuwige rust. Gü, in uw onmete lijke wijsheid, alleen weet wat er nog gebeurt maar spaar ons volk!" Nadat de „Profundis" was gezongen en vijf Onze Vaders waren gebeden voor de zielerust van de gevallenen, verlieten de aanwezigen de kerk. Hedenmorgen om acht uur werd in de St. An toniuskerk aan de Nieuwe Groenmarkt een plechtige H. Requiemmis gecelebreerd door den aalmoezenier majoor J. de Wit, die werd ge assisteerd door pater van der Werf, als diaken en pater Pex als sub-diaken. Rond den katafalk, die met de Nederland sche driekleur, een soldatenhelm en palmen was bedekt, werd de eerewacht betrokken door vier onderofficieren van den motor- dienst te Haarlem en twee matrozen van de Nederlandsche Koninklijke Marine. Deze kerkelijke indrukwekkende plechtig heid werd door verscheidene militaire en burgerlijke autoriteiten bijgewoond. In de eerste rijen hadden onder meer plaats genomen luitenant-kolonel H. Polis, kantonne- mentscommandant te Haarlem, de wethouders mr. dr. F. A. Bijvoet en W. J. B. van Liemt, prof. Alph. Steger, voorzitter van het comité „Voor Onze Gemobiliseerden", mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en Ch. van de Bilt. Verder waren kapelaan Bottelier, oud-directeur der tij delijke Katholieke Militaire Tehuizen, kapelaan van Eeken, vele officieren, onderofficieren, manschappen van verschillende wapenen en zeer vele geloovigen bij de plechtigheid tegen woordig. Na het H. Evangelie besteeg aalmoezenier majoor J. de Wit den kansel en herdacht in korte woorden het heengaan van onze Ne derlandsche militairen, die gedurende den oorlog op het veld van eer hun leven voor het vaderland hebben geofferd. Hij spoor de alle aanwezigen aan, gedurende dit H. Misoffer veel te bidden voor de zielerust van hen, die in den strijd het leven hebben gelaten. Het bekende koor der parochiekerk „Benedi- camus Domino", onder leiding van den dirigent Fr. Pielage, bracht met medewerking van den organist H. Kammeyer de Messa da Requiem van Don Lorenzo Perosi ten gehoore. De heeren K. Bakker, bariton, Leder en Jansen, ténoren, brachten gedurende deze drie-stemmige Re quiemmis Op voortreffelijke wijze enkele soli ten gehoore, die vee! bijdroegen tot de indrukwek kendheid van dezen rouwdienst. De negenjarige S., wonende aan de Heeren- vest, is gistermiddag toen hij aan de Bakenes- sergracht aan het vischen was, in het water gevallen. De 36-jarige J. J. Hollander, agent van politie, zag dit op een afstand gebeuren en onmiddellijk snelde hij toe. De agent zag, dat de jongen reeds voor de derde maal onder water verdween en zonder een oogenblik te aarzelen, sprong hij gekleed in de gracht. In het midden van het water slaagde de agent er in den jon gen te grijpen en aan wal te brengen. Hij zelf is aan den kant gekropen. Een 27-jarige man, die eveneens een poging deed om het knaapje te redden, werd door den agent door handreiking op het droge gebracht. De negenjarige jongen had geen letsel beko men en is door een lid van den Ongevallen Dienst naar zijn huis gebracht. De dappere agent, die zonder een oogenblis te twijfelen had ingegrepen, kreeg bij de red- ningspogingen water binnen. Vier weken geleden stond voor de Haarlqm- sche Rechtbank een 36-jarige vrouw uit IJmui- den terecht wegens overtreding van artikel 251 bis. Door haar practijken had zij een meisje van het leven beroofd. De Officier van Justitie eischte een jaar gevangenisstraf. De Haarlemsche Rqchtbank heeft heden von nis gewezen en de vrouw veroordeeld tot een gevangenis van zeven maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Het is alweer geruimen tijd geleden, dat de Haarlemsche gemeenteaad besloot om de Dreef te reorganiseeren. De rails zouden daardoor uit den rijweg verdwijnen en in de grasbaan achter het z.g. „schelpenpad" geplaatst worden. De verdeeling van de vrij gekomen ruimte zou dan volkomen verkeers-technisch verantwoord wor den. Het lag in de bedoeling met het werk eind dezer maand te beginnen, wanneer de verbete ring van den Wagenweg gereed gekomen is. Het object werd ais normaal werk beschouwd. Naar wij vernemen hebben Ged, Staten van Noord-Holland het raadsbesluit niet goedgekeurd, omdat dit college het in dezen tijd niet verantwoord acht, een bedrag van f 63.500.uit te geven voor een dergelijk, ondergeschikt doel. Vrijdagavond zal het eerste concert, in dit sei zoen, in het Bloemendaalsohe Bosch worden ge geven. Onder leiding van Marinus Adam zal wor den uitgevoerd: 1. Hongaarsclie Marsch, Heet. Berlioz; 2. Ouverture „De barbier van Seviila", G. Rossini; 3. Oud-Nederlandsche dansen, Ju lius Röntgen; 4. Drie fragmenten uit de quasi ernstige opera „De Doge van Venetië", Joh Wagenaar; pauze; 5. Ouverture „Tzar und Zimmermann", Lortzing; 6. Wiener Blut(wal- zer), Joh. Strauss; 7. Ballet uit de Opera „La Reine de Saba", Ch. Gounod. Met het oog op de verduistering begint het concert, te half acht. Heden, Donderdag 20 Juni, houdt de Kath. Volksbond een buitengewone bestuursraadsver gadering, waar de huidige toestand besproken zal worden en welk standpunt ingenomen moet worden. Alle bestuursleden der onderafdeelingen worden vriendelijk 'verzocht deze buitengewone bestuursraadsvergadering bij te wonen, daar er bijzondere belangen behartigd moeten worden. DAN Men voelt zich vrijer en gezonder. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.T5 bl] apothekers en vakdrogisten. A. NATTERMANN CIE, KöLN-BRAUNSFELD Op 28 Juni zal de heer F. Boots wonende in de Dr. Schaepmanstraat 116 zwart, den dag herdenken, dat hij* 25 jaar geleden als hulp wagenmaker bij de Centrale Werkplaats in dienst trad. Het zal den jubilaris op dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag avond een trainingsrit over een afstand van 39 K.M. Trots den sterken wind werd de afstand gereden in een tijd van 1 uur 4 min. Er wisten zich zes renners af te scheiden van de groep, bestaande uit de renners T. Jansen, H. v. Dijk, J. Lasschuit, C. Boersma en J. Walgien. De uitslag werd: 1 Evert Zekveld; 2 Ben Kleinhout; 3 Henk v. Es; 4 Bas Fennis; 5 Manus Taverne; 6 Charel Schelf out. De junioren reden over een afstand van 26 K.M.; het was een spannende wedstrijd; de uitslag werd als volgt: 1 Henk Jas; 2 Ketting; 3 Schipper; 4 Tholen; 5 Van de Meulen; 6 Pette; 7 Langeveld. Nog enkele dagen scheiden ons van den bloempjesdag van „Herwonnen Levenskracht." Zaterdag 29 Juni is het de groote en gewichtige dag voor Herwonnen Levenskracht. Herwonnen Levenskracht gaat op een da» in de week een bloempjesdag organiseeren. Kan het? Zal hij slagen? Als het plaatselijk comité kan rekenen op honderden medewerkers (sters), dan kan het een succes worden. Wat moet er al niet gebeuren op zoo'n dag! Tientallen dames en heeren moeten de drukste punten der stad bezetten. De huis-aan-huis- collecte vraagt eenige honderden medewerk sters. Wie zal zich willen onttrekken aan het mooie werk der tuberculose-bestrijding en tuberculose-verzorging? Wat de volkskracht ondermijnt, dat is nog altijd de tuberculose. Dames, jongedames en heeren, geeft U in grooten getale op als collectrice of collectant voor den geheelen dag of enkele uren van den dag, door U zelf te bepalen. Ouders, stelt Uw kinderen boven de 14 jaar eenige uren beschik baar voor de tuberculose patiënten. Overtuigt hen van het lijden van de patiënten en de hooge kosten van een verpleging. De jeugd is bereid om te helpen,- als de ouders hen daartoe aan sporen. Nog eenmaal een vriendelijk verzoek: wie helpe kan en helpe wil, geve zich terstond op om op Zaterdag 29 Juni te helpen collecteeren aan de volgende adressen: B. Reijnders, Zomer - vaart 134; A. J. Overtoom, Marsstraat 127; W. J. van Leeuwen, Rijksstraatweg 8, Tel. 12036; Th. Uiterdijk, Leidschestraat 24 zwart; M G. Doek, Voorduinstraat 40; C. Th. Schoof, Wel tevredenstraat 34; Mevrouw Baltussen, Delft laan 161, Tel. 23629; N. van Attekum, Tuinlaan- tje 2 j; L. van Kessel, Kruistochtstraat 60; J. M. Boekei, Lotterstraat 11; J. W. Bonfrer, Maas straat 64 en in het gebouw S.f Bavo, Tel. 10049, Naar wij vernemen hebben Ged. Staten van Noordholland thans goedgekeurd het besluit van den Haarlemschen gemeenteraad om het woonwagenkamp aan den Oudeweg te verplaat sen naar het N. B. Spaarne, bij den woonsche penhaven. De Haarlemsche rechtbank heeft hedenmor gen den 20-jarigen assistent-bedrijfsleider uit Bussum, die door onoplettendheid op den Pro- vineialen weg te Zaandam een ernstig ongeluk had veroorzaakt, veroordeeld tot een boete van f 15 subs, negen dagen. De 46-jarige vertegenwoordiger, die op roeke- looze wijze bij Velsen een vrachtauto had gepas- ook in uucKKooi HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 TELEFOON 12762 HAARLEM Wij kregen een dezer dagen een boekje in handen, dat in 1871 bij de firma de Haan te Haarlem gedrukt werd en waaruit blijkt, dat er in die dagen reeds weinig steden in Nederland waren, waar zooveel en zoo dik wijls over het stinken der grachten en sin gels werd geklaagd, gesproken en gerappor teerd als Haarlem. Het is niet onaardig daar juist nu aan te herinneren, nu wij in Haar lem doende zijn een geheel nieuw riool stelsel op te bouwen, waarvan wij met re den hopen, dat het ons binnen een jaar of tien weer zulk helder en zoet water in de gracht zal brengen, dat wij er onze visch- colleges hun vischwedstrijden in kunnen laten houden in plaats van ze daarvoor naar de Haarlemmermee te moeten sturen of tot zelfs boven het Noordzeekanaal. De kwestie is, volgens genoemd boekje, dus minstens zeventig jaar oud, en reeds toen waren er „vele rapporten van meer of minder grooten omvang uitgebracht, waren voorstellen tot verbetering gedaan en waren die gedeelte lijk uitgevoerd en gedeeltelijk blijven steken. Als wij dus de eerste klachten over de stinken de Haarlemsche grachten op een jaar of tach tig terug stellen, zijn wij aan den veiligen kant en mogen wij vastleggen, dat de twee of drie millioen gulden, welke wij nu voor een nieuw rioolstelsel hebben uitgetrokken, met overhaast zijn gevoteerd. De schrijver van het boekje, de heer J. Swcns, die zelf een onderzoek naar de oor zaken van het stinken der grachten heeft ingesteld en daarvan in het boekje verslag uitbrengt, geeft den raad, den afvoer van privaatstoffen niet meer in de grachten en singels te doen plaats hebben, omdat deze driewerf schadelijk is: die afvoer bederft de lucht, die de Haarlemmers inademen; bederft het water, dat zij moeten drinken (er was toen nog geen duinwaterleiding!) en Infec teert den bodem, waarop de Haarlemmers wonen. Daardoor is hij een oorzaak van het ontstaan van vreeselijke ziekten en van dood. De heer Swens beval aan, de duinen en onze uitgestrekte heidevelden door mid del van die privaatstoffen productief te maken. Tot aan het jaar 1859 liep, zoo vertelt de heer Swens, van het Spaarne tot aan de Nieu we Gracht de thans Gedempte Oude Gracht, die ten Noorden van de Zijlstraat den naam van Kraaijenhorstergracht droeg (nu Nassau- laan). Reeds sinds eenige jaren, maar vooral na het afsluiten en droogmaken van de Haarlem mermeer, vertelt hij, was deze Oude Gracht des zomers alleronaangenaamst gaan stinken. Daar over werd geklaagd, geredeneerd en gerekwes- teerd, geschreven en gewreven tot eindelijk het stadsbestuur besloot die gracht benevens de Raaks en de Beek te dempen. De zwarigheden, welke hierbij moesten worden overwonnen, wa ren niet gering, zoo gaat de heer Swens verder. De Oude Gracht diende bij het ontstaan van brand voor den aanvoer van bluschwater. Daar in liep niet alleen het hemelwater van de aan beide kanten staande huizen, maar tevens het spoelwater der keukens en de inhoud der pri vaten uit. Bovendien werd de vraag opgewor pen: zal, als wij de Oude Gracht dempen, om daardoor op die plaats van stank ontslagen te worden, deze niet gedreven worden naar het Spaarne en de Nieuwe Gracht, waar de beide einden van het groote riool zullen uitmonden? De ondervinding heeft bewezen, aldus prees de heer Swens den toenmaligen directeur van Openbare Werken van Haarlem, den heer v. d. Arend, dat al die zwarigheden, voor zoover ze binnen het bereik der bouwkunst lagen, mees terlijk overwonnen zijn. Er was, toen de heer Swens zijn opstel publiceerde, nog nimmer ge brek aan water tot blusschen van brand ge weest en ook van den stank aan Spaarne en Nieuwe Gracht had men nimmer last gehad De Nieuwe Gracht was reeds bij het dempen der Oude Gracht verre van reukeloos en op den duur zou dit in elk geval, onverschillig of men dc Oude Gracht gedempt had of niet, toch toe genomen zijn, meent hij. Als wij het rapport van den heer Swens goed lezen, krijgen wij den indruk, dat het stinken der grachten in Haarlem sinds 1871 niet erger is geworden, zoodat het ons voorkomt, dat het gemeentebestuur zich wel iet® van de meening van den heer Swens heeft aangetrokken. Inder daad is het met het loozen van faecaliën op de grachten zeker niet erger geworden. Vermelding verdient nog, dat een zeer ver spreide meening in 1871 was, dat het stinken van de Leidschevaart en andere grachten moest worden toegeschreven aan het water, dat van de katoenfabrieken van Previnaire aan den Kinderhuissingel en die van Wilson ter hoogte van het tegenwoordige Wilsonplein kwam. Sinds 1871 zijn beide fabrieken echter verdwe nen en de oudere Haarlemmers kunnen getui gen, dat de stank niet noemenswaard is vermin derd. Integendeel, kort na den oorlog van 1914 1918 hebben wij enkele jaren bijzonder veel last gehad van de grachten. Vooral als er regen op komst was. Aan den toenmaligen Inspecteur der Volksgezondheid werd een rapport gevraagd, maar als wij ons niet vergissen is dit nimmer uitgebracht. Na eenigen tijd werd echter het idee geopperd, dat de stank wel eens te wijten zou kunnen zijn aan een teveel aan zeewater, dat in onze grachten voorkwam, waardoor het water brak was en de biologische reiniging sterk verzwakt was geworden. Toen Rijnland meer zoet water binnengelaten had, ging het inder daad veel beter en nu is het eigenaardig, dat ook de heer Swens in zijn rapport, zij het terloops, herinnert aan een onderzoek, dat in 1827 was in gesteld naar de oorzaken van den stank der Am- sterdamsche grachten. Een meneer, die in de Amsterdamsche commissie van onderzoek de minderheid vormde, gaf in een minderheidsrap port als zijn meening te kennen, dat de Amster damsche stank te wijten was aan het vermengen van het nu en dan binnenstroomende IJwater met het grachtwater van de hoofdstad. De an dere heeren van de commissie waren het niet met hem eens, maar hij blijkt er toch niet zoo ver naast te zijn geweest. Over een paar jaar zullen er in Haarlem heelemaal geen faecaliën en vuil keukenwa ter op de grachten meer afgevoerd worden en zullen wij den toestand weer terug krijgen uit den tijd van Hildebrand, die zijn commies aan de Houtpoort in zijn vrije uur tje een dobbertje laat uitgooien in het water van den RaamsingeL HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 20 Juni (D. N. B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: In Bretagne is de Fransche oorlogsha ven Brest ingenomen. In Normandië is ook de benedenloop van de Loire, van Nantes tot Tours, bereikt en op sommige plekken gepasseerd. In de kromming van den mid denloop der Loire wordt de achtervolging van den vijand via den sector Cher en via Bourges voortgezet. Ten Zuiden van de Loi re deden eenheden gevechtsvliegers aanval len op den wijkenden vijand. Waar nog nes ten van verzet gevormd werden, steunde 't luchtwapen de actie van het leger. In het noorden van Lotharingen werden resten van het verslagen Oostelijke Fransche leger, voor zoover zij niet gevangen genomen werden, in het gebied van de Moezel, tus- schen Epinal en Toul, alsmede in het cen trale deel en een deel van de Opper-Vo- gezen steeds meer in het nauw gebracht. Epinal, Toul en Lunéville zijn in onze han den. Op de Maginot-linie, aan weerszijden van Diedenhofen, wordt verder gestreden. Ten westen van Weissenburg werd de Magi notlinie opnieuw doorbroken. Eenheden stu ka's en gevechtsvliegtuigen vernielden met vol treffers een groot aantal vestingwerken. Het Duitsche Straatsburg werd vanuit het Zuiden en het Oosten ingenomen. Op de kathedraal waait de Duitsche oorlogsvlag. In de Bourgondische Poort is de vereeniging van de troepen, die van Belfort en van den Boven-Rijn optrokken voltooid. Het aantal van de alleen p 19 Juni gemaakte gevangenen be draagt meer dan 200000. onder wie de opper bevelhebber van het 10de Fransche Leger Alt- meyer, met zijn stafchef. Sinds den lOen Mei hebben vijandelijke en wel overwegend Britsche vliegtuigen des nachts voortdurend open Duitsche steden aangevallen. Ook in denafgeloopen nacht zijn van deze aanvallen weer 8 burgers het slachtoffer ge worden. Het Ruitsche luchtwapen is thans met de vergelding tegen Engeland begonnen. In den nacht van 19 op 20 Juni hebben eenheden ge vechtsvliegers de als Britsch bewapeningscen trum bijzonder belangrijke stikstoffabrieken van Billingham met talrijke bommen van zwaar kaliber aangevallen. Hevige branden wezen reeds op 50 K.M. afstand den weg aan de later komende eenheden. Voorts werden benzine-opslagplaatsen te Huil in brand geschoten. Twee Duitsche „Schnellboote" hebben ten Westen van Dungeness, vlak vor de kust van het Engelsche Kanaal, een schip van 4000 bruto-register ton tot zinken gebracht. Een onderzeeboot bracht een vijandelijk tankschip van 8000 bruto register-ton tot zinken. Aan een andere duikboot gelukte het drie schepen uit een vijandelijk convooi weg te schieten. De totale verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren 21 vliegtuigen, 6 Duit sche vliegtuigen worden vermist. De snelle verovering van de sterke vesting Verdun, met haar moderne forten, op 15 Ju11' j.l. is te danken aan het dappere en vastbe raden optreden van vele commandanten. Bijzonder onderscheiden hebben zich daarbij de eerste luitenants Stein en Von Witzendorff en de Oberfeldwebel Samel, allen van regimen ten infanterie, alsmede de luitenant Roennecke en de onderofficier Claus van een afdeeüng pantserjagers. Bij den doorbraak van de Magi notlinie en bij de snelle insluiting van den vijand in Elzas-Lotharingen en Bourgondië hebben zich vooral onderscheiden de vlieger eenheden, onder leiding van luitenant-generaal Ritter von Creim en van generaal-majoor Von Richthofen, alsmede een afdeeüng gevechts vliegers onder leiding van hauptman Steiner- ERGENS IN ITALIë, 20 Juni (Stefani). Legerbericht no. 9 van het algemeen hoofdkwar tier van het Italiaansche leger luidt als volgt: In de Middellandsche Zee zijn tal van lucht- en vlootbases, t.w. Bizerta, Chiso- naccia, Borgo, Ajacci», Campo dello Oro, Calvi Bonifacio en Porovecchio door onze luchtmacht beschoten en met bommen be stookt. Er werd aanzienlijke schade aange richt. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Een Italiaansche duikboot heeft nog een Fransehen torpedojager van 2500 ton getor pedeerd en tot zinken gebracht. In Noord-Afrika duren de krijgsverrichtin gen aan de grenzen van Cyrenaica voort met actieve deelneming van onze luchtmacht, die verscheidene vijandelijke gevechtswagens ver nielde. Een Engelsch vliegtuig werd in een ge vecht neergehaald. Twee Italiaansche jacht vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Oost-Afrika werden de vijandelijke bases, van Aden, Zeila, Port Soudan en andere in Soudan en Kenya gebombardeerd. Er zijn branden ontstaan en vliegtuigen op den grond werden vernield. Een Italiaansch vliegtuig is niet terugge keerd. De vijand heeft zijn vluchten boven Ligurië en Sardinië herhaald. Er vielen geen slachtof fers en er werd geen schade van be teekenis aangericht. seerd en daardoor een ernstig ongeluk had ver oorzaakt, werd door de Haarlemsche Rechtbank veroordeeld tot 14 dagen hechtenis met zes maanden intrekking van rijbewijs. Een houtbewerker uit de Zaan, die op listige wijze van zijn grootvaders geldpotje profiteerde en f 242.50 met zijn gezin had opgebruikt, werd veroordeeld tot 3 maanden onvoorwaardelijk. Zooals bekend, zal mr. dr. F. S. Witteveen, administrateur ter provinciale griffie van Noord-Holland, op 1 Juli Wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, zijn loop baan als ambtenaar afsluiten. Hij zal op Don derdagmorgen 27 Juni afscheid nemen van het griffie-personeel en des middags om 3 uur in de anti-chambre van het griffiegebouw recipieeren. Getrouwd: 20 Juni: H. G. Kruse en A. Pol; M. Klok en A. Janssen; H. de Baat Doelman en A. J. de Haan; A. A. Stol en M. Kooiman; J.van Bragt en J. C. Kohier; J J. C. Evers en V. J. W. Tesch. Geboren; 18 Juni: C. A. W. DuisterhofTer poorten, 2 z.; 19 Juni: E. de Graaf—Pilmeijer, d.; M. Paans—Soldat, z.; M. Reijenga—Borger- ding. d.; G. van der Lindende Hoop ,z.; 20 Juni; J. M. KoopsEbbing, d. Overleden; 18 Juni: j. Smit, 90 j., Zijlweg; F. G. M., 3 mnd., z. van F. J. v. Doomewaard, Dolfijnstraat; H. Jongejan, 85 j„ v. Zeggelen- straat; Th. J. v. d. Putten, 56 j., Parklaan; S Huizenga, 71 j„ Raamvest; 19 Juni: J. H. Kemper. 53 j„ Oranjestraat; G. Veldhuis, 70 j., Gierstraat; F. J. Paijens, 62 j., Kamperlaan; J. C. Roosdorp, 69 j„ Schotersingel. F. J. Paijens f Op 61-jarigen leeftijd is Jsteren in de Mariastichting te Haarlem, waar hij reeds eenige dagen verpleegd werd, over deden de heer F. J. Paijens, in leven le direc teur van de gasfabriek en het waterbedrijf al hier. Gedurende ongeveer 36 jaren admini streerde hij deze bedrijven op uitstekende wijze. De T. B. C.-bestrijding en de R. K. Wijkver pleging hadden zijn bijzondere belangstelling en steun, Gebouw St. Bavo: bestuur Politieambtenaren, 10 uur; Rechtskundig Bureau, 7—8 uur, be stuursraad R.K. Volksbond, 8 uur; R.K. Bevol kingsbureau, 8 uur. Groote of St. Bayokerk: Orgelconcert door George Robert, 34 uur. St. Antoniuskerk, N. Groenmarkt: Voor mili tairen: plechtige gezongen H. Requiemmis, 8 u- Stadsschouwburg: Concert H.O.V., 7.30 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huys van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10-— 12 en van 2.305 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19® en 20e eeuw, 10—5 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Rembrandt: „Operabal", voor volwassenen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Als een dief in den nacht", boven 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor; „Doodloopende Straat", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het Heerenpensionaat", 18 jaar, 2,30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cassidy zegeviert" en „De Zeelie den", volw. Gebouw St. Bavo: Schaakclub St. Bavo, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 urn'. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 10—4 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10—" 12 uur en 2.30—5 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 105 uur. Rembrandt: „De première der butterfly", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Als dooden herrijzen", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Razzia in New-York", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Spaarne: „De Sensatiejacht" en „Professor, pas op!" De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A- Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; GriJ' seels Van Hees, Lange Veerstraat 19, tel- 11000; Frans Halsapotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; Heemsteedsche Apotheek, Binnen weg 98, Heemstede, tel. 28197. Steeds geopend zijn: Elswout-apotheek, Blee- mendaalscheweg 341; Aerdenhout-apotheeK. Zandvoortschelaan, tel. 26772; Bloemendaa1" sche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, ten 22181. Het bestuur van het toeslagfonds voor het land- en tuinbouwbedrijf in Noordholland heeft de tweede uitkeering voor het con tractjaar 1939-1940 vastgesteld. Bereids werden de noodige uitkeerings- staten aan de plaatselijke commissies toe gezonden, zoodat die commissies over de noodige gegevens beschikken. Rechthebbende arbeiders dienen zich met hun trouwboekje en eventueel het bewijs van lidmaatschap van hun organisatie te melden aan het adres, waar zij in de maand Januari 1.1. hun eerste uitkeering hebben ontvangen. Het overleggen van een patroonsverkla ring is voor deze tweede uitkeering niet vereischt. êev bee

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6