Duitsche troepen ook in Lyon binnengerukt Moeder en zoontje doodgereden Fransche stap bij Italië Fransche radio: „Blijf kalm, wij strijden nog" Frankrijk wijkt voor Japansche eischen Bouw noodwinkels te Rotterdam 40.000 Franschen naar Zwitserland gevlucht H. Vader ontvangt den Franschen ambassadeur Eveneens verzoek om wapenstilstand Duitsch bericht over nieuwe luchtraids Duitsche pers zegt: „geen medelijden" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 21 JUNI 1940 OCHTENDBLAD HALF FRANKRIJK REEDS BEZET Ongeluk voor de oogen Van den vader gebeurd Krijgsgevangenen naar Canada? PéTAIN OVER REDEN VAN DE NEDERLAAG In afwachting der onderhandelingen ACCOORD TE TIENTSIN THANS IN WERKING Wapenver Voer uit Indo- China naar Tsjoenking stopgezet EISCHEN DER JAPANNERS INZAKE VERRE OOSTEN Aanbesteding van een totaal van 223 BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal 1 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22452 Geallieerde troepen wijken naar Zwitserland Franschen trekken in de Alpen terug TSJANG KAI SJEK OVER DEN STRIJD IN CHINA Japanners genoodzaakt tot in tense militaire aetie „Genotzucht heeft de offervaar digheid overwoekerd Strenge maatregelen van orde in Vaticaanstad GEHEIME ZITTINGEN VAN BRITSCH PARLEMENT Ergens in Italië, 20 Juni (Stefani). De Fransche regee ring heeft zich vanmorgen tot de Italiaansche regeering ge wend, door tusschenkomst van de Spaansche regeering, met het verzoek te onderhandelen over een wapenstilstand. De Italiaansche regeering heeft door tusschenkomst der zelfde regeering geantwoord in ter men, gelijkluidend aan het ant woord der Duitsche regeering, n.l. dat zij de namen der Fran sche gevolmachtigden ver wacht, wien dan plaats en tijd voor een ontmoeting bekend zullen worden gemaakt. Italiaansche persstem Engelsche en Fransche havens gebombardeerd Weer Engelsche bommen hij Hamburg Ook regeling inzake zilver- kwestie getroffen Japansch protest tegen wapentransporten De toestand te Sjanghai Het Woord DE NIEUWE TOESTANDEN IN LITAUEN Vele ambtenaren en officieren werden ontslagen De komende Amerikaansche conferentie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op psg. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. .Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERN, 20 Juni (Stcfani). De Duitsche troepen zijn vanmorgen om zes uur Lyon binnengerukt zonder weerstand te ontmoe ten. De Duitsche autoriteiten hebben de Fransche autoriteiten uitgenoodigrd op hun post te blijven en samen te werken tot hand having van de orde. De Duitschcrs bezetten de bruggen over de Rhóne, de kazernes, de wapen- en mu- nitieopslagplaatacn, de kruithuizen en de fabrieken. Een tweede colonne bezette Roannes en Guloz, waarmede zij Savoye binnendrong. De Fransche douaneambtenaren namen de wijk naar Zwitserland. De Duitsche troepen maken zich verder gereed St. Etienne te bezetten, een in dustrieel centrum voor de vervaardiging van automatische wapenen. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De negentiende Juni bracht ook in den Elzas en in Lotharingen, waar de Fransche eenheden nog in de laatste dagen taaien tegenstand boden, een merkbare verslapping van de vijandelijke strijdkracht. Door de verovering van Epinal, Toul en Lunéville, is de bewegingsmogelijkheid voor de Fransche formaties verder verminderd. Aan beide zij den van Diedenhofen wordt evenals voor heen om de Maginotlinie hardnekkig ge vochten. Door de bezetting van Brest is v practisch geheel Bretagne bezet. In totaal is ongeveer de helft van Frankrijk vast in Duitsche hand. Wat de acties van het luchtwapen tegen Engeland betreft, is voornamelijk de aanval op de stikstoffenfabriek te Billingham belangrijk. Deze fabriek is voor de Britsche bewapenings industrie van groote beteekenis. Ook de succesvolle aanval op de petroleum- opslagplaatsen van Hull is belangrijk. Hierdoor is het middengedeelte van de Engelsche oost kust opnieuw een oorlogstooneel geworden. Naar Reuter bericht maakte de Fransche radio bekend, dat de verduistering thans wordt uitgebreid tot het Rhónegebied. De winkels in dit gebied hebben instructie ge kregen Duitsch geld aan té nemen. De Rhóne- en Saönebruggen worden door Fran sche politie bewaakt. In Lyon is het volgens Havas, ondanks de Duitsche bezetting, zeer rustig. De prefect van de Rhóne, evenals de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, zijn op hun post gebleven. De openbare diensten functionneeren normaal; de straten zijn echter geheel verlaten. De ontwapende politie doet haar dienst als in normale tijden. De overheid heeft een be roep gericht tot de bevolking, waarin zij er op wijst, dat het de plicht is van iederen Fransch- man om zich onder deze omstandigheden waar dig te gedragen. De vice-admiraal, die gouverneur is van Toulon, heeft eraan herinnerd, dat de ver klaring betreffende open steden geen be trekking heeft op de militaire haven dezer stad. Deze haven zou zich in geval van een aanval met alle haar ter beschikking staande middelen verdedigen. Te Bern wordt officieel medegedeeld, dat in den afgeloopen nacht in de streek van St. Ur- sanne geallieerde troepen ter sterkte van 28.000 man, onder wie 16.000 Polen en 12.000 Fran schen, met 7800 paarden over de ZWitsersche grens zijn getrokken. De troepen werden ont wapend en in het binnenland geïnterneerd. Het Zwitsersche telegraaf agentschap pre ciseert, dat tot dusver 40.000 Fransche sol daten naar Zwitserland zijn gekomen. Hun aantal neemt nog steeds toe. ROME, 20 Juni (D.N.B.) De Popoio di Roma meldt uit Genève, dat de Fransche troepen aan de Italiaansche Alpengrens bevel zouden gekregen hebben zich uit de meest vooruitgeschoven stellingen terug te trekken. Het blad ziet hierin de belangrijkste gebeurtenis op de Italiaansche oorlogsterreinen. De hier mede beginnende terugtrekking van het Fransche Alpenleger geschiedt, zoo schrijft het blad, onder den druk der Duitsche colonnes, die uit Lyon naar het Zuiden van het Rhónedal optrekken, en onder den gelijktijdigen druk van het Italiaan sche leger aan de Alpengrens. Omstreeks vijf uur Donderdag middag is te Sittard, even voorbij den hoek RijkswegWilhelmina- straat, een zeer ernstig verkeerson geluk geschied, waarbij een circa dertig-jarige moeder en haar zoontje onder de oogen van den vader op slag werden gedood. Het echtpaar H„ woonachtig in de woning groep „Sanderbout" te Sitcard, fietste in de Wilhelminastraat in de richting van het' Bis schoppelijk college. De moeder had het kind Van vier jaar achter op de fiets. Door tot nu toe onbekende oorzaak werd de fiets van de moeder door een vrachtauto met oplegger van de firma J. B. uit Venlo, welke achter het echtpaar reed, gegrepen, met het gevolg, dal de vrouw en het knaapje onder de wielen van den zwaren wagen terecht kwamen. Zij waren op slag dood, zoodat de ijlings inge roepen geneeskundige hulp niet meer noo- dig was. Ook geestelijke hulp werd inge roepen. O Nadat de politie ter plaatse een onderzoen had ingesteld, werden de stoffelijke resten haar het R.K. ziekenhuis „De Goddelijke Voorzienigheid" vervoerd. De vader, die het verschrikkelijke ongeluk Van dichtbij had zien gebeuren, geraakte zeer overstuur. Hij werd een huis binnen gebracht. vanwaar hij later naar zijn woning is vervoerd. Overal betuigde men zijn deelneming met öit tragische ongeluk. Itsjang en ondanks de bombardementen op Tsjoengking, ongebroken is. De maarschalk zeide verder, dat met de be reidheid van Frankrijk om de wapens neer te leggen, het eerste stadium van den Europeeschen oorlog'ten einde is. De verdere ontwikkeling en het einde van den Europeeschen oorlog zullen naar zijn meening aan China ten goede komen. Wat de huidige operaties tusschen de Hanrivier en Itsjang betreft verklaarde de maarschalk, dat de Japanners klaarblijkelijk overtuigd werden van de onmogelijkheid den oorlog tegen China te winnen, wanneer zij hun militaire inspanningen niet tot het uiterste zouden opvoeren. Dit blijkt ook uit de intensiteit der vijandelijke militaire acties. Na een toelichting te hebben gegeven op den militairen toestand in het gebied van Itsjang, zeide de maarschalk er van overtuigd te zijn, dat de vijandelijke strijdkrachten ten Westen van de Hanrivier volkomen vernietigd zouden worden. TSJOENGKING, 20 Juni. (D.N.B.) In een Maandag uitgesproken en eerst thans gepubli ceerde redevoering heeft Tsjang Kai Sjek er op gewezen, dat de geest van weerstand der Chi nezen, ondanks de Japansche aanvallen bij OTTAWA, 20 Juni (Reuter). De eerste mi nister, Mackenzie King, heeft heden medege deeld, dat Canada bereid is krijgsgevangenen en geïnterneerden uit Groot Brittannië op te ne men. Hij voegde hieraan toe dat Engeland deze gevangenen en geïnterneerden wil evacueeren, aangezien men vreest, dat tijdens een Duitschen inval ongeregeldheden zouden kunnen ontstaan. GENËVE, 20 Juni (D.N.B.) In een radio rede heeft minister-president Pétain heden middag gezegd,"^é-t de regeering gisteren de gevolmachtigden heeft benoemd met de op dracht de voorwaarden van den tegenstander in ontvangst te nemen. Hij heeft dit besluit genomen met het bittere hart van een soldaat, omdat de militaire toestand hem daartoe heeft ge dwongen. Sedert 13 Juni is een verzoek om wapenstilstand onvermijdelijk geweest. Als een van de redenen hiervoor gaf Pétain aan, dat op 1 Mei 1917, ondanks drie moord dadige oorlogsjaren, het Fransche leger nog 3.280.000 man telde. Bij den aanvang van den jongsten slag waren er 500.000 man minder. In Mei 1918 stonden 85 Britsche divisies aan Fransche zijde, in Mei 1940 waren het er slechts tien. Thans is de min derheid van het Fransche materiaal nog grooter dan de minderheid van de troepen macht. Frankrijk heeft thans minder vrienden, te weinig kinderen, te weinig wapenen en te weinig bondgenooten. „Laten wij uit den verloren slag een les trekken", aldus vervolgde Pétain. „Sedert den oorlog heeft de genotzucht den geest van offervaardigheid overwoekerd. Men heeft elke inspanning willen vermijden. Thans treft het ongeluk ons. Ik was bij u in de dagen van roem, ook in deze donkere dagen wil ik bij u blijven." ROME, 20 Juni. (D.N.B.) Z. H. de Paus heeft heden den Franschen ambassadeur bij den Heiligen Stoel ontvangen. Verder wordt bericht, dat in Vaticaanstad de bewaking streng wordt gehandhaafd. Men let er op, dat nergens een meening over den oorlog tot uiting komt. Zoo is het in de openbare ge legenheden van Vaticaanstad verboden gesprek ken te voeren over de oorlogsgebeurtenissen of over buitenlandsche politiek. De Vaticaansche politie heeft order hier streng op toe te zien. Bovendien heeft zij er voor te zorgen, dat de verduisteringsmaatregelen stipt worden doorge voerd. LONDEN, 20 Juni (DNB) Het Hoogerhuis en het Lagerhuis zijn vanmiddag in geheime zittingen bijeen geweest. Naar verluidt, zijn ontwerpen voor de landsverdediging in het binnenland besproken. AAN DE FRANSCHE GRENS, 20 Juni. (D.N.B.) De directeur van de Fransche radio heeft over de Fransche zenders een rede voering gehouden. Hij zeide o.m. over de redenen van het verzoek om een wapen stilstand: „Bij den slag in Vlaanderen hebben wij groote hoeveelheden oorlogsmateriaal verloren. Het is voor ons niet voldoende dappere soldaten te heb ben, maar men moet weten, dat het aankomt op den goeden wil van eiken Franschman om te werken. De grootste reserves in onze steen- koolgebieden in het noorden hebben wij ver loren. De voornaamste spoorwegen zijn door den vijand bezet, evenals verschillende fabrieken, die voor het leger werkten. Met dit alles moeten wij rekening houden. Daarom heeft de regee ring om een wapenstilstand gevraagd. Wij moe ten de kans om te leven aangrijpen." Aan het einde van de rede werd het Fransche volk toe geroepen: „Blijft kalm, wij strijden nog." Zooals reeds in een deel onzer vorige op lage werd bericht, zijn als onderhandelaars van Fransche zijde aangewezen generaal Huntziger, ambassadeur Noel, vice-admiraal Lclu en de generaal der luchtmacht Ber- geret. De mcdedceling hierover werd aan de Duitsche regeering overgebracht. Zooals Havas uit Bordeaux bericht, is de Fransche ministerraad heden om 9 uur bij eengekomen onder voorzitterschap van den minister-president. De zitting werd om 11 uur 30 gesloten. De door de Fransche regeering aange stelde gevolmachtigden zijn naar officieel wordt medegedeeld vertrokken om zich in verbinding te stellen met de Duitsche ge volmachtigden. Ambassadeur Leon Noel is 53 jaar. Van op leiding is hij jurist. Tijdens de Rijnlandbezetting was hij als algemeen gedelegeerde bij den opper- commissaris in het Rijnland werkzaam. Later werd hij prefect in Colmar. In Januari 1932 benoemde Laval hem tot secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandsche Zaken en leider der staatspolitie. In Juni van hetzelfde jaar werd hij benoemd tot gezant in Praag en in Januari 1935 tot leider van het bureau van den minister-president. Sinds Februari 1935 was hij ambassadeur in Polen. Generaal Huntziger is 60 jaar. Hij is vooral bekend door zijn optreden als opperbevelhebber van de Fransche troepen in Syrië en door de rol, die hij in Ankara heeft gespeeld bij de on derhandelingen over het militaire pact tusschen Turkije, Engeland en Frankrijk. Generaal Hunt ziger is lid van'den oppersten krijgsraad. De hoofdartikelen der Duitsche pers hou den zich verder bezig met den toestand, zoo als die is ontstaan door de militaire en poli tieke ineenstorting van Frankrijk. „De afrekening staat voor de deur, en Frank rijk kan haar niet ontgaan. Een verdiend lot voltrekt zich," zoo constateert de „Deutsche All- gemeine Zeitung". Ook de andere avondbladen wijzen er op dat de beslissing over het lot van Frankrijk niet bepaald mag worden door sen- timenteele overwegingen. De bladen herinneren opnieuw aan de smade lijke behandeling, die Duitschland na den We reldoorlog op initiatief van Frankrijk ten deel viel. „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft nog: i „De Franschen mogen zich beklagen als de slachtoffers van een Engelsch bedrog, maar zij zelf hebben doör hun politiek voor, in en na Versailles dit bedrog eerst mogelijk gemaakt. Voor de Engelschen de Franschen op sleeptouw konden nemen waren het de Franschen, die om gekeerd Engeland na Versailles jarenlang op het sleeptouw hunner eigen vernietigingspolitiek tegen Duitschland hebben genomen. In denzelfden geest merkt de „Nachtausgabe" op: „Het uur van het medelijden is in Europa voorbij. Frankrijk heeft zeven jaar den tijd ge had om in te gaan op de vele aanbiedingen van den Führer tot een algeheele overeenstemming. Het Duitsche volk heeft in deze zeven jaar van Frankrijk geen medelijden, maar inzicht en ver stand en den werkelijken wil tot den vrede ver wacht. De wil tot een vrede, die Europa voor alle tijden beveiligt voor het gevaar van een Fransch chauvinisme, heerscht thans in Duitschland." Het „Hamburger Fremdenblatt" verklaart: „Een tegenstander, die een aanvalsoorlog in gang brengt en dien hopeloos verloren heeft, heeft eerst dan aanspraak op staken der vijan delijkheden, wanneer hij tevoren onvoorwaar delijk de onvermijdelijke conclusies van zijn catastrophe heeft erkend." De Romeinsche „Tevere" eischt van hen, die al te vergeetachtig en al te goedmoedig zijn, geen medelijden te hebben met het lot van Frankrijk, maar te denken aan de vijandschap, den haat, de beschimping, den eerroof en de schending van zijn gevoelens, welke 't fascistische Italië juist in de afgeloopen jaren van Frankrijk ten deel zijn gevallen. Men mag niet vergeten, welke leugens indertijd door de Franschen in omloop zijn gebracht over de as en over de vriendschappelijke verhouding tusschen Duitsch land en Italië. Frankrijk zal na deze nederlaag eindelijk eens leeren eerbied te hebben voor de opvattin gen van anderen. Wat de Engelschen betreft, zoo betoogt de „Tevere", ook voor hen is de dag van de afrekening niet ver meer. BERLIJN, 20 Juni (DNB) Naar van be voegde militaire zijde wordt medegedeeld, heb ben Duitsche gevechtsgroepen in den loop van den vorigen nacht in de streek van Bristol en Southampton werven en haveninstallaties en inrichtingen van de Engelsche vliegtuigin dustrie met bommen aangevallen. Daarbij braken op vele plaatsen branden uit en felle ontploffingen verlichtten den nacht. Ook de haveninstallaties van Lorient, La Rochelle, Bordeaux en Saint Nazaire Op de Fransche kust werden met bommen bestookt. Branden, die van ver zichtbaar waren, tee kenden den weg af, dien de Duitsche toestel len hadden afgelegd. Een kiuiser en verschei dene koopvaardijschepen met ongeveer 23.000 ton inhoud werden door bommen getroffen en voor een deel zwaar beschadigd. De Hamburgsche pers maakt melding van een nieuwen Engelschen luchtaanval op niet- militaire punten, welke in den afgeloopen nacht is geschied. Terwijl hij uitweek voor het luchtafweergeschut, bleef de vijand voortdu rend op zeer groote hoogte. De aangerichte materieele schade is van geen beteekenis. Daar entegen zijn opnieuw zonder eenig systeem bommen geworpen. Particuliere huizen, o.a. een rusthuis, zijn beschadigd. Eenige kleine bran den konden snel worden gebluscht. Een doode. een zwaar gewonde vrouw en een kind, dat licht werd gewond, zijn de betreurenswaardige slachtoffers van dezen nacht. PEKING, 20 Juni. (D.N.B.) De opheffing der handelsbeperkingen in Tientsin en het slechten der barrières vonden gisteravond plaats. Sedert 14 Juni van het 'vorige jaar hadden de Japanners hiernaar gestreefd. De voorwaarden voor een overeenkomst tus schen Japanners en Engelschen zijn vast gelegd in een communiqué, dat de Japansche consul-generaal in Tientsin heeft gepubli ceerd. Het kernpunt der overeenkomst is, naar gemeld, een nauwere samenwerking ter onderdrukking van het terroristische optre den, verder het verbod van handel in wa penen en springstoffen en het verbod van politieke vergaderingen, TOKIO, 20 Juni (D.N.B.) Volgens een offi cieel communiqué is in besprekingen tusschen de Engelsche en de Japansche overheid te Tientsin een overeenkomst bereikt inzake de kwestie der Britsche concessie van Tientsin, welke voorloopig een nauwere samenwerking tusschen de Britsche autoriteiten der concessie en de Japansche plaatselijke autoriteiten ter onderdrukking van daden van terreur en hand having van orde en veiligheid bepaalt. Het zilver zal in de safes van de verkeersbank te Tientsin blijven, totdat nieuwe overeenkomsten tusschen Japan en Engeland zijn gesloten. Alvorens verze geld te worden, zal 100.000 pond sterling van den zilverschat worden afgenomen voor noodlijdende bewoners van Noord-China. Tenslotte behelst de overeenkomst, dat de Britsche raad van be stuur geen moeilijkheden zal bereiden aan het in omloop brengen van de valuta der Federal Reserve Bank binnen de Britsche bestuursge bieden en dat bepaalde maatregelen ten aan zien van de wisselkantoren getroffen zullen worden. TOKIO, 20 Juni (D.N.B.) De Asahi Sjim- boen meldt, dat Japan de komende dagen in Londen zal protesteeren tegen de transporten van oorlogsmateriaal via Burma naar Tsjoeng king. Sinds het ontstaan van het Chineesche conflict heeft de Britsche regeering op deze wijze het verzet van Tsjang Kai Sjek gesteund. TOKIO, 20 Juni. (Domei) De woordvoer der van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft de volgende verklaring afgelegd Minister Tani heeft gistermiddag den Franschen ambassadeur Henry ontvangen. Tani ondernam een scherp vertoog betref fende het verbod van het vervoer van oor logsmateriaal uit Fransch-Indo-China naar Tsjoengking en verzocht tevens, dat de Fransche regeering aan Japansche contro leurs zou toestaan ter plaatse te inspecteeren. In antwoord op dit vertoog' heeft de Fran sche ambassadeur vanmiddag minister Tani bezocht en gemeld, dat de Fransche regee ring sinds 17 Juni het vervoer van goederen als benzine en trucks naar China verboden heeft, doch dat zij wegens de herhaalde vertooging van de Japansche regeering be sloten heeft het vervoer te verbieden van goederen van veel wyderen omvang, terwijl zij geen bezwaar heeft tegen het zenden van Japansche inspecteurs ter plaatse. Te Sjanghai zjjn volgens Reuter heden offi cieel voorstellen gedaan betreffende het terug trekken der garnizoenen van oorlogvoerende staten. Het stedelijk bestuur, dat onder Japan sche controle «staat, heeft last gekregen tot het uitvoeren van deze démarche. De woordvoerder van de Japansche ambassade heeft dezen eisch, die gesteld is aan de Engelsche, Fransche en Italiaansche consuls-generaal, hiermede gemoti veerd, dat de aanwezigheid van strijdkrachten van oorlogvoerende staten op neutralen bodem in strijd is met het volkenrecht. TOKIO, 20 Juni (D.N.B.). De partij der sociale massa heeft vandaag aan de regeering een reso lutie doen toekomen, waarin een activeering der Japansche buitenlandsche politiek wordt geëischt en een versterking van de drielanden- spil Japan-Duitschland-Italië. Japan moet, zoo wordt in de resolutie verder gezegd, zijn onder handelingen met de Vereenigde Staten en En geland onmiddellijk afbreken en tegenover Fransch Indo-China en Nederlandsch-Indië een poütiek voeren met het doel een Oost-Aziatisch economisch blok te vormen. ,,In het begin was het Woord en het Woord was bij God en het Woord was God Hoe vaak hebben we dit be gin van het Joannes-evangelie niet aanhoord en in de H. Mis meegelezen. Maar in geestelijk donkere en zware tijden komt dit ons anders misschien moeilijk te bevatten Schriftgedeelte lichtender en troostrijker voor dan ooit te voren. Welke rampen ook over ons komen en welke zorgen ons be springen, van alle eeuwigheid, in het begin van onze tijden, ivas God. Hij was het Woord en dat woord is aan ons geopenbaard. Wat zullen we ons dan nog bekommeren om hetgeen anderen zeggen, indien Hij, de Eeuwige, de Machtige, de God-Zclj tot ons gesproken heeft. Zijn woord- hebben wij te aanvaarden en Hemhet. eeuwige Woord, te dienen. „Alles is door Hem geworden en er is niets zonder Hem geworden van wat er ge worden is." En hoe eenvoudig en begrijpelijk, hoe opbeurend en bemoedigend staat dan in dit toch zoo diepzinnige St. Jansevangelie: „In Hem was het Le ven en dit Leven teas het licht der menschen Wc naderen weer het feest van den naamgenoot van den Evangelist, die in ditzelfde evangelie den grooten ■voorloopcr beschrijft als een „om ge tuigenis te geven van het Licht opdat allen zouden gelooven in Hem." Jo annes de Dooper is Zijn getuigenis geiueest en die andere Joannes heeft ons het lichtend evangelie gebracht: dit was 't ware Licht, dat iederen mensch verlicht, die komt in deze wereld In het gebouw van den gemeentelijken tech- nischen dienst aan de Ged. Botersloot te Rot terdam is Donderdagmorgen namens B. en W. aanbesteed het bouwen van 223 noodwinkels, verdeeld in vier perceelen. Perceel 1 omvat den bouw van 25 noodwinkels aan de Bentincklaan (hoek Statenweg) en van 12 noodwinkels aan de Libellenstraat, 14 aan de Vlietlaan. 6 aan de Jericholaan, 12 aan de Lusthofstraat (tusschen Nieuwe Plantage en Dijkstraat en 18 op het Middengazon van de Voor schoterlaan. Perceel 3 omvat 43 nood winkels aan den Coolsingel en 6 aan het West plein. Perceel 4 omvat 70 noodwinkels, alle te bouwen aan den Goudschen Singel. Er was een zeer groot aantal inschrijvingen binnengeko men. De laagste inschrijver voor elk der vier per ceelen was P. J. Hoebe. te Rotterdam, met respectievelijk f 64800, f 78.200, 63.100 en f 92.000. Dezelfde firma was met een bedrag van 298.400 gezamenlijk de laagste inschrijver. KAUNAS, 20 Juni (D.N.B.). De legerlei ding, met den opperbevelhebber en minister van Oorlog, generaal Vitkauskas, heeft zich heden voorgesteld aan minister-president Paleckis, die de functie uitoefent van presi dent der republiek. Bij de uitgewisselde toe spraken werd gewezen op de noodzakelijk heid om de wederzijdsche betrekkingen tus schen Litauen en de Sovjet-Unie nog verder te verdiepen. Bij legerbevel zijn de generaal Kasys Mus- teikis, tot dusverre minister van Oorlog, en de chef van de personeelsafdeeling van den generalen staf, kolonel Juozas Musteikis, evenals de persoonlijke adjudant van den president der republiek, de kolonel van den generalen staf, Zukaitis, beschouwd als uit het leger gevlucht en derhalve uitgesloten. KAUNAS. 20 Juni (D.N.B.) Gisteren zijn tal van hooge ambtenaren ontslagen, waaron der alle directeuren van departementen, o.a. de leider der politieke afdeeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dr. Turauskas, en de staatscontroleur Sakenis, die tevens voorzit ter van de Sejm was. De organisatie Tautininkai is met al haar onderafdeelingen ontbonden. Sinds 14 jaren vormde de bond de uitsluitende regeeringskring, met staatspresident Smetona aan de spits. Voorts worden eischen vernomen tot toelating van de communistische partij. WASHINGTON, 19 Juni (D.N.B.) Onder staatssecretaris Sumner Welles heeft met betrek king tot het bijeenroepen eener conferentie der ministers van Buitenlandsche Zaken der Ame rikaansche landen verklaard, dat Canada, dat geen lid is van de Pan-Amerikaansehe Unie, rüet uitgenoodigd is. Welles gaf voorts te kennen, dat het voor stel tot vorming van een pan-Amerikaansch kartel.ter waarborging van de gemeenschappe lijke uitvoerbelangen op de agenda der confe rentie zou worden geplaatst. Naar verluidt heb ben tot dusver 13 staten op de uitnoodiging der Vereenigde Staten geantwoord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1