I E SPANNENDE DAGEN IN 1813 Latere verbinding Amsterdam-Haarlem STALHOUD ER IJ H. J. FEIJE HAARLEMSCHE FAMILIENAMEN $,&o&inpjcsdag. ~j Haarlem, 21 Juni Brand in opslagplaats van hout EEN HERINNERING Zaterdag 29 Juni a.s. I WIJ ZIJN PARAAT! De schade bedraagt ver over de 100.000 VRIJDAG 21 JUNI 1940 STADSNIEUWS ZESDE ZOMERCONCERT H.O.V. Solist: Constant Moerman, viool KANTOORRAVELINGSTEEG 13 Telefoon 11292 HAARLEM lllilillliis - HET WOONWAGEN KAMP Hoe het er straks uit zal zien DE PSEUDO-DOMINEE In Aerdenhout werden verschil lende inwoners de dupe van zijn „praktijken" Verscheidenheid, talrijkheid en gewestelijke beteekenis NAT. HULPCOMITÉ 1940 Voorloopig uitgesteld VERKOOPINGEN GEMEENTERAAD Regeling van de tramdiensten Burgerlijke stand HERWONNEN LEVENSKRACHT WEEST MILD VOOR TUBERCULOZENLIJDERS. Koopt allen een bloempje AGENDA Bioscopen 22 Juni Bioscopen Apotheekdiensten Verschillende kranten enfcjfidhrlttèa haler in deze dagen Herinneringen cp aan spannende dagen, welke ons vaderland in vroegere esuwer beleefd heeft. Niet alleen onze onafhankelijk- hcidskrijg tegen Spanje was daar rijk aan maar ook Neerlands geschiedenis van de pe riode vóór en van den tijd na den tachtigjari gen córlog weet daarvan te vertellen. Haarlem als een der grootste, voornaamste en strijd baar., te steden van Hollend" heeft er ruim zijl. aandeel van gehad. De laatste spannende dagen, welke onze stad meemaakte, waren wel die van de Novembsr- revolutie in het jaar 1813, toen de troepen var: Napoleon, na den slag van Leipzig, op het punt stonden ons lano' en onze veste te veriaten. Over deze gebeurtenissen zijn wij uitstekend van lit teratuur voorzien en het uitvoerigste worden wjj Waarschijnlijk ingelicht dcor een boekje van det. hier mr. Joh. Enschedé, een belangrijk Kaar lemmer in d;e dagen, die zalf een actieve rot speelde en zjn beekje getiteld heeft „Aantee- keningen van het gebeurde in 1813". In dien tijd maakten twee compagnieën Etrangers de bezetting der stad uit onder bevel van don luitenant-kolonel de St. Just, „een alleszins gematigd en geschikt officier", zoo voegt de heer Enschedé er bijna vergoelijkend aan toe, en hij schijnt daar reden voor te heb ben, want even tevoren heeft hij de tezers ver teld, dat in 1812 de stad, nadat de Zwitsers onder Thomasset en Bayerimhoff, Haarlem hadden verlaten, een z.g. cohorte in bezetting had gekregen „met als plaatscommandant een zekeren Hartmanis, een tamelijk lastigen Zwit ser". Deze enkele bijzonderheid is kenschetsend voor de sfeer, welke in het twintigduizend in woners tellende kleine Haarlem van 1813 moer geheerscht hebben en is wel in staat in den huidigen tijd de buitengewoon tegemoetkomende houding van de Duitsche bezettingstroepen tegenover de Nederlandsche bevolking dubbel te doen apprecieeren. Wij merken in Haarlem nauwelijks, dat hier vreemde troepen zijn. Behalve de „étrangers" van de St. Just waren er in Haarlem ook nog „eenige gendarmes on der bevel van een Franschen wachtmeester Picq." Een ander opmerkelijk verschil met 1813 is wel, dat wij thans beter en viugger zijn inge licht over den algemeenen toestand dan toen het geval was. Door middel van de radio en de kranten worden wij van dag tot dag, ja van uur tot uur van den loop der wereldhistorie op de hoogte gehouden. Dat "bevordert de rust en de kalmte onder de bevolking en voorkomt agitatie. In 1813 Was dat anders en leefde men in groote onzekerheid en ongerustheid. Zoo lezen wij bijvoorbeeld, dat het voorloopig bestuur van Haarlem niet wist waar het heen meest en de heeren Crommelin en Vermeulen naar Den Haag stuurde cm er eens poolshoogte te nemen. Wat zal hun terugkomst in het Haar lem van 1813, dat niet zoo heel veel verschilde van dat van Nicolaas Beets, met belangstelling tegemoet zijn gezienEen oudere Haarlemmer, de heer Wageman, werd in de richting van den Gelderschen IJssel gestuurd, teneinde nieuws op te doen over de troepen der bondgenooten, die uit de richting Duitschland zouden komen. Hij keerde Maandag 22 November terug en meldde, dat hij zijn weg over Amersfoort ne mende, tot Voorthuizen was gevorderd, zonder iets van de troepen der bondgenooten te hebben gezien, maar verder rijdende was hij door land lieden gewaarschuwd voorzichtig te zijn, omdat zoo goed als zeker de Kozakken op den linker oever van den IJssel stonden en het niet ge raden was zich in den nacht aan een dergelijke ontmoeting bloot te stellen. Hij had zich met deze informatie tevreden gesteld en was spoor slags terug naar Haarlem gereden. Men voelt ds spanning! Achteraf is het wel aardig te constateeren, welke wisselwerking er plaats had tusschen de opeenvolgende gebeurtenissen. Zoo keken de Haarlemmers uit naar de komst der Kozakken en de Kozakken stonden aan den IJssel te wachten op nieuws uit Haarlem. Want Enschedé vertelt, dat op 17 November 1313 de Haarlem- sche Courant weer voor het eerst in naar ouder vorm verscheen, zonder Franschen tekst; later is gebleken, dat dit feit, o.m. in het Graafschap Zutfen en elders ten Oosten van den IJssel den indruk vestigde, dat de zaken in Holland er goed voor stonden en de bevelhebbers der troepen van onze Duitsche, Zweedsche en Russische bondgenooten deed besluiten een afdeeling Ko zakken over den IJssel te laten trekken. Een paar dagen later werd de neer J. H Schmidt door het Haarlemsche gemeentebe stuur in de richting van Gelderland gestuurd, om mededeelingen omtrent de troepen der bondgenooten in te winnen. Eindelijk vernam men dan in den vroegen morgen van Woensdag 24 November, dat een afdeeling Kozakken Amsterdam was binnenge trokken en dat de bezetting van de gemetselde redoute tusschen de sluizen te Halfweg, dié tevens de draaibruggen in den voornaamste:: verkeersweg tusschen Amsterdam en Zuid- Holland beheerschte, zich had overgegeven. Uit deze enkele mededeelingen van den heer Enschedé is wel op te maken in welke span nende dagen de Haarlemmers van 1813, vooral door gebrek aan een goede voorlichting, door maakten. Ter nadere typeering van den toestand in November 1813 nemen wij hier nog letterlijk een passage uit het boekje van Enschedé over. waarin hij beschrijft, wat er gebeurde, toen op- Donderdag 18 November de kolonel de St. Just verklaarde, dat hij den volgenden dag met zijn troepen de stad zou verlaten en zich naar Den Helder zou begeven. „De Maire, (burgemeester van het Fransche bewind) mij toen hebbende gevraagd, of ik mij in staat rekende de bestaande orde van zaken, te weten het Fransche bewind, te doen eerbie digen (de heer Enschedé was commandant van de schutterij. Red.), beantwoordde ik die vraag alleszins ontkennend, en verklaarde mij de Maire daarop, dat hü zich alsdan aan de ver dere werkzaamheden en verantwoordelijkheid van het stadsbestuur liet onttrekken en her aan mij messt overlaten om daarin tot behoud /an orde eu rust le voorzien. Ik nam daarop het besluit, om met de kapjt.ijien der rustbe waarders een provisioneel stadsbestuur aan te stellen en bescheidde hen te dien einde, doch zonder het doel der bijeenkomst te vermelden, om alle weifeling of ontijdig bezwaar te ver meiden, op Vrijdagnacht te vier uur op het Stadhuis. Ik be/al tevens den kapitein der rust bewaarders van wijk I om zijn manschap geedstijds op den Doelen te vereenigen, teneinde de hoofdwacht op de Groote Markt, de hoofd poorten der stad en de noodige posten te doen bezetten. In de nachtelijke bijeenkomst, werd het stadsbestuur voorloopig opgedragen aan de heeren dr. J C. B. Bernard, H. D. Gildemeester, L. Pauw geo. Hoeufft, J. Scholting, A. V. W. Crommelin, G. A. Vermeulen, D. Hoeufft, dr. J P de Wilde, J P. Teding van Berkhout en D. W. A. van Tets. Intusschen kwam bericht, dat de Fransche bezetting de Nieuwpoort (bij den Kruisweg) was uitgetrokken en de stad had veriaten. Dadelijk daarop werden de wachten en posten door de manschappen der eerste com pagnie bezet. Bij het aanbreken van den dag vernamen de inwoners van Haarlem, dat door hun medeburgers voor het behoud van de orde werd gezorgd. Zij, die Waren uitgencodigd deel uit te maken van het stadsbestuur voldeden allen aan de uitnoodiging. Het beleid der zaken werd aan den heer Hoeufft opgedragen en aan de vroedschap werden nog toegevoegd de heeren F. v. d. Schaft, B. W. v. d. Vlugt en mr. Joh. Enschedé. In den loop van den morgen werd de vestiging van de nieuwe orde van zaken van de trappen van het stadhuis afgekondigd. Vermel denswaard is nog, dat een groot aantal van de étrangers, die van het weggetrokken corps van den kolonel de St. Just waren gedeserteerd, zich aanmeldde bij de wacht van de Nieuw poort. Zij werden ontvangen en ontwapend." Tot zoover de heer Enschedé. Wie een ver gelijking zou willen maken tusschen het heden en den tijd, dat Nederland door de Franschen bezet was, zal tot de conclusie moeten komen, dat elke vergelijking mank gaat en dat het te Haarlem in 1940 heel wat rustiger toe gaat dan in 1813 het geval is geweest. Marinus Adam, die dit zesde Zomerconcert leidde, dat vrij goed, doch niet overmatig be zocht werd, opende het programma met de ouverture „Fidelio" van Beethoven en gaf daar na een auditie van diens Eerste Symphonie in C. gr. terts. Er zat. spanning in de Ouverture en dé vrij talrijke contrasten in 'dit werk, welke vaak snel afwisselen, wérden dcór de orkestleden met ver zorgde dynamiek weergegeven. Ook met de in terpretatie van Beethcvens eerste werk op symphonisch gebied hadden Marinus Adam en zijn musici groot en welverdiend succes. De houtblazers, die nogal eens op den voorgrond treden in dit werk, bliezen vanavond bijzonder verdienstelijk en expressief hun partij. Marinus Adam hield alles gedistingeerd van voordracht en toon en bereikte hiermee een groote klaar heid en onbevangenheid tegenover het werk, dat in zijn .conceptie en opbouw toch reeds den grooten symphonicus verraadt, al betreedt Beethoven er nog de gebaande paden van zijn groote voorgangers. Het Andante Cantabile was vol innige uitdrukking, het Ménuetto vol gratie en levendigheid, het Allegro molto e vivace van het laatste deel geestig en puntig van opzet. Na de pauze twee werken van den Franschen npmponist Ed. Lalo: diens Symphonie Espag- noie. waarin Constant Moerman de vioolpartij verzorgde en de Ouverture „Le Roi d'Ys" tot /-/.'..luis. Het wilde ons voorkomen, dat de voordracht van dezen nog jeugdigen violist, dien we een paar jaar geleden voor - het eerst met onze H.O.V. hoorden, gerijpt is en de muzikaliteit verinnigd en verdiept. De toon was over het algemeen draagkrachtig en slechts op de g- snaar wat minder sterk, in tegenstelling met wat men anders nogal eens hoor.t. In het Scher. zo boterde het 'n enkel oogenblik rhythmiscb niet geheel in de snelle maat tusschen solist en orkest, maar toch was de voordracht over 't algemeen genomen uitstekend: in het door het ensemble zwaar dramatisch opgezette Andante wist de solist een fraaie toongeving te paren aan vlotte techniek (goed uitgevoerde glissando en stijgend tertsenloopje) zoodat dit deel uiterst boeiend werd en expressief. Toen kwam van buiten af de donder van het afweergeschut, dat op enkele over vliegende vliegtuigen schoot het laatste deel verstoren. Volkomen begrijpelijk stuurde dit enerveerend geluid het slotdeel in de war, al herstelde men zich tegen het einde toch nog vrij aardig. De jeugdige solist had veel en wel verdiend succes en liet Marinus Adam en zijn musici terecht deelen in de langdurige en harte lijke ovatie. Het was een verrassing, dat Marinus Adam voor de interpretatie van de Ouverture „Le Roj d'Ys" plotseling weer het geheele orkest apparaat in bedwang had, zoodat een verklan king volgde, die waarlijk zeer fraai was, vol dramatische kracht en expressiviteit, welke het verstorende, oorlogselement buiten volkomen deed vergeten. Hij werd er met zijn musici har telijk om gehuldigd. J. S. Wederom zijn er verschenen een drietal aan vullingen op den reisgids der Nederlandsche Spoorwegen van 10 Juni. Uit een dezer aanvullingen blijkt, dat er we derom enkele treinen zijn ingelegd vooral op het baanvak AmsterdamRotterdam. De Haarlemmers die 's Zondags Amsterdam bs- zoeken, behoeven thans niet zoo vroeg als voor heen uit de hoofdstad te vertrekken. Op Zon- en feestdagen zijn er namelijk tremen ingelegd die om 22.10 en om 22.S5 uit Amsterdam naar Haarlem vertrekken. De laatste trein van Amsterdam naar Rotter dam vertrekt thans dagelijks om 21.12 uit de hoofdstad. De laatste trein naar Alkmaar om 21.51. Verder blijkt uit de aanvullingen o.m. dat er een nieuwe D-trein naar Duitschland is inge legd, welke om 18.54 uit den Haag vertrekt. De nieuwe Duitsche D-trein naar de hoofdstad ver trekt om 6.48 uit Bentheim. De verbinding Bergen op ZoomVlissingen is thans hersteld, zij het, dat de dienst in Zee land hoofdzakelijk per autobus wordt onderhou den Voorloopig kan men echter Vlissingen reeds enkele malen per dag bereiken. Het woonwagenkampzooals iedereen het kent. In de toekomst zullen de wagens in afzonderlijk genummerde boxen worden geplaatst Nu Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben goedgekeurd het raadsbesluit van 14 Juni 1939 ten aanzien van de verplaatsing van liet woonwagenkamp, lijkt het ons goed de be- teekenis van deze zaak nader toe te lichten. Reeds op 24 Augustus 1938 besloot de Haar lemsche Raad om in afwachting van nadere voorstellen in beginsel accoord te gaan met de verplaatsing van het woonwagenkamp nabij den Oudenweg, onmiddellijk ten noorden van den spoorweg Haarlem—Amsterdam, naar het ter rein langs den toegangsweg naar de woonsche penhaven. Eerst een jaar later dienden B. en W. een concreet plan in, dat nu zal worden uitge voerd. B. en W. brachten met de commissie vöor bij stand van Openbare Werken een bezoek aan de gemeente Bussum en zij kwamen daarna tot de overtuiging dat de inrichting van het woonwa genkamp aldaar tot voorbeeld moest dienen. De wagens zullen dan ook in afzonder lijk genummerde boxen geplaatst worden, hetgeen het uiterlijk aanzien van het kamp in sterke mate verhoogt. Het terrein zal worden afgesloten door een afrastering van harmonicagaas met beplanting langs de buitenzijden, het geheel omgeven door een sloot. Voor ontspanning van de jeugd is een speelterrein met zandbak ontworpen. Het kerkje, schoolgebouwtje en de paar denstal zullen naar het nieuwe terrein wor den overgebracht. De kosten aan dit plan verbonden zijn geraamd op f 42.500. De gemeente Haarlem is krachtens de woon wagen- en woonschepenwet verplicht een kamp tot stand te brengen. De gemeentebesturen moe ten de ongeveer 30.000 nomaden die Nederland telt, herbergen. De huidige toestand van het kamp voldoet reeds lang niet meer. Men moet niet vergeten, dat liet sociaal verstandig is den toestand voor deze menschen zóó te maken, dat er ook een opvoedend element in zit. Daar door immers kunnen zij wéér orde en netheid leeren, hetgeen voor de betrokkenen vaak heel moeilijk is. Wij vertrouwen, dat het werk nu met spoed ter hand zal worden genomen. Dóór de recherche te Aerdenhout is P. D. van der T., wonende te Krommenie, aangehouden, daar hij van oplichting werd verdacht. Deze man houdt zich bezig met evangelisatie- Wanneer wij de Haarlemsche familie-namen in soorten indeelen, komen wij hoofdzakelijk tot de volgende groepen: le. Namen, die afgeleid zijn van vóór- of doop-namen, de z.g. patronymica; zij vormen een wel héél talrijke groep en dat is ver klaarbaar: evenals overal elders toch vond men het ook in Haarlem in oude tijden het meest natuurlijk, het kind naar den vader of naar de moeder te noemen; het talrijkst zijn in onze stad de Jansens: in elf verschil lende schrijfvormen komt die naam hier 314 keer d.w.z. voor 314 gezinnen en alleen wonende personen voor; daarna volgen de Willemsens met 89, de Pietersens met 83, de Hendriksens met 68, de Martens en Martins met respectievelijk 39 en 21, de Antonissens en de Teunissens met resp. 25 en 17, de Jacob- sens en de Gerritsens met ieder 41, de Franse's met 36, de Klaassens met 31, de Cornelissens met 23 en de Dirksens met 22 vermeldingen in de lijst der Haarlemsche gezinnen en alleen wonende medeburgers; er zijn bovendien veel meer patronymica dan men vermoeden zou. maar deze zijn niet zoo gemakkelijk als zoo danig te herkennen, èn omdat een enkele letter s in de plaats gekomen is van den uit gang ,,se(n)" (zoon) èn omdat de vóór- of doop-naam in kwestie in onbruik is geraakt; zoo b.v. de eigennaam: Stevens. 2e. Namen, die duiden op karakteristieke li chamelijke of geestelijke e:,genschappenDe Jong (245), De Bruin (104), De Wit (59), De Kort (46), Mooy (32), De Goede (28), De Lange (24), Vroolijk (17), Vet (13), Vroom (7), Quaasteniet De kwaadste niet (5). 3e. Namen, die een beroep beteekenen en vaak sociaal en economisch historischen zin hebben, doordat zij kunnen onthullen welk be roep voorheen wie weet hoe vele eeuwen ge leden! „in de familie" geweest is. Ven-eweg 't talrijkst zijn in Haarlem de Smits; in verschil lende schrijfvormen noteerden wijer ongeveer 350; een opmerkelijk aantal, al hebben, de Smits het in onze stad ook niet zóó bont ge maakt als elders, waar zij zich vanwege hun onontwarbare f am: lie-talrijkheid genoodzaakt hebben gezien, de verschillende familie-tak ken te nummeren in Smit I, Smit II, Smit III, enz. Na de Smits komen de Bakkers -(210), de Mulders en de Molenaars (187), de Vis- schers (175), de Kuipers (149), de Dekkers (115), de Kosters (110), de Kramers (85); opmerkelijk is het, dat hiertegenover slechts 52 Bouwmannen, 10 Bouweis en 10 Bouw meesters, 45 Schippers, 43 Koopmannen, 37 Timmermans, 35 Metselaars gevonden wor den. Waren de geletterden hier voorheen garing in aantal? Uit het aantal Klerk-en (37) dat waren vroegertijds de lieden, die zóo maar lezen en schrijven konden zou men zooiets kunnen afleiden; wij weten echter wel beter! Met 52 Brouwers slaat Haarlem intusschen geen slecht figuur; de Boer-en zijn hier met hun 120-en intusschen naar verhouding niet zeer talrijk. 4e. Namen, die wijzen op een landstreek, stad, dorp of rivier, vanwaar een familie af komstig geweest is; hier zijn de Vries-en het sterkst in de meerderheid; wij noteerden er in Haarlem niet minder dan 300 „gevallen" van; historisch is deze talrijkheid te verklaren uit het feit, dat in den loop der eeuwen niet alleen natuurlijk vele (West-) Friezen zich in Ken- nemerland gevestigd hebben, maar dat Ook vele Friezen daar voorheen, toen hun volks stam nog heel de Nederlandsche kuststrook bewoonde, zijn achtergebleven; andere na men van deze categorie wijzen op een opmer kelijke verwantschap met bepaalde steden en dorpen: Van Putten (80), Hbrst (66), Van Kampen (40), Heemskerk enVan Gelder (ieder 36), Van Kessel (32), Van Tongeren (29), Van Alphen (17) en Van Hoorn (16); wat onze verwantschap met rivieren betréft: Maas (60), van Rijn (32), Schie (27), Waal (20). 5e. Namen, die verband houden met een be paalde plek, waar de voorouders van een fa milie eenmaal woonden: namen, waarin sprake is van Dam (82), van Boogaard (70), van de(t) Molen (Vermeulen) (69), van Brug (60). 6e. Namen, che het kenmerk dragen van bij zonderheden der Haarlemsche woonstreek; hoe komt het, dat er hier zooveel Dijk-en (268). zooveel BOs(ch)-en en Bosmannen (230), zoo veel Veens en Veenstra's (159), zooveel van den Broek-en (117), zooveel van der Meer-en en Vermeers (107) wonen, terwijl de van der Z!ande's en van Santc's (60), alsook de Duin-er. (55) door hun betrekkelijke talrijk heid de aandacht trekken? De verklaring ligt 0.1. voor de hand: onze voorouders leefden in een land van dijken en meren (Open IJ en Haarlemmermeer), in laag en drassig land, dat men Broek noemde, m een Veen-land (Overveen)de duinen lagen vlakbij, en de naam-afleidingen van Zand wijzen wellicht eveneens op de duingronden (Zandvoott) en misschien Ook opde Groote Markt, welke in vroeegere eeuwen 't Sant genoemd werd. 7e. Namen van vorsteijjken en adellijken aard; er wonen in Haarlem niet minder dan 120 Koning-en, 155 Graaf-en, 84 Prins-en en 52 Hertog-en! Was het een arrogante trek van vele onzer voorouders, dat zij zich zoo voornaam wilden laten betitelen? Wij gelooven het niet; redelijker lijkt het ons, aan te nemen, dat deze namen ontston den naar aanleiding van gilde-gebruiken (een scherpschutter werd „koning") of uit bezit tingen van landgoederen en hofsteden. Bij dit alles mag intusschen niet vergeten worden, dat oneindig veel factoren de in- heemschheid van bepaalde namen in bepaalde Streken in den loop der eeuwen hebben be- invloedde eene familie vermeerderde zich snel, de andere stierf uit; de eene familie was „hokvast", de andere verspreidde zich over binnen- en buitenland; de eene familie bleef na een oorlog, een revolutie of een vreemde lingen-invasie min of meer toevallig in een of andere streek „hangen", de andere werd daardoor misschien juist uit haar bakermat verdreven, Toch blijft het een feit, dat Haarlem een groot aantal ei gén familienamen telt. 1) De tusschen haakjes geplaatste getallen duiden telkens op de aantallen gezinnen en alleenwonende personen, die naar een bepaal den naam luisterén; namen met verschillende schrijfwijzen,, maar van een zelfde herkomst (b.v. Janse, Jansse, Jansen. Janssen en Bruin, De Bruyn, Bruyn en De Bruün) zijp-tot één groep gèrekènd. werk en geeft zich uit voor dominee bij ver schillende inwoners te Aerdenhout. Hoewel de personen geen donateur waren van het Evan gelisch Jeugdwerk in Noord Holland, bood hij kwitanties van deze instelling aan. Enkele bewoners werden door hem op listige wijze misleid, vlogen er in en betaalden de kwi tanties. Nadat tegen dezen pseudo-dominee proces verbaal was opgemaakt, is hij weer op vrije voeten gesteld. Men zij dus vöorzichtig, dat men zich niet door dezen „dominee" laat oplichten. Naar wij vernemen is de collecte, welke morgen in Haarlem, Bloemendaal en Heem stede ten bate van het Nationaal Hulpcomité 1940 gehouden zou worden, voorloopig uitge steld tot 6 Juli a.s. In 't Notarishuis te Haarlem werden gisteren avond de volgende perceelen geveild: perceel wei- en hooiland in den Vijfliuizerpoldcr aan den Zomerweg, strekkende tot aan de Goowa- tering 10.950, S. de Jong q.q.; heerenhuis met erf en tuin aan het Hasselaersplein 15 te Haar lem 4900, H. I. van Goor q.q,; burgerwoonhuis aan het Raadhuisplein 10 te Haarlem-Noord 5300, W. J. Waaning q.q.; burgerwoonhuis aan den Middenweg 34 te Haarlem f 4350, T. J. Stöpetie; burgerwoonhuis aan de Furhopstraat 28 te Haarlem 3875, J. Zwarts; burgerwoon huis aan de Overtonstraat 34 te Haarlem 4250, A. T. Joosten; burgerwoonhuis aan de Timor - straat 26 te Haarlem 4150, J. Jonkman q.q.; burgerwoonhuis aan de Indische straat 18 te Haarlem 3800; winkélhuis met bovenwoning en erf aan de Nassaulaan 15 en 17 te Haarlem 3500, P. H. Meyer; een werkplaats met twee afzonderlijke bovenwoningen en erf aan de Z'oetèstraat 44a en b rood" 425Ó, P. H. Borg- houts; een winkel en woonhuis met twee af zonderlijk opgaande bovenwoningen en erf aan de Nassaulaan 4 en 4a en b rood 7300, N.N.; huis en erf aan de Vogelkoopsteeg 3 te Haar lem 630, H. I. van Goor q.q. In verband met het geringe aantal te behan delen onderwerpen heeft de burgemeester den raadsleden medegedeeld, dat op 26 Juni geen vergadering van den raad zal worden gehouden. Het ingang van Zaterdag 22 Juni, zullen de dienstregelingen van de N.Z.H.T.M. wederom uitgebreid worden. Vanuit Amsterdam naar Haarlem geldt de normale dienst. Om 23.15 uur vertrekt uit Am sterdam de laatste tram naar Haarlem (Schouwtje). Omgekeerd vertrekt uit Haarlem de laatste tram om 22.25 uur. De laatste verbinding vanuit Amsterdam naar Zandvoort is om 22.35 uur, omgekeerd gaat vanuit Zandvoort de laatste om 22.05 uur. Van Haarlem naar Zandvoort is de laatste verbinding om 23.15 uur. Er zijn 5 diensten van Zandvoort naar de Tempeliersstraat, de laat ste dienst is om 23.45 uur. De laatste tram naar Leiden vertrekt om 22.32 uur vanaf het station te Haarlem. Vanuit Leiden is de laatste verbinding met Haarlem om 22.32 uur. Uit Heemstede zal eiken morgen een vroege tram vertrekken om den eersten trein te halen. Daartoe gaat om 5.55 uur de eerste tram uit Heemstede. Voor de richting Den Haag zijn alle diensten ongeveer op dezelfde mariier uitgebreid. In ver band met de verduisteringsmaatregelen is het niet onmogelijk, dat er eenige vertraging in de diensten komt. Het publiek wordt verzocht het niet op de laatste tram te laten aankomen. Zoo wordt het verkeerswezen in Haarlem dank zij een gunstige beschikking der Duitsche autoriteiten gelukkig' steeds „normaler"; het doet in het begin nog wat vreemd aan, de ver duisterde tramrijtuigen met de blauwe licht- glimpjes door de straten te zien rijden en in het halfduister met den conducteur te moeten afrekenen, maar alles went, en wij mogen er werkelijk dankbaar voor zijn, dat deze oplossing gevonden is. Nog moet men weliswaar ook thans nog wat vroeger opstappen om nog per tram zijn nachte lijke bestemming te bereiken, maar als de crisistoestand ons geen ergere malheurs aan doet, dan zouden wij meer dan tevreden mo gen zijn. Voor héél het avondleven in onze stad zijn de thans aangekondigde verbeteringen in de tramdienstregeling van het grootste belang: voor de velen, die 's avonds de deur uit willen of moeten, èn voor de zaken, die het over het algemeen van de avond-exploitatie moeten hebben; de restaurants kunnen weer vrij nor maal bezocht worden, evenals de bioscopen; laten wij hopen, dat deze verbeteringen ertoe zullen bijdragen, het verkeer des avonds in goeden zin te verlevendigen, immers: zooveel mogelijk terug naar normale verhoudingen! dat is de leus. Geboren: 18 Juni: J. Overdijk—Hoogendorp, z. 19 Juni: P. M. A. LeeuweKuypers, d.; G. H. M. pekelharingVerbruggen, d.; P. J. Ma ai ahit—Pelenkahu, d. 20 Juni:. J. G. M. v WoerdenReuser, z.; L. A. Wiersmav.Rijn,z. Óverledèn: 20, Juni: J. VreemKemper, 74 jaar, Leidschepléin. Zeer dringend nog medewerking ge vraagd van collectanten of collectrices boven 14 jaar. Aanmelden bij het dagelijks" bestuur: B. REIJNDERS, Zomervaart 134. A. J. OVERTOOM Marsstraat* 127W. J. v LEEUWEN Rijksstraatweg 8, Telefoon 12036 en. in het gebouw ST. BAVÖ, Telefoon 10049 8 Gebouw St. Bavo: Schaakclub St. Bavo, uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 12 uur en 2.305 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 10—5 uur. Rembrandt; „De première der Butterfly", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinéma Palace: „Als dooden herrijzen", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Razzia in New-York", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Spaame: „De Sensatie jacht" en .professor, pas op!" Gebouw St. Bavo: Geel-Wit_ 6.30 uur, Ge wone zittingen, 47 uur. Palestina Diorama's, Schotersingci 117a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 1"3: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 —12 uur en 2.30—5 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20 eeuw, 10—5 uur. Rembrandt: „De première der Butterfly", 2.30 7 en 9.15 uur, voor volwassenen. Cinema Palace: „Als dooden herrijzen", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Razzia in New-York", hoven 18 jaar, 2.30 7 en 9 uur. Spaarne; „De Sensatiejacht" en „Professor, pas op!" De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en, met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg' 69, tel. 11596; Grijseels Van Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000; Frang Halsapotheek, Frans Hals plein 1, tel. 1180; Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Heemstede, tel. 28197. Steeds geopend zijn: Elswout-apotheek, Bioemendaalsdheweg 341; Aerdenhout-apo- theek, Zandvoortschelaan, tel. 26772; Bloe- mendaalsche Apotheek, B1 oe me nd aalsch e weg 85, tel. 22181. c'ffa Donderdagavond is brand uitgebroken in de houtopslagplaatsen van de N.V. Luterma aan de Piekstraat te Rotterdam. Hoewel de brandweer met veel materieel het vuur op de meest krachtige wijze bestreed, zjjn de loodsen voor het grootste deel uitge brand. De schade aan loodsen en voorraad bedraagt ver over de f 100.000. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak. Omstreeks half zes ontdekten voorbijgangers,, dat in den uitersten hoek van de houtopslag plaatsen, die aan drie zijden aan het water grenzen, brand was uitgebroken. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd. De wind was gunstig en na eenigen tijd werkte mén met niet minder dan achttien stra len. Ondanks de kolossale watermassa's, hier mede in het vuur geworpen, breidden de vlam men zich uit en laaide het vuur steeds op ih de andere hoeken van de opslagplaatsen, waar men uitbreiding het minst verwachtte. Een vreemde omstandigheid was ook, dat toen het vuur aan de achterzijde van de loodsen ontdekt werd, het zink aan de voor zijde reeds heet was, zoodat men den in druk heeft gekregen, dat er wellicht meer dan één vuurhaard is geweest. Bovendien werd het blusschingswerk be moeilijkt, doordat het vuur in de pakken tri plex bleef smeulen en haast niet te doovenwas. Na drie uur hard werken was men echter zoo ver, dat gevaar voor uitbreiding geweken was. De schade, die door verzekering gedekt wordt, is zeer groot. De loodsen zijn volkomen ver nield, terwijl de voorraad triplex en ander hout, dat verloren is gegaan, op ongeveer f 100.000 geraamd wordt. Een luxe auto werd vernield; een vrachtwa gen kon uit de brandende loods worden gere den, doch was reeds ernstig beschadigd. In dezelfde houtopslagplaatsen heeft in Fe bruari J.1, ook een zeer felle brand gewoed. Toen konden echter de achterste loodsen behouden blijven, maar werden het kantoor en enkele loodsen vernield. De schade was toen naar ver houding nog grooter. Naar wij vernemen, was in de opslagplaatsen tot vijf uur door het personeel gewerkt. De laatste arbeider had om even over vijf geslo ten en toen niets bijzonders bemerkt. Ook de directeur, die omstreeks kwart over vijf nog even terugkwam, om iets te halen, had niets gezien. Een kwartier later" sloegen de vlammen uit, zoodat deze menschen zich op vrij korten afstand bevonden, toen het vuur ontdekt werd en zij, op hun schreden terugkeerend, de vlam men zagen oplaaien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2