Uit de dorpen en de steden.... Schulte debuteert als stayer met een onbevredigende zege Opruiming Rijnbrug te Arnhem 1 De onderhandelaars over wapenstilstand Wisselvallige historie Derksen wint het sprintnummer Koopman dreigde met een mes GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Duizenden verwacht men in Larens Sint Jansprocessie Het bergingswerk thans in vollen gang Namen door Fransche regeering bekend gemaakt NOTA VAN WASHINGTON AAN BELLIGERENTEN VRIJDAG 21 JUNI 1940 UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK RIDDERS VAN HET RUITEN BORD GAAN VOETBALLEN Zwem- en badinrichtingen Examen Handenarbeid Examen acte L. O. Gevonden voorwerpen Schenking aan de ge trof feit gebieden? Arbeiderswoningbouw Gespaard Bloemendaal UIT DE HOOFDSTAD MANETO Nederlandsche muziek Zich ten onrechte baron genoemd O.M. en kantonrechter overtuigd van goede trouw van verdachte BEGRAFENIS MR. W. N. J. W. SMIT De manches Derksen wint de sprint Gebiedsoverdracht op Westelijk halfrond kan niet worden erkend STAD Een 36-jarige koopman uit Beverwijk stond gisterenmiddag voor de Haarlemsche Rechtbank terecht en werd er van beschuldigd een meisje met een mes te hebben bedreigd. Op 12 April reden het meisje met haar zuster op den Genieweg te Beverwijk op een tandem. De koopman, die verkeering met het meisje had. kwatn met zijn auto hen achterop en stop te. Beide meisjes stapten af, toen de koopman haar hen toekwam. De zuster van het meisje verklaarde voor de rechtbank, dat dè koopman haar zuster er toe dwong om met hem mee te gaan. Hij zou haar met een mes gedreigd hebben. Pres.: Had u den indruk, dat uw zuster in gevaar verkeerde?" Getuige: „Ja, edelachtbare". Officier: ..Wat zei verdachte tegen uw zuster?" Getuige: ..Kom je terug, ja of neen". Toen de zuster zich voor het bedreigde meisje plaatste, zei de koopman: „Als jij je mond niet houdt, gaat ze er da delijk aan". Een andere getuige, een veertien-jarige jon gen die dit tooneel op den weg van verre had gezien, verklaarde, dat hij verdachte met iets blinkends in de hand had gezien. Het mes hield hij niet beven het hoofd maar boven de schou ders. De officier van Justitie betoogde in zijn re quisitoir, dat uit de verklaringen van de ver schillende getuigen blijkt, dat hij bij het uiten- van zijn wenschen tegenover het meisje daarbij kracht heeft bijgezet door met een mes te drei gen. Op de manupilatie met het mes kon direct een aanvullend gebruik volgen. Uit de woorden en gebaren die verdachte gebruikt heeft, blijkt voldoende, dat door verdachte wel degelijk ge dreigd is. De zuster van het bedreigde meisje achtte de bedreiging zelfs zoo sterk, dat zij.het voor haar zuster opnam en zich zelf voor haar plaatste. Voor dit ernstig misdrijf requireerde de officier zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. van Leijenhorst, vond dat er verschillende punten waren in deze zaak, die sterk tot twijfel van de schuldigheid van ver dachte leidden. Op gronden hiervan concludeer de hij tot vrijspraak van verdachte. De Haarlemsche Rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. EUWS v. d. Aar, Oranjestraat 187; labels: Caland, Seringenstraat 12; kinderportemonnaieBur. van Politie, Smedestraat; rijwieiplaatje; Bak ker, Nachtegaalstraat 17; fietswiel: Kamsma, Al. Piersonstraat 17, De Haarlemsche Rechtbank heeft gisteren de volgende uitspraken gedaan: T. G„ fabrieksarbeider, wonende te Kromme nie. „Beleediging". Vijf weken gevstraf met aftr. prev. hecht. o.v. P. H., werkman, wonende te Krommenie. Vrijgesproken. W. S., bakker, wonende te IJmuiden, gem. Velsen. „Appèl overtr. Arbeidswet". Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. H. B., dienstbode, wonende Koog aan de Zaan Vrijgesproken. J. F. L., kantoorbediende, wonende te Am- Sterdam, thans ged. „Diefstal". Vier maanden gev. straf met aftr. prev. hecht., waarvan een maand voorw. met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorw. G. W. J. V., reiziger, wonende te 's-Graven- hage. „Verduistering". Drie maanden gev. straf o.v. J. V., groentenhandelaar, wonende te Purme- rend, thans ged. „Overtr. art. 247 W. v. Str.". Vier maanden gev. straf met aftr. prev. hecht. o.v. B. J. D. v. D., zonder beroep, wonende te Beverwijk, thans ged. „Overtr. art. 247 W. van Str." Vier maanden gev. straf met aftr. prev. hecht, en ter beschikking gesteld van de regeering teneinde van harentwege te worden verpleegd o.v. Dammen kan je niet onder alle weers omstandigheden doen en nu de zomersche dagen zoo rijkelijk te grabbel liggen, blijven de schijven meestal in de doos. Dinsdag j.l. hield de R. K. Damvereeniging „T.EP." een geanimeerden vischwedstrijd in Bennebroek. Hoewel de vischjes niet erg „hap pig" waren, was de stemming onder vrienden van het ruiten bord uitstekend. Maandag 24 Juni speelt „T.E.P." een voetbal wedstrijd tegen de rest van de St. Josephgezel- len van Haarlem I od het T.Y.B.B.-terrein. De wedstrijd begint om 7.15. De ridders van de zwarte en gele steenen zullen laten zien, dat zij ook nog wel den leeren bal kunnen laten rollen. In het tijdvak van 1—16 Juni 1940 zijn in de gemeentelijke zwem- en badinrichtingen 38883 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart: Abonné's 6186 (70241; 20 ets. ba den 660 (733); 10 ets. baden 1992 (1959); ver- eenigingsbaden 321 (302); schoolbaden 2750 (3872); kostelooze baden 13073 (11903). Totaal- 24982 (25894). Delft: Abonné's 9158 (12669); 2C ets. baden 004 (1009); 10 ets. baden 1345 (1520); vereeni- gingsbaden (117); schoolbaden 2494 (3786). Totaal 13901 (19101). HAARLEM. Rijkskweekschool aan de Leid- schevaart. Examen handenarbeid. Geëxamineerd 11 candidaten. Geslaagd de dames: M. Boon- acker, L. M. Duvosel, N. van de Kaa, H. J. Ku- batz, J. A. Mailand, P. K. Meyer, L. Snijders en de heer: B. van Schie. Afgewezen 3 candidaten. Eindexamen „Da Costa"-Kweekschool te Haarlem. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: W. de Graaf te Bloemendaal, A. J. Mantz te Heemstede, D. A. Markusse en E. W. Mobach te Haarlem. Afgewezen 2 candidaten. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband: Bur. van Politie, Smedestraat; De Gruyterbonnen: Cliteur, Amsterdamstraat 56; bal: Posthuis, Leidscheplein: étui met kam metje: Hannenberg. Solostraat 18; een paar heerenhandschoenen: Heenk. Gr. Houtstraat 99; hond; Wilmering, Pr. Hendriklaan 88; jasje: De raad der gemeente Bloemendaal kwam Donderdagmiddag in openbare vergadering bijeen. De voorzitter, jhr. mr. C. J. A. den Tex, herdacht in zijn openingswoord het over leden oud-raadslid mr. A. J. Enschedé, „een waardigen zoon van een geslacht van groot burgers, die zijn taak op een bescheidene, trouwe en voorname wijze vervulde." Vervol gens wijdde de voorzitter eenige gevoelvolle woorden aan J. K. Veurman onderwijzer aan de Bomwaterschool, die als onder-officier der infanterie in de Grefcbe-linië sneuvelde. Zij, die terugkeerden, wilde de burgemeester tenslotte ook dezen middag met dankbaarheid gedei.ken Tot schoolarts voor de Hartenlust- en Bom waterschool werd benoemd dr. S. B. Dryber. Tot voorzitter en plaatsvervangend voorzit ter van het Scheidsgerecht voor ambtenaren werden herbenoemd mr. C. W. Thöne en prof. rnr. P. Lbsecaat Vermeer. Bij de vaststelling van eenige suppletoire begrootingen vroeg een der leden waarom op den post „onderhoud van wegen en voetpaden" rond f 5800 was overgebleven. Wethouder Ouwehand antwoordde, dat dit geld niet kon worden uitgegeven in verband met aanleg van kabels. Dit werk is thans echter gereed. In Ie volgende vergadering zal de vraag bespro ken worden of in verband met minder verbruik van gas door de ingezetenen ook het vast rechttarief verhoudingsgewijze niet zbu kunnen worden verminderd. Eveneens zal in de volgende vergadering een uitspraak'gevraagd worden over het al of niet uitbetalen van gemaakte oveiuren door het per soneel der bedrijven in de oorlogsdagen. Bij een voorstel tot koop van een strook grond van 173 M2 tegen f 5 per M2 van de Kennemer Exploitatie Maatschappij van on roerende goederen op den hoek Noorder Sta tionsweg, aan de Noordzijde van de Wickevoort Crommelinlaan merkte de heer Prinsenberg op,- dat het hier om een verwaarloosd stukje grond gaat, dat de eigenaresse slecht onder houden heeft. De koopprijs is veel te hoog en spr. kan er zijn goedkeuring niet aan hechten. Wethouder Ouwehand vond den prijs ook niet laag, maar hij walde het stukje grond toch wei hebben, omdat het een dissonnant is in de entree van Bloemendaal. Het voorstel van B. en W werd aangenomen met 9-6 stemmen. Mevr. E. Everard-Wilde werd ontheffing van de bepalingen der bebouwingsvoorschrifter. verleend voor perceel Bloemendaalscheweg 168. Eenige andere kleine verzoeken werden pven- eens ingewilligd. B. en W. verzochten den raad een principieele uitspraak te dóen over den al of niet nood zakelijken bouw van kleine arbeiderswoningen. Een uitspraak zou in financieel opzïcht nog geen bindend karakter mog-n hebber. Uit het debat, dat over dit vóo"stel gevoerd werd, bleek, dat hier aan een terrein aan de Donkerelaan gedacht werd De heer SCHULZ meende, dat de Bbuwveree- niging „Bloemendaal-Noord", die zoovele jaren de belangen van den arbeiderswoningbouw be hartigt en reeds lang naar het nieuwe object dingt, voorkeur moest hebben. Wethouder CASSEE was het daarmede niet eens. De Chr. Nat. Werkmansbond zou even veel recht hebben. Maar zoover gaat de voor dracht nog geenszins. De heer ROHLING begreep het voorstel van het college niet goed. Wat heeft men aan platonische liefde voor arbeiderswoningbouw? Waarom geen spijkers met koppen geslagen? De heer PRINSENBERG zou vandaag reeds verder willen gaan, omdat er één maand ver strijkt voor de raad weer bijeen komt. En wie weet hoe moeilijk het bouwen intusschen wordt. Zoowel B. en W. als de meerderheid van den raad bleef bij het „platonische", zoodat er eigenlijk niets gebeurde. Bij de rondvraag vroeg de heer Prinsenberg of het. college soms heeft overwogen een bij drage uit de gemeentekas te schenken aan het Alg. Steuncomité voor de getroffen gebieden. De voorzitter antwoordde ontkennend. De collecte is voor particulieren; de gemeente schonk reeds matrassen en andere zaken, die door het uitblijven van geëvacueerde» over waren. De gedachte van den heer Prinsenberg zal overwogen worden. De vergadering werd daarna gesloten. Voor het eerst sinds geruimen tijd heeft Ma- neto in Amsterdam weer een teeken van leven gegeven en wel met een concert, gewijd aan Nederlandsche kamermuziek. Het geviel, dat dit concert juist kwam in het tijdsverloop, waarin het Concertgebouw zijn zomercyclus geeft, een cyclus, waarop geen noot Nederlandsche muziek zal weerklinken, hetgeen voor Maneto zonder twijfel een ongezochte, of wil men: uitgezoch te, gelegenheid vormt om haar bestaansrecht te demonstreeren. Het is jammer, dat men dit moet erkennen, want Maneto is een instelling- die overbodig behoorde te zijn, maar die het helaas met is, omdat instellingen als het Con certgebouw, en het is waarlijk niet de eeni ge, maar door eiuen kwaliteit nu eenmaal wel de eerste instelling hun plicht ten aanzien van de Nederlandsche muziek niet verstaan. Maneto is een noodkreet en de concerten, die zij geeft, zijn de noodsprongen, die Nederland sche kunstenaars maken om zich te bevrijden uit de verstikkende atmosfeer van het doodge- zwegen-worden. Tot dusver leven de Neder landsche componisten -nog in die atmosfeer, al mag men hopen, dat de nieuwe tijd, die voor ons land gaat aanbreken en die zich ook begint af te teekenen in de organisatie der Neder landsche kunstenaars, hun lot zal verbeteren en hun eindelijk de functie in ons cultureele le ven zal toebedeelen, waarom zij thans als een gunst moeten vragen, maar die hun in waar heid krachtens den aard van hun roeping ais een recht toekomt. Maar Woensdagavond was het nog niet zoover en dus hadden wij Maneto, dat is te zeggen een avond, die uit nood geboren ook de zwakke kanten vertoont van alles wat niet organisch zijn plaats in de samenleving bekleedt. Een avond Maneto is een krampachtige avond, een avond van niets dan Nederlandsche muziek en dan nog muziek, die voor het grootste gedeelte verre van rijp of verre van belangwekkend is. Want op zulk een avond moet dan aan het woord komen, wat anders veel te weinig of in het geheel niet het woord verkrijgt. En niet van alles, waaraan het woord onthouden wordt, kan men zeggen, dat het onverdiend het zwijgen is opgelegd. Maar zoo is nu eenmaal de wet van de actie en de reactie. Wanneer de eene partij in de vervulling van haar taak tekort schiet, ziet men meestal, dat de tegenpartij uit over ijverigheid haar doel voorbij streeft. Een sonate voor piano van Wolfgang Wijde- veld, een sonate voor viola en harp van Wou ter J. v. d. Berg, een nieuwe verschijning, een pastorale voor fluit, hobo en piano van Henri Zagwijn, een trio voor piano, viool en cello van Guillaume Landré, een trio voor fluit, viool er. alt van Jan van Gilse en een strijkkwartet van Karei Mengelberg, ziedaar het programma, dat ons geen nieuwe geluiden en ook geen belang rijke geluiden geschonken heeft. Het trio van Landré is alweer een jaar of elf oud en het is wel vaker uitgevoerd. Landré moge in latere jaren belangrijker werk geschreven hebben, het is toch, schoon niet heel onafhankelijk van al lure, een aangenaam stuk speelmuziek. Het gaf, wat ook een verademing v/as op dezen avond ten minste een gekunde eri gedecideerde fac tuur te genieten. Karei Mengelberg's strijk kwartet maakte de levensbeschrijving in hét programma overbodig: men hoort alle landen waarin deze bereisde componist zich thuis voelt. Maar het is met smaak en kennis van het mé tier geschreven. Het was dus best aan te hooren. Groot was de oogst van den avond bijaldien niet. En dit is spijtig, want zulke avonden wer ken op de publieke opinie weer niet als een propaganda. En toch verdient de Nederlandsche muziek ten volle haar plaats. Doch, na deug delijke schifting in het concertbedrijf, niet daarnaast. Een gansche stoet van voortreffelijke kunste naars wijdde zich aan de vertolking van een en ander. Zij hebben zich uitnemend van hun taak gekweten. L. H. Bij K.B. van 16 September 1815 werd mr. C. Six van Oterleek in den adelstand verheven en in 1820 werd hem de titel van baron verleend Deze titel, aldus werd bepaald, ging over op den oudsten zoon. De titel was Donderdag het onderwerp van een strafzaak, die voor den kantonrechter te Amsterdam, mr. I. van Creveld, diende. De oudste zoon van dit geslacht, die recht heeft op den baronnentitel, woont thans in Indfë en tot zijn verbazing vernam hij, dat zijn jongere broer, die in September j.l. in het huwelijk trad. zich in de huwelijksadvertentie eveneens „baron" noemde, hoewel hij volgens den Indischman slechts recht had op den jonkheerstitel. De zaak werd bij de politie aanhangig ge maakt en in de dagvaarding is den heer H G Six van Oterleek ten laste gelegd, dat hij 16 September j.l.. zonder daartoe gerechtigd te zijn den Nederlandschen adellijken titel van „baron heeft gevoerd fn zijn huwelijksadvertentie 'r een der dagbladen. De heer Six van Oterleek was niet ter zitting verschenen zoodat de zaak bij verstek werd be handeld. Een ambtenaar bij den Burgerlijken Stand te Amsterdam, tevens een vriend van verdachte, die voor hem de noodige stukken voor de huwelijks voltrekking had aangevraagd, was getuige Hij verklaarde, dat hij te Voorburg een uittreksel van het geboorteregister had aangevraagd vol gens art. 24 B.W. In dat uittreksel werd de heei Six van Oterleek aangeduid als „baron". Op dien grond was die titel ook overgenomen in da huweïijksacte en in de advertentie, waarbij van de voltrekking van het huwelijk werd kennis gegeven. De Ambtenaar van het O.M.. mr, G. W. F van der Valk Bouman. zeide in zijn requisitoir, dat hij overtuigd was van de goede trouw van ve~- dachte en den ambtenaar, die hier als getuige is opgetreden. De titel van „baron" is verleend bij eerstge boorte; de oudste zoon heeft dus uitsluitend het recht om zich baron te noemen. Deze ve~- dachte heeft een ouderen broer in Indië doch hij is in de war geraakt door het uittreksel van het geboorteregister, waarin hij bij vergissing „baron" werd genoemd. Om de zaak appellabel te maken, vorderde spr. wegens overtreding van art. 435 een geldboete van f 6. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verd. op de gronden, aangevoerc door mr. van der Vaik, tot een geldboete van f 1. In de parochiekerk van L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans aan de Jac. Obrechtstraat werd Donderdagmorgen de plechtige Requiem mis opgedragen voor de zielerust van wijlen mr. W. N. J. M. Smit, in leven raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam. De H. Mis, die door velen werd bijgewoond, werd gecelebreerd dooi' Mgr. J. Th. Lagerwey. met assistentie van ka pelaan A, van Beynen ais diaken en pater Hoonhout M.S.S. De absoute in de kerk werd verricht door Mgr. Lagerwey. Ook op het kerkhof Buitenveldert, waar hier na de begrafenis plaats vond, werd de absoute verricht door Mgr. Lagerwey. Er was zeer veel belangstelling. Talrijke vooraanstaande persoon lijkheden van het onderwijs en de rechterlijke macht, in het bijzonder vertegenwoordigers van het Gerechtshof, de procureurs en advocaten- generaal, parket er. baii-?, bewezen hier den over ledene de laatste eer. Onder hen bevonden zich deken C. J. Boek horst van Buitenveldert, mr. P. A. Rutgers van der Loeff en jhr. mr. J. F. Lewe van Nijen- stein, vice-presidenten van het Gerechtshof, de raadsheeren mr. dr. F. C. v. Geer, mr. P. G. Mei link, mr. H. J. Hulsman en mr. L. Th. Jonssen, de president van de rechtbank, mr. A. J. van Royen, de advocaat-generaal mr. J. Versteeg, mr. O. Schreuder. rechter-plaatsvervanger. de griffier bij het Gerechtshof, mr. H. F. W. Jel- tes, mr. J. N. Wiarda, oud-raadsheer. K. G. Goedewaagen, directeur van de Incassobank N. V., een deputatie van het curatorium van de gemeentelijke gymnasia, waarvan mr. Smit lid was, bestaande uit den voorzitter, mr. R. E. Kielstra, den secretaris, mr. De Roos en den rector van het Vossius-gymnasium, dr. J. C. Bruyn, alsmede regenten en zusters van het R. K. Maagdenhuis, waarvan de overledene regent was. Aan het graf sprak namens het Gerechtshof mr. P. A. Rutgers van der Loeff, die de groote verdiensten van den overledene voor de rech terlijke macht schetste. Een zoon van den overledene dankte voor de bewezen belangstelling. Het graf was bedolven onder een schat van bloemstukken. De St. Jansprocessie te Laren, die a.s. Maan dag wederom naar buiten zal uittrekken, is thans voor de 54ste maal tevens Sacramentspro cessie. Doch reeds lang tevoren, in het begin van de middeleeuwen, stond op het huidige Sint Janskerkhof de plaats, waar de processie jaarlijks haar rustpauze heeft en waar de feest predikatie wordt gehouden een kapel, waar de Kerkpatroon werd vereerd. Volgens een le gende zouden daar. op den toenmaligen Sint Jansberg, door den H, Willibrord, relikwieën van Joannes den Dooper zijn rondgedragen. De vol gende dichtregels geven dat vermoeden aan: Men zag daar Willebrord, die onder 't psalmen zingen Van 't vroom levietenkoor al biddend ommegaat, Den nieuwen tempel wijdt, met vrome zegeningen Des machtigen patroons zoo rijklijk overlaad. Hij legt daarom een deel van Sint Johannes' been In 't graf, de opening van den gewijden steen, En viert dan d'eerste Mis tot lof en dank van God, Dien heel den hemel eert, de gansche hel bespet Zoo kwam Sint Jan in 't graf op Larens doodenwoon, En is vooral zijn kroost de trouwe Schuts patroon. Reeds omtrent de helft van de 13e eeuw werd een pauselijk voorschrift van kracht, volgens welk het gebruik werd ingevoerd, om het H. Sacrament in processies mee te dragen. Die gelegenheid zal men toen ook in Laren wel spoedig hebben aangegrepen; althans in 1296 was de processie een feit. In oude geschriften staat namelijk vermeld, dat op den Sint Jans dag van genoemd jaar „toen een zeer groot aantal Gooilanders in Laren verzameld was om de jaarlijksche processie mee te maken", bekend werd, dat de in het Gooi beminde graaf Floris V dreigde te worden ontvoerd. En in 1565 wist Lambertus Hortensius, een regionaal geschiedschrijver uit de XVIde eeuw, in zijn dichterlijke geschiedenis van Gooiland te ver melden, „dat in Laren elk jaar op 24 Juni de plechtige Sint Jansprocessie werd gehouden, dat het Allerheiligste daarin langs de velden werd rondgedragen en dat een ontelbare men- schenmenigte dan te voet, te paard of per wagen van heinde en verre naar Laren kwam om deze plechtigen ommegang mee te vieren." In den tijd der Hervorming werd de toestand anders. De Laarders bleven trouw aan het oude geloof; doch zij moesten, doordat hun parochie kerk aan haar bestemming werd onttrokken en later bovendien het kerkje op het Jailskerkhof werd afgebroken, van hun openbare processie afzien. Maar zij versaagden niet, want toen trok de processie, zonder het Allerheiligste, op menigen feestdag van Sint Jan in het geheim, midden in den nacht, dan wel in kleine groep jes. Tijdelijk, omstreeks 1613, was het te danken aan het gematigd optreden van den dichter P. C. Hooft als drost van Muiden, waaronder het Gooi behoorde, dat de Laarders weer openlijk met het H. Sacrament konden uittrekken. Maar in 1654 en ook in 1655 brachten regeeringsper- sonen op 24 Juni een bezoek aan het Sint Jans kerkhof, om er uit naam van de regeering de processiegangers te verstrooien. Eerst toen de vervolging minder heftig werd, kon de aloude St. Jansprocessie op plechtige wijze worden her steld. En zij wist zich te handhaven in het begin van de vorige eeuw, toen het Jansenisme ook in Laren trachtte binnen te dringen hetgeen echter niet is gelukt. De aloude luister was volkomen, toen in 1796 de Fransche be zetting de godsdienstvrijheid herstelde. Sindsdien is de Larensche St. Jansprocessie weer algemeen geworden. De toeloop groeide dermate, dat het houden van de processie in 1848 een recht werd. Dat beteekende echter nog niet, dat het H. Sacrament in monstrans we derom in triomf langs de wegen en de velden mocht worden rondgedragen. Eerst ni 1886 werd die vergunning verleend en wel voor den tijd van vijf jaar, mits zich geen stoornis voor deed. In 1891 werd de vergunning opnieuw voor vijf jaar verleend en in 1896 volgde een duur zame vergunning „voor altijd". De deelname groeide allengs; een broeder schap werd gesticht en buiten het Gooi waren het vooral de Amsterdammers, die groote be langstelling toonden. De bevolking zelf dacht steeds schooner straatversieringen uit; de oude dorpskerk moest tenslotte wijken voor een grootsch Godhuis, dat in 1937, toen de St. Jansprocessie voor de 50ste achtereenvolgende maal tevens Sacramentsprocessie was geweest door wijlen Paus Pius XI tot basiliek werd ver heven. Aanstaanden Maandag zal de processie weder om uittrekken, zij het dan, dat de leiding aan enkele beperkende bepalingen van bijkomstigen aard zal moeten voldoen. Na de plechtige Hoog mis zal een lange en plechtige, kleurige, doch vooral devote stoet uittrekken naar het St. Jans kerkhof, waar onder den stoeren eik de H. Eucharistie zal worden bezongen. En tot besluit van het patroonsfeest zal in den namiddag ook thans een priesterzoon van de eeuwenoude pa rochie den lof van Sint Jan den Dooper ver kondigen, zullen de kerkzangers bij de kunst zinnige beeltenis van den Schutspatroon het volksche Sint Janslied herhalen. In het Gooi vertrouwt men, dat ook dit jaar de belangstelling van over de gewestelijke gren zen groot zal zijn, dat men het voor enkele jaren gestichte voorbeeld van de katholieke studenten zal volgen en zich scharen in de rijen van noeste, aan het geloof verknochte Laarders. In het bekende Eucharistisch Congreslied van Willem Verhoeven ligt verder het verlanger an de processie op dezen Sint Jansdag. Christus, Gij zult triomfeeren. Gij zult heerschen sn regeeren Eeuwig in Uw Koningsmacht. Laat den vreed' op aarde dalen. Laat Uw liefdezon bestralen Heel het menschelijk geslacht. A. V. O. Gerrit Schulte is zijn stayersloophaen met een zege begonnen, een zege echter, die ronduit gezegd, van weinig waarde is. inderdaad, hij heeft door twee eerüe olaatsen in beide manches in cijfers de beste prestatie geleverd, maar in werkelijk heid komt het hier op neer, dat deze Schulte eigenlijk niet de man was, die Don derdagavond op de Amsterdamsche Stadion- baan het. nummer achter groote motoren behoorde te winnen. Wij willen daarmecte niets ten nadeele van Schulte zeggen. Het, is logisch dat een debu- teerend stayer, al heet hij dan ook honderd maal Schulte, niet direct een partijtje kan weggeven, waar de technische en tactische vonken afvliegen. Elk debutant moet zijn wedstrijd als een les beschouwen, waarvan hij alles nog te leeren heeft. 2oo was het ook met Schulte. De Bosschenaar bewees in de eerste manche al dadelijk, dat hij van de stayerij nog alles te leeren heeft Goed, hij had geen moeite met Bakker, Bos- land en Groenewegen, maar dat is natuurlijk geen maatstaf voor een man als Schulte, waarvan men iets verwacht. En dat hij var Wals won? Dat is een van de meest gekke dingen geweest die ooit op een wielerbaan zijr gebeurd. Het ging ongeveer zoo. Wals, die in de eerste manche op de laatste plaats was gestart, met Schulte vóór hem, wandelde na 15 ronden met zijn neus omhoog en op zijn sloffen over het heele veld neen, alsof dat niet bestond. Minder overtuigend, maar toch ook met succes, kwam Schulte achter hem aan en bezette de tweede plaats, zonder ook maar een schijn van kans, dat hij Walske nog kon bedreigen. Maar toen ging Wals aan z'n fiets morrelen en wat er was dat was er, maar opeens stapte hij af. Dat ken natuurlijk alle maal heel goed, maar de manier waarop en liet tempo waarin hij toen van fiets verwissel de, ging alle perken te cuiten. En Schulte was natuurlijk zoo gek niet of hij jakkerde maar door, met zijn collega's op de hielen. Wals eindigde geheel onncodig we bedoelen dit natuurlijk alleen in sportief opzicht met vijf ronden achterstand als laatste. Zoo was de eerste manche dus een miserabele vertooning. De eenige emotie van de eerste ronden was een merkwaardige onderneming van Schulte, die zooals hem nogal eens over kwam losraakte, maar zich Gaar niets van aantrok en zonder gangmaker over Bos- land heenkroop. Na vijftien ronden kwam de magnifieke sprong van Wals, Groenewegen kreeg toen zijn eersten lekken band en daarna speelde zich de geschiedenis-Wals af, waarover wc hierboven reeds vertelden. In de tweede manche tapte Schulte uit een heel ander vaatje. Hij startte toen van den kop ai en zette er direct een formidabel tempo in, dat hij uitstekend wist vol te houden. Wais werkte zich van achteren op naar de tweede plaats, maar daarna liet hij niet veel bijzonders zien en een razende Schulte joeg na 40 ronden tot groot enthousiasme van het publiek over zijn grooten favoriet heen. Wals deed niet veel moeite om het terrein te herwinnen en zoo bleef Schulte ditmaal wat verdienstelijker meester van het terrein. De uitslagen luiden: Eerste manche: 1. Schulte 25 min. 9 3/5 sec.; 2. Bosland 480 M.; 3. Groenewegen 970 M.; 4 Bakker 1100 M.; 5. Wals 2700 M. Tweede manche: 1. Schulte 25 min. 12 3/5 sec.; 2. Wals 600 M.; 3. Bosland 900 M.; 4. Bakker 1200 M.; 5. Groenewegen 1500 M. Het sprintnummer leverde Derksen niet al te veel moeite op. Van Egmond en v. d. Linden hadden totaal niets in te brengen al behaalde de laatste in een match a trois een ongewone overwinning en tenslotte moest ook van dei- Vijver de meerderheid van den nieuwbakken prof erkennen. De resultaten der verschillende ritten waren: le rit: 1. v. d. \ijver 12 sec.; 2. v. Egmond; 3. v. d. Linden; 2e rit: 1. Derksen 12 4/4 sec.; 2. v d. Linden; 3. v. Egmond; 3e rit: 1. v. d. Lin den, 2. Derksen, 3. v. d. Vijver; 4e rit: 1. Derk sen, 2. v. d. Vijver, 3. v. Egmond; 5e rit: 1. Derk sen 12 3/5 sec., 2, v. d. Vijver, 3. v. Egmond, 4. v. d. Linden. Totaal klassement: i. Derksen 5 p„ 2. v. d Vijver. 8 p„ 3. v. d. Linden 10 p., 4. v. Eg mond 11 p. Wedstrijd voor B-stayers over 20 K.M.: 1. Zwartepoorte 26 min. 29 1/5 sec.; 2. v. Amsterdam 250 M.; v. Nek 1050 M.; 4. Domhof 4 ronden. Wedstrijd voor nieuwelingen over 6 K.M.: 1. Lakerr.an. Wedstrijd voor amateurs over 10 K.M.: 1. Key- ser 12 p.; 2. Petri 9 p. Niet versagend als de Nederlander is, werd zoodra de oorlog in ons land beëindigd was, het werk aan de Rijnbrug aangepakt. Vrij spoedig bleek na een uitgebreid technisch onderzoek, dat van het lichten der brugdeelen geen sprake kon zijn en dat met het demonteeren een aanvang moest worden gemaakt. Dit was een omvangrijk werk, temeer omdat men door nauwgezette de montage een belangrijk gedeelte der materialen voor den bouw van de nieuwe brug zou kunnen gebruiken. Dat bracht weer met zich mede, dat het zwaar geklonken ijzerwerk weer losgebrand moest worden. Nadat het wegdek van het geval len brugdeel aan de stadszijde verwijderd was, heeft men allereerst de rijwiel- en voetpaden ter weerszijden losgebrand. Al het vrij gekomen materiaal werd per zolder schuit naar de sleephelling van de Firma Prins getransporteerd, waar het gesorteerd en van nummers voorzien wordt. Gerrit Schulte Voor het grootere werk: de verwijdering der ogen eerst en later de demontage van de eigen lijke brug, werden enorme krachten gerequi- reerd. Bokken met namen als Atlas, Hercules, Goliath enz. liggen aan beide zijden van wat eens de Rijnbrug was. Nadat in de afgeloopen week de boogresten aan de stadszijde waren weg genomen en de balken die ne, wegdek droegen eveneens verwijderd waren, heeft men Woensdag in tegenwoordigheid van verscheiden deskundi gen en een zeer talrijk publiek een der zijkanten van de brug in de takels geheschen en op zolder schuiten geplaatst. Dit gevaarte had een afme ting van ongeveer twintig meter lengte, drie meter hoogte en pi.m. 70 c.M. dikte. Tot Iaat in den avond bleef men doorwerken, terwijl het publiek op de Rijnkade niet moede werd aan dacht te schenken aan dit enorme werk. Donderdagmorgen in alle vroegte heeft men de bokken over een tweede deel van dezelfde afmetingen gezet en intusschen hangt ook dit stuk in de kabels. Het zal dus niet lang meer duren of het ge vallen brugdeel aan de stadszijde is geheel ge sloopt. Dit althans voor zoover dit deel boven het waterniveau uitstak. Een tijdroovend werk wacht echter nog wanneer men begint met het demonteeren van het bruggedeelte dat onder water is verdwenen. Daarna wacht dan altijd nog het ingestorte gedeelte aan den overkant- dat grooter is dan het stuk dat aan de stadszijde afbrak. In ieder geval, er wordt hard gewerkt en binnen zeer korten tijd zal een geregelde door vaart voor schepen weer mogelijk blijken. Intusschen was de Geldersche Tramweg MU- gedupeerd doordat 'n gedeelte van den oprit tus schen twee pijlers op de Rijnkade was terecht gekomen en zoo de tramrails deze maatschapPÜ blokkeerde. Men heeft echter een doorgang uit gegraven waardoor thans de tramrails onder het gevallen brugdeel kan loopen. Het goederen vervoer, gestagneerd door het verbod van ben- zinegebruik, kan nu weer eenigszins op gang ge houden worden door de goederen-tram. (Berichten reeds geplaatst in een deel van onze vorige oplaag) BERLIJN, 20 Juni. (D. N. B.) De Fransche regeering heeft thans aan de Duitsche regeering de namen bekend ge maakt van haar onderhandelaars voor de wapenstilstandsondcrhandelingen. Het zijn: de generaal van het leger Hunt- ziger, ambassadeur Noel, vicc-admiraal Le- lu en de generaal van het luchtwapen Bcr- geret. In verband met de moeilijke verbindingeI1 voor het overbrengen van berichten, welke ovef Spanje loopen, is deze mededeeling der Fran- sche regeering eerst hedennacht om 1 uur dot"- de rijksregeering ontvangen. Zij kon de» Führer vanmorgen om 4 uur ter kennis worde» gebracht. Het Duitsche opperbevel der weermach' heeft daarop zoiider verwijl de noodige structies gegeven en maatregelen getroffen 0lïl de Fransche wapenstilstandsdelegatie te opt' vangen. WASHINGTON, 19 Juni (DNB). Het Staat*' departement heeft den tekst gepubliceerd va een te Berlijn en Rome overhandigde nota, „ter voorkoming van misverstanden" herin»® aan de „traditioneele Amerikaansche P°litieZ,J dat de overdracht van de souvereiniteit over e® geografisch bestanddeel van het Westelijk hf rond van een niet-Amerikaansche op een an»®^ niet-Amerikaansche mogendheid niet kan w® den erkend. De Vereenigde Staten zouden zonder meer kunnen toelaten, dat zulk een °ve dracht van souvereiniteit zou geschieden. De regeeringen van Engeland en FranKtu hebben een soortgelijke nota ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4