UIT DEN OMTREK Goedkooper melk Van overstroomde graslanden <Ketmfiaal mn dm day VRIJDAG 21 JUNI 1940 HAARLEMMERLIEDE HILLEGOM LISSE NOORDWIJKERHOUT SASSENHEIM VOORHOUT IJMUIDEN ZANDVOORT ZAANDAM Bezuiniging stroomverbruik Wenken voor den boer WERKLOOSHEID NEEMT AF Bedankt Verf fabrieken Avis Maar 1 cent minderomdat er teveel slijters zijn W aterpolocompetitie kring Haarlem IenhtenvoiSnden zwervelinge I H.R.C. Excelsior Zwemclub „Haarlem" HONKBAL Het programma R.K. Haarlemsche Honkbalbond CRICKET Prógramma voor Zondag EEN BELANGRIJKE UITVINDING Een geslaagd Adu-product doet zijn intrede op de markt Alle K.J.M.V.-ers behouden. Nadat men hi Haarlemmerliede wekenlang ln spanning Verkeerd heeft omtrent het lot van een aantal K.J.M.V.-ers, die ten oorlog getrokken waren, is dezer dagen gebleken, dat geen enkel lid van he K.J.M.V. te Haarlemmerliede het slachtoffer Van den krijg geworden is. Uit dankbaarheid voor dit gelukkige feit zal ep Zondag 23 Juni a.s. een H. Mis van dank baarheid worden opgedragen met algemeene H. Communie; het bestuur der K.J.M.V. verzoekt ouders en parochianen om van deze gelegenheid gebruik te maken, hun dankbaarheid te toonen. Verdacht van mishandeling. Door de po- 'itie alhier werden twee personen aangehouden, vèrdacht van mishandeling. Nadat tegen hen Proces verbaal is opgemaakt, zijn zij op vrije v°eten gesteld. Zij waren in een andere ge beente woonachtig. De blncmbollenbeurs. De beurs werd be kocht door 37 personen. Handel was van weinig oeteekenis. Burgerlijke stand. Geboren: Basilius Petrus Sernardus, z. van H. M. L. van Stijn en M. M. Verdegaal; Antonia Maria, d. van J. W. van her Veer en G. M. van Diemen; Johannes, z. van M. A. Sprokkelenburg en J. M. van den ®erg; Antje Wilhelmina, d. van J. Vreeken en to'. J. de Koning; Quirinus Alfonsius Ignatius, 2 van J. van Stijn en A. M. Hoogkamer. Getrouwd: M. G. van Leeuwen te Amster- ham met M. J. Karstens. Eerste groentenveiling Woensdag werd de eerste groentenveiling gehouden door de veiling- vereeniging De Eendracht alhier. De aanvoer ^as nog niet groot; de prijzen waren matig. Aardbeien 6890 cent per slof; peulen 170 ^25; wonders 105115; doppers 100; tuinboonen 80 cent. Alles per zakje van 10 K.G. Bollenveiling. Hedenavond zal de bollen- veiling plaats hebben voor Kerk, Armen en Bernardus in de K. S. A.. Een laatste op rekking om toch vooral in dezen tijd aan het Welslagen van deze veilingen mede te werken, boge hier op haar plaats zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Comelis, z. Van J. Slootweg en N. Wisse Hendrik, z. van H. van der Heiden en J. Havenaar Gieter Jan, z. van B. Kroeze en M. W. v. Iter- son Johannes Antonius, z. van H. A. Mol enboer en E. C. M. Kiebert Klaas, z. van to. j. van Asselt en A. van 't Wout Pieter Comelis, z. van H. van Bladel en J. van der Sleet Jeltje Lampkje, d. van J. de Jong en to. Fluimgraaff Jacob z. van J. Hoekstra en to. Duijm Berendina, d. van A. van den Serg en N. Bon Jacobus Hendrikus, z. van J- J. C. van Leeuwen en C. J. van Goozen Catharina Cornelia, d. van J. J. C. van Leeu wen en C. J. van Goozen Marcelis Adrianus, 2 v. M. H. van der Vlugt en L. W. M. Wesse- üiig. Ondertrouwd: G. S. Voorsluijs, 28 jaar en U. Hijzelendoorn, 20 Jaar G. Diederiks, 29 j. eh C. Tulen, 26 jaar P. G. van Reeuwijk, 24 jaar en T. van Zuijlen. 24 jaar. Getrouwd: G. Oosterhof, 28 jaar en T. van her Vis, 23 jaar J. de Groot, 27 jaar en M. A- van der Eist, 28 jaar Goed geslaagde roeiwedstrijd. Begunstigd door mooi zomerweer heeft de roeiwedstrijd toisschen de Jozefsgezellen der R. K. Parochie van Voorhout en dezelfde van Sassenheim plaats Sevonden. Naar schatting waren circa een 800- tal belangstellenden naar dezen wedstrijd komen 2ien. De plaatselijke muziekvereen. „St. Cecilia" bad zich belangeloos beschikbaar gesteld dezen Uvond met vroolijke muziek op te luisteren. Al- v«rens de uitslag hier te laten volgen, zij nog vermeld dat de eerste prijs bestond uit een wis- s«lbeker, welke het vorige jaar door de Jozefs- Bezeilen uit Sassenheim werd gewonnen. Van Voorhout namen 15 ploegen, elk van drie (twee roeiers en een stuurman) deel. Hiervoor waren vijftal prijzen beschikbaar gesteld. Winnaars warenle prijs L. v. Zanten, C. Kor- *ekaas, Ant. v. Kampen Pzn. (de laatste aks stuurman)2e prijs H. v. d. Hulst Pzn., B. v. d toouland Pzn., P. v. Kampen Pzn.; 3e prijs C. ^ent, Jan Zoet, Jac. Duyvenvoorde. Van Sassenheim waren 8 ploegen, waarvoor °ok enkele prijzen. Winnaars waren; le prijs J. v. Hoefelen, Jan Bergman, P. de Ridder; 2p toijs Jan Zwetsloot, M. Geerling, P. Kipping; prijs P. Roelandse, P. v. d. Eist. Cor v. d Bist. Na deze afloop kwam het sensationeele slot, b.l. de kamp tusschen bovengenoemde prijswin naars van beide dorpen, om den wisselbeker, toet resultaat was, dat beide dorpen met een Selijk aantal punten uit den strijd kwamen. De beslissende oorzaak bleek één der booten te 2iin, welke véél slechter te bewaren was dan de ahdere. Na beraadslagingen werd besloten om hoor loting nog één vaart door de eerste prijs winnaars te laten varen. Sassenheim was hier bij de gelukkigste en verkreeg hierdoor de beste boot, waarna ook door hen de beker, en nu voor he tweede maal werd gewonnen. Na dezen afloop was het inmiddels half 11 Èeworden) reikten de vice-praeses, kapelaan Stoelinga van Voorhout, en de vice-praeses van Sassenheim, kapelaan Smit, met een toepasselijk ^oord de prijzen uit. Vinke zijn opvolger volgens de lijst. Bij het Centraal Stembureau is thans bericht binnen gekomen dat de heer Vinke bedankt als op volger van den heer Van Leusen. Thans zou de heer G. Meerman voor een eventueele be noeming in aanmerking komen. Uit het overzicht der Gemeentelijke Arbeids beurs blijkt dat de werkloosheid in de afge- loopen week een weinig is verminderd. Het aantal ingeschreven werkzoekenden daalde van 2818 tot 2740. Hiervan waren 2342 geheel en 29 gedeeltelijk werkloos. 25 waren werkend en 344 arbeiders waren geplaatst in een gesubsidieerde werk verschaffing. De totale werkloosheid bedroeg in de over eenkomstige week van 1939 1261, Daar de heier A. J. v. Leusen bedankt heeft hls wethouder en gemeenteraadslid voor de torjjz. Democratische groep, was de heer F Burgerlijke stand. Geboren: Maria Catha rina Theodora, d. van A. J. M. Koot en G. M. Warmerdam, Haltestraat 54; Arie Cornelis, z. van K. Kerkman en E. Molenaar, Potgieterstr. 72; Leendert, z. van J. Brand en A. Terol, Oos terparkstraat 60. Getrouwd: Jb. Keesman en A. M. Keur, de Genestetstraat 16; A. van Breukelen en A. A. Keesman, Da Costaplein 3. Overleden; H. Vallentgoed, oud 23 jaren, wo nende te Warmond; levenloos aangegeven dochter van C. Faber en C. C. Besse, Zandv.ln. 21. Huldiging bij den luchtbeschermingsdienst. Gisteravond heeft de Zandvoortsche Luchtbe schermingsdienst. die in totaal 300 man perso neel omvat, een inspectieavond gehouden in de Centrale Post aan den Duinweg. Te omstreeks negen uur was er nog een aar dig oogenblik, toen de manschappen van alle diensten, zoowel als de dames van de E.H.B.O., beide groepen keurig geunifirmeerd en in volle uitrusting op het voorliggende terrein wa ren aangetreden. „Voor het front van de troepen'' werden de heer en mevrouw Molenaar, concierge van de Centrale Post (Oude Bewaarschool) door den ondercommandant, den heer J. A. Steen Jr., op hartelijke en waardeerende wijze namens den dienst toegesproken. Als blijk van waardeering bood spr. een fraaie staande schemerlamp aan en speciaal voor mevr. Molenaar een groote vaas met rozen. Latere trams. Niet alleen, dat door bemid deling van de directie van V.V.V. een betere tréinregeling verkegen kon worden met het oog op latere treinen, ook ten opzichte van de tram zijn door de directie van V.V.V. met volle- digen steun der autoriteiten groote successen behaald, doordat de laatste tram uit Zandvoort naar Amsterdam om 22.05 zal vertrekken en de laatste tram naar Haarlem om 23.45 uur. Deze tram heeft aansluiting op alle stadslijnen. Uit Amsterdam vertrekt de laatste tram naar Zandvoort om 22.35 en de laatste uit Haarlem om 23.14. Deze regeling treedt Zaterdag in wer king. Wij meenen een woord van hulde aan de vol ijverige directie van dé Zandvoortsche V.V.V. niet te mogen onthouden. R. K. Voetbal Voor de V.V.Z.elftallen is voor Zondag a.s. het volgende programma vast gesteld: Zwaluwen IIV.V.Z. III 2.30 uur. Ver trek per trein 1.10 uur. van het resultaat hier van zal afhangen of V.V.Z. III zich kampioen kan noemen. De V.V.Z.-reserves hebben door het winnen van den beslissingswedstrijd tegen Purmerend (na verlenging) beslag gelegd op het afdeelings- kampioenschap. Na de successen van V.V.Z. I en V.V.Z. II, thans V.V.Z. III? Op Zondag 30 Juni zal op het R. K. Sport park een wedstrijd gespeeld worden tusschen het R. K. Noord-Holl. XI en het R. K. Amster- damsch XI ten bate "an de steunverleening aan de burgerbevolking van Rotterdam. Voor 1 Juli is de kampioenswedstrijd V.V.Z. I H.B.C. I vastgesteld. Ruim 6000 burgers zijn ingeënt Nu de laat ste behandelingen voor de typhus-inenting zijn afgeloopen blijkt dat ruim 6000 burgers de 3 in jecties zijn toegediend. Ongeveer 10 pet. is na de eerste injectie niet teruggekomen. Aan de beurt van aftreden is de president commissaris de heer H. P. Dekker, die direct herkiesbaar is. De balans per 31 December 1939 vermeldt als Activa: vaste goederen en inventaris ƒ475.813 (v. j. ƒ441.113), voorraden ƒ118.752 (97.019), kas ƒ237 (354)debiteuren 56.094 (96.827), installa tiekosten nieuwe artikelen ƒ23.062 saldo verlies ƒ616.658 (619.870) en als Passiva: aandeelenkapitaal ƒ800.000 (onv.), bankiers en crediteuren ƒ490.619 (455.185). De winst- en verliesrekening staat Debet voor: saldo verlies 1 Januari 1939 ƒ619.870 (561.730), afschrijvingen nihil (2420), koersverlies en afschr. voorraden nihil (60.963) en Credit voor: exploitatiewinst ƒ3212 (5242), saldo verlies 31 Dec. 1939 ƒ616.658 (619.870). In het jaarverslag over 1939 van de Verffa- brieken Avis te Westzaan lezen wij het volgende: Een bevredigend omzetcijfer was niet te ver krijgen doordat de export steeds meer en meer bemoeilijkt werd. Hoewel de omzet in het bin nenland steeg, was deze stijging niet voldoende om een gunstig resultaat te krijgen. De exploitatiewinst van ƒ3212 (v.j. ƒ2822) werd in mindering van het verlies gebracht. In de te Alkmaar gehouden vergadering van de Noordhollandsche Consumptiemelk Ver- eeniging werd, naar de Alkm. Courant meldt, besloten met ingang van Zondag a.s. den prijs voor de consumptiemelk met 1 cent per liter te verlagen. De verkoopprijs wordt dan in Alk maar en Heiloo 11 cent en in de andere 88 ge meenten van het vereenigingsgebied 10 cent per liter. Deze prijsverlaging betëekent alleen voor de Alkmaarsche consumenten een voordeel van 100.per dag. De minimum-inkoopprijs voor de slijters is op 6 cent, de minimumverkoopprijs op 10 cent ge steld. Alkmaar heeft ruim 100 melkslijters. Wan neer voor Alkmaar de minimumverkoopprijs op 10 cent werd gebracht, dan beteekende dit voor de melkslijters een vermindering van hun verdienste met 1.— per dag, welke zij, met het oog op de verhoogde bedrijfsonkosten, niet kunnen dragen. De Alkmaarsche melkslijters besloten daarom den verkoopprijs, die thans 12 cent bedraagt, met ingang van Zondag op 11 cent te stellen. Tot zoover het bericht. Wie de moeite neemt de genoemde cijfers op hun juiste beteekenis te keuren aannemende dat ze volkomen juist zijn komt tot verwonderlijke ontdekkingen. Een klein rekensommetje leert, dat de 100. per dag voordeel voor de Alkmaarsche melk- drinkers uit 1 cent verlaging komt uit een da- gelijksche consumptie van 10.000 liter. Deze hoeveelheid melk wordt gedistribueerd door meer dan honderd melkslijters, die dus, wan neer we hun getal slechts precies op 100 stel len, gemiddeld 100 liter melk per dag verkoo- pen. De winst van zoo'n beetje melk bedraagt bij een inkoopprijs van 6 cent en een verkoop prijs van 11 cent per liter, in Alkmaar dus 5 per dag of, den Zondag meegerekend, op 35.— per week, waarbij nog wat winst komt van boter, kaas en eieren, waarop het winst percentage doorgaans zeer gering is. In totaal mag, naar ruime schatting, gerekend worden op een gemiddelde bruto-winst van hoogstens 40.— a 45.per week. Wanneer men daar van af trekt de niet ge ringe onkosten van winkelinrichting, materiaal en vooral vervoermiddel, dan blijft een heel bescheiden loontje over, waarvoor meestal ieder kan dat dagelijks zien zeer hard ge werkt moet worden, vaak ook door vrouw en kinderen van het melkslijtersgezin. Hier springen twee erge wantoestanden naar voren. Ten eerste de armelijke omstandig heden, waaronder veel melkslijters leven, want velen halen een dergelijken verkoop nog niet eens, omdat er zijn, die er ver boven komen; ten tweede: omdat zooveel menschen zich be last hebben met de distributie van melk en om dat in het bedrijf zeer oneconomisch gewerkt wordt, is de consument gedwongen voor een kostelijk en onmisbaar volksvoedsel een veel te hoogen prijs te betalen. Immers: een winst van 5 cent op een voedingsartikel dat 11 cent kost per liter, is buiten elke redelijke verhouding. Wanneer b.v. in Alkmaar hoogstens 50 melk slijters zouden zijn, dan konden die bij minder winst en een logische wijkverdeeling een beter en zekerder bestaan hebben, met minder ge- sloof, dé klant zou heel wat op de huishoud- rekening besparen en de veehouder zou mis schien ook meer kunnen verdienen. Het is toch eigenlijk dwaas, dat thans iedere melkslijter den heelen dag kris kras de gansche stad tot in de uiterste hoeken door moet ren nen om een onnoozel beetje melk kwijt te ra ken, dat te duur is, omdat hij er zooveel werk aan heeft en omdat hij de poet met zooveel concurrenten moet deelen. Het wordt hoog tijd, dat hier eens een geduchte ordening komt, die natuurlijk een aantal onmiddellijke slachtoffers zal vergen, maar die voor de gemeenschap een zegen zal zijn. En wat die slachtoffers betreft, dat zijn natuurlijk de minsten. Voor dezen zal ook gezorgd moeten worden. Maar de vraag mag aan hen, indien ze neiging gevoelen scherp te protesteeren, worden voorgelegd: vindt ge uw hongerig slavenbestaan van thans zoo ideaal en is het niet zoo, dat het melkboer willen zijn van velen, die hst uit armoe of ongeschiktheid voor iets anders werden, een heel vak naar de maan helpt en de gemeenschap zware lasten oplegt? Zijn de vele arme huismoeders niet in tel, die haar kinderen der melk moeten onthouden, omdat ze te duur is? In deze chaos doeltreffend en dus met ra dicale middelen orde te scheppen, is niet ge makkelijk, maar wel mogelijk en noodzakelijk, evenals in verschillende andere bedrijven, b.v. het bakkersbedrijf, waarin men soortgelijke toestanden aantreft. Wanneer zal het gebeuren? Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf schrijft ons: Wanneer er voorheen „niet te veel overbleéf" aan tafel, zag dé huisvrouw zich beloond voor haar werk. Dat zaj „anders" worden de huisvrouw zal tdeldra blij zijn, als er iets overblijft voor morgen of een ander mits iedereen maar voldaan is. Zóó is het ook met het stroomverbruik. Een ieder moet voldaan zijn en er moet nog iets overblijven voor anderen. Ons bedrijf blijft u voorshands bezuiniging vragen in uw eigen belang en in dat van den- ander, maar daarnaast staat het bedrijf ge reed om u daarbij te helpen, zooveel het moge lijk is. I. Eiken Woensdagmiddag van 2.30 tot 4 uur (2 uur schijnt iets te vroeg te zijn voor de huis vrouw) laten wij u het vèr-doorgevoerde sta- pelkoken zien en wijzen u op de groote waarde van de nawarmte van de op 0 geschakelde electrische kookplaat, waardoor de eleetrisch kokende huisvrouw de hooikist kan missen. Aanwijzingen voor voedingsproblemen in dezen tijd maken de middagen voor elke huisvrouw van belang. Op verzoek willen wij deze mid dagen ook in öe provincie houden. II. Onze Electro-huishoudkundigen zoeken u op om uwe moeilijkheden met u te bespreken. ÏII. Schriftelijk zijn wij bereid u advies te geven. IV. In het maandblad „Alles Eleetrisch" worden recepten gegeven voor deze tijden. In één woord de leskeuken van het Pro vinciaal Electriciteitsbèdrijf te Bloemendaal, Ignatius Bispincklaan 19, staat thans geheel in het teeken van voorlichtingsdienst voor de huisvrouw. Van uw* kant blijven wij gemeen schapszin vragen. De jam tijd staat voor de deur. De huisvrouw, die de vruchten moet koopen, zouden wij in overweging willen geven: Bereid uwe jams met Penjel of Optóta. Proeven hebben bewezen; dat u vrijwel even duur uitkomt. U bespaan stroomkosten door korten kooktijd en krijgt méér potten, mét behoud van eene grootere voedingswaarde. Ook hierbij geldt, dat vitami nen buitengewoon gevoelig zijn voor een langen kooktijd. Heeft u de vruchten zélf en kunt u de overdaad niet op de markt brengen, dan is het te begrijpen, dat u tot de oude methode „inkoken" komt. Alleen zou ik u willen vragen: Overdrijf het voorraad vormen niet. Dit zelfde geldt ook voor de weck. De huisvrouw, die zelf de groenten en vruchten uit eigen tuin kan venverken, zal natuurlijk als voorheen gaan steriliseeren.alleen doet ook zij wèi niet te overdrijven. De overige huisvrouwen moeten bedenken, dat de Conservenfa'orieken zich zullen inspannen om aan de te verwach ten groote vraag te kunnen voldoen. Er is ook nog de inmaak in het zout, die wéinig risico biedt en toch de huisvrouw' de rust geeft „iets in huis te hebben". Zuurkool is daarbij nog vitaminenrijk bovendien en geeft ons de kans om op verschillends wijzen te worden verwerkt, ook rauw. Ten slotte zijn de versche winter groenten wortelen, bieten, koolsoorten, knol- selderie, rapen, Brusselsch lof, andijvie toch nog van grootere waarde dan de meeste ge steriliseerde groenten. Om het kort te zeggen: „Steriliseert oordeelkundig". Mocht de kolenvoorziening niet langer een open vraag zijn, dan wordt daarmede het zorgen voor den dag van morgen ook weer anders be licht; in de dagbladen zal hiervan kennis wor den gegeven. Hog even een goede raad. Wij namen proeven bij de jamkokerij door een deel van de suiker, te vervangen door glucose, b.v. 2/3 suiker, 1/3 glucose. Wellicht is'het product zelfs nog voor glucose-uitbreiding vatbaar. Glu cose is een witte stroop, die u bij den bakker of den drogist kunt krijgen. Huisvrouwen, vraagt toegangskaarten voor de Woensdagmiddagen of vraagt een vcorlichtingsmiddag in uwe gemeente aan. A. R. S. i Binnenkort eind Juni of begin Juli zal een aanvang worden gemaakt met de afwer king van de waterpolocompetitie van den kring Haarlem van den K.N.Z.B., waarvoor de com petitieleider thans het rooster samenstelt. Aan deze competitie zal door de R.K. zwemclub „De Watertrappers" met twee zeventallen wordên deelgenomen. Uit de ingekomen inschrijvingen niet min der dan zes-en-twintig zeventallen werden op gegeven blijkt wel, dat de waterpolo-animo ook bij de spelers van de lagere zeventallen nog ongeschokt is. De afdeelingen I en II (heeren) tellen res pectievelijk acht en zeven zeventallen, zoodat slechts een halve competitie gespeeld zal kun nen worden. De volgende zeventallen zijn in deze afdeelingen opgenomen Af deeling I: HVGB 3; Haarlem 3; DWR 3; VZV 3; KZ; HZV; HPC 4 en „De Watertrap pers." Af deeling II: DWR 4; DWR 5; Halfweg; Zoo langzamerhand zijn alle overstroomde landerijen weer boven water en begint de oor spronkelijke bestemming hier en daar merk baar te worden. De reeds gepubliceerde berichten van onzen dienst zijn blijkbaar iets te vroeg gekomen, want uit eigen aanschouwing is me gebleken, dat de toen gegeven adviezen nog te weinig toepassing hebben gevonden. Dit is ten deele begrijpelijk, omdat men tegen een niet be kenden toestand aanzag en men niet direct tot ingrijpende maatregelen kon besluiten. Het droog gevallen land is zeer verschillend onder het water vandaan gekomen en naast de verwachte tegenvallers zijn er ook onver wachte meevallers. Men kan nu al concludeeren, dat vooral de langdurige inundatie schadelijk is geweest. De landerijen, welke niet veel meer dan één week water-overlast ondervonden, herstellen zich vrij snel en kunnen met eenvoudige hulp middelen spoedig tot hun normale bruikbaar heid worden teruggebracht. Land dat meer dan veertien dagen onder water stond ziet er heel wat slechter uit en er zijn zelfs polders die een troosteloozen aan blik opleveren. De graslanden in de gebieden waar met zout water is geïnundeerd hadden, tegenover dit nadeel, het voordeel van een kort durende inundatie. Samenvattende alle overstroomde graslander in het ambtsgebied Noord-Holland, kan gezegd worden, dat het grootste gedeelte geen onover komelijke schade neeft ondervonden tengevol ge van de onder water zetting; een relatief klein percentage echter is zoodanig teruggezet in z'n bruikbaarheid voor dit seizoen, dat na dere bestudeering voor de hier passende op lossing noodig is. De graslanden in het geïnundeerde deel van de polders Koegras, Wijkerbroek en in de Bui tenlanden om Beverwijk zijn, hoewel over stroomd met zouthoudend water, nu al op een lijn te stellen met die gedeelten van Noord holland, welke niet te lang onder zoet water waren gezet. De grootte van het inundatie-gebied volgt uit de opsomming der overstroomde polders, n.l. De Zeevang, Katwoudermeer, de Zuid-Beem- ster, de Eilandspolder met inliggende polders, de Starnmeer, de Oost- en Westwouderpolder, de polder 't Woud, de Uitgeester- en Heems kerkerbroekpolder en de Zuidpolder. Hieronder wil ik eenige maatregelen noemen welke m.i. absoluut noodig in het grootste areaal van het overstroomde grasland moeten worden toegepast. Ik laat de polders met oogenschijnlijk totaal doode zoden dan nog even buiten beschouwing. We kunnen het te behandelen grasland ge makshalve in drie groepen onderscheiden. Na tuurlijk bestaan er allerlei overgangen van de eene groep in de andere, maar daarop kunnen we nu niet ingaan. Ik maak de volgende indeeling: a. land dat klaar was om te worden ge maaid; b. land dat klaar was om te worden beweid; c. land dat was afgeweid. In geval A is het verstandig zoo spoedig mo gelijk het lange gewas af te maaien. Hoe eerder men dergelijk land schoon maakt, des te beter voor het herstel van de goede grassen in de zode. Wordt het droog weer dan is dit gemaaide land dankbaar voor een behandeling met de ketting-egge. Daarna moet er kunstmest op en wel in de eerste plaats stikstof! De hoeveelheid is voor ieder geval verschillend. Voorloopig zou ik het op 200 kg kalkammonsalpeter per ha wil len aanhouden. Van aldus klaargemaakte per- ceelen is nog heel behoorlijk naliooi of kuilgras te winnen. Geval B is moeilijker. Stond er niet teveel gras, dan is het de weg de koeien in zulke oer- ceelen te jagen, opdat de langste toppen er af gaan. Daarna is zulk een land eveneens aan de beurt om kennis te maken met de kettingegge en wel met de lange tanden van dit voortref felijke werktuig. Werkt het weer mede, dan kan hier met een beetje hulp weer vrij wat gras terug komen. Geval C komt veel voor en is het beste op te lossen. Zoodra het goed drogend weer wordt, moet men het laagje gesloten grond en verwelkt gras stuk maken met de kettingegge. Men zal ervan opkijken hoeveel het land daar van op knapt. Het heeft geen zin de kettingegge te gebruiken op land dat nog niet voldoende is afgedroogd, want dan wordt het een smeer boel. Uiteindelijk dring ik er sterk op aan, dat iedere boer uit het overstroomde gebied stevig gaat aanpakken en alles, wat maar eenigszins is los te maken, met de kettingegge te lijf gaat. Daarnaast moet er gemaaid worden op de ruige perceelen. Dit gaat vaak niet met de ma chine, maar met de zeis is ook goed werk te leveren. De rommel er af moet een eerste eisch zijn, alvorens verder iets goeds te kunnen klaar maken. Het afgemaaide product kan men probeeren te hooien. Inkuilen van deze massa kan ik niet aanraden. Daarnaast zij men ook niet al te pessimistisch over de herstelkracht van de graszode. Wel moet er aan gedacht worden, dat men dezen winter z'n veestapel vrijwel geheel uit eigen bedryf en zeker uit eigen land moet voeden. Wie van dit laatste overtuigd is, zal nu lie ver wat extra stikstof koopen én voor dat alles •u. reeds wat vee gaan spuien. De Provinciale Productie-Commissaris voor Noordholland Ir. G. J. LIENESCH Een poes is een aardig, prettig schepsel, als je overdag naar haar kijkt. Maar ze is kwaad aardig en boezemt afkeer in, als je 's nachts naar haar luistert. Welk een verschil tusschen het zachte dier, dat 's morgens tegen je knip pert als het op de mat of voor den haard zit, en de nachtelijke schreeuwleelljk op het dak! Daar heb je bijv. die kat naast ons. Dat beest jankt en jengelt nu letterlijk iederen nacht, al leen om ons te ergeren. Ik heb al bij m'n buur man mijn beklag ingediend en gedreigd dat ik z'n kat zou van kant maken. Nog al kras, vindt u niet? Nu, ik meende dat niet zoo. Want in 't algemeen ben ik niet tegen dieren. Volstrekt niet. En ook niet tegen katten. Onlangs, op een middag, kwam in de nabij heid van m'n woning een zwervende poes naar me toe en wreef zich langs m'n been. Ik streel de het dier en verhinderde niet dat 't me den heelen verderen weg naar huis naliep. In den aanvang volgde het me op de hielen, zóó dicht, dat ik voorzichtig moest gaan, om 't niet omver te loopen. Toen, al was het bang dat m'n be hoedzaamheid niet lang zou du- ren, bleef het bij Wp/ir een lantaarnpaal i had bereikt en j sprong dan naar den volgenden terwijl ik doorliep naar den daarop volgenden. Den heelen verderen weg naar huis hielden we een soort estafetteloop. Bij de voordeur gekomen, zei ik: „Ga weg, poes." Maar de kat begreep me verkeerd en poogde tegen me op te klimmen. „Ga weg!" riep ik barsch. Ze keek me droefgeestig aan, alsof ze wilde vragen: „Meen je dat nu?" Ik bukte me en streek haar over den rug, waarop ze begon te spinnen. U moet weten, dat ik geen vlieg kwaad kan doen. Ik had alleen maar gedreigd buurmans kat af te maken. Deze poes scheen dat te begrijpen. Ik zei dat ze weg moest gaan, maar ze wilde niet. Ik zei: „Kisj, kisj!" tegen haar. Zelfs begon ik te blaffen en deed toen vlug de voordeur open, in de hoop dat de kat op den loop zou gaan voor een denk- bceldigen hond. Maar ze glipte door de opening van de deur vóór dat ik er zelf door kon glip pen en bleef toen staan wachten, met haar kop naai- mij gekeerd, als om naar den weg te vragen. „Ik moet haar optillen," dacht ik, „en buiten zetten." De poes scheen vertrouwen in mij te hebben en deed geen poging om weg te loopen, toen ik me bukte om haar te grijpen. Ze begon te spin nen. Ik vond haar erg mager en 't kwam me voor dat ze dorst had. „Je moet weg poes," zei ik meelijdend. Ik had haar in m'n hand. Ze miauwde zacht Ik zette haar weer neer. „Koosje!" riep ik. Er ging ergens een deur open en Koosje, onze dienstbode, verscheen. „Wil je even een schoteltje melk geven voor die poes?" vroeg ik. „Jawel, mijnheer," antwoordde Koosje „Zal ik ze in de keuken nemen?" Dat leek me geen kwaad idee. Ze kon eerst wat drinken en dan kon Kocsje het verder af wikkelen. Ik knikte en ging naar m'n studeer kamer. Daarop verdween de kat voor enkele uren uit m'n gedachten. Maar aan tafel kwam ze binnen met den pud ding en ging rustig op een kussen zitten. „Waar komt die kat vandaan?" riep m'n vrouw. „Ik geloof dat 't een zwervelinge is. Ze is me nageioopen. Ze scheen behoefte te hebben aan een schoteltje melk. Ik heb haar toen aan Koosje overgedragen. Ik dacht ,,'t Is wel een lief beestje," zei m'n vrouw en en lachte er tegen. „Maar we kunnen het niet hier houden." „Natuurlijk niet," beaamde ik. Ik gaf de poes een stuk pudding en m'n vrouw hield haar een stukje appel voor, maar met het zelfde negatieve resultaat. Ze at er niet van. Na 't eten liep ze ons na, de voorkamer in. „Ze doet net of ze thuis is," zei ik. M'n vrouw knikte: ja. M't Is nog al slecht weer, is t niet?" merkte ik op. Al heel gauw had de kat het pleit gewonnen en we waren 't roerend met elkaar eens dat we haar onmogelijk in zoo'n weer buiten konden zetten. Tegen half elf hingen wij onze kanarie aan den hoogsten spijker en een kwartier daar na gingen we naar bed. 't Regende dat het goot. Geen fatsoenlijk mensch zou het over zich kun nen krijgen een poes in zoo'n regen naar buiten te sturen. Bovendien, in dien korten tijd waren we ons al aan de kat gaan hechten en we had den al half besloten haar te houden. Wel was 't een delicate kwestie met het oog op onzen buurman. We hadden hem met klem aan 't verstand trachten te brengen dat niemand een kat behoorde te houden, als hij niet in een vrij-staand huis woonde met een grooten tuin er om heen. „Overigens...." zei ik. „De eene kat is de andere niet," vulde m'n vrouw aan. We hoopten dat onze kat de andere niet zou zijn, maar dat was ze wél. Tegen half twee in den nacht en daarna met geregelde tusschen - poozen tot het daglicht doorbrak, werden we uit den slaap gehouden door een zeer onharmonisch concert. t Was onze kat, want toen ik op onderzoek uitging, ontdekte ik dat ze uit de keuken waar we haar gelaten hadden door het half openstaande venster gevlucht was. Ze musiceerde echter alleen, want de kat van onzen buurman scheen dien nacht in huis te zijn gebleven. Zooals gezegd, we sliepen slecht en weinig en waren niet al te best in ons humeur, vooral toen gebeurde wat we a.1 verwacht hadden. Kort voor 't ontbijt kwam onze buurman kla gen. „U hebt een kat," sprak ik uit de hoogte. „Waarom zouden wij dan geen kat houden?" „Dat mag u gerust," antwoordde hij op den zelfden toon. „Als u mijn kat maar niet houdt." En de man nam het nare dier in zijn armen en droeg het naar huis. (Nadruk verboden) HPC 5; Haarlem 4; HVGB 4 en „Water trappers II." De- indeeling van de damesafdeeling en de beide adspiranten-afdeelingen, waarin de zeven tallen een volledige competitie spelen, is als volgt Damesafdeeling: Haarlem 2; VZV 2; HPC en HZV. Adspirantenafdeeling I: VZV; Haarlem A.; HPC en HVGB. Adspirantenafdeeling II: Haarlem B.; KZ en Halfweg. Bovengenoemde vereeniging hield Donder dagavond een trainingsrit. De A- en B-kl. reden een afstand van 52 K.M. De junio ren een afstand van 26 K.M. Een spannende eindspurt bracht den volgen den uitslag: A- en B-kl.: 1. Jan Walgien, 2. Jan Smit. 3. Jaap Lasschuit, 4. Bas Permis, 5. Tony Jansen, 6. Bouk Boersma (pech), tijd 1 uur 33 min. 15 sec. Uitslag junioren: 1. Henk Jas, 2. Piet v. d. Meulen, 3. Jan Langeveld, 4 Jan Schipper, tijd 47 min. 45 sec. De zwemclub „Haarlem" organiseert aa. Zon- zwemwedstrijden welke in het Amstelperkbad dag 23 Juni een fietstocht naar de nationale in Amsterdam gehouden zullen worden en waar van de baten voor Rotterdam zullen worden aangewend. De zwemclub „Haarlem" zal daar o.a. op diverss nummers starten. Het vertrek is bepaald op het Houtplein en wel om 12.30 uur (half één). Het programma van deze week vermeldt voor de Haarlemsche negentallen de volgende wedstrijden: le klass» Zaterdag: AFC IHHC I Zondag: EDO I-WGA I 2e klasse Zaterdag: WatergraafsmeerSchoten I RCH I—Ajax II Quick IEHS I Zeeburgia—EDO H Zondag: THB I—HCK I HHC II—Haarlem II 3e klasse Zaterdag: EDO IVSchoten III HCK H—EHS II Zpndag: RCH IISchoten II HerculesEDO V EDO III—HHC III Haarlem IIICeleritas Zondagmiddag ontvangt EDO in het Noor der Sportpark de V. V. G. A. Beide negentallen hebben nog maar weinig gespeeld en dus is van den uitslag niet veel te zeggen. Een kans op winnen heeft EDO naar onze meening wel HHC gaat op bezoek bij het nog puntlooze AFC en brengt de punten wel mee naar Haar lem. Programma voor Zondag 23 Juni: T. Y. B. B. (rood) tegen T. Y. B. B. (wit) om 2.30 uur. Scheidsrechter: De heer Metten, Alliance a te gen Alliance b om 2.30 uur. Scheidsrechter: De heer Zoet. Noord. HaarlemV. R. A. A. C. C.—R. en W. HerculesV. V. V. Kampong—C. V. H. V. R. A. 2U. V. V. R. en W. 2—A. C. C. 2. V. R. A.Olympia. A. C. C. 2Haarlem 3. R. I. O.Haarlem 2. Zuid. H. C. C. 2—H. D. V. S. ExcelsiorH. B. S. SpartaH. C. C. 1. Met stijgende zorg zal menige huismoeder den stroom van bekendmakingen in de dag bladen gelezen hebben betreffende de distributie van levensmiddelen, enz. Daarnaast verschenen nog tal van raadgevin gen, gesteld in minder officieelen trant, dochi daarom niet minder behartigenswaardig, waarin werd aangedrongen op een zoo zuinig mogelijk gebruik van de warmtebronnen. De raadgevingen waren zoo vriendelijk niet gesteld, of zij uitten de onaangename waar schuwing. dat indien aan de besparing weinig of niet de hand werd gehouden, dit afsluiting van de gas- of electriciteitsleiding tengevolge kon hebben Hoe op deze wijze de winter moest worden doorgebracht, was wel de groote en gerechtvaar digde zorg-barende vraag, welke de huisvrouw zich in deze zomersche dagen heeft gesteld. Maar, zie, er kwam een helpende hand, in den vorm van de hooikist. Deze hooikist. die in vroegere dagen haar diensten heeft bewezen, werd te voorschijn ge haald en van het spinrag der veronachtzaming ontdaan. Edoch, het laat zich aanzien, dat de hooikist haar grootste triomfen heeft gevierd en dat een tweede glorieuze tijdperk voor haar niet meer zal zijn weggelegd. Haar plaats zal worden ingenomen door den z.g. kookzak. Bij een nadere kennismaking met dezen kook zak zullen velen tot de erkenning moeten ko men, dat hij dit ten volle verdient. De kookzak stelt de hooikist in alle opzichten in de scha duw, althans figuurlijk gesproken, want zijn om vang is veel geringer dan van de kist, en boven dien veel sierlijker. Dit is de aesthetische kant van het geval, maar waar het per saldo om gaat is de prac- tische, de voordeelige. Doch laat ons eerst eens in het kort het uiter lijk van den kookzak beschrijven, alvorens over te gaan tot een bespreking van zijn eigen schappen. De kookzak is vervaardigd in „Chintz" of in- „Cretonne" en is in 3 verschillende maten te> verkrijgen. De pan met groenten, aardappelen of wat het ook moge zijn, wordt even aan de kook gebracht en daarna direct in den kookzak geplaatst. Aldus wordt een besparing van gas, petro leum of electriciteit verkregen, varieerende van 70 tot 85 pet.! En, wat van niet minder belang is: de groen ten. die deze behandeling ondergaan, komen na verloop van een bepaalden tijd, welke onderling verschilt, beter en smakelijker op tafel, dan het geval zou zijn indien zij op gas of langs electri- schen weg bereid waren! Hoe dit mogelijk is. doet er eigenlijk weinig toe, voldoende is het te weten, dat deze resul taten verkregen worden door uitstekend samen gesteld isolatie-materiaal. Het is de heer A. P. B. J. Duynstee, de direc teur der bekende Adu-fabriek te Maarssen, wien de eer toekomt, zich de „geestelijke vader" van dit product, waarop patent is aangevraagd, te mogen noemen. Zijn geesteskind is een goede toekomst weg gelegd, immers, talrijke kookzakken hebben reeds dsn weg gevonden naar groote instellingen in den lande, en de vele nijvere handen in zijn fabriek zullen het wel zeer druk hebben, wan neer binnenkort de kookzak den trots van on- teihare Nederlandsche keukens zal uitmaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 7