Een blijde tijding Fransch Indo-China „De smaad van 1918 uitgewischt" i I li ■WH7 pan In het Bosch van Compiègne Sint Jansprocessie Int. Maria-Congres uitgesteld Leffgering ..NOORD-BRABAND" November 1918- Juni 1940 STOOMEN en VERVEN Restaurant „LIDO" Verduistering ?3PI; L&t rf I MM lElpfe- vereenigde katholieke pers De kabinetswijziging in Amerika Regeeringsverklaring van Letland m Maandag a.s. te Laren Shlihan P. A.M. KAT PENSION ZATERDAG 22 JUNI 1940 - AVONDBLAD LEVENSVERZEKERING 1843 WAALWIJK 1843 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERI3 DE SPAARNESTAD, HAARLEM Ongeveer duizend geëvacueerden zullen binnenkort te Breda en omgeving terugkeeren Het Japansche leger heeft zijn voorbereidingen voltooid Japansche actie ten Noorden van Hongkong Duitsche perscommentaren De restauratiewerkzaamheden aan het stadhuis te Middelburg. Een der zijgevels van het fraaie histor ische bouwwerk wordt gestut Italiaanse he commentaren Ontploffing in Duitsch consulaat te New York Engelschen onderzoeken post van den clipper ZWITSERLD P^GEN LYON GBENOBLE Sus a TORINO ITALIE N1MES NICE TOULON MARSEILLE MIDDEL LANDS CHE Bovenstaand kaartje geeft een duidelijk beeld van den Duitschen opmarsch van Lyon naar de Middéllandsche Zee. Nadat de Duitsche troepen Lyon bezet hebben, rukken zij in twee richtingen langs de Loire en Rhone Zuid-Oost-Frankrijk binnen. De zwarte pijlen pp de kaart geven deze richtingen weer De plaats in het bosch van Compiègne, waar de Fransche en Duitsche gevol machtigden elkander den llden Novem ber 1918 ontmoetten. In een restauratie rijtuig, dat als salonwagen voor Maarschalk Foch was ingericht onder teekenden de Duitschers de harde voor waarden der Geallieerden voor den wapenstilstand. Vrijdag 21 Juni 1940 ontving Hitler in denzelfden salonwagen de Fransche gedelegeerden om hun de Duitsche voorwaarden voor den wapen stilstand te overhandigen Politie te New-York versterkt UW CADEAU t 12.50 ACCOUNTANT, lid ned. unie v. acc. VAN UW KLEEDING TELgjl' HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN m mim Over het kanaal van Charleroi te Brussel is ten behoeve van de voetgangers een noodbrug aangelegd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22455 Advertentieprijzen-. Per lossen regel 30 ct.f Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Een van de vele uit Breda geëvacueerden, die Vrijdagavond per auto uit Frankrijk terugkeerde, heeft bij het comité tot re gistratie en hulpverleening aan geëvacu eerden te Ginneken de blijde tijding ge bracht, dat van de nog uit Breda en de randgemeenten vermiste burgers een groot deel ongeveer een duizendtal binnen enkele weken kan worden terugverwacht^ Behoudens een klein aantal van de vluchte lingen, dat via Calais en Le Havre naar En geland is overgestoken, bevindt zich naar uit de mededeelingen van den uit Bordeaux teruggekeerden stadgenoot blijkt ongeveer de helft in de omgeving van Angers en Nan tes en het overige gedeelte zich in de Landes, Charente Inférieure, Dordogne en Deux-Sèvres. In Ginneken zijn maatregelen in voorberei ding, om de vluchtelingen uit deze gemeente zoo spoedig mogelijk naar Nederland te doen terugkeeren. Het tijdstip wanneer en de wijze waarop de ze terugkeer zal geschieden, is echter afhanke lijk van de beslissing der Duitsche autoritei ten. Wat den toestand van de geëvacueerden betreft, deelde de teruggekeerde geëvacueerde mede, dat hun, die zich in Zuid-Frankrijk op hielden, aldaar een goede behandeling ten deel Viel, in tegenstelling met Noord-Frankrijk. Enkelen trachtten loopende de Spaansche grens te overschrijden, doch zij slaagden hier in niet. Anderen, die het voornemen hadden naar Italië te gaan, moesten hun plannen la ten varen, daar het hun niet mogelijk was door de Fransche stellingen te komen, omdat alle toegangswegen waren afgesloten. TOKIO, 22 Juni. (Domei). Bevoegde Ja pansche waarnemers verklaren, dat de kwes tie van Fransch Indo-China niet geregeld is met de overhandiging van de Fransche nota aan het Japansche departement van Buiten- landsche Zaken, waarin een verbod beloofd Wordt op het vervoer van oorlogsmateriaal naar China en waarin het Japansche verzoek tot het zenden van inspecteurs die ter plaatse het Vervoer controleeren aanvaard wordt. Men Wijst er op, dat de toekomstige ontwikkeling geheel er van afhangt of Frankrijk zijn be lofte getrouw nakomt en met de Japansche Inspecteurs samenwerkt. De Asahi Sjimboen Verneemt, dat eenige dagen geleden in 'n be spreking van ambtenaren der Japansche de partementen van Buitenlandsche Zaken, Oor log en Marine, tot de samenstelling besloten is van het gezelschap Japansche inspecteurs die haar Hanoi, Haiphong, Laokai, Liangsjan en andere plaatsen gestuurd zullen worden. Het blad voorspelt, dat Japan tot optreden ge noopt zal worden, indien Frankrijk nalaat zijn oprechtheid aan den dag te leggen. Met betrek king tot deze aangelegenheid verklaarde het opperbevel van het Japansche expeditieleger in China, dat alle voorbereidingen voltooid zijn om op doeltreffende wijze met alle toe komstige mogelijkheden rekening te houden. Deze mededeeling werd gedaan in het weke- lijksche overzicht van den oorlogstoestand in China, waaraan werd toegevoegd, dat het Ja pansche leger op 12 en 18 Juni waarschuwin gen aan Frankrijk heeft gericht inzake het vervoer van wapenen uit Indo-China naar Tsjoengking. Het Japansche leger wacht thans de ontwikkeling af van deze aangelegenheid, die thans in diplomatieke behandeling is. CANTON, 22 Juni. (Domei). Het opper bevel van het Japansche expeditieleger in Zuid-China deelde vandaag het volgende me de: Japansche strijdkrachten zijn heden met militaire operaties begonnen in het gebied ten Noorden van Hongkong. Zes Japan sche detachementen zijn vanmorgen vroeg geland te Paoan aan de monding van de Paarlrivicr en trekken thans op naar het gebied ten Noorden van de Britschc kolo nie. BERLIJN, 22 Juni (D.N.B.) De smaad van B>18 in Compiègne uitgewischt. Onder dit en dergelijke opschriften vermeldt de geheele Duit sche Zaterdagochtendpers in grooten opmaak bet overhandigen van de Duitsche wapenstil standsvoorwaarden. De bladen wijzen op de ^'aardige behandeling van den eervol verslagen viJand alsmede op het feit, dat Hitier de Fran sche delegatie ontving. De Berliner Bórsenzeitung wijst op het ver- Schil tusschen Compiègne 1918 en Compiègne D40. in Compiegne en Versailles heerschte de *il, de atmosfeer tusschen de beide volkeren te Verpesten, den vijand machteloos achter te la- teh en zijn leven .voor altijd met kerkermuren omringen. De handeling van gisteren te Com piègne toont de Duitsche houding in zulk een bestand: de Führer overwint den vijand, neemt op harde wijze het negatieve weg maar zijn han deling is opbouwend. De gedwongen gang naar Compiègne toont den Franschen, dat zij de ge- v°lgen van de oorlogsmisdaad te dragen hebben, hfaar uit de formuleering van het doel der Duit sche eischen blijkt, dat de Führer, overeen komstig zijn manier van denken en handelen, biet het negatieve tot element van de toekomst blaakt, maar door het herstel van het onrecht, door het uitroeien van wat onnatuurlijk is, de ^oorwaarden schept om iets beters tot stand te brengen. De oude wereld van het onrecht, van dé onderdrukking, die zooveel leed over de vol- keren gebracht heeft, stort ineen. Een nieuwe ontstaat. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: Drie doelen zijn aangegeven voor de Duitsche eischen, die Frankrijk vervullen moet. Elke Franschman zal bij het onderzoeken van deze eischen moe ten begrijpen, dat van het feit moet worden uitgegaan, dat de oorlog tegen Engeland door gaat. Onze eischen moeten vooreerst een her vatting van den strijd door Frankrijk verhinde ren. Dat is de vanzelfsprekende beteekenis van elke wapenstilstands-voorwaarde en alleen dit punt komt op de rekening van Frankrijk alleen. Het tweede punt moet Frankrijk alleen wegens Engeland dragen. Het zijn de beveiligingen, die wij voor de opgedrongen voortzetting van den oorlog tegen Engeland en Frankrijk noodig ach ten, al heeft Frankrijk voorloopig alleen deze lasten te dragen. Dit deel van onze eischen moet de voorwaarden voor den nieuwen vrede schep pen, waarvan de essentieele inhoud het herstel van het ons met geweld aangedane onrecht zal zijn. Onze overwinning van Frankrijk, zoo be sluit het blad, is met de wapens verkregen, en ook de nederlaag van Engeland zal een overwin ning van onze wapens zijn. MILAAN, 22 Juni (D.N.B.) Twintig jaar lang heeft Frankrijk zijn vrede en zijn politiek den anderen willen opdringen. Deze vrede en deze politiek, waaraan blindelings werd vastge houden, hebben tot de ineenstorting van Frankrijk geleid. Verantwoordelijk daarvoor zijn alle Fransche politici zonder uitzondering. Met deze woorden kenschetst de Relazioni Internazionali den huidigen toestand. Wanneer het Fransche vraagstuk is opgelost, zoo ver volgt het orgaan, dan zal de Engelsche machts positie door het Duitsche en het Italiaansche volk verslagen worden. Voor het nog in zijn ver metelheid levende eiland heeft het uur gesla gen. Voor de as Rome—Berlijn is dit niet meer een kwestie van tijd, maar uitsluitend een kwes tie van methode. Italië en Duitschland hebben twee revoluties en twee leiders gemeenzaam. Zij hebben een ideaal en een enkelen wil. Daarin ligt de hechte grondslag van hun succes. WASHINGTON, 22 Juni (D. N. B.) De wijziging in het kabinet der Ver. Staten heeft gisteren tot een politiek debat in het Congres geleid. In den Senaat stelde de republikein Nye voor, dat Roosevelt zou aftreden en zijn ambt zou overdragen aan vice-president Garner. Slechts onder Gamer, zoo zeide Nye, kan de nationale eenheid hersteld en een zuiver Ame- rikaansche politiek gevoerd worden, die den Ver. Staten het vertrouwen van Europa zou teruggeven. Een voortzetting van de huidige buitenlandsche politiek onder leiding van Roo sevelt brengt 'den Ver. Staten ongeluk. De re publikein Vandenberg verlangde een dagvaar ding van den afgetreden minister van Oorlog Woodring, teneinde vast te stellen, of inder daad een „groep internationale financiers t aftreden van Woodring gewenscht heeft. De voorzitter van de marinecommissie, Walsh, pleitte voor Amerika's afzijdigheid van het Europeesche conflict. Hij zeide liever af te tre den dan in te stemmen met Amerika's toetre ding tot den oorlog. Wanneer hij met dit te constateeren verraad pleegt, dan neemt hij gaarne de verantwoording op zich. De Senaat besloot daarop, alvorens de benoemingen te bevestigen, de nieuwe ministers Stimson en Knox in de bevoegde commissies nauwgezet te verhooren Ook in het Huis van Afgevaardigden ont stond een debat over het afzetten van Wood ring. De republikein Carlson eischte een par lementair onderzoek van het geval en stelde tevens een onderzoek voor naar den verkoop van Amerikaansch oorlogsmateriaal aan bui tenlandsche regeeringen. De bladen te Washington schrijven, dat de benoeming van Stimson en Knox niet betee- kent, dat Roosevelt thans een coalitieregeering gevormd heeft. Algemeen wordt in de bladen geconstateerd, dat Woodring tegen zijn wensch uit het kabinet verwijderd werd, omdat hij zich er tegen verzette om op kosten van de Ver Staten het oorlogsmateriaal van het Ameri- kaansche leger aan Engeland te leveren. De volgorde van plechtigheden op den dag der St. Jansprocessie te Laren, namelijk op Maandag 24 Juni a.s., is aldus: 9 uur Hoogmis in de Sint Jansbasiliek. 10.45 uur aanvang der processie vanaf het Kerkplein (omstreeks 12 uur aankomst op het St. Janekerkhof, waar pastoor A. H. El- schot uit Hilversum de predicatie zal hou den). 4 uur plechtig Lof in de St. Jansbasiliek. Laren en het St. Janskerkhof zijn van het station Hilversum te bereiken met autobussen van de Gooische tram. NEW-YORK, 21 Juni (Reuter). In het gebouw, waar het Duitsche consulaat in New-York is gevestigd, heeft zich een ont ploffing voorgedaan. NEW YORK, 21 Juni (D.N.B.)Volgens Journal American hebben de Engelschen van den Yankee-clipper, die den luchtdienst onderhoudt tusschen Europa en Amerika, en die gisteren van de Azoren naar de Ver. Staten was vertrok ken, bij een noodlanding op de Bermuda-Eilan den 817 pond post van boord genomen. De nood landing was veroorzaakt door tegenwinden. In het Bosch van Compiègne, op precies dezelfde plaats en in denzelfden restaura tiewagen waarin in November 1918 de Duit sche onderhandelaars de Fransche voor waarden voor een wapenstilstand ontvingen, heeft gisteren de Führer de Fransche on derhandelaars ontvangen en hen van de Duitsche wapenstilstandsvoorwaarden in ken nis gesteld. November 1918 herleefde, maar welk een verschil! Toen Maandag 17 Juni j.l. de grijze maar schalk Pétain als minister-president van de Fransche regeering aan het Fransche volk mededeelde, dat het leger de wapens moest neerleggen en dat reeds een stap was onderno men om de voorwaarden van het Duitsche Rijk te vernemen, ging er een schok door heel de wereld, zooals er in de eerste dagen van No vember 1918 een schok door heel de wereld ging, toen Duitschland eenzelfden stap deed. De geschiedenis herhaalt zich weliswaar, maar toch vrijwel nooit op dezelfde wijze. Naast veel over eenkomstigheden, zien wij ook vele verschillen. Niet alleen is het thans Frankrijk dat, in tegen stelling tot 1918, de superioriteit der Duitsche wapenen moet erkennen, maar ook de tijdruimte, waarin het gedwongen wordt dit te doen, staat In geen verhouding tot den vorigen oorlog. Toen duurde het ruim vier jaar eer Duitschland, dat tenslotte vrijwel alléén tegen heel de wereld streed, moest capituleeren, thans is Frankrijk gedwongen de wapens neer te leggen, ruim een maand, nadat het groote Duitsche offensief te gen het Westen is begonnen. Maar laten wij nog eens terugbladeren in de geschiedenis tot de dagen van November 1918 en Juni 1919, den 28sten van die maand, den dag, waarop in de historische Spiegelzaal van Versailles het voor Duitschland zoo vernederende dictaat werd ge- teekend, het dictaat, dat als een roode draad 21 jaar lang door het politieke wereldgebeuren liep en nu zijn uitgangspunt weer bereikt heeft om voorgoed te worden afgesneden. 7 November 1918: de Duitsche parlementa riërs arriveeren per auto, waarop een witte vlag wappert, aan het Fransche front. Den volgen den dag, des morgens te 9 uur gaan zij naar het bosch van Compiègne, waar een restauratie wagen staat, welke als bureau dienst doet van maarschalk Foch, den Opperbevelhebber. Om ringd door Engelsche en Amerikaansche offi cieren ontving Foch de Duitsche gedelegeerden, waarvan minister Erzberger de leider was. Een oogenblik van stilzwijgen. Dan zegt Erz berger, dat hij de voorstellen van de Geallieer de mogendheden in ontvangst komt nemen. Voorstellen?, antwoordt Foch, waarop een der Duitsche afgevaardigden verbetert: voorwaar den. Maarschalk Foch dicteert dan de voor waarden, die door hun hardheid practisch een einde maken aan het Duitsche leger. Hier spreekt slechts de overwinnaar. De afgevaar digden krijgen drie dagen den tijd om de voor waarden te accepteeren of te verwerpen. Een afschrift wordt per vliegtuig overgebracht naar het Duitsche hoofdkwartier te Spa. Den llen November, 's ochtends om 5 uur werd de over eenkomst van den wapenstilstand ondertee kendOp militair gebied werd Duitschland lamgeslagen, op economisch gebied zou het toch reeds zoo uitgeputte land verder worden uit gemergeld. Duitschlands lijdensweg was be gonnen. 28 Juni 1919, de onderteekening van het vredesverdrag in de Spiegelzaal van het oude koningsslot van Versailles, dezelfde zaal, waarin in 1871 na den Fransch-Duit- schen oorlog de Duitschers den koning van Pruisen tot Duitschen keizer uitriepen. De Duitsche regeering had den ministers Müller en Bell de zware taak opgedragen het dictaat te onderteekenen. MACON BOURG Nantua fcOANNE Bonneville ANNECY jChannonix Rhone Aosta Albert vule •Bourgoin- ST ETIEMNE Vienne CHAMBERY 5 TJean de Maunenne1 LE PUY Guillgstre Barcetonnette V Breit y Valence Brian$on Privas vMontelimar *Nyons Largentiere Argenterd Cuneo (gDIGNE Fórcatquier AVIGNON Apt Orgon Doan^* Sospet MONTPE Artes DRAGUIGNA SO KM In de weidsche Spiegelzaal waren 28 Juni 1919 alle overwinnaars, militairen, diplomaten, politici en verder „tout Paris" tegenwoordig. Een uitgelezen mondain publiek verdrong zich op stoelen en tafels achter de overwinnaars om zich aan het wreede kijkspel te verlustigen. Aan de hoofd taf el zaten de kopstukken: Cle- menceau, Wilson, Lloyd George en al die an deren, die met elkander één land nauwelijks hadden kunnen neerwerpen. Clemenceau opende de vergadering, waarop de onderteekening begon. De overwinnaars tee kenden eerst met gouden pennen. Toen kwamen de Duitschers aan de beurtHet prachtig gebonden, op perkament gedrukte exemplaar van het Vredesverdrag lag op een groote mar meren tafel. Maar geven wij hier het woord aan den Duitschen onderteekenaar Hermann Müller. „Bij de tafel gekomen nam ik mijn vulpenhouder en schreef mijn handteekening naast het onder aan het blad aangebrachte zegel. Drie handteekeningen moesten geplaatst worden: voor het eigenlijke vredesverdrag; het Rijnlandverdrag en een aanhangsel. Na mij teekende dr. Bell. Terug naar onze plaats. Het was voorbij Na de onderteekening heerschte er onrust in de zaal. Enkele gedelegeerden kwamen op het denkbeeld, handteekeningen als persoonlijk aan denken te verzamelen. Eerst durfden zij zich niet tot ons te wenden, maar tenslotte waagde de afgevaardigde van Bolivia den stap. Op hem volgden nog eenige anderen. Ten slotte stond Clemenceau op. „De onderteekening is afge- loopen," zei hij. „Ik verzoek den gedelegeerden in de zaal te blijven tot de Duitschers zich hebben verwijderd." Wij stonden op en vier kolonels brachten ons naar ons hotelHet verschrikkelijk kijkspel was ten einde." Wie van de toenmalige overwinnaars zou toen gedacht hebben, dat 21 jaar later in datzelfde Versailles de Duitschers als overwinnaars zou den verschijnen, om op hun beurt de kwitantie aan te bieden? Het bestuur van het Congres en het Uit voerend Comité hebben besloten het Inter nationaal Maria-Congres voorloopig uit te stellen om het bij gunstiger tijden in nog grootseher vorm te laten plaats hebben. De bekende affiche blijft overal hangen, om het idee van het congres levendig te houden en te herinneren aan het gebed voor het welslagen. NEW YORK, 22 Juni. (D. N. B.) Daar ano nieme telefonische waarschuwingen ontvangen zijn over voornemens om twee hangbruggen in New-York op te blazen, heeft de politie ter bescherming van deze bruggen, alsmede van schepen, kaden en buitenlandsche gebouwen op de Wereldtentoonstelling, versterkingen op geroepen. OOSTERPARK 19 AMSTERDAM - TEL. 53931 Hotel Restaurant Chateau Bleu Le rendez-vous du monde distinguê Haagsche Bosch TELEFOON 772060 (6 lijnen) - DEN HAAG BADHUISWEG 232 nabij Wittebrug. Scheveningen Telefoon 555651 van allereersten rang, alle comfort, telefoon m alle kamers. Mooie suite disponibel Reel. 3688 6 REVAL, 22 Juni. (D.N.B.) Vrijdagavond is een nieuwe regeering in Estland gevormd. Mi nister-president is de schrijver en arts dr. Johan nes Vares, plaatsvervangend minister-president prof. Hans Kruus, minister van Buitenlandsche Zaken Nigol Andresen. RIGA, 21 Juni. (D. N. B.) De regeeringsver klaring van het nieuwe Letlandsche kabinet is Vrijdagavond voor de radio voorgelezen. De verklaring begint met er op te wijzen, dat de oude regeering de belangen van 't volk niet begreep en het met de Sovjet-Unie gesloten pact van wederzijdschen bijstand niet eerlijk nakwam. Als haar eerste taak beschouwt de nieuwe re geering derhalve het verwezenlijken van een nauw bondgenootschap tusschen Letland en de Sovjet-Unie op grond van dit verdrag en het verhinderen met alle middelen van alles wat deze belangrijke staatstaak belemmert. Het is de vaste overtuiging der regeering, dat de hechte vriendschap der volken van de Sovjet- Unie en van Letland ook in de toekomst een reëele kracht zal zijn, die de onafhankelijkheid van den Letlandschen staat, de wederzijdsche veiligheid en de vruchtdragende samenwerking der beide staten zal waarborgen. Overigens is het beginsel der regeering de waarborging van vreedzame en vriendschappelijke betrekkinger» met alle staten. In binnenlandsch-politiek op zicht zal de regeering er voor zorgen, dat de grondwet in overeenstemming met den werke- lijken wil van het volk ten volle wordt uitge voerd. Tenslotte kondigt de regeeringsverklaring am nestie af voor de politieke gevangenen van het oude regime. lederen ZATERDAG- en ZONDAGAVOND DANSEN in COSY-CORNER. MUZIEK: THE HARLEM KINGS. Zonsondergang 22 Juni 22.07 Zonsopgang 23 Juni 5.17 Zonsondergang 23 Juni 22.07

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1