De moordzaak te Leidschendam Expositie op de H. Landstichting SPORT EN SPEL ROTTERDAMSCHE ZAKEN GEEST Scherp requisitoir van advocaat-generaal ZATERDAG 22 JUNI 1940 Restaurant DORRIUS Veertig jaar sociale en cultureele arbeid Karnemelk en zure bommen Geen plechtige Omgang te 's Bosch Wel een stille bedetocht zonder feestbetoon Lijk van een gesneuvelde beroofd Tegen den dief twee jaren gevangenisstraf geëischt ,M EER - WERK -ACTIE' Electrotechnische vakkringen zetten actie in LIER LOSGESCHOTEN Arbeider op slag gedood BOSCH- EN HEIDEBRAND VOOR ROTTERDAM Aandacht voor het afval- vraagstuk Kinderen uit getroffen gebieden naar Groningen Pleidooi Wij luisteren naar Zondag 23 Juni Maandag 24 Juni VOETBAL OM DEN NEDERLAND SCHEN VOETBALTITEL Blauw-Wit naar Heracles; Feijenoord naar G.V.A.V- WATERPOLO COMPETITIE K.N.Z.B. ROEIEN Roeiwedstrijden van de Konink lijke op den Amstel De luchtvloot der K.L.M. nog goeddeels intact Binnenvisscherij Brand in een garage Examen nuttige handwerken Examens L. O. Examens H.B.S. Wanneer de Duitsche militairen, die in hun Vrijen tijd langs de straten van Rotterdam zwerven, het met onverholen bewondering heb ben over de „Geschaftstüchtigkeit" der bevol king, die allerwegen zichtbaar en bespeurbaar is, dan bedoelen zij natuurlijk den echt Rot- terdamschen handelsgeest, waarop de menschen van Maasstad zich altijd iets hebben laten voorstaan. Handel en wandel zijn uiteraard veel primi tiever gewprden dan „voor den tijd", maar de handelsgeest is ongekreukt gebleven en neemt slechts zoo nu en dan eens „actueele" vormen aan, wat anderzijds weer blijk geeft van het enorme aanpassingsvermogen, dat óók een ken merk van den Rotterdammer is. Woensdag is „trouwdag" in Rotterdam. Als men dan een wandeling door de stad maakt en al de koetsen ziet, die er rondrijden, dan vraagt men zich af, waar de vele vehikels zoo gauw vandaan zijn gehaald. Enfin, dat moge het geheim van de stalhouders blijven, die het lang genoeg stil hebben gehad. De gou den tijden, die voor hen zijn aangebroken, mo gen wij hun van harte gunnen, w'ant sedert enkele weken is vooral de trouwrijderij op paar- den-tractie ingericht. En men moet zeggen: alles verloopt op ende top in stijl. Zelfs het takje groen aan de zweep ontbreekt niet! De Coolsingel, eertijds Rotterdams trotsche boulevard, geeft trouwens nog andere voorbeel den van handelsgeest en aanpassing. De bloe- menstalletjes bij het Calandplein zijn melk- en limonadezaakjes geworden en de ex-bloemen- kooplui gaan met het nieuwe artikel met even veel gemak om als voordien met Flora's kinde ven. Enkele vernuftelingen doen bijzonder goed? zaken door met een karretje kannen karnemelk bij de puinruimers rond te rijden. Een halve liter een halve stuiver! Het heerlijk lavende vocht gaat weg in een oogwenk, de kannen zijr. zoo leeg, terwijl in de zakken van de kooplui steeds meer halve stuivers gaan rammelen. Geen V/onder, dorst is het meest voorkomende ver- Schijnsel in de binnenstad. Stof, kalk, hitte en lichamelijke inspanning zorgen er we! voor. Daarom is er ook veel vraag naar koffie, thee, melk e.d., die a raison van zeven cent aan den rand van het getroffen gebied wórden gevent. Het is een typeerend beeld, wanneer men de talrijke venters doodgemoedereerd de onttakel de straten ziet doorkruisen om den puinruimers tegen civiele prijzen de begeerde lafenis aan te bieden. De algemeene toestanden hebben overigens tok de zure bom tot een merkwaardige popula riteit verholpen. Rotterdam schijnt er als het Ware gek op en de venters, die met dat zoet zure goedje den puinstofdorst bestrijden, prijzen bun waar aan met een woordenvloed en een overtuiging; alsof hun eigen leven afhing van een zure bom. De eenzame wandelaar voelt zich meer dan eens naar een Oostersche stad in de Woestijn verplaatst. Een verdere „vondst" van den Rotterdamschen handelsgeest is kinderbewaarplaatsen. Het 2Ün weliswaar geen splinternieuwe instellingen, kinderbewtrarplaatsen, doch de manier, waarop beze „geëxploiteerd" worden, is ongetwijfeld gloednieuw. Zoo vonden een dezer dagen de bewoners van Westelijk Rotterdam een gesten- cilde circulaire in hun bussen met den volgen ben inhoud: „Waar de tijdsomstandigheden vele menschen Swingen gedurende de a.s. vacantiedagen in be stad te blijven, is dit wellicht ook een Soedc gelegenheid om, indien u eens een dagje bit wil, uw kleintjes goed verzorgd te weten." Een bewijs te meer, dat de Rotterdamsche Geschaftstüchtigkeit" onder de gebeurtenissen biet slechts niet heeft geleden, maar zelfs nog aanzienlijk is aangewakkerd, iets wat uiteraard Zeer hoopvol stemt Het comité van den Pleehtigen Omgang te S-Hertogenfcosch heeft besloten, dit jaar den hlechtigen Omgang, die de .*ijf en twintigste in successie zou zijn geweest, niet te doen doorgaan, maar in plaats daarvan, behoudens onvoorziene °bistandigheden, een bidtocht van vereenigin- Sen en deputaties te houden, welke in geen ehkel opzicht een feestelijk karakter zal dragen. G-roepen, beelden, bloemen, zullen in dezen stillen bedetocht niet mede gaan, alleen de vaandels zullen mogen worden medegedragen. jHi uitzondering zullen ditmaal ook de vrouwe- 'iike vereenigingen met hare ieden boven 16 jaar mbgen deelnemen. Deze bidtocht geschiedt Zon- 'ts-g 14 Juli en begint 's middags 3 uur vanaf be kathedrale basiliek van St. Jan. De Stille Omgang tijdens het octaaf van het 'eest der Zoete Lieve Vrouw gaat gewoon door. De 34-jarige landbouwer J. v. d. L., te keghel, verscheen voor de rechtbank te s Hertogenbosch ter zake, dat hij op 12 Mei J.l. te Veghel een horloge had weggenomen van een gesneuvelden militair. bet 't Is waar, bekende verdachte, maar ik zou j, niet gedaan hebben, als ik geweten had dat 'et niet mocht. Hij gaf voorts toe, dat hij den °ldaat had zien liggen in een droge sloot. Er °bden andere menschen bij en verdachte had ee6repen, dat de soldaat gesneuveld was. Ver achte zag toen het horloge op het lijk en nam et weg met de woorden: „Als ik het niet neem, e®bit een ander het." Dij beweerde nu, dat het zijn bedoeling was, vet horloge terug te geven, maar de president j1°erde daartegen aan, dat hij toch zeer zijn best gedaan om voor de politie verborgen te jmden. dat hij in het bezit van het horloge was. c abt reeds vijf dagen na het gebeurde was er ®h bevel van den burgemeester openbaar ge- ^aakt, dat alle goederen van militairen en van et leger, die door het publiek meegenomen wa- moesten worden ingeleverd. Van der L. had vjm daaraan niet gestoord. Toen daarop de j, mie bij hem kwam, had hij aan deze eenige v G'onen gegeven, die hij op den weg had ge- Vj.uöen. „Heb je anders niets?" werd hem ge- Uin?80' zeide van niet en eerst toen hem (jgUi'ukkelijk werd gevraagd, hoe het dan met horloge zat, viel hij door de mand. Voor dit gedrag vind ik geen woorden, al- bus de president, mr. Poerink. Dat u van een Dederlandschen soldaat, voor wiens familie bat horloge misschien het eenige aandenken ^as dat waarde heeft, gaat rooven onder het motto: als ik het niet doe, doet iemand hders het! Ik hoop, dat het tot u door- tiringt wat u hebt gedaan. De vader van den gesneuvelde zeide, het hor- N. Z. Voorburgwal b.h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE loge te herkennen als het eigendom van zijn overleden zoon. De officier van Justitie, mr. van Arkel, achtte het ten laste gelegde bewezen. Dit is, aldus spr., een van de ergste feiten, die mij bekend zijn. Gelukkig is het hier beperkt gebleven tot één geval met het lijken berooven. Dank zij een zeer nauwkeurig proces-verbaal is het bewijs gele verd voor den opzet van diefstal. Verdachte kan er niet onder uit: hij heeft wel degelijk dezen opzet gehad. Een zeer ernstige straf is hier noo- dig. Het speet spr., dat hij nog den vader van den gesneuvelde had moeten dagvaarden. Het is reeds erg genoeg, dat deze zijn zoon verloren heeft, maar dat hij nu ook nog hier moet ko men om te vernemen, hoe zijn zoon door dezen lafaard bestolen is, is des te erger. Spr. eischte een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek van voorarrest en beval tot afgifte van het horloge aan den vader van deti verslagene. De verdediger, mr. van Dijk uit Eindhoven, vroeg zich, gezien de houding van verdachte op deze zitting, af, of diens verstandelijke vermo gens wel voldoende ontwikkeld zijn en vroeg de rechtbank, hiermede rekening te willen houden. De officier van Justitie had den indruk, dat verdachte verstandelijk heel normaal is en vroeg afwijzing van dit verzoek. Vonnis over veertien dagen. De besturen van de Ned. Ver. van Electro technische Werkgevers, afd. Amsterdam en van den Nationalen Bond van R. K. Electro technische werkgevers „St. Antonius" zijn eenige dagen geleden in vergadering bijeen gekomen teneinde maatregelen te bespreken tegen de toenemende werkloosheid in hun be drijven. De electrotechnische vakkringen zijn naar op deze vergadering gebleken is de meening toegedaan, dat voor vele particulieren en ook voor talrijke bedrijven thans een goede gele genheid bestaat, mede te werken tot het be strijden van de werkloosheid, welke in de elec trotechnische bedrijven heerscht. De opdrach ten van de vrije markt zijn thans vrijwel op gedroogd, terwijl de groots massa van parti culieren toch zeker op het ocgenblik werk voor den electricien zal hebben. In de meeste wo ningen zijn immers te weinig stopcontacten, electrisch koken moet thans veel meer aan dacht hebben, electrische installaties in parti culiere woningen zijn niet alvijd in den besten staat. Ongetwijfeld valt er veel te verbeteren en te vernieuwen, terwijl bovendien de ver duistering in feite 'n lichtprobleem is, dat door den electrotechniker kan worden opgelost. Hieruit mag blijken aldus de besturen van ge noemde vereenigingen, dat particulieren nog veel kunnen laten doen. Het is thans voor den werkgever niet meer een aangelegenheid om winst te maken, maar een kwestie van be staanszekerheid voor allen in het bedrijf. Een vrijwillige „Meer-werk-actie" om onze vaklie den in Nederland aan het werk te houden, is een goed werk. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze actie niet alleen dient te gelden voor de elec trotechnische bedrijven, doch in algemeenen zin moet worden gezien. Vrijdagmiddag is aan het Winschoterdiep te Groningen tegenover de Provinciale Electrici- teits Centrale bij het aftuigen van een bok met giek, waaraan een grijper was bevestigd, gedurende het overladen van modder de lier losgeschoten. De 21-jarige ongehuwde arbeider H. N. uit Groningen werd daarbij dusdanig aan het hoofd getroffen, dat hij op slag werd gedood. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur ontdekte men, dat op de heide te Leersum, welke met vliegdennen is beplant, brand was uitgebroken. Terwijl burgers en militairen onmiddellijk met het blusschingswerk begonnen, waarschuwde men de brandweer van Lersum, welke spoe dig ter plaatse verscheen, alsmede de brand weer van Amerongen, in welke plaats de brand eveneens was gesignaleerd. Na twee uur hard werken slaagde men er in, het vuur voor een verleden jaar afgebrand perceel tot staan te brengen. Het bleek, dat circa vijf H.A. zijn verbrand. De oorzaak kon niet worden vast gesteld. De burgemeester van Leersum, Jhr. H. v. d. Bosch, was op het terrein van den brand aan wezig. De onder de bevolking van de mijngemeente Kerkrade gehouden inzameling voor geteisterd Rotterdam heeft ƒ7000 opgebracht. Den Rijkstuinbouwconsulenten is opdracht verstrekt om aan het afval-vraagstuk bijzondere aandacht te wijden. Zij zullen moeten nagaan, of er bepaalde af valstoffen zijn, die thans verloren gaan en door den Nederlandschen tuinbouw gebruikt zouden kunnen worden. Zij zullen overleg plegen met de groente- en fruitveilingen om de afvalstoffen, op de vei lingterreinen verkregen bij het gereedmaken der exportproducten, ter gedeeltelijke vervanging van eenige meststoffen te gebruiken. Veel huisafval, dat thans in de vuilnisbak verdwijnt, kan nog voor bepaalde doeleinden worden gebruikt. De Contactcommissie van den Nat. Vrouwen raad in Nederland zal op korten termijn een werkprogramma samenstellen, om spoedig met alle Nederlandsche vrouwenorganisaties en vereenigingen, die daarvoor in aanmerking ko men, de vereischte samenwerking te verkrijgen. Overheid en particulieren zullen dus, in nau we samenwerking, alles in het werk stellen, om te voorkomen, dat nog bruikbare afvalstoffen verloren gaan. De „Groninger Gemeenschap" ontving be richt, dat de eerste groep kinderen uit de ge troffen gebieden Donderdag te Groningen zal aankomen. Deze groep gaat in haar geheel naar het platteland. In overleg met de com missie voor de burgerbevolking te Den Haag, wordt de komst van meer groepen kinderen geregeld. Na het getuigenverhoor in de Leidschendam- sche moordzaak hield de advocaat-generaal bij het Haagsche hof, jhr. mr dr. van Asch van Wijck, zijn requisitoir. Juist een week na den moord is de dader gearresteerd. Spr. brengt in dit verband een woord van dank en hulde aan de politie, denzelfden dank en hulde brengt hij aan den heer Van Velsen en aan den win kelbediende Petersen, te Rotterdam, die zoo oplettend zijn geweest als ook aan het publiek voor de medewerking te goeder trouw. Deze verdachte is door de rechtbank veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord. Ook op de subsidiair ten laste gelegde mis drijven staan hooge straffen. Verd. is begon nen met ontkennen. Daarna is hij gekomen met het verhaal, dat men ook op deze zitting heeft gehoord: Dat een ander den moord heeft ge pleegd en dat hij samen met den moordenaar het lijk uit den auto heeft gelegd. Hij be: kent, dat hij de man is geweest die zich ver kleed en vermomd heeft, dat hij Van der Horst uit huis lokte en dat hij den auto bestuurde. De rechtbank heeft het verhaal van „Arie" gan- schelijk verworpen. En terecht. Spr. laat daar, wat waar is van het verhaal van „Arie", hij wijst op vele tegenstrijdigheden in de verkla ringen van verd.. Waarom kan verd. Arie niet aanwijzen? Men heeft honderden Aries nagegaan, doch die van verd. was er niet bij. Zelfs al bestond Arie, dan is het bewijs nog over stelpend genoeg, dezen verdachte wegens moord te veroordeelen. Vele menschen zijn bij den auto van verd. op het erf geweest; niemand heeft iets van beweging' ónder de plaid gemerkt. Het is zeer onwaar schijnlijk dat er iemand onder lag. Toen de plaid over Van der Horst lag is verd. doorgereden naar den Oostvlietweg. Er kon toen dus niemand anders onder de plaid zijn. Geen van de getuigen heeft iemand anders dan den chauffeur in den auto gezien. Zelfs dan is er nog geen sprake van „Arie". Ook bij het uitladen van het lijk was slechts een persoon. Dit uitladen was ook niet moeilijk, daar de weg zoo helt dat het er vanzelf kan uitvallen. Wat de deskundigenrapporten betreft, dat van den heer Van Ledden Hulsebosch bewijst zeer veel. Het bloed bleek doorgedrongen te zijn, ook op de zitplaats van den chauffeur, door de bekleeding. Verd. beweert echter, dat hij is blijven zitten. Alle feiten zijn in overeenstemming met de ge tuigenverklaringen. Dr. Hulst heeft elf steek- en snijwonden in 't hoofd gevonden. Door die wonden moet de dood zijn veroorzaakt, speciaal door die door den hals. De slagen zijn waarschijnlijk later toegebracht, n.l. buiten. Wat hier ge vonden is, is dus in strijd met wat de verdachte zegt. Arie heeft niet eerst den schedel inge slagen, waarna hij is gaan steken, neen: eerst de steekwonden, daarna de slagen met een stomp voorwerp. Het inslaan van den schedel is door verd. als zekerheid geschied. Deze verdachte is de moordenaar. l Degetuige mej. v. Es heeft verklaard bij haar eerste verhoor, dat de verslagene f5000 bij zich had. Bij haar laatste verhoor heeft zij verklaard, dat van der Horst minstens f 2000 heeft mee genomen. Hij heeft f 2215 gebeurd dien dag. Hij had dus ongeveer f 4200 bij zich. De Rotterdam sche politie komt tot uitgaven van A. tot een bedrag van ruim f 3400. Een gedeelte van het bedrag is bij verd. gevonden. Het verhaal van Arie kan dus onwaarheid worden geacht. Deze verdachte en deze verdachte alleen is dus de moordenaar van Van der Horst. Verd. is in het najaar van 1938 in het huis van Van der Horst geweest om vergassers te verkoopen. De toenmalige huishoudster was zeer praatgraag, zoodat heel goed mogelijk is, dat verd. wist, dat daar een ruime buit was. Verd. zat voortdurend in financieele moeilijkheden, hoewel hij anders deed voorkomen. Van het huwelijk moest verd. niets hebben, doch besloten werd, dat hij 20 November zou trouwen. Hij zat echter financieel aan den grond en nu wil hij komen met geld, dat hij altijd beweerde te hebben. Spr. meent het bewijs geleverd te hebben, dat verd. den doodslag alleen gepleegd heeft. Reeds in Apfil van dit jaar heeft de bekende architect P. J. G. L. Melis uit Bilthoven, de kunstenaar, die op zulk een uitnemende wijze de Nederlandsche afdeeling op de Perstentoonstel ling in de Vaticaansche stad verzorgd had. in samenwerking met den heer J. van der Meer uit Utrecht als financieel adviseur en den heer C. A. A. Eggenhuizen als administrateur van de Heilig-Landstichting plannen opgevat tot de or ganisatie van een tentoonstelling welke een beeld zou geven van den katholiek socialen en cultureelen arbeid in Nederland gedurende de laatste veertig jaar. Deze plannen waren reeds in uitvoering, toen de initiatiefnemers in Mei .werden verrast door den loop der internationale gebeurtenissen. Het werk werd even stopgezet, maar toen in Neder land na de bezetting het normale leven weer zoo veel mogelijk zijn gewonen loop nam, kwam ook bij hen de gedachte op, aan hun tentoon stellingsplan vasteren vorm te geven. Om het slagen te bevorderen werd eerst contact gezocht met de Duitsche bezettingsautoriteiten en wer den de onderhandelingen gevoerd met den Reichskommissar für die besetzten Gebiete Abteilung für Volksaufklarung und Propagan da, den Oberregierungsrat Fink. Deze stond terstond sympathiek tegenover de plannen en kon daaraan zijn goedkeuring hechten. Het doel van deze tentoonstelling, welke, zooals wij dezer dagen reeds meldden, wordt georganiseerd in de hooge en breede hallen van de Basilica op den Sionsberg der H. Landstichting is: den bezoekers een dui delijk beeld te geven van de algemeene ont wikkeling op katholiek sociaal en cultureel gebied. Zij wil een zoo compleet mogelijk beeld brengen van hetgeen de katholieke overheid, de katholieke instellingen, orga-ni- Ook meent spr., dat de voorbedachte raad duidelijk blijkt uit het huren van den auto, het uit huis lokken van Van der Horst, het aanschaffen van de militaire uniform en het bedekken van het laatste nummer van het nummerbord. De rechtbank heeft A. terecht schuldig ver klaard aan moord, aldus spr. Het hof heeft de keuze van strafmaat. Nu wij dit gruwzame de lict berechten en de dader voor u staat, is het noodig te weten, of levenslange gevangenisstraf noodzakelijk is voor dezen verdachte. Daarom be sprak mr. van Asch van Wijck de persoonlijk heid van verd. Uit de rapporten blijkt, dat hij een zeer gevaarlijk misdadiger is, gespeend van moreele gevoelens. Hij heeft meermalen geld ge stolen in het huis van zijn ouders. Hij leidde een dubbel leven; op het oog een keurige man, maar aan den anderen kant een gevaarlijke misdadiger. Verschillende meisjes heeft hij be drogen, zoo ook zijn tegenwoordige verloofde. Bij den moord heeft hij een wond gekregen in zijn hand. Tegen een garage-houder in Rot terdam heeft hij verklaard: „Ik vind het zoo fijn in de wond te kijken, dan gaat het vleesch zoo aardig op en neer." Verdachte interrumpeert: „Ach, laat me als je blieft gaan, dat gelieg is niet om aan te hooren. Noem dan namen." De veldwachters houden verd. in bedwang. De advocaat-generaal: De straf, door de rechtbank opgelegd, is volkomen juist. Spr. requireert, zooals nog in een deel der Vorige oplage gemeld, levenslange gevangenisstraf en afgifte van het in beslag genomen geld 2226.09 aan de nabestaanden van het slachtoffer. De zitting wordt hierop geschorst, In de middagzitting hield de verdediger, mr. J. H. Rolandus Hagedoorn, zijn pleidooi. Spr. betoogt, dat hij zich niet aan het oor deel van het Hof zal refeeren, en wijst er op, dat er in deze zaak één groot debium is: één of twee daders. Hierover zal het in deze zaak moeten gaan. Dit heeft spr. met zijn cliënt diep gaand besproken; dit ééne punt echter heeft A. steeds volgehouden: Er was nog een dader. Spr.'s twijfel aan het gewezen vonnis is niet verminderd door het requisitoir, yerdachte is zeker betrokken geweest bij een gruwelmoord, dat staat vast. Men ga na, als er twee daders geweest zijn, of A. de hoofdrol of een nevenrol heeft gespeeld. Pleiter wijst er voorts op, dat tegenstrijdigheden in de verklaringen niet mo gen wijzen op onwaarheid-spreken; wanneer dat alles had geklopt, dan had de procureur-gene raal dit eveneens tegen den verdachte uitge speeld. Het huren van een auto op 27 October mag niet als iets bijzonders gezien worden; het hu ren geschiedde bij een adres, waar A. onder eigen naam bekend was. Twee keer Is hij bij den verkooper van het uniform geweest; dat doet men niet, als men niet herkend wil worden. Dit wijst op het systeem van de twee daders. Den pleister had A. den morgen, waarop hij den auto huurde, .reeds op het gezicht; -dit was dus geen vermomming. Ook het meenemen van zijn eigen plaid is geen aanwijzing voor voorbedachten rade. Spr. betwijfelt, of het niet-kennen van den achternaam van Arie wijst op het niet- bestaan van dezen man. Wij wéten niet, of A. inderdaad bij Van der Horst geweest is anderhalf jaar tevoren. Er zijn heel wat boeren, die kennelijk veel rijker zijn dan Van der Horst. Er is geen enkele aanwij zing, dat hij Van der Horst zou opzoeken zonder dat iemand, die dezen boer kende, A. met hem in kennis had gesteld. Arie en Van der Horst hadden een en ander met elkaar af te rekenen en spr. noemde het zeer afkeurenswaardig, dat A. zich geleend heeft voor de afpersing, i Op het moment, dat getuige Thierry den auto op den Westvlietweg zag was A. in bur ger; even later was hij in uniform. De auto is met het origineele nummer gebruikt en A. is ten aanzien van iedereen er uit gestapt op het erf van Van der Horst. Als A. iets van een roofmoord beseft had, had hij dan niet gemak kelijk een ander nummerbord kunnen krijgen? A. was blij, dat Van der H. niet thuis was en ging daarom naar den auto terug. Van Es heeft hem echter teruggehaald. De zwarte bril past bij de geheele kinderlijke vermomming. Er is geen bewijs, dat hij den bril niet reeds bezat. In de boerderij van Van der Horst is niets ge zegd over den geldtoestand van den boer. Een boef moet A. hierover hebben ingelicht; die zal saties, bedrijven en ook particulieren hebben gedaan ten behoeve van de ontwikkeling en den groei der christelijke cultuur in Neder land. Men hoopt, dat deze instellingen door inzen dingen, welke zoo programmatisch mogelijk moeten worden samengesteld, een beeld zullen geven van eigen werk. De kunstzinnige leider, de architect P. J. G. L. Melis, hoopt, dat aan deze inzendingen na tuurlijk ook een artistieke vorm zal wórden ge geven, welke harmonieert mei de omgeving van het tentoonstellingsgebouw, de bekende basiliek op den Sionsberg. Men' verwacht ook veel statistisch materiaal, dat zoo overzichtelijk en aantrekkelijk mogelijk zal worden uitgebeeld, waardoor het nog beter tot het publiek zal spreken. Voornamelijk wil men ook het werk der jeugdbeweging en van het onderwijs in deze tentoonstelling betrekken. De tentoonstelling zal zoo veel mogelijk een nationaal karakter dragen en zal tegelijk een aansporing zijn tot ons katholieke volk om op den ingeslagen weg voort te gaan. Zij wordt gehouden in de maand Augustus en wordt ondergebracht in de groote basiliek en op het daaraan grenzend terrein, dat zoo schilderachtig is gelegen aan den in gang van de Meerwijk en tegenover den berg Neco met zijn nederzetting der Paters Redemp toristen. De indeeling van de tentoonstelling heeft men zich als volgt gedacht: Groep A: ka tholieke vereenigingen, bonden en instellingen. Groep B: katholieke pers, periodieken, boeken en geschriften. Groep C: commercieele inzen dingen, welke in rechtstreeksch verband staan tot den opzet dezer tentoonstelling. Het comité, dat deze tentoonstelling heeft op gezet, is als volgt samengesteld: Voorzitter: dr. P. L. M. van Hasselt; vice-voorzitter: mr. P. C. J, Terheggen; secretaris-penningmeester: K. A. A. Eggenhuizen, allen uit Nijmegen; financieel adviseur: J. v. d. Meer uit Utrecht en technisch en artistiek adviseur P. J. G. L. Melis, architect te Bilthoven, die-reeds de leidende hand gehad heeft in meer tentoonstellingen van dezen en van nog meer omvangrijken aard. Het ligt ook in de bedoeling een comité van aanbeveling samen te stellen van vooraanstaan de persoonlijkheden van katholiek Nederland. Zij, die deze tentoonstelling dezen zomer zullén bezoeken, zullen tegelijkertijd ook vrijen toe gang hebben tot de terreinen der H. Landstich ting, welke de heer P. Gerrits weder met nieuwe monumenten heeft verrijkt. JAARSVELD, 414.4 M. 8.00 NCRV, 12.00 AVRO, 7.0010.15 AVRO 8.00 Berichten ANP. 8.10 Gewijde mu ziek (gr.pl.), 9.30 Gewijde muziek (gr.pl.), 12.00 ,,De Speellieden" met koor, 12.25 Pe ter Kreuder en zijn solisten (opn.), 12.45 Berichten ANP en gramofoonmuziek, 1.00 AVRO-Musette-ensemble, 1.30 Piano- vocrdracht, 2.00 Boekenhalfuur, 2.20 Om roeporkest en soliste. In de pauze: Decla matie, 3.40 Orgelspel, 4.00 AVRO-Dansor- kest, 4.30 Gramofoonmuziek. 4.55 Sport nieuws ANP, 7.00 Gramofoonmuziek met toelichting, 7.30 „Het paard en de fiets in het stadsbeeld", causerie, 8.00 Berichten ANP, 8.15 Gevarieerq programma, 10.00 Berichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.15 Gramofoon muziek, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.00 KRO-Melodisten, 12.45 Berichten ANP, 1.00 KRO-orkest, 2.15 Gramofoonmuziek, 3.30 KRO-Symphonie-orkest en soliste, 4.30 De Meesterzangers, 4.40 Gramofoon muziek, 4.50 De Meesterzangers, 5.15 Gra mofoonmuziek, 6.30 Rococo-octet, 7.00 Gramofoonmuziek, 8.30 Berichten ANP, 8.45 Musiquette en solist, 9.30 KRO-Melo- disten. 9.55 Wij sluiten den dag, 10.15 10.25 Berichten ANP. JAARSVELD, 414.4 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP. 8.05 Gramofoonmu ziek, 10.00 VPRO: Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig halfuurtje, 12.00 Gramofoonmuziek, 12.15 W. Eberlé en zijn orkest, 12.45 Berichten ANP en gramofoonmuziek, 1.15 Vervolg van 12.15, 1.45 Gramofoonmuziek, 2.00 Causerie „Onze taak als huisvrouw", 2.20 Gramofoonmuziek, 2.40 Causerie „Psycho logie der huisdieren", 3.00 Viool en piano, 3.15 Gramofoonmuziek, 3.45 Viool en pia no, 4.00 Gramofoonmuziek, 5.15 John Kristel en zijn Troubadours, 6.00 Gramo foonmuziek, 6.20 Vervolg van 5.15, 7.00 Voor de jeugd, 7.15 Gramofoonmuziek, 7.30 ,,De bloei van het cultureele leven in Nederland", vraaggesprek, 8.00 Berichten ANP, 8.15 Propagandatoespraak, 8.20 KRO- Symphonie-orkest. KRO-koor en solist, 9.00 Radiotooneel, 9.15 Vervolg concert, 9.55 Wij sluiten den dag, 10.00—10.15 Be richten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending 8.00 Berichten ANP. 8.25 Gewijde mu ziek (grpl.), 8.35 Gramofoonmuziek, 9.15 Solistenconeert en gramofoonmuziek, 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Pianovoorcïracht en gramofoonmuziek, 2.05 Geestelijke lie deren (gr.pl.). 12.45 Berichten ANP, 1.00 Apollo-ensemble, 2.15 Apollo-ensemble, 2.45 Gramofoonmuziek, 3.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 4.15 Gramofoonmuziek, 4.30 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmuziek. 6.30 Gramo foonmuziek, 7.15 Utrechtsch Christ. Mu- ziekvereeniging „De Bazuin" en gramo foonmuziek, 8.30 Berichten ANP, 8.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek, 9.30 Gramofoonmuziek, 10.15 10.25 Berichten ANP. zich nu zeker rustig houden. Het systeem-Arie wordt hierdoor waarschijnlijker gemaakt. A. kende Van der Horst niet. Hij zou dus moeten hebben terugschrikken toen hij hem zag, een man van 205 pond. A. is in 't geheel geen krachtmensch, al staat dit in het psychi atrische rapport. Hij had per sé de opdracht om Van der Horst mede te nemen. Van Es, die de eenige man is, die den auto volledig bekeken heeft, verklaarde, dat het leek, alsof er een man onder de plaid lag. Was Van Es maar nieuwsgieriger geweest! De houding van A. was niet die van iemand, die van plan is, iemand een paar minuten later te vermoorden. Over den tijd is in het requisitoir een ern stige vergissing gemaakt. Over de 186 meter, die de meisjes op den weg rijden van den auto tot het einde van den weg, fietst men onge veer 47 seconden. Toen kwam de familie Van Velsen aan, die over den afstand 19 seconden reed per auto. In ruim één minuut moet dus alles gebeurd zijn door één man. Bovendien moet A. door zijn houding op ongeveer 250 meter afstand den fietser Van den Engel hebben zien naderen. De oplossing is, dat Arie onder de plaid vandaan gekomen is, en er op los geslagen heeft. Bij het naderen van Van Velsen is men weggereden cn eerst op den Oostvliet weg heeft Arie het slachtoffer, dat van de eerste verdooving bijkwam, afgeslacht. Toen is ook A. gewond geraakt aan de linkerhanddit is alleen verklaarbaar als een ander het mes hanteerde. Men heeft gemeend, dat er met de crick ge slagen is, daar deze bebloed was. Deze crick lag echter voor in den auto en was bebloed doordat A. met bebloede handen een reserve band heeft opgezet. Dat het nog daglicht was en de overige om standigheden maken het voor pleiter onaan nemelijk, dat A. alleen heeft gehandeld. Op den Oostvlietweg, op een open punt, stopte de auto. Dit is verklaarbaar, als men aanneemt, dat Van der Horst bijkwam. Toen is hij, onder de plaid, door Aria afgeslacht. Hoe verklaart de procureur-generaal de snede in de hand van verdachte? In de tuniek zijn enkele sneden gevonden, die volkomen onverklaarbaar zijn, als de drager het mes gehanteerd heeft. Van der Horst lag keurig netjes languit aan den kant van den weg. Het is onmogelijk, dat A. alleen dit lichaam van 295 pond aan den kant gelegd heeft. Voor het vonnis worden de sluiswachters als volwaardig aangemerkt. Zij geven den doorslag voor de afwezigheid van een tweeden man. Hun verklaringen zijn echter niet zeer betrouwbaar; het is geen wonder dat A. bij hun verhoor hier opstoof. Spr. neemt aan, dat zij te goeder trouw zijn, doch ze zijn zich de kroongetuigen gaan gevoelen. Aan de hand van brieven van zenuw artsen toonde spr. de psychologische mogelijk heid hiervan aan. Als men aanneemt, dat Van der Horst ruim 3000 gulden bij zich had, waar zijn dan de res- teerende 2000 gulden gebleven? Kwam hem mis schien een portie van 2500 gulden toe en heeft hij 3400 gulden ontvangen, doordat in het don ker een briefje van 1000 gulden voor 100 gulden is aangezien? Spr. is het niet met den procureur-generaal eens ten aanzien van de persoonlijke beschrij ving van verdachte A. Ook het reclasseerings- rapport bestrijdt spr., daar de bronnen niet altijd betrouwbaar zijn. Bij den bominslag op 10 Mei in het huis van bewaring heeft R. A. zich, blijkens een mede- deeling van den directeur, voorbeeldig gedragen. Hij heeft alles gedaan om gewonden te helpen en heeft geen ontvluchtingspoging gedaan. Als er voorbedachte rade is, dan wijzen de feiten evengoed op een halsmisdrijf als op dief stal. Overigens is de dood op klaarlichten dag meer de dood van een waanzinnige in een vlaag dan een dood met kalm overleg Het bewijs, dat A. alleen den man gedood heeft, acht spr. niet geleverd. Voor medeplichtigheid is noodig, dat hij geweten heeft, dat een moordpartij zou plaats hebben. Men verhoede, dat iemand gestraft zal wor den voor iets, dat hij niet gedaan heeft. Spr. legt het lot van A. vol vertrouwen in de han den van het Hof. Na re- en dupliek werd de uitspraak vast gesteld op l Juli. Van de beide wedstrijden, welke Zondag ia het kader van het Nederlandsche kampioens- tournooi worden gespeeld, is vooral het treffen in Enschedé tusschen Heracles en Blauw Wit van het allergrootste belang. Voor Heracles be- teekent het zooveel, omdat de Oostelijke kam pioenen natuurlijk niets liever willen zien en niets beters kunnen doen, dan met een ver- trouwenwekkenden zege te starten en voor de Amsterdammers hangt er alles van af, omdat nu beter dan in den thuiswedstrijd tegen CI. V. A. V. kan blijken, of zij nog eenige kans heb ben een woordje mee te spreken in den strijd om den Nederlandschen voetbaltitel. Het lijkt ons een gewaagde onderneming ons aan een voorspelling te wagen, maar we meenen dat het krachtsverschil niet groot zal zijn, zoodat het best eens op een puntenverdeeling zou kun nen uitdraaien. Feyenoord onderneemt de meer lange en ver moeiende dan moeilijke reis naar G. V. A. V. in Groningen. De Rotterdammers zijn Zondag j.i zeer overtuigend met een flinke zege op Juliana gestart en hebben dus het vertrouwen van de genen die hen als favorieten kozen niet be- schaamd. Ongetwijfeld zal de strijd in Gronin gen den roodwitten nog wel eenige inspanning kosten, omdat de Noordelingen natuurlijk in eigen omgeving een goed figuur willen slaan, maar uiteindelijk zien we de mannen van Paauwe toch met den geheelen buit naar de Maasstad terugkeeren. De uitslagen van de Vrijdagavond gespeelde waterpolowedstrijden in de zomercompetitie van den K.N.Z.B. luiden: Dames: Zaandijk: NereusA.D.Z. 01 (afd. A); Hilversum: G.Z.V.—H.Z.C. 1—1 (afd. C); Utrecht: U.Z.C. 1—U.Z.C 2 6—0 (afd. B). He eren: D.WR.—Het IJ 1—6; U.Z.C. 2— D.K.R. 2—4 (afd. H); Den Haag: afd. A H.Z. en P.C.Zian 43; afd. F. H.Z. en P.C. 2Zian 2 3—1. Wij vernemen, dat de roeiwedstrijden van de Koninklijke op 29 en 30 Juni a.s. niet op de Boschbaan zullen kunnen worden gehouden, zoodat besloten is, deze op den Amstel te doen plaatsvinden. Gezien het feit, dat op den Amstel voor de on gestuurde nummers slechts een korte baan kan worden uitgezet, heeft het bestuur der veree- niging besloten den jubileumbeker dit jaar niet uit te loven. In het jongste nummer van „De Vliegwereld" lezen wij enkele nadere bijzonderheden over de luchtvloot der K.L.M., met name het Douglas- materieel. Daarvan zijn acht vliegtuigen verlo ren gegaan, n.l. vier DC-2 toestellen (PH-ALD. PH-AKP, PH-AKK en PH-AKN) en vier DC-3 toestellen (PH-ALU, PH-ALAX, PH-ASP en PH-AST). Gespaard zijn gebleven zeven DC-2 machines (PH-AKI, PH-AKR, PH-AKT, PH- AKQ, PH-AKJ, PH-AKS en PH-AKO) en vijf DC-3 machines (PH-ASK, PH-ALV, PH-ASM, PH-ASR en PH-ALH) in totaal dus een dozijn vliegtuigen, welke zich nog in Nederland bevin den. Buitenslands waren: twee toestellen in Lis sabon, n.l. de DC-2 PH-ALE en de DC-3 ALW en nogmaals twee DC-3's in Engeland, n.l. PH- ALI en PH-ARZ. Ten slotte waren niet minder dan negen DC-3 machines nog op de Indië-Hjn, zoodat buitenslands dertien K.L.M. vliegtuigen rondzwerven. Ongeacht natuurlijk het mate rieel in West-Indië, dat hier buiten beschouwing is gelaten. Aan visschers, die in het bezit zijn van een daartoe strekkende schriftelijke vergunning van het districtshoofd, wordt toegestaan gedurende een in die vergunning te bepalen tijdvak, doch uiterlijk tot en met 15 Maart 1941, te visschen met een vischzegen gedurende den nacht in het Kanaal van Steenenhoek. In het belang van de uitoefening der vis- scherij zal de gesloten tijd voor fint dit jaar ingaan op 30 Juni. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de ga rage van den heer J. v. d. Weijden aan de Spangenschekade 18 te Rotterdam. Spoedig na de ontdekking was de brandweer met vrij veel materiaal ter plaatse. Het vuur werd met drie stralen bestreden. Bovendien verleende de blok- brandweer medewerking bij het blusschingswerk. De garage is nagenoeg geheel uitgebrand. Vijf auto's verbrandden. HEERLEN—BEKKERVELD (R. K. Kweek school voor Onderwijzeressen) Geslaagd de dames: B, Huntjens, Heerlen; Th, Lommen, Schaesberg; C. Paes, Chevremont; L. Benschop, Heerlen; C. Boumans, Heerlen; A. Goossens, Vierlingsbeek; L. Herpers, Kerkrade; P. Hults, Heerlen; J. Kusters, Meerssen; R. Offermann. Spekholzerheide; V. Starmans, Nuth; Cl. Vankan, Wijnandsrade; Tr v. Zwieten, Heerlen. DEN HAAG (Bisschoppelijke Kweekschool). Geslaagd: A. J. L. M. Knippenberg, Rijswijk (Z.H.); F. A. A. Leechburch Auwers, Den Haag; G A. M, de Leede, Schiedam; S. J. J. Lips, Delft; G. J. van der Loo en J. C. van der Maden, Den Haag. UTRECHT (Gem. Lyceum voor meisjes, aid. H.B.S.)Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd de dames: J. J. G. Blom, E. J. Maas Geestera- nus. E. Overman, A. E. Sardeman, A. M. Veeoe- klaas. Afgeweaen 2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5