Grasboeren, ga toch omweiden TOONTJE VAN TEUTEN INT G <KdiM&aal mn ji DE MAN «êio_n TILBURGSCHE MISSIE ZUSTERS JUBILEEREN Het Nederlandsche Moeder huis 25 jaar oud Die echte, fijne, geurige brpodsmaak m ÓakkIrÏicH© ZATERDAG 22 JUNI 1940 BEVERWIJK HILLEGOM De resultaten zijn goed door AHRUSCHKA UIT DEN OMTREK DE HEER GOEMANS BE DANKT ALS KERKMEESTER Eerste H. Mis Concert van VAN DER LINDEN'S brood maakt de broodmaaltijden lot een feest voor jong en oud. A) BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TEL. 18382 DE AFZET VAN VROEGE AARDAPPELEN Jibbym^r avonds MOdtgeVOCl tegen het lijf loop is hij een gebroken man; BESTRIJDING VAN INSECTEN STAAT VAN BESOMMINGEN ■Lemliclt aéotateUm, T&ifoïjf Uw Ut te "Uyk r Den 21sten Juni 1915 arriveerden te Tilburg in haar nieuwgebouwde klooster aan den Bre- dascheweg te Tilburg de eerste Dochters /an O. L. Vrouw van het H. Hart, tot dan toe nog alleen in een voorloopig kloostertje te Waalwijk gevestigd. Het was derhalve heden 25 jaar geleden, dat de stichting van het Nederlandsche centrale huis van deze missiecongregatie plaats had. De Congregatie van de Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart is een zeer bescheiden instelling. Zij beschikt met over de organen, die haar meer algemeene bekendheid zouden bezorgen: zij bezit geen eigen kweekschool, geen eigen tijdschrift, geen groote stichtingen. Ook de werkzaamheden, die de Congregatie zich ten doel stelt, zijn eenvoudig: ziekenverpleging, on derwijs en opvoeding van kinderen, en op de voornaamste plaats: het missiewerk. Dit laatste is „het eerste zielenwerk, waartoe de congregatie vanaf het begin bestemd en geroepen werd." De Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart vormen een echte missiecongregatie, die zich wel niet uitsluitend maar toch hoofdzakelijk aan het missiewerk wijdt. Daar niet alle zusters voor dezen werkkring geschikt zijn, pas gepro- festen nog niet kunnen vertrekken, en in de missie verblijvenden soms om gezondheidsrede nen moeten terugkeeren, neemt de congregatie ook werkzaamheden, voornamelijk onderwijs en ziekenverpleging, aan in onze landen. De stichting van de congregatie is met even grooten eenvoud tot stand gekomen. De hoog- eerw. pater Jules Chevalier, die reeds de Con gregatie van de Missionarissen van het H. Hart gesticht had, was vanaf 1874 aan het werk om zoo mogelijk ook een congregatie van zusters op te richten. Aanvankelijk mislukten de vele po gingen. In 1881 eindelijk kwam een weduwe uit den Elzas. mevrouw Hartzer, die al twee van haar zoons had afgestaan als missionarissen van het H. Hart. naar Issoudun (Pr.), om zich als kloosterlinge aan O. L. Vrouw van het H. Hart toe te wijden. Na een jaar, op Maria Bood schap 1882, werd een kleine kloostergemeen schap samengesteld, waarover mevrouw Hart zer, nu Mère Marie-Louise, als eerste overste kwam te staan. In groote armoede werd de grondslag van de congregatie gelegd. Zoo had iedere zuster slechts één habijt beschikbaar; moest 't gerepareerd worden, dan was er 'n alle- mans-habijt, dat beurtelings door de zusters werd gebruikt! De verwijderde aanleiding van de vestiging in Nederland was de uitdrijving van de reli gieuzen uit Frankrijk. Daardoor kwamen stich tingen in België en sinds 1911 ook in Neder land. De eerste Nederlandsche- stichting vond plaats in Waalwijk, waar twee Belgische en een Fransche zuster onder het bestuur van de Ne derlandsche Moeder Stéphanie een klein schoenmakerswoninkje betrokken. Met zieken verpleging bij particulieren en met fröbelonder wijs maakten de zusters zich verdienstelijk. De overste, een gediplomeerd ziekenverpleegster, was tevens de onderwijzeres van de kleutersch.wl. Ook in Waalwijk was het armoe troef! Doch de Waalwijksche menschen lieten zich van hun besten kant kennen en hielpen de zusters met allerlei praktische dingen. Het bleek echter al spoedig, dat een grootere stad in e.en Katholieke omgeving beter geschikt zou zijn Voor eên definitieve Nederlandsche stichting. De congregatie telde slechts een paar Nederlandsche zusters, van wie de Til- burgsche zuster Antoine (Pessers) de eerste ge profeste was. Onder het bestuur van de alge meene overste Mère Gertrude en. het wijze be leid van Moeder Stéphanie werd in 1914'15 aan den Bredaschen weg in Tilburg een ruim huis gebouwd, dat 21 Juni 1915 in gebruik werd genomen. De inwijding geschiedde eenige we ken later, 22 Juli door Monseigneur M. J. D. Claessens z.g. Het huis begon met drie gepro feste zusters en vijf novicen, welke laatste in November van hetzelfde jaar het kloosterkleed ontvingen en die dit mag wel als bijzonder heid worden vermeld allen tot op den dag van heden als Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart werkzaam zijn. Na de moeilijke oorlogsjaren volgde een snelle uitbreiding zoowel van het aantal zusters als van de stichtingen in Nederland en in de mis sies. Het tempo der nieuwe stichtingen laat voldoende zien, dat de energieke Missiecongre gatie niet tevergeefs op de Voorzienigheid ver trouwde. Tijdens den vorigen oorlog hadden de zusters gedurende enkele jaren zorg gedragen voor de kinderen der Belgische vluchtelingen te Tete- ringen en te Ulvenhout. Dit werk was uiteraard slechts tijdelijk, en toen de oorlog dan ook voorbij was, werd terstond aan meer blijvende stichtingen begonnen. Nu volgden Overdinkel (1919), TilburgBroekhoven (1923), Riel (1926), Overloon (1927), Hooglanderveen (1928), Kla- zienaveen (1928), Klein-Dongen (1930), Hapert (1930), Eindhoven—Tivoli (1930), Giesbeek (1932), Tilburg-Mariëngaarde (1935), Santpoort (1937), Hansweert (1938). Het spreekt vanzelf, dat daarbij de voor naamste aandacht ging naar het missiewerk. In 1920 vertrokken de eerste zes zusters naar het Apostolisch Vicariaat van Nederlandsen Nieuw-Guinea, waar nu 28 zusters in opvoe ding, onderwijs en zieken-, speciaal melaatschen- verpleging haar krachten geven. In het volgen de jaar gingen de zusters ook naar de missie van Rabaul, waar zich nu 21 Nederlandsche zusters bevinden. Bovendien namen de zusters in 1928 het onderwijs op zich in de Apostolische Prefectuur van Poerv/okerto (Java). Op het oogenblik werken daar 35 zusters in ziekenver pleging (ziekenhuis- en dessa-verpleging)en in het onderwijs. Vooral het huishoudondenvijs aan Europeesche, Javaansche en Chineesche meisjes geeft prachtige resultaten. Naar wij vernemen, heeft de heer A. Goemans zijn functie als kerkmeester van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad neergelegd, zulks in verband met zijn Imogen leeftijd. Onlangs vierde de heer Goemans zijn zilveren jubileum als lid van het kerkbestuur; thans, na een lang- durigen en verdienstelijken arbeid wenscht hij de fakkel aan jongeren over te dragen. Morgen zal de weleerw. pater Dionysius Cor- nelisse in de parochiekerk van St. Agatha zijn plechtige eerste H. Mis opdragen. De plechtig heid zal om 10 uur aanvangen. Des middags wordt in het St. Josephsrustoord aan de Pe perstraat de receptie gehouden. Op Woensdag 4 juli a.s. hoopt de Beverwijk- sche Harmoniekapel haar eerste zomerconcert te geven in de muziektent op het C. H. Moens- plein. Er zal dan een marsch- en walsprogram- ma ten gehoore worden gebracht. R.K.S.V. Concordia Concordia speelt Zon dag ten bate van het oorlogsfonds 1940. Het eerste speelt n.l. tegen het sterke Geel Wit uit Haarlem, terwijl het tweede, dat al als kampioen van zijn klasse genoemd was doch dit slechts door een beter doelgemiddelde, nu nog een be slissingswedstrijd moet spelen, welke door de medewerking van Lisse ook op ons terrein ge speeld wordt. Van de junioren gaan de A-ers naar Haarlem- Noord bij Onze Gezellen op bezoek waar ze een heele kluif zullen hebben. Ernstige aanrijding Een groote vrachtauto reed Vrijdagmorgen ter hoogte van de Hyacin tenlaan tegen een aldaar rechts van den weg staanden lichtmast. De lichtmast werd geheel vernield en de auto aan de voorzijde totaal inge drukt. De bestuurder werd slechts aan een der beenen niet ernstig gewond. Herziening der lijst van inkwartiering. Burgemeester en Wethouders van Hillegom brengen ter openbare kennis, dat op heden is aangeplakt en gedurende veertien dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van het krijgs volk in aanmerking komen, met aanduiding van de mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woningen, van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voor zien. Hillegom, 19 Juni 1940 Burgemeester en Wethouders voorn., Get.: O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN Distributie van motorbrandstof. De burge meester van Hillegom maakt het volgende be kend: Er is een nieuwe regeling ontworpen voor de distributie van motorbrandstof, waaronder wordt verstaan motorbenzine, motorbenzol, en gasolie voor snelloopende Dieselmotoren. Inge volge deze regeling is het met ingang van 1 Juli a.s. verboden, zonder schriftelijke vergunning, af te geven door den plaatselijken distributie- dienst, motorbrandstof te koopen of te gebrui ken. Op dien datum vervallen alle andere voor schriften en regelingen ten aanzien van het afleveren en verbruiken van motorbrandstof, alsmede de op grond daarvan afgegeven ver gunningen. Deze vergunningen blijven derhalve tot en met 30 Juni van kracht; er zullen ech ter geen nieuwe vergunningen meer worden uitgereikt. De plaatselijke distributiedienst zal de nieuwe vergunningen die op 1 Juli a.s. ingaan slechts afgeven aan die verbruikers die in het bezit zijn van een machtiging tot het in ontvangst nemen van een dergelijke vergunning. Aan vraagformulieren tot het verkrijgen van een machtiging zijn gratis bij den plaatselijken distributiedienst verkrijgbaar. Nadere inlichtingen betreffende bovenbedoel de regeling, benevens betreffende de verplichte registratie van vrachtauto's, (waarbij gerekend dienen te worden aanhangwagens en opleggers, tractoren en landbouwtractoren) kunnen wor den verstrekt door den gemeentelijken distri butiedienst. Hillegom, 21 Juni 1940 De Burgemeester voornoemd, O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN Woensdagmorgen heeft de veilingleider van de Langendijker Groenten Centrale, de nieuwe re geling bekend gemaakt voor den aanvoer van vroege aardappelen. Deze regeling geldt voor loopig gedurende deze week. Er is bepaald, dat de Langendijker Groenten Centrale Woensdag morgen tien spoorwagons vroege aardappelen zou mogen veflen, groote en kleine bij elkaar. De partijen, welke hierdoor niet aan bod zouden komen, worden den volgenden dag geveild, ter wijl de aanvoerders, welke Woensdagmorgen hun aardappelen kwijt geraakt zijn, op Vrijdag weer mogen aanvoeren. Men wil hierdoor den aan voer iets tegenhouden. De aangevoerde hoeveel heid van Woensdagmorgen was beduidend groo- ter dan de hoeveelheid, welke geveild mocht wor den. Hoewel er nog geen aardappelen voor ex port worden gekocht, bestond er een flinke be langstelling voor de Broeker aardappelen. De beschikbare honderdduizend kilo werden vlug van de hand gedaan, tegen prijzen, welke lang niet slecht waren. De minimumprijs was voor groote en drielin gen vastgesteld op f 6 per 100 K.G., doch na met ruim f 6 per 100 K.G. te zijn begonnen, liepen de noteeringen al spoedig op, totdat tenslotte boven f 7 tót maximum f 7.40 per 100 K.G. werd besteed. Ook de drielingen konden heel goed ver kocht worden. Hiervoor betaalde men van f 7.20 tot f 8.10 per 100 K.G. De kleinste sorteering, de kriel, liep er ook best uit tegen goede prijzen. Het liet zich aanzien, dat er nog wel wat meer ge plaatst had kunnen worden tegen deze behoor lijke prijzen. Het binnenland fs nogal gesteld op de aard appelen van den Langendijk, naar het schijnt. Het aantal binnenlandsche handelaren, dat op de Broeker veiling zijn inkoopen doet, is be duidend. De schaduwzijde van deze regeling is voor de tuinders, dat de oogst wel wat wordt verlaat waardoor men het land niet zoo vlug met na- teelt kan bezetten. Zij zullen echter wel inzien, dat in de gegeven omstandigheden anders han delen niet mogelijk is. In vervolg op de eerste publicatie thans iets over de resultaten welke werden bereikt bij de toepassing van het Nieuwe Weidesysteem op een klein graslandbedrijfje in West-Prfesland. Het betrokken bedrijfje is gelegen in Drech- terland en wordt geëxploiteerd door den heer M. Bette, Leekerweg D 37 te Wijdenes Het proefjaar loopt van 1 Mei 1938 tot 1 Mei 1939 en zal hieronder vergeleken worden met de periode van 1 Mei 1937 tot 1 Mei 1938, toen het oude systeem van beweiden werd gevolgd. Alvorens tot het cijfermateriaal over te gaan dienen eerst nog, voor een goed begrip van za ken, eenige gegevens te worden vermeld. Het bedrijfje is 4.27 ha. groot; 0.17 ha. huis en erf en 4.10 ha. grasland. De grond moet tot den zwaren kleigrond gerekend worden en de afwatering geschiedt door greppels en gedeeltelijk door drains. Het maaiveld ligt gemiddeld 1 meter uit het water. Het is uitgebouwd dresland en volgens infor matie 20 jaar grasland. Het land is in een lang gerekten vorm achter het huis gelegen. Een nadeel is het voorkomen van katteklei op 40 c.M. diepte en wel over een totaal areaal van 1 H.A. De indeeling van het bedrijfje was oorspron kelijk 4 perceelen n.l. 1 perceel van 0.40 ha., 1 van 1.80 ha., 1 van 0.90 ha. en 1 van 1.— ha. Voor het omweiden werd een nieuwe indee ling in 8 perceelen gemaakt met behulp van hekken. De hekken zijn gemaakt van dennen palen van 1.60 M. lang, welke 50 c.M. in den grond staan op onderlinge afstanden van 3 M- 2 prikkeldraden 1 op 50 c.M. en 1 op 1 M. bo ven het maaiveld zijn afdoende gebleken. De grootte van de nieuwe perceelen werd: 1 van 0.40 ha, 3 van 0.60 ha, 2 van 0.45 ha en 2 van 0.50 ha. De stalmest werd vroeg In het voorjaar (Jan.- Febr.) uitgereden op de 4 achterste perceelen, terwijl de gier bij gebrek aan voldoende kelder ruimte geregeld op de stukken achter 't huis werd gebracht. Naar schatting werd per ha. 15 M3. stalmest en 7 M3. gier gegeven. Als kunstmest werd per ha. gegeven: 700 kg. super 17 pet. of 700 kg. Thomasslakkenmeel 16 pet. en 5 600 kg. stikstofmeststoffen. Als stikstofmeststoffen zijn gebezigd Zwavelzure ammoniak en Kalkammonsalpeter. 13 Maart werd een stikstof bemesting van 100 tot 300 kg./H.A. gegeven, al naar gelang een perceel gegraasd, gekuild of vroeg beweid zou worden. 20 April 1938 werden de koeien in de weide gebracht; als een perceel was afgeweid werden de koeplakken geslecht en werd een overbe mesting van 100 tot 200 kg. stikstofmeststof ge- No. VI geven in verband met de bestemming van het perceel (weiden of maaien). Thans dan de resultaten. Overzicht van de resultaten op het proefbedrijf]* te Wijdenes. Omschrijving 1 Mei'37-1 Mei'38 1 Mei '38-1 Mei '39 .10 ha. grasland 4.10 ha. grasland Bedrijfsgrootte 4 Aantal melkkoeien Jongvee Opzietkoeien' Melkproductie Aan fabr. gelev. Eigen gebruik, jongvee, buurt- verkoop Gem. vet gehalte fabr. Gel^v. kg. vet Gras op stal gevoerd2 Hooi-productie Kuilproductie Totaai gemaaid Stalmest prod. Gierproductie Aantal om- weidingen Verstr. balen stikstofmest stof a 100 kg. Slakkenmeel a 100 kg. Super a 100 kg. Verstr. voeder- buiten de be- dryfsvoeder- middelen 8 4 3 41.017 kg. 37.973 kg. 4044 kg. 3.69 1399.74 6 4 2 33870 kg. 31040 kg. 2830 kg. 3.56 1104.68 ha. 10.000 kg. 0.40 ha. 7000 kg. 1.65 ha. 7500 kg. 1.- ha. 18.000 kg. 2 ha.. 3.05 ha. 35.000 kg. 45.000 kg. 18.000 Liter 25.000 Liter f700 42 25 20 10 f785— (verhoogd door tongblaar) Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor ren gs weg (óók het verkeer von Knks laten vóórgaan!) 24 Neen, ik geloof het tenminste niet. Anders hadden zij hem zeker reeds gearresteerd. Mijn waarde collega: Bemer, die alles zoo slim aan legt heeft me namelijk in 't diepste geheim toe vertrouwd, dat de heeren Grauenstein „heel zeker den op mevrouw Walker gepleegden moord op hun geweten hebben" en dat de politie enkel nog naar 't noodige bewijsmateriaal zoekt, om de twee aristocratische misdadigers gevangen te kunnen nemen. Bemer vertelde my dit alles zonder te vermoeden dat Ik voor dezelfde zaak werkzaam ben. juist iets voor hem, bromde Silas. Hij liep eenige malen de zaal op en neer en greep toen naar zijn hoed. Kom mee, Kockstein, zei hij. Ik zal zelf met Bolzmann spreken. Het gooit voor mij alles in de war en staat op het punt zich vreeselijk belachelijk te maken. Bolzmann was op zijn kantoor, toen Silas bij hem binnentrad. Ik ben waarlijk blij, beste Hempel, u hier te zien, zei hij na de eerste begroeting. IK De meneer van den Keuringsdienst immers had stellig ge dacht met een koe te doen te hebben. De slager was met het buitenkansje natuurlijk erg in zijn schik en verkocht in de eerst komende dagen niets dan leeuwenbief en leeuwemspek. Zonder zich vertier om zijn leeuw te bekommeren, wandelde Toontje van Teuten verder en hij besloot een melksalon binnen te gaan om daar wat te eten. De kellner toonde zich aanvankelijk niet era vriendelijk! heb veel nieuws voor u; a zult groote oogen opzetten! Hempel nam een stoel. Ik word waarlijk nieuwsgierig, ant woordde Silas met een ironisch lachje. Wat voor wereldschokkende ontdekking hebt u wel gedaan? Op de eerste plaats deze, dat al uw naspo ringen in een verkeerde richting gaan. Zoo, zoo! Heel interessant!.... Dat dunkt mij ookIk zal u maar on middellijk zeggen, dat de man in 't grijs Graz niet heeft verlaten. Hij bevindt zich hier! Kolossaal! Heeft hij misschien zijn visite kaartje by u afgegeven? Maak nu geen gekheidIk zal u on middellijk alles zeggen, wat ik ben te weten gekomen. Ik brand van nieuwsgierigheid! Op de eerste plaats: de majoraatsheer van Grauenegg heeft hier een broer, gepensionneerd majoor. Wist u dat? Er was mij iets van ter oore gekomen. De broeders leefden van hun jeugd af in bittere vyandschap. Naar het zeggen van iemand, die goed op de hoogte moet zyn, is de majoor 'n man, die tot alles in staat moet wor den geacht. De zoon zal wel niet veel beter zijn, hoewel hy als officier goed staat aangeschreven. Maar u weet, dat moorden van dien aard ge- wooniyk worden gepleegd door lui, op wie vroe ger weinig of niets te zeggen viel. Ja: Welnu, ik ben te weten gekomen, dat majoor Graueastein de vermoorde mevrouw Walker persooniyk gekend, en omgang met haar gehad heeft.... Pardon, dat laatste is niet waar. Hier hebt u een brief van hem aan de weduwe, waarin hij aandringt op een onderhoud, dat hem vooraf was geweigerd. Hempel nam den brief van den majoor uit zijn portefeuille en reikte hem Bolzmann over. Deze las snel den brief door en wreef zich toen vergenoegd de handen. Bravo! riep hij uit. Prachtige aanwinst voor het bewpsmateriaal.... Ziet u nu, dat ik ge- lyk had? Hij wilde geweld gebruiken, haar tot dat onderhoud dwingen. Uitstekend! Zaj heeft hem natuurlijk opnieuw afgewezen. Hij is haar niettemin gaan opzoeken; er ontstond een hevige twist en het einde daarvan was de moord. Sindsdien zijn beiden, vader en zoon, ,,'n beetje van streek". Is u dat niet voldoende? O ja. Maar een bagatel zit mij nog in den weg: de beweegreden! Wel, die is er zeer duideiyk. Luister maar even.... De majoor leeft in zeer bekrompen omstandigheden. Hij moet geweten hebben, dat mevrouw Walker ryk was, dat zij alléén woonde, geen familie meer had. En hij wilde geld van haar. Misschien wilde hy 't in den beginne maar leenen; misschien was zij hem zelfs van vroeger geld schuldig en wilde 't niet betalen de pas sage, waarin hy verklaart „zulke ongehoorde dingen niet op hun beloop te kunnen laten," getuigt daarvoor. Toen zij niets wilde geven, werd hy' woedend en vermoordde haar.... Wie? De vader of de zoon? Beiden. Dat wil zeggen: een van de twee Marleentje heeft twee aanbidders. Geen wonder, ze heeft een aardig snuitje, een pittig figuu. weet zich goed te kleeden, danst voortreffehjk en weet op den koop toe nog wat van muziek ook. Al deze byzondere eigenschappen zijn mij medegedeeld door mijn vriend Jibby, die een van de twee bedoelde aanbidders is. De andere rivaal is een zekere Bubbel, die, als ik Jibby gelooven mag, alle onaangename karakterfouten bezit die een mensch maar bezitten kan. Hij moet aanmatigend, arrogant, eigenwijs zijn en overigens 'n grooten indruk maken op Marleen tje, die, in hevigen zielestrijd gewikkeld, zich af vraagt, welken van beide jongelingen zij haar hartje zal schenken. Als neutraal toeschouwer weeg ik voorzichtig de kansen, zonder mij door een opgeschroefde berichtgeving van een der partyen te laten beïnvloeden en moet wel tot de slotsom komen, dat de rivalen gelijke kan sen hebben. Op zekeren dag gebeurt er iets vreeselijks. Als j met stukjes en beetjes kryg ik de droevige ge schiedenis te hooren. Over een week is Marleentje jarig, dat heeft ze hem verteld, toen hy haar vanavond van kantoor» haaide. Ze gaf hem gehjkertyd wel willend haar verlanglyst ter inzage. „Nou, dat is aardig," onderbreek ik op be moedigenden toon. „Geschenken onderhouden de vriendschap. Wat heeft ze het liefst?" „Roze muiltjes met blauwe bontgarneering, maat 40," bromt Jibby en trekt zenuwachtig aan zijn cigaret. „Alleraardigst, echt iets voor Marleentje. Heb je ze al gekocht?" Dat is het hem juist. Jibby kan ze niet meer koopen. Als een haas is hy, na zün gesprek met Marleentje, naar den winkel gesneld, waar het lieve kind ze had zien liggen. Maat 40? Van middag juist het laatste paar verkocht. Hm Jibby had een gevoel gekregen alsof een ys- koude hand zich om zün hart legde; hy was bleek geworden en had aarzelend gevraagd of die kooper van vanmiddag somsZeker, een forsche heer met een grijze overjas, bruine schoenen en beige slobkousen. Ahadie in dringer. Bubbel was hem vóór geweest. Dié had Marleentje vanochtend natuurlyk naar kan toor gebracht en zijn duisteren slag geslagen. Dié was triomfanteiyk met het laatste paar roze muiltjes met blauwe bontgarneering maat 40 onder den arm naar huis gesneld en zat zicK daar nu inwendig te verkneukelen. De verkoopster uit den schoenenwinkel had nog geprobeerd hem een kleinere maat aan te smeren, maar daar was mijn vriend natuurlijk niet op ingegaan. Toen -lij mij deze treurige geschiedenis ver teld had, trok hij zijn hoed diep over de oogen, mompelde een goeden avond en verdween in het duister. Arme Jibby Een week later was Marleentje jarig. 's Avonds kwam ik Jibby opnieuw tegen; een herboren man. Hij was niet alleen, aan zijn zijde trippelde Marleentje, die met verliefde blikken naar hem opzag. Ze waren op weg naar den schouwburg en hadden geen tijd voor mU' Maar later vernam ik de ontknooping van het muiltjes-blijspel. Toen Jibby op dien gedenkwaardigen ver jaardag 's middags in een trieste stemming zijn vlam binnentrad, had hij onder den arin een schoenendoos, waarin muiltjes maat 38. Beter verkeerde muiltjes dan heelemaal geen muiltjes, had hij achteraf overwogen; ze moest ze dan maar ruilen. Bubbel en zijn muiltjes waren reeds present- De rivalen reikten elkaar een slap handje, waarbij het Jibby niet ontging, dat Bubbel meI duivelsche vreugde naar de 38 op Jibby's schoe nendoos had gegluurd. Daar maakte Marleentje de doos open. Zon der veel enthousiasme; wat moest ze met twee paar muiltjes doen? Ze had nog niet eens ge* zien, dat die dingen te klein waren; als ze daar achter kwam, was het natuuriyk heelemaal mrt „Dank je wel, Jibby," zei ze vlakjes, ,maar Bubbeltje heeft mij ook al ,Dat zie ik," bromde mijn vriend. „Bubbeltje is my voor geweest. Jammer. Misschien kun - ze ruilen?" Het ergste kwam nog. Marleentje ging zitten en trok in gedachten een schoen uit om een van de muiltjes te passen. Te kleinveel te klein Jibby kreeg een hoofd als vuur, stond °P heete 'kolen. Bubbel grinnikte achter zijn rug op een naargeestige manier. Maar daar keek Marleentje op, het muiltje nog In de hand en bleek heelemaal niet boos te zijn. Integendeel. fc „Lieve schat," fluisterde ze zachtjes en kees Jibby zoo innig aan, dat mijn vriend niet wist waar hij blijven moest. „Myn lieve Jibby," fluisterde Marleentje en drukte het muiltje tegen haar hart. „Ik wis wel, dat jij een echte galante ridder bent..-- Echt iets voor jou, om my van die snoezige kleine schoentjes te geven!" (Nadruk verboden) Aan deze taJbel dient nog het volgende te wor den toegevoegd. De melkproductie is hoog te noemen. Het hooi van '37''38 was van goede kwaliteit; het hooi van '38/'39 was van zeer goede kwali teit en werd gewonnen begin Juni (0.60 ha), half Juni (0.60 ha) en eind Augustus (0.45 ha) het geen een goede werkverdeeling gaf. Het kuilgras werd 20 Mei gemaaid en inge kuild met toevoeging van 2 pCt. suiker. Het en- silageprcduct was goed. Tengevolge van den drogen zamer '38, welke voor het bedrijf nadeelig genoemd mag worden, werd meer stikstof gestrooid dan in normale jaren noodig zal zijn. Het kracihtvcederverbruik is zoowel in de pe riode "37/'38 als '38/'39 hoog te noemen. In den beginne liet het zich aanzien, dat het kracht- voeder verbruik van '38/'39 beneden dat van '37/'38 zou blijven. Ten gevolge van de tong- blaar werd dit verkregen resultaat eehter weer teniet gedaan. Het hoog kraohtvoederverbruik- laat zich ook grootendeels verklaren door de hooge gemiddelde productie per koe pl.m. 5000 Uter) en het opzetten Van een 3-tal koeien. Het is echter onze stellige overtuiging, dat de heer Bette, die een echte Fries van geboorte is en dus streeft naar hooge productie-dieren, de zelfde zoo niet betere financieele resultaten zou hebben bereikt bij een geringer krachtvoerge- bruik. Tevens zy hierbij opgemerkt, dat het vooral in de huidige omstandigheden gewenscht is zich de vraag te stellen: „Hoe krijg ik zooveel mo gelijk melk met hooi en kuilgras?" Om 't laatst genoemde te bereiken en dus tevens het bedrijf zoo rationeel mogeiyk te voeren, zullen we moeten streven naar het aanfokken van een koe met een gemiddelde productie van pl.m. 4000 liter. Een korte gestopte koe, waarvan de boer zegt „een koe waar weinig wind onder door kan". De Hoofdassistent D.K.B., J. KOOGER. moet op den uitkyk hebben gestaan. Zoo, zoo! En waarom lieten zy dan het geld liggen? Blykbaar omdat zü verrast werden. Ik zal u zeggen, hoe ik my de zaak voorstel. De graaf wilde dien avond van 't kasteel naar het station. Om de een of andere nog niet bekende reden koos hij 't voetpad, dat door de velden loopt, en kwam zoo 't huis van mevrouw Walker voorbij. Toen verraste hy de moordenaars. Voordat zy 't geld hadden genomen, namen zy de vlucht. De majoraatsheer zette hen na. Zij wisten, dat zy verloren waren, als zy werden ingehaald. Daarom legden zy zich in een hinder laag en overvielen hem. 't Is bewezen, dat de majoor een revolver bezit. Zeker een bezwarend feit! Niet waar? Hij heeft ook een grijs costuum. is groot en stevig gebouwd en draagt geen baard Dat lijkt me zeer verd-acht! Ik heb beiden sinds eenige dagen in het oog laten houden. Zoodra ik met bewyzen kan staven, dat zij dien nacht buiten de stad zijn geweest, is het net gespannen. Ik laat ze dan onmiddellijk arresteeren. Hempel stond op. Dat zult u niet doen, commissaris! zei hij. Omdat alles, wat u daar hebt gezegd, onzin is van A tot Z. Mynheer Hempel, u schynt te vergeten tot wien u spreekt! Heelemaal niet. Maar ik herinner u aan onze afspraak, volgens welke u my alleen met het onderzoek in de zaak Walker hebt belast. Wat de insecten betreft hebben wy niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Nog nooit heb ik zooveel „vretery" aan vruchtboomen en sierboomen gezien als dit jaar. Bestrijden van die insecten is in dit jaar zeer noodzakelijk. In andere jaren, als er zoo hier en daar eens een rups of kever te zien is, zijn die dieren wel in teressant voor diegenen, die zich met de studie der natuur-wetenschappen bezig houden. Er zijn inderdaad zeer mooie vormen en kleuren on der waar te nemen. Nu de boomen op vele plaatsen kaal dreigen te worden, zou het na tuurschoon er teveel onder lyden, als wij die vretende horde haar gang lieten gaan, om maar niet te spreken van de economische schade, die aan vruchtboomen kan worden aangericht. Ik bedoel met dit stukje ook te waarschuwen te gen rupsen en kevers etc. in tuinbouwgewassen als kool, uien, aardappelen, bieten, boonen enz. Insecten, die misschien ten deele nog verschy- nen moeten. Over de plantenziektenbestrijding en over de bestryding van schadelijke dieren zou ik nog een aardig boekje kunnen opendoen en men staat 't Was al tegen die afspraak, dat u buiten myn voorkennis den majoor in 't oog liet houden. Die man is ook voor my van belang, hoewel in een andere beteekenis dan voor u. Gaat u verder op den ingeslagen weg, dan dwarsboomt u rechtstreeks mijn plannen. Over beide geval len zweeft een geheim, dat ik eerst aan 't licht moet brengen, alvorens den moordenaar te kun nen noemen. De majoor kent dat geheim, of heeft er althans zeker vermoeden van. Door ge weld kan hem niets worden afgeperst; enkel door list, of door zyn vertrouwen te winnen, kan ik iets te weten komen. In ieder geval is niet hy de moordenaar. Zoo denkt u er over. Myn meening wijkt af van de uwe. 't Gaat hier niet over meeningen, maar over feiten. En die pleiten voor myn stelling. Enkel in schijn. Wie is dan de moordenaar? Noem dan zyn naam. Dat kan ik nog niet. Bolzmann lachte spottend. Is 't zoo gelegen, zei hy, dan zult u my, als uw chef in zekeren zin wel willen veroor- looven te doen wat ik als myn plicht bèschouw. Ik leg u niets In den weg, ma-ar wil van myn kant niet gehinderd worden. En ik, verklaarde hij, ik ben geen machine, waarmede men doet wat men wil. Goeden dag, commissaris. Met deze woorden verliet hy 't bureau. Wil hy zich verder compromitteeren, bromde Bolzmann, dan moet hü 't zelf maar GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 1101# soms verbaasd over de onkunde, die er op dit gebied nog bestaat, zelfs onder meer of minder belezen tuinbouwers en liefhebbers. Zoo zag ik iemand, die hét toch wel beter weten kon, met Bordeauxsehe pap ook meteen maar spuiten tegen rupsen in een haag. D® Bordeausche pap en andere koper bevattend spuitmiddelen alleen effect hebben tegen zwam* men en dan nog maar alleentegen de 7,&A' valsche- meeldauwzw.ammen,' moest toch 8's bekend kunnen worden aangenomen. Het aan* tal bestrijdingsmiddelen mag dan in den tuin* bouw tamelijk groot zijn, het aantal groep®0 van bestrijdingsmiddelen is zeer klein. Wij heb ben n.l. middelen tegen echte meeldauwzwarü' men (echte meeldauw in aardbeiden, rozen, ap' pelen etc.), waarvan zwavel meestal het hoofd' bestanddeel uitmaakt. Verder de middelen t®" gen de zij.n. valsche meeldauwzwammen en a°' dere zwammen van een gelijk karakter (aard' appelziekte, uienmeeldauw, koolmeeldauw et®" verder vlekkenziekten in selderij b.v.), waarvan koper het hoofdbestanddeel is. Tegen de insec* ten hebben wij heel andere middelen, waarvan de groepeering minder eenvoudig is, omdat v'U nog onderscheid maken in maaggiften, zenuW- giften, ademhalinigsgiften, contactgiften etc. maaggiften bestaan veelal uit een voor de men schen giftige stof als arsenicum in verschillen* de vormen. De ademhalingsgiften bevatten veel al nicotine, dei-ris of Pyrethrum en verder i®* sectenpoeders. De contact-giften zijn veelal bil lende stoffen, die op de huid inwerken. Een van de bekendste is wel de vruchtboom-carbo-j lineum, dat slechts als gietmiddel tegen so»* mige maden wordt gebruikt en verder op blad- looze boomen in den winter. Ook zeep is min of meer zulk een stof en daarom komt het ook in vele insectenbestril" dingsmiddelen voor. Vele van die middel® hebben namelijk een gecombineerde werking' zoodat ze meteen verschillende soorten insect®0 dooden. Nu zal het duidelijk zijn, dat men zuigend dieren niet kan bestrijden met een maagguc' omdat die alleen werken, als ze in de maa» terecht komen. Alleen rupsen en kevers, dl stukken uit het blad vreten b.v. kunnen daar mede bestreden worden. Luizen zuigen plantensappen en vreten geen blad. Hetzelfd geldt voor wantsen, thrips en spint. Wie met deze korte en zeer onvolledige hand leiding nog niet klaar is, kan altijd schrifte lijke inlichtingen vragen bij ondergeteekende. De ambtenaar bij den Plantenziektenkundigen dienst IJMUIDEN, 22 Juni. Visch. Snoekbaars 40-' 44, Baars 21, Paling 6270, Tong 1.80, alles P®1 kg. weten. Trouwens, een lesje zal hem geen kwaad doen. Wat Hempel in deze zaak onvermydelijK te wachten staat, zal hem misschien er toe brengen voortaan 'n beetje minder trotsch aanmatigend op te treden. 's Namiddags van dienzelfden dag was de vrouw van majoor Grauenstein alleen thua De werkvrouw was juist weggegaan en Walter s oppasser poetste op de binnenplaats het paarde- tuig van zijn meester. De woning der Grauensteins had maar een verdieping; de voorgevel was door een tuintje van de straat gescheiden. Gelykvloers twee kamers en de keuken; boven drie kamers van welke er twee werden verhuurd. De derde werd door Walter gebruikt, terwyl de ouders beneden woonden. •De vrouw van den majoor was bezig hand schoenen voor haar zoon te wasschen. zy deed dat altijd zelf, overtuigd dat niemand beter dan zy de kunst verstond, het zeemleder zacht soepel te houden. (Wordt vervolgd' Ofu ue^t/i^otuSenJsJt. bid

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6