Wapenstilstand tusschen Frankrijk en Duitschland Over inhoud van het verdrag is nog niets bekend St. Malo, Lorient, Thouars en Gerardmer veroverd Fransche legers capituleerer. Japanners zien ook uit naar Birma HET VERNIEUWDE LEVEN Besprekingen omtrent den wapenstilstand Vele krijgsgevangenen 500.000 man hebben zich in Lotharingen overgegeven Elzas- Bommen bij Berlijn, op Keulen en Bremen Turkije, Irak en Syrië LUCHTGEVECHT BIJ TEXEL VEREENIGDE katholieke pers ZONDAG 23 JUNI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetalingjvoor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22456 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Juni. (D.N.B.). Op 22 Juni om 18 uur 50 Duit- schen zomertijd is in het Bosch van Compiègne het Duitsch-Fransche wapenstilstandsverdrag ondertee kend. De onderteekening werd aan Duitsche zijde ver richt door den lasthebber van den Führer en oppersten bevelhebber der weermacht, den chef van het opper bevel der weermacht, generaal-kolonel Keitel, aan Fransche zijde door generaal Huntziger als lasthebber van de Fransche regeering. Staking der vijandelijkheden is daarmede nog niet verbonden. Deze geschiedt eerst zes uur nadat de Ita- liaansche regeering aan het Duitsche opperbevel der weermacht mededeeling zal hebben gedaan van de sluiting van het Italiaansch-Fransche wapenstilstands verdrag. Over den inhoud van het wapenstilstandsverdrag kan nog niets bekend gemaakt worden. Wekelijksche Mis op St. Petrusgraf Duitsch legerbericht: Controle op verkoop van Amerikaansche wapenen HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 22 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De in Elzas-Lotbaringen ingesloten Fransche legers hebben na wanhopigen tegenstand gecapituleerd. In totaal ongeveer een half mil hoen Fransche soldaten hebben zich daarmede aan onze troepen overgegeven. Onder hen bevinden zich behalve vele andere generaals de opperbevelhebbers van bet derde, vijfde en achtste leger. Slechts enkele sectoren van de Maginotlinie in den beneden- Elzas en in Lotharingen en uiteengeslagen deelen in de Vogezen bieden nog tegenstand. Deze zal in zeer korten tijd gebroken zijn. Gissingen over de houding van Turkije Egypte's premier afgetreden Vier Fransche duikbooten bemachtigd Roemeensche scheepvaart ^anT de Theemshaven en aan de monding van t 1 de Humber door inslaande bommen groote bran- op Griekenland hervat den zijn ontstaan. Verdere doeltreffende aan- Maginotlinie grootendeels veroverd Bom neergekomen op een kerk in Duisburg Zesde Zondag na Pinksteren De luchtaanvallen op Bordeaux Britsch postverkeer naar Dominions gestaakt Overleg DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Hierdoor enkele burgers gedood en gewond NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ANKARA, 22 Juni (Reuter). Het bericht van de aankomst van den minister van Buiten- landsche Zaken van Irak in Ankara wordt met de grootste aandacht ontvangen. Men acht het, zeker dat de positie van Syrië het voornaam ste onderwerp van bespreking zal zijn. Te vergeefs zijn pogingen in het werk gesteld om bijzonderheden over de ornusten in Syrië te vernemen. ROME, 22 Juni. (Stefani) Vanaf morgen zal iederen Zondag in het Vaticaan aan het graf van den Prins der Apostelen een H. Mis worden op gedragen om de genade van den Hemel af te smeeken, opdat de maatschappij na den oorlog gegrond vest worde op de beginselen der waarheid, rechtvaardigheid en naas tenliefde. De H. Mis zal per radio worden uitgezonden. HOOFDKWARTIER van den FiiHRER. 22 Juni (DNBj Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Brctagne zijn de belangrijke haven steden St. Malo en Lorient ingenomen. Aan de benedcn-Loirc werden de brug genhoofden verbreed en werd Thonars be zet. In Lotharingen en in dc Vogezen leidde onze aanval tot een verdere ontbin ding van afzonderlijke ingesloten vijan delijke groepen. Gerardmer is ingenomen. Het aantal van de hier in de laatste da gen gemaakte gevangenen bedraagt 200.000. onder wie zich een geheeie brigade spahis bevindt. Ook aan de overige fronten neemt het aantal krijgsgevangenen voortdurend toe Onder hen bevinden zich de bevelheb ber van ae zeestrydkrachten in 't Noorden Over de besprekingen der Fransche re geering te Bordeaux meldde Havas Zater dagavond: Tijdens een groot deel van den ochtend en in het begin van den middag heeft de mi nisterraad over de gisteravond door gene raal-kolonel Keitel aan de Fransche gevol machtigden overhandigde voorstellen be raadslaagd. Uit het Bosch van Compiègne meldt D.NJB., dat vanmorgen precies om 10 uur de reeks auto's der Fransche delegatie, die den nacht in Parijs had doorgebracht, weer in het Bosch van Compiègne aankwam. Ge neraal Tippelskirch en generaal-majoor Jodel hadden een korte bespreking met de heeren der Fransche delegatie vóór het rijtuig. Tot omstreeks middernacht heeft de Fransche delegatie gisteravond hier onderhandeld. Nadat generaal-kolonel Keitel hun in het rijtuig de Duitsche voorwaarden had voorgelezen, hadden de Franschen gelegenheid gekregen contact te zoeken met hun regeering in Bordeaux. Deze groote prestatie der Duitsche berichtentroepen om zoowel gisteren een verreschrijversverbinding als vandaag zelfs een telefoonverbinding met Bordeaux tot stand te brengen, heeft het tempo van de onderhandelingen uiteraard zeer bespoe digd. De Franschen hadden den tekst der Duit sche wapenstilstandsvoorwaarden gisteren over gebracht, zoodat de Fransche regeering gelegen heid om van haar kant de voorwaarden te bestudeeren. Om 10 uur 20 begaf de Fransche delegatie zich naar het onderhandelingsrijtuig. Zij had de ge legenheid zich nogmaals telefonisch in contact te stellen met haar regeering. Zooals „Dagens Nyheter" bericht, volgt Bordeaux, dat vol vluchtelingen is, met on rust en beklemming de ontwikkeling der ge beurtenissen. Maarschalk Pétain wordt, wan neer hij zich vertoont, enthousiast begroet. Senaat eri Kamer hebben in verschillende bioscopen vergaderd. De autoriteiten hebben zich ingericht in schouwburgen, scholen en opgevorderde hotels. Naar verluidt, zou de Nationale Vergadering bijeengeroepen wor den. WASHINGTON, 22 Juni (D.N.B.) De Senaat heeft een door Walsh, den voorzitter van de marinecommissie, ingediend", voorstel aange nomen, waarbij de overdracht van oorlogs materiaal uit de voorraden van het Amerikaan sche leger en de marine aan andere landen be perkt wordt. De verkoop van zulk materiaal moet voortaan eerst aan de marine- of leger leiding worden voorgelegd, die verklaren moet, dat het inderdaad om overtollig materiaal gaat dat niet voor de eigen landsverdediging ge bruikt kan worden. en andere admiraals, een bevelvoerende generaal en verscheidene commandanten van divisies. Behalve een groote buit aan wapenen en oorlogsmateriaal van allerlei aard, vielen bij de inneming van ver schillende vliegvelden 2Ö0 vliegtuigen in onze handen. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers deden in den sector ten Westen van Straats burg en ten Zuidwesten van Weissenburg, als mede ten Zuiden van de Loire, aanvallen op vijandelijke vestingwerken, troepenconcentra ties en troepentransporten. In de monding van de Gironde en de Loire werden een koop vaardijschip van 8000 ton cot zinken gebracht, een ander schip van 4000 ton beschadigd en twee vliegbooten vernietigd. Tijdens succesvolle aanvallen op militair belangrijke doelwitten aan cie Oostkust van Engeland werden o.a. ook de aanvallen op het bewapeningscentrum van Bülingham herhaald en werd een groot aantal treffers geplaatst. In de namiddaguren werden bij het Ne- derlandsche eiland Texel drie van de zes vijandelijke vliegtuigen na een kort lucht gevecht neergeschoten. De drie andere wer den gedwongen terug te fceeren. Bij een vergeefschen aanval van Britsche bom- en tornednvliegtuigen op een Duitsch slagschip haalde de Iuchld«elaitiUoie ra» J.»t whin zes toestellen neer. Eigen jachtvliegtuigen, die in den strijd ingrepen, vernietigden nog zeven andere vliegtuigen. De verliezen van den vijand in de lucht be droegen op 21 Juni in totaal 25 vliegtuigen. Daarvan werden er in luchtgevechten elf, door luchtdoelgeschut zes, door luchtdoelartillerie van oorlogsschepen eveneens zes machines neergeschoten. De overige werden op den grond vernield. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Uit later binnengekomen berichten blijkt, dat in den tijd van 4 tot 20 Juni, buiten de tot dusver bekend gemaakte cijfers, nog 63 vijan delijke vliegtuigen vernietigd werden, zoodat het gezamenlijke aantal van de vijandelijke verlie zen in dit tijdvak 765 vliegtuigen bedraagt. Het totale aantal van de sinds het begin van het offensief in het Westen door luchtdoelartillerie vernietigde vijandelijke vliegtuigen bedraagt tot den I5en Juni 854 vliegtuigen. Een terugkeerende duikboot onder het commando van den corvettenkapitein Roe- sing meldt het tot zinken brengen van 42.686 bruto registerton. Een andere duikboot ge lukte het het Engelsche troepentransport schip „Ettrick" van 11.000 bruto registerton te torpedeeren. Een andere duikboot deed met succes een aanval od een groot Brrtsch convooi. TOKIO, 22 Juni (Domei). Nu de kwestie van Fransch Indo-China bezig is geregeld te worden, gaat de Japansche regeering, naar de Nïtsji-Nitsji verneemt, haar aan dacht besteden aan Birma, vanwaar groote hoeveelheden oorlogsmateriaal naar de re geering van Tsjoengking vervoerd worden. Er zou binnenkort door de Japansche re geering een formeele nota aan den Brit- schen ambassadeur sir Robert Craigie overhandigd worden, waarin een verbod op het vervoer van wapenen, munitie en oor logsmateriaal uit Birma naar China ge- eischt zal worden. Zooals Domei uit Kanton meldt zijn de Japansche troepen, die vanmorgen ge land zijn te Tsjihwan aan de grens van de Britsche kolonie Hongkong, Oostwaarts opgetrokken en hebben zij zich gecon centreerd op een punt dat een belangrijke vijandelijke basis vormde. De Japansche operaties zijn ondernomen om het wapen- vervoer af te snijden uit de Britsche kolonie naar de Chineesche troepen in het achter land van de provincie Kwantoeng. Ook in den naeht van 22 Juni ondernamen vijandelijke vliegtuigen vluchten naar Noord en West-Duitschland en deden voor het eerst ook aanvallen met bommen op de omgeving van Berlijn. Evenals tot dusver richtten de uit geworpen bommen slechts geringe materieele schade op niet-militaire doelwitten aan. Wel echter werd een aantal burgers gedood of ge- Turkije belangstelling te wekken voor de toe wond. komst van Syrië door het te verzoeken de politie in de gevechten der laatste dagen hebben bescherming van Syrië op zich te nemen en o ziCh door onverschrokken optreden in dappere deze wijze een botsing tusschen Tumje e individueele handelingen bijzonder onderschei- Italië te verwekken. Volgens betrouwbare inlichden. de kolonel fin commandant van een bri_ tingen heeft Turkije er echter weinig ooren naa gade schutters Neumann_silkoWi de eerste lui- zich aldus in den oorlog te laten storten. Heedtenimt en chef van egn eskadron ruiters, voor de Fransche nederlaag, zoo verklaart me herr von Böselager, de luitenant Michael in hier, heeft Turkije he_t ovememenjan hjtippel een regiment en de iuitenant Meder .in ISTANBOEL, 22 Juni. (D.N.B.). Volgens in Turkije in omloop zijnde geruchten probeert Engeland nog steeds Turkije in den oorlog te storten. Men zegt, dat Engeland tracht bij bevel over het Fransche Levantleger geweigerd. LONDEN, 22 Juni (D.N.B.). Per radio is bc aftreden gemeld van den Egyptischen ministei president, Ali Maher Pasja. een afdeeling pantserjagers. Naar te Berlijn thans bekend wordt, wer den op de werf van Augustin Normand in Le Havre vier Fransche duikbooten door matrozen van de Duitsche marine bemach tigd. Verder wordt bericht, dat bij de Duitsche luchtaanvallen van gisteren op de Oostkust van Engeland ook in de groote olie-opslagplaatsen vallen waren gericht op een reeks Oost-Engel- BOEKAREST, 22 Juni (Stefani)Medege- SChe havens en vliegvelden, benevens op lucht- deeld wordt, dat de Roemeensche scheep- afweer- en schijnwerperstellingen in het strijd - vaart hervat is tusschen de havens van gebied. in het zeegebied voor de Humber kreeg een groot in convooi varend koopvaardijschip een voltreffer op het voorschip. Roemenië en Griekenland. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: BERLIJN, 22 Juni (D.N.B.) Bij een nacht* lijken Britschen luchtaanval op Duitsch gebit De aanvankelijk zeer hardnekkige tegen- is dezer dagen een der lukraak neergewörpc stand van den tegenstander in Elzas-Lotha- bommen neergekomen op de katholieke kerk i ringen is in de laatste dagen merkbaar de Fabrikstrasse in Duisburg. De kerk cn ee minder geworden. De Maginotlinie is nog daarnaast staand woonhuis werden zwaar b< slechts op twee plaatsen, n.l. aan beide kan- schadigd. ten van Diedenhofen en bij Hagenau in ,,Leven<j voor God in Christus Jezus" (Rom. 6-11) Meer dan andere jaren klinkt vandaag dit woord van Paulus ons in de ooren als een wapenkreet, een strijdleuze bij den opbouw eener nieuwe toekomst op de puinen van deze stervende wereld. In vijf dagen oorlogsgeweld, waarbij zooveel zekerheden verloren gingen, zooveel schijnbaar altijd-blijvende waarden het eigen huis, de levenspositie wankelden en rijker bezit slechts diepere armoede bracht, is de tijdelijk heid en ijdelheid der dingen met grooter scherpte in onzen geest gegrift en beseffen wij misschien beter den roep van den Apostel om te „wandelen in nieuwheid van leve n", om een nieuw leven te leiden in Christus. Het verlies van veel wat ons dierbaar was heeft ons noodgedwongen ae veel-gepreekte onthechting en de waarde van het eenig-nood- zakelijke geleerd en onzen geest hopelijk beter tot levensvernieuwing bereid gemaakt. In ons vaderlandsche katholieke leven was tot nog toe ons alles zoo gemakkelijk gemaakt en wij waren er zoo aan gewend geraakt, alles netjes opgeborgen te vinden m bepaalde vakjes en hokjes waarbij echter de veelheid van die vakjes en hokjes dikwijls afbreuk dreigde te doen aan het eigenlijke doel: de Katholieke gemeenschapsgedachte. Wij zouden verkeerd doen als wij in deze dingen het wezen van den godsdienst zouden zoeken en zouden trachten ons aan al dit ge makkelijke, dit vertrouwde en zoo gewende krampachtig vast te klampen, om daarmede misschien te verzinken. Thans vooral is het een gebiedende eisch, dat wij ons oog richten op de wezenlijke waar den in ons H. Geloof en op Christus, den eenige, die orde kan scheppen in den chaos. Meer dan ooit wordt nu van ons gevraagd niet het lidmaatschap van "deze of die ver- eeniging maar een sterkte van karakter, een diep doorleefd geloof, een vast verankerd zijn in Christus. Zooals de Introitus ons dit heden leert: „De Heer is de sterkte van zijn volk Red Uw volk, o Heer, en zegen Uw erfdëel" of zooals wij bidden in de Oratie „God van sterkte, aan Wien alles wat goed is behoort, stort in onze harten de liefde tot Uw Naam en geef ons vermeerde ring van godsvruch t." Gedoopt in Christus en gestorven aan de zonde moeten wij ook in Christus in een nieuw leven wandelen. Wij moeten het zuurdeeg zijn, dat het leven der maatschappij doordringt, het licht der wereld. Onze liefde moet wereldwijd zijn als de lief de van Christus, niet begrensd tot onze familie, tot ons eigen kringetje of tot onze geloofsge- nooten, maar voor alle personen en voor alle volken, al zullen wij die liefde allereerst in onzen eigen kring en omgeving moeten beoe fenen. Dat is de zorg voor onzen medemensch, het gemeenschapsbesef, dat Christus ons leert: „Ik heb medelijden m'e't de schare want zij hebben niets te ete n." Wij kimnen niet als Christus het brood vermenigvul digen, maar wel kunnen wij het weinige aan brengen wat wij hebben en door Christus' genade zal dit weinige, evenals het brood in de handen der Apostelen, in wijden kring vreugde ver spreiden. Diezelfde gemeenschapsgedachte vinden wij ook in het gebed, dat Christus zelf ons leerde bidden: „Onze Vader, die in den Hemel zijt". Niet „mijn Vader" of „uw Vader" maar onze Vader, ons aller Vader, zelfs wie bidt in de een zaamheid van zijn kamer,, hij bidt in koor met anderen tezamen „geef ons heden ons dage- lijksch brood". Niet voor hem zelf alleen, maar voor allen d.w.z. dat wij de zorgen om het dagelijksch brood met elkander moeten dragen, dat de een met den ander zijn brood moet deelen. Wij gaan de bruggen, die de oorlog in ons land heeft vernield en de wegen, die zijn verwoest, weder opbouwen. Maar hoevelen, hadden reeds voor den oorlog den weg naar hun evenmensch verloren en de bruggen die leiden naar hun broeder afgebroken. Belangrijker dan het herstel der verbindingen' over onze rivieren is het dat deze bruggen weer worden opgebouwd en dat wij den weg terugvinden naar het hart van onzen broeder. Een krachtig gemeenschapsbesef kan de afgronden in ons volksleven weer overbruggen door liefde en rechtvaardighied, de grondpijlers voor een socialen vrede. Dit kunnen wij bereiken door het besef van onze roeping. Niet een roeping door een bijzon dere revelatie Gods of door een engel zwart op wit aan ons overgebracht, maar door het bewust zijn op de plaats, waarop wij door de omstan digheden zijn geplaatst, te moeten werken aan het heil van Kerk en gemeenschap. Dat bewustzijn zal ons een krachtig Godsver trouwen bij het werken eigen maken en ons bij voorspoed of tegenslag gestaag en onwankelbaar doen voortgaan op onzen weg. gesterkt door de geruststellende woorden van het Graduale: „Op U o Heer betrouw ik. In eeuwighe id zal ik niet beschaamd worden". K. De Bretonsche stad St. Malo werd door de Duitschers veroverd. Een beeld uit de haven in vredestijd: het uitvaren der visschers naar de Poolzee Fransche handen, terwijl zij op alle andere plaatsen door de Duitschers met steun van het luchtwapen kon worden veroverd en doorbroken. De ineenstorting van de militaire en moreele weerstandskracht van Frankrijk is volledig. Aan de beneden-Loire werd met Thouars aan den rechtervleugel van het Duitsche front in West- Frankrijk het tot dusverre Zuidelijkste punt bereikt. Reusachtige hoeveelheden benzine en olie vielen in Duitsche handen. Het nazenden van benzine voor de technische wapens, dat op zichzelf zonder wrijving of lacune function- neerde, wordt door een dergelijken buit zeer be langrijk vergemakkelijkt. Bovendien is het daar door mogelijk geworden met behulp van het groote aantal buitgemaakte voertuigen tijdelijk ook sterke eenheden infanterie en andere niet- gemotoriseerde groepen snel beweeglijk te maken. De cijfers der door luchtafweergeschut neer gehaalde vliegtuigen, die vandaag bekend ge maakt zijn, bewijzen den hoogen graad van trefzekerheid en den strijdgeest van een wapen, dat nog zeer jong is en eigenlijk eerst sedert het begin van dezen oorlog zijn vuurdoop heeft doorstaan. Uit betrouwbare bron verneemt het D.N.B. uit het buitenland dat de luchtaanvallen op de in de haven van Bordeaux liggende transport schepen uiterst doeltreffend zijn geweest. Be halve andere tot zinken gebrachte of zwaar be schadigde schepen, werd ook een 32.000 ton metend transportschip in den grond geboord, waarbij bijna 5.000 man verdronken. ROME, 21 Juni (D.N.B.). Naar de „Azione Coloniale" bericht, heeft Engeland het post verkeer met Malta, Egypte, het Nabije Oosten cn Midden-Oosten. Australië, de Indische Eilanden, Nieuw-Zeeland, den Soedan, Oost- Afrika en de Zuid-Afrikaansche Unie gestaakt. De gebeurtenissen in Frankrijk houden voor ieder mensch een gewel dige les in: begint nooit een twist geding als ge niet zeker zijt van den afloop. Het is beter eerst alle moge lijkheden van het vreedzaam overleg uit te putten, het is verstandiger niet de mogelijkheden van een minzame regeling op een gegeven oogenblik af te snijden. Want wanneer eenmaal het recht van rede en overleg moet icijken voor de macht van den sterk ste, hebt ge voor een zeker percentage kans, dat niet uw zienswijze trium- feert. Ge moogt het grootste geliik van de wereld hebben, wat geeft tiet u indien u de macht ontbreekt uw zienswijze geldend te maken. En wee u te meer wanneer u daarenboven ongelijk hebt'. Onze Oud-Hollandsche wijsheid waarschuwde ons alreeds niet te procedeeren om een koe, want we zouden er nóg een verliezen. Veel er ger wordt het nog erom te vechten. Laten we het vreedzaam overleg toch tot het uiterste mogelijk doen blijven! Wanneer we eenmaal door de over macht gedwongen worden, valt het ons te zwaarder. BERLIJN, 22 Juni (DNB) In den nacht van 2J op 22 Juni hebben, zooals ook het legerbericht heden meldde, eenige vijande lijke vliegtuigen in de buurt van Berlijn gevlogen. Een vliegtuig wierp eenige bom men buiten Berlijn op met-militaire doel witten neer, waaronder een lazaret. Zij richtten slechts geringe schade aan. Drie mannen, drie vrouwen en een kind werden gewond. Verder wordt bericht dat tijdens bomaanvallen van Britsche vliegers op Keulen in den nacht van 18 Juni zes bommen in het centrum der stad werden geworpen, die zes dooden en 14 gewonden onder de burgerbevolking maakten. Elf brandbommen vielen buiten de stad neer zonder schade aan te richten. In een voorstad werden door bommen twee personen gedood en twee gewond, alsmede eenige schade aan woonhuizen aangericht. In totaal werden 31 explosieve- en 74 brandbommen op niet-mili taire doelwitten geworpen. Ook is in den nacht van Vrijdag op Zater dag Bremen door vijandelijke vliegtuigen met bommen aangevallen. Er werd slechts gerings materieele schade aangericht Twee burgers werden licht gewond. De aanvallers werden door luchtdoelgeschut verdreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1