Alexandrië werd gebombardeerd Konoje afgetreden Fonds wederopbouw Frankrijks geweten Gevolmachtigden voor de provincies MAANDAG 24 JUNI 1940 ENGELAND ERKENT PéTAIN NIET MEER Bizerta en Dzjiboeti ook aangevallen EEN HARDE LES KERSEN-CAMPAGNE VAN KORTEN DUUR Kerkdijk Leven EEN GOEDE DAG VOOR LOTERIJ-SPELERS GESNEUVELDEN IN BUNSCHOTEN DE LOONEN IN HET VEENBEDRIJF Deze antwoordt: „Onze vlag is vlekkeloos gebleven' Pétain verdedigt de Fransche regeering Italiaansch leger bericht': ENGELSCHE BOMMEN OP DEN BüCKEBERG KONING CAROL HOUDT EEN RADIOREDE LAVAL EN MARQUET IN FRANSCH KABINET Herstel van schade door oorlogs geweld wordt hieruit gefinancierd Weer inbraken te Montfoort Het weer was niet gunstig HET 12e EEUWGETIJ VAN ST. ADELBERT Vermiste marechaussees Ongerustheid in Noord-Brabant EERSTE HULP IN OORLOGS DAGEN R.K. E.H.B.O. toonde zich paraat en blijft op haar post BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem MGR. DR. POELS Deken W. van Ormelingen Billijke regeling voor militairen Faciliteiten in het Olympisch Stadion Verboden propaganda voor kinderbeperking Weer vonnissen tegen den Nieuw Malth. Bond „Autotransportkolonne Kraut" Indiening van vorderingen wegens leveranties enz. De loterij van St. Lidwina Wij luisteren naar Gemeente zal monument oprichten Verhooging met vijftien procent TERUG IN GARNIZOEN Jongen verdronken Eindexamen Gymnasium Eindexamen H.B.S. Eindexamen gymnasium Nuttige handwerken Door den mond van den grijzen maarschalk Pétain, die eens de triomfantelijke held van Verdun is geweest, heeft Frankrijks nationale geweten eindelijk in het openbaar met een moedige oprechtheid gesproken. De bekentenis, welke uit dit zwaar belaste geweten opwelde, houdt een harde, maar verdiende les in voor het Fransche volk en een leerrijke waarschuwing voor de andere volkeren der wereld. De oude sol daat sprak soldatentaal, onomwonden en onverbloemd, bitter van ernst, recht uit, zonder phraze of franje. Hij consta teerde o.m., dat na drie moorddadige oorlogsjaren op 1 Mei 1917 het Fransche leger nog een half millioen manschap pen méér telde dan bij den aanvang van den jongsten en voor Frankrijk zoo on gelukkig verloopen slag. Dit kan niet te wijten zijn aan een nog niet ingehaalden achterstand van de defensie, welke ten gevolge van de ontwapeningsperiode was ontstaan, want aan ontwapeningsillusies heeft Frankrijk zich nimmer overgege ven. De oorzaken van dit funeste verschil moeten gezocht worden in de stelselma tige ontvolking van Frankrijk tengevolge van de witte pest der geboortebeperking, waartegen geen enkele materialistische regeeringsmaatregel als premie-verlee ningen, belastingfaciliteiten enz. opge wassen bleek. „Sedert den oorlog", aldus verklaarde de oude maarschalk voor de radio ten aanhoore van geheel de we reld, „heeft de genotzucht den geest van offervaardigheid overwoekerd. Men heeft elke inspanning willen vermijden. Thans treft het ongeluk ons." Deze woorden leggen de wondeplek van Frankrijk bloot, maar geven niet het middel aan, waarmee zij had genezen kunnen worden. Genot en gemakzucht worden niet en kunnen nooit overwonnen worden met maatre gelen, zooals het geestelijk ontredderde officieele Frankrijk die nam, maatrege len, welke uitsluitend trachtten de ma- terieele bezwaren der genotzucht tegen een groot kindertal te verkleinen of weg te nemen. Daardoor immers werden de genot- en gemakzucht zelve niet aange tast, maar als onoverwinnelijk erkend, zoodat men daaraan tegemoet meende te moeten komen. Offervaardigheid kan men alleen verwachten van een volk, dat zijn geluk vindt in het vervullen van zijn hoogste plichten tegenover God en den medemensch en de door God geordende natuur. Een volk, dat zich aan die hoog ste plichten uit lafheid en genotzucht tracht te onttrekken, is tot ondergang gedoemd. Het offi.cieele Frankrijk met zijn zwaren laïcistischen, magonnieken en ontkerstenden inslag heeft een heil- loozen invloed uitgeoefend op het Fran sche volk, een invloed, die door het be ginnend geestelijk réveil in de kringen der jongeren niet in een korte spanne tijds kon worden overwonnen. Het gees telijk herstel van Frankrijk had tijd noo- dig. De overwinning van 1918 bracht geen dankbaren inkeer tot God, den Heer der Heerscharen, misschien zal de ne derlaag van 1940 dat thans doen. Mocht dit het geval blijken; dan zal Frankrijk uit het zware verlies groote geestelijke winst en kracht oogsten. STOCKHOLM, 24 Juni (D.N.B.). In een Zondag over de Londensche radio omge roepen officieele verklaring wordt betoogd, dat Frankrijk na den wapenstilstand in een toestand van volledige afhankelijkheid van Duitschland is gekomen. De Britsche re geering kan derhalve de regeering te Bor deaux niet meef als de regeering van het Fransche volk beschouwen. De regeering te Londen heeft kennis genomen van het voorstel, dat de vorming van een „Fransch Nationaal Comité" te Londen beoogt. De Britsche regeering verklaart dat zij met comité zal samenwerken, zoo lang het een poli tiek voert, die de voortzetting van den oorlog mogelijk maakt. Verder werd in een officieel Engelsch commentaar op de wapenstilstandsvoor waarden de Fransche regeering opnieuw heftig aangevallen. Baudoin, de minister van Buitenlandsche Za ken van maarschalk Pétain, zoo wordt gezegd, heeft enkele dagen geleden verklaard, dat Frankrijk geen vernederende voorwaarden zou aannemen. De plechtige overeenkomst tusschen Frankrijk en Engeland geen afzonderlijken vrede te sluiten, alsook de belofte van Baudoin is door de regeering-Pétain geschonden. Deze trouwbreuk wordt niet slechts door alle Fran- scben overzee vervloekt, doch ook door het Fransche volk in Frankrijk zelf. Dit is door het optreden van zijn regeering belet het voorbeeld dat anderen gegeven hebben te volgen, namelijk den strijd tegen den gemeenschappelüken vijand voort te zetten onder omstandigheden, die alle hoop op de eindoverwinning in zich droegen. Intusschen zal Groot-Brittannië de zaak van het Fransche volk behartigen. De Britsche overwinning is de eenige hoop voor het herstel der grootheid van Frankrijk en de vrijheid van zijn volk. De Fransche minister-president maarschalk Pétain is Zondagavond voor de Fransche radio opgekomen tegen de verklaringen, die Chur chill Zondag heeft afgelegd. Hij zeide o.a.: „de Fransche regeering en het Fransche volk hebben met groot leedwezen kennis genomen van de rede van Churchill. Wij laten hem het recht over de eer van zijn eigen land een oordeel te Vellen, niet echter over de eer van ons land. Frankrijk heeft noch zijn bloed, noch zijn brachten, noch zijn achting gespaard. Dat moet de heer Churchill weten. Wij hebben zeer zware beproevingen doorstaan. Niemand ontkent dat. Gelooft de heer Churchill dan werkelijk dat de Franschen geweigerd hebben, het kleinste stukje van hun grondgebied te verdedigen? De Fransche regeering en het Fransche volk hebben met smartelijke verrassing de woorden van Churchill aangehoord. Wij begrijpen den angst waardoor zij waren ingegeven. Churchill vreest, dat over zijn land het lijden zal komen, dat het ons reeds een maand lang heeft mee gemaakt. Hij laat zich leiden door de belangen van zijn land, echter niet door de belangen van ons land. Nog minder laat hij zich leiden door de Fransche eer. Onze vlag is vlekkeloos gebleven. Ons leger heeft moedig en trouw gestreden. Het va derland toont meer grootheid, wanneer het zijn nederlaag toegeeft, dan wanneer het er vergeefsche plannen en illusorische projecten tegenover stelt." ERGENS IN ITALIË, 24 Juni (Stefani). Het Zondag uitgegeven legerbericht no. 12 van het Ifaliaimsche hoofdkwartier luidt als volgt: Ons luchtwapen zet zijn acties in alle sectoren van de Middellandsche Zee voort. Tijdens den nacht van den twee-en-twintig sten Juni is de Engelsche marinebasis Alexandrië, waarheen een Engelsch eskader de wijk had genomen, ondanks het hevige afweervuur en dén langen overtocht, met goed gevolg gebombardeerd. De basis Bi zerta werd eveneens getroffen. Ondanks het slechte weer zijn in het Westelijk deel van de Middellandsche Zeè varende vijan delijke schepen, bewaakt door voortdurende verkenningsvluchten, die zich uitstrekten tot hei geheele Middellandsche Zeegebied, ingehaald en gebombardeerd. Een Italiaansch vliegtuig is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika verloopen de gevechts handelingen in ons voordeel. Onze lucht macht ontplooide een levendige activiteit tegen pantserwagens en vijandelijke stel lingen. Een groot viermotorig vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. In Oost- Afrika hebben onze „dubats" een Engelsch vliegtuig brandend omlaag gehaald. De vijand heeft de stad Trapani op Sicilië gebombardeerd, waarbij uitsluitend woonhuizen werden getroffen. Hierbij vielen twintig dooden en dertig gewonden, waaronder vrouwen en kin deren en slechts drie soldaten. Onze jacht vliegtuigen hebben een ontmoeting gehad met vijandelijke vliegtuigen, waarvan er twee wer den neergeschoten. Naar Reuter bericht is ook Dziboeti ver schillende malen door Italiaanscbe vlieg tuigen gebombardeerd. Over de „dubats" waarvan in het legerbericht sprake is, meldt Stefani nog dat dit trouwe troepen zijn uit Somaliland, die zich reeds tij dens de campagne in Ethiopië hebben onder scheiden. Het zijn keurtroepen voor lange af standen en uitstekende ruiters. TOKIO, 24 Juni, (D.N.B.) Prins Konoje heeft heden den Japanschen minister president Jonai zijn ontslag als voorzitter van den geheimen staatsraad aangeboden. Jonai heeft den keizer de ontslagaanvrage van prins Konoje gerapporteerd. Hij beval den Kei zer aan, den vroegeren vice-voorzitter Hara tot opvolger van Konoje te benoemen. Domei verneemt, dat Konoje besloten heeft zich bh de beweging voor de nieuwe politieke partij aan te sluiten. Hij zou tot het inzicht ge komen zijn, dat de weg voor een politieke een heidsbeweging thans vrij is. Prins Konoje heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin hij op de noodzakelijkheid wijst een sterke nationale politieke structuur op te bouwen om rekening te houden met den ge wij zigden binnen- en buitenlandschen toestand. Ik kan echter, zoo zegt Konoje, geen beweging steunen, die niet naar een principieele wijziging van het geheele partijwezen streeft. Ik ben daar om voornemens alle krachten voor de verwezen lijking van een nieuwe politieke structuur te ge bruiken. In zijn ontslagaanvrage heeft Konoje voorts nadrukkelijk vastgesteld, dat hy wil mee werken aan den opbouw van een nationale structuur. Domei voegt hieraan toe, dat dit feit eenig in zijn soort is en van de grootste beteeke- nis geacht moet worden. HANNOVER, 24 Juni. (DN.B.). Engelsche vliegers hebben in den nacht van 21 op 22 Juni bommen geworpen op den Bückeberg, een be kende gewijde plaats van het Duitsche volk. Hierdoor werd de hoofdtribune, die op den berg staat en waarop jaarlijks de groote dank zegging voor den oogst wordt gevierd, door een bom licht beschadigd. Een aantal brandbom men viel in de Weser. Een kleine arbeiderswo ning werd eveneens licht beschadigd. Men- schenlevens vielen niet te betreuren. De Bücke berg heeft geen militaire beteekenis en ook in de omgeving staat geen enkel militair object. BOEKAREST, 22 Juni. (D.N.B.) Koning Carol heeft Zaterdagavond voor de radio zijn aan gekondigde toespraak gericht tot de Roemeen- sche natie. Hij verklaarde, dat hij op verlangen van de leiding van het „front der nationale wedergeboorte" de opperste leiding op zich had genomen van de nieuwe staatspartij, de „Partij der Natie", in de overtuiging, daarmede een hoogen plicht jegens de natie en den staat te vervullen. In den tegenwoordigen tijd met zijn onzekere toekomst moet Roemenië aaneenge sloten staan. De nieuwe partij geeft met haar verbreede basis aan alle kringen der natie de mogelijkheid gemeenschapsarbeid te doen. De Koning richtte vervolgens een warmen op roep tot de natie en in het bijzonder tot de jeugd om geestdriftige soldaten van deze partij en daarmede van de natie te zijn, en mede te wer ken aan de nationale vereeniging. Op die wijze zal het gelukken de veiligheid van den staat en de natie te waarborgen, GENEVE, 24 Juni (DNB). De voormalige Fransche minister-president Pierre Laval en de burgemeester van Bordeaux, Marquet, zijn vandaag benoemd tot ministers van Staat in het kabinet van maarschalk Pétain. Marquet behoorde tot de parlementaire groep der neo- socialisten. Hij en Laval kwamen reeds bij het aftreden van het kabinet-Reynaud als nieuwe ministers in aanmerking, n.l. Marquet als mi nister van Binnenlandsche Zaken en Laval als minister van Justitie. Zij hebben echter boen ie portefeuille geweigerd. In het heden verschenen verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de instelling van een fonds voor den wederopbouw. Daarin wordt het volgende bepaald: Er wordt ingesteld een fonds, ge naamd „Herstelfonds 1940", ter financiering van de uitgaven, welke door het rijk, in verband met de schade, als gevolg van het oorlogs geweld geleden, worden gedaan. Blijkens paragraaf 2 worden als uitgaven in den bbven aangegeven zin aangemerkt: 1) De bedragen, die het rijk ter beschikking stelt als bijdrage in de als gevolg van het oor logsgeweld geleden schade. 2) De uitgaven ten behoeve van den weder opbouw van de aan het rijk toebehborende eigendommen, alsmede de bijdragen van het rijk ten behoeve van den wederopbouw van de aan andere publiekrechtelijke lichamen toebe- hoorende eigendommen. 3) Andere uitgaven, welke naar het oordeel van den secretaris-generaal van het departe ment van Financiën wegens hun verband met het doel, waarvoor het fonds wordt ingesteld, eveneens ten laste van het fbnds behcoren te worden gebracht. Par. 3 (1). Met betrekking tot de vaststelling van de gevallen, waarin een bijdrage, als be doeld in par. 2 sub. 1, wordt verleend, alsmede ten aanzien van de hoogte dezer bijdrage, wor den bij verordening nadere regelen gesteld. (2) De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën geeft nadere voorschriften met betrekking tot de vaststelling van de bij dragen, als bedoeld in par. 2 sub 2. Par. 4. Voor de financiering van de uit gaven, bedoeld in par. 2. worden .aange wezen; 1) Op de begrooting uitgetrokken bedra gen, in het bijzonder die bedragen, welke als gevolg van de gewijzigde staatsrechtelijke verhoudingen niet meer voor hun oorspron kelijke bestemming aangewend kunnen worden. 2Het batig saldo van het Egalisatiefonds. 3) Vlottende schuld of geldleeningen. Par. 5. De secretaris-generaal van het depar tement van Financiën geeft nadere voorschrif ten met betrekking tot de dekking van de ver plichtingen wegens rente en aflossing, welke voortvloeien uit het bepaalde in par. 4, sub. 3, Par. 6. (1) De secretaris-generaal van het departement van Financiën stelt de richtlijnen vast, volgens welke het Herstelfonds 1940 door dit departement zal worden beheerd. (2). Van de uitgaven en inkomsten van het fonds wordt jaarlijks een begrooting vast gesteld. Par. 7. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Zaterdagmiddag hebben drie jongens van omstreeks vijftien jaar, wonende aan den Sta- ensingel te Maastricht, gespeeld met een aan tal slaghoedjes, dat een van hen eenige dagen geleden had gevonden. Zij hebben een van de grootste slaghoedjes in papier gewikkeld en in brand gestoken, wat een ontploffing tengevolge had. Een van de jongens, de 15-jarige L., werd daarbij zoodanig gewond, dat hij een oog zal moeten missen. Hij is ter verpleging in de Oog kliniek te Maastricht opgenomen. Montfoort wordt den laatsten tijd wel onveilig gemaakt door inbrekers. Werden kort geleden zeven inbraken in één nacht gepleegd, in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is deze ge meente wederom met een bezoek van inbrekers vereerd. De melkslijter D. aan de Heiliglevenstraat kwam in den vroegen morgen tot de ontdekking, dat het slot van zijn voordeur geheel vernield was; Voorts wezen eenige verbogen stangen voor het kelderraam er op, dat eveneens pogingen in het werk gesteld waren den kelder te bezoeken. Het was echter bij pogingen gebleven. Ook aan den veehouder Van E. werd een be zoek gebracht. Hier heeft men zich toegang ver schaft tot de woning door een raam te forceeren. De buit was echter gering. De politie stelt alles in het werk om de daders te achterhalen. Het Amsterdamsche Gemeenteblad bevat ne namen van de gevolmachtigden van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied voor de afzonderlijke provincies. Voor de provincie Noordhoiland met standplaats Haar lem is dit Ministerialrat Ross. Deze benoeming geldt ook voor de hoofdstad, echter zoolang voor de gemeente Amsterdam geen bijzondere gevol machtigde is benoemd. De Rijkscommissaris heeft goedgevonden, dat in de gemeente Amsterdam voorloopig als ver tegenwoordiger van den gevolmachtigde in de provincie Noordholland optreedt Regierungsrat Rombach. In de overige provincies zijn benoemd: Voor de provincie Gelderland met stand- Landrat Dr. Conring. Aan Dr. Conring is tevens opgedragen de voorloopige waarneming der be voegdheden voor de provincie Friesland. Vor de provincie Gelderland, met stand plaats ArnhemLandrat Dr. Schneider. Voor de provincie Utrecht, met standplaats Utrecht: Landrat Von Winterfeld. Voor de provincie Zeeland met standplaats Middelburg: Oberregierungsrat Linde. Voor de provincie Ovërijsel, met standplaats Zwo.'leLandrat Dr. Hartong. Aan dr. Hartong is tevens opgedragen de voorloopige waarneming der bevoegdheden voor de provincie Drente. Voor de provincie Noorbrabant, met stand plaats Den Bosch: Oberregierungsrat Weber. Den heer Weber is tevens opgedragen de voor loopige waarneming der bevoegdheden voor de provincie Limburg. Voor de provincie Zuidholland, met stand plaats Den Haag: Oberverwaltungsgerichtsrat Schwebel. Deze benoeming geldt, totdat de be noeming van een bijzonder gevolmachtigde voor Rotterdam zal zijn benoemd, ook voor deze ge meente. De kersencampagne zal dit jaar niet lang duren, meldt onze correspondent te Tiel. Dit moet hoofdzakelijk zijn oorzaak vinden in het feit, dat de vruehten dit jaar niet het ge- wenschte weer hebben gehad. Door de hevige regens, veertien dagen ge leden, zijn veel Meikersen gesprongen. Boven dien zijn in veel bongerds talrijke rotte kersen. De pachters moeten alles in het werk stellen om het gewas zoo spoedig mogelijk van het hout te krijgen en zijn den pluk vroeger be gonnen, dan de bedoeling was. Als men hierbij nog de minder goede ver- voermogelijkheid in aanmerking neemt, moet men den kersenoogst met eenige reserve te gemoet zien. Men verzoekt ons te willen berichten, dat morgenochtend om 8.30 uur van het Stations plein te Alkmaar autobussen naar den Adel- bertusakker vertrekken ten behoeve van de genen, die de plechtigheden daar willen bij wonen. In Noord-Brabant verkeert men in groote onzekerheid omtrent het lot van de 252 leden van het personeel der eerste divisie van het Wapen der Koninklijke Marechaussee, die in deze provincie gestationneerd zijn geweest. Op den eersten oorlogsdag zijn de mannen van deze divisie naar de Zuid-Zuidwestelijke grenzen gedirigeerd. Sedert dien heeft men niets meer van hen vernomen. Wel zou een Neder landsche sergeant met manschappen van de Bossche brigade gesproken hebben in Duin kerken. Dezen sergeant wordt verzocht zich be kend te willen maken en hetgeen hem omtrent het lot der marechaussees bekend is, mede te deelen aan' de bevoegde autoriteiten. Uit Genève heeft men intusschen van het Roode Kruis omtrent enkele manschappen bericht ontvangen, dat zij in goeden welstand zijn. Van de groote massa der divisie weet men overigens niets meer. Ieder, die meent inlichtingen te kunnen ge ven, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met den wnd. kapitein district commandant in Den Bosch. Over het werk der R. K. E.HS.O. in de oor logsdagen schrijft men ons: Het moderne werk van de eerste hulp bij on gelukken, dat zich in de laatste jaren in ons land zoo sterk ontwikkelde, moge In vredestijd al bijzonder nuttig zijn, zeker is het dat het gevaar van ongevallen, dat veroorzaakt wordt door het verkeer, door fabrieken en werk plaatsen en door het gewone huiselijke leven, vrijwel in het niet valt bij het risico van den oorlog. Ons land mag zich dan ook gelukkig prijzen, dat in rustiger tijden krachtige par ticuliere vereenigingen voor E. H. B. O. werden opgebouwd, waar groote scharen vrijwilligers zich die kennis en training verwierven, die in oorlogsdagen zulk een onschatbaar voordeel zouden blijken te zijn. Hoezeer dit laatste het geval is, kan blijken uit de verslagen, die in de afgeloopen weken zijn ingekomen bij de landelijke E. H. B. O.-organisaties over het geen hun afdeelingen konden doen. Met eere mag onder deze organisaties ook ge noemd worden de nationale R.K. E.H.B.O.- organisatie van het Wit-Gele Kruis, die on der den naam R.K. E.H.B.O. vooral de laatste jaren algemeene gekendheid en waardeering verwierf. Welk een omvang de R.K. E.H.B.O. met haar ruim 140 plaatselijke onderafdeelingen aannam, moge blijken uit het feit, dat in het jaar 1939 alleen aan haar leden door het Cen trale Bureau voor het Eenheidsdiploma een kleine 4000 getuigschriften werden uitgereikt. In de meeste gemeenten hebben haar onder afdeelingen reeds geruimen tijd geleden hun diensten aan den gemeentelijken luchtbescher mingsdienst aangeboden, zoodat men zich op de speciale taak in oorlogstijd had kunnen voorbereiden. Gebleken is, dat overal, waar de burgerbevol king door de gevolgen van den oorlog werd ge troffen, prachtig werk is gedaan. Dagen lang hebben de E.H.B.O.-ers onder hoogspanning, en dikwijls onder gevaar van eigen leven dienst gedaan, maar hetgeen aan leed kon worden voorkomen of beperkt, vergoedt ruimschoots alle inspanning. Niet alleen op de gemeentelijke luchtbeschermingsposten waren de leden in functie: in verschillende plaatsen richtten de onderafdeelingen zelf hulpposten in en voorzagen deze van helpers en van materiaal. Dat men zijn hulp niet beperkte tot de burgerbevolking, spreekt wel vanzelf: herhaalde malen deed het geval zich voor, dat men doeltreffende hulp kon verleenen aan militairen. Bijzonder nuttig werk deden de transportploegen, niet alleen ten behoeve van ongevalspatiënten maar ook van zieken, die noodzakelijk moesten worden ver voerd. Ook voor evacuatie en hulp aan vluch telingen deed men In tal van gevallen een be roep op de R.K. E.H.B.O. Wat in deze periode kon worden gedaan, is een sterke prikkel om dit werk, dat een werk van naastenliefde bij uitstek is, onder Wit-Gele Kruisvlag met nog grooter krachtsinspanning voort te zetten. Daartoe zal binnenkort weer met de oprichting van onderafdeelingen worden begonnen. Bovendien is in vele onderafdeelin gen het werk van cursussen en oefeningen weer voortgezet. Zij, die aan dit werk niet alleen hun tijd maar ook hun contributie, noodig o.a. voor het aanschaffen van materialen, offeren, mogen aanspraak maken op den steun van allen, die het groote actueele belang van hun werk in zien. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot kapelaan te Lisse (H. Agatha) den Wel- eerw. Heer P. G. M. Schoonebeek; tot Kapelaan te Oude Tonge den Weleerw. Heer C. A. van Steen. Mgr. Dr. H. Poels, die eenige maanden gele den naar België vertrok om rust te nemen en tijdelijk bij zijn familie te Antwerpen vertoefde, heeft deze stad verlaten. Zijn gezondheidstoe stand is aanzienlijk verbeterd. Toen de stad Antwerpen met inneming werd bedreigd, zoo meldt de Maasbode, is Mgr. Poels In gezelschap van een vooraanstaande Belgische persoonlijkheid naar Vlaanderen vertrokken en later naar Frankrijk, waar hij in goeden wel stand is aangekomen. Sindsdien zijn geen berichten ïpeer binnenge komen, maar men vermoedt, dat Mgr. met zijn Belgischen vriend naar Spanje is afgereisd. De hoogeerw. heer W. van Ormelingen, deken en pastoor van Kerkrade, heeft van Z. H. Exc, Mgr. Dr. J. H. O. Lemmens op zijn verzoek emeritaat verkregen, hetgeen hem eer vol is verleend. Z. H. Eerw. zal in September in het sanato rium Sint Jozefs-Heilbron te Heerlen zijn in trek nemen. Naar wij vernemen is tèn aanzien van mi litairen, die het Olympisch Stadion bezoeken, een billijke regeling tot stand gekomen. De directie heeft de vakken P en Q, dus de zit plaatsen terzijde van de eeretribune, speciaal voor hen gereserveerd. Iedere militair in uni form gekleed kan van deze plaatsen tegen betaling van 25 cent gebruik maken. Deze meer uniforme regeling gaat reeds as. Woens dagavond in, bij den wedstrijd Amsterdam- Haarlem in het vierbondentournooi van den K.N.V.B. De plaatsvervangend kantonrechter te Amsterdam, Mr. G. F. Haase, heeft dezer dagen een tweetal vonnissen gewezen, resp. tegen den voorzitter van de afdeeling Am sterdam van den Nieirw-Malthusiaanschen, Bond, G. v. M. en de secretaresse van de propagandaclub van den Nieuw-Malthusi- aanschen Bond afd. Amsterdam, E. F. B. Eerstgenoemde had doèn verspreiden en laatstgenoemde had verspreid de beruchte circulaires van bovengenoemden Bond in ge zinnen, waar het kindertal vermeerderd was. De verdachte G. v. M. werd wegens het over treden van het artikel 451ter van het Wetboek van Strafrecht het door misbruik van gezag opzettelijk uitlokken van diensten ter voorkoming van zwangerschap door het verspreiden van eenig geschrift ongevraagd als verkrijgbaar aan wijzen veroordeeld tot een boete van f 40—, resp. een hechtenisstraf van 20 dagen. De ver dachte E. F.—B. werd ter zake het overtreden van artikel 451ter van het Wetboek van Straf recht diensten ter voorkoming; van zwanger schap door verspreiding van eenig geschrift on gevraagd als verkrijgbaar aanwijzen veroor deeld tot een boete van f 10.of een hechtenis van vijf dagen. Deze vonnissen berusten, evenals de uit spraak van den Kantonrechter te Amsterdam, Mr. V. D. Krone, gedaan op 10 November 1936 in de zaak tegen het bestuurslid van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, F. H., waarbij deze werd veroordeeld tot een boete van f 100.— resp. een hechtenis van 40 dagen op het arrest van den Hoogen Raad der Ne derlanden van 11 Maart 1935. houdende uitlegging van artikel 451ter van het Wet boek van Strafrecht. Op grond van dit arrest en zooals ook door de genoemde vonnissen wordt bewezen, be hoeft dus niemand de ongevraagde propa ganda der Nieuw-Malthusiaansche denk beelden, in welken vorm of onder welke bedekte termen ook, te dulden. Deze onge vraagde propaganda, zooals die nog maar al te vaak kwetsend in onze gezinnen wordt er varen, Is verboden en dus strafbaar. Het Nachkommando van den Transportstab Kraut maakt bekend, dat zij, die vorderingen hebben op de Duitsche weermacht uit h'iofde van leveranties (onderdeelen, banden, brandstof enz.), alsook wegens reparatie-werkzaamheden e.d., verricht ten behoeve van de „Autotrans portkolonne Kraut" (transporten naar België en Frankrijk), hunne desbetreffende volledige gespecificeerde rekeningen ten spoedigste, doch uiterlijk Zaterdag 29 Juni 1940 moeten inzenden aan: Nachkommando Transportstab Kraut, Zahlmeister Teschler, Mauritskade 53, Den Haag, waarna betaling spoedig kan worden tegemoet gezien. Ter voorkoming van misverstand w*>rdt er op gewezen, dat de verrekeningen met de houders van vrachtautomobielen, die voor den duut dezer transporten door de Duitsche weermacht zijn overgenomen, tegelijk met den terugverkooc dezer wagens zullen plaats vinden, zoodat deze houders geen rekeningen moeten inzenden. Woensdag 26 Juni, des avonds om 8 uur. heeft de trekking plaats van de Loterij van de afd. Utrecht der Ned. R K. Ver. voor Slecht- hoorenden in het St. Martinusgebouw, Domplein 14. Deze loterij is voor belanghebbenden toe gankelijk. Trekkingslijsten zullen verkrijgbaar l gesteld worden. DINSDAG 25 JUNI JAARSVELD. 414.4 M. NCRV-Uitzendlng 8.00 Berichten ANP, 8.25 Gewijde mu ziek (gr.pl.), 8.35 Gramofoonmuziek, 9.45 Revida-sextet. 10.30 Gramofoonmuziek, 11.15 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, 1.00 Celesta-ensem- ole en gramofoonmuziek, 3.00 Viool, plano ziek. 4.45 Gramofoonmuziek, 5.15 De en gramofoonmuziek, 3.40 Gramofoonmu- „Gooilanders" en gramofoonmuziek, 6.45 Orgelconcert, 8.00 Berichten ANP, 8.15 NCRV-orkest, 9 30 Carillonbespeling (op- n.), 9.45 Gewijde muziek opn.), 10.00 Be richten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, 8.15 Gramofoonmu ziek, 9.15 Gramofoonmuziek, 11.30 Gra mofoonmuziek, 12.00 KRO-orkest, 12.45 Berichten ANP. 1.00 KRO-orkest, 2.15 Ro- coco-octet, 2.35 Gramofodnmuziek, 2.45 Vlusiquette, 3.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Gramofoonmuziek. 5.30 KRO-orkest en solisten, 6.30 Muslquette en solisten, 7 00 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten ANP, B.45 ICRO-Melodisten en solisten, 9.30 KRO-Melodisten. 9.55 Wii sluiten den dag. 10.15—10.25 Berichten ANP. In de trekking van heden van de Neder landsche Staatsloterij, zijn de f 50.000 en de f 25.000 uit de bus gekomen. De bezitter van het lot 1399 mag aanspraak maken op eerstgenoemden prijs, terwijl lot no. 2831 recht geeft op de f 25.000. Het visschersdorp Bunschoten is de eerste ge meente in ons land, welker raad heeft besloten een monument op te richten ter nagedachtenis van de gesneuvelde dorpsgenooten. Voorts is besloten, in de gemeente Bunschoten een passende plaats aan te wijzen als laatste rustplaats voor hen, die vielen. De arbiter voor het veenbedrijf in Overijssel en Drente, prof. dr. G. Minderhoud te Wage- ningen, heeft beslist dat de uur- en dagloonen alsmede de tarieven voor het produceeren van fabrieks-, bagger- en persturf voor alle veen- rayons zullen worden verhoogd met 15%. Dit percentage geldt niet voor Vroomshoop, waar geldt de plaatselijk getroffen regeling van 10% voor het persturfwerk, 15% voor het uurloon en 20% voor het turfgraven, niet voor Valther- mond, waar overeenstemming is bereikt, en ook niet voor Bergentheim, daar de veenderij Erven Mr. I. A. van Royen buiten de arbitrage valt. Vandaag zouden het 5e, 16e en 21e regiment infanterie, welke voor het grootste gedeelik nog in Alkmaar en omgeving verblijf houden, naar hun garnizoensplaats Amersfoort terug- keeren. De regimenten worden ondergebracht in het barakkenkamp „Waterloo" op de Leus- derheide. Te Noordwijkerhout is Zondagmiddag bij 't zwemmen in de Zanderijsloot langs den Goo- weg omstreeks half vijf de twaalfjarige A. Dui venvoorde Azn. verdronken. Na 'n uur slaagde de politie er in, het lijkje te halen. LEIDEN (Stedelijk Gymnasium). Na ver lengd examen slaagde voor afd. B, groep III: P. Sierat, Leiden. AMSTERDAM. (Afdeeling HJBS.-b. van het Gemeentelijk Lyceum voor meisjes)Geslaagd de dames: A. F. Beels, G. S. Charbon, C. M. Crena de Iongh, M. Fontein. J. M v. d. Giesen. E. de Herder, F. G. Hülsmann, G. Jansen, Y. Kruis, A. E. Kubbe, C. Lesage, C. M. A. A. Lindeman. S. G. Moes, B. G. Nieuwenhuijs, J. E. Pathuis, F. Polak, S. M. Steegstra, W. Zaalberg van Zeist en C. W. van Zijl. WAALWIJK. (R.K. Hoogere Burgerschool A) Geslaagd: P. van Heesbeen, F. Hoffmans, Tli. van Liempt, Th. de Vaan, H. Verwiel en P. van Zeist te Waalwijk; A. van Alphen en Th. Laaracker te Drunen; W. Geerts te Made; F. Grootswagers te Kaatsheuvel; S. Oerlemans té Vrijh. Capèlle en A. van Velthoven te Was pik. Afgewezen 2. UTRECHT (St. Bonifacius-Lyceum, afd. Gymnasium). Geslaagd voor diploma B. H. Uyterwaal, J. Rahder, P. v.an Roy, mej. C. Kragten, W. Verwey, C. J. te Rele, J. Vonk. Afgewezen één Het drie candidaten wordt het examen voortgezet. Alsnog geslaagd voor diploma A; mej. J. Vinkesteyn. Voor diploma B: Th. Dubois, K. de Lang. BERGEN. (R. K. Kweekschool voor onderwijze ressen). Geëxamineerd en geslaagd 16 candida ten, t.w. de dames: L. H. de Barbanson, Den Helder; H. M. A. van der Boog, Leiden; A. M. Dignum, Zijpe; A. M. Douwes. Amsterdam; A. B. M. van Eisen, Oegstgeest; C. M. van Ettin- ger, Maassluis; W. A. M. Fennis, Hilversum; A. Insing, Schermer; L. G. D. Kemperman, Drie- huis-Velsen; C. H. M M. Meijer, Hansweert; A. M. Schamhart, Hilversum; H. B. Schrader, Harlingen; G. M. C. Steur, Monnikendam; M. M. Stelder, Zaandam; C. M. Verberg, Leiden en C. Walboom, Den Helder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5