Blauw Wit dwong Heracles een kostbaar punt af 1 -1 Osendarp neemt revanche voor zijn nederlaag te Amsterdam Oude bekenden aan bod tijdens wedstrijden in de hoofdstad IN 'T GRIJS Feyenoord wint met 2-0 van G.V.A.V. DE MAN fMiLiioN RAMACK WINT DEN OBELT-BEKER MAANDAG 24 JUNI 1940 VI De kcimpioensronde Voor hem en Osta werd echter eenzelfde tijd genoteerd Sportsnippers door A. HRUSCHKA HeraclesBlauw Wit 11 K.N.V.B.-UITSLAGEN k Kampioenschappen van Nederland Van der Veen G.V.A.V.Feyenoord 02 R.F.C.C.V.V. 4—1 D.F.C.V.U.C. 4—1 HBSimm Dolf van der Kuil verloor den Obelt-beker aan Ramack LAWNTENNIS HOOFDKLASSE K.N.L.T.B. Spieghel 1Leimonias 1 46 Hilversum 1Leimonias 2 34 (gestaakt) Hervatting van het tennis in Noord-Brabant COURSES TE DUINDIGT ZWEMMEN Jopie Waal berg wint onbedreigd Jopie Waalberg maakte weer een jraaien, tijd AmsterdamRotterdam 51 SJ.C.H.B.C. 17 (gestaakt) De kampioenswedstrijden, welke in het afgeloopen week-end werden gespeeld, hebben ook thans geen verrassingen opgeleverd. Feijenoord won in Groningen, zij het niet zon der eenige moeite, van een enthou siast GVAV en te Almelo deelden Heracles en Blauw Wit na een ge lijk opgaanden en spannenden wed strijd de eer. Door deze resultaten heeft Feijenoord thans alleen de leiding in de kampioenscompetitie ge nomen. Het zal ons benieuwen of de Rotterdam mers die nog eens zuilen moeten afstaan. De stand is: Feijenoord Blauw Wit Heracles Juliana G.V.A.V. 8—1 42 1—1 1—6 1—5 Heracles en Blauw Wit hebben in een uiterst spannenden wedstrijd de punten gedeeld, welke uitslag de krachtsverhouding het beste weer geeft. Tot vlak voor het einde scheen een overwin ning der thuisclub zeker te zijn Ruim drie mi nuten voor het eindsignaal, kwam, terwijl He racles met 10 voorstond, de centervoor der Almeloërs alleen voor keeper Ferwerda te staan, nadat hü handig door de verdediging was heen- gedribbeld. Hij wilde de doelman ook nog om spelen, doch dit mislukte, dank zij Ferwerda's moedig ingrij pen. De bal ging naar voren, waar Stijgerhet leder overgaf aan den op dat oogenblik rechtsbinnen spelenden Wil- ders. Deze gaf den bal door aan Bergman, die daarop den linksbinnen spe lenden v. Wijn gaarden in de gelegenheid stelde den ge lijkmaker te sco ren. Bijna had den de gasten opnieuw succes, doch rechtsback Knoef wist op het beslissende moment redding te brengen. Hoewel de prachtige kans op een over winning op het laatste moment aan Heracles ontging, kan de Oostelijke kam pioen toch tevreden zijn met den uitslag. In de tweede helft heeft Blauw Wit het beste van het spel in handen gehad, zoodat de gelijkmaker alleszins was verdiend. De warmte ten spijt werd er zeer hard gewerkt. Hoewel de wedstrijd geens zins fraai genoemd kan worden, was het spel toch behoorlijk, terwijl van het begin- tot het einde groote spanning heerschte. Het samen spel van Blauw Wit was doorgaans zuiverder dan dat van Heracles, maar over het algemeen was het voorhoedespel van de Almeloërs iets gevaarlijker. Blauw Wit speelde voor doel veel te kort, waardoor de stoere Heraclesbacks steeds gemakkelijker konden ingrijpen. Bovendien werd door Blauw Wit zeer weinig geschoten. Fer werda daarentegen heeft iets meer te doen ge had, maar ook het spel van de Almelosche voor hoede was niet sterk. In dezen wedstrijd do mineerden de verdedigingen, waarvan die van Wilders GVAV—Feijenoord HeraclesBlauw-Wit Af deeling II: RFC—CW Afdeeling III: Afdeeling A: Go AheadNee Afdeeling IV: Afdeeling A: EindhovenHelmond 0—2 1—1 4—1 2—4 2—2 Heracles zich vooral onderscheidde. Aan beide kanten was bovendien de verdedi ging versterkt, doordat geregeld een der mid denspelers in de buurt van de backs bleef. In de middenlinie van Heracles viel het spel van den veteraan Entjes bijzonder op, terwijl bü Blauw Wit de overal stuwende Stij- ger in het bijzonder domineerde. Het grootste gevaar kwam hoofdzakelijk van den kant van de beide linkervleugels, welke bij Heracles werd ge vormd door Jaarsma en v. d. Veen «n bij Blauw Wit door Berg man en v. Wijngaar den. Bij Heracles presteerde de rech tervleugel zeer weinig. Beide middenlinies deden aardig werk. Bij Blauw Wit was de beweeglijke v. Nol vooral gevaarlijk, ter wijl bij Heracles Veldhuis de Blauw Wit-verde- diging veel last bezorgde. Het was een spannende wedstrijd, welke geenszins verschilde van een kampioenswedstrijd in de normale competitie. De eerste helft was gevaarlijker voor het doel van Blauw Wit, hèt- geen na 21 minuten leidde tot het eerste doel punt. Buitengewoon handig maakt v. d. Veen den bal vrij, waarop Veldhuis den zuiver aan gegeven bal uitstekend benutte. Na de rust was Blauw Wit iets sterker, maar pas enkele oogen- biikken voor het einde gelukte het den gelijk maker te scoren. Na de rust moest de rechts binnen van Blauw Wit Tiggeman nog vervangen worden. Weerman speelden toen rechtsback, ter wijl Wilders in de voorhoede werd opgenomen. Tot aan de laatste minuut hebben de Gro ningers een kans gehad op een gelijk spel. Dat zou ook stellig wel het resultaat geweest zijn. als zij de eerste helft met meer energie gespeeld hadden. Nu wisten zij op het uitstekende veld spel van de gasten, bij wie vooral spil Kuppen een prachtige partij speelde, geen voldoende antwoord te geven. Het systeemlooze spel van de voorhoede was oorzaak, dat de Rotterdam- sche verdedigers, van der Lely en van der Heide, gemakkelijk konden voorkomen, dat doelman Scholtens veel moeilijk werk kreeg. Het aanvalsspel van Feyenoord was veel be ter, maar het binnentrio, waarin Barendregt Jr. Sinke verving, bleef met de afwerking der aan vallen beneden de maat. Verschillende scorings-' kansen gingen door slecht schieten verloren Bovendien wist doelverdediger Haan met de goeo gerichte schoten wel raad. Toch was de diepe W-formatie van de Rotterdammers oorzaak, dat het Groningsche doel voortdurend bedreigd werd G.V.A.V. moest zich tevreden stellen met een veel geringer aantal aanvallen, welke door hun primitieven opzet de sterke Feyenoord-midden- linie geen moeilijkheden verschaften. Van wer kelijk gevaar voor het doel was derhalve slechts zelden sprake. Ondanks de veldmeerderheid, welke Feyenoord ongetwijfeld had, wisten de Rotterdammers deze voor de rust niet in een doelpunt uit te drukken. Direct na den aanvang van de tweede helft kwam hier echter verandering in. Reeds in de eerste minuut van de hervatting loste Baren dregt jr. een houdbaar schot, waarop Haan evenwel niet voldoende reageerde (0—1). Feyen oord bleef het beste van het spel behouden zon der voorloopig echter verdere resultaten te be halen. Langzamerhand kwam nu de G.V.A.V.- ploeg onder leiding van Bonsema los. Het spel werd nu meer opengehouden, waardoor de buitenspelers in staat werden gesteld vele voor zetten te geven. De gebroeders Hazevelö wisten van deze kansen echter geen gebruik te maken, hoewel het Feyenoord-doel enkele malen ter nauwernood aan doorboring ontsnapte. De span ning bleef er tot de laatste minuut in, want eerst toen slaagde Linsen er in den stand op 0—2 te brengen en daarmede, het pleit definitief ten voordeele van Feyenoord te beslissen. Verreweg het grootste gedeelte van den tijd ging de strijd volkomen gelijk op. De rust ging in met 10 voor R. F. C., daar Griese reeds na 10 minuten de verdediging te vlug af was geweest en den C. V. V.-doelman het nakijken had weten te geven. Na de rust werd het ech ter al spoedig 1—1 door den hard werkenden middenvoor van der Graaf. Toen scheen het of C. V. V. dan toch einde lijk eens een overwinning uit het vuur zou slee pen. Gaandeweg wist R. F. C. echter weer aan den druk te ontkomen en van Walsem, de rechtsbuiten, wist met een scherp schot van den Oever te passeeren (21). Griese, de midden voor, had geluk met een kopbal (31) en vlak voor het eind trof nog een hard schot van Blau- boer doel. (41). Aanvankelijk ging de strijd gelijk op, maar al spoedig bleken de Dordtsche aanvallen ge vaarlijker dan die der gasten. Na een kwartier spelen verraste Bergeick den Haagschen doel man van dichtbij met een goed gericht schot, dat doel trof: 10. Kort na het eerste doel punt scoorde Bergeick voor de tweede maal: 20. Het spel was snel, maar technisch slecht verzorgd. Kort voor de rust scoorde Bergeick voor de derde maal: 30. In de tweede helft had de nieuwste aanwinst van D.F.C., van den Berg, spoedig succes met een fraai schot 40. Tegen het einde kreeg B. de Harder een strafschop te nemen waar mede hy den eindstand op 41 bracht. Tijdens de nationale wedstrijden van Hel las te Utrecht heeft Tinus Osendarp met veel moeite revanche kunnen nemen voor de te Amsterdam geleden nederlaag en thans met zeer miniem verschil zijn club genoot Osta achter zich gelaten. Voor bei den werd eenzelfde tijd genoteerd. De uitslagen van de wedstrijden luiden: Verspringen heeren a: 1. Butselaar, Hellas, 6.75 M., 2. Roest, Trekvogels, 6.69 M„ 3. Weller- dieck, Hellas, 6133 M. Hoogspringen dames a: 1. Nel van Balen Blanken, Sagitta, 16.60 M., 2. M. Dirks, U. D. A., I.51 M. Hoogspringen dames b: 1. T. Burger, Sagit ta 1.40 M., 2. A. Weber, Athleta, 1.40 M. 1000 M. hardloopen heeren a: 1. Bouman, A. A. C., 2 min. 32.5 sec., 2. de Roode, Haarlem, 2 min. 41.2 sec., 3. De Bruyn, Trekvogels 2 min. 42.2 sec. 1000 M. hardloopen heeren B: 1. R. Eckhard, A. A. C., 2 min. 44.8 sec., 2. E. Wouters, U. D. I., 2 min. 45.7 sec. 3000 M. hardloopen heeren. Ie finale: 1. J. Waagmakers, De Adelaar, 9 min. 48.8 sec., 2. G. Pelle, Tempo, 9 min. 56.7 sec. 2é finale: 1. Slijkhuis, Holland, 9 min. 40.4 sec., 2. W. Roetten, Tempo 9 min. 48.2 sec. 100 M. hardloopen heeren a: 1. T. Osendarp, Trekvogels, 11.1 sec., 2. Chr. Osta, Trekvogels II.1 sec., 3. H. Baumgarten, Trekvogels 11.2 sec. 100 M. hardloopen dames C: 1. M. Kien, Hol- landia, 13.6 sec., 2. 2. L. Visser, Volewijckers, 14.6, 3. M. Delhaas, Hollandia, 14.6 sec. Tinus Osendarp 200 M. hardloopen heeren O: 1. van Senus, Blauw Wit, 25.1' sec., 2. Streep, A. V. '23, 25.3 sec. 100 M. hardloopen dames a: 1. Ali de Vries, A. D. A. 12.9 sec., 2. Kitty ter Braake, Athleta, 13.2 sec. 100 M. hardloopen dames b: 1. M. Bos V. d. Berg A. D. A„ 13.8 sec., 2. Th. Schwarze, Tem po, 135 sec. 4 x 100 M. estafette heeren: 1. A. V. '23 44.4 sec. 2. Pro Patria, 44.5 sec. 4 x 100 M. estafette dames: 1. A. D. A„ 54 sec. 2. Hollandia, 55.7 sec. 3. Athleta, 56.3 sec. Heeren-enkelspel: I. Rinkel verl. van W. J. Karsten 0—6, 57, A. C. van Putten verl. van drs. A. C. Reidt 2—6, 6—2, 6—8; B. H. Wester huis verl, van mr. W. Marinkelle 36, 26. Dames-enkelspel: mej. R. M. Mechel sl. mevr. M. Joncquiere 6—2, 6—3; mej. A. Knottenbelt sl. mej. V. Hefting 61, 62. Gemengd dubbelspel: mej. A. Knottenbelt en I Rinkel sl. mevr. J. Joncquiere en W. J. Karsten 3—6, 6—2, 5—1 gest. wegens regen, doch door Leimonias gewonnen gegeven; mej. R. M. Mechel en A. C. van Putten verl. van mevr. E. van Berkelbelzer en F. v. d. Graaff 5—q ges{. wegens regen, doch door Spieghel ge wonnen gegeven. Heeren-dubbelspel: A. C. van Putten en I. Rinkel verl. van W. J. Karsten en drs. A. C. Reidt 10—8, 3—6, 5—7; B. H. Westerhuis en mr. G. J. Roelofsz verl. van mr. W. Marinkelle en F. avn der Graaff 46, 36. Dames-dubbelspel: mej. A. Knottenbelt en mej. R. M. Mechel sl. mevr. E. van Berkel- Belzer en mevr. M. Joncquiere 63, 61. Heeren-enkelspel: H. Wisselink verl. van H. Wilton' 4—6, 6—3, 2—6; mr. G. W. van Stapele verl. van J. Bouman 46, 61, 26; S. Cochius verl. van E. Bouwman 36, 63, 46. Dames-enkelspel: mevr. N. Vleugels Schutter- Spit sl. mej. E. Klein 6—1, 6—3; mevr. N. van Lidth de Jeude sl. mej. A. Hartogh 6—4, 6-4. Gemengd dubbelspel: mevr. N. van Lidth de Jeude en H. C. A. Koppejan sl. mej. A. Hartogh en C. J. van der Hagen 63, 62; mevr. N. Vleugels Schutter-Spit en mr. G. W. van Sta pele verl. van mej. E. Klein en H. Wilton 63, 345, 36. Eerste klasse: Haarlem I—Thor I 6—4 Nwe. Marlot Club I—Bilthoven I 8—2 D.D.V. II—Mattenklopper I 53 gest. Rood-Wït I—Schiedam I 2—8 Amh. Ver. I—Hilverheide I 9—1 Amh. Ver. kamp. In Brabant, waar tennis altijd een groote be langstelling heeft gehad, was de animo om na den oorlog weer te gaan spelen niet groot. Ver schillende cluhs trokken zich uit de competitie terug waardoor het aan de overige vereenigin- gen de grootste moeite kostte nog enkele wed strijden te spelen. Den Bosch als tenniscentrum heeft nu echter het initiatief genomen om weer wat leven in de brouwerij te brengen. Ter ge legenheid van het twaalf en een half-jarig be staan van het tennispark van de gemeente zul len de onderlinge wedstrijden, welke hier reeds tien jaar worden gehouden, het karakter dragen van een jubileumtoumooi. Verder zal er in Den Bosch een nationaal toumooi gehouden worden van 14 Augustus voor a- en b-klassers. Bovendien worden ook nog de Brabantsche tenniskampioenschappen gespeeld; deze zullen plaats vinden op de banen van de Eindhoven- sche Lawntennis-Yereeniging van 22—25 Au gustus. De uitslagen van de Zondag gehouden cour ses te Duindigt waren: 1. Aurora-prijs over 1700, 1720 en 1740 meter, gewonnen door Avro (eig. G. J. Venneman) in 1 min. 36% sec.; 2. Alhambra-prijs over 2060 meter, gewonnen door Auguste Nortoro (eig. J. De Vlieger) in 1 min. 31.3 sec.; 3. Alcantara- prijs over 1700 meter, gewonnen door Alcaia (eig. luit. G. L. Kepper) met vele lengten; 4 Arena-prijs over 1740 meter, gewonnen door Caid (eig. J. M. v. d. Berg) in 1 m. 35.6 5. Ara- bella-prijs over 1700 meter, gewonnen door Ad miral Quy (eig. E. G. in 't Veen) in 1 min. 31 sec. Ten bate van Rotterdam werden Zondag middag in het Amstelparkbad te Amster dam nationale wedstrijden gehouden, waar aan onze beste zwemsters en zwemmers deelnamen. Door de uitstekende voorberei dingen van de organisatiecommissie verliep het uitgebreide programma op zeer vlotte wijze. Het was den meesten deelnemers wel aan te zien, dat de training weer wat beter ver zorgd wordt. De 50-mcterbaan en de vrij lage temperatuur van het water in aanmer king genomen, werden op sommige num mers aardige tijden gemaakt. Rie van Veen had in haar serie de meeste moeite met Bep van Schaick. Na een goeden start bleef zij de eerste 50 meter de leiding be houden. Na het keerpunt echter zette haar tegenstandster een spurt in, welke haar zeer dicht bij de nationale kampioene bracht. Rie van Veen zag het gevaar tijdig in en liet zich de overwinning niet meer ontgaan. Haar tijd van 1 min. 8.6 sec. was lang niet slecht. Willy Soetekouw kon op de tweede 50 meter het tempo niet meer bijhouden. De 100 meter rugslag gaf wederom een feilen strijd tusschen de concurrenten Cor Kint en Irene van Feggelen. De Rotterdamsche wereld recordhoudster heeft haar ouden vorm nog nier te pakken. Wel maakte zij een goeden start, waardoor zij een kleinen voorsprong kreeg op de eerste baan. Door slecht keeren van haar tegenstandsters echter kon Irene van Feggelen haar achterstand inhalen en de laatste 15 me ter gingen de twee zwemsters vrijwel gelijk op naar de finish. Met de grootste moeite kon de jury tenslotte beslissen, dat Cor Kint het eer ste aangetikt had. Dini Kerkmeester en Nida SchefferSenff speelden geen rol van beteekenis in dezen strijd. Op de 100 meter schoolslag lieten Ali Stijl en Doortje Heeselaars verstek gaan, waardoor Jopie Waalberg alleen Tony Bijland als sterke tegenstandster had. Deze kon haar ditmaal niet noemenswaard bedreigen; van het begin af behield de Amsterdamsche zwemster de leiding en op rustige wijze bereikte zij de eindstreep in den goeden tijd van 1 min. 25.4 sec. Voor de heeren was de 200 meter vrije slag ditmaal het belangrijkste nummer, aangezien de winnaar tevens voor een jaar in het bezit kwam van den Obelt-beker. In de laatste serie kwam de bekerhouder, van der Kuil, uit tegen Ramack, Geerling en Scheffer. Aanvankelijk ging de strijd vol komen gelijk op, maar na de eerste 100 meter kwam er reeds eenige teekening in het verloop. Scheffer kon het tempo niet bijhouden en zakte naar de vierde plaats af. Geerling nam de leiding en bleef die be houden tot de laatste 40 meter. Toen zette Ramack een lange eindspurt in en nadat hij eerst met van der Kuil afgerekend had, ging hij op Geerling af. Inderdaad gelukte het hem om ook dezen tegenstander achter zich te laten en met een tijd van 2 min. 25.4 sec. kwam hij voor een jaar in het bezit van den beker. De Amsterdammer Smitshuyzen was weer on betwist de beste op de 200 meter schoolslag. Seton haalde met den buttergly-slag nog wel iets in op de laatste baan, maar kan dezen slag niet tot het einde volhouden. De bekende strijd op de 100 meter rugslag tus schen Metman en Vari Schouwen was ook nu weer spannend. Metman had op de eerste baan de leiding veroverd, door een snellen start, na het keerpunt spande Van Schouwen alle krach ten in om zijn achterstand in te halen. Dit lukte hem echter maar voor een klein deel en met een gering verschil won Metman in 1 min. 12.6 sec. De uitslagen luiden: Dames: 100 meter borstcrawl: 1. Rie van Veen (R.D.Z.) 1 min. 8,6 sec.; 2. Bep van Schaick (Meeuwen) 1 min. 94 sec.; 3. Willy Soetekouw (R.D.Z.) 1 min. 12.9 sec. 100 meter schoolslag: 1. J. Waalberg (A.D.Z.) 1 min. 25.6 sec.; 2. Tony Bijland (H.Z.C.) 1 min- 27.2 sec.; 3. Corry Koster (V.Z.V.) 1 min. 285 sec. 100 meter rugcrawl: 1. Cor Kint (Z.C.R.) 1 min. 17.4 sec.; 2. Irene van Feggelen (Meeuwen) 1 min. 17.5 sec.; 3. Nida Scheffer-Senff (A.D-Z.) 1 min. 20.4 sec. Estafette 5 x 50 meter borstcrawl: 1. A.D.Z. 2 min, 56.3 sec.; 2. H.D.Z. 2 min. 56,3 sec.; 3. Z.RC 2 min. 576 sec. Heeren 200 meter schoolslag: 1. Smitshuyzen (A.Z.l 2 min. 53,2 sec.; 2. Seton (Z.I.AN.) 2 min. 58.3 sec.; 3. Kruithof (R.Z.C.) 3 min. 1.8 sec. 100 meter rugsiag 1. Metman (Y) 1 min. 12.6 sec.; 2. Van Schouwen (D.J.K.) 1 min. 13.8 sec.; 3 De Groot (H.Z.P.C.) 1 min. 17.6 sec. 200 meter borstcrawl: 1. Ramack (R.ZC.) 2 min. 25,4 sec.; 2. Geerling (Y) 2 min. 26,3 sec.; 3. Van der Kuil (S.Z.C.) 2 min.26,4 see. Estafette 4 x 100 meter borstcrawl: 1. Y 4 min. 27 sec.; 2. D.W.R. 4 min. 39,4 sec.; 3- A.Z. 4 min. 48,1 sec. Het Amsterdamsche zevental heeft met ge mak dezen wedstrijd gewonnen; over alle linies vertoonden de Amsterdammers een meerder heid. Van eenige spanning is dan ook geen sprake geweest. Doordat Van Aelst reeds spoe- dgi tweemaal achtereen vrijgelaten werd door onoordeelkundig opstellen, verkreeg Amster dam ai heel gemakkelijk een 20-voorsprong. De Amsterdamsche verdediging had weinig moeite met de aanvallen van de Rotterdammers. Nog vóór de rust wist Smitshuyzen er 30 van te maken. De tegenstand van de Rotterdammers was in de tweede helft beter en zij slaagden er in den achterstand te verkleinen, doordat Leenheer een comer zóó slech verwerkte, dat de bal ten slotte in zijn eigen doel verdween. (3—1). De Amsterdammers namen toen het initiatief weer in handen en door een mooi schot van Smitshuyzen werd de stand op 4—1 gebracht. Zelfs toen Kohier uit het water gestuurd werd, konden de Rotterdammers deze numerieke meerderheid niet in doelpunten uitdrukken Integendeel het waren juist de Amsterdammers, die in deze periode een doelpunt maakten. Koster besloot een goed opgezetten aanval met een hard schot, dat de Rotterdamsche doel verdediger niet kan stoppen. (51). Met dezen stand kwam het einde. SJC is het eerst in den aanval, maar al gauw neemt HBC het spel in handen. En als er een corner op het SJC-doel genomen wordt, is het de midvoor die onhoudbaar inkopt (0-1). Weer zijn de gasten terug en als de bal bij den rechtsbuiten terecht komt is het 0-2. Even komt SJC in de meerderheid, maar succes komt aan den anderen kant, door een snellen aanval 0-3. HBC is niet te houden. Smit geeft goed door aan Martin, die er 0-4 van maakt. SJC werkt hard om het spel te verplaatsen, als van Dam alleen voor den keeper komt, maakt hij geen fout 1-4. Na de thee geeft HBC den toon aan. Martin bedenkt zich niet maar kogelt onhoudbaar in (1-5). HBC gaat het dan kalm opnemen, maar blijft toch gevaarlijk en de rechtsbinnen maakt er 1-6 van. SJC doet alles om het spel te verplaatsen, maar het wil met lukken. Als de bal weer voor het SJC-doel is, wordt het leder met de hand weggewerkt. Penalty. (1-7). De scheidsrechter fluit een kwartier vóór tijd wegens regen. Het blijft dus 1-7. Op 84-jarigen leeftijd is bij Market in het Greisendal gestorven de bekende ekilooper Sdarsky. Hij is zeer bekend door zijn pioniers werk op het gebied van skiloopen. De tijdens het weekeinde in de Hongaarsche hoofdstad gehouden landenwedstrijd HOngarüe- Zuid-Slavië is door de Hongaren met 122 punten tegen 77 punten gewonnen. Naar wij vernemen, zullen de wedstrijden om het R. K. kampioenschap van Amsterdam de finitief doorgaan. De wedstrijden worden ge speeld op de Woensdag- en Zondagavonden. Acht dubs nemen eraan deel. Haar ietwat ziekelijk, vroeg verouderd ge zicht, dat nog sporen van buitengewone schoon heid droeg, had een uitdrukking van moeheid. Het eind van de maand naderde en zij bere kende de kansen om met het nog beschikbare geld toe te komen. 't Zou niet gemakkelijk gaan. De bovenkamers hadden den heelen zomer leeggestaan en 't leek niet waarschijnlijk, dat zich vóór half Septem ber een huurder zou aanmelden. Helaas! deze tegenspoed bracht het budget der huishouding leelijk in de war! De handschoenen waren eindelijk gewasschen en mevrouw von Grauenstein was juist bezig in een hoek van den tuin, achter seringenstruiken, een touw te spannen, om ze op te hangen, toen een bejaard heer op 't huis toeschreed. een oogenblik bleef staan om den gevel te bekijken en vervolgens aan het tuinpoortje op de elec- trische bel drukte. De gravin droogde snel de handen, die in weerwil van de huiselijke bezigheden blank en fijn waTen gebleven en ging toen naar binnen om den oppasser te roepen. Zij hoopte, dat de vreemdeling niets had- bemerkt van haar werk, dat zoo weinig bij haar stand paste. Toen de oppasser eenige minuten later den bezoeker aandiende had de gravin reeds haar schort afgelegd en stond ook vol veiwachting in de eetkamer, die tegelijkertijd voor salon moest dienen. Er is iemand voor de kamers, zei de oppas ser. Hier is zijn kaartje. Het gezicht van mevrouw von Grauenstein helderde op. Zij las: THEOBALD GUNDLING, Privaatdocent. Verzoek meneer, binnen te komen. Theobald Gundling verscheen. Hij was een man op jaren, met wit haar, zachte trekken en blauwe oogen. Hij maakte een ietwat linksche buiging, zette zich verlegen op den hem aangeboden stoel en legde zijn hoed naast zich op den grond. Excuseer, mevrouw, dat ik u stoor, zei hij. Ik heb buiten gelezen dat hier kamers te huur zijn? Ja twee bovenkamers. Mag ik ze zien? O zeker! Mevrouw von Grauenstein stond op en ging hem voor. De vreemdeling nam de kamers vluch tig in oogenschouw en vroeg naar den prijs. Veertig gulden per maand voor de twee. Hoeveel? Veertig gulden..». O, dank u. Ik ben 'n beetje hardhoorig. Gelief mij te excuseerenIk vind de kamers heel mooi en zou ze gaarne nemen, als ik bij u tevens pension kon vinden. Ik ben natuurvor- scher en als zoodanig niet zelden dagen achter een afwezig. Wanneer ik thuis kom, verdiep ik mü in de studie en heb geen lust om voor eten te gaan zorgen. Zou ik hier misschien de lunch kunnen gebruiken? Ik ben niet veel- eischend. Voor 's morgens en 's avonds stel ik mij tevreden met een kop thee, een boterham en een paar eieren. De gravin was opgetogen over het verzoek van haar nieuwen huurder, en haastte zich dus, hem de verzekering te geven, dat zij gaarne bereid was voor hem te zorgen. De heer Gundling betaalde toen onmiddellijk en uit eigen beweging een maand vooruit en wilde de kamers reeds denzelfden dag betrek ken, wat hem natuurlijk werd toegestaan. Bij het afscheid vroeg de natuurvorscher nog even, en zeer discreet, of hij nu en dan ge bruik mocht maken van het tuintje. Met alle genoegen, antwoordde de gravin. Ginds hebben we een aardig prieel, en aan den anderen kant staan een tafel en een bank bij den muur, tusschen het druivenlat- werk Ik geloof, dat we elkaar niet in den weg zullen loopen en in de beste verstandhouding met elkaar zullen leven. De heer Theobald Gundling verwijderde zich met een zeer beleefden groet en de gravin ver gezelde hem met een genadig glimlachje tot aan de tuinpoort. Toen de majoor terugkwam van zijn bridge- partijtje kwam zij hem stralend van blijdschap tegemoet geloopen: O, Heinrich, wat 'n buitenkansje! Wij hebben een nieuwen huurder, een deftig, be jaard en vriendelijk heer die met allea tevreden is en de huur vooruit heeft betaald. De majoor keek zijn vrouw, die met zijn zoon Walter zijn kostbaarste bezit uitmaakte, wee moedig aan. „Arme SybilleD dacht hij. „Dat is dus de vreugde, die het leven u brengt! Zulke dingen verheugen u! Hij ging naar 't venster. Daar loopt me waarlijk die kerel weer! bromde hij. Als ik maar wist, wat zijn gedoe te beteekenen heeft 't Begint mij verschrikkelijk te vervelen. Den een of anderen keer verlies ik mijn geduld en laat hem arresteeren! IX Vaarwel, mijn arm kind, zei houtvester Steinbrech tot Lore, die reisvaardig voor hem stond. Toon je mijn dapper meisje, dat zich niet .door de slagen van het noodlot terneer laat drukken. Trouwens, je hebt deze regeling zelf gewild Ja, vader, omdat ik moestU begrijpt toch, dat ik moest? Was mij van het testament van Felizian Grauenstein vroeger iets bekend geweest, nooit zou ikEn wat 'n hartzeer zou dan ons allen bespaard zijn gebleven. Zij kneep de lippen opeen en wendde haar ge zicht af. Vaarwel, vader, ging zij na een oogen blik zwijgen voort. En komt hij vandaag, zeg hem dan.... zeg hem alles.... en dab ik steeds van hem zal blijven houden, al kunnen wij el kander niet toebehooren.... Zij deed een paar stappen in de richting van de deur, waarvoor een taxi, die haar naar 't station moest brengen, reeds wachtte. De houtvester antwoordde niet. Bleek, met half gesloten oogen, stond hij roerloos te midden der kamer. Lore keerde zich nog 'ns om en viel snikkend aan zijn borst. O vader, t valt mij verschrikkelijk zwaar! Het leven beteekent niets meer voor mij. De houtvester haalde diep adem en streek zich met de linkerhand over het voorhoofd, terwijl hij met de rechter Lore tegen zijn borst gedrukt hield. Nooit had hij zijn over leden vrouvr zoo smartelijk gemist als op dat oogenblik. Maar plotseling scheen nieuwe kracht hem te bezielen. Het kind had niemand meer dan hemWie zou haar oprichten, als hij 't. niet deed? Zoo hulpeloos en zwak mocht hij haar niet laten vertrekken. Zwijgend leidde hij zijn dochter door de achterdeur naar buiten in het bosch, onder de hooge sparren en beuken. Op een open plek tusschen de boomen liet hij haar naast zich plaats nemen op een steenen bank. Van die plaats genoot men een vrij en heerlijk uitzicht. Lore, zei Steinbrech met licht bevende stem, hier heb ik dikwijls gezeten met je moe der, hand in hand, dankbaar voor al de schoon heid en pracht, die ons omringden. En toen je lieve moeder gestorven was, dacht ik, dat voor mij alles gedaan was en ik nimmer in staat zou wezen, den last van 't leven alléén te dragen. Dagen achtereen zwierf ik rond in het bosch en tusschen de rotsen en woeste gedachten be stormden mijLore, hoor je wat ik zeg? Ja, vader. En op zekeren dag Lore, let nu goed op zat ik weer hier, zonder het te weten. voor de eerste maal alléén! 't Was lente. De beuken bloeiden en in het dal ruischten de wateren zoo vroolijk als was er niets gebeurd; en om mij heen zongen de vogels, zooals ieder jaar om dien tijd. En zie, er kwam een zonderling gevoel over mij. Ik weet niet, Lore, hoe je die gewaar wording te beschrijvenPlotseling kwam ik mij-zelf zoo klein en nietig voor als de gras halmpjes aan mijn voeten. Die halmpjes vormen slechts deeltjes van een onmetelijk geheel; zij blijven groeien en gedijen in de koestering der zon, al vernietigt mijn voet duizend andere om hen heen. En nederig dacht ik: wie ben ik, dat ik ki opstand durf te komen tegen de eeuwige wetten, omdat ik van mijn kostbaar bezit werd be roofd? Heeft de groote, zonnige wereld, die mij omgeeft, alle waarde voor mij verloren? Bestaat ze voor mij niet meer? Is het niet zondig, in zelfzuchtige smart voor al die schoonheid de ziel gesloten te houden? (Wondt vervcxlgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6