DIJJERS Wapenstilstandscommissie zal te Wiesbaden bijeenkomen Berichtgeving en fotografeeren Een ernstig woord De revacuatie van Bredanaars DEN HAAG Buitenhof... „Staakt het Duren' Door Duitsche radio Englandlied" vormt het vervolg Verduistering Duitsche bevolking kan terugkeeren Aan onze RESTAURANT „PICCADILLY" r v__ Lezers VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Beperkende bepalingen afgekondigd JAPANSCHE VLOOTEENHEDEN NAAR HAIPHONG DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 25 JUNI 1940 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22459 „Engeland behoort niet meer tot Europa Naar geëvacueerde gebieden aan het Westelijk front Britsche en Fransche consulaten in Tsjoengking vernield De weerslag in Frankrijk Duitsche commentaar Zend- en ontvanginstallaties Duiven Fotografeeren mïïT Twee hoofdofficieren van de Duitsche weermacht verge zellen de missie naar Frankrijk NIEUWE BENOEMINGEN TE WASHINGTON Atherson thans leider der Europeesche afdeeling Japansche commissie naar Fransch Indo-China DE ONTBINDING DER GEALLIEERDE LEGERS DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot prijzen der „Omroepers" zie de rubriek y- '4' - Het kleine station van Waardenburg is plotseling een belangrijk eindpunt van de Ned. Spoorwegen geworden. Er heerscht heel den dag 'n groote drukte van reizigers op het traject NoordZuid BERLIJN, 25 Juni (D.N.B.) Op grond van het DuitschFransche wapenstilstands verdrag komt een wapenstilstandscommis sie bijeen, die haar zetel in Wiesbaden zal hebben. Tot voorzitter dezer commissie beeft de Fiihrer den generaal der infanterie von Stiilpnagcl benoemd. Taak der com missie zal zijn de uitvoering van het wa penstilstandsverdrag te regelen en te con troleeren. Aan de Fransche regeering is verzocht harerzijds vertegenwoordigers naar de wapenstilstandscommissie te zenden. Het Duitsche volk heeft in den afgeloopen nacht het begin van den wapenstilstand aan de fronten in Frankrijk aan den luid spreker meebeleefd. Om 1 uur 35 minuten klonk het aan alle soldaten welbekende signaal „Das ganze Halt" („Staakt het Hiren") uit de luidsprekers. Nog eens weer klonk het signaal uit de verte en toen richt te de omroeper de volgende woorden tot het geheele Duitsche volk: >,Op dit oogenblik is aan alle fronten in frankrijk de wapenstilstand van kracht ge worden. De Duitsche natie buigt eerbiedig voor tfe doode helden van dezen veldtocht, die met Souden letters in het boek der Duitsche geschie denis wordt opgeschreven. In dit historische dhr richten alle Duitschers aan de fronten en *h het vaderland en ver buiten de grenzen van kot rijk hun blikken naar den Führer. Hij heeft het Duitsche volk uit de diepste vernedering Van Compiègne en Versailles door een roemvolle 'evolutie tot innerlijke eenheid gebracht. Hij gaf het weer de kracht der zelfbeschik king en smeedde het scherpste zwaard der hationale verdediging, dat thans de boeien der °ns opgelegde schandelijke verdragen heeft ge slaakt. Een overwinning, roemvoller dan onze Phantasie die kan uitdenken is behaald. Tach- 'lg millioen Duitschers vatten in dit historische °°genblik al hun verwachtingen en wenschen te ^hnien in den roep: „Lang leve de Führer". verbinden daarmede de gevoelens van dank baarheid tegenover den Führer en zijn soldaten, door hun moed, hun dapperheid en door een heldhaftige doodsverachting de roemvolste zege Ier Duitsche geschiedenis behaald hebben". By de laatste woorden van de toespraak begon de Duitsche klok aan den Rijn te beieren. Het „Niederlandische Dankgebet" ®n de volksliederen besloten de plechtige historische handeling, en toen, na drie Zonsondergang 25 Juni 22.07 Zonsopgang 26 Juni 5.18 Zonsondergang 26 Juni 22.07 daarvoor gaat de Duitsche soldaat thans aan het werk". Bij de onderteekening van den wapenstil stand en staking der vijandelijkheden, schrijft de Popoio di Roma": Nu aan de Alpengrens de wapens worden neergelegd, worden in het geheele gebied van de Middellandsche Zee in clusief Afrika de acties van de Italiaanscne strijdkrachten zegevierend voortgezet. Enge land, aldus het blad, behoort niet meer tot Europa. Reeds nemen alle Europeesche vo'ke- ren aan het verzet tegen de Angelsaksische aanmatiging en overweldiging deel, nadat Duitschland en Italië op het vasteland met hun revoluties zijfn voorgegaan. Frankrijk, het laatste bedrogen slachtoffer van de Enge'sche hebzucht, schijnt zelfs tot heilig verzet tegen Engeland bereid te zijn. De reactie van Frank rijk tegen zijn brutalen vroegeren bondgenoot, die nooit genoeg vreemd bloed ziet vloeien, komt reeds in de verantwoordelijke Fransche kringen duidelijk tot uiting. De krachten van de as, zoo schrijft de „Cor- riere deba Sera", worden thans tegenover Engeland geplaatst. De wapenstilstand waarom Frankrijk verzocht heeft beteekent niet alleen den ondergang van de Fransche militaire macht, doch ook het einde van het verschijn sel, dat veertig jaren lang zijn vernielende in vloeden op de politieke gebeurtenissen in Europa heeft laten gelden, t.w. de Fransch- Engelsche entente cordiale. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 Juni (D.N.B.). De Führer heeft het volgende bepaald In September 1939 ontstond door de Britsch- Fransche oorlogsverklaring de noodzakelijk heid, deelen van de aan het Westelijk front grenzende gebieden door de Duitsche burger bevolking te doen ontruimen. Honderdduizenden volksgenooten werden door dezen maatregel ge troffen. De ontruiming zelf geschiedde volgens een zorgvuldig voorbereid plan. Desondanks moest zij veel ellende meebrengen. Alle betrok kenen hebben zich echter op voorbeeldige wijze naar de eischen van den oorlog gedragen. Thans is het uur van den terugkeer in de ontruimde steden en dorpen gekomen. Instructies voor een geordend verloop worden onverwijld gegeven. Met de uitvoering van het terugtransport zijn dezelfde instanties belast, die in September en October van het vorig jaar de ontruiming hebben geleid. Voorzoover de plaatsen en woonsteden aan het front door het vuur der artillerie of door andere oorlogsuit werking schade moesten lijden, zal voor weder opbouw of herstel onverwijld gezorgd worden. Alle schade, die personen tijdens hun afwezig heid hebben geleden, wordt vergoed. Partij- en, staatsautoriteiten hebben de verantwoordelijk heid, er voor te zorgen, dat den teruggekeerden in den kortst mogelijken tijd de hulp verleend wordt, tot het inroepen waarvan zij het recht hebben. TSJOENKING, 25 Juni. (D.N.B.) Tijdens dc Japansche bombardementen van Maandag zijn de gebouwen van de Britsche en Fransche con sulaten getroffen en vernield. minuten van stilte in den ether, klonk het „Englandlied". Voor de Fransche radio heeft de minister van Binnenlandsche Zaken, Pomaret, ter gelegen heid van den wapenstilstand een rede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij zeide, dat de dag van den wapenstilstand wordt gevierd ter herinnering aan de soldaten, die zich dap per geweerd hebben. Hij maakte verschillende maatregelen bekend over de plechtigheden, waarbij hij mededeelde, dat vandaag alle win kels en kantoren gesloten zullen zijn en op alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok zullen worden geheschen. De soldaten moeten in hun kazernes blijven. Om elf uur zal een minuut stilzwijgen in acht worden genomen. Pomaret besloot met de woorden: „Morgen, Woensdag, zal voor het Fransche volk een nieuw leven beginnen. Alle burgers en soldaten moeten naar hun werk terugkeeren. Het is thans de taak der regeering om het Fransche volk rust en brood te verzekeren". Ten slotte riep hij alle Franschen op zich te scharen om de regeering-Pêtain en zich te wijden aan het welzijn des lands. Naar verder verluidt, zal maarschalk Pétain in den loop van den dag het woord richten tot het Fransche volk. „De oorlog in het Westen is afgeloopen". Dit feit beheerscht uiteraard heden volko men het beeld van de Duitsche pers. Alle bladen brengen in den grootsten opmaak het bericht uit het hoofdkwartier van den Führer over het in werking treden van het Duitsch-Fransche wapenstilstandsverdrag, alsmede Hitler's oproep aan het Duitsche volk. De „Völkische Beobachter" schrijft: „Leiding in vrede en oorlog is het, die uit den schoot der volkeren overwinningen en nederlagen doet ge boren worden. Maar pas de samenwerking in de kunst van menschenopvoeding, van binnenland sche politieke leiding, van buitenlandsche diplo matie en politiek, van economische leiding en van veldheerengenie vermag een volk tot prestaties op te voeren, zooals de Duitsche sol daat en het vaderland voor en indezen oorlog geleverd hebben. Het is een oude waarheid, dat volkeren in de verschillende phasen van hun bestaan de re geeringen hebben, die zij telkens verdienen, en het schijnt, dat de erkenning van deze diepere oorzaak hunner nederlaag in de hoofden der Franschen doorschemert. Dat opent het uit zicht, dat in de verhouding der beide buurvol keren thans eindelijk, laat maar misschien niet te laat, die betrekkingen zullen ontstaan, waar' naar het Duitschland van Adolf Hitler jaren lang tevergeefs gestreefd heeft. Een voorwaarde daarvoor is echter, dat de landen van het Europeesche vasteland definitief van die booze macht bevrijd worden, die ginds over het Ka naal op de Britsche eilanden huist. Engeland was en is de eeuwige stokebrand van de Euro peesche levensruimte. Ons en onze kinderen en kleinkinderen van dezen geesel te verlossen, In het heden verschenen Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende maatregelen op het gebied van berichtgeving en fotografeeren. Hierin is om. het volgende bepaald: Hij, die van den Duitschen weermachts bevelhebber in Nederland geen vergunning daarvoor heeft gekregen, mag geen berich ten, van welken aard ook, door middel van draadlooze telegrafie of telefonie, of door middel van lichtsignalen uitzenden of ont vangen. Hij, die zendinstaUatie's voor draadlooze tele grafie of telefonie of seinlampen, of geschreven of gedrukte handleidingen voor het gebruik daarvan, daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moet deze binnen drie dagen na het in werking tre den dezer verordening aan den burgemeester der gemeente, waar deze zich bevinden, afgeven. Hetzelfde geldt voor ontvanginstallaties voor draadlooze telegrafie of telefonie en de hand leidingen voor het gebruik daarvan, met uit zondering van de gebruikelijke radio-ontvang toestellen voor het beluisteren van uitzendingen van omroepvereenigingen. Bovenstaande bepalingen zijn van overeen komstige toepassing, wanneer iemand na het in werking treden dezer verordening zend- of ont vanginstallaties voor draadlooze telegrafie of telefonie, seinlampen of handleidingen voor het gebruik daarvan daadwerkelijk in zijn bezit krijgt. De burgemeester moet dengene, die een of meer van bovengenoemde voorwerpen inlevert, een ontvangstbewijs geven. Hij is verplicht de ingeleverde voorwerpen behoorlijk te bewaren. Hij, die duiven, die geschikt zijn voor het overbrengen van berichten (postduiven), daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moet aan- 50Km LU^OM 9 FOMTEHJW NIORT CIVRAY LA ROCHELLE WNTES ROYAN EU- AYE •LACANAU LIBOURNC Dordognt (4050) Vi BORDEAU Bovenstaand kaartje geeft een beeld van de Duitsche posities langs de Fransche kust van den Atlantischen Oceaan, die tot aan de Gironde reiken. Bezet werden La Rochelle, Rochefort en Royan. Zwarte pijlen geven de richting aan, waarin de Duitsche troepen vóór den wapenstilstand oprukten. Bordeaux, zetel der Fransche regeering, werd niet bezet gesloten zijn bij een door den Duitschen weermachtsbqyelhebber in Nederland toege laten postduivenbond of -vereeniging, of binnen 24 uur van zoo'n bond of vereeniging lid worden. De leden van de toegelaten postduivenbonden of -vereenigingen moeten voldoen aan de beve len, die de Duitsche weermachtsbevelhebber in Nederland ten aanzien van het houden en op bergen van postduiven gegeven heeft of geeft. Hij, die duiven, die in het algemeen in goed afgesloten ruimten gehouden worden (slag duiven) daadwerkelijk in zijn bezit heeft, moet een lijst van deze duiven opmaken. De lijst moet van de handteekening van den houder voorzien en zichtbaar in het slag opge hangen worden. Een afschrift van de lijst moet aan den burgemeester der gemeente, waar zich het slag bevindt, worden overhandigd. Bij verandering in den voorraad gehouden duiven zijn bovengenoemde bepalingen van overeenkomstige toepassing. Is een duif gestorven, dan moet de poot, waaraan de ring zit, bij het eerste lid worden afgesneden en met den ring ingeleverd wor den. De burgemeester moet onderzoeken, of de aan hem afgegeven lijsten volledig en juist z«n. Het is verboden duiven, van eiken aard, vry te laten vliegen. Hij, bij wien een duif binnenvliegt of die op andere wijze een duif daadwerkelijk in zijn be zit krijgt of vindt, moet deze, met de zich mo gelijk bij de duif bevindende berichtkokers en mededeelingen, aan den dichtstbijzijnden bur gemeester afgeven. Pootringen en dergelijke mogen niet afgenomen worden. Wanneer de Duitsche weermachtsbevelheb ber in Nederland het beveelt, moet de burge meester de aan hem afgegeven duiven en voor werpen afgeven aan de in het bevel vermelde instantie. Met de afgifte houdt de verantwoordelijkheid van den burgemeester op. Hü, die niet tot de Duitsche weermacht behoort, mag geen fotografieën of films van inrichtingen en materiaal, alsmede van leden van de Duitsche weermacht maken, tenzij hij in het bezit is van een door den Duitschen weermachtsbevelhebber in Ne derland afgegeven vergunningsbewijs. Per- sonenopnamen van leden der Duitsche weermacht, welke met hun toestemming gemaakt zijn, worden hierdoor niet ge troffen. De Duitsche weermachtsbevelhebber in Ne derland kan uitzonderingen toestaan op som mige voorschriften. Hij kan aan de toestemming voorwaarden verbinden. De toestemming is te allen tijde herroepelijk. De Duitsche weermachtsbevelhebber in Ne derland kan zijn bevoegdheden aan andere in stanties of personen overdragen. Hij, die opzettelijk of door zijn schuld in strijd handelt met de bovenstaande bepalin gen of van de gegeven toestemming gebruik maakt, zonder zich te houden aan de daar aan verbonden voorwaarden, wordt met ge vangenis (Duitsch recht) gestraft. In ernstige gevallen kan bij opzettelijk in strijd handelen tuchthuisstraf (Duitsch recht) of de doodstraf uitgesproken worden. De algemeene voorschriften van de Duitsche strafwetten vinden overeenkomstige toepassing. Het in strijd handelen met bepalingen van deze verordening is een delict in den zin van de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de be voegdheid van den (Duitschen) krijgsraad. De voorschriften betreffende het luisteren naar radio-uitzendingen en de overige be staande strafrechtelijke voorschriften blij ven van kracht. Deze verordening treedt in werking op den dag van afkondiging. A an niemand zijn de ge- ZM heurtenissen in ons land en daarbuiten ongemerkt voorbij gegaan, aan U niet en aan ons niet. Maar terwijl gij U kon dekken in den veiligen schuilkelder van uw particu liere leven, was het de onafwijsbare plicht van de krant, dagelijks opnieuw in de openbaarheid te treden en onder geheel nieuwe en moeilijke omstandig heden een taak te vervullen, die niet zonder risico s is. tyjij hebben dien plicht met vertrouwen op God en ook op U, lezers, zonder wier steun en be langstelling en trouw wij ons werk niet kunnen voortzetten, aanvaard m het besef van onze verantwoordelijk heid, welke thans grooter is dan zij ooit is geweest. Hebben wij vroeger, in rustiger tijden, leiding en voorlichting gegeven in een geest en richting, vast verankerd in de onwrikbare leerstellin gen van ons H. Geloof, met open oog voor oude en nieuwe waarden voor uitstrevend naar een rechtvaardiger en betere wereld, ook thans hebben wij diezelfde taak, nu uit bloed en tranen, een nieuwe tijd en een nieuw Europa moeten tot stand gebracht worden en principieele katholieke leiding en voor lichting temidden der velen verrassen de en verontrustende, maar ook velen bemoedigende en hoopgevende ver schijnselen van den dag mèèr dan ooit noodzakelijk is als het dagelijksch hrood. Het is ons bekend, dat onder IJ een verwondering en wellicht ook een be- vreemding heerscht over de onder de gegeven omstandigheden onvermijde lijke zelfbeperkingen, welke wij ons hebben moeten opleggen en waarvan een verandering van het aspect onzer krant het onontkoombare gevolg is. Die verwondering en die bevreemding hebben zelfs er toe geleid, dat enkelen zich mismoedig van ons afkeerden, terwijl zij zelf in hun eigen parti culiere gedragingen toch niet anders deden dan wij moesten doen. De onontbeerlijke band van vertrouwen tusschen U en onsdie in lange lange jaren van dagelijksch contact en verkeer zoo onverbreekbaar hecht scheen geworden, dreigt door die hou ding van sommigen Uwer in dezen snellen overgangstijd te verslappen of te breken. Dat mag niet, want daardoor zou een onschatbare geestelijke waarde voor heden en toekomst te loor kun nen gaan, tot onherstelbare schade van U zelf en van het katholieke volks deel in Nederland, waarvan gij deel uitmaakt. U en wij bevinden ons in een ont zagwekkende stroomversnelling, die. eenmaal moedig en beginselvast ge passeerd. zal leiden tot rustiger wate ren, welke gekanaliseerd zullen wor den door een nieuw ordeplan. W'eeet niet kleinmoedig en spring niet over boord in de kolkende golven uit ge brek aan vertrouwen in de kracht van de roeiers, waarop gij zooveel jaren hebt vertrouwd. De Katholieke Pers mag niet ondergaan, en kan en zal niet ondergaan, mits gij haar met be grip voor de tijdsomstandigheden trouw blijft. Wij zullen onzen plicht jegens U niet verzaken, doet gij het dan ook niet jegens ons. Een nieuwe tijd wacht en in dien nieuwen tijd zullen U en wij tezamen een schoone taak kunnen en moeten vervullen tot heil van Kerk, volk en land. In aansluiting bij een vorig bericht omtrent bet zenden van een missie naar Frankrijk, wel ke den terugkeer van gevluchte Nederlanders zal behartigen, kunnen wij nog het volgende mededeelen De burgemeester van Breda, de heer B. W. T. van Slobbe, heeft stappen gedaan bij het departement van Binnenlandsche Zaken, ten einde de revacuatie van de nog afwezige Bre danaars te bespoedigen. Als gevolg van het on derhoud werd het noodig geoordeeld, een Ne derlandsche missie te vormen, die de beharti ging van de belangen van alle nog niet-terug- gekeerde Nederlanders op zich neemt. Als voorzitter van deze missie werd de heer J. Meeus uit Breda aangewezen. Deze heeft zich onmiddellijk in verbinding gesteld met den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, mr. dr. Frederiks. De heer Meeus had vervolgens een onderhoud met den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart. Dit onderhoud heeft tengevolge gehad, dat de Rijkscommissaris, als bewijs van zijn groote welwillendheid ten opzichte van de Nederlandsche bevolking, onmiddellijk zijn volledige medewerking heeft toegezegd. Hierdoor zal de Nederlandsche missie over alle mogelijke faciliteiten en hulp tieschik- ken. Voorts zullen zich, in opdracht van den Rijks commissaris, twee hoofdofficieren van de Duit sche weermacht te Breda vervoegen, om met de Nederlandsche missie den tocht naar Frankrijk te aanvaarden. De N. S. V., welke sedert enkele weken in Bel gië en Frankrijk vertoeft, zal zich aldaar ook belasten met de voeding, het logies en het ver voer der Nederlandsche vluchtelingen. Door deze medewerking van den Rijkscommissaris Is de verwachting gewettigd, dat de terugkeer van alle Nederlandsche vluchtelingen zeer spoedig een feit zal zijn. In verband hiermede is het Nederlandsche gedeelte der commissie teruggebracht tot drie personen. De verder bestaande commissies zijn hierdoor ontbonden verklaard. TOKIO, 25 Juni (D.N.B.)Het keizerlijke hoofdkwartier maakt bekend, dat een deel van de In Zuid-China gestationneerde Ja pansche vlooteenheden naar Haiphong (Fransch Indo-China) gezonden wordt, om controle uit te oefenen op het goederenverkeer uit Fransch Joennan. WASHINGTON, 25 Juni. (D. N. B.) De minister van Buitenlandsche Zaken Cordell Huil heeft meegedeeld, dat de vroegere Amerikaansche Gezant in Kopenhagen, Atherson, den gezant Moffat die naar Ot tawa verplaatst is, als leider der Euro peesche afdeeling van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft opgevolgd. Atherson houdt den titel van gezant en wordt slechts voorloopig benoèmd. Voorts deelde Huil mede, dat de bij de Pooi- sche regeering geaccrdieerde Amerikaansche ambassadeur Biddle, die intusschen de Ame rikaansche Ambassade in Bordeaux geleid heeft, opdracht heeft gekregen zich terstond via Spanje naar den zetel der Poolsche regeering d.w.z. naar Londen te begeven. Inzake den Amerikaanschen ambassadeur te Parijs, Bullitt, zeide Huil nog geen besluit te hebben genomen. De verplaatsing van den am bassadeur Biddle beteekent echter geen ver breking der betrekkingen met de Fransche re geering. Huil bevestigde dat het personeel van de Amerikaansche ambassade in Bordeaux of bij eiken zetel der Fransche regeering zal blij ven, en dat de oudste ambtenaar de zaken der ambassade zal behartigen. TOKIO, 25 Juni (D.N.B.) De „Toiok Asahi Sjimboen" meldt, dat de Japansche regeering, in overleg met Frankrijk, heeft besloten, een commissie van veertig personen, waaronder zoo wel vertegenwoordigers van het leger als van het departement van Itiitenlandsche Zaken, naar Fransch Indo-China te zenden. De com missie staat onder leiding van een generaal- majoor met den titel van inspecteur-generaal. AAN DE SPAANSCH-FRANSCHE GRENS, 25 Juni (DN.B.) Volgens bericht enuit St. Jean de Luz zouden Zondag de overblijfselen van het Engelsche expedltieleger in Frankrijk naar Engeland zijn teruggebracht. Verder ver luidt, dat eenheden van het „Poolsche legioen" geweigerd hebben scheep te gaan om voor En geland verder te vechten. Hoek Lange Poten en Hofweg Het Huis met de gerenommeerde keuken OP VASTENDAGEN MAGERE SCHOTELS Aangename sfeer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1