Winkels en een café in Rotterdams binnenstad sT" iteenloopende I wegen Pluk geen Lindebloesem Provinciale bibliotheek te Middelburg Blijft de Groote Schouwburg behouden I Kerkelijk Leven DINSDAG 25 JUNI 1940 VERKOOP DOOR MIDDEL VAN AUTOMATEN Persoonlijk contact tusschen winkelier en kooper mag niet bestaan INLICHTINGEN OVER KRIJGSGEVANGENEN Aanvragen opnieuw indienen DE BRANDSTOFFEN- VOORZIENING Bepalingen voor den groothandel I DOOR A. HRUSCHKA POSTVERKEER MET DUITSCHLAND VERZEKERING VAN DE OPENBARE ORDE Begrafenis van luit.-kolonel S. O. Roosjen STAATSLOTERIJ HENGELKWESTIE Een belangrijke beslissing voor de binnenvisscherij Als een vonnis in kracht van gewijsde is E*n tweede vervolging kan dan ingesteld worden Zwijntjesjagers gepakt in Den Haag KOLONEL J. VEENBAAS Afgetreden als territoriaal bevelhebber KON. NED. LANDBOUW- COMITé VAARDIGHEIDSPROEVEN Coloradokevers gevonden Leeuwarder Noodbeurs Carolus Magnus Stille Omgang te Breda Plechtigheid vol devotie Processie gaat niet door Bedevaarten naar Dokkum ALLE DUIVEN MOETEN BINNEN BLIJVEN BAKKERIJ UITGEBRAND TE VIANEN Departement van Sociale Zaken UIT DE STAATSCOURANT Scheepvaartinspectie Directe belastingen Staatsloterij Zuivelinspectiedienst Rotterdam is op het oogenblik zonder schouwburgen en concertzalen, zoodat er Voorloopig geen gelegenheid bestaat voor tooneel-, opera- of muziekuitvoeringen ten zij men genoegen wil nemen met kleine huurzalen, die dan toch slechts het onpret tige karakter van een noodvoorziening dra gen. Weliswaar bevindt zich in de Nieuwe Beurs aan den Coolsingel een kleine concert- Zaal, doch ook deze verkeert vooralsnog in een stadium van langzame voltooiing. Rot terdam staat dus voor het probleem, hoe in het ontbrekende kan worden voorzien bin nen de perken der financieele mogelijkheden. Uit den kring van belanghebbenden is reeds het denkbeeld naar voren gebracht om van den nood een deugd te maken door zooveel mogelijk de nieuw te bouwen zalen in een enkel complex te vereenigen. Dit complex zou dan op een aan de bestemming waar dige plaats in het nieuwe stadsplan kunnen verrijzen. Een dergelijke combinatie zou tal Van voordeelen bieden, o.a. zou de exploita tie gunstiger worden, ook zou een aanzien lijk bedrag op de kosten van directie en per soneel, verwarming, verlichting enz. kunnen Worden bespaard. Dit denkbeeld heeft, zoo als wü vernamen, inderdaad de instem ming gevonden van ir. Witteveen, die er mo gelijkerwijs mee rekening zal houden bij het ontwerpen van het nieuwe stadsplan. Een speciaal voor dit doel opgericht comité heeft zich ermee belast om het idee ook in breeden kring ingang te doen vinden. Inmiddels vormt datgene, wat nog van den Rotterdamschen Grooten Schouwburg in de Aert van Nesstraat overeind staat, een flink kapitaal, dat onder geen beding mag worden torwaarloosd. Ook de fundeering is geheel in tact gebleven. Het gebouw is totaal uitgebrand, •baar de muren zijn vrij wel onverlet. De klas sieke gevel is eveneens ongeschonden gebleven. Ue overblijfselen mogen niet worden gesloopt, blaar dit beteekent uiteraard niet, dat reeds nu Zou zfjn besloten den schouwburg te herstellen. Toch bestaat er alle kans voor, aangezien de «osten voor resp. modemiseering en uitbrei ding, aanmerkelijk lager zouden zijn dan het bedrag, dat aan den bouw van een geheel nieu wen schouwburg zou moeten worden besteed. Feitelijk is in den Grooten Schouwburg slechts datgene aan den brand ten offer gevallen, wat mch had moeten verdwijnen als men tot ver nieuwing was overgegaan, afgezien van voor werpen, die bijzondere kunstwaarde bezaten, z'smede de décorfonds, waarvan het meeren- öeel door den brand verloren is gegaan. Slechts een décorpakhuis, dat afzonderlijk stond en van een dubbele branddeur was voorzien, is intact gebleven. Het is overigens niet zeer waarschijnlijk, dat de Aert van Nesstraat aan buitenissige plannen Zal worden opgeofferd. De straat is weliswaar Beheel uitgebrand, maar de fundeeringen van de huizen staan er nog en kunnen voor den heropbouw goede diensten bewijzen. Boven dien zal het feit, dat twee belangrijke gebouwen dog overeind staan van beslissenden invloed °P het bouwplan kunnen zijn: het hotel At lanta, waarvan het café-restaurant, het terras en de serre Donderdagmiddag j.l. zijn her opend en het St. Lucia Instituut, dat slechts Reringe schade heeft geleden en thans bijna Scheel weer is opgeknapt. Men mag dus wel verwachten, dat ir. Witt'e- Veen de Aert van Nesstraat zal laten loopen, Waar zü liep en dat hij ook rekening zal hou den met een eventueel herstel van den schouw burg, dat niet slechts om ideëele, maar vooral °ok om practische redenen aanbeveling ver dient. Daarbij komt nog, dat de Groote Schouw burg het laatste en eenige bouwwerk van be- toekenis is, dat de herinnering levendig zou kunnen houden aan het groote verleden van de Maasstad^ waarvan alle overige sporen zfjn hitgewischt! Voor het geval, dat de aandeelhouders van de n.V. Maatschappij „De Groote Schouwburg", door de omstandigheden genoodzaakt, tot li quidatie van de N.V. zouden besluiten, zou nog a'-tjjd de overheid naar beschermende hand boven den Rotterdamschen muzentempel kun- hen houden.... Intusschen accentueert de heropening van Atlanta een klemmend vraagstuk met betrekking tot de regeneratie van de bin nenstad. Op het oogenblik is er in de ge ruïneerde binnenstad wel weer verkeer toe gestaan, maar wie komen er? Alleen de genen die er iets te maken hebben of die hier moeten passeeren op hun tocht naar de gespaarde wijken. De flaneerende, slen terende menigte, die vroeger den Coolsin gel placht te bevolken, is verdwenen. De Zondagen alleen schijnen hierop een Uitzondering te maken. Heele huisgezinnen brengen dan hun slenterend bezoek aan wat vroeger de stad was, maar in vele van deze bezoeken moet men slechts een bevrediging van nieuwsgierigheid zien. Hoe zal het be zoek worden als eenmaal aan die nieuws gierigheid is voldaan? De vraag houdt voor Atlanta een levenskwestie in en voor deze inrichting waarlijk niet alleen. Immers van de 223 noodwinkels, wier bouw thans is aanbesteed komen er 48 op den Coosingel en 66 op den Goudschen singel d.w.z. te midden van de puinhoopen. Deze aantallen houden verband met de om standigheid, dat de noodwinkels in blokken van tos zullen worden gebouwd. Hun inrichting en hitvoering zullen heel eenvoudig zijn. De blok ken krijgen een frontbreedte van zesmaal vijf Ureter en een diepte van respectievelijk vijf en tien meter. Ze worden op een betonnen voet gemetseld met schoon gebikte oude steen. Deze wordt aan de buitenzijde met een nieuwe licht gele steen beklampt. De voorzijde bestaat uit een houten vakwerk met vrij kleine ruiten. Ook voor de winkeliers, die deze noodwinkels betrekken en die zich voor den duur van zes jaren verbinden, zal de vraag of hun bedrijven rendabel zullen zijn, afhangen van de mate, waarin het den Rotterdammer, maar meer nog de Rotterdamsche, gelukken zal zijn en haar oude liefde voor de binnenstad te herwinnen. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een zaak van P. J. L. L., winkelier te Leiden, dien de rechtbank te 's-Gravenhage, bij bevestiging van een vonnis van den Leidschen kantonrech ter, heeft veroordeeld tot 10.boete wegens het iemand bedienen in strijd met de Winkel sluitingswet. Hij had namelijk na sluitingstijd een broodje met pekelvleesch gereed gemaakt op bestelling en vervolgens het broodje in een automaat gedaan, waarna de klant het er weer uit haalde door middel van het inwerpen van een kwartje. In cassatie deed de winkelier een beroep op art. 3 der Winkelsluitingswet, dat bepaalt, dat de bepalingen dezer wet niet van toepassing zijn op verkoopsautomaten. De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat de omstandigheden, waaronder deze Verkoop is geschied, aan een beroep op genoemd artikel alle kracht ontnemen, omdat een redelijke en ook door de geschiedenis der wet gerechtvaar digde uitlegging van dat voorschrift mede brengt, dat het niet op eiken verkoop van wa ren, waarbij van het mechaniek van een ver koopautomaat gebruik wordt gemaakt, betrek king heeft, doch alleen op een gebruik van zoo danig instrument, waaruit dit wordt gebruikt overeenkomstig zijn bestemming om den ver- kooper geheel te vervangen, d.w.z. op een ge bruik, waarbij een persoonlijke aanraking tus schen verkooper en kooper achterwege blijft, de verkooper zich met de levering en betaling van het bepaalde door den kooper gewenschte artikel niet bemoeit, kortom zijn directe mede werking aan de sluiting en de uitvoering der koopovereenkomst door den automaat geheel overbodig wordt gemaakt. De Hooge Raad verwierp aldus het beroep. Nu de Nederlandsche krijgsgevangenen, die naar Duitschland waren overgebracht, vrijwel allen zijn teruggekeerd, neemt de leiding van het Algemeen Informatie-bureau aan, dat de groote meerderheid van de aanvragen om in lichtingen,op het bureau ontvangen, door den terugkeer van de gezochten als vervallen kar; worden beschouwd. Het zou voor het informa tie-bureau geen zin hebben, thans nog inlichtin gen in te winnen naar verblijfplaats en wei- stand van reeds teruggekeerden. Daarom verzoekt de leiding van het bureau hun, die thans nog in onzekerheid verkeeren over lot en verblijfplaats van Nederlandsche militairen, zich opnieuw1 te wenden tot het Algemeen Informatie-bureau, Lange Voorhout 7, Den Haag, ditmaal met een enkele briefkaart, waarop de vragers mededeelen, dat zij hun ver zoek om inlichtingen handhaven. De directeur van het Rijkskolenbureau heeft aan den groothandel in brandstoffen de vol gende circulaire gezonden: „Met ingang van 12 Juni 1940 is tot weder opzegging aan groothandelaren, in den zin van dc Brandstoffenbeschikking 1939 No. 1, van het verbod tot het verkoopen en afleveren van vaste brandstoffen wederom dispensatie ver leend, voorzoover betreft den verkoop en de aflevering van steenkolen, steenkoolbriketten, cokes, bruinkolen, bruinkoolbriketten en petro- leumcokes, op de hierna vermelde voorwaar den: 1. dat groothandelaren in de maand Juni 1940 aan binnenlandsche industrieele verbruikers en daarmee gelijk te stellen afnemers, zooals o.a ziekenhuizen, gestichten en alle instellingen van Rijk, provincie en gemeente, ook mdlen verkoop of aflevering plaats vindt via een han delaar of anderen groothandelaar, voorloopig niet meer vaste brandstoffen verkoonen of af leveren dan 1/3 van de door hen met deze af nemers voor levering in de maanden April tot en met Juni 1940 gecontracteerde hoeveelheid: 2. dat groothandelaren in het tijdvak van 1 Juni tot en met 30 September 1940 aan hun overige binnenlandsche afnemers voorloopig niet met vaste brandstoffen verkoopen of afleveren da 20 pet. van de door deze afnemers in de maanden April 1939 tot en met Maart 1940 van hen ontvangen hoeveelheid; 3. dat groothandelaren, indien en voorzoover 24 (Nadruk verboden) Dien nacht sliep geen van beiden. Richard Rad in het donker naar Lene's hand getast en Rield ze omkneld. Zoo lagen zij daar zwijgend, bakker, smartelijk opgewonden en doodmoe, on- °Phoudelijk hetzelfde denkende: „Wat zal er nu ton ons terecht komen?" Maar één ding stond toor beiden onwrikbaar vast: zij zouden hun arme moeder bij zich in huis nemen en alles öoen, wat in hun vermogen stond, om het lot tfer ongelukkige vrouw te verzachten. Zij dach- ton er zelfs niet aan, haar naar een gesticht to zenden, waar zij in elk opzicht te veel zou Rebben ontbeerd. De woning der Hardys was nu absoluut te klein. Er moest aan 'n grootere, maar ook goed- koopere worden gedacht. En er was een eter toéér aan tafel. Dit beteekende: óf hun inko- toen moest op de een of andere manier worden torgroot, of er moest nog spaarzamer worden Beleefd, en dat was bijna niet mogelijk. De zieke Rad een rolstoel noodig; de kosten van 't gast- Rttis moesten betaald worden, en ook de ver guizing zou geld kosten, Voor dit alles had Lene slechts de 500 kro nen van oom Bastiaan, welke zij tot dusverre niet had aangeroerd. Zij folterde zich de hersens om middelen tot verhooging van hun inkomen te vinden. Mcér lessen geven? Met de meubels van mevrouw Pastor een nog al ruime woning inrichten en kamers verhuren? Studenten in den kost ne men? Allemaal dingen, welke niet veel kans van slagen boden, tijd vroegen en risico meebrach ten. Met de veertig kronen pensioen van moe der deze had met naaiwerk ten naastebij haar brood verdiend was ook niet veel aan te vangen. Neen, Helene zag geen uitkomst. Richard óók niet Toen zij 's morgens bleek en neerslachtig aan het ontbijt tegenover elkander zaten, zei Hardy plotseling: Ik moet met Delareine spreken. Hij heeft vroeger laten doorschemeren, dat, er voor mij kans bestond om een aandeel in de zaak te krijgen. Maar ik zou al zeer tevreden zijn als hij mijn salaris een beetje verhoogde. Lene glimlachte droef. Doe het, Richard, ofschoon.... Zij lazen elkaar in de oogen, dat ze geen van oeiden hoop hadden. Had Delareine iets van dien aard willen doen dan zou hij 't reeds vroeger uit eigen beweging gedaan hebben, want na het ongeluk had hij dikwijls en met vriendelijke belangstelling naar mevrouw Pastor geïnformeerd. Doch er waren nu reeds veertien dagen verloopen en hij had zulks door mij noodzakelijk wordt geacht, bii voorrang leveren aan door rnij aan te wijzen af nemers; 4. dat groothandelaren vanaf heden tot en met 30 September 1940 tot nader order geen verplichtingen aangaan tot het verkoopen of aflveren van vaste brandstoffen na 30 Sept. 1940 en in elke overeenkomst tot het verkoo pen of afleveren van vaste brandstoffen, welke na heden wordt afgesloten, de bepaling doen opnemen, dat de overeenkomst geheel of ge deeltelijk kan worden geannuleerd, indien het Rijkskolenbureau daartoe aanwijzing geeft; 5. dat groothandelaren de hoeveelheid vaste brandstoffen, welke in iedere maand beschik baar komt, inclusief de op den eersten der maand aanwezige voorraden, verminderd met de voor de onder le en 2e genoemde afnemers bestemde kwanta, slechts verkoopen of af leveren aan door mij aan te wijzen afnemers: 6. dat aan door mij aan te wijzen instanties of personen desgevraagd inzage wordt gegeveD van alle bescheiden en toegang wordt verleend tot alle plaatsen, voor zoover deze instanties of personen zulks voor de goede uitvoering van hun controleerende taak noodig oordeelen. De vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland schrijft: Met deze heerlijke zonnige dagen beginnen de lindeboomen wat vroeger te bloeien dan ge woonlijk en binnen enkele dagen kan men over al in de steden en op het platteland de heerlijk geurende lindebloesem al van verre ruiken, vooral in de avond- en morgenuren. Gewoonlijk denkt het publiek er niet aan om die linden van hun bloemenschat te berooven, doch nu de thee gerantsoeneerd wordt, heeft men minder oog voor die geurende bloemen schat, dan wel een zucht om het tekort aan thee te willen aanvullen met lindebloesem. Hierdoor worden de bijen beroofd van haar voornaamste kans om zomerhoning te verga ren. De bijenteelt is van zeer groot algemeen nut en het noodeloos vernietigen van bijenvoedsel kan tot gevolg hebben, dat de bijenvolken zich niet staande kunnen houden, afgezien nog van het feit, dat een zeer groot aantal kilogrammen honing verloren gaat. Aangezien thans alle Nederlandsche krijgs gevangenen in Duitschland zijn ontslagen, zul len de Nederlandsche posterijen geen postzen- óingen voor krijgsgevangenen in Duitschland meer in ontvangst nemen. Reeds aangeboden poststukken zullen naar den afzender worden teruggezonden. De verzending van couranten naar Duitsch land is weer mogelijk. De bladen kunnen als drukwerk worden gefrankeerd. De secretarissen-generaal van de departemen ten van Justitie en van Binnenlandsche Za ken hebben -♦ zocals gemeld ter verzekering van de openbare orde in Nederland een ver ordening vastgesteld, dat de bepaling van ar tikel 435 a van het Wetboek van Strafrecht slechts van toepassing is, indien de bevoegde procureur-generaal, fungeerend directeur van politie, een verbod in den geest van dit artikel uitvaardigt. Ter verduidelijking valt nog mede te deelen, dat artikel 435 a het 'uniformverbod betreft. Maandagmiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijk overschot van den luit.-kolonel der infanterie S. O. Roosjen, commandant van het regiment grenadiers, ter aarde besteld. Vele officieren en oud-officieren gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun medeleven. O.a. was aanwezig een deputatie van het regi ment grenadiers en jagers, bestaande uit luit.- kolonel H. D. Scherpenhuyzen, majoor W. An- theunissen en kapitein-adjudant B. J. H. van Roosmalen, alsmede een deputatie van de ón derofficieren van het regiment, bestaande uit adj. ond.off. A. W. H. Kneifer, muz. serg. maj. tit. Schouten en sergeant Luivenaar. Voorts waren aanwezig de gen.-majoors W. F. A. Hackstroh, inspecteur der infanterie, J. L. M. van den Brandhof, en T. de Goejen; na mens den garnizoenscommandant van 's-Gra venhage de kapitein plaatselijk adjudant E. C. C. W. L. baron van Heeckeren van Branden burg en vele anderen. Bij de aankomst van den stoet bij de aula speelde de Kon. Militaire Kapel onder leiding van kapitein dr. C. L. Walther Boer den treur- marsch van Chopin. In de aula, waar de kist met het stoffelijk overschot stond opgebaard, gedekt door de Nederlandsche vlag en vele bloemstukken, bracht de commandant der eer ste divisie, kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskerck, een laatsten groet aan den over ledene, namens zijn wapenmakkers. Ook dr. L. D. Terlaak Poot, reserve-veldpre diker, voerde het woord, waarna een broer van den overledene, mr. A. B. Roosjen, allen dankte voor de bewijzen van belangstelling. Toen de stoet zich van de aula naar de groeve begaf, speelde de Kon. Mil. Kapel den treur- marsch van Beethoven en bij het dalen van de kist in de groeve het Wilhelmus. Nadat dr. Terlaak Poot een gebed had uitgesproken, speelde de kapel nog „Wenn ich einmal soil scheiden". niets gezegd. Och, hij had zelf zooveel geld noo dig de zaak bracht voor hem nooit genoeg op. Toen de jonge vrouw alleen was en haar huis houden in orde had gebracht, zette zij zich neer, om eindelijk weer eens breedvoerig aan oom Bastiaan te schrijven. Zij voelde er be hoefte aan, bij den ouden man, die in alles, wat haar en de haren betrof, zooveel belang stelde, haar overkropt gemoed uit te storten. Sinds 't ongeluk had zij hem slechts een paar maal door eenige regels op de hoogte kunnen houden. Zij had een minuut of tien geschreven, toen de kleine Grete haar kwam opzoeken. Kijk eens, moeder, riep ze, wat vrouw Lenke voor mij heeft meegebracht! Hebt u wel ooit zooveel kippetjes, ganzen, groote en kleine varkens «n koeien bijeen gezien? Zoo sprekend legde de kleine een bont ge kleurde prent op Lene's schoot. Vrouw Lenke was de werkvrouw, die iederen morgen twee uren kwam helpen. „Ook een uitgave, die we ons voortaan niet meer kunnen permitteeren," dacht Helene. Zij liet werktuiglijk den blik rusten op de prent: een hoeve, met allerlei vee en gevogelte; een boerenmeid, die voer strooide voor de kippen ganzen, eenden en kalkoenen; wouden en ber gen als achtergrond: een landelijke idylle van de eenvoudigste soort. Helene's oogen werden vochtig. De kunstelooze prent herinnerde aan den „Meerhof," aan den overgelukkigen tijd, welken zij daar had gesle ten... Toen op 17 Mei te Middelburg de hevige brand tengevolge van het bombardement uit brak, is o.a. de Hoofdstraat, de Lange Delft, grootendeels verwoest, waarbij ook de Provin ciale Bibliotheek met zijn duizenden boekwer ken in vlammen opging. Aanvankelijk hoopte men, dat de boeken, welke in den kelder waren geborgen, behouden waren. Enkele dagen later bleek echter, dat het vuur ook in den kelder woedde en men moest dezen toen onder water zetten. Men haalde, nadat het water was weg gepompt, de boeken uit den kelder, doch vele waren danig beschadigd. Men heeft thans de beschikking over de zolders van het nieuwe ge bouw van de Provinciale Zeeuwsche Electrfci- teits-Mij. Men zal de boeken hier voorzichtig drogen en daarna, catalogiseeren, zoodat men hoopt, dat een belangrijk deel van de specifiek Zeeuwsche verzameling behouden is gebleven. Naar wij vernemen, zal de volgende Staats loterij, de 484e, op de gewone wijze worden ge houden. De datum van den verkoop is vastgesteld op 18 Juli, terwijl de eerste trekking Op 5 Augustus zal plaats hebben. Ook deze loterij zal, evenals de thans loopen- de, worden vernummerd. De Hooge Raad heeft in een voor hengelaars belangrijke kwestie arrest gewezen. Reeds jaren was de vraag, of de hengel een vischtuig is met één haak dan wel dat een dus danig vischtuig ook meer dan één haak mag bevatten, een twistvraag, welke verscheidene rechtscolleges hebben getracht op te lossen. De Rotterdamsche rechtbank noemde den door spieringvisschers gebezigden boompater noster een reep (genoemd in het Visscherij- reglement). De rechtbank te Amsterdam kwali ficeerde dezen paternoster als een verboden vischtuig krachtens het Visscherijreglement. Via den 'kantonrechter en de rechtbank te Dordrecht bracht het Centraal Nederlandsch Hengelaarsverbond de zaak voor den Hoogen Raad. Daar de Dordtsche rechtbank het vischtuig als hengel had gekwalificeerd en de Hooge Raad het tegen dit vonnis ingestelde cassatie-beroep thans verwierp, staat vast, dat meer dan één haak aan een hengel dat vischtuig het karakter van „hengel" niet ontneemt. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch had in Hooger Beroep mej. W. de J. wegens diefstal tot een gevangeisstraf veroordeeld. De raadsman had betoogd, dat de Officier van Justitie niet ontvankelijk moest worden ver klaard, omdat verdachte reeds eer door de recht bank te Maastricht van hetzelfde materieele feit was vrijgesproken. Dit vonnis was echter nog niet in kracht van gewijsde gegaan en op dezen grond is het Hof dit verweer voorbijge gaan. Tegen dit arrest was cassatie aangeteekend. In deze zaak heeft de Hooge Raad thans ar rest gewezen, daarbij de volgende vraag be antwoordende Kan ter zake van een feit, welke berechting bij den strafrechter aanhangig is, doch nog niet tot een in kracht van gewijsde gegaan vonnis heeft geleid, een tweede vervolging worden in gesteld? Deze vraag heeft de Hooge Raad bevestigend beantwoord. Nu het Hof vaststelde aldus het arrest dat het vrijsprekend vonnis tijdens de behande ling van de tweede zaak nog niet in kracht van gewijsde was gegaan, kan een beroep op artikel 68 van het Wetboek van Strafrecht niet slagen. De Haagsche politie heeft in de afgeloopen dagen wederom eenige successen geboekt in den strijd tegen de rijwieldieven, die den laatsten tijd weer zooveel activiteit ontwikkelen. Vorige week werd in de Vlamingstraat een rijwiel gestolen, in verband waarmede thans is aangehouden de 28-jarige los werkman J. B. Deze had het rijwiel uit elkaar genomen en eenige onderdeelen opnieuw laten moffelen. De controle op de opkoopers verschafte de politie de noodige aanwijzingen. Een tweede aanhouding betrof den 40-jarigen koopman M. v. d. L.. die twee door hem gestolen rijwielen aan een opkooper had verkocht. Tenslotte werden nog twee personen gear resteerd, n.l. de 21-jarige rijwielhersteller J. B. en de 23-jarige los werkman E. V. R. Dit stund in verband met den diefstal van twee rijwielen in de binnenstad in den loop van de vorige week. Een der bestolenen zag een fiets, welke merk waardig veel geleek op zijn gestolen eigendom, bij een rijwielzaak te 's Gravenhage. De hande laar bleek deze geheel te goeder trouw te heb ben gekocht van J. B., die deze weer had over genomen van E. V. R. Deze laatste is een beken de van de politie; o.a. werd reeds eenige malen Moeder, vroeg kleine Grete met klagend stemmetje, waarom hebben wij geen kippetjes en geen weide, om er op te spelen? Waarom gaat u altijd met ons naar 't park, waar het zoo vervelend is en wij zelfs niet op het gras mogen loopen. Helene keek de kleine aan; zij vergat te ant woorden, want plotseling schoot er, als een pijl. een gedachte door haar hoofd Als dat mogelijk was!Dat zij er niet eer der aan had gedacht! 't Was eigenlijk een droom, waarmede zij dikwijls in stille uren had gespeeld. Natuurlijk eerst voor latere jaren wanneer ze op leeftijd kwamen en het konden doen voor hun plezier, om uit te rusten Doch nu was er geen sprake varurust, maar van onverdroten, productieven arbeid. Ga nu. kindje, zei Lene tot haar dochter tje. Ga naar vrouw Lenke. Laat me alléén. Ik moet nadenken over iets. Teleurgesteld sloop Grete de kamer uit. Zij was niet gewoon, door haar moedertje zoo af gescheept te worden! Helene liet 't hoofd op de hand rusten en sloot de oogen. Allengs werd haar betrokken gezicht opge ruimder. Ja, zóó zou 't misschien kunnen gaan! Zeker, 't was een risico, maar geen risico waar bij men al te veel kon verliezen; en met een beetje geluk zouden zij zelfs aardig voorui' kunnen komen Een uur later ging zij voort met haar briel aan oom Bastiaan. Hij moest het eerst van allen op de hoogte van haar plan worden gebracht al was 't maar opdat hij zich niet al te bezorgd proces-verbaal tegen hem opgemaakt, terwijl hij reeds voorwaardelijk werd gestraft voor diefstal met braak. Het bleek, dat J. B. de onderdeelen van de rijwielen verwisselde, waarna hij de om gebouwde fietsen overlakte. Bij huiszoeking werd bij den rijwielhersteller in een potkachel een doosje met slagnummers gevonden, welke hij vermoedelijk gebruikte voor het aanbrengen van nieuwe nummers op de gestolen rijwielen. Kolonel J. Veenbaas, territoriaal bevelhebber in Groningen, Friesland en Drente heeft Maan dagmiddag als zoodanig zijn functie neergelegd. In verband met het opheffen van dit ambt, heeft het bestuur van de Groninger Gemeen schap afscheid van den kolonel genomen. Dit afscheid vond plaats in het provinciehuis. De Commissaris der Koningin in Groningen, mr. J. Linthorst Homan sprak kolonel Veen baas in hartelijke bewoordingen toe en dankte hem voor alles wat hij voor de bevolking der provincie Groningen heeft gedaan. Diep onder den indruk dankte kolonel Veen baas in het kort voor de hem gebrachte hulde. Onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes, uit Ulrum, is de maandelijksche verga dering der eerste afdeeling van bovengenoemd comité te 's Gravenhage gehouden. In de plaats van wijlen den heer P. Stapel Czn. werd voorgedragen voor het lidmaatschap van de pachtcommissie voor de Wieringermeer de heer Joh. de Veer, te Schagen. Naar aanleiding van een verzoek van nu wij len den directeur van het Instituut voor plan tenveredeling, een bijdrage te willen verleenen in de kosten van de Peulvruchten- en studie combinatie, werd besloten daaraan te voldoen Genoemde instelling beoogt het verbeteren van de cultuur en den afzet vah peulvruchten, met alle middelen van onderzoek en voorlich ting en samenwerking met belanghebbenden en ónderzoekers. Een der aangesloten organisaties drukte er haar teleurstelling over uit, dat er van een sub- sidieering van nieuwe lagere land- of tuinbouw scholen voor het jaar 1940 niets zal komen, om dat het tengevolge van den oorlog niet moge lijk zou zijn gebouwen voor nieuwe scholen te stichten; Besloten werd deze aangelegenheid te bevoeg- der plaatse in bespreking te brengen. Richtlijnen werden besproken, welke zouden moeten worden in acht genomen, indien tot het inkrimpen van den rundveestapel zou moeten worden overgegaan. Opnieuw waren klachten vernomen omtrent te lage overneemprijzen voor varkens. Opge merkt werd, dat de varkenshouders hun bedrijf moeten inkrimpen, zoodat zij een deel van hun productiemiddelen moeten afstaan en een loo- nende prijs dus te meer gerechtvaardigd is. Aangezien verhooging van de prijzen van het varkensvleesch niet is toegestaan, werd de vraag gesteld, of het niet mogelijk zou zijn, door een verkleining van de marge tusschen de prij zen van het ruwe en het bewerkte artikel aen varkenshouders tegemoet te komen. Een en an der zou opnieuw te bevoegder plaatse aan de orde worden gesteld. De vergadering sprak den wensch uit, dat aan tractorhouders het hun toegewezen kwantum petroleum in eens worde geleverd, opdat zij er in hun bedrijf naar goeddunken mee kunnen handelen. In verband met de plaats gehad hebbende buitengewone gebeurtenissen heeft het bestuur van het Nederlandsch Olympisch comité in afwijking van de ten aanzien van de vaardig- li eidsproe ven bestaande bepalingen besloten om: le. de gelegenheid tot het afleggen der proeven voor hen, die ingeschreven zijn in het tijdvak AZ, I Juli 193930 Juni 1940, nader open te stellen tot 1 September as., 2e. hen, die ingeschreven zijn in het tijd- -ak BA, 1 Januari31 December 1940, en die aan de proeven zullen voldoen vóór 1 Septem ber a.s„ te beschouwen als te zijn geslaagd in de eerste helft van genoemd tijdvak. Dit is dus een tegemoetkoming uitsluitend tegenover hen, die door bovenbedoelde gebeur tenissen geen gevolg hebben kunnen geven aan hun voornemen, de proeven vóór 1 puli af te leggen. Te Zeelst, nabij Eindhoven, werden in een aardappelveld, twee coloradokevers gevonden. In navolging van andere steden heeft ook Leeuwarden zijn noodbeurs gekregen, welke door den burgemeester als eere-voorzitter werd ge opend. Deze eerste proef mag geslaagd heeten; de beschikbare ruimte bleek zelfs te klein, zoodat velen moesten worden teleurgesteld. De 125 standhouders maakten een omzet van ongeveer f175.000. De senaat van het Nijmeegsch studentencorps „Carolus Magnus" is voor het corpsjaar 1940— 1941 als volgt samengesteld: mr. J. L. M. Th. Cals, praeses; H. W. M. Daalderop, vice-praeses; J. J. van Wessem, abactis I; mej. M. L. N. A. Kortenhorst, abactis Ila; T. N. J. A. van Rijn, qaestor. over haar zou maken. En terwijl zij schreef, werd alies nog lichter voor haar, zoodat ze eindelijk bijna geen moeilijkheden meer zag. Toen Richard 's avonds thuis kwam, bleef hij in de gang verwonderd staan luisteren. Was dat niet de stem van Lene, die luid en vroolijk zong: „In 't woud en op de heide?" Zij zong? Helaas! Hij moest haar weer terug werpen in de droeve stemming, waaraan haar dappere jeugd voor een oogenblik ontsnapt scheen te zijn. Wel, wat heeft Delareine gezegd? Dat hij niets kan doen. Althans voor het oogenblik. Hij wil in het najaar naar Londen, waar een veiling van zeldzame oude houtsneden en koperertsen plaats heeft. Voor die dingen hebben wij te Weenen een aantal klanten. De lareine wil de heele verzameling koopen en ze dan stuksgewijze aan den man brengen. Daar mee, gelooft hij, is een kapitaal te verdienen. En dan misschien Lene scheen heelemaal niet teleurgesteld te zijn. Weet je, viel zij haar man in de rede. daar zuilen we liever niet op wachten. Ik heb vandaag nog eens goed nagedacht en ben tot de conclusie gekomen, dat men in veruit de meeste gevallen beter doet, iet op vreemde hulp, maar op eigen kracht te steunen. Hardy begreep er niets meer van. Heb je een uitweg gevonden?, vróeg hij on- geloovig. Zij vloog Richard om den hals en kuste hem Evenals ieder jaar is Zondag te Breda de Stille Omgang gehouden ter eere van het H. Sacrament van den Nieywervaert. Tot in tentie van dezen omgang had Z. H. Exc. de Bisschop van Breda gesteld: het verkrijgen van den wereldvrede. Reeds bij het aanbreken van den dag trok ken duizenden, ook uit den verren omtrek, naar de hoofdstad der Baronie, om de H. Mis bij te wonen en daarna uit de kathedraal den bedetocht te beginnen. Vele duizenden trok ken biddend door de straten der stad en onder hen viel de zeer groote deelname op van de jeugd-organisaties, ook uit de omliggende plaatsen. In tegenstelling met andere jaren trok dit jaar geen tweede omgang uit om negen uur. Des avonds om zeven uur heeft in de rijk versierde kathedrale kerk van de H. Barbara Z. H. Exc. mgr. P. Hopmans een plechtig Lof gecelebreerd. Onder de aanwezigen was burge meester Van Slobbe in ambtsgewaad met zijn echtgenoote, mr. Ph. van Woensel, gemeente secretaris, wethouder E. L. H. M. van Mierlo, alle geestelijken der stad, vertegenwoordigin gen van alle religieuze orden en congregaties van alle katholieke geestelijke, sociale en jeugd - vereenigingen met haar vaandels. Deken Baeten, uit Ginneken, hield de predi katie. De Delftsche processie naar Den Briel zal dit jaar door de omstandigheden geen doorgang vinden. Sinds 1868, in welk jaar voor de eerste maal in processie naar Den Briel werd getrok- xen, is het thans de tweede keer, dat men de bedevaartplaats niet zal bezoeken. De 22ste Friesche Fietsbedevaart naar Dok kum zal dit jaar worden gehouden op Zondag 14 Juli. Het bestuur van de Vereeniging Friesche Voetbedevaart heeft besloten dit jaar deze bede vaart niet te laten doorgaan. De commissie voor de gezamenlijke postdui- venhouders in Nederland maakt bekend, dat het van heden af verboden is alle soorten dui ven, dus ook sierduiven, uit te laten vliegen. Alle soorten van duiven moeten dus van heden af worden vastgehouden, geringd of ongeringd. De commissie maakt voor de laatste maal de postduivenhouders opmerkzaam, dat het ver plichtend is haar een opgave te doen toekomen van de op hun hok aanwezige postduiven. Op gaven van de jaartallen en ringnummers, uit sluitend aan het secretariaat, den heer Joh. Homstra, Prinsengracht 407 te Amsterdam. Binnenkort zal met de controle worden begon nen. De hoklijst moet dan aanwezig zijn. Maandagochtend om half zeven is te Vianen brand ontstaan in de bakkerij van den heer A. W. Wingelaar aan de Walsmand. Het vuur ont stond in een hoeveelheid spaanders, welke op den even te drogen lagen, en breidde zich zeer snel uit. De brandweer wist te voorkomen, dat de brand oversloeg naar het woonhuis en had na een half uur het vuur bedwongen. De bakkerij brandde geheel uit. In het nieuwe K.L.M.-gebouw aan den Raam- weg te 's-Gravenhage, dat voor zijn eigenlijke bestemming thans niet behoeft te worden ge bruikt, is thans ondergebracht het departement van Sociale Zaken. Tot nog toe was dit gevestigd aan het Be- zuidenhout no. 30. Met 1 Juli is aan den expert bij de scheep vaartinspectie F. Berkhout Vlissingen als standplaats aangewezen. De inspecteur der directe belastingen enz., C. C. Pouleijn, is verplaatst van de directie der directe belastingen enz. te 's-Hertogenbosch naar de directie dier middelen te Breda. Verplaatst zijn de collectrices der Staatslote rij: mevr. A. A. Kunst wed. H. Doornveld van Rotterdam naar Amersfoort, mej. Th. M. C. Melchers van Rotterdam naar Haarlem en me vrouw A. de Kat wed. L. J. van den Steenho ven van Rotterdam naar Leiden. Den rjjkszuivelvisiteur J. Weenink, die met 1 Aug. 1940 belast is met de leiding der werk zaamheden van den rijkszuivelinspectiedienst in den ambtskring Zwolle, is met ingang van dien datum in plaats van Zwolle Deventer als stand plaats aangewezen. zoo onstuimig als in de eerste weken van hun huwelijk. Een prachtigen! O, Richard, 't kan niet misloopen! 't Is zoo eenvoudig! En wij zullen ons zoo onuitsprekelijk gelukkig gevoelen, wij allen: jij, moeder, de kinderen en ik! Maar eet nu eerst. Ik heb de kinderen al te bed ge bracht, opdat we ongestoord zouden kunnen praten. Zij zaten weer in de keuken, bij het open venster, achter de geraniums en fuchsia's. Har dy at behoorlijk, maar Lene dacht niet aan eten. Daarentegen sprak zij onophoudelijk en legde Richard haar plan tot in de kleinste bij zonderheden bloot. Dat plan was heel eenvoudig. Zij zouden in den omtrek van Weenen. bijvoorbeeld te Hüt- teldorf of te Kurling, waar de huishuren nog redelijk waren, een bescheiden woning met tuin en een bijbehoorend stuk weidegrond huren. In den beginne zouden ze enkel gevogelte kwee ken: slachtkippen en eieren brengen veel geld op! Richard zou wel een stalletje voor 'n geit timmeren. De tuin zou natuurlijk overvloed van groenten voor 't huishouden opleveren mis schien zelfs zóóveel, dat men er geld van kon maken. Maar natuurlijk in den beginne alles in 't klein, op bescheiden voetWat'de woning betreft een eenvoudig boerenhuisje was vol doende, en dat kon men zeker goedkoop hu ren... (Wordt vervolge

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 3