Duitsche troepen opgerukt tot aan de lijn Royan-Angoulêmes Haarlem, 25 Juni Luchtaanvallen op Italiaansche steden Dag van nationalen rouw in Frankrijk 2abe&dag. 29 Juni tBHo&npjesdag. ikxcx&t Uit het land van GROEIEN DAAL De kerkhof-uit breiding STADSNIEUWS MARKIEZEN Midden-Engeland werd gebombardeerd I Londen brak nog niet met Pétain DINSDAG 25 JUNi 1940 Zevende zomerconcert Wie helpt mee? BEVERWIJK Plechtige eerste H. Mis ROLLUIKEN Haarl. Jaloezieënfabriek Duitsch legerbericht: VELSEN IJMUIDEN JUBILEUM JOH. BAKKER Italiaansch legerbericht: Strijd tegen Engeland wordt voortgezet AGENDA MARKTEN PRAKTIJK-EXAMENS 40-,JARIG JUBILEUM TECLIN. MIJ. HERINGA EN WUTHRICH HERDENKINGS PLECHTIGHEID Soliste: Lily van Spengen, piano HET ZWEMFEEST VAN H.V.G.B. Dringende oproep tot de volwassenen UIT DEN OMTREK MAAILAND EN ETGROEN BURGEMEESTER SCHOL- TENS HERSTELD HEEMSTEDE Les Bains werd ingenomen Werkloosheid wederom iets verminderd Sluitingsuur van de kapperszaken Raadsvacature A. J. v. Leusen Afgevaardigden bijeen BURGERLIJKE STAND Bioscopen 26 Juni Bioscopen Apotheekdiensten Diplomatieke betrekkingen blijven gehandhaafd Duitsche werkkrachten in Brazilië ontslagen HONKBAL SchotenH.G.K. Het 43e Praktijk-Examen in Boekhouden, Handelscorrespondentie en Stenografie, afgeno men vanwege de Vereeniging „Het Nederland- Sche Handels-Instituut" zal gehouden worden °P 29, 30 en 31 Julf 1940 in de plaatsen in het Prospectus genoemd. Ook zullen op die data borden afgenomen de Leeraars-Examens in Handelscorrespondentie en Stenografie, alsmede de examens Privaat-Docent Boekhouden (Vak- I 'eeraar)Fabrieks-Boekhouden, Hoofdcorrespon dent, Rekening-Courant-Boekhouden en Voor- i bereidend Praktijk-Examen in Talen en Boek houden. Het prospectus is gratis verkrijgbaar bij de bekende boekhandelaren en aan het secre tariaat te Haarlem, Kleverparkweg 142. De in- I schrijving voor alle examens is geopend tot en met den lOen Juli 1940. Vandaag vierde de Technische Maat schappij Heringa en Wuthrich op intieme wijze haar veertigjarig jubileum. Wegens de tijdsomstandigheden moest een feestelijke herdenking achterwege blijven. Hedenmorgen werden de directeuren, de hee- j fen J. A. Heringa en A. H. M. H. Trousselot, door twee commissarissen en het personeel in het versierde kantoorgebouw ontvangen. De heer J. Broodman, leider der afdeeling Centrale Verwarming, die namens het personeel het woord voerde, herdacht wijlen dr. P. M. Heringa, den oprichter van de zaak. Verder me moreerde spreker de belangrijke uitbreiding die de zaak in den loop der jaren had ondergaan. Hij sprak hartelijke woorden van dank tot de direc teuren voor hun eminent inzicht, de goede Stuwkracht en de uitstekende samenwerking, die altijd tusschen de directie en het personeel heeft bestaan. Spreker bood namens het personeel een teekening aan van het herdenkingsmonument, dat ontworpen is door prof. ir. H. T. Zwiers. Hierna nam de heer C. A. van Thiel, leider der afdeeling Electr., het woord en herinnerde aan 't bestaan van de eerste blokcentrale. welke destijds was opgericht door wijlen dr. P. M. He ringa. Verder feliciteerde hij den heer J. A. Heringa, die veertig jaar geleden de firma Heringa en Wuthrich oprichtte en dankte hem voor alles Wat hij voor de zaak en het personeel had ge daan. Ook werd nog het woord gevoerd door enkele chef-monteurs en tot slot dankte de heer J. A. Heringa voor de cadeaux, en nadat hij het ont staan van de firma had geschetst, sprak hij «en welgemeend dankwoord tot al zijn mede werkers. De firma Heringa en Wuthrich ontving op dezen feestdag vele bloemstukken en telegram men van vrienden en zakenrelaties. Tegen een Uur was de feestelijke bijeenkomst in het kan toorgebouw aan den Zijlweg beëindigd. Op Donderdag 27 Juni, des namiddags om 3 Uur zal in dé kerk van H. Maria Onbevlekte Ontvangenis, Korte Zijlweg 7, Overveen, een herdenkingsplechtigheid worden gehouden voor 6e gesneuvelden. Den volgenden dag, Vrijdag 28 Juni, om 0 Uur zal een Plechtige H. Mis van Requiem op gedragen worden, speciaal voor de gevallen mi litairen van het 3e Regiment Huzaren. Militai ren, uit Overveen en omgeving, geeft aan dezen oproep gehoor. Van Torelli den Italiaanschen componist uit 6e 17e eeuw over Bach (Joh. Chr.) en Schu mann naar Ravi, den in 1937 gestorven Fran- ®chen componist, is een lange weg. We hebben dien gisteren, onder de directie van Toon Verhey, met de H.O.V. afgelegd, en We moeten bekennen, de sprongen van ongeveer ®en halve eeuw. en van de eene school en het eene genre naar het andere, viel niet eens zoo bijzonder op. Voor een groot deel was de geacheveerde uit voering, welke Verhey met zijn musici van de gekozen werken wist te geven, hiervan wel de oorzaak. Want zooals hij bijvoorbeeld in het 2eer mooie Concerto Grosso (op. 8) van Torelli het strijkensemble aanvoerde, en zooals in het Hiano-concert in Es van J. Chr. Bach, en na de Pauze in het Piano-concert van Rob. Schumann of in de Valses Nobles et sentimentales van Ra- Vel werd gemusiceerd, was van zoo groot raffi- hement, dat men het stijl-verschil vergat, om aUeen te letten op den schoonen klank en de öiep-muzikale voordracht. Het Concerto Grosso van Torelli was een ju weeltje uit de Italiaansche school, vol fijne Schakeeringen, vol spanning, van klaren bouw Oh vorm, rustig van stijl en gelijkmatig van be werking, zonder het vaak al te virtuoze karak ter van de werken van den tijdgenoot Vivaldi. Gijs Beths en L. A. de Graaff vertolkten zeer fraai de obligate concertino-partij van de eerste de twee violen. De alt-vioolpartij bleek To- Velli in dit werk te hebben uitgeschakeld. Het taaiste effect maakte wel het in C-kl. t. ge schreven Largo, en de zeer dramatische inzet Van enkele maten in het Grave-tempo. Veel en Welverdiend succes werd het deel der vertolkers. Hoe frisch en opgewekt is het Piano-concert van Joh. Chr. Bach, in Es. Bachs jongste zoon, 6ie zoo bijzondere kwaliteiten bezat als compo- hist, vol fantasie en bekoorlijkheid. We kunnen hiet zeggen, dat de soliste van dezen avond, fhcj. Lily van Spengen. erg gelukkig was met "e vertolking ervan. Het bleef, ondanks een Veelal goede techniek, alles wat bleek van kleur, bet miste pittigheid, en uit het Andante wist zij hiet de dramatiek te halen, die er in zit, en die Toon Verhey met zijn ensemble daarentegen Wei tot gelding bracht, zoodat dit mooie werk tenslotte als geheel toch zeer in den smaak kon Vallen. De pianiste had overigens wel een zware taak. dezen avond, daar zij na de pauze ook nog bet Piano-concert in a kl. terts van Rob. Schu mann te vertolken had. Hier wist zij wat meer Warmte, wat meer kleur-verschil, wat sterker bvnamick te leggen in haar spel. al misten we b'pr en daar nog bepaald onontbeerlijke ruba- f°'s en stuwingen. Het dichterlijke element wist zij echter met baar echt vrouwelijken aanslag uitstekend te benaderen, en zoo bereikte zij ook in het Inter mezzo (Andante Grazioso) in samenspel met bet uitstekend begeleidende en reageerende or- best wel de schoonste momenten van den avond, momenten van gevoelige muzikaliteit, kunstzin- b'ge verfijning en poëtische charme. Als dank veei applaus ook voor dirigent en orkest veel bloemen. De we zouden zeggen -- over-gecultiveerde ^"ri»k van Ravels Valse nobles et sentimen- gaf Toon Verhey met het ensemble weer 'h een zeer kunstzinnige, teer en broos gehou- cn stemming. Zulk een verklanking vereischt v?n het geheele orkest algeheele overgave, zoo- WC technische als zuiver muzikaal, en dat Toon Verhey dit met het orkest weet te be reiken, mag hem ongetwijfeld als een zeer bijzondere verdienste worden aangerekend Waarvoor we hem van hier nog lof en dank zeggen. Door de onbegrijpelijke voortduring van het bezetten onzer Gemeentelijke Concertzaal zal deze in de eerstkomende weken ongetwijfeld wel niet beschikbaar komen. Grootere symphoni- sche werken zal men dus tot later tijd moeten bewaren. Het heeft tevens tot gevolg, dat het Concert van a.s. Donderdag, wegens verhuring van den Schouwburg aan een andere instantie, n.l. Haarlems Muziekinstituut, niet kan door gaan en dus moet vervallen. Verbetering in dezen toestand lijkt hoogst gewenscht, en wel liefst zoo spoedig mogelijk. J. S. Het programma voor dames zoowél als heeren, van het zwemfeest, dat Zondag, den 30sten Juni as., in Stoop's Openluchtbad zal worden gehouden, is als volgt samengesteld: 100 Meter borstcrawl, 100 Meter rugcrawl. 100 Meter schoolslag Schoonspringen, waarbij drie verplichte en twee vrije sprongen dienen te worden gemaakt, 3 x 50 Meter wisselslag persoonlijk, 10 x 50 Meter borstcrawl-estafette. Dit zijn derhalve in totaal 12 nummers. Het zwemfeest zal worden besloten met den heeren-waterpolowedstrijd tusschen de eerste zeventallen van het jubileerende H.V.G.B. en de Amsterdamsche Zwemclub 1870. Een bloempjesdag organiseeren voor een stad als Haarlem, dat kost ontzettend veel tijd aan voorbereiding. Het is een teleurstelling voor het bestuur van het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht, dat het een zoo groot aantal medewerkers(sters) te kort komt, want alle drukke punten en pleinen moeten toch be zet worden, de huis-aan-huis-collecte moet toch ook geschieden. Heel Haarlem moet als het ware bestormd worden door bloempjesverkoo- pers(sters). Het comité richt zich met een allerdringendst verzoek tot de meer volwassenen, gehuwde dames en heeren. met het vriendelijk verzoek: Helpt, helpt, het gaat om menschenlevens te redden en wie wil daar niet aan medewerken om tuberculoselijders te helpen? Geeft U' ten spoedigste op bij onderstaande heeren B. Reijnders, Zomervaart 134; A. 0'. Overtoom, Marsstraat 127; W. J. van Leeuwen, Rijksstraat weg 8, Tel. 12036; Th. Uiterdijk, Leidschestraat 24 zwart; M. G. Doek, Voorduinstraat 40; C. Th. Schoof, Weltevredenstraat 34; Mevrouw Bal- tussen, Delftlaan 161, Tel. 23629; N. van Atte- kum, Tuinlaantje 2 j; L. van Kessel, Kruistocht straat 60; J. M. Boekei, Lotterstraat 11; J. W. Bonfrer, Marsstraat 64 en in het gebouw St. Bavo, Telefoon 10049. De parochianen van St. Agatlia hebben Zondag wederom een jong gewijd priester mogen begroeten, den WelEerw. Pater Dio- nysius Comelisse, in de orde der Assump- tionisten, een zoon der parochie, die in de St. Agathakerk zijn plechtige eerste H. Mis aan God opdroeg. In plechtige intocht werd de neomist de kerk binnengeleid, voorafgegaan door een stoet van bruidjes en misdienaars en vergezeld van de parochiegeestelijkheid, die bij het H. Offer as sistentie verleende. De HoogEerw. heer Deken P. J. Simons fungeerde als presbyter-assistens, terwijl de kapelaans, de weleerw. heeren Wil- lemse en dr. Both, respectievelijk als diaken en sub-diaken fungeerden. Ceremoniarius was Frater Hoogenboom, en thuriferarius Frater Boon, beiden studiegenooten van den neomist. Na het H. Evangelie betrad Deken Simons den Kansel om in een kort, maar treffend woord de beteekenis van deze plechtigheid in het licht te stellen. Op dezen blijden feestdag, aldus Deken Si mons, vraag ik u, dat ge vol dankbaarheid ge denken zult de goedheid, welke God bewezen heeft aan één van de uwen, door hem den vol len rijkdom van het priesterschap te schenken. Ik denk hierbij aan hetgeen staat opgeteekend in het Oude Testament: dat Jozef, met ko ninklijke waardigheid bekleed en gesteld over de kostbare voorraadschuren van Egypte, zich toonde aan zijn broeders en aan het volk. Vandaag gedenken we, dat de jonge priester, bij zijn eerste H. Mis, zich toont aan de zijnen, met priesterlijke macht bekleed. Het priesterschap is één van de twee sacra- VERDUISTERINGGORDIJNEN AFDOENDE BESCHERMING J. P. SENFT NASSAULAAN 76 TELEF. 10743 menten, die ingesteld zijn om het welzijn van de geheele maatschappij te bevorderen; docr de handen van den priester worden God's ge naden en gaven aan de menschen gegeven. En zoo is nu één van de onzen opgenomen in de rijen van het H. Priesterschap. Dat stemt tot blijde dankbaarheid. Hij is bestemd om de leer van het H. Geloof te verkondigen onder verre volkeren. Ik moge u allen vragen er voor te bidden, dat hij spoedig dit belangrijke werk zal kunnen aanvatten en dat hij dan zijn zal een heilig priester. En ik zou dezen jongen priester willen vragen, dat hij op dezen dag, nu God zijn gebed zeker zal willen aanvaarden, te bid den voor onze parochie, opdat hier leven mogen huisgezinnen, waarin de godsdienst zin zóó leeft, dat zij waardig zijn, voor zoo ver dit menschelijkerwijs mogelijk is, om priesters voort te brengen voor God en Zjjn Kerk; huisgezinnen, waar eerbied is voor het priesterschap en waar geleefd wordt volgens de richtlijnen, welke de Bisschoppen hebben aangegeven. Dit is het hoogste en beste bewijs van dank baarheid, dat gij uw parochie dezen feestdag kunt geven. Hierna werd het H. Offer voortgezet, waarbij de H. Consecratie en het oogenblik, waarop de jonge priester aan zijn familieleden de H. Com munie uitreikte, twee indrukwekkende momen ten waren. Des middags werd in het St. Jozefrustoord een drukbezochte receptie gehouden, waar o.a. cok de burgemeester, Mr. H. J. J. Scholtens en Mevr. Scholtens hun gelukwenschen kwamen aanbieden. De feestdag werd met een plechtig Lof van dankbaarheid gesloten. Veehouders, di gegadigden zijn voor maai land en etgroen in de z.g. buitenlanden, welker weiden na evacuatie door verzamelde koeien zijn geweid, gelieven hiervan vóór a.s. Woens dag 26 Juni kennis te geven met opgaaf van verlangde oppervlakte, aan den loco-burgemees ter, wethouder W. van Dok. Condities, waarop het land gehuurd kan wor den, zullen nader worden aangegeven. De burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, is van zijn ziekte geheel hersteld en dezer dagen in Beverwijk teruggekeerd. Mr. Scholtens heeft zijn ambtsbezigheden bereids hervat. Goederen-inzameling geteisterde gebieden. In navolging van andere plaatsen heeft, op verzoek van den burgemeester van Heemstede, het onder voorzitterschap van den heer B. J. V. van Hees werkzame „Comité voor de Hulpver leening aan de geteisterde gebieden van ons Vaderland" behalve de nu tot 6 Juli a.s. uit gestelde geldinzameling, tevens de organisatie ter hand genomen van een inzameling van goe deren (geen levensmiddelen) voor de slacht offers in die gebieden. Wel werden er reeds te voren door eenige inwoners goederen afgestaan, doch die waren voornamelijk bestemd voor Rotterdam. Nu ligt het in de bedoeling Woensdag 26 de zer met een goederen-inzameling voor slacht offers van alle geteisterde gebieden van ons vaderland huis aan huis aan te vangen, zoodat ieder in de gelegenheid zal zijn om goederen voor dit doel af te staan. De padvinders van Heemstede hebben hun medewerking toegezegd. Het voornoemde Comité heeft in een circu laire alle bewoners opgewekt om de goederen, die zij kunnen missen, gereed te zetten, terwijl daarin ook de winkeliers is verzocht het een en ander van hun winkelgoederen (geen levensmid delen) af te staan. Het spreekt wel haast van zelf, dat beoogd wordt het inzamelen van goederen, die zich in bruikbaren staat bevinden. Alle met de inzameling belaste personen worden voorzien van een identiteitsbewijs, zoo dat men er zeker van kan zijn. dat de goederen hun toestemming zullen bereiken. Namens het Comité voornoemd, De Secretaris, B. G. GROENEVELD. J. v. d. Bergstraat 80. Heemstede HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 25 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De veldtocht in Frankrijk is, na slechts zes weken geduurd te hebben, met een on vergelijkelijke overwinning der Duitsche wipenen geëindigd. Sinds vannacht 1 uur 35 zijn de vijandelijkheden gestaakt. Gisteren, op den laatst en gevechtsdag, zijn onze divisies aan de kust van den Atlanti- schen Oceaan, na bet taaie verzet te hebben gebroken, tot aan de linie Royan (aan de monding van de Gironde) Angoulêmes opgerukt. Aan het front van den Rijn en in Lotharingen moest de vijand opnieuw vestingwerken prijs geven. Te Donon in de Vogezen heeft, zooals reeds in een extra-bericht gemeld, een vijan delijke afdeeling van 22.000 man, onder wie zich een bevelvoerende generaal en drie divisiecom mandanten bevonden, gecapituleerd. Ten Zuidwesten van Lyon werden St. Étienne en Annonay ingenomen. In Savoye gelukte het onzen troepen met gebruikma king van bergjagers de vijandelijke stellin gen, waar taai verzet geboden werd, op ver scheidene plaatsen te doorbreken. Tijdens de gewapende luchtverkenningen voor de Fransche kust van den Atlantischen Oceaan werd een Britsch transportschip van 5.000 tot 6.000 ton met succes gebombardeerd. Andere verkenningsvluchten strekten zich uit tot dee- len van de Noordzee. In den nacht van 25 op 26 Juni onderna men Duitsche gevechtstoestellen eenige vluchten naar Midden-Engeland en be stookten vliegvelden en installaties van de vliegtuigindustrie met bommen. Een Britsch vliegtuig vloog overdag naar Sola 't vlieg veld van Stavanger. Alvorens het bommen kon uitwerpen werd het toestel door onze jagers neergeschoten. Ook in den afgeloopen nacht hebben Britsche vliegtuigen hun vluchten naar Noord- en West- Duitschland voortgezet, zonder eenige schade aan militaire installaties aan te richten. De luchtdoelartillerie van onze oorlogsmarine aan de Noordzeekust heeft twee Engelsche vlieg tuigen neergehaald. Wederom is het gantal ingeschreven werk zoekenden in de afgeloopen week verminderd. Bedroeg dit cijfer aan het begin der vorige week 2740, thans is dit gedaald tot 2680. Het aantal ingeschreven werkzoekenden, die geplaatst werden in een gesubsidieerde werk verschaffing, steeg van 344 op 380. De totale werkloosheid in de overeenkomstige periode van het vorig jaar bedroeg 1265. In overleg met den Nederlandschen Kappers- bond zullen ook de leden der afdeeling Velsen vanaf heden hun kapperszaken des Zaterdags avonds om 9 uur sluiten. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den heer G. Meerman, die thans candidaat is voor de vacature van gemeenteraadslid van Velsen, zijn benoeming als raadslid te aanvaar den, indien de directeur-generaal van P.T.T. zijn toestemming hiertoe zal verleenen. Onder zeer groote belangstelling heeft de heer Joh. Bakker Zondag zijn zilveren jubileum gevierd als notaris-klerk bij notaris W. A. Dolleman, alhier. Een der eerste die den jubilaris kwam geluk wenschen, was zijn patroon, notaris W. A. Dolleman. In een treffende felicitatie-rede schetste spr. in waardeerende woorden het werk van zijn jubileerenden klerk, die in deze afge loopen kwarteeuw zijn rechterhand is geweest. Spr. haalde nog enkele feiten aan uit deze periode. Spr. dankte den jubilaris voor zijn ar beid en nauwgezette plichtsbetrachting en sprak den wensch uit, dat hij nog vele jaren zijn krachten aan de zaak ten dienste zou mogen maken. Hierna sprak de heer Oderkerk namens zijn collega's en uitte zich eveneens op zeer waardee rende wijze. Van notaris Dolleman ontving de jubilaris een fraai cadeau en een bloemenmand. Ook de heer Oderkerk liet zijn wenschen van een ge schenk en bloemen vergezeld gaan. Het hoofdbestuur van den Nederiandschen Notarisklerkenbond was vertegenwoordigd door de heeren Koger en Wensink. Ook zij wenschten den jubilaris en zijn gezin geluk met zijn jubi leum en overhandigde hem namens den Bond een bloemenmand. Het bestuur van het R. K. Kerkkoor alhier kwam den jubilaris, die reeds een zeer lange reeks van jaren lid is van dit koor, zijn geluk wenschen aanbieden en liet zijn wenschen van een fraai souvenir vergezeld gaan. Naast een schat van bloemen, dien de heer Bakker ontving, kreeg hij ook tal van schrifte lijke en telegrafische gelukwenschen, o.m. van vele plaatselijke bouwondernemers en van de directie der Koninklijke Hoogovens en Staal fabrieken. ROME, 25 Juni. (Slefani) Het veertiende Italiaansche legerbericht luidt: Om 1.35 uur hedennacht werd. als gevolg van het onderteekenen van den wapenstilstand, op alle fronten in het moederland en overzee de strijd tusschen Italië en Frankrijk gestaakt. Een onzer duikbooten bracht een vijandelijk stoomschip van 8000 ton tot zinken. Een andere Italiaansche duikboot, die in de Roode Zee opereerde, keerde niet op zijn basis terug. Bij een vijandelijken luchtaanval op Tripoli werd geen enkel doc! van militaire beteeke nis getroffen. De bommen vielen op oude huizen der Joodsche wijk en maakten een twintigtal slachtoffers. Een vijandelijke luchtaanval op Cagliari, waarbij een dertig tal bommen werd uitgeworpen, richtte geen schade aan, maar eischte enkele gewonden. Twee pogingen om Palermo uit de lucht aan te vallen werden verhinderd door onze jachtvliegtuigen, die den vijand dwongen terug te keeren. De strijd tegen Engeland gaat voort en zal tot het zegevierende einde worden voortgezet. GENEVE, 25 Juni (D.N.B.) De Fran sche radio heeft Maandag medegedeeld, dat de dag van heden (Dinsdag) in Frankrijk een dag van nationalen rouw zal zijn. Tegen den middag zal in de Kathedraal van Bordeaux een rouwdienst voor de ge vallenen worden gehouden, waarbij presi dent Lebrun en de regeering tegenwoordig zullen zijn. Te Bordeaux zijn Maandag de daar aanwe zige senatoren en afgevaardigden bijeen geko men. De ministers Laval en Marquet voerden het woord. Zij wezen op de noodzakelijkheid, dat de volksvertegenwoordigers achter de regee ring blijven staan. De activiteit der parlemen tariërs moet zich thans tot practische dingen beperken. De vergadering stemde met deze woorden in en betuigde Pétain voor zijn laatste verklaringen haar dank en haar vertrouwen. Men heeft misschien wel eens gehoord van het gezegde „rumor in casa" doch voor Heem stede kan dit gevoegelijk worden veranderd in „rumoer rondom een begraafplaats," een rumoer dat, bezien in het licht, beter gezegd, in de duisternis van de huidige tijdsomstandigheden, in een merkwaardig licht komt te staan. Wat is het geval? Ons gemeentebestuur is voornemens, de begraafplaats aan den Glipper- weg aanzienlijk uit te breiden. Daarmede wordt een dubbel doel bereikt; in de eerste plaats hun, die stierven, een waardige rustplaats te bezorgen en in de tweede plaats een groot aan tal werkloozen gedurende een aantal weken loo- nenden arbeid te bezorgen. Met de diverse commissies is alles in kan nen en kruiken en het wachten is er slechts op of de gemeenteraad a.s. Donderdag er zijn sanctie aan geeft, ware het niet, dat eenige bewoners uit de omgeving een actie op touw hadden gezet, om den Raad te tewegen, dit voorstel niet aan te nemen. Het is te prijzen, dat deze actie op waardige wijze wordt gevoerd maar daarmede is er ook alle goeds van gezegd. Om tot het beoogde doel te geraken, Hebben bedoelde ingezetenen in een zeer ruime omge ving van de begraafplaats een keurig gedrukte circulaire laten verspreiden, waarin een aantal motieven wordt aangevoerd, welke h.i. vol doende zijn, om het voorstel van B. en W. af te doen wijzen en het is de moeite waard, eeni ge van deze motieven nader onder het oog te zien. Daar is allereerst het motief dat, als de voorgenomen uitbreiding van de begraafplaats een feit wordt, „een der schoonste plekjes en uitzichten bij het wandelbosch Groenendaal voor goed en grondig bedorven zal worden." (letterlijk overgenomen uit bedoelde circulaire). Nu is het begrip schoonheid überhaupt moei lijk voor discussie vatbaar, zeker in een dag bladartikel, en het uitzicht Molenlaan hoek Herfstlaan is niet onaardig, maar wie ter plaatse bekend is, zal dit rustige plekje toch waarlijk niet als een brokje schoonheid van den eersten rang Willen kwalificeeren? Bovendien wordt alleen de tuin van den heer Van Dort aangetrokken; het groote gazon en het water blijven, zoodat alleen het uitzicht iets gewijzigd wordt. Het gemeentebestuur is zeker niet on genegen, voor een afdoende beplanting zorg te dragen en waar de zorg voor de plantsoenen den betrokken wethouder zeer na aan het hart ligt wat zou Heemstede zijn zonder plantsoenen zal hij in dat opzicht alles in het werk stel len om aan de wandelbosch-uitzicht-verlangens van de adressantezooveel mogelijk tegemoet te komen. Een ander motief is dat „de bewoners van de Herfstlaan, Valkenburgerlaan en Molenlaan thans reeds onaangenaam worden getroffen door het steeds toenemend aantal begrafenis sen tengevolge van de uitbreiding van het in woneraantal der gemeente en de meer en meer van elders komende stoeten" (ook deze pasage is letterlijk uit de bewuste circulaire overgeno men) Tegen de mentaliteit, die uit deze passage spreekt, moge hier geprotesteerd worden; een weldenkend mensch toch mag zich niet ergeren of onaangenaam getroffen voelen, als hij een rouwstoet ziet passeeren. Deze adressanten voelen zich „onaangenaam getroffen" als een stemmige rouwstoet hen er aan herinnert, dat ook voor hen eenmaal de tijd komt; onze Nederlandsche soldaten zijn op heel wat verschrikkelijker wijze aan deze waar heid herinnerd. Er zijn nog vele andere argumenten naar voren gebracht, o.a. een suggestie om een geheel nieuwe begraafplaats aan te leggen, hetwelk zeer zeker eert uitstekend object voor werkver schaffing zou zijn. Echter verzuimden de adressanten een ge schikte plaats aan te wijzen en dat is begrij pelijk, omdat men overal de kans loopt, dat ook deze nieuwe begraafplaats op den duur toch weer omringd wordt door woningen. GROENENDAELER Geboren: 23 Juni; d. van W. de Vries Rekers; d. van F. J. van Wunnik—Leveld; 24 Juni: d. van T. WinkelmanHeeren; d. van W. A. A. Hovinga—ter Horst; d. van A. C. WijnandsBroertjes; 25 Juni: z van B. Voo- gesHuisman; z. van C. A. C. van Sister— Bruns. Overleden: 23 Juni: Jonkheer M. F. v. Len- nep, 80 jaar, Dreef; 24 Juni: T. F. Veenings, 56 jaar, Kamperlaan. Gebouw St. Bavo; St. Caecilia, 8 uur. Rechts kundig Bureau 8 uur, Bestuur Postpersoneel 8 uur, Armencollectanten (Paterskerk) 8 uur. Stadsschouwburg; Leerlingenavond Muziek school Hoogerwerf, 7.30 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem - sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10 —12 uur en 2.305 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 105 uur. Groote of St. Bavokerk': Orgelconcert door George Robert, 89 uur. Rembrandt: „De première der Butterfly". 2.30, 7 en 9.15 uur, voor volwassenen. Cinema palace: „Als dooden herrijzen", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Razzia in New-York", boven 18 jaar. 2.30, 7 en 9 ur. Spaame: „De Sensatiejacht" en „Professor pas op!" Gebouw St. Bavo: Dameskoor St. Caecilia, 8 uur. Palestina Diorama's Schotersingel 117a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uim. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem- sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 en 2.305 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 105 uur. Rembrandt: „De première der Butterfly", 2.30, 7 en 9.15 uur, voor volwassenen. Cinema Palace: „Als dooden herrijzen", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Razzia in New York", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Spaarne „De Sensatiejacht" en „Professor pas op!" De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. C. G. Loomeyer Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Parkapotheek. Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 28320. Steeds geopend zijn: Elswout-apotheek, Bloe- mendaalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek, Zandvoortschelaan, tel. 26772; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. LONDEN, 24 Juni. (Reuter). Naar te Londen vernomen wordt, handhaaft de Britsche regee ring nog steeds de diplomatieke betrekkingen met de regeering-Pétain. De Fransche ambassa deur Corbin en 't personeel der ambassade blij ven te Londen met volledige diplomatieke vol machten. De Britsche ambassadeur Sir Ronald Campbell heeft Bordeaux verlaten, doch dit heeft in den toestand geen verandering gebracht. Hij is vertrokken, om geen gevaar te loopen door de Duitschers gevangen genomen te wor den. Generaal De Gaulle bevindt zich te Londen, waar hij besprekingen voert met Fransche on- derdeelen, die den oorlog willen voortzetten. RIO DE JANEIRO, 24 Juni (D.N.B.). In ge heel Brazilië is groot opzien gebaard door het ontslag van alle Duitsche werkkrachten der vleeschconservenfabriek Swift in Rio Grande. Dit ontslag is volgens den leider der fabriek gegeven op grond van het dreigement der En gelsche regeering, dat anders de aankoopen bij Swift zouden worden gestaakt. Het ontslag zal nog een gerechtelijk naspel hebben, aangezien de werkkrachten door de Braziliaansche ar beidswetgeving waren beschermd. Woensdag 26 Juni wordt op het Schoten terrein gespeeld de wedstrijd SchotenH.C.K. om de bovenste plaats van de 2e klasse A van den N.H.B. Aanvang 7 uur. PURMEREND, 25 Juni. Coöp. Centr. Eiervei- ling. Aanvoer 80.000 Eendeneieren 2.75—3.10. 80.000 Kippeneieren 3.75—4.40. BEVERWIJK. 24 Juni. Vereenigde veilingen „Kennemerland" en „Vrije Veiling". Spinazie 513 per kg., postelein 1015 per kg., sla 11.60 per 100 krep. wortelen 711, rabarber 23, uien 45, selderij 2—3, pieterselie 2—2'/2. asperges dik wit 3245, iderrr di. bl. 1720, idem 2e scort 14—16 per bos. Tomaten 22—28, prei 31/2waspeen 6—11 per kg. Bloemkool le soort 1218, idem 2e soort 7—9; komkommers le soort 56, idem 2e soort 3 per stuk. Snijbconen 2534. dubb. boonen 3438, spercieboonen z. dr. 79, tuinboonen m. dr 1418, doppers 25, capucijnders witte 18, idem bruine 2235 per kg., aardbeien 6090 per slof, frambozen (doosje) 38. BEVERWIJK,. 24 Jun'l. B.E.T. N.V. Bloemkool 416. komk. 57, sla 100200 per 100, peulen 2330 postelein 1115. doppers 1719, capuc. 22. groote boonen 8.509, dubb. 3639, muizen 7.207.80, kriel 5.60, spinazie 410 per 100 kg. Peen 711, asperges 2038, hout 35, soep 2. Piet 4 per 10O bos. Bloemenveiling 't Centrum, 3 uur: Ires 35, Duizendschoon 25. Koombïoem 46. Holl. An jers 34, Anemonen en Ranonkels 25, Umbella- tum 59, Arathum 6590 per 100 bos. Am An jers per 10 stuks 1726 ct. Gladiolen 1042, Gnet 4—9. Aardbeien. 4 uur: Voor Moulin Rouge werd be taald 5773 en voor Amazone 6293 per 100 slof. Zeer veel aardbeien vinden hun weg naar Den Haag. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Juni. 7900 kg. Tomaten A 21.1021.30, Idem B 21.0021.10, idem C 21.00, idem CC 14.00—14.10. 450 bos Rabarber 1.001.50. 1500 bos Peen 5.005.70. 17580 kg. Aardappelen: Schotsche Muis 6.00 6.80, Drieling Muis 6.006.80, Kriel 3.203.70. ENKHUIZEN, 23 Juni. Aan den Gemeente vischafslag werd door 11 vaartuigen aangevoerd 3700 pond koraal 1814 tot 22 cent per pond en door 14 vaartuigen 870 pond snoekbaars 16 tot 1814 cent per pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5