Ned. arbeiders naar Duitschland Noodmaatregelen te Rotterdam Aanval op Napels afgeslagen „Frankrijk schaakmat, maar het zal zijn orde kunnen herstellen" Vroege aardappelen naar Duitschland Verduistering Geen relaties tusschen Londen en Bordeaux Heeft Engeland nog kansen WIJ RIJDEN TAXI Gebroeders BRINKMANN Uitzending reeds in Vollen gang Bescherming van bedrijven en beroepen Weer Fransche troepen over Zwitsersche grens S. j Duitsche pers na den wapenstilstand: Rustige toestand in Estland Deze week een millioen kg per dag FLEISSIG VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 26 JUNI 1940 - AVONDBLAD CAFE-RESTAURANT „DE LA PAIX" DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22461 Jongen in Meppelerdiep verdronken Inbraak te Scherpenzeel BRAND TE RAALTE Egyptenaren verlaten Rome Goudschat aan Spaansche grens aangehouden ITALIAANSCH LEGERBERICHT Britsche vliegers actiej in Oost-Afrika Blum, Herriot en Paul-Boncour te Londen Rotterdams diergaarde wordt afgebouwd De toestand in Zuidwest Frankrijk Smedestr. 22 - Haarlem - Tel. 11025 „ELECTRISCHE WAGEN" MEDEDEELING DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN HET HUIS TER PLAATSE CENTRAAL HOTEL DER A.M.V.J. Hotel Beatrix, Geldropscheweg 17 EINDHOVEN HOTEL ROOZENDAAL N.V. GRAND HOTEL BRITANNIA LEIDSCHESTR. 67-71 AMSTERDAM Speciaal ingericht voor het ontvangen van GROOTE GEZELSCHAPPEN tot 500 personen Speciale Gezelschapsiarieven Perfecte Keuken NIEUWE KAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek (Van oneen Haagschen redacteur) De Rijksdienst der Werkloosheid werkt op volle kracht teneinde aan de aanvragen uit Duitschland om arbeiders zoo snel en zoo goed mogelijk te voldoen. In samenwerking met de Nederlandsche en Duitsche autoriteiten ver trekken dagelijks honderden arbeiders naar over de grenzen. In de komende weken zullen deze transporten, naar men verwacht, nog grooter afmetingen aannemen. De plaatsing van arbeiders in Duitschland is voor ons land geen noviteit. Reeds in vroeger jaren trokken velen over de grenzen, om daar werk te vinden. In de jaren na 1920 betrof het hoofdzakelijk arbeiders uit de streken m het Oosten van ons land, die als grensarbeiders in de Duitsche industrie, den landbouw en de veenderijen werk vonden. Intusschen woonden en werkten daarnaast ook vele Nederlanders in Duitschland. Intusschen deed zich in 1937 steeds meer de vraag naar landarbeiders, bouw vakarbeiders voor, waardoor arbeiders uit het geheele land in Duitschland werkgelegenheid konden vinden. Velen hebben toen gehoor ge geven aan de uitnoodiging. Alleen reeds bij de „Hermann Göring-Werke" waren medio 1939 rond 1800 Nederlanders te v/erk gesteld. Na Augustus 1939 was er een sterke teruggang in het in Duitschland werkende aantal Nederlan ders. In dezen toestand is nu een radicale wijziging gekomen. Bij de krachtiger bestrijding van de werkloosheid, de soepeler maatregelen van Duit sche zijde, enz. is de animo aan beide zijden van de grenzen aanmerkelijk gestegen. Steeds overvloediger stroomen de aanvragen van Duit sche arbeidsbeurzen binnen. Deze week waren er aanvragen tot 12.000 arbeidskrachten inge komen en men verwacht, dat dit getal de eer ste dagen nog aanmerkelijk zal stijgen. De aanvragen beperken zich hoofdzakelijk tot de volgende categorieën: bouwvakarbeiders, me taalbewerkers, transportarbeiders en havenar beiders; van alles zoowel geschoolde als onge schoolde krachten. Een enkele maal is er ook vraag naar kahtoorbedienden, boekhouders enz., maar deze aanvragen zijn nog betrekkelijk ge ring. Vorige week vertrokken ruim 600 arbei ders naar Duitschland; deze week zullen tot 1200 personen vertrekken. De transporten gaan in groepen van enkele honderden. De Neder landsche autoriteiten zorgen voor het vervoer tot de grenzen, waarna de Duitsche autoriteiten het transport overnemen. Voor de arbeiders zjjn aan de reis geen kosten verbonden. De plaatsen, waar onze landgenooten te werk worden gesteld, zijn: Hamburg, Bremen, de „Hermann Göring-Werke" in Hannover; voorts vele plaatsen in Westfalen en in het Rijnland. Reeds bij de „Hermann Göring-Werke" hoopt men 300 Nederlandsche krachten te kunnen plaatsen. De loonen, die in Duitschland verdiend kun nen worden, varieeren in de verschillende plaat sen. Zij liggen tusschen de 54 en 80 pfg. per uur; in enkele gevallen zijn zij voor bijzonder gespecialiseerde krachten hooger. Voor alle Ne derlanders wordt in veie gevallen per dag een tegemoetkoming voor logies gegeven van 0.50 R.M. Daarenboven ontvangen de gehuwden ook meestal een toeslag wegens het werken buiten de woonplaats; deze bedraagt 1 of 1.50 R.M. per dag, al 'naar gelang de gemeente, waar men woont, boven of beneden de 100.000 inwoners heeft. Dit zijn de algemeene lijnen; er komen afwijkingen voor in gunstigen of ongunstigen zin. Van het loon moeten de arbeiders zekere percentages afstaan voor belastingen en sociale verzekeringen. Men kan deze gereedelijk schat ten op 10 procent van het verdiende loon. De arbeiders mogen van het netto-inkomen zooveel overmaken naar hun familie, als zij willen. Dit geschiedt via de clearing, maar de storting in Duitschland wordt bijzonder gemakkelijk ge maakt, doordat het geld bij alle spaarbanken en gewone banken kan worden aangeboden. In af wachting van het eerste overmaken, waarmede gewoonlijk eenige tijd gemoeid is, betaalt de Nederlandsche Overheid den steun nog uit ge durende 14 dagen, nadat de werklooze naar Duitschland is vertrokken. De loonuitkeering geschiedt geheel overeenkomstig de bezoldiging van de Duitsche arbeiders; in enkele gevallen wordt ook nog een gehuwden- en kindertoeslag verleend. De werktijden varieeren tusschen de 48 en 60 uur per week. Ten aanzien van een bepaal den rustdag of vrijen middag bestaat in het algemeen geen bijzondere regeling. De gehuw den mogen per drie maanden zes dagen naar hun familie in Nederland terugkeeren met be houd van het loon; de ongehuwden gaan eens per zes maanden zes dagen. Begrijpelijkerwijze beginnen zich nu In Duitschland Nederlandsche kolonies te vormen, daar de landgenooten zooveel mogelijk bij el kaar blijven. In Bremen en Hamburg verblij ven zij meestal In woonschepen, waar Neder landsche koks, slagers en bakkers de zorgen voor eten en drinken op zich zullen nemen. Bij de „Hermann Göring-Werke" zijn de arbeiders ondergebracht in eigen barakken. Daar deze kolonie reeds vorig jaar een zekeren omvang had aangenomen, kon de verzorging van Ne derland uit ook op gebied van ontspanning reeds eerder ter hand worden genomen. Vóór 31 Augustus van het vorig jaar bezaten de Ne derlanders daar een eigen bibliotheek en kwa men zij enkele malen bijeen voor Nederland sche avonden. Het laat zich aanzien, dat dit ontspanningswerk nu ook geleidelijk grooter om vang zal gaan aannemen. De aandacht der Ne derlandsche autoriteiten gaat dan ook steeds daarnaar uit. Teneinde de moeilijkheden voor de Rotter- damsche winkeliers, die hun zaken verloren hebben niet nog grooter te maken, zal de raad van Rotterdam, die Donderdagmiddag bijeen komt, een verordening te behandelen krijgen, Volgens welke het verboden zal zijn eenig be roep of bedrijf in Rotterdam uit te oefenen, tenzij de betrokkene dat beroep of bedrijf reeds op 9 Mei in de gemeente uitoefende. Ook zal het verboden zijn meer filialen, bijkantoren of andere nederzettingen van eenige zaak of on derneming te hebben, dan men op 9 Mei bin nen Rotterdam bezat. De bedoeling is deze ver ordening direct in werking te doen treden en haar vijf jaar van kracht te verklaren. Om huurverhooging en huuropzegging tegen te gaan, hebben B. en W. van Rot terdam een verordening ontworpen, welke in hoofdzaak bevat de voorschriften van de huurwetten 1918. Een. hoogere huurprijs dan op 9 Mei gold zal niet mogen worden bedongen, tenzij met toestemming van B. en W. Bij opzegging van de huur zal de huurder zich schriftelijk tot B. en W. kunnen wenden met verzoek de opzegging nietig te verklaren. Als een opzegging van huur niet wordt ver- eischt kan de huurder zich tot B. en W. wen den met verzoek te bepalen, dat een nieuwe huur tot stand zal komen. Ook deze verordening zal onmiddellijk in werking treden. waarin zich de jachtkas bevond, werd niet open gebroken. De politie stelt een onderzoek in, maar heeft tot nu toe nog geen arrestatie kun nen verrichten. Terwijl de zestienjarige H. Schraa te Zwart sluis per schuit turf vervoerde, viel hij onver wacht overboord in het Meppelerdiep. De ze ventienjarige E. Folkerts zag het ongeval ge beuren en sprong gekleed te water. Maar hij kwam zelf in een gevaarlijke positie te verkee- ïen, toen Schraa zich aan hem vastklampte. Beide jongens verdwenen onder water. Een schipper slaagde er in Folkerts met een boots haak te grijpen en op het droge te trekken. De jongen was reeds bewusteloos, doch kon worden bijgebracht. Na ongeveer twintig mi nuten kon Schraa boven water worden gebracht. Bij hem bleken de levensgeesten echter reeas te zijn geweken. Tijdens afwezigheid van de bewoners is Dins dag op klaarlichten dag ingebroken in het aan de Luntersche beek staande jachthuis, dat be woond wordt door den jachtopziener Arpink Doordat de gedurende den oorlog gebroken rui ten nog niet door nieuwe waren vervangen, konden de daders gemakkelijk de serredeur ope nen. Uit een geldkist werd een bedrag van ruim driehonderd gulden ontvreemd. Het bureau, Dinsdagmidag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het winkel- en woonhuis van den rijwielhandelaar J. Jonkman aan den Zwolscheweg te Raalte. Het woon- en winkelhuis gangen in vlammen op. De winkel-inventaris en de inventaris van de werkplaats gingen eveneens verloren. De schade, welke door verzekering gedekt wordt, Is aanzienlijk. De brandweer slaagde er in de belendende perceelen te behouden, nochtans ten koste van veel waterschade. ROME, 25 Juni (Stefani) Met een specia- len trein zijn de Egyptische diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers uit Rome ver trokken. Met den zelfden trein vertrokken ook de Egyptische journalisten en andere Egypti sche staatsburgers, die in Italië woonden. Amb tenaren van het protocol en het ministerie van Buitenlandsche Zaken waren op het station aanwezig. IRUN, 26 Juni (D.N.B.). De Fransche autori teiten hebben een Poolschen jood gearresteerd die de Spaansche grens met acht tnillioen dol lar goud wilde passeeren. Zonsondergang 26 Juni 22.07 Zonsopgang 27 Juni 5.18 Zonsondergang 27 Juni 22.07 ERGENS IN ITALIë, 26 Juni. (Stefani). Legerbericht nr. 14 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Aan de fronten in Italië en Noord-Afrika valt niets te melden. In Oost-Afrika deden de Engelschen vergeefsche pogingen om Asmara en Diredawa te bombardeeren. Twee vijandelijke vliegtuigen werden neer gehaald. Een poging om vluchten te ondernemen boven Napels werd verijdeld door jacht vliegtuigen en luchtdoelgeschut, die den vijand op de vlucht dreven. LONDEN, 26 Juni (D.N.B.) De „Daily Herald" beweert, dat er tusschen de Brit sche regeering en de „regeering van Bor deaux" in 't geheel geen diplomatieke be trekkingen meer bestaan. De Britsche am- massadeur en het personeel der ambassade bevinden zich op weg naar Engeland. On der zulke omstandigheden, aldus is de con clusie van het blad, zijn betrekkingen in het geheel niet meer mogelijk. Met betrekking tot de vorming van een Fransch „Nationaal comité" te Londen meldt de „News Chronicle", dat bekende Fransche po litici op weg naar Engeland zijn om zich bij „generaal" De Gaulle aan te sluiten, o.a. Man del, Campinchi, Herriot, Delbos, Blum, Cot en Reynaud. .Naar de Londensche bladen later meldden, bevinden zich de Fransche oud-ministers Blum. Herriot en Paul-Boncour te Londen. MONTREUX, 26 Juni (Reuter). Bij Col des Roches is een groep van 1200 Fransche infan teristen met hun generaal over de Zwitsersche grens gekomen. Deze troepen, die op vracht auto's kwamen en veel materiaal meevoerden, wei-den geïnterneerd. Alle spoorwegverbindingen tusschen Zwitserland en Frankrijk, alsmede het postverkeer tusschen genoemde landen liggen stil. Ook het postverkeer tusschen Frankrijk en Engeland is verbroken. De nieuwe diergaarde in BI ij dorp te Rot terdam heeft van den Regeeringscommis- saris voor den Wederopbouw toestemming ontvangen, verder af te bouwen. Het werk wordt met ale macht voortgezet, opdat 13 Juli een gedeelte van de diergaarde voor het publiek kan worden geopend. In verschillende gasthuizen heeft Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart in de afgeloopen dagen een bezoek gebracht aan de gewonden. Dr. Seyss-Inquart in een vriendelijk gesprek met een Hollandsch meisje, dat bij een bombardement gewond werd Het kolentransport van de Zuid-Limburgsche mijnen wordt langza merhand in vollen omvang hervat, nu vele spoorlijnen weer in bedrijf zijn en de binnenscheepvaart weer op gang is gekomen. Drukte op de laadplaats van de Staatsmijn Emma in Hoensbroek BERLIJN, 26 Juni (D.N.B.)De voorwaar den van het Duitsch-Fransche wapenstil standsverdrag, dat uiteraard door de Duit sche pers in grooten opmaak gepubliceerd wordt, worden door de bladen, ook in eigen commentaren, besproken. De wapenstilstandsvoorwaarden, schrijft de „Berliner Börsen Zeitung", komen in hun 24 punten overeen met het feit, dat Frankrijk overwonnen is in een oorlog, dien het in eigen naam en als hoorige van Engeland aan het Duitsche rijk verklaard heeft. De voorwaarden houden verder rekening met de Duitsche eischen zooals vastgesteld in de inleiding van het wa penstilstandsverdrag, die beoogen een hervat ting van den strijd te verhinderen en Duitsch land alle veiligheid te bieden voor de opgedwon- gen voortzetting van den strijd tegen Engeland Met dit laatste gezichtspunt, dat voor den zegevierenden afloop van den Duitschen vrij heidsstrijd van beslissende beteekenis is, ls daarom in den meest uitgebreiden zin rekening gehouden. Wat Duitschland verlangt ls niet door gevoe lens van haat en wraak gedicteerd, maar door de militaire noodzakelijkheid van den verder strijdenden overwinnaar. De overwonnene moet de gevolgen van zijn nederlaag dragen, maar hij wordt met geen woord en met geen maatregel in zijn eer gekrenkt. Vertoonde de inleiding den ridderlijken Duitschen overwinnaar, de aan Frankrijk gestelde voorwaarden bewijzen, dat alle aandacht geschonken is aan den opbouw van een latere samenwerking, die den komenden vrede definitief zal vastleggen. Duitschland heeft zijn tegenstander voorwaarden gesteld, die niet vergeleken kunnen worden met de voor waarden, welke het 22 jaar geleden zelf ont ving. Het keert zich thans, in het bezit van die aanvalsbasis, tegen zijn voomaamsten vijand Engeland. Ook de „Völkischer Beobachter" consta teert dat het verdrag geen kleingeestige on- derdeelen bevat. Het zet Frankrijk militair schaakmat, maar staat het binnen de gren zen van het mogelijke en gewenschte een herstel van zijn inwendige orde toe. Het is thans de taak van Frankrijk om door nauwgezette naleving der voorwaarden van den wapenstilstand voor het voortduren daarvan zorg te dragen. Het moet bewijzen of het in een nieuwen geest weet te handelen en zich van den toestand bewust is, waarin de waan van de Daladiers, de Reynauds en de Mandeis het ge start heeft. Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft: „De tegenwoordige bestuurders van het Britsche rijk droom en van een oorlog der continenten, dien zij van een werelddeel bui ten Europa zouden voeren, wanneer het eiland fngeland zich niet meer zou kunnen verdedigen. Britsche oorlogsschepen zouden de totaliteit van het Avondland van over de zeeën moeten belegeren. Hoe ongewoon het ook moge klinken, deze wanhoopsplannen zouden slechts beteekenen, dat de regeering van Winston Churchill de doodgraver zou willen worden van de Europee- Pa«i;s IAN Op bovenstaande kaart geeft de zwar.e stippellijn de grens aan van het door de Duitschers bezette Fransche gebied sche beschaving, den Europeeschen welstand en de Europeesche leiding in de wereld. De oorlog zal dus duren tot dat men Groot-Brit- tannië gedwongen zal hebben aan het conti nent zijn vrede en zijn eeuwige onafhankelijk heid van Engelsche oneenigheden te gunnen. Uit deze doelstelling, die aan de inleiding tot de wapenstilstandsvoorwaarden met Frankrijk haar politieke wereldbeteekenis verleende, blijkt zon der meer de Europeesche zin van den Duitschen strijd". Zooals D. N. B. uit Madrid bericht werd op den dag van het in werking treden van den wapenstilstand de militaire controle op alle wegen in Zuidwest Frankrijk ingetrokken. Gendarmen namen de bewaking op zich, ter wijl de soldaten naar de kazernes gebracht en ontwapend werden. Gisteren zijn voor het eerst Fransche vluch telingen de Spaansche grens in de richting Frankrijk overgekomen, en wel nadat zij van bekenden vernomen hadden, dat de Duitsche bezettingstroepen niemand lastig vielen en al len uiterst correct behandelden. De vluchtelin gen zelden dat zij hun woning slechts in de paniek en de anti-Duitsche stemming verla ten hadden en blij waren, weer te kunnen te rugkeeren om aan het werk te gaan. REVAL, 26 Juni (D.N.B.)In een onderhoud met journalisten verklaarde de plaatsvervan gende minister-president Kruus dat het in het geheele land rustig is en de bevolking de ge beurtenissen der laatste dagen met kalmte en discipline heeft opgenomen. Inzake het pact van bijstand met de Sovjet- Unie wees hij er op, dat de bevolking begrip voor de noodzakelijkheid niervan hebben moet, alsmede voor de omstandigheid, dat het eenige beperkingen meebrengt. Tenslotte kondigde Kruus een reeks belangrijke besluiten voor de komende dagen aan. De minister van Oorlog van de afgetreden regeering, luitenant-generaal Reck, is uit den actieven inilitairen dienst ontslagen. Ingevolge beslui! der Vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers" is hei den dagbladen mei ingang van den lsten Juli a.s. niei meer ioegesiaan aan de abonnementen verze keringen, van welken aard ook, ie verbinden. Mei ingang van ge noemden datum zal de verzekering van onze abonné's dus een einde nemen. DE DIRECTIE Door de Nederlandsche groenten- en fruit- centrale werd het volgende schrijven gericht aan de groentenveilingen: Hierdoor deelen wij u mede, dat vanaf 25 Juni 1940 de volgende regeling van kracht wordt: De aardappelen, groote en bonken, hebben een minimumprijs van f 5.50 per 100 kg. Drie lingen en kriel hebben geen minimumprijs. De hoeveelheid aardappelen, die tegen den minimumprijs niet kan worden verkocht, kan in overleg met ons voor Noord-Holland in overleg met de provinciale commissie gere serveerd worden voor export naar Duitschland. In verband met de grootte van de aanvoeren adviseeren wij den veilingen, indien vaststaat, dat er in ieder geval een hoeveelheid voor ex port beschikbaar is, reeds voor de veiling een deel van den aanvoer onmiddellijk voor export naar Duitschland te bestemmen, opdat de ex porteurs tijdig met de verpakking en verlading kunnen beginnen. De hoeveelheid aardappelen, die naar Duitschland kan worden geëxporteerd, is voor deze week vastgesteld op circa 1 mil lioen kg. per dag. Op grond daarvan is aan te nemen, dat de exportveilingen voorloo- pig kunnen werken, zonder dat er behoeft te worden overgegaan tot een scherpe aan- voerregeling. Daar echter onder geen en kele omstandigheid meer dan 100 wagons kunnen worden verzonden, dient er mede rekening te worden gehouden, dat de reeds vroeger geadviseerde aanvoerregeling in principe in tact moet worden gelaten, zoo- dat er geen overschotten op den aanvoer aan de veiling ontstaan. Een klein over schot kan van den eenen dag in den an deren worden meegenomen, maar dan moet de aanvoer den volgenden dag beperkt wor- den. Veilingen, van waaruit moeilijk export naar Duitschland kan plaats vinden, doordat ver- voersmoeilijkheden zich voordoen, dienen in ieder geval hun aanvoer te beperken tot de afzetmogelijkheid in eigen rayon. ALKMAAR Café-Rest Paviljoen „Kinheim" Stationsweg 60 E Telefoon 2524 Grote open en overdekte terrassen Speciale condities voor gezelschappen Vele referenties beschikbaar Vraagt offerte LOGEER «e AMSTERDAM in hel Hel eenige hotel met eigen overdekt zwembad, gratis toegankelijk voor hotelgasten. Kamer inclusief ontbijt f 3.50. Hotel-Rest. achter de Effectenbeurs. Amsterdam LOGIES MET ONTBIJT f2.50 en ƒ2.75 LUNCH - DINER EN LA CARTE Logies m/ontb v.a. 2.50 Lunch of Diner Pension D d 1.50 150 Weekend v.a. 8.50 Zalen tot 350 personen W KUIPERS OVEEVEEN bü HAARLEM Prima PENSION f 4.. per dag VOORJAAR 1939 GEHEEL GERESTAUREERD Prima keuken en kelder - Schitterende serre en terrassen - Centrale verwarm:ng^koud en warm stroomend water Telefoon Haarlem Een Uwer beste beslissingen Met ..Vacantie" naar Vlissineep Het mooiste Zuiderstrand In ..Eigen Land" Directeur J. P. TOLHUISEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1