Incassobank n.v. Haarlem, 26 Juni tB£o&Hpjesda&> - HebwoJWMJn. steven.skxac&t Den Helder door de Britten gebombardeerd Bombardementen op Midden-Engeland Hoe kom je daaraan? MOLEST W andgedierte Vele huizen in puin- hoopen veranderd In het Westen niets nieuws ft llN&fS 45 VERZEKERING R HDTO NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN ZATERDAG 29 JUNI A.S. Dooden en gewonden onder de burgerbevolking UW PLICHT VERRICHT? WOENSDAG 26 JUNI 1940 Recollectieclub Haarlem en O. Onder Bescherming van Maria van Altijddurenden Bijstand R. K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING H.H. Missen voor gesneuvelden HARDDRA VE RIJEN TE ZANDVOORT Orgelbespeling H. O. V. Geslaagd Haarlemsehe Race-Club „Excelsior" RIKSJA ALS HUWELIJKSBOOTJE Oproep Het Honkbal-programma Triniteitslyceum „Hoe kom je aan dal lekkere brood", zal ieder zeggen, die bij U eet, als U klanl bent van: BAKKCRUCtf BAKENESSERGRACHT 71 HAARLEM - TEL. 13882 Concert in het Bloemendaalsche Bosch is weer mogelijk! Inlichtingen bij Telef. 13843 Kruisweg 59 Haarlem DAMMEN H.D.C. „KIJK UIT" BURGERLIJKE STAND Herwonnen Levenskracht AGENDA 26 Juni Bioscopen 27 Juni Bioscopen Apotheekdiensten PHILIPS en ERRES HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 Zuivering-onderneming RAD IC AAL" Fransche gevolmachtigden uit Rome vertrokken Muntpapier in Italië ^^AAA^AAAAAAAAAAAAAAAAAA AAAAAAAAAAAAAAALAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAi WIJ ZIJN PARAAT! Weest mild voor TUBERCULOZENLIJDERS - Koopt allen een bloempje Zeer dringend nog medewerking gevraagd van collecianien of col- lecirices boven 14 jaar. Aanmelde n bij hei dagelijkschbesiuur B. REIJNDERS, Zomervaari 134,- A. J. OVERTOOM, Marssfraaf 127> W. J. VAN LEEUWEN, Rijksstraatweg 8, Telefoon 12036 en in het gebouw ST. BAVO, Telefoon 10049 44e Leerlingen-uitvoering Haarlems Muziekinstituut LAATSTE NIEUWS Vele dooden Duitsch legerbericht: Bekoelde sympathie van Franschen en Engelschen Verhoogde belasting in de Vereenigde Staten STAD Het bestuur maakt bekend, dat de as. recol- lectie-oefening zal worden gehouden in de Paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt op Vrijdag 28 Juni om 8.15 uur. Aangezien de Meimaandoefening met de daaraan verbonden „Maria-hulde" niet kon doorgaan, heeft het bestuur gemeend daarvoor in de plaats op de a.s. recollectie-oefening een eerherstel te moeten brengen aan het Godde lijk Hart, waaraan deze maand bijzonder is toegewijd. Het bestuur vertrouwt, dat velen zullen op komen om deze bijzondere oefening bi) te wo nen. De R.K. Middenstandsvereeniging deelt mede, dat door haar zorgen in alle Haarlemsehe ker ken een H. Mis zal worden opgedragen voor de gesneuvelden en voor hen, die door den oorlog zwaar getroffen zijn. Het bestuur vertrouwt, dat alle Middenstan ders, voor zoover het hun parochie betreft, deze H. Mis zullen bijwonen en zoo mogelijk zullen communiceeren. De H.H Missen zijn: Zondag 30 Juni: Kathedraal St. Bavo (aan het Hanze-altaar)St. Antonius van Padua 11.15 uur; HU. Elisabeth en Barbara 6.30 uur; H. Hart van Jezus 9 uur: St. Joannes de Doo- per 8.45 uur; St. Liduina 6.45 uur; O. Vrouw van Zeven Smarten (Oud Schoten) 7.30 uur. Maandag 1 Juli: St. Joseph 8 uur; OJL. Vrouw Rozenkrans 8 uur. De heer G. Kiefer, directeur van de V. V. V. deelt ons mede, dat de V. V. V. er in geslaagd is wederom dit seizoen harddraverijen op den Noord-Bou.'everd te organiseeren. De wedstrij den hebben plaats op Donderdag 13 Juli des middags om 2 uur. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk op Donderdag 27 Juni des namiddags van 34 uur door den heer George Robert vermeldt: 1. Toccata. Adagio et Fuga C gr. t., J. S. Bach. 2. Vier Courantes, G. Frescobaldi. 3. Missa d kl. t., A. Samuel. a. Entrée b. Graduale c. Tractus d. Offertorium e. Sortie 4. Cantabile. C. Franck. 5. In Paradisum, Th. Dubois. 6. Marche gothique, Th. Salomé. Donderdagavond a.s. zal het volksconcert van de H.O.V. niet doorgaan daar het Gemeentelijk Concertgebouw nog steeds ter beschikking van de militairen is. Het eerstvolgend concert wordt op Maandag 1 Juli in den Stadsschouwburg gegeven. Aan de St. Lucia kweekschool te Rotterdam slaagden voor de acte L. O. onze plaatsgenoo- ten de dames A. Bloem en L. Brom. Bovengenoemde vereeniging hield Dinsdag avond een trainingsrit voor A, B en C-kl. over een afstand van 39 K.M. De Junioren reden 26 K.M. Direct zetten de A, B en C-kl. er een straf tempo in. Jammer was het echter, dat er enke len door pech den strijd moesten staken. De uitslag werd als volgt: 1 Evert Zekveld; 2 Leon Schelfaut; 3 Jaap Het huwelijk is tegenwoordig al even populair als de fiets en het schijnt dat de tijdsomstandigheden er het naar ma ken, dat fiets en huwelijk in combinatie gaan optreden. Zoo zagen we hedenochtend, buiten de enorme drukte voor en In de trouw zaal, een compositie van een huwelijks- stoet, die het werkelijk heel aardig „d'-ed". Toen het zonnetje na 'n kort regen buitje weer eens door de wolken kwam gluren, verscheen tot veler verbazing op de Groote Markt een bruidsstoet, die niet de romantiek van het koetsje, noch het gemak van de tram had gekozen. Dit montere bruidspaar had een nieuw idee bedacht om in het huwelijksbootje scheep te gaan. Zij hadden de populaire tandemtaxi's- gerequireerd. In het eer ste wagentje zaten bruid en bruidegom knusjes naast elkaar en in de volgende wagentjes hadden de bruidsmeisjes en de respectievelijke pa's en ma's plaats genomen. De chauffeurs, die dit zonnige wachtje moesten trekken, waren wat in hun nopjes. Zoo'n uitgelezen gezelschap vervoeren ze immers ook niet alle da gen! En de feestelijke versiering, die bij een dergelijken stoet nu eenmaal onontbeerlijk is. hadden ze ook niet ver geten. Ir. hun knoopsgaten prijkten Xrissche anjers en hun taxi's hadden zij vol bloemen gestoken. Het staartje van den stoet, waarin onder meer de familieleden meereden, was een vroolijk slotaccoord van ge bloemde en opgelakte tweewielers. Deze huwelijksvloot op wielen had over be- larsstelling niet te klagen. We hopen echter, dat bij uitbreiding van de rikjsa- ondememingen de aanstaande echte lingen, die naar het stadhuis opstoomen, elkaar niet in het vaarwater gaan zit ten. Lasschuit; 4 Karei Verbeek; 5 Manus Taverne; 6 Ted Handgraaf; Tony Jansen. Uitslag Junioren: 1 Bert Langeveld; 2 Piet v. de Meulen; 3 Pette Zooals reeds medegedeeld is zal zoo spoedig mogelijk een begin gemaakt worden met den verkoop van de Zomerzegels 1940 in de standjes van de wachtkamers der verschil lende postkantoren. Het comité zou gaarne de beschikking hebben over eenige dames of heeren, die zich in de ochtenduren met den verkoop der postzegels willen belasten. Zij, die daartoe genegen zijn, worden be leefd verzocht zich aan te melden by de secre taresse van het Comité, mevr. C. J. Cramer Kuipers, Oranjeplein 6, Haarlem, tel. 12775. met opgave van het kantoor waaraan zij voor keur geven (Hoofdpostkantoor, Bijkantoor Tempelierstraat, kantoren Bloemendaal, Over- veen of Heemstede). Het comité wekt allen op om dit mooie werk te steunen en rekent er op dat allen, die daartoe in staat zijn hun medewerking willen verleenen. Door den competitieleider zijn voor heden avond de volgende wedstrijden vastgesteld: Tweede klasse: Haarlem II—HH.C. II; Scho ten I—H.C. Kinheim I. Derde klasse: E.D.O. V—R.C.H. II; E.H.S. II ED.O. III; Schoten III—Spaarnevogels. HAARLEM, 26 Juni. H.B.S. B. Geëxamineerd 18 candidaten. Geslaagd Th. Alkemade, S. Balm, C. v. d. Bergh, E. Bilars, J. Dijkman, j. Duin stee, P. van Haess, Ph. Harding, H. Horeman, A. van Huystee, O. Kranendonk, H. Rensink, C. Mol, G. Nielen, R. Rikkers, Th. Wubbe, J. Wüst. Afgewezen 1 candidaat. 1 candidaat kon wegens ziekte niet aan het examen deel nemen. Op Vrijdag 28 Juni a.s. zal om half acht onder leiding van Marinus Adam het tweede concert in het Bloemendaalsche Bosch worden gegeven. Het programma is als volgt samengesteld: 1. Marsch uit de opera „Prins Igor", A. Bo rodin. 2. Ouverture „Preziosa", C. M. von Weber. 3. Capriccio Italien, P. Tschaikowsky. 4. Wals uit „Der Rosenkavalier", Joh. Strauss 5. Drie Hongaarsche dansen, Joh. Brahms PAUZE 6. „Danza delle Ore" uit de Opera „La Cio- conda" A. Poncielli. 7. Zorahaifda (legende voor orkest), Joh. Svendsen (vioolsolo door Gijs Beths). 8. Scenos Pittoresques, J. Massenet. Marche. Air de Ballet. Angelus Tête Bohème. Gezien het groote succes, dat „Kijk Uit" ver leden jaar mocht hebben met zijn thuisdam- merswedstrijd, heeft het bestuur van genoemde vereeniging besloten dit jaar wederom eenzeif- den wedstrijd te organiseeren. Deze is uitslui tend voor thuisdammers en niet-leden van een damvereeniging. Er is wederom een tiental aardige prijzen voor de winnaars beschikbaar gesteld. De wedstrijden beginnen Donderdag 4 Juli a.s. Inschrijving kan geschieden Donderdag des avonds 8 uur in het clubgebouw Rijks straatweg 231 (R. K. Speeltuinver.) (kosteloos) en bij onderstaande adressen: P. Bakker, Nach tegaalstraat 63; D. Klaver, Lingestraat 24; G. Goets, Vinkenstraat 33. Geboren: 25 Juni J. Stolk—Romeijn, zoon; 25 Juni F. HilbrinkPrcp. dochter; 25 Juni A. C. C. Klein SchiphorstRoozen, zoon; 26 Juni C. A. C. Houtzager—Stauder, zoon; 25 Juni A. van GastelGroot, zoon; 24 Juni L. O. M. FrtgensVels, zoon; 24 Juni C. M. Alberti— Appelman, dochter; 25 Juni B. Goëbel— Lootsma, dochter; 26 Juni J. C. KolHartes- veldtBijlo, zoon. Overleden: 25 Juni N. J., zoon van N. J. Dol, 4 jaar, Hazepaterslaan; 24 Juni J. Altena, 61 jaar, Hazepaterslaan; 25 Juni P. L. M. Kramers, 79 jaar. Rijksstraatweg; 25 Juni A. M. HoutkampVan der Woert 67 jaar, Z. B. Spaame. Ondertrouwd26 Juni: F. Broersma en J- Olie, G. F. D. Winkel en P. M. B. van Gastel, H Verbruggen en E. J. G. Daamen. C. L. Brink en W. E. van Kleef, T. C. Veenings en J. J. Meersschaert, A. Roose en M. E. Janus, J. W. J. Bergfeld en W. C Duiker, M. J. Bouma en J A. G. Hazenberg. K. J. B. Veldkamp en J. Lagerwij, R. Slot en M. Klcos, D. Wouterse en H. A. F. Rooijers, J. M. Jagtenberg en S. M. de Vries, J de Vries en IJ. Kipstra, V- J. Planting en M. A. de Beunje. F. Ziflstra en A. L. Slieker, H. Verbeek en A. F. Dekkers, R. van Nikkelen Kuijper en A. M. empelaars. Gehuwd: 26 Juni: J. J. Schipper en J. Roest, W. Nijman en E. Wieman, C. van Eek en M. Huisman, A. van Varik en M. A. Scheelings. A. Herweijer en M. Verbeek, N. Sweers en A. M. Passchier, H. Kuiper en E. H. Rijs, W. J. P. Swart en J. Nuiver, I. A. M. Jocker en A- Krommenhoek, J. Persoon en A. H. van Iperen, A. J. van den Bosch en J. M. Hoeben, C. P. Koster en J. H. Smit, J. D. Flink en C. A. Reemer, J. VuijSt en C. Besseling. J. Vrene- goor en M. Wipprecht, A. van der Stelt en W. J. v. d. Stelt. W. van Wanrooij en C. Oos- terbaan, C. de Vries en M. Roose, F. J. van der Werff en W. M. Kater, W. van de Polder en J. den Boer, P. Kolderie en J. M. Passchier, J. Hooft en L. v. d. Weijden. H. Boogaard en H. C. Stolvoort, C. A. Schavemaker en H. A. G. Sap. Meer dan 25 jaren geleden is het, dat ik. meermalen per week met den ouden Gurkens in den Volksbond vergaderend, zijn opwekkend woord hoorde tot steun aan .Herwonnen Levens kracht." Er is iets roerend schoons in deze beweging, waarin de economisch zwakken hun zieken broeder sterk willen maken, waarin de waar achtige kameraadschap vraagt om offers voor de bestrijding van een volksziekte. Het R.K Werkliedenverbond, onder welke benaming ook, is nooit achtergebleven in offer zin en de cijfers schallen een lied van liefde en medelijden. De sterken voor de zwakken! De strijders voor de lijders! God zegene Uwe actie, mannen en vrouwen van ons R.K. volk, een actie van vrede en naastenliefde in dezen waanzinnigen tijd van haat. Mr. J. BOMANS, Gedeputeerde NU, Gebouw St. Bavo: Dameskoor St. Caecilia, 3 uur. Palestina Diorama's Schotersingel 117a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sehe schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10—12 en 2.30—5 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 105 uur. Rembrandt: „De première der Butterfly" 2.30, 7 en 9.15 uur, voor volwassenen. Cinema Palace: „Als dooden herrijzen", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Razzia in New York", boven 18 jaar 2.30, 7 en 9 uur. Spaame „De Sensatiejacht" en „Professor pas op!" Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur; Bestuur Meubelmaker, 8 uur; Federatie Groenten en Fruit, 8 uur; Haarlemsehe Hengelaarsbond, 8 uur; R. K. Patroons in de Bouwvakken, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 34 uur. Stadsschouwburg: Leerlingenavond Muziek school Hoogerwerf, 7.30 uur. Raadhuis Heemstede: Gemeenteraad, 3 uur. Palestina Diorama's Schotersingel 177a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sehe schilders "en beeldhouwers, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 105 uur. Rembrandt: „De première der Butterfly", 2.30, 7 en 9.15 uur, voor volwassenen. Cinema Palace: „Als dooden herrijzen", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: .Razzia in New-York', boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Spaame: „De Sensatiejacht" en „Professor pas op!" De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. C. G. Loomeyer Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Parkapotheek, Lleverparkweg 13, tel. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 28320. Steeds geopend zijn: Elswout-apotheek, Bloe- mendaalscheweg 341; Aerdenhout-apotheek. Zandvoortschelaan, tel. 26772; Bloemendaalsche Apetheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. OOK IN HBIIBKOOI TELEFOON 12762 HAARLEM Absolute verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem - Tel. 11657 ROME, 25 Juni. (Stefani). De Fransche ge volmachtigden zijn vanmiddag met twee Fran sche vliegtuigen naar Bordeaux teruggekeerd. De berichten uit buitenlandsche bron volgens welke Rome, Berlijn en Bordeaux binnen 24 uur ie wapenstilstandsvoorwaarden zouden publi- ceeren, komen niet van gezaghebbende zijde. rome, 25 Juni (D.N.B.) De Italiaansche staat is bij de wet gemachtigd muntpapier uit te geven van één en twee lires om de nikkelen munten, die in omloop zijn, in te trekken. s m m - 7T7 V T T TTTTTTTTTTTTVTTTTTTTTTTTTVTTTTTTTRTTTTTTTTVTTTTTT! In den stadsschouwburg vond gisterenavond de 44e Leerlingenuitvoering plaats van het Haarlemsehe Muziekinstituut, dat onder directie staat van Nico Hoogerwerf. Deze sprak in zijn kort openingswoord over de omstandigheden, die de reden waren geweest tot het uitstellen der beide laatste leerlingen-uitvoe ringen tot een zoo laten datum en kondigde, met het oog op de verduisteringsvoorschriften, een bekorting aan van het programma door het vervallen van één der beide nummers naar de keuze van de jeugdige solisten, die er anders twee zouden hebben gespeeld. Een paar leerlingen van Nico Hoogerwerf zelf demonstreerden in een Scherzo van Niels W. Gade en een Petite Valse van Mario Tarenghi de moeilijkheden van het soepele rhythme, in de compcsitie van Haydn Alia Ongarese die van de contrapuntische tegenmelodie in de linker hand, waarbij bleek dat de leerlingen een en ander reeds aardig onder de knie beginnen te krijgen. De beide Rondo's van Mozart en Haydn door leerlingen van den heer v. Stam waren nog wel wat mechanisch en droog, maar de leeftijd der leerlingen in acht genomen, toch reeds ver dienstelijk. In het Cappriccio van Haydn had dezelfde leeraar gerust een coupure kunnen aanbrengen, en deze compositie bleek ook wel wat zwaar voor den leerling. De vertolking van het Solfeggio van Bach ver ried ongetwijfeld veel aanleg, maar men miste hierin den noodigen ernst en concentratie op de afwerking en dat was zeer jammer: het kan ook een averechtsche uitwerking van plankenkoorts zijn geweest en dan zal een en ander ongetwij feld wel „regt kom." Een zeer fijn geënsceneerde voordracht met muziek en dans van drie poppen van Saksisch Porcelein „De Pas van Drie" kwam daarna de aandacht vragen. Mevrouw Rademaker ver zorgde de declamatie erbij zij moge leeren haar r minder met de keel uit te spreken verdienstelijk, de beide poppen deden het heel aardig, ofschoon de fluithouding door den her dersknaap niet juist was. Een aantal jongedames, leerlingen uit de Balletklasse van mej. N. Batenburg, gaven daarna een veelal keurig gedanst Menuet van Bocchërini ten beste, waaruit de voorname en gratieuze allure van dezen dansvorm nog eens ten overvloede bevestigd werd. Ook de Schotsche rians van Chopin deed het goed: de Wals van denzelfde hadden we wat nobeler gedacht van gebaar vooral, evenals de Mazurka wat pit tiger van rhythme. Op een stevige rhythmische begeleiding aan te dringen bij deze uitvoeringen van dansen lijkt ons niet overbodig. De uitvoe ring der dansen zelf kan hier slechts bij winnen. Na de pauze kregen we een herhaling door een aantal leerlingen van de Jeugd-Symphonie, die Joh. Spies schreef voor een dergelijk ensemble. Het ging en klonk weer aardig: we noteerden een met zelfbewustzijn en gedecideerde Inzetten geblazen trompetpartij. Een paar pianoleerlingen van Nico Hoogerwerf en leerlingen van de heeren Joh. Vierveyzer en Jan Hoog, voerden ten slotte nog een deel uit van een Sonate van Haydn, 'een compositie van Heller, een vioolromance van J. Svendsen, een Impromptu van Schubert en een Rondo Capriccioso van Mendelssohn. Vanzelfsprekend hadden alle medewerkenden veel succes en in het bijzonder de orkestklasse van den heer Spies, die na elk der deelen applaus te incasseeren kreeg. De slot-avond van deze leerlingen-uitvoeringen valt op Donderdag a.s. met een even uitgebreid als interessant programma, waarin ook vooral veel zangnummers de aandacht trekken. J. S. (Van onzen Haagschen redacteur) De enorme bedrijvigheid, welke de laatste dagen in de lucht te zien is, heeft eenige on gerustheid gewekt bij de Nederlandsche bevol king. Immers, het blijkt, dat de Duitsche en Engelsche luchtmachten elkaar voor een deel boven ons land bestoken. Men ziet dan ook herhaaldelijk kleine groepen Engelsche bom menwerpers verschijnen. Soms hoort men ze alleen. Het gebeurt ook, dat de Engelsche vlieg tuigen boven de wolken vliegen, aldus aan het oog onttrokken blijvend, totdat zij trachten hun doel te naderen en uit het wolkendek te voor schijn komen. Duitsche jagers, het nieuwste en snelste type Messerschmidts, zijn in sterke for maties' hierheen gebracht, teneinde de vijandige vliegtuigen te verdrijven. Hun taak is niet al tijd gemakkelijk, want de in de wolken vliegen de Engelschen kunnen niet altijd even snel worden opgespoord. Ook het luchtdoelgeschut heeft weinig uit werking, indien het zicht niet behoorlijk vrij is. Desondanks zijn toch verschillende vliegtui gen neergehaald. Van officieele Duitsche zijde vernemen wij thans bijzonderheden over de schade, welke op verschillende punten van ons land is aange richt. Vorige week Vrijdag zijn in Scheveningen eenige brandbommen en een explosieve bom neergekomen op een kleine woning, waarin zich vier personen bevonden. Drie van hen zijn ge wond, de vierde is in het ziekenhuis overleden. In andere plaatsen aan de kust is ook schade aangericht, doch wel het hevigst heeft Den Helder van den Engelschen aanval te lijden ge had, ofschoon deze voormalige basis van de Nederlandsche marine geen militaire beteekenis meer heeft. Enkele dooden zijn te betreuren en vele gewonden vielen onder de burgerbevolking Het ergste feit van dit alles is echter wel, dat het militair hospitaal door twee explosieve bommen en een reeks brandbommen werd getroffen. Op Vrijdag 21 Juni hebben twee En gelsche Bristol-Blennheim-bommen- werpers, zeer laag over de stad vlie gende, hun verderf brengenden last boven het ziekenhuis afgeworpen, of schoon het duidelijk als zoodanig ge kenmerkt was. Op het dak bevond zich een rood kruis in een wit vak, ter grootte van 4 Meter en aan den gevel woei de vlag met het Roode Kruis. Na hun bommen te hebben neergeworpen keerden de Engelschen terug en be stookten met machinegeweer de be volking, die zich in paniek op de stra ten bevond. In de onmiddellijke omgeving van het zie kenhuis was geen militair object aanwezig, be halve een oud fregat uit de vorige eeuw, dat nog als woonschip van Nederlandsche mari niers dienst deed. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft Den Helder opnieuw te lijden gehad van verschillende bombardementen. Vele huizen in vredige woonwijken werden getrof fen en met puinhoopen gelijk ge maakt. Dit geschiedde op vele plaatsen, die in de verste verte niets met militaire doelen hadden te maken. Van' Duitsche zijde wees men er op. dat de Engelschen met deze terreurmethode die ook in het Rijnland en het Roergebied bijna iederen nacht en thans ook overdag toegepast wordt, trachten een paniekstemming onder de bevol king te wekken. Zij hopen, dat de Duitsche be volking aandrang op de Overheid zal uitoefe nen. teneinde een spoedige beëindiging van den oorlog te krijgen. Maar dit zal niet geschieden. Intêgendeel. Juist door deze voorvallen voelen de Duitsche autoriteiten zich genoodzaakt ern stige represailles tegen Engeland te nemen. Duitschland zal zich niet laten intimideeren door luchtaanvallen op open steden en vredige dorpen, die niets met militaire doelen te maken hebben. Engeland zal de' consequenties van zijn handelingen hebben te aanvaarden. Naar verschillende onzer correspondenten in Noord-Holland melden, heeft de bevol king van Den Helder ernstig geleden onder de nachtelijke aanvallen der Engelsche bommenwerpers op de burgerlijke bevolking. De bommen werden over verschillende deelen van Den Helder uitgestrooid. Er zjjn vele dooden gevallen en tal van gewonden. Onder de bevolking heerschte de grootste verontwaardiging, die zich vaak in de heftigste bewoordingen tegen de Engelsche belagers uit. Vele menschen zijn uit Den Helder gevlucht en vonden in de omgeving gastvrij onthaal. Som migen zijn veel verder gevlucht en in Amster dam aangekomen. Allen zijn het er over een* dat de bommen geen militaire doeleinden trof fen. De Engelschen hadden het blijkbaar crp burgers voorzien, die zij in den slaap overvielen door van zeer groote hoogte hun bommen neer te werpen. HOOFDKWARTIER VAN DEN Ft)H- RER, 26 Juni (D.N.B.)Het Opperbevel van de weermacht meldt: In het Westen geen bijzondere gebeurte nissen. In den nacht van 25 op 26 Juni deden onze gevechtsvliegtuigen met succes bom aanvallen op verscheidene vliegvelden en inrichtingen van de vliegtuigindustrie in Midden-Engeland. Eerst thans wordt bekend, dat op 24 Juni een bomaanval ondernomen is op een vij andelijk transportschip van ongeveer 7000 ton, ter hoogte van Eayonne. De aanval had hevige ontploffingen en branden tot gevolg. Een Duitsche duikboot heeft ten zuid-westen van Ierland het bewapende Britsche stoomschip „Saranac" van 12.000 bruto register ton en 2 andere bewapende vijandelijke koopvaardijschepen getorpe deerd. Van 3 Britsche Bristol-Blenheim-vliegtuigen, die gisteren opnieuw een poging ondernam» het vliegveld van Stavahger, Sola aan te vallen werden er 2 door onze jagers neergeschoten. Het derde verdween zonder tot een aanval te zijn overgegaan. De bomaanvallen door Britsche vliegtuigen, in den nacht van 25 en 26 Juni, in Noord- en West-Duitschland troffen geen militaire ob jecten en richtten slechts geringe schade aan. Voorzoover tot dusver bekend werden 4 pér- sonen gedood. VATICAAN, 26 Juni (D.NB.)Door den wapenstilstand der asmogendheden met Frank rijk is de verhouding tusschen de naar Vati caanstad verhuisde vroegere diplomatieke ver tegenwoordigers bij het Quirinaal sterk vertroe beld, aldus meldt Stefani. De eens goede ver standhouding is in het tegendeel omgeslagen. De Fransche ambassadeur en de Engelsche ge zant zijn vijanden geworden en groeten elkaar niet meer. Dezelfde houding hebben leden van de Fransche ambassade tegenover de Engelsche aangenomen, ook de Belgische en Poolsche ver tegenwoordigers nemeh dezelfde houding te genover den Engelschen gezant aan. De politie van het Vaticaan bewaakt al deze personen, wier leven niet erg aangenaam meer is, daar zil niet meer met anderen binnen of buiten het Vaticaan, ook niet telefonisch, in verbinding kunnen treden WASHINGTON, 26 Juni (Reuter) Presi dent Roosevelt heeft een wetsontwerp getee- kend, dat voorziet in een verhooging der be lastingen met een totaal bedrag van 4702 mU' lioen dollar. Dan Is het tijdstip gekomen, om met vacantie te gaan. Nergens herstelt U zich beter van de spanningen van den laatsten tijd dan in de vrije natuur. DE SPOORWEGEN HELPEN U: van 29 Juni a.s. af zijn ZOMER RETOURS verkrijg baar. GELDIG EEN MAAND, doch uiterlijk t.e.m. 3 September 1940. U BESPAART BIJNA 3 0 procent met ean zomerretour 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2