MEELEVEN Elke hals heeft een eigen eisch Baby s zomerjurk PHYILO-CACTUS In de warme maanden bewijst karnemelk goede diensten otten en pannen ■REE SINK ZUINIG ZIJN WE Draagt z'n roode bloemen MODEBLADEN SANITAIR Schoolprestaties en humeur van kinderen na dezen spannenden tijd lïiffjs- jj Regenwater V Hoe gaat u met uw spinazie om? Een gevulde spinazierand Aardappelkoeken met spinazie VOORALLE DE VROUW EN HAAR TIJD Iedereen heeft zijn deel van de narigheid ont vangen. Laat het veel of weinig zijn, bij sommigen is de ellende wreed en valt er niets meer te herstellen, terwijl bjj anderen de moei lijke tijden nu pas aanbreken niemand is aan de gevolgen ontkomen. Oud en jong heeft zijn deel gehad De ouderen overzien en begrijpen de ellende dezer dagen, zij kunnen hun onrust motivee- ren en als hun wilskracht sterk genoeg is, kun nen zij zich beheerschen en door hun houding kalmeerend op de omgeving werken. De jongere menschen en de kinderen voelen de spanning om zich heen, hooren verhalen die ze niet ten volle kunnen begrijpen en zijn dikwijls de aandachtige toehoorders van de ge sprekken der volwassenen, die een sterken in druk op hen maken. We zijn weer spoedig in het oude gareel. „Doe gewoon, dan gaat het ook gewoon" en de mees ten onzer kunnen zich met een behoorlijk tem po weer aan den alledaagschen gang van het leven aanpassen. Maar nu is het van belang aan de kinderen eens extra aandacht te beste den en niet te denken, dat ook zij zich geheel aan het normale leven hebben aangepast. In de oorlogstijden hebben de kinderen van zelfsprekend de noodige aandacht genoten, want zjj hebben steun noodig en zijn op een ander aangewezen. Doch het geldt niet alleen het li chamelijk behoud: in de tijden na de spanning zijn zij wat betreft hun geestelijk behoud óók op de anderen aangewezen. Worden bij den volwassene de onrust en de nervositeit opgedreven door de gepasseerde ge beurtenissen, terwijl hij deze met zijn verstand kan volgen en den ernst ervan kan begrijpen, niet minder hevig voelt 't kind de spanning als bij intuïtie. Bij sommige kinderen is de nawer king van den oorlogstijd buitengewoon hevig, ook al kunnen zij niet ten volle begrijpen. Voor zichtigheid met gesprekken, die nu nog gevoerd worden in 't bijzijn van de jeugd is ten zeerste geboden, anders wordt het in zoo'n klein hoofd je een mengelmoes van akelige voorstellingen, die een slechten invloed op lichaam en geest kunnen hebben. Bakvisschen en jongere kinde ren zijn begiftigd met een flinke dosis fantasie, zoodat het waarschijnlijk niet zal blijven bij hetgeen ze gehoord hebben, doch zelf zullen ze er nog het noodige bijmaken. En als zij zich dan niet uiten, zal dit hun zeker niet ten goe de komen. Juist in dezen tijd nu alles weer gewoon gaat lijken worden de kinderen dikwijl^ las tig en huilerig, terwijl er volgens ouderen geen reden voor bestaat. Dergelijke symptomen zijn niet anders dan uitingen van nervositeit. Prik kelbaarheid is het kenteeken daarvan. Prikkel baarheid is immers het te sterk reageeren op in- en uitwendige prikkels en daardoor worden niet alleen de gewaarwordingen buitengewoon sterk van intensiteit, doch ook de gevoelens en dat verklaart, dafP uw lieve zoon zoo'teene mo ment tranen met tuiten huilt en geen twee mi nuten daarna het uitschatert van plezier. Volwassenen kunnen zich ten minste dat probeeren zij over de misère heen zetten, maar bij kinderen blijven onwillekeurig zooveel onsamenhangende elementen hangen, die soms ineens, geheel los van ieder verband, hun heel helder voor den geest komen. Dat verklaart de vreemde vragen, die ze je op de gekste momen ten kunnen stellen. Het kan voorkomen, dat een jong kind, in zijn werk of spel verdiept, een beetje zit te suffen, een ander noemt het mis schien piekeren Denk dan niet, dat dit per soontje alleen matr slaap heeft of een beetje lui is, want in dezen tijd bestaat er grondige reden voor, dat 't kind zich bezig houdt met dingen, die verre van heilzaam voor hem zijn en die nog het restant zijn van de afgeloopen dagen. U bewijst uw kind dan een dienst, door hem af te leiden, met hem samen te spelen of op andere wijze zijn aandacht te boeien of iets dergeljjks Het moet D ook niet verwonderen als maand boekjes of weekkaarten niet in orde zijn. Er hoeft heelemaal geen kwaadwilligheid in het spel te zijn, die dat veroorzaken, doch het be wijst wel, dat het kind moeite heeft om zijn gedachten bij het werk te houden, nu er zoo veel andere dingen zijn, die de aandacht ver dringen en sterker in zijn geheugen leven, van meer kracht zijn dan de stof, die hem op school geboden wordt. Een enkele opmerking kan uw kind misschien tot huilen brengen, en het hu meur kan dikwijls zoo onaangenaam zijn, dat t menige moeder de grootste moeite kost, haar geduld niet te verliezen. Houdt u dan voor, dat mopperen in dezen tijd, vooral in verband met schoolboekjes, het zelfvertrouwen van de kin deren kan schokken en het minderwaardig heidsgevoel als uw kind dat soms al een beetje heeft kan versterken. Juist de ner veuze kinderen hebben behoefte aan aanmoe diging, en het spreekt vanzelf, dat zij juist in dezen tijd nog wel een extra dosis daarvan kunnen gebruiken. Laat dus, zoover dat in uw macht is, de sfeer om kleine kinderen rustig zijn, dat komt hu meur en prestaties ten goede. Groote menschen hebben moeite om hun humeur op het juiste peil te houden, zouden dan de kinderen voor al de invloeden van den laatsten tijd immuun Wijven? Veel kinderen zullen thans een beetje uit imn evenwicht zijn, terwijl die kinderen, die het ergste meegemaakt hebben en n.u de bit tere gevolgen er van ondervinden, er zeer zeker hun deel van zullen krijgen. Dat neemt niet weg, dat ook zij eens bruikbare menschen voor de maatschappij moeten worden, waarvoor een gezonde geest en een gezond lichaam vereischt warden; helpen wij, grooteren, ze, door begrip en medeleven naar hen uit te laten gaan. EMS. LANGE HALS KORTE HALS NORMALE HALS DUNNE HALS -«V-W Een magere hals, die bovendien lang is (links) lijkt voller door een strik of een shawltje van soepel materiaal; of (rechts) bij normale lengte door een los omgestrikt garnituurtje; een korte ruche, die een lage uitsnijding volgt (midden) verdoezelt de magerte van den korten hals DIKKE HALS Van den dikken, langen hals (links) wordt de aandacht afgeleid door een breed uitloopenden strik; een uitsnijding middenvoor (midden) doet den korten hals Icmger lijken en 't lage kraagje van een sportblouse (rechts) is voor dezen hals flatteus BREEDE SCHOUDERS mr*».rif Vfo. 'W I'M Het evenwicht tusschen breede schouders en een langen hals (links) is te vinden door deze twee strikjes aan te brengen; de breede schouders in combinatie met den korten hals vragen raglan mouwen en een royale uit snijding (midden), een zware ketcing op een hooggesloten japon doet de breedte der schouders minder lijken (rechts) ls een schoonheidsmiddel, dat niets kost en waarvan het verkrijgen alleen afhangt van de vrijgevigheid der natuur. Wanneer men 't haar, na 't gewasschen te hebben, naspoelt in regen water, wordt het veel soepeler en glanzender dan wanneer daar leidingwater voor gebruikt wordt. Regenwater is niet hard en daarom is het zoo geschikt om het gezicht er mee te wasschen, het houdt de huid fraai en soepel en maakt het voortdurend gebruik van crèmes overbodig. Wanneer het langen tijd niet gere gend heeft en de regenton droog staat, kan men voor het zacht maken van leidingwater een mespuntje borax aan een kom vol toevoe gen. Indien elke vrouw overtuigd was van wat hierboven staat, zouden er op dit gebied niet zooveel ver gissingen gemaakt worden, die het gevolg zijn van te iveinig zelfkennis. Het feit dat we tengevolge van de tijdsom standigheden minder kleeren zullen aanschaf fen en minder met nieuwe snufjes zullen pron ken zou in de hand kunnen werken, dat we wat ons uiterlijk betreft het accent eenigszins gaan verleggen van een tot nog toe misschien overdreven werk maken van de kleeding naar een meer aandacht besteden aan onze eigen persoonlijkheid. We zullen hierbij slechts wél varen, want het spreekwoord: de kleeren ma ken den man, zou men gevoeglijk kunnen com- pleteeren met het: de houding maakt de vrouw, waarbij „houding" nader uitgedrukt zou kun nen worden als: de wijze waarop ze haar klee ren dróégt. Méér komt het aan op de zelfver zekerde nonchalance, waarmee een geraffineerd hoedje gedragen wordt, dan op het raffinement van het hoofddeksel zelf en meer dan het fraaie dessin in uw dime shawltje hangt het succes, dat ge er mee zult hebben, af van de manier, waarop ge de shawl, naar gelang van de eischen, die uw persoonlijkheid stelt, om uw hals hebt gestrikt. Iemands houding heelt onmiddellijk te maken met de mate van z'n zelfverzekerdheid en deze wordt grootendeels afgestemd op wat de spie gel aangaande het uiterlijk openbaart. Het is een vicieuze cirkel. Vóór men zichzelf goed kan kleeden moet men zichzelf, wat het uiterlijk betreft, goed kennen. En zichzelf goed kennen beteekent zich nu en dan in den spie gel bestudeeren. Door dit te doen wordt de juis te harmonie gevonden tusschen persoonlijkheid, uiterlijk en kleeding, welke het geheel van iemands uiterlijke charme uitmaakt. Nu vindt u dit voor dezen tijd misschien ijdel gepraat, maar bekent u zichzelf dan eens heel eerlijk, of uw uiterlijk schoon u niet toch ook thans wel zeer na aan het hart ligt. Het zit een vrouw te diep ingeboren, dan dat ze daar onder welke omstandigheden ook onver schillig voor zou kunnen worden. En mocht ze de interesse in zichzelf verloren hebben, dan beklaag ik haar omgeving, want dan verzaakt ze een van haar allereerste plichten, namelijk dien, om er immer naar haar staat en stand zoo goed mogelijk uit te zien. Dat verdriet, zorgen en slapelooze nachten hun sporen op zoo iets subtiels als de gezichts uitdrukking achterlaten, is onvermijdelijk, dat die sporen ons er ouder uit doen zien, evenmin. Maar niet alleen het gelaat, dat vermagert, moet het ontgelden, ook de hals gaat aan mol ligheid, aan sierlijkheid van lijn inboeten, mis schien zonder dat m«n het merkt. Totdat er een onbarmhartig oogenblik komt, waarop de spiegel het onomwonden zegt. Dit hoeft dan nog heelemaal geen reden te Eenvoud is een eerste vereischte voor aardige kinderkleeding. Eenvoud is bij het maken of koopen van de kleeren voor onze kleuters thans in dubbele mate het parool, omdat het onder houd noch veel tijd noch veel waschmateriaal mag vragen. Zouden we onze kleinste, die wiegekindje-af is, in den zomer liefst laten pronken in smetteloos witte jurkjes en schort jes, het is een wat al te luxueuze opzet als we bedenken, welke resultaten dat geeft in de kin- derwasch en dus vergenoegen we ons met ge bloemd goedje, dat voor den zomer het aan gewezene is. Gebloemd heeft het voordeel, dat het zich gemakkelijk laat wasschen en strijken en dat het aanmerkelijk langer „mee" kan dan effen wit, zonder den indruk van smoezelig en gekreukt te wekken. Dat het bloempatroontje heel klein en fijn moet zijn, spreekt vanzelf, ook dat we geen schelle kleuren kiezen maar lichtblauw of zacht- rose, de teere tinten, die de eerste twee jaar van z'n bestaan den baby zijn toebedeeld. Is er niet nog ergens een lapje in de eeuwige zijn om t feit met een zucht van gelatenheid te aanvaarden en iets in zichzelf af te schrij ven. Het hangt van ons zelf af in hoeverre we dit symptoom van verdwijnende jeugd z'n gang laten gaan. Er kan nog heel wat bereikt worden met een dagelijkscihe massage (des avonds) met een overvette crème. Men masseert vijf minu ten, de vingertoppen van beide handen gebrui kend en daarmee cirkelende bewegingen uitvoe rend, boven het borstbeen te beginnen, naar het oor en terug tot het midden van de hals. Naar boven wordt krachtiger gemasseerd dan naar beneden. Wanneer u ooit een gezichtsmassage als onderdeel van een schoonheidsbehandeling heeft ondergaan, moet u ervaren hebben, hoe de massage van het gelaat zich tot den gehee- len hals uitstrekte. De schoonheidsleer heeft immers als eerste axioma, dat verwaaxloozing van den hals zich op het gezicht wreekt. Afgezien van de zong, die men aan de ver fraaiing van den hals kan besteden, wanneer dit noodig wordt, bezit lang niet elke vrouw een Venus van Milo-halslijn, maar wel heeft ze het recht, door de halsafwerking van haar kleeding, dit belangrijke onderdeel zoo voordeelig moge lijk te doen uitkamen. Want wel niemand zal het betwisten, dat de wijze, waarop de hals is afgewerkt, vijftig procent is van den indruk, dien men maakt. De negen plaatjes, die hierbij gaan, zijn een aanwijzing, hoe de bezitster van de drie ver schillende halstypen: een mageren hals, een dikken of een korten hals, een kraagafwerking kan kiezen, die de onvolmaaktheid van lijn ver doezelt inplaats van er een uitroepteeken ach ter te zetten! De mode is soepel en biedt variatie genoeg. Laat vindingrijkheid in dezen uw leidsvrouw zijn en bedenk vooral, dat de hals, wat uw kleeding betreft, de allerhoogste rechten heeft. A. Bgl. In heel wat gezinnen bestaat de goede ge woonte, dat 's zomers de warme dranken bij de boterham de thee, de koffie, de chocolade tijdelijk hun vaste plaats afstaan aan de karnemelk: die is koel en frisch en ze verslaat daardoor uitstekend den dorst, vooral als ze zonder suiker wordt gebruikt. En meer dan andere jaren zullen wij dezen zomer nu we zuinig moeten zijn met thee en koffie de karnemelkflesch een eere plaats op tafel geven; als u de flesch een on gezellig artikel op tafel vindt, schenkt u vóór den maaltijd de karnemelk in een kan over. We zouden, wat temperatuur betreft, natuur lijk ook wel koude melk kunnen kiezen: karne melk echter blijft daartegenover het voordeel behouden van den prettig aandoenden frisschen smaak, terwijl ook het geringere vetgehalte een factor, is, die in het warme jaargetij eerder als voordeel dan als nadeel moet worden opgevat. Immers, hoe gemakkelijker het een of andei voedingsmiddel te verteren valt, des te minder arbeid eischt het van onze spijsverteringsorga nen; en waar inspanning van de organen uit den aard der zaak altijd gepaard gaat met warmteproductie, daarom zal het 's zomers voor ons van belang zijn om aan deze organen niet méér werk te geven dan bepaald noodzakelijk is. Het spreekt vanzelf, dat dit voordeel van licht-verteerbaar-zijn niet alleen pleit voor karnemelk als drank, maar even goed voor karnemelk als grondstof voor allerlei gerechten Voor de pap bijvoorbeeld: de met bloem of maïzena gebonden „karnemelksche pap", maar ook de van karnemelk gekookte rijstebrij en gortpap niet te vergeten de fabriekmatig be reide „gortpap in flesschen", die in deze maan den, zonder opgewarmd te zijn, een heerlijk frisch ontbijt vormt of wel een niet te versma den nagerecht of avondpapje. In dit verband zou ik ook willen wijzen op het in Denemarken veel gebruikte uiterst eenvou dige karnemelkgerecht, dat geheel zonder ver hitting tot stand komt. De karnemelk een halve liter per persoon) wordt daarvoor, ver mengd met wat geraspte citroenschil en wat basterdsuiker, zoo koud mogelijk weggezet (in den kelder dus liefst); ze wordt dan in een diepe schaal opgediend en van diepe bordjes „roombordjes" gegeten, samen met gebrok kelde of fijngewreven beschuit of met gebakken roggebroodkruimels, die er bijzonder lekker bij zijn. Voor die kruimels raspen of brokkelen we bijvoorbeeld een half pond roggebrood en roe- Dit gebloemde baby jurkje kan elke moeder na maken, zonder dat 't haar hoofd* brekens kost. Het toont niet spoedig smoezelig of ge kreukt en is in een wip gewas schen en gestre ken. Juist iets voor dezen zomer lappendoos, of ligt er misschien nog een jurkje, waar een van de anderen is uitgegroeid, of dat zóó versleten is, dat er over gedacht wordt, de goede stukken tot kussenovertrek te maken? Zoo niet, dan kiest men in den winkel een ge- crept goed waschlbaar katoentje van tachtig centimeter breedte. Eén meter 10 is alles wat men noodig heeft. Van een bestaand, goed passend jurkje neemt men de maten en indien men zich geen vir tuoos weet met de schaar, knipt men eerst een patroontje van vloeipapier. De modelfoto van 't jurkje laat aan duidelijkheid niets te wen- sohen over. Het Korte lijfje is sikkelvormig; aan den voorkant is het halsje iets meer uitgeknipt dan aan de achterzijde. Er is geen schouder naad, maar boven op de schoudertjes sluit het jurkje aan weerskanten met drie knoopjes, wat gemakkelijk is bij het aantrekken. Het voor komt de dagelijksche worsteling met de altijd bewegende, mollige armpjes, die zich zoo moei lijk in een armsgat laten dwingen! Met opzet is het sehouderstukje eenigszins in een korten vleugel geknipt om een idee van een mouwtje te vormen. De afwerking kan met een schuin biesje gebeuren, of ook kan met een puntige haakpen om de dubbelgelegde stof een haak- steekje gelegd worden. Moeders, die van kraagjes houden rond het mollige kinderhalsje, kunnen zonder bezwaar dit jurkmodelletje afmaken met een smal, van voren gespleten strookje van gladde stof. Maar meestal toch zal het kindje een bavetje dragen voor het kwijlen, wat eigenlijk een nog aardiger afwerking is van zoo'n gebloemd ponnetje. Kiest men dit kinderjurkje voor een wat grooteren hummel, niet langer luierkind je, dan kan er een broekje van dezelfde stof bij ge maakt worden. En voor de zonnige zomerdagen zou baby ge baat zijn met een hoedje met rand, dat z'n ge voelig hoofdje beschermt tegen al te veel zon. Het model van een luifelhoedje is zonder veel moeite na te knippen en in elkaar te zetten. Voor de zomersche ochtendwandeling heeft on- ze jongste dan een formeel zonne-complet. Om dat het hoedje uit den aard der zaak veel min der spoedig smoezelig zal zijn dan het jurkje, maakt de verstandige moeder bij hetzelfde zo merhoedje twee jurkjes van hetzelfde mate riaal. Vergeet u, nu we het over wasschen hetohen, niet, dat nieuw gemaakt kindergoed, vóór het gedragen gaat worden, even door een sopje moet worden gehaald. Men weet immers niet, wie of wat met het nieuw gekochte goed in aanraking is geweest, bovendien wordt de stof zachter door het wasschen. Nog iets over het wasschen van kindergoed: Al is het misschien verleidelijk met het oog op besparing van zeep en warm water om al het waschgoed, dat t gezin oplevert, tegelijkertijd te wasschen, het is in het belang van 't kind om 't babygoed apart te houden. Kinderkleertjes toch mogen niet met scherpe zeep in aanraking komen, het teere huidje zou er door geïrriteerd kunnen worden, bovendien mag voor het kin- derwaschje noch bleekwater noch blauwselwa- ter gebruikt worden. Overmatiger dan het ove rige goed moet het kindergoed gespoeld worden, opdat er geen enkel zeepdeeltje achterblijft. Gesteven warden kinderkleertjes niet. De huisvrouw moet in dezen tijd niet slechts een grondige huishou delijke kennis bezitten en de capa citeiten, die daarbij behooren, ze moet ook over de fantasie beschik ken, die haar vindingrijk maakt; over een groot optimisme, dat haar pleizier geeft in haar moeilijke taak, die bovendien dikwijls een ondankbare is; over den geest van zuinigheid, die haar met overleg te werk doet gaan. Indien ze deze eigenschappen nog niet ten volle in zich ontwikkeld heeft, zal ze die vanzelf in zich trachten aan te kweeken door bij anderen te rade te gaan. Dit soort huishoudelijke wijsheid immers kan niet uit boe ken geleerd worden: het gaat van mond tot mond en bestaat door overlevering. ren dat in de koekenpan met twee afgestreken eetlepels boter en twee afgestreken eetlepels suiker tot het mengsel bros kleverig is als noga. We laten het dan koud worden en stampen, malen of wrijven het fijn tot „kruimels". Vooral als laatste maaltijd op een warmen zomerdag maakt dit gerecht een goede kans. M. WITTOP KONING. Met zeep. Door het stuk zeep niet in het nat te laten liggen en door de restjes niet weg te gooien maar productief të maken. Dit kan gebeuren door de stukjes in een bakje of jampotje te doen, en er wat kokend water over te gieten, waardoor een dikke zeepoplossing ontstaat, die bij het wasschen van kleinigheden goeden dienst kan bewijzen. Ook kan men de stukjes in een lapje binden, dat men In kokend water doopt, zoolang tot de massa zacht is Men koelt het dan af, tot de zeep weer hard is geworden; na verwijdering van het lapje heeft men een nieuw stuk zeep. Op de suiker in rabarber be zuinigen we, door de rabarber, na het schillen en snijden een uur in water te laten uittrek ken, door een derde gedeelte der suiker te ver vangen door zoetende tabletjes en door bij de rabarber, als ze gaar is, een theelepeltje dub- belkoolzure soda toe te voegen. Met een citroen zijn we zuinig door van een doorgesneden citroen de niet ge bruikte helft op een schoteltje, waarop wat azijn, te bewaren. Onaangesneden citroenen be waart men ofwel onder water of in zand ge stoken. Inplaats van citroenschil te gebruiken in het eten om aan een toespijs een smaakje te geven, kan men evengoed van een toch gebruikten si naasappel snippertjes van de schil snijden, wat aan geurigheid weinig onderdoet. Hak, hak, hak, gaat het vinnige hakmes door de groene gekookte brei, die spinazie heet en die volgens de regelen der kunst fijngehakt moet worden na het koken. Dat daarbij koste lijke sappen in het hout van het hakbord drin gen of in den gootsteen verdwijnen, is bij dezen keuken-ritus een noodzakelijk kwaad. Waar het er thans, meer dan anders, om gaat, de voedingswaren zoo productief moge lijk te verwerken, laten we ons, wat het koken van spinazie aangaat, gaarne voorlichten door den Zwitserschen medicus BircherBenner, expert op voedingsgebied, die ons leert de spi nazie niet alleen rauw als sla te eten, maar ons ook vertelt, hoe we spinazie in rauwen staat kunnen hakken en daarna koken, een volgorde van bewerking, waardoor niet slechts de voedirigssappen behouden blijven, maar die ook slechts de helft van de benoodigde hoe veelheid rauw spinazieblad vraagt om eenzelf de dekschaal te vullen, en, wat meer waard is, eenzelfde gevoel van verzadiging te geven. De ervaring van wie deze methode volgden, kan ons er van overtuigen, dat de spinazie als hieronder beschreven bereid, luchtiger van substantie is en pittiger van smaak. Op acht ons spinazie rekent men een klein half ons bo ter of margarine, twee kleine gehakte uien, twintig gram meel en twee a drie liter warm water (of groentebouillon), wat zout en des- verkiezend nootmuskaat. Men fruit de uien geel in boter, stooft de goed gewasschen, rauw gehakte spinazie eerst vijf minuten met de uien, bestuift de massa dan met meel, stooft ze nog korten tijd en voegt het water of den groentebouillon toe, waarna men het geheel nog even kookt en kruidt. De spinazie wordt op boven beschreven wij ze bereid. Dus rauw gehakt en daarna gekookt. Een ringvorm wordt met boter ingesmeerd en met kruimel bestrooid, waarna men hem vult met de spinazie-massa. In de oven wordt de spinazie au bain marie gebakken en daama op een ronden schotel gestort. Men vult den spinazierand met rijst of met gestoofde wor teltjes en geeft er een bruine saus bij. Tenslotte geven wij een recept, waarbij rauwe ■spinazie in samenstelling met overgebleven aard appelen wordt verwerkt tot smakelijke koeken, die een welkome aanvulling kunnen vormen van den broodmaaltijd in die gezinnen, waar de opgroeiende kinderen met hun gezonden eet lust, de huisvrouw wel eens kunnen doen zuch ten over het broodrantsoen. Vanzelfsprekend kunnen overgebleven aard appelen ook opgebakken worden, maar deze aardappelkoeken zijn eens iets anders. Hoewel een rest spinazie (of ook andere groente) er bij gebruikt kan worden, is het smakelijker en ge zonder om er versche groente voor te nemen, die dan rauw verwerkt wordt. Voor vier personen neemt men: een pond ge kookte aardappelen, een afgestreken eetlepel boter, een half pond spinazie, een ons belegen kaas, zout, peper, nootmuskaat, een ei, ongeveer dertig gram boter (om te bakken). Wrijf de aardappelen fijn en vermeng ze met de fijngehakte of gemalen rauwe spinazie. Voeg de geraspte of gemalen kaas toe, het ei en twintig gram boter. Maak het mengsel op smaak af met peper, zout en nootmuskaat. Bak hiervan in de koekenpan tnet boter drie of vier groote koeken, die met behulp van een deksel worden omgekeerd. Geef de koeken zoo warm mogelijk. VAN RIJN'S HOSTERD - UTRECHT uw winkelier oe wjjfsfSr H CT. p, ZAKJEGELIJK AAN 1 CÓND 'sOlKt* Buiten het vensterraam staan en waaien de groene zomerboomen: de beweeglijke beuk, de bezadigde eik en de glinsterende berk, die z'n. blaadjes laat spelen met de zon. Binnen het vensterraam staat op de venster bank roerloos en recht de Phyilo-cactus in haar ietwat slordige formatie van smalle en bree- dere bladgeledingen zij staat in haar bloem pot stug en ongenaakbaar, als een Oosterling, die uit z'n zonnig land overgebracht is naar een streek, waar hij niet hoort, en denkt: wat doe ik hier eigenlijk. Maar deze maand is er iets gebeurd met de Phyilo-cactus: in haar doodsch aanzien is leven en beweging gekomen: groene verdikkingen op den bladrand, die wat goeds beloofden, zwol len; een zachtrood schemerde er doorheen en binnen enkele weken droeg de plant dertien knoppen, die zich successievelijk openvouwden tot stralend scharlaken bloemen, dubbele ster ren gelijkend, waarin een bundel witte meel draden ontsproot, recht uit het hart. De iet wat saaie (vergeef me, ras-cactus-liefhebber) plant was plotseling herschapen in een zoo uitbundig sieraad, dat zij de aandacht vroeg van wie de kamer binnenkwam en het volste recht had ieders bewondering te eischen voor haar exotische schoonheid. „M'n Phyllo gaat bloeien", had de bezit ster verheugd gezegd en eiken dag telde ze de knoppen. Was het wonder, dat, toen men plot seling door bijzondere omstandigheden het huis moest ontruimen en elk der huisgenooten z'n bezittingen bijeen zocht, zij haar cactus omzichtig met een krant beschermde en i» haar arm meedroegDe échte plantenlief hebber verloochent zich nooit, ook niet op zóó'n moment. De cactus heeft de verhuizing, die niet van langen duur was, glansrijk doorstaan; het ge mis van twee, drie knoppen telt men op zoo'n aantal immers niet. Zij heeft stralender gebloeid dan den voor- gaanden zomer ofdit óók iets met den af geloopen strengen winter te maken heeft? La ten we het liever toeschrijven aan de eminen te zorg, die haar verpleegster haar geeft. Al haar planten „doen" 't, de meest zielige, verwaar loosde en uitgeteerde plantengeraamten, die haar vriendinnen haar ter liefderijke opname - geven, herkrijgen hun goed aanzien en 't ple zier in hun plantenleven op haar vensterbank het planten-sanatorium. Toch doet ze er eigenlijk zoo weinig bijzon ders aan, maar ze geeft ze, behalve de zorg van haar handen, de zorg van haar hart. De vensterbank maakt een hoek en ligt op het Zuidoosten, dus geeft ze rijkelijk water. „Plensen", zegt ze altijd: „plensen, op een warmen zomerdag, wel twee, drie maal." De cactus deelt dit regime en vaart er wel bij: zij staat juist zóó, beschut tegen het gordijn, dat de felle zon haar geen kwaad kan doen en 't waslaagje op haar blad niet kan ver schroeien. Weinig water is wel het parool voor een cactus, maar eigenlijk is een plant net a's een kind en moet men zien wat ieder indivi dueel toekomt. Die gave is haar ingeboren: haar oog doet de planten gedijen. Vanzelfsprekend, dat een plant, die geduren de korten tijd zóó vol bloemen staat, in dien tijd en meer nog vlak vóór de bloeiperiode veel voedsel, dus veel vocht noodig heeft, do ceert ze, en om de paar weken wat kunstmest. Na den bloei, als 't hoogtepunt van groeiver- mogen bereikt is geweest, behoeft de plant, wat logisch is, een rusttijd. Dien mag de Phyllo i» den tuin doorbrengen: op een rustig plekje, niet heelemaal in de schaduw, maar ook nie" in de volle zon, waar de wind weinig vat heeft op de lange hooge uitloopers. Toch krijgt zij voor alle zekerheid een stutje in den vorm van een bamboetje, dat er met raffia losjes aan wordt gebonden. Met pot en al is hij nu in den vollen grond ingegraven, waarzij in regen en zon mag gedijen en groeien tot de kans" op nachtvorsten begint. Z'n dankbaarheid voor de goede verpleging zal zij den volgenden zomer wel weer willen toonen, door in alle weelderigheid, die zij aan z'n groene stengels weet te ontplooien, opnieuw uitbundig mee te doen aan het feest van Bloeimaand. A. Eerder dan anders grijpt de handige vrouw thans naar schaar en knippatroon om voor zichzelf en haar kroost de noodige aanvullin gen in de garderobe te verzorgen. Wie met va- cantie gaat, heeft extra kleeren noodig, dat is te zeggen: een vacantie-bestaan eischt andere kleedingstukken dan die waarmee we ons 1° het gewone doen vergenoegen. Gaan we die zelf maken, dan kan een mode blad ons helpen aan ideeën en patronen. Het Juni-nummer van Begers „Mode für Alle" is op de komende vacantiemaanden ingesteld. Veel aandacht is besteed aan de strand-pagin0" Een paar aardige zonnejurkjes trekken de aan dacht, door hun origineel model. De bijpassen de jasjes zorgen ervoor, dat ook deze jurkjes bij de wandeling zeer goed gedragen kunne11 worden. Het pakje met witte lange broek eI> vlot jasje is zeer sportief en zal het hart va» menig zeilster stelen. Een makkelijk rokje, zon' neblousje, een paar dimdl-jurkjes, dit zijn jms® de kleed ingstukkenwelke Uw garderobe ee» prettig „vaoantietintje" geven. Als altijd is een raderblad met zestig patrone» bijgevoegd. ZÜTPHEN - ROTTERDAM AMSTERDAM (*'d d Berg Co:, Melkhandel) 1 Pnnc Hpndr»UI«ade 162

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6