De bezetting van Fransch gebied vindt voortgang Waar bevindt zich Amerika's vloot? De Belgische wederopbouw De Britsche luchtaanvallen op Duitschland Luchtaanvallen op Engeland Man bij brand omgekomen De Duitsche pers over Compiègne Hertog van Windsor naar Portugal Clermont Ferrand zetel der Fransche regeering? Japansche Monroeleer voor Oost-Azië Een indrukwekkende plechtigheid Canadeesche troepen in West-Indië !VEREENIGDE katholieke pers GEBIED WES GEBOMBARDEERD Duitsch frontbericht De Republikemsche Partijdag Verbinding Antwerpen Brussel hersteld Panamakanaal door mijnen beveiligd Spaansch blad over Gibraltar Tragisch gebeuren te Arnhem KEIZER VAN MANDSJOEKWO IN JAPAN AANGEKOMEN DONDERDAG 27 JUNI 1940 - OCHTENDDLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27^ ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22462 Stille-Oceaanvloot volgens onbe vestigde geruchten naar den Atlantischen Oceaan Geen nieuwe mijnen voor Panamakanaal Indrukken over den wapen stilstand In Turkije heerscht rust Ministers van Irak in Ankara Saboteurs in burger Geen luchtverbinding met den Congo Bijzetting van gesneuvelden in een eeregraf HOOVER OVER TAAK DER VEREENIGDE STATEN „Sympathie voor democratieën, maar geen oorlog voeren" Er wordt aan gewerkt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Berlijn, 26 Juni. (D. N. a.) Het frontbericht *8n het D. N.B. van Woensdag luidt als volgt: Wanneer de lijn, die het Duitsche bezet tingsleger in de wapenstilstandsvoorwaar den omgeeft, op al haar punten definitief Zal zijn bereikt, kan op het oogenblik nog hiet worden overzien. Dat zal o. m. ook wel Afhangen van het optreden der wapcnstil- standscommissie, die in Wiesbaden haar Zetel zal hebben. Het beknopte legerbcricht van vandaag doet duidelijk zien, dat de Strijd tegen Engeland door de Duitsche Weermacht krachtdadig voortgezet wordt. Het geheele Britsche eiland ligt thans volledig ®'hnen het bereik van het Duitsche luchtwapen. 'nteressant is de nederlaag, die drie Engelsche "ommenwerpers voor de tweede maal bij het Noorsche vliegveld Stavanger-Sola zijn komen Galen. Er blijkt, dat de Duitsche afweer ook in gebieden, die niet zoo veelomvattend bevei- f'gd zijn als het Duitsche moederland, superieur 's aan de' Engelsche aanvallers. De herhaalde, ^cceslooze aanvallen van Britsche gevechts vliegtuigen op Stavanger-Sola bewijzen boven den. hoe buitengewoon pijnlijk den Engelschen ®e Duitsche bezetting van Noorwegen is. Men herinnert zich, dat Churchill reeds vóór de be zetting van Noorwegen eens zeide, dat Noorwe gen in Duitsche handen een op het hart van ®hgeland gericht pistool was. BERLIJN, 26 Juni. (D.N.B.). De wapen- I stilstandsvoorwaarden zijn door maarschalk Retain zelf „hard, maar eervol" genoemd. Daardoor wordt bewezen, aldus de „Angriff", dat men ook in het huidige Frankrijk de moreele rechtvaardigheid erkent van elk der 24 punten van het wapenstilstandsverdrag en inziet, dat de eischen overeenkomen met den huidigen toestand. De „Lokalanzeiger" beschouwt het als over lig. in te gaan op alle ondergeschikte punten, daar de geest beslissend is. In Juni 1940 heeft een jonge staat, aan wien de toekomst is, den grondslag gelegd voor zijn overwinning op den laatsten tegenstander: Engeland. Deze staat is de eer van zijn overwonnen vijand niet te na gekomen. Hij schiep een wapenstilstand van za kelijkheid en waardigheid. De wapenstilstands verdragen ontleenen hun beteekenis aan de eischen van den eindstrijd, die de zegevierende verbonden machten tegen Groot-Brittannië moeten voeren. Dit beslissende feit verklaart, volgens het „Hamburger Fremdenblatt" veel van de militaire bepalingen, juist in zooverre deze bijzonder hard schijnen te zijn uitgevallen. Indien het op dit oogenblik uitsluitend te doen was geweest om een regeling van de oeroude strijdvragen tusschen Duitschland en Frankrijk, zoo vervolgt het blad, dan had onverwijld be gonnen kunnen worden met een altijddurenden vrede tusschen beide volkeren. Het programma van de voortzetting van den oorlog echter, dat van Londen uit wordt verkondigd, is na den wapenstilstand van Frankrijk met de beide mo gendheden van de as, als een oorlogsverklaring aan het vasteland in zijn geheel te beschouwen. De Engelsche politiek is gelijk geworden aan het stellingnemen tegen het vasteland. De eind strijd van Duitschland tegen Groot-Brittannië is een eindstrijd voor de verdediging van de leidende plaats van Europa in de wereld. Duitschland vindt de rechtvaardiging voor de hardheid van verschillende bepalingen in het wapenstilstandsverdrag in de Europeesche taak cm de misdaad van Winston Churchill uit te wlsschen en de Engelsche pogingen om op het vasteland tweedracht te zaaien voor immer on mogelijk te maken. Daarom is in het verdrag bepaald, dat de vloot en de koloniën van Frank rijk als machtsfactoren voor den Britschen oor log tegen Duitschland moeten wegvallen. De heerschappij door de Duitsche weermacht, uit geoefend over de kust van het Kanaal en van den Atlantischen Oceaan schept de militaire voorwaarden voor een gunstige basis tot het doen van uitvallen bij den strijd tegen Groot- Brittannië. In het jaar 1918, aldus de „Nacht- ausgabe", hebben de roofridders der internatio nale politiek van de plutocratieën in Engeland. Frankrijk en andere landen, Duitschland ge dwongen tot een wapenstilstand, waarvan het doel slechts was de overwinnaars te verrijken. In het jaar 1940 Is door Duitschland en Italië aan Frankrijk de wapenstilstand opgelegd, die ten doel heeft, behalve goed te maken wat aan Duitschland en Italië Is misdaan, den grondslag te leggen voor een werkelijken vrede in Europa, waaraan allen deel zullen hebben, ook het door Engeland en zijn eigen plutocratie uitgeplunderde, thans in grooten oorlogsnood geraakte Fransche volk. WASHINGTON, 26 Juni. (D.N.B.). De door de Amerikaansche bladen verspreide berichten, over een verplaatsing van ge deelten der Amerikaansche Stillc-Occaan- vloot naar den Atlantischen Oceaan, wer den Woensdag in het Witte Huis noch be vestigd, noch gelogenstraft. Eveneens wei gerde, het Witte Huis, volgens Associated Press, een standpunt te bepalen ten aan zien van het feit, of de Vereenigde Staten voortaan de Fransche regeering in Bordeaux zullen erkennen of dat het Fransche comité in Londen zal worden erkend. De democratische senator Clark heeft een 'esolutie ingediend, waarbij president Roosevelt dm publicatie wordt verzocht van den ontslag- Grief van den minister van Oorlog', Woodring. die zich verzet heeft tegen den verkoop van overtollig of verouderd materiaal der leger- •dorraden, en dientengevolge over boord is ge- tet.. Naar Reuter uit Washington meldt maakt het jhinisterie van Marine bekend, dat de lichte druiser Omaha, en de torpedobootjagers Barry Gr. Goff in de afgeloopen 24 uur voor de Portu- Geesche kust zijn verschenen. Zij zullen het daar in even groote sterkte aanwezige Europee- *che eskader aflossen. President Roosevelt heeft volgens het D.N.B. den wetsontwerp geteekend, waarbij voor de fi nanciering van het bewapeningsprogramma van President Roosevelt, dat door het Congres is Gangenomen, de staatsinkomsten gedurende de Eerstvolgende vijf jaar door het aanboren van nieuwe belastingbronnen met ongeveer 4702 mil joen dollar zullen worden verhoogd. De Amerikaansche oorlogsschepen, die in de dateren van Portugal zullen worden afgelost, dbllen zich weer aansluiten bij hct Atlantische Eskader, dat de neutraliteitscontróle uitoefent Gftn de Oostkust der Vereenigde Staten. Ambtenaren van de pers-afdeeling van het nUnisterie van Oorlog hebben verklaard, aldus dieldt Associated Press, dat den laatsten tijd ®Een nieuwe mijnen zijn gelegd voor de uitgan gen van het Panamakanaal. Intusschen worden daar voortdurend mijnvelden onderhouden, die van af het land electrisch gecontroleerd worden EQ die regelmatige controle eischen. De gemelde Activiteit van mijnenleggers voor de kanaal- •bgangen had betrekking op het in stand hou den der bestaande mijnvelden. Van een transport van groot spoorweggeschut naar de Atlantische EÜde van het kanaal weet men niets. Men her- 'hnert er echter aan, dat de in de kanaalzone Sestationneerde troepen bijna voortdurend ma noeuvres houden. In verband met het in werking treden van den wapenstilstand tusschen Duitschland en Ialië eenerzijds en Frankrijk anderzijds en de houding van'Engeland tegenover den overwon nen bondgenoot, schrijft een New Yorksch blad: Men zou hebben moeten verwachten, dat de Engelschen vol zelfkritiek den vroegeren bond genoot In zijn lijden zouden hebben geëerd en geacht. Juist het tegendeel is gebeurd. Chur chill richt vanuit zijn voorloopig nog veilige plaats aan de overzijde van het Kanaal bittere verwijten. Het blad vraagt, waar de Britsche hulp tijdens den slag in Mei gebleven is. Niet alleen in het verslagen Frankrijk wordt deze vraag door vele menschen gesteld. Het Engelsch-Fran- sche militaire* bondgenootschap bestond reeds sinds geruimen tijd en de frase van een „mil- licen Engelschen in Frankrijk", is dikwijls ge noeg door het Londensche ministerie van Voor lichting in de wereld gebracht. De als groote tactische daad geprezen ontruiming van Duin kerken heeft Frankrijk, welks dappere zonen den Engelschen aftocht met hun lichamen moesten dekken, niets geholpen en toen de slag aan de Somme niet veel meer aan succes bracht, moesten de Engelschen hals over kop ook de laatste posities ontruimen. De Engeland vriendschappelijk gezinde New- York Sun is van meening, dat indien er ooit een natie is geweest, die als verzamelaar van niet tevreden gestelde bondgenooten pech heeft gehad, dit Engeland is in dezen oorlog. In min der dan tien maanden zijn vijf verbonden naties Engeland ontrouw geworden. Het geval Frank rijk heeft hierop de kroon gezet. Thans staat Engeland zonder een enkelen bondgenoot, moe derziel alléén, tegenover het Duitsche leger. MADRID, 26 Juni. (D.N.B.). De Hertog van Windsor is vanmorgen met zijn gevolg per auto uit de Spaansche hoofdstad ver trokken in de richting Portugal. De Hertog had verzocht om verlenging van zijn ver- blijfsvisum, dat voor drie dagen geldig was. Naar verluidt hebben de Spaansche autori teiten dit echter geweigerd. MADRID, 26 Juni (D.N.3.) De Hertog van Windsor hoeft in do Britsche ambassade al hier de vertegenwoordigers der Amerikaansche en Engelsche pers ontvangen, wien hij een be schrijving gaf van zijn laatste belevenissen ir. Frankrijk. In Perpignan heeft hij vijf dagen moeten wachten op een pasvisum. De laatste dagen had hij alleen geleefd van conserven. De Hertog is voornemens spoedig naar Engeland terug te keeren. MADRID, 26 Juni. (D. N. B.) Volgens uit Irun ontvangen geruchten wil de Fransche regeering haar nieuwen zetel vestigen in Clermont Ferrand, waarheen ook de Spaan sche ambassade zou verhuizen. WASHINGTON, 26 Juni (D.N.B.) Op den republikeinschen partijdag wordt vandaag een aanvang gemaakt met de stemmingen over de candidaatstelling voor het Witte Huis. Bij de eerste stemming zullen de toekomstige candi dates met een grooter of kleiner aantal stem men, door de leiders van de afgevaardigden hunner staten worden voorgesteld. Veel betee kenis hebben deze stemmingen echter niet. De eigenlijke strijd om de meerderheid der in to taal 1000 stemmen begint pas later. De leiding hebben thans Taft, Dewey en Wilkie, doch de vrienden van Hoover beweeren, dat deze de eenig mogelijke candidaat zal blijken. ISTANBOEL, 26 Juni. (D. N. B.) In een ver klaring voor de pers heeft de Turksche minis ter van Binnenlandsche Zaken er op gewezen, dat in het geheele land veiligheid en rust heer- schen en dat de bevolking vertrouwen heeft in de leiding van den staat. Het bestaan van een zoogenaamde „vijfde colonne" is door den mi nister nadrukkelijk ontkend. ANKARA, 26 Juni. (Stefani) De ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken van Irak zijn ontvangen door den minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken van Turkije. BRUSSEL, 26 Juni (D.N.B.). Naar „De Dag" meldt, zullen binnen het kader van den weder opbouw der Belgische economie maatregelen genomen worden om de door het opblazen van bruggen en het doen zinken van schepen on bruikbaar gemaakte kanalen weer toegankelijk te maken voor het verkeer. De verbinding tus schen Antwerpen en Denaermonde en tusschen Antwerpen en Brussel is reeds hersteld. De wa terwegen tusschen Antwerpen en den Rijn, be nevens die ten Noorden van de Leie, zijn even eens weer bevaarbaar. De „Soir" meldt uit Antwerpen, dat het stadsbestuur aldaar, in samenwerking met het Duitsche militaire bestuur, alles doet om het economisch leven van de stad weer op gang te brengen. De moeilijkheden - hebben hun oor sprong niet zoozeer in de verbreking van de handelsbetrekkingen door den oorlog, als wel in het feit, dat burgemeester Huysman en eenige gemeenteraadsleden bij het uitbreken van den oorlog zijn gevlucht met medenemen van de stadskas. Om de 10.000 werkloozen van de stad onmiddellijk aan arbeid te helpen, zul len groote openbare werken ter hand worden genomen, zooals de vergrooting van een zie kenhuis, de bouw van een nieuw abattoir, de slechting van de oude vestingwerken, de inrich ting van schuilkelders en verder het herstel van de havens en van de beide Schelde-tun- nels, die zwaar geleden hebben door de ontplof fingen. die daarin door de terugtrekkende Ge allieerde troepen zijn veroorzaakt. Mét behulp van het Duitsche legerbestuur is de voorziening van water, gas en electriciteit weer snel ver zekerd. Om het normale leven weer op gang te bren gen hebben, naar het D.N.B. meldt, de Duitsche militaire autoriteiten de ambtenaren van de Belgische gendarmerie en van de douane opge roepen om hun werkzaamheden onder hun oude chefs te hervatten. De Duitsche militaire autoriteiten te Brussel vestigen er in een mededeeling de aandacht eer bevolking op, dat op het oogenblik nog En gelsche en Fransche soldaten in burgerkleeding in België rondzwerven, om door daden van sa botage ook thans nog verdere verwarring en onrust te stichten. De Belgische bevolking wordt opgeroepen zulke aanslagen te helpen verhinde ren en de Engelsche en Fransche daders onmid dellijk te ontmaskeren. De „Soir" meldt, dat door de Belgische bur gerlijke autoriteiten scherpe maatregelen zijn genomen tegen de Belgische ambtenaren, die zonder toestemming zijn gevlucht, in plaats van op hun post te blijven. Thans worden lijsten aangelegd van de namen dezer deserteurs. Over de mishandelingen en terechtstellingen van Belgische burgers door de Fransche troe pen worden, zoo meldt het D.N.B. uit Brussel, thans voortdurend nieuwe berichten uit de provincie ontvangen. Naar thans bekend wordt, is o.a. ook de burgemeester van het Waalsche plaatsjp Gouy-les-Piéton door de Franschen, zonder de minste aanleiding, neergeschoten. Bij Gémétoux is een geheele boerenfamilie door de Fransche soldaten gedood. De Belgische luchtvaartmaatschappij deelt mede, dat voorloopig nog niet kan worden ge dacht aan een herstel van het regelmatig lucht verkeer tusschen België en de Congo-kolonie; daar het meerendeel van haar vliegtuigen reeds op 10 Mei door de Geallieerden in gebruik is genomen, terwijl de veiligheid van de passa giers op het traject over Afrika en de Middel- landsche Zee niet kan worden gegarandeerd, in verband met de mogelijkheid van Engelsche overvallen. BREMEN, 26 Juni. (D. N. B.) In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben vijandelijke vliegtuigen over bijna alle deelcn van de gouw Weser-Ems gevlogen. Hierbij zette de vijand zijn geheel systeem loos uitwerpen van dynamiet- en brand bommen op niet-militaire objecten voort. Op plaatsen waar in afzonderlijke gevallen een aanval op militaire of ook maar op voor den oorlog belangrijke objecten werd on dernomen, werd deze overal door de lucht doelartillerie reeds in de kiem gesmoord. In totaal werden een burger gedood, een sleepboot beschadigd, twee woonhuizen licht beschadigd en een schuit vernield. Overigen^ was er slechts onbelangrijke materieele schade en vielen geen persoonlijke ongelukken te be treuren. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is opnieuw een vijandelijke aanval ge daan op Bremen. De meeste bommen vielen op open terrein. Uit Berlijn meldt het D. N. B.: in den nacht van Donderdag Op Vrijdag zijn door Engel sche vliegers in totaal 371 dynamiet- en brand bommen op Duitsch gebied geworpen. Zestien burgers werden gedood en 41 gewond. Zoo werd een bomaanval gedaan op Duisburg, waardoor drie huizen en een katholieke kerk ernstig werden beschadigd. In de stad Rhynern, in het district Unna, werden twee huizen ver nield en een huis ernstig beschadigd. Op tal rijke kleine plaatsjes werden bommen gewor pen, waardoor gedeeltelijk schade aan huizen, gedeeltelijk slechts schade aan velden werd veroorzaakt. In den nacht van 23 op 24 Juni is het Engelsche luchtwapen er toe overgegaan, behalve de gebruikelijke bomaanvallen op kleine en zeer kleine plaatsjes, gebouwencom plexen op open terrein te bombardeeren. In dezen nacht werden b.v. twee bommen gewor pen op het slot Styrum bij Mühlheim aan de Ruhr, waardoor de beheerder werd gedood. Er werd slechts matige materieele schade aange richt. Op het slot Rheydt, drie kilometer ten noordwesten van de stad Rheydt, werden ze ven bommen geworpen, die echter slechts schade aan het veld aanrichtten. In Duitsche politieke kringen trekt men hier uit de gevolgtrekking, dat de onzekerheid en zenuwachtigheid in Londen en in geheel En geland toenemen, nu aldaar iedereen zich af vraagt, hoe nu de veraere ontwikkeling van den oorlog tegen Engeland zal zijn. De alge- meene zenuwachtigheid is thans ook op het Britsche ministerie van Luchtvaart overgesla gen. Want de aan de Royal Air Force opgege- van aanvalsobjecten duiden op een volledige verwarring. De Duitsche bevolking verdraagt deze aanvallen met kalmte. Zij is zich er van bewust, dat de tegenzet van het Duitsche luchtwapen in Engeland een duizendvoudigen schrik teweeg zal brengen, waarbij de door de Britsche leiding van den luchtoorlog opge dragen nachtelijke overvallen in het niet zul len verzinken. De rekening van de Britsche schuld neemt toe, zoo merkt men in Duitsch land op. TOKIO, 26 Juni (D.N.B.). De Japansche pers geeft vandaag commentaar op de beteekenis, welke thans werdt gehecht aan „de buiten- landsch-politieke richtlijnen van Japan, welke de autonomie in de Oost-Aziatische ruimte ten doel hebben." De bladen wijzen daarbij vooral op de vol gende punten: 1. Het behoud van de fundamenteele politiek der niet-ir.i.nenging in den Europeeschen oor log, 2. Het belijden van actieve politiek tot het vei hinderen van een uitbreiding der vijande lijkheden tot Oost-Azië, waarbij zijn inbegrepen Indo-China en Nederlandsch-Indië, De pers spreekt in dit verband van een Oost-Aziatische Monroeleer. 3. Japan geeft moreelen steun aan de nieuwe orde, waarnaar de as streeft. Zooals vanzelf spreekt volgt hieruit een vriendschappelijk sa menwerken met de landen van de as. 4. Noodzakelijke militaire en politieke maat regelen tot het verhinderen en het wegnemen van elke inmenging in Japansche vraagstukken Dit laatste punt wordt beschouwd als een be slissende factor voor een herordening in het Verre Oosten. In het stille, rustige en mooie Brabantsche dorp Alphen is Dinsdag de zeer indrukwekken de begrafenis geweest van drie ingezetenen- militairen, die elders waren gesneuveld en op verlangen van den pastoor naar het dorp wer den gebracht. Om ongeveer 6 uur n.m. arri veerde de lijkwagen van de Westbrabantsche Begrafenisonderneming uit Breda, met de stof felijke resten. Aan het begin van het dorp ston den niet minder dan 12 groepen van vérschil- lende vereenigingen, te zamen ongeveer duizend personen. Nadat de kisten op baren waren ge plaatst, gedekt met de Nederlandsche driekleur en den stalen helm der gesneuvelden, stelde de stoet zich op. 6 misdienaars gingen vooraf en 2 trommelslagers met omfloerste trom. Het ge meentebestuur, kerkbestuur, armbestuur, kapi tein adjudant Kriens namens het 30 R. I. en aalmoezenier M. Vos, daarna de drie baren, achter elke baar de betrokken familieleden van den overledene. Een dichte haag van nieuws gierigen stond langs den weg, om den stoet te zien passeeren. De pastoor had den dooden een eere-graf gegeven in het beplante gedeelte langs den weg achter het hek. Tegen den muur had hij een levensgroot kruisbeeld laten plaatsen, aan weerszijden het opschrift: „Hier liggen de lijken als zaden in het zand; Hoop op den oogst, o Nederland." Nadat de pastoor, geassisteerd door de beide kapelaans, de kerkelijke plechtigheden aan de groeve had verricht en het zangkoor had ge zongen, sprak aalmoezenier Vos een grafrede uit. Hij roemde de dapperheid, waarmede de mannen hadden gevochten en voor de eer van hun vaderland waren gesneuveld. Zij hebben den prijs duur betaald en werden aan de hun nen onttrokken. Zij zijn hierheen gebracht op verlangen van hun pastoor, die hun een eere graf heeft gegeven. Hij bracht daarvoor dank aan den pastoor en beloofde hem, dat de ge sneuvelden in de gebeden zullen worden her dacht. Vervolgens sprak de burgemeester een woord van deelneming tot de familie en roemde even eens de dapperheid van zijn gesneuvelde inge zetenen. Het rustige Alphen werd door de.droe- ve mare van hun dood opgeschrikt, thans lig gen zij aan onze voeten in een eere-graf. Spr. bracht dank aan den pastoor voor diens mildheid, aan den Duitschen afgevaardigde, aan kapitein Kriens en den afgevaardigde van de Koninklijke Marechaussee, Spr. wenschte dat er een com missie wordt benoemd, die tot taak zal hebben het onderhoud van het graf. Na het storten van een kort gebed werd de stoet ontbonden en gin gen de belangstellenden diep onder den indruk huiswaarts. PHILADELPHIA, 26 Juni. (Reuter). Oud president Hoover heeft in een rede betoogd, dat het Amerikaansche volk zich moet be wapenen om het Avondland te verdedigen. Het beste zou evenwel zijn, zoo vervolgde Hoover, een buitenlandsche politiek te vol gen welke Amerika niet actief in de vijande lijkheden zou betrekken, tenzij dan dat Amerika zelf rechtstreeks werd aangeval len. Hij vermaande de republikeinen, hun strijd voor een vrij Amerika voort te zetten. Wij moeten faciliteiten scheppen, aldus Hoover, om al den volkeren, die voor de vrijheid vechten, wapens en munitie te verschaffen. Deze wapen leveringen kunnen evenwel slechts op de voor waarde geschieden, dat de Vereenigde Staten zelf niet aan den oorlog deelnemen. Hoover ver zekerde den democratieën nogmaals, dat de sympathieën der Vereenigde Staten aan hun kant staan, doch betoogde ten slotte nog eens, dat deze buiten den oor'og zouden moeten blijven. Als reden voor het feit, dat de Ver eenigde Staten niet aan het Europeesche con flict wilden deelnemen, noemde Hooyer, dat Amerika daartoe op het oogenblik volstrekt niet in staat Is en dat het minstens twee of drie jaar noodig heeft om doeltreffend in den oorlog te kunnen ingrijpen. Wanneer de Vereenigde Staten heden Duitschland den oorlog zouden verklaren, zouden zij den Geallieerden daarmede meer schade dan nut doen. PHILADELPHIA, 26 Juni. (D.N.B.) De uit lating van Hoover in zijn programmatische ver kiezingsrede, dat hij de derde candidatuur van Roosevelt zou begroeten als een welkome ge legenheid voor een uiteenzetting met de New- Deal, wordt door de pers algemeen uitgelegd als een tecken, dat Hoover zich candidaat zal stellen aan den kant der republikeinen. LONDEN, 26 Juni. (Reuter) Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede: Ge durende den nacht hebben vijandelijke bom menwerpers hun bomaanvallen voortgezet in verschillende districten van Engeland. NEW-YORK, 26 Juni (Reuter) De New- York Daily News meldt, dat de ingang en de uitgang van het Panamakanaal door Ameri kaansche vlooteenheden beveiligd zijn. Boven dien heeft men twee bustbatterijen van 350 mm. van den Stillen Oceaan naar den Atlantischen Oceaan overgebracht. Een garnizoen van 30.000 manschappen is gemobiliseerd. Het departement van Oorlog deelt mede, dat er geen enkele nieuwe mijn in het Panamaka naal gelegd is. Er zijn echter reeds sinds ge- ruimen tijd gecontroleerde mijnen in het kanaal aanwezig. MADRID, 26 Juni (D.N.B.). Het blad .Alca zar" schrijft, dat ook tijdens den Spaanschen burgeroorlog Gibraltar nooit vergeten werd. De Spaansche nationale beweging is er zeer ge voelig voor, dat een stuk van Spanje in handen van een vreemde en zelfs vijandige mogendheid is. Spanje zou nooit de zee-engte voor de vreed zame koopvaardijvaart stremmen. Tenslotte spreekt het blad de hoop uit, dat zeer spoedig de Britsche vlag in Gibraltar door de Spaan sche vervangen zal worden. Wanneer we vroeger in een restau rant zaten en een halt uur op onze halve gedraaide moesten wachten, luidde het stereotyp antwoord van el- ken kellner, van iederen ober op onze navraag vol klacht: „er wordt aan ge werkt!" „Er wordt aan gewerkt" is de ont- wijkende verontschuldiging van me nigeen, die iets moet doen, van wien met recht iets verwacht wordt, doch die te weinig daadkracht bezit, om verwachtingen te vervullen. Laten we den geestelijken ondergrond van dit „er wordt aan gewerkt" uit onze le vensagenda schrappen. We mogen niet met een Jantje-van-Leiden ons afmaken van hetgeen redelijkerwijze van ons kan gevorderd worden. Wc moeten niet zijn als de ouderwetsche kellner, die een klant „zoet moest hou den" met zijn nietszeggend stopwoord: „Er wordt aan gewerkt!" Wat ons is opgedragen en wat we hebben te vol brengen moeten we goed en spoedig afdoen. We mogen niet op ons laten wachten, we hebben de menschen niet zoet te houden met uitvluchten. Van ons worden daden geëischt. Een brand met tragischen afloop heeft Woens dagmiddag gewoed in de gemeente Velp (by Arnhem). Tijdens een hevig onweer sloeg om streeks half vijf de bliksem in huize „Imkers hof", staande aan den Kluizenaarsweg aldaar en toebehoorende aan jhr. A. E. H. Röell. De groote villa, welke bedekt was met een rieten dak, stond in minder dan geen tijd in lichter laaie en de Velpsche brandweer, die met volledig materiaal het blusschingswerk aanving, moest lijdelijk toezien, dat de groote villa een prooi der vlammen werd en tot den grond toe afbrandde. De muren, die waren blijven staan, moesten later omvergehaald worden, om ongelukken te voorkomen. Slechts een gedeelte van den inboedel, o.a. eenige gouden en zilveren voorwerpen, alsmede eenige stukken van oudheidkundige waarde, kon worden gered. Bij de pogingen om den inboedel in vei ligheid te brengen, begaf een inwoner van Velp zich naar een zolderkamer. De vlam men grepen echter zoo snel om zich heen, dat de man dit kamertje niet meer levend heeft kunnen verlaten. Zijn verkoold lijk heeft men later tusschen de puinresten te ruggevonden. De schade wordt op vele duizenden guldens geschat. Bij verder onderzoek is gebleken, dat de om gekomene is de gepensionneerd sergeant-majoor Sutherland. BERLIJN, 26 Juni. (A. N. P.) Volgens een bericht van Nederlandsche correspondenten uit Willemstad zijn daar ter versterking van de reeds in Mei aangekomen Fransche en Engelsche troepen thans ook Canadeesche soldaten aangekomen. TOKIO, 26 Juni (D.N.B.). De Keizer val) Mandsjoekwo is hedenmorgen ter gelegenheid van het feit, dat het japansche Rijk 2600 jaar geleden werd gesticht, aan boord van het Ja pansche oorlogsschip „Hyoega" in Yokohama aangekomen. Uit de feestelijk versierde haven, waarlangs een enorme menschenmenigte ge schaard stond, reed de Keizer per extra-trein naar Tokio. Bij zijn aankomst werd hij door den Japanschen keizer in tegenwoordigheid van alle ministers, leden van het keizerlijke hof, vertegenwoordigers van leger en marine e.a. hartelijk begroet. Beide vorsten reden daarna naar het Akasaka paleis, waar de Keizer van Mandsjoekwo tijdens zijn verblijf van een week in Japan zal logeeren. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 760 Vorige stand: 748.3 Zon op 5.18 Onder 22.07 Licht op 22.37 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1