De getuige, die met twee wijsvingers den eed aflegt BEV Gemeenteraad van Hill egom De vergoeding van oorlogsschade Humoristische variaties Zware brand woedde te Haarlemmerliede Botercontrólestation Noord-Holland De Burgemeester spreekt een klaar en duidelijk woord Jaarverslag over 1939 Kind door een granaatscherf gewond Wie moet herstel van ge broken ruiten betalen? DONDERDAG 27 JUNI 1940 STADSNIEUWS Haarlemsche kantonrechter ziet een vreemdsoortig gezelschap van zondaren voor het hekje verschijnen Er ging hem een licht op „Ik ga in hooger beroep Intermezzo Humor achter de groene tafel Een mooie daad Wat men gisteren op straat vónd Twee huizen gingen in vlammen zee verloren HAARL. R. K. DAMBOND Electrische taxi Haarlem heeft de primeur! Gouden jubileum van het Gasbedrijf Tentoonstelling voorloopig uitgesteld IJMUIDEN Bedevaart naar Heiloo V erkeersongeval Naar concours UIT DE HOOFDSTAD Elftal ontsnapte aan groot gevaar De gangbare praktijk HOOIWAGEN DOOR TREIN GEGREPEN Landbouwer op slag gedood KORPORAAL VERDRONKEN? Postverkeer met België nog niet hersteld ONTROUWE BEDIENDEN Gemobiliseerde patroon bestolen Een uitgelezen gezelschap van zondaren stond gisteren voor den Haarlemschèn kan tonrechter en het was opmerkelijk, dat de kerfstokken voor het meerendeel besmeurd waren met een zonde, waaraan vele buiten- menschen uit den omtrek van Haarlem zich hadden schuldig gemaakt. Voor het ver voeren van geperst stroo zonder behoor lijk ingevuld geleide-biljet kregen zij dan ook een boete opgelegd tusschen de zes en vijftien gulden. Ook waren er andere zon daren, die schijnbaar niet tot de snugger ste en slimste stervelingen dezer aarde be hoorden Een achttienjarige expediteur uit Hillegom had de brutaliteit gehad tegen de palen van de electrische straatlantaarns te trappen. Het noodlottige gevolg hiervan was natuurlijk, dat de lampen er het loodje bij neerlegden en niet meer hun milde lichtstralen over de wegen uitspreidden. Kantonrechter: „Wat is dat voor een bru taliteit? Je gooit thuis toch ook maar niet de lampen in?" Toen een zeventienjarige getuige moest ver schijnen, bleek deze niet het summum van snuggerheid ontdekt te hebben. Voordat hij een verklaring aflegde moest hij bij eede bevesti gen, dat hij de waarheid en niets dan de waar heid zou zeggen. Rechter: „Steek de beide vingers van uw rechterhand omhoog." De getuige keek een beetje onthutst, rekende in zich zelf uit welke en hoeveel vingers hij in de hoogte zou steken en ten einde raad wist hij niets beters te doen dan maar van elke hand één wijsvinger in de lucht te steken, wat natuurlijk de noodige hilariteit in de zaal ver wekte. Toen hem eindelijk aan het verstand werd gebracht hoe hij deze ceremonie moest verrich ten en hij het „door" kreeg, vertelde hij, dat andere jongens het voorbeeld hadden gegeven met het trappen tegen de lantaarns. Rechter: Dat maakt het feit niet minder ernstig. Waarop verdachte heel droogjes opmerkte: Ze waren ook niet kapot, meneer de "kanton rechter, ze waren alleen maar uit! Ambtenaar: Je schijnt er niet veel van te begrijpen. Er is een aanzienlijke schade aan gericht. Ben je wel achttien jaar? Verdachte: Ja. Ambtenaar: Dan vind ik je een suffer voor je achttien jaren. Hoe verdachte ook draaide en onlogische op merkingen lanceerde, het gaf hem allemaal niets en dit grapje kostte hem vijftien gulden. Een lichtreclamefabrikant, die zonder rijbe wijs op een motor had gereden, kon zich maar niet voorstellen, dat er nog een andere moge lijkheid was om motor te leeren rijden dan op den openbaren weg. De ambtenaar wist hem duidelijk te maken, dat als hij fietsen kon, hij het besturen van zijn motor wel verder in een auto kon leeren. Dan kon hij ten minste iemand naast zich nemen, die er voor zou zorgen, dat hij den rijweg niet onveilig maakte. Toen ging den fabrikant een licht op. „Zou dat werkelijk kunnen?" Deze onnoozele vraag gaf hem echter geen vrijspraak, maar kostte hem 5 of drie dagen. Hierna hield een directeur van een Coöpera tieve Landbouwvereeniging uit Abcoude, die er van beschuldigd werd zijn geleidebrief niet goed te hebben ingevuld, een opwindende toespraak. „Ja, meneer de rechter, het was zoo moei lijk. Ik kon haast niemand krijgen om die vracht te vervoeren en een boerenjongen, die er niet. veel verstand van had, heeft toen het biljet ingevuld. Het potloodje wilde ook niet erg goed schrijven en dat alles bij elkaar maak te, dat er een onjuistheid in het biljet binnen sloop. Maar het is heelemaal niet de bedoeling geweest om te zwendelen." Dit laatste wilde de rechter wel aannemen, maar in de meeste gevallen werd er toch geen zuiver spel mee gespeeld. Ambtenaar: Het biljet is echter schitterend ingevuld, alleen het uur van vertrek en de datum ontbreken. Men zou niet zeggen, dat het ingevuld is door iemand, die er niets van af weet. Het was vast geen boerenjongen, die dat heeft gedaan. Het lijkt veel op opzettelijke knoeierij. De ambtenaar eischte een boete van 15, te vervangen door 10 dagen. Dat vond verdachte veel te hoog. Rechter: Ja. maar u komt er nog goed af, want uw voorraad is niet in beslag ge nomen. Ik veroordeel u tot een boete van 15 of tien dagen hechtenis. Verdachte riep hierop boos uit: Dan ga ik in hooger beroep! En dat deed de deur dicht. Tusschen de bedrijven door had de veld wachter onophoudelijk zijn strenge blikken ge wend naar de publieke tribune. De man, tegen wien deze stille wenken gegeven werden, scheen den veldwachter niet te zien, maar zijn steke blindheid werd toch ontmaskerd. Het leek net of hij vlak langs den neus van den "veldwach ter de rechtszaal volgde maar hij had weJ degelijk in de gaten wat die booze blikken moesten beteekenen Hij iriemelde zoo'n beetje met zijn handen langs zijn hoofd, frommelde even later weer in zijn zakken en boog zich weer wat verder voorover cm alles wat door den rechter gezegd was. goed in zijn ooren te knoopen. Het was vrijwel de aandachtigste luisteraar onder de toehoorders. Toen 't den veldwachter ten langen leste te bar werd. stevende hij naar den man toe en maakte hem diets, dat hij in de rechtszaal wel beter de goede manieren in acht kon nemen. „O....", echode de man. En nu achtte hij eindelijk het oogenblik gekomen om zijn hoofddeksel af te nemen. Toen de volgende verdachte voor het be klaagdenbankje verscheen en door den ambtenaar de dagvaarding was voorgele zen, vroeg ae kantonrechter hem: Is het u duidelijk? Verdachte keek of hij het in Keulen hoorde donderen en haalde een wit vel uit zijn binnenzak. Rechter: Heeft u de dagvaarding thuis niet gelezen? Verdachte: Ja, maar hij had op het oogenblik zijn bril niet bij zich en de dag vaarding die de ambtenaar had voorgele zen had hij niet goed verstaan. Hij was dus hardhoorig. Op luiden toon en van explicaties voor zien, opdat verdachte goed zou begrijpen waarover het nu eigenlijk ging, las de amb tenaar nog eens de dagvaarding voor. „Pwordt gedagvaard, omdat hij op fi April 1940, (dat is dus nog niet zoo heel lang gc-leden) op den Vijfhuizerweg (die kent u zeker wel) gereden heeft men een gespan (dat is een paard met daar achter een vierwieligen wagen), waarop een lading tarwestroo en haverstroo (daar heeft u ongetwijfeld meer verstand van dan ik) zonder dat deze vrachten volgens artvan de verordening op het vervoeren en afleveren enz. van gewassen (hiervan weet ik nou weer een beetje meer dan u) van een hierbij vereischt geleidebiljet waren voor zien. Langzaam, hel langzaam drong het door in de hersenen van verdachte en toen zei hij: Ja, nou snap ik het! De uren bij den kantonrechter brachten veel variatie, maar ondanks dat hebben allen hun schuld ingezien en met een nederig hoofd de straf, die de wijze rechter hun oplegde met een berouwvol hart aanvaard, behalve de meneer die zich erg opwond en uitriep: Ik ga in hooger beroep. Daar hooren we dus nog meer van. heeft de St. Vincentiusvereeniging van Am sterdam wederom gesteld. In twee retraites van 6—9 Mei en van 22—25 Juni heeft zij aan 112 mannen van de door haar bezochte gezinnen de weldaad van een besloten retraite geschonken. In het Retraitehuis te Bergen, dat van zoo nabij het oorlogsgeweld heeft meegemaakt, maar waar het thans zoo heerlijk rustig is, hebben deze mannen zich geestelijk versterkt voor den moeilijken levenstrijd, dien zij vaak moeten mee maken. Met nieuwen moed bezield zijn zij weer heen gegaan naar hun gezinnen om aan vrouw en kinderen den zoo noodig opbeurenden steun te geven in deze moeilijke tijden. De heeren Th. v. d. Sand en Th. Bosma, die de leiding hadden en zich zoo joviaal van hun laak hebben gekweten, alsook al de heeren van St. Vincentius te Amsterdam, die de deelname aan beide retraites hebben voorbereid, mogen met voldoening op het behaalde succes terugzien, en overtuigd zijn van de groote dankbaarheid der deelnemers. Inlichtingen aan het bureau van politie, Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, Driesten, Führopstraat 27. Armband, v. Beekum. Zonnekade 20. Armbandje, v. d. Veldt, Barrevoetestr. 8 rd. Badpak met handdoek, Sminia, Gen. de la Reijstraat 35. Boeken, v. d. Horst, Gasthuisstraat 3rd. Bril in étui, Reemer, Noormannenstraat 6. Dameshandschoenen, v. Tienen, Tugelastr. 10. Damesregenjas, Schuchart, Slamatstr. 21. Heerenregenjas en handschoenen, Donker, Kruidbergerweg 20, Santpoort. Portemonnaie met inhoud, Bureau van politie, Smedestraat. Portemonnaie m. i„ Woevendans, Jansstr. 31. Ring, v. Essen, Obistraat 27. Ring, v. Wengsteim, Voorzorgstraat 74. Rozenkrans, Meubes, Rollandslaan 29. Sleuteltje, klumpers, Rijksstraatweg 39. Teekenhaak, Bilterman, Plataanstr. 68. Damestasch m. i., Schildman, Zuid Brouwer straat 25 rd. Tasch met tuinboonen, Metten, Marsstr. .11. Jutezak, v. Wijk, Amsterdamstraat 3 A A. Gisterenmiddag een half vijf is in de gemeente Haarlemmerliede nabij het fort Penningveer bij de gebroeders Molenaar, die beiden een brandstoffen- en rietdek- kersbedrijf hadden, een felle brand uitge broken. De brand, die spoedig in hevigheid toenam, is vermoedelijk ontstaan doordat kinderen met vuur in een der bedrijven aan het spelen wa ren. De automobielbrandspuit van Halfweg was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met alle kracht. Door den feilen wind aangewak kerd slaagden de vlammen er in spoedig haar vernielend werk uit te breiden tot beide be drijven, die naast elkaar gebouwd zijn. Een huis aan de overzijde werd ook door de vlam menzee bedreigd, maar door het kordate op treden van de bevolxing en later door de brand weer slaagde men er in dit huis te sparen. Alles werd in het werk gesteld om zooveel mogelijk inboedel te redden, maar hierin slaag de men slechts gedeeltelijk. Beide bedrijven, welke verzie rd zijn. brandden totaal uit. Onafgebroken is de brandweer uit Halfweg bezig geweest om den brand te blusschen, maar om elf uur zag men nog een vlammenzee, die tegen den schemerenden hemel de plaats van het onheil aanwees. De laatste 14 dagen werden de pers. kampioen schappen van Haarlem le klasse gespeeld met als uitslagen: J. SpijkersA. Masteling 11. P. Zijlstra—J. Spijkers 02. J. J. WarmerdamG. Eising 02. G. BelderokA. Masteling 2—0. J. LuitenH. Rump 20. P. ZijlstraJ. Draijer 20. J. LuitenJ. Draijer 02. G. BelderokB. Stevens xx. De stand is thans als volgt: 1. B. Stevens 6 4 119 2. P. Zijlstra 7 3 3 1 9 3. G. Belderok 5 2 3 0 7 4. G. Eising 6 2 3 1 7 5. J., Drafjer 6 3 12 7 6. H. Rump 7 3 13 7 7. J. J. Warmerdam 6 14 16 8. J. Luiten 7 13 3 5 9. J. Spijkers 7 12 4 4 10. A. Masteling 6 114 3 B. Stevens heeft in de afgebroken partij tegen G. Belderok de winst in handen zoodat, nu de competitie op het einde loopt, hij een zeer goede kans maakt om kampioen te worden, ook al doordat P. Zijlstra in de partij tegen Spijkers 'n verkeerde opening toepaste wat direct verlies was en J. Draijer deed 'n goeden stap in de vor keerde richting om een gewonnen stelling tegen P. Zijlstra te willen forceeren maar waarmede hij moest capituleeren. Maandag a.s. de 8ste ronde bij HR.K.D. In de 2e klasse wartn de uitslagen van de 7e en 8e ronde: J. ValkF. Langelaan 02. H. WillemseF. Lubbe 2—0. G. Willemse—F. v. d. Burgt 0—2. A. ZegwaartA. v. d. Reep 11. H. Willemse—J. Valk 2—0. A. v. d. ReepC. Koek 11. G. Willemse—A. Zegwaart x—x. N. BlomF. Langelaan xx. Hier leiden nog steels Blom en Langelaan met goeden voorsprong op de anderen. Volgende week zullen wij de ranglijst plaatsen. Maandag zal eveneens bij H.R.K.D. de 9e ronde, plaats vinden. De omstandigheden hebben vele slimme geesten aan het nadenken ge zet hoe zij op de een of andere manier de taxi's, die door de benzineregeling uit de wereld waren geholpen, konden vervangen. Het surrogaat maakte in de eerste dagen veel ophef en de nieuwtjes hadden veel succes. Na den oorlog zijn in verschillende steden in Nederland plannen ontwor pen om een electrische taxi in 't leven te roepen, maar Haarlem is de eerste stad, die met deze vinding de primeur heeft. De electrische taxi i'ijdt al in de bloemenstad en doet vele voorbij gangers met staroogen gapen. De wa gen bereikt een snelheid van dertig km. en loopt op 12 accu's, waarvan er 6 in plaats van den motor zitten en het andere halve dozijn waar eens het kostelijke benzinevocht pleegde te schuilen. De versnellingsbak is geheel intact gebleven en uw taxi rijdt volkomen geruischloos. Het eerste exemplaar is een vier-persoons Renault, maar vol gens de goedkeuring mogen er maar drie personen in plaats nemen. De firma, die deze electrische taxi's in het leven heeft geroepen, hoopt in korten tijd nog drie exemplaren klaar te krijgen en zal dan zoo goed en zoo kwaad als het gaat de stedelingen op hun wenken bedienen. Het spreekt vanzelf, dat met het bouwen van deze taxi veel moeilijk heden moesten worden overwonnen, ondanks het feit, dat de electrische taxi reeds in 1910 op een veel primi tiever wijze was „ontdekt". Tijdens den wereldoorlog, toen ook benzine- schaarschte heerschte, maakte zij reeds furore, maar haar aanzien was toen niet zoo elegant als wij dat nu gewend zijn. Omstreeks 1922 is zij van het we- reldtooneel verdwenen en is zij gaan rusten op het autokerkhof. Maar haar slaap is van korten duur geweest, want nu voor luxe ook geen benzine meer te krijgen is, is zij weer in haar oude en blijkbaar onvergankelijke eer her steld. In ieder geval had Haarlem ditmaal de primeur! Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het gemeentelijk gasbedrijf zal het college van B. en W. op Maandag 1 Juli as. een receptie houden ten kantore van het bedrijf aan den Nieuweweg van 11 tot 12.30 uur. In verband met de buitengewone omstan digheden is van het houden van de voor genomen gastentoonstelling althans voor loopig afgezien. Zondag as. zullen de leden van den R.K. Volksbond afd. Velsen per fiets naar Heiloo optrekken ter bedevaart. De leden uit IJmuiden en IJmuiden-Oost vertrekken van het St. Fide- lisgebouw. De afdeeling Santpoort vertrekt van Zomerlust te Santpoort des morgens half negen. Dc leden van Velsen-Noord vertrekken van het R.K. Vereenigingsgebouw om 9 uur. Gistermiddag heeft op den particulieren weg naar Slingerduin nabij den Zeeweg te lJmuidena Oost een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto, bestuurd door den 48-jarigen R. en den 27-jarigen wielrijder B„ wonende te Vel sen-Noord. De aanrijding is vermoedelijk ont staan doordat de wielrijder in een bocht links hield, waardoor hij met de voorzijde van den De raad van Hillegom vergaderde Woensdag namiddag om 2 uur, onder voorzitterschap van den Burgemeester, Jhr. Dr. O. v. Nispen tot Pannerden. De voorzitter opende de vergadering en hield daarna de volgende rede: Op de allereerste plaats moge ik u verzoeken een oogenblik op te staan om hen te gedenken, die uit deze gemeente gevallen zijn voor de ver dediging van ons geliefd vaderland. Zwaar is het offer dat deze mannen hebben gebracht, zwaar is ook het leed dat over hun nabestaanden is gekomen. Moge ons woord van herdenking zijn een betuiging van dank en van hulde en bovenal van troost en medeleven met de getroffen familieleden en vrienden. Het of fer, door de gesneuvelden gebracht, is niet ver- geefsch geweest. Zij rusten in vrede! Mijne Heeren. Nu zoovele schokkende ge beurtenissen over ons zijn heengegaan is het mij een behoefte een enkel woord tot u te rich ten. een woord dat ik over uwe hoofden heen wi! zeggen tot de geheele burgerij. Vooreerst wil ik hier nogmaals herhalen dat de rust en de kalmte, de orde en discipline, waardoor de ingezetenen zich in het algemeen hebben onderscheiden, mijn groote waardeering wegdragen en mijn dank ten volle verdienen. Nogmaals mag ik dit ook onderstrepen voor zoover het betreft de personen uit mijn onmid dellijke omgeving, de heeren wethouders, de ge meente-secretarie, alle ambtenaren en werklie den der gemeente, de politie, de burgerwacht, de E.H.B.O., de brandweer, den luchtbescher mingsdienst en den Vrijwülige Vrouwelijke Hulp dienst. Zij allen zijn mij door hun paraatheid en stipte plichtsbetrachting tot grooten steun geweest. Het behoeft geen betoog, dat gedurende de afgeloopen weken mijn verantwoordelijkheid voor aller welzijn, voor de veiligheid van have en goed, voor de voorzieningen aan levensmid delen en andere noodzakelijke artikelen, voor de uitvoering van bevelen en opdrachten, on danks alle ondervonden hulp en medewerking, mü zwaar heeft gedrukt. In deze dagen hebben meer ingezetenen mijn kamer betreden met hun verzoeken, hun wenschen en klachten dan wel licht in al de drie jaren te zamen dat ik het voorrecht heb gehad aan het hoofd dezer ge meente te staan. Doch ook heb ik nimmer mij zoozeer met Hillegom en de burgerij verbonden gevoeld als in deze dagen van gedeelde span ning, van gezamenlijk lot. Wat de naaste toekomst ons brengen zal we ten wij niet, doch niet zonder bezorgdheid en voorzorg mogen wij deze tegemoet zien. Een kalme houding, vastberaden plichtsbetrachting en een zuiver begrip van de omstandigheden, welke wij met waardigheid en moed dienen te dragen, zullen veel kunnen bijdragen tot de orde en rust, welke voor alles noodig zijn. Sluit u aanéén, hecht en eensgezind, omdat meer dan ooit, allen elkander tot steun dienen te zijn. Vele veranderingen staan wellicht te wach ten, ook in de kleine samenleving der gemeente, doch één ding zal er niet veranderen. Steeds heb ik ernaar gestreefd te staan boven alle partijen en belangen, open te staan voor allen in welwillendheid, hulpvaardigheid en rechtvaardigheid. Dit alles zal blijven zoolans tl: het voorrecht zal hebben het ambt van bur gemeester dezer gemeente te bekleeden. Weet, dat welke en hoezeer ingrijpende maat regelen ik u wellicht in de toekomst zal moeten opleggen of tot uitvoering zal moeten brengen, mijn houding steeds zal worden bepaald door uw aller welzijn en mijn eigen, plicht. Moge het vertrouwen, dat ik tot heden steeds van u heb mogen ontvangen, bestand blijken ook tegen de beproevingen van zware tijden, waarin besprekingen en opofferingen van u wel licht veelvuldig zullen worden gevraagd. Ik heb het voorrecht dat dit alles ons treft nu de kracht mijner jaren mij in staat stelt veel te verwerken en aan te passen in aller belang. Moge het mij gegeven zijn, gesteund door uw vriendschap en ervaring, door uw medewerking en trouw ook in de komende jaren een goed gezagvoerder te zijn op het scheepje van staat der gemeente Hillegom. Met Gods hulp en op Hem betrouwend gaan wij voort, met rechte vaart de toekomst in. Na deze rede sprak de Burgemeester een kort „in memoriam" gewijd aan den kort geleden overleden Directeur van het Gas- en Water bedrijf, den heer F. J. Payens. Na eenige reclames Belastingen te hebben af gehandeld werden door den raad comptabili- teitsbesluiten goedgekeurd. Een voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan den stoker van het gasbedrijf, H. Soet, en tot het voorzien in^deze vacature door de benoeming van den wachtgelder J. Verhoeven, werd met algemeene stemmen aangenomen. Van den heer Th. Paase was bericht ingeko men, dat hij bedankte als lid van de commissie van openbare werken. In zijn plaats werd be noemd de heer Fyma. Door B. en W. werd voorgesteld met de gemeente Haarlem een regeling aan te gaan terzake het bezoeken van kinderen uit deze ge meente van scholen voor openbaar buitenge woon lager onderwijs te Haarlem. In de toelichting op dit voorstel deelen B. er. W. mede, dat de regeling d.d. 18 Juni 1929 ver valt, omdat bedoelde regeling niet voldoet aan de „Verordening buitengewoon lager onderwijs in Noordholland". Waar de nieuwe regeling ingaande 1 Jan. 1941 financieel gunstiger is dan de bestaande, komt het B. en W. alleszins gewenscht voor het aan bod van de gemeente Haarlem te aanvaarden. De raad ging hiermede accoord. De VOORZITTER stelde daarna aan de orde het voorzien in de vacature van Directeur va™, het Gas- en Waterbedrijf. Hij vroeg den raad in principe te besluiten het salaris voor den te benoemen functionaris vast te stellen op 4200—4800, met de verplichting tot het bewonen van de ambtswoning, waarvoor 10 pet van het aanvangssalaris als huur terugbetaald moet worden. De raad ging hiermede accoord. Daar over de toekomstige bestemming van het door de gemeente aangekochte buitengoed „Treslong" de raad gehoord zou worden, deelde de Voorzitter mede, dat door de omstandighe den dit gebouw voorloopig een bestemming heefc. De distributie-bureaux, arbeidsbemiddeling en steunverleening zijn daar nu voorloopig onder gebracht. De bovenverdieping is verhuurd aan den voor- maligen eigenaar voor 30 per maand met een opzeggingstermijn van 14 dagen. De heer LOERAKKER kon zich hiermede vereenigen, maar hij hield vast aan de restric tie „voorloopig", om te gelegener tijd een voor stel te kunnen doen dit gebouw een andere be stemming te geven. De raad was hierover een stemmig en nam deze mededeelingen voor ken nisgeving aan. Aan het eind der vergadering dankte de nes tor van den raad, de heer LOERAKKER, den Voorzitter voor hetgeen door hem in dezen moeilijken tijd voor de gemeente is gedaan. auto in botsing kwam. De wielrijder bekwam een ernstige hersenschudding en eenige wonden in het gelaat. Na verbonden te zijn, is de gewonde naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. De plaatselijke muziekvereeniging Juliana zal op 20 Juli a.s. te Haarlem deelnemen aan een concours, dat georganiseerd wordt door de Haarlemsche Muziekvereeniging te Haarlem. „Juliana" zal onder leiding van den heer Van Soest uitkomen in de 2de afdeeling fanfare. Verschenen is het jaarverslag van het Bo tercontrólestation Noord-Holland te Alkmaar over het jaar 1939, waaraan wij het volgende ontleenen Op 1 Januari 1940 moesten aftreden de hee ren G. Nobel en H. Tijdens. In de plaats van eerstgenoemde werd door den Bond van op Coöperatieven grondslag werkende Zuivelfa brieken in Noord-Holland aangewezen hun nieuwe secretaris, Ir. G. Kranen, te Alkmaar. De afgevaardigde van de V.V.Z.M., de heer K. W. L. Bezemer, bedankte in December 1939 als bestuurslid, wegens drukke werkzaamheden en werd toen in zijn plaats door de V.V.Z.M. als bestuurslid aangewezen de heer G. Nobel. De heer Tijdens werd door de alg. ledenvergadering van 21 April 1939 als bestuurslid herkozen. Op 1 Januari 1939 bedroeg het ledental 77, n.l. 61 zuivelfabrieken, 7 melkinrichtingen, 8 handelaren en 1 zelfkarnende boer. In den loop van 1939 zijn uitgetreden 4 zuivelfabrieken en 1 melkinrichting, wegens opheffing van hun bedrijf en 2 handelaren, terwijl nog toetraden 1 zuivelfabriek en 1 handelaar, zoodat het le dental op 1 Januari 1940 bedroeg 72, n.l. 58 zuivelfabrieken, 6 melkinrichtingen, 7 handela ren en 1 zelfkarnende boer. Bovendien staan nog onder controle 25 filialen. In 1939 werd gecontroleerd een totale hoe veelheid boter van 17.922.293 kg., n.l. 4.420.237 kg. geproduceerde en 13.502.056 kg. bijgekochte boter. Van de laatste hoeveelheid werden 11.428.505 kg. doorgezonden met het oorspron kelijke rijksmerk. De boterproductie was in 1939 ongeveer 11.8 pet. hooger en de bijkoop ongeveer 10.9 pet. hooger dan in 1938, beiden dus zeer belangrijk hooger. De hoeveelheid bij- koopboter, die in kleinverpakking werd omge- pakt, was in 1939 practisch gelijk aan die in 19S8. In den loop van 1939 bleek het, dat door de ambtenaren der rijkszuivelinspectie in winkels controle wordt uitgeoefend op het gewicht der kleinverpakte boter. Aangezien het bestuur van oordeel was, dat het toch moeilijk is om het lid voor eventueele overtredingen aanspra kelijk te stellen, wanneer deze boter reeds een week of langer oud is en soms misschien reeds in de derde hand is, werd besloten om deze zaak bij de Centrale Commissie voor de Bot er - contrólestations aanhangig te maken. Er kan hier nu worden medegedeeld, dat inmiddels door de Centrale Commissie in overleg' mét de Rijkszuivelinspectie is besloten, dat wanneer er redelijke grond bestaat voor het vermoeden dat er na het verlaten van de fabriek iets met de boter gebeurd is, dan eerst een nader on derzoek noodzakelijk is, alvorens een boete kan worden opgelegd. Zooals bekend is, is de Rijksbotermerkencom- missie belast met de regeling van den aan maak en uitgifte der rijksbotermerken. Over 1938 heeft zij een deel van haar batig saldo uitgekeerd aan de stations, doch deze bedragen zijn toen ook dadelijk weer als renteloos voor schot aan de commissie ter beschikking ge steld. In totaal bedraagt het voorschot aan de commissie nu f 840.waarvan f 450.een rente van 4 pet. geeft en f 300.renteloos is. In 1939 werden aan de leden afgeleverd 5.786.900 stuks gewone rijksmerken. 6.817.000 stuks rijksmerken met Z. K. B.-opdruk. in to taal 12.603.900 stuks. Dit is 2.046.900 stuks meer dan in 1938, het geen ook weer wijst op een nog ste&ls stijgen den kleinverkoop, aangezien de vermeerdering voornamelijk weer de kleinere soorten betreft. Verder is het verheugend, dat het aantal afge leverde rijksmerken met Z.K.B. opdruk nog steeds stijgende is, vooral ook voor de kleinver pakking. De prijs der botermerken bleef dit jaar ongewijzigd. In 1939 werden afgelegd 2734 controlebezoe ken. Het aantal genomen monsters bedroeg 2843. Hiervan werden onderzocht: op waterge halte 2826 monsters, op refractie en R.M.W.- get.al 2790 monsters. In totaal werden in 1939 opgelegd 98 boeten, n.l.: 50 wegens een te hoog vochtgehalte; 46 wegens overtredingen van de gewichtscontrole; 1 wegens het afleveren van boter zonder rijks- merk; 1 wegens het ompakken van boter, voor zien van een gewoon rijksmerk. in een vat, gedekt door een Z.K.B. merk. Verder werd 1 bedrijf nog verplicht tot het storten van een waarborgsom wegens vermissing van enkele wikkels. Het totaalbedrag dezer boeten bedroeg f 1032, waarvan f 470 voor de overtredingen betreffen de de gewichtscontrole, waarvoor in 1939 voor het eerst door de contrólestations boeten wer den toegepast. Schorsingen en schrappingen vonden in 1939 niet plaats. Toen Zondagmiddag projectielen door het luchtdoelgeschut werden afgeschoten, liep een bewoner van Oostzaan met zijn kind te wan delen. De kleine werd door een granaatscherf aan de hand getroffen, aldus de Prov. Noord- holl. Crt. In het tuindorp Buiksloot werd een kind door een granaatsplinter aan het hoofd gewond; het moest per ziekenauto naar den medischen post aan den Floraweg in Amster dam-Noord worden overgebracht. Ook in Buik sloot kwamen stukken van een uiteengespatte granaat naar beneden. Een zware boomtak moest het ontgelden, terwijl ook dakpannen werden vernield. Een elftal Oostzaansche adspirant-voetbal- lers, de O.S.V.-adsp. d„ beleefde Zondagavond een zeer onaangenaam avontuur tijdens zijn wedstrijd tegen de Meervogels-adspiranten. Herhaaldelijk vlogen vliegtuigen in dui zelingwekkende vaart over hen heen, zoodat de belangstelling voor het spel ras plaats moest maken voor volledige aandacht voor wat in de lucht gebeurde Aller oogen richtten zich naar het luchtruim tot plotseling uit een der machines bommen naar beneden vielen. Scheidsrechter en spelers vluchtten en zochten dekking in een naast het speelveld liggende greppel. De bommen vielen op cenigen afstand van het veld neer en kwamen gelukkig niet tot ontploffing, zoodat allen be- i houden huiswaarts konden keeren. Een van de meest brandende vraagstuk ken, die in dezen <tijd de bevolking beroeren, is wel de vergoeding van oorlogsschade. Uiteraard zullen er maar weinigen zijn, die er thans zonder „kleerscheuren" figuur lijk en soms ook letterlijk afkomen. Al blijft het maar bij een gebroken ruit. sub- sidair een kapotgeslagen ruitje, de schade moet toch hersteld worden. En wie zal dat betalen? Een onzer abonné's kwam met deze vraag bij ons. „Voor wiens rekening zoo vroeg hij zijn de kosten van vermelde ruiten, door oorlog of het laten springen van bruggen of het vellen van boomen veroorzaakt? Voor den huurder -of voor den eigenaar? Natuurlijk zal hij met het vellen van boomen bedoeld hebben, dat dit geschiedt door ciyna- miet-ringen om de boomen. die bij de ontplof* fing afknappen en den weg versperren waar door de opmarsch van den tegenstander wordt bemoeilijkt. Het vellen van boomen door hout hakkers en derg. in normale omstandigheden is een geheel andere zaak. De kwestie kan dan niet moeilijk zijn omdat schade, ontstaan door houthakkers, die boomen vellen, ook door deze menschen vergoed moet worden. Wij wijzen er terloops even op, om de kwestie, waar het hier cm gaat, zoo zuiver en puntig mogelijk te hou den. Het gaat hier om schade, door of tenge volge van oorlogshandelingen veroorzaakt. De abonné, die ons om advies vroeg, deelde nog mede, dat volgens het huurcontract de huurder verplicht is in gewone omstandigheden ruiten behoorlijk te onderhouden en gebroken ruiten te vernieuwen. We leggen hier den na druk op „gewone omstandigheden". Oorlog kan men geen gewone omstandigheid noemen, zoo zullen velen denken We hebben op onze beurt de kwestie voor gelegd aan de vereeniging van huiseigenaren „Het Eigendomsrecht" te Amsterdam. Deze ver eeniging heeft met deze en dergelijke zaken heel wat te bedisselen en bet lag voor de hand, dat zij ons kon inlichten over de gangbare prac- tijk. Want op dit laatste komt het aan! Men kan er lange theoretische beschouwingen over houden en vele kolommen over vol schrij ven, degene, die oorlogsschade geleden heeft, zal meer aan een practisch antwoord waarde hech ten. „Het Eigendomsrecht" heeft ons dan ook niet teleurgesteld en medegedeeld, dat „in geval van schade van door oorlogshandelin gen gebroken ruiten de huurder zich op overmacht kan beroepen en de schade voor rekening van den huiseigenaar zal komen". Het schrijven voegt er echter aan toe: .Toch is het een nog onvolledig uitgemaakte kwestie .voor wiens rekening b.v. de vernieling van een ruit door een kwaadwilligen steenworp is". En tenslotte nog een zeer belangrijke me- dedeeling: „Naar wij vernemen heeft de gemeente Nieuwer-Amstel alle herstel van glasschade voor haar rekening genomen". Wij meenen dat dit antwoord vooi zichzelf spreekt en geen commentaar behoeft. Voor wat de laatste mededeeling betreft, zal na lezing van het bovenstaande menige huiseigenaar, toch al zoo geplaagd vanwege lekkende goten, ver stopte gootsteenen. kapotte ruiten, enz, enz., verzuchten: goed voorbeeld doet goed volgen!.. Intusschen dient iedere huurder zooveel mo gelijk medewerking te verleenen om oorlogs schade te voorkomen, b.v. door het beplakken van ruiten om springen tegen te gaan. Toen Woensdagmorgen de ongev. 50-jar. land bouwer J. Lier met twee aan elkaar gekoppelde wagens hooi een overweg in den Oosterboer bij Meppei wilde passeeren. werd de Voorste wagen door den trein Meppel-Groningen gegrepen en totaal versplinterd. De heer Lier, die naast den wagen liep, werd hierbij op slag gedood. Zijn paard bleef ongedeerd. De oorzaak, is vermoede lijk onachtzaamheid. De heer Lier, die vlak by den overweg woon de, was ter plaatse zeer goed bekend, terwijl 't uitzicht aldaar goed is. Een agent van politie vond Dinsdag op het strand bij Scheveningen het uniform en de on- derkleeding van een 21-jarigen korporaal, Chr. S.. die in een school te 's-Gravenhage gelegerd is Het is met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid aan te nemen, dat de jongeman bij het zwemmen in zee is verdronken. Het lijk is echter nog niet aangespoeld. Het bericht in de bladen, als zou de postver binding NederlandBelgië weer hersteld zijn, is, naar wij vernemen, voorbarig. De verbinding is nog niet hersteld. Men zal nog eenigen tijd ge duld moeten hebben Gedurende de mobilisatie, terwijl de patroon van eén meubelmagazijn in dienst was. ont vreemdden twee bedienden goederen uit het magazijn. De eerste had Perzische tapijten, dekens, rol len wasdoek enz. meegenomen en verkocht aan een opkooper te Putten. Hij werd door de rechtbank veroordeeld tot vier maanden Se" vangenisstraf. De eisch luidde acht maanden. Zijn broer had voor eigen gebruik een paar de kens meegenomen. Hem veroordeelde de recht bank tot een voorwaardelijke gevangenisstraf va.n twee maanden. Het O.M. had vier maan den gevangenisstraf geëischt. Iemand, die bij den verkoop als bemiddelaar was opgetreden en tegen wien de justitie een vervolging wegens schuldheling instelde, hoorde zich vrijspreken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4