tB£o&inpjeódag, Haarlem, 27 juni Heeft iemand? Luchtaanvallen op Engeland Een opbouwdienst ingesteld Imededeeling Corbin heeft ontslag gevraagd Zaterdag 29 Juni a.s. WIJ ZIJN PARAAT! j BELANGRIJKE Voor de militairen, die nog geen werk hebben gevonden DONDERDAG 27 JUNI 1940 Verduistert volledig Op overtreding staat een hooge geldboete of gevangenisstraf HAARL. MIDDENSTANDS CENTRALE Actie „Middenstandsoffer 1940" J. C. TUYN 70 JAAR Oud-Cóncertmeester der H.O.V. EEN STEM VAN EEN PATIëNT VERKEERSGIDSJE VAN „HAARLEMS BLOEI" Recollectie Oud-Retraitanten R.K. Middenstandsvereeniging Mogelijkheid van uitstel aan schuldenaren Winkelsluiting R.K.S.V. HerculesWinfried BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE HERWONNEN LEVENSKRACHT WEEST MILD VOOR TUBERCULOZENLIJDERS. Koopt allen een bloempje j f HILLEGOM AT H LET I EK DE PRINS HENDRIK-BEKER Voor den vijfden keer in Haarlem AGENDA Bioscopen 28 Juni Bioscopen Apotheekdiensten STAAT VAN BESOMMINGEN Dr. Schieffer's Stofwisselingszout TENNIS EINDENHOUT-TOURNOOI Slechts Fransch zaakgelastigde te Londen TURKIJE NIET IN DEN OORLOG Zoolang het land niet zelf aangevallen wordt Spanje eerbiedigt de neutraliteit van Tanger LAATSTE NIEUWS Berlijn meldt Engelschen herhalen bombarde ment op West-Duitschland Vervangingsbrandstoffen voor automobielen Metingen in het proefstation der K.N.A.C. Beroepspersoneel STAD Het Hoofd van den Luchtbeschermings dienst te Heemstede verzoekt ons mede te deden,' dat de burgers in deze gemeente er op dienen te letten, dat zij hun vensters en alle plaatsen waar maar eenigszins Jicht kan uitstralen, op afdoende wijze afschermen. Bij vele inwoners is in den afgeloopen nacht geconstateerd, dat zij, die voor het duister naar bed zijn gegaan en het dus niet noodig achtten om hun vensters af te schermen, bij het loeien der sirenes zonder nadenken de lichten aansta ken. Dit heeft groot ongenoegen verwekt bij de Duitsche militaire autoriteiten en het hoofd van den luchtbeschermingsdienst waarschuwt daar om nogmaals alle inwoners 's avonds voor zij naar bed gaan hun geheele woning terdege te verduisteren. Mocht het gebeuren, dat in de ko mende dagen geen gevolg zou gegeven worden aan dit voorschrift, dan zal onmiddellijk proces verbaal volgen en kunnen de overtreders gestraft worden met een hooge geldboete of gevangenis straf. Iedere inwoner, zoowel in Haarlem als in de omliggende gemeenten neme dus goede nota van dit voorschrift. Deze actie, die ondernomen is om getroffen standgenooten te helpen, loopt schitterend. Tal- iooze giften, waaronder één van ƒ240 (Gever, hartelijk dank)en verschillende van 125, 100 en 50, stroomen binnen. Wanneer het invulbiljet nog niet mocht zijn Ingevuld, doet het dan alsnog en.... met een flink bedrag. Het secretariaat van het „Comité-Haarlem Middenstandsoffer 1940" is: Bloemhofstraat 35, telefoon 21209. Vandaag' is de bekende Haarlemsche viool- leeraar, de heer J. C. Tuyn, zeventig jaar ge worden. Op 28-jarigen leeftijd werd Tuyn, die reeds veel succes oogstte, aangesteld als le violist bij de Haarlemsche Orkestvereeniging, die toen on der leiding stond van den heer Kriens. Na drie jaar werd hij benoemd tot le con certmeester der H.O.V. Nadat hij dit vijf jaar geweest was, nam hij ontslag. Hij vestigde zich als vioolleeraar te Haarlem, wat hij tot op he den gebleven is. De heer Tuyn was van plan op verzoek van leerlingen en oud-leerlingen ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag een vioolavond te geven. Reeds was alles hiervoor in orde, doch door de tegenwoordige omstandigheden moest deze worden uitgesteld. Deze vioolavond zal nu waarschijnlijk in October plaats hebben. De heer Tuyn heeft op dezen dag veel be langstelling ondervonden. Vele vrienden en col lega's kwamen den jubilaris gelukwenschen. „Alweer een bloempjesdag," zoo hoor ik U zeggen. Ja. inderdaad alweer een bloempjesdag. maar 't is dan ook harde noodzaak! Hier in het Sanatorium, onder ons patiënten, weten allen, dat de verpleging veel geld verslindt, maar we zien dan ook dankbaar naar het eind resultaat, wanneer na afloop van een flinke kuur, de levenskracht herwonnen is en een overgelukkig mensch blij en vol goeden moed het leven weer aandurft. En wij weten ook. dat dit werk van naasten liefde gedaan wordt door den steun van U allen te zamen; hier geldt vooral het spreekwoord: „Vele kleintjes maken één groote." Meer dan wordt er ook weer gedacht aan die genen, die nog opgenomen moeten worden, maar die de kans nog niet krijgen om hier genezing te vinden, wantzij staan op de wachtlijst. Indien er voldoende geld was, was er ook geen wachtlijst, dus ook geen struikelblok!! Want als zij niet op de wachtlijst geplaatst waren, zouden ze direct opgenomen zijn en dat beteekent op weg naar genezing, dat wijst hier de praktijk uit, dus is de wachtlijst een bittere teleurstelling voor hen, die liggen te wachten om in het sana torium verpleegd te worden- Veel geld is er noodig! Daarom kom ik tot met de vraag: „U steunt den bloempjesdag op Zaterdag 29 Juni van Herwonnen Levenskracht toch naar best vermogen? Bij voorbaat namens ons allen hartelijk dank, EEN PATIËNT Het bestuur der Stichting „Haarlems Bioei" heeft in een handig formaat een Beknopte Dienstregeling voor spoor, tram en bus, betrek king hebbende op Haarlem en omgeving, doen verschijnen, en het frisch verzorgde boekje ,zou in een ware behoeften voorzien, indien het niet slechts de dienstregelingen bevatte, welke op 19 Mei zijn ingegaan. Sinds dien zijn er zooveel betere en latere verbindingen gekomen, dat het gidsje geen hou vast biedt: de samensteller van het boekje maant het publiek nu aan „bij gebrek aan een goede verbinding volgens de in deze beknopte diehstregeling aangegeven verbindingen na te gaan, in hoeverre aan de per 15 Juni reeds in gevoerde diensten uitbreiding is gegeven," maar dit lijkt ons nogal omslachtig. Zou het niet mogelijk zijn, alsnog ten spoedig ste een inleg-biad uit te geven ler voorziening in het ontbrekende? Vrijdagavond om kwart over acht wordt in de kerk aan de Groenmarkt de gebruikelijke oefening voor oud-retraitanten gehouden. Dit Is de eerste keer sinds den oorlog. Laten velen dit uur van geestelijke bezinning komen bijwonen. Zaterdag 29 Juni, 12 uur, van deelnemerskaar ten, die uitsluitend verkrijgbaar zijn bij den heer P. H. Borghouts, Kenaustraat 5b, te voorzien, zulks in verband met de aanvraag bij de Ned. Spoorwegen. Het bestuur der R. K. Middenstandsvereeni ging verzoekt zijn leden, die willen deelnemen aan de bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood, te Heiloo, op Zondag 7 Juli, zich uiterlijk tot Er wordt aan herinnerd, dat is uitgevaardigd een verordening houdende bepalingen omtrent uitstel van betaling tot ten hoogste zes maan den. Dit geldt voor het geheele of een gedeelte yan het schuldbedrag. Voorwaarde is, dat de onmogelijkheid tot be talen moet voortvloeien uit de bijzondere om standigheden, welke zich sinds 10 Mei j.l. heb ben voorgedaan. Bij gebreke van overeenstem ming met den schuldeischer, kan de schulde naar zich bij eenvoudig rekest tot den rechter wenden Naar aanleiding van incidenteele vervroegde winkelsluitingen en hetgeen omtrent enquêtes e. d. over hetzelfde onderwerp in andere plaat sen is bekend geworden, heeft ook het bestuur van de Haarlemsche Middenstands Centrale dit vraagstuk onder de oogen gezien. Vooralsnog meent het bestuur het resultaat van de enquêtes in enkele andere steden te moeten afwachten. Wel wijdt het nu reeds zijn aandacht aan ditzelfde vraagstuk voor den a.s. winter, aan genomen dat de luchtbeschermingsmaatregelen dan nog van kracht zijn. Aan de heeren- en jongensturners wordt mede gedeeld, dat niettegenstaande de te houden examens in onze zaal, de oefenavond Vrijdag gewoon door gaat. Zondag a.s. is er voor de dames- en heeren leden en introduceer een fietstocht naar Ber gen. Vertrek om 10 uur; verzamelplaats eind Zijlweg te Overveen. Geboren: 25 Juni: d. van B. Stamde Wit; d. van L. AsHanzon; 26 Juni: d. van C. H. OpdamVerdonkschot; z. van G. A. Busé— Meurs; z. van J. van Riezen—de Leeuw; z. van J. SchaapmanMulder; z. van J. A. van 't Hoff Tool: z. van H. A. van der StoopUijtendaal. Ondertrouwd: 27 Juni: R. W. Lieve en A. C. D. van Walraven; D. W. van Hout en M. S. van Assen. Gehuwd: 27 Juni: W. van Waard en R. G. Fluijter; H. van, Nimwegen en J. G. van Veld- huijzen Provily; P. J. Steijaart en F. Venekamp. Overleden: 26 Juni: E„ 3 d., d. van M. Broek man, J. van Zurenstraat: G. H. Hulst, 75 jaar, Friezenstraat; H. Schoorlvan Galen. 42 jaar, Saenredamstraat; H. Vreeken, 68 jaar, Maerten van Heemskerkstraat. Vergadering tuinlieden Woensdagavond hield de Onderlinge Tuinliedenvereeniging I Zeer dringend nog medewerking ge vraagd van collectanten of collectrices boven 14 jaar. Aanmelden bij het dagelijks bestuur: B. REIJNDERS Zomervaart 134. A. J. OVERTOOM Marsstraat 127; W. J v LEEUWEN Rijksstraatweg 8, Telefoon 12036 en in het gebouw ST. BAVO, Telefoon 10049 f Aangenaam is het ons den aangeslotenen op de Radio Centrale het volgende te kunnen melden: i Vanaf heden zal weer worden begonnen met het uitzenden van het gramofoon- platenconcert (het populaire uurtje tus- schen 78 uur op lijn 5). j Verder zal er 's avonds van 10.3011.30 I over lijn 1 door een der omroepvereeni- gingen een gramofoonplatenconcert wor den uitgezonden. Ook deze uitzending is speciaal bestemd voor de luisteraars van de Radio Centrale. fWij twijfelen er niet aan of deze belang- rijke programma-uitbreiding zal bij onze abonné's groote waardeering vinden. CENTRALE RADIO ONTVANGST, HAARLEM DE DIRECTIE „Aerdenhout en Omstreken" een goedbezochte ledenvergadering in „Hof van Heemstede". Na een openingswoord van den voorzitter, den heer H. van Gurp, werd medegedeeld, dat de heer W. A. van Zadel als besturslid had be dankt. In zijn plaats werd gekozen de heer J. de Boer. De voorzitter, die eveneens zijn functie ter beschikking had gesteld, werd met bijna al- gemeene stemmen herkozen. Omwille der tijds omstandigheden blijft de groote excursie ach terwege. Wel zal nu getracht worden eenige kleine excursies te organiseeren. Bij het punt „actueele vragen" kwamen ter sprake het kwee ken van Salvia's en ,,hoe houdt men een azalea over". Beide onderwerpen lokten leerzame be sprekingen uit. De tuinkeuringen zullen weer doorgang vin den. De eerste keuring zal nu plaats hebben op Zaterdag 6 Juli. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voor zitter de vergadering. Parkeerverbod De burgemeester heeft be sloten den volgenden algemeenen gedragsregel uit te vaardigen: 1. Het is verboden van een half uur na zons ondergang tot een half uur na zonsopgang op den openbaren weg in deze gemeente motor rijtuigen of rijwielen op meer dan twee wielen in stilstand te hebben, anders dan tot het on middellijk uit- of inlaten of uit- of instappen van personen of het onmiddellijk laden of los sen van goederen (Parkeerverbod). 2. Het verbod in lid 1 geldt niet voor die motorrijtuigen, waarvan aangetoond wordt, da: het parkeeren noodzakelijk is voor het doel, omschreven in de ten behoeve van het vervoer middel afgegeven benzinevergunning. 3. Bij dit besluit strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als misdrijven. 4. Dit besluit treedt in werking op den dag van afkondiging. Hillegom, 25 Juni 1940 De burgemeester voornoemd: O. VAN NISPEN TOT PANNERDEN Verbetering. In ons raadsverslag is een iet wat storende fout geslopen. De burgemeester verklaarde niet, dat nog vele besprekingen en opofferingen van de bevolking zullen worden gevraagd, maar wel vele beperkingen enz. De H.A.V. „Haarlem" bestaat dit jaar twintig jaar en als onderdeel staan op het programma der feestelijkheden de jaarlijksche wedstrijden om den Prins Hendrikbeker. Nu vele gemeenten van ons land over sintelbanen beschikken, wor den wedstrijden, die van eenig belang zijn, elders gehouden. Ter wille van de propaganda voor Haarlem heeft het bestuur van de KNAU een uitzondering gemaakt, doch het is niet te verwachten, dat als de gemeente geen sintelbaan heeft, belangrijke wedstrijden op athletiekgebied gehouden worden. Het Haarlemsche publiek krijgt dus op 7 Juli een goede gelegenheid de beste athleten uit den lande te zien. Het zal dan de vijfde maal zijn, dat de wedstrijden om den Prins Hendrikbeker in Haarlem worden gehouden. Den eersten keer hadden ze in 1925 plaats; daarna volgde het tweede gedeelte in 1926 en verder zijn de wed- Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Bestuur Spoorwegpersoneel, 8 uur; Bestuur Meubelmaker, 8 uur; Federatie Groenten en Fruit, 8 uur; Haarlemsche Hengelaarsbond, 8 uur; R. K. Patroons in de Bouwvakken, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 34 uur. Stadsschouwburg: Leerlingenavond Muziek school Hoogerwerf, 7.30 uur. Raadhuis Heemstede: Gemeenteraad, 3 uur. Palestina Diorama's Schotersingcl 177a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 en 2.30—5 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 105 uur. Rembrandt: „De première der Butterfly", 2.30, 7 en 9.15 uur, voor volwassenen. Cinema Palace: „Als dooden herrijzen", voor volwassenen, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: .Razzia in New-York', boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Spaarne: „De Sensatiejacht" en „Professor pas op!" Gebouw „St. Bavo": R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Schaakclub St. Bavo, 8 uur. Bloemendaalsche Bosch: H.O.V.-Zomercon- cert, 7.30 uur. Palestina Diorama's Schotersingel 177a: Ge opend van 3 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10—12 uur en 2.30—5 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 105 uur. Rembrandt: „Huwelijksproblemen", toegang 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mr. Moto op het eiland des doods", boven 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De jonge Dokter Kildare", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Spaarne: „Mannen met Vleugels" en „De parvenu", voor volwassenen. Frans Hals: „Vooruit met de geit", goedge keurd, 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondag'- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Fa. C. G. Loomeyer Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Parkapotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teylerapotheek, Teylerplein 79, tel. 17946; Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 28320. Steeds geopend zijn: Elswout-apotheek, Bloe- mendaalscheweg 341Aerdenhout-apotheek, Zandvoortschelaan, tel. 26772; Bloemendaalsche Apotheek, Bloemendaalscheweg 85, tel. 22181. strijden in 1931 en 1934 in de Spaarnestad ge houden. Het is te hopen, dat uit een groote belang stelling het nut van athletiek wordt ingezien, waardoor in de naaste toekomst een sintelbaan zal worden aangelegd en belangrijke wedstrijden niet aan Haarlem voorbij zullen gaan. IJMUIDEN. 27 Juni. Visch. Bot 39.00—45 per 50 kg. Snoekbaars 5862 cent, Forel 0.981.01, Baars 3138 cent. Blei 1926 cent, Zeelt 34, Voorn 18, Spiering 32 cent per kg. last van verstopping, slecht» spijsvertering, overmatige vet- vorming of de schadelijke gevol gen er van; aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en inge wanden met De betrouwbare en aangename werking hiervan (s een weldaad voor het geheele organisme. Flacon f 1.05. Dubbele flacon f1.75 bij apothekers en vakdrogisten. A. NATTERMANN CIE. KÖLN-BRAUNSFELD Het wat koelere weer had Dinsdagavond wel wat minder belangstellenden naar het Einden- hout-tennispark doen gaan dan op den eersten avond maar toch was er ook ditmaal weer een gezellige sfeer. Voor de spelers was het prettig spelen want de anders wel wat laagstaande zon gaf nu geen moeilijkheden. Ook op den tweeden avond kon weer een flink programma worden afgewerkt wat wel noodig is, daar het A-tournooi op de laatste dagen heel wat tijd zal vorderen. Opnieuw kwamen voor dit tournooi nog enkele inschrij vingen binnen waaronder van de sterke Leimo- nias-spelers Karsten en F. v. d. Graaff. De uitslagen van Dinsdagavond luiden: Heeren enkelspel B: Voorronden: le ronde; B. B. BekkerH. Grunewald 60, 60, C. van Kempen—M. A. Oremus 64, 75. 2e ronde; E. H. T. van BlommesteynG.Bak ker 62, 46, 75, E". V. BekkerJ. Spliethof 6—1, 7—5; C. van Kempen—M. Kant 6—1, 6—1; E. J. AlofsM. Gatsonides 3—6, 60, 61; G. Hooyen—M. F. Adriani Engels 108, 3—6, 6—3. le ronde B-tournooi: mr. M. C. WijtH. H. Deegenaar 6—1, 63; C. Borgerding—S. Hiem- stra 63, 6—2; S. Okker—W. J. C. Olivier 60, 6—1; M. Schönthaler—C. van Kempen 6—3, 4—6, 6—2; S. J. de Groot—E. J. Alofs 6—0, 6—2. Dames enkelspel B: Voorronden 2e ronde: mevr. Veldheermej. J. Zijlstra 75, 60; mej. Henningmevr. S. Grunewald 16, 63, 64; mej. de Riddermevr. van Ditzhuyzen 61, 6—3. le ronde B-tournooi: mej. L. Jongeneel— mej. Henning 6—0, 6—3; mej. M. L. van Eynd- hoven w.o. Heeren dubbelspel B: Voorronden le ronde: Guldemond en WackwitzKahman en Veh- meyer 61, 46, 62. le ronde B-toumooi: F. K. Scholten en S. Hiemstra—W. A. Oremus en G. Bakker 6—2, 6—1. 2e ronde: S. Okker en C. BorgerdingF. K. Scholten en S. Hiemstra 63, 6 Dames dubbelspel B: Voorronden 2e ronde; mevr. van Ditzhuyzen en mevr. Blokhuis—mej. D. A. Kraayeveld en mej. N. Jonker 64, 57, 6—2. Gemengd dubbelspel B: Voorronden le ron de: mevr. van de Voer en M. A. Oremus mevr. van Kempen en Spliethof 8-3, 2—6,64; mej. M. C. T. van Hofwegen en M. F. Adriani Engelsmevr. van Strien en Gatsonides 60, 6—1. 2e ronde: mej. E. C. des Eöuvries en C. J. van 't Woutmej. J. Kahman en M. Vehmeyer 63, 63; mej. R. H. Nijhuis en J. de Waard— mej. Schmeink en R. Steger 64, 6—0; mevr. de Graaf en J. de Graafmej. I. Alofs en E. J. Alofs 61, 61; mej. M. L. van Eyndhoven en Nielandmej. Jongeneel en B. Schmeink 63, 6—4; mej. Olivier en Bakkermevr. Blok huis en ir. G. O. J. van Ditzhuyzen 6—3, 6—3. le ronde B-tournooi: mevr. de Graaf en de Graaf w.o. mevr. C. Kramer en A. van Huis stedenmej. Nijhuis en J. de Waard 60, 61; mevr. Schoute en Schoute—mej. de Ridder en H. Klein 6—2, 6—2. Woensdagavond dreigde regen even de af werking van het programma tegen te houden maar spoedig ging dit schrikbeeld voor een wed strijdleider voorbij en kon weer regelmatig met het B-tournooi worden voortgegaan. In de ver schillende nummers van dit tournooi komt nu al wat teekening en in het heeren enkelspel wisten J. W. C. de Veer, S. Okker en C, Borger ding en M. Schönthaler reeds den halven eind strijd te bereiken. In dit nummer zorgde G Hooyen voor een verrassing door een keurige 3 sets overwinning op van Geelst. Mogelijk, dat van Goelst in het begin zijn tegenstander wat heeft onderschat, maar het is Hooyen als een verdienste aan te rekenen, dat hij hiervan goed gebruik heeft weten te maken. Het goede voi leeren van Van Goelst kon in het tweede ge deelte van deze partij de nederlaag niet meer voorkomen. Vervolgens sneuvelde Hooyen tegen zijn ouderen clubgenoot Borgerding eervol in drie sets. Donderdag neemt ook het A-tournooi met zijn sterke bezetting een aanvang. De uitslagen van Woensdag luiden: Heeren enkelspel B. 2e ronde: 8. J. de Groot— D. Nieman 8—6, 6—1; J. W. C. Veer—Bakker 62, 63. J. de RuiterE. H. T. van Blomme steyn 6—3, 6—4. G. Hooijen—K. R. G. v. Goelst 6—4, 3—6, 6—3. Kwart eindstrijd: M. Schönthaler—Mr. M. C. Wijt 75, 75. J. W. C. de Veer—J. de Ruiter 63, 61. S. OkkerJ. S. de Groot 36, 63, 75. (Een goede prestatie van de Groot). Dames enkelspel B. le ronde: Mej. M. v. d. Haar—mevr. Veldheer 6—4, 6—3. Mej. A. J. Timmersmevr. Smuling 6—3, 6—3. 2e ronde: Mej. C. Pastormej. de Ridder 61, 6—2. Heeren dubbelspel B. le ronde: J. L. van Wa- veren en J. M. MoolenaarsJ. de Ruiter en H. N. Tetterode 64, 46, 97. Guldemond en WachwitzM. Kant en G. Hooyen 6—2, 46, 6—3. 2e ronde: F. Kramer en OlivierGuldemond en Wachwitz 64, 0—6, 7—5. A. van Huisstede en Van GoelstJ. L. van Waveren en J. M. Molenaars 6—1, 64. Dames dubbelspel B. le ronde: Mevr. van Eckelt en mej. K. Mosmevr. van Ditzhuyzen en mevr. Blokhuis 63. 64. Mej. A. J. Tim mers en mej. C. de Grootmej. Nijhuis en mevr. Rijswijk 61, 6—4. Gemengd dubbelspel B. Voorronden 2e ronde: Mej. M. C. T. van Hofwegen en M. F. Adriani Engelsmevr. v. d. Veer en Oremus 64, 86'. le ronde B-tournooi: Mej. C. de Groot en E. Verwaalmej. E. C. des Bouvries en C. J. van 't Wout 75, 62. Mej. M. v. d. Haar en dr. Th. de Crauwmej. Schol ten en Olivier 6—3, 61. Mej. Olivier en Makkermevr. van Eckelt en dr. van Eckelt 57, 63, 75. Mej. E. Fonkert en D. Niemanmej. M. L. van Eyndhoven en Nieland 26, 63, 62. 2e ronde: Mej. C. de Groot en E. Verwaal— mevr. de Graaf en de Graaf 62, 63. Mevr. Schoute en Schoutemevr. C. Kramer en A van Huisstede 64, 62. Mevr. Scholten en Scholtenmej. M. C. T. van Hofwegen en M. F. Adriani Engels 1113, 63, 63, In het Proefstation der K.N.A.C. worden in den laatsten tijd tal van metingen verricht met betrekking tot hout- en anthracietgasinstallaties voor automobielen. Dezer dagen is er ook dë eerste door lichtgas gedreven auto ter beproeving ver schenen BERN, 26 Juni (D.N.B.). De Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Baudoin, heeft in zijn rede voor de pers o.m. verklaard, dat hij geloofde, dat de onlangs door Churchill gehouden redevoering, waarin hij het verslagen Frankrijk een les in eer gaf, niet de ware ge voelens van het Britsche volk weerspiegelde. De door Churchill aangenomen houding, aldus Baudoin, heeft in Frankrijk een gevoel van smartelijke verbazing gewekt. Dit gevoel is in- tusschen nog sterker geworden. De Fransche re geering heeft in Londen stappen hiertegen on dernomen. De Engelsche houding wordt nog on derstreept door het terugroepen van den En- gelschen ambassadeur. Over deze reis, die van korten duur zou zijn, zijn natuurlijk in Londen verklaringen gegeven, volgens welke deze reis noodzakelijk zou zijn voor het inlichten van het Britsche volk. Doch met den ambassadeur zijn alle leden van de ambassade vertrokken. De Fransche ambassadeur te Londen, Corbin, die een groote activiteit voor de Britsch-Fransche toenadering aan den dag heeft gelegd, heeft onder deze omstandigheden zijn ontslag ge vraagd. De Fransche regeering is niet van plan hem onmiddellijk te vervangen. Zij zal in Lon den echter een zaakgelastigde houden. ISTANBOEL, 26 Juni. (D.N.B.). Minister president Saydam heeft in de voltallige bijeen komst van het parlement verklaard, dat Italië's intrede in den oorlog geen wijziging in de ge dragslijn van Turkije ten gevolge heeft gehad. De nieuwe toestand is door de Turksche regee ring grondig bestudeerd. De regeering heeft aan de betrokken mogendheden medegedeeld dat zij zich overeenkomstig het tweede protocol van het pact van Ankara niet gedwongen voelt aan den oorlog deel te nemen, zoolang Turkije niet zelf aangevallen wordt. De militaire voorberei dingen van Turkije zijn tegen niemand gericht, doch hebben uitsluitend de handhaving van den vrede ten doel. LONDEN, 26 Juni (Reuter). In antwoord op in het Lagerhuis gestelde vragen betreffende Tanger heeft de onderstaatssecretaris Butler het volgende verklaard: „De officieele diensten te Tanger zullen normaal functionneeren." Naar Butler hier nog aan toevoegde had de Spaansche regeering verklaard, dat zij voor nemens was, de neutraliteit van Tanger te eer biedigen. Engeland heeft de verklaring der Spaansche regeering, aan welker oprechtheid niet wordt getwijfeld, aanvaard. BERLIJN 27 Juni. (D.N.B.). Het opper commando 'der weermacht maakt bekend: In overeenstemming met de bepalingen van het wapenstilstandsverdrag zijn onze troepen opgerukt tot den sector van de Dordogne, ten oosten van Bordeaux. Verkenningsaanvallen van vrij zwakke vijandelijke zeestrijdkraehtcn aan de Noord-Fransche kust, In den nacht van 24 op 25 Juni, werden zonder moeite afge slagen. Een onderzeeër meldt 35.000 ton| vijan delijke scheepsruimte tot zinken te hebben gebracht. In den nacht van 26 op 27 Juni vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen opnieuw ha veninstallaties en fabrieken der vliegtuig industrie in Engeland met bommen aan. Een eigen vliegtuig keurde niet terug. Engelsche vliegtuigen zetten het neerwer pen van bommen in West-Duitschland ook dezen nacht voort, zonder militaire schade aan te richten. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. Twee Engelsche vlieg tuigen werden door luchtafweergeschut een derde door jagers, neergeschoten. Bij hei overschrijden van den Rijn op 15 Juni en bij de daarop volgende doorbraakgevechten, benevens bij de bestorming van een pas in de Vogezen onderscheidde zich een majoor aan het hoefd van het door hem gecommandeerde in- fanterieregiment door persoonlijk dapper op treden, Het vraagstuk der vervangingsbrandstoffen voor automobielen heeft sedert de ingrijpende benzine-bezuiniging niet nagelaten zijn invloed te doen gelden op de werkzaamheden in het Proefstation der KNAC. Dat wil zeggen, dat vooral in de laatste weken tal van gasgenerator technici in het Proefstation zijn komen experi menteeren. Weliswaar is de installatie niet op het oogenblikkelijk aflezen van hout- of an- thracietverbruikcijfers ingericht, doch wat den belanghebbenden vooral belang inboezemt is de motorprestatie, bepaald door het vermogen in pk. opdat zij dit met het overeenkomstige getal van denzelfden of een soortgelijken motor, ge dreven door benzine, kunnen vergelijken. En deze grootheid meet de apparatuur snel en ze ker, welke brandstof ook gebruikt wordt. Dezer dagen is ook de eerste, door lichtgas ge dreven auto ter beproeving verschenen. Met be hulp van achtereenvolgende vermogensmetingen kan de invloed van constructie- of afstellings wijzigingen in de installatie op bijkans ideale wijze worden vastgesteld. Men komt dan in een morgen of middag soms meer te weten dan door dagenlang proefrijden op den weg. Daardoor draagt dus het Proefstation der KNAC zijn steentje bij tot het vinden van een zoo gunstig mogelijke oplossing voor het thans zoo belang rijke vraagstuk der vervangingsbrandstoffen ten bate van het verkeer. Voor het overige gedeelte van het Nederlandsche leger, daaronder begrepen officieren en onderofficie ren, is thans opgericht een opbouw dienst, die geen arbeidsdienst is in den eigenlijk zin, maar een instelling welke beoogt gemeenschapswerk tot stand te brengen. Hieraan zullen, behalve de nog in dienst zijnde soldaten en officie ren, deelnemen zij die na 1 5 Mei zijn vrijgelaten, doch nog geen werk in Nederland of in Duitschland hebben gevonden. In het kader van de demobilisatie van het Nederlandsche leger zijn eenige nieuwe en zeer ngrijpende maatregelen getroffen. Majoor Ogilvy, de Duitsche instantie, die met de demobilisatie is belast, heeft daaromtrent medegedeeld, dat reeds langen tijd aan de soldaten de gelegen heid werd gegeven na ontslag uit -den dienst in het vrjje bedrijf werk te zoeken. Thans kunnen militairen, die den dienst verlaten, zich ook op geven voor verschillende soorten politiediensten bij rijks- of gemeentepolitie. Er bestaat in sommige gevallen ook nog kans, dat men op wachtgeld wordt gesteld. De opbouwdienst staat onder vrijwillige lei ders, bestaande uit jonge officieren en onder officieren, alsmede ingenieurs en andere des kundigen. De idee, welke bij dezen opbouwdienst voor zit, is niet die van een nieuwe soort werkver schaffing, doch het tot stand brengen van voor de gemeenschap nuttige werken, als het aan leggen van dijken, kanalen, boschwerken en dergelijke. Er zal daarbij een strenge dienstplicht gelden. Sport zal in geen geval worden vergeten. De Duitsche autoriteiten verheugen zich er over, dat zij bij het oprichten van dezen nieuwen dienst de grootste medewerking van de Neder landsche autoriteiten hebben ondervonden, met name van majoor Breunese. Détails over de uitwerking der plannen zullen nog spoedig bekend gemaakt worden. Bepaald is dat beroepsmilitairen ontslagen kunnen worden, indien zij een verklaring op eerewoord afleggen, dat zij op geen enkele wijze tegen de belangen van het Duitsche rijk jverk- zaam zullen zijn. Deze verklaring is vanzelf sprekend. Zij bevestigt slechts een sinds de capitulatie bestaanden toestand. Vorder zijn deze beroepsmilitairen na hun ontslag onder worpen aan een meldingsplicht en een beper king van bewegingsvrijheid, voorzoover zij niet in openbare diensten treden, welke onder den rijkscommissaris staan. Beroepsmilitairen kunnen overgaan naar: 1. Het vrije bedrijf, voorzoover zij vaste werkgelegenheid, hetzij hier te lande, hetzij in Duitschland, kunnen aantoonen. 2. Openbare diensten (politie, opbouwdienst' invoerrechten en accijnzen,, rivierpolitie e.d.l.' De overgang naar deze diensten is afhankelijk van de toestemming van den Rijkscommissaris en van het aangaan van een vast dienstverband. 3. Den gepensionneerden staat, voorzoover recht op pensioen aanwezig is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6