Verordening voor het deviezenverkeer m Verordening betreffende vijandelijk vermogen afgekondigd Het Russische ultimatum Hoe Den Helder werd gebombardeerd 1940 De Britsche bommen op Zwitsersche steden De wekelijksche Mis aan het graf van St. Petrus Aantal dooden op 41 geschat Nationale inzameling VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Aangifteplicht voor goud en buitenlandsche waarden REGELING VAN IN- EN UITVOER mm EEN REDE VAN HOOVER De Russische eischen ingewilligd DE VLOOTAANVAL TEGEN SOLLOEM Export naar Duitschland van Noorsche vischconserven Bijna alle inwoners hehhen de stad Verlaten BESLUITEN DER FRANSCHE REGEERING BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2iy2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 28 JUNI 1940 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22464 Engeland, bereid de schade te vergoeden „Alen moet gevaren voor Amerika niet overdrijven" V__ Verbod tot betalingen aan vijan den buiten bezet Neder- landsch gebied Italiaansche luchtmacht op Sicilië en in Libye versterkt LITAUSCHE LANDDAG ONTBONDEN Haven van Bombay gesloten Aangifte Geen kijkspel! m - "*fl" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Het Verordeningenblad van 27 Juni bevat de verordening van de secretarissen-generaal van de de partementen van Financiën, van Justitie, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van Landbouw en Visscherij en van Koloniën betref fende de regeling van het deviezen- verkeer. In de verordening wordt o.m. het volgende bepaald: 1. Ingezetenen zijn verplicht de navolgende waarden, die hun bij de inwerkingtreding van deze verordening in eigendom toebehoo- ren en welker waarde een bedrag van vijf gulden te boven gaat, rechtstreeks of door tusschenkomst eener deviezenbank aan de Ne- derlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dragen: a. goud, b. edele metalen, c. buitenlandsche betaalmidde len. d. buitenlandsche geldswaardi ge papieren. 2. De aanbieding moet geschie den binnen veertien dagen na de in werkingtreding van deze verorde ning 3. Ingezetenen zijn verplicht waarden, als bedeeld in het eerste lid, die zij na de in werkingtreding van deze verordening, anders dan op grond eener vergunning, van het de viezeninstituut, verkrijgen, binnen drie dagen ha deze verkrijging, rechtstreeks of door tus schenkomst eener deviezenbank, aan de Ne- derlandsche Bank aan te bieden en op ver langen te verknopen en over te dragen. Voor aldus verkregen buitenlandsche betaal middelen en buitenlandsche geldswaardige pa pieren ontstaat deze verplichting echter eerst dan, wanneer hun waarde een bedrag van vijf gulden te boven gaat. Voor zoover niet anders bepaald, moeten de op grond van een vergun ning van het deviezeninstltuut verkregen Waarden binnen drie dagen na afloop van den geldigheidsduur der vergunning aangebo den worden, voor zoover de verkrijger de waar den op dat tijdstip nog bezit. Degeen, die op het tijdstip van de inwerking treding van de verplichting tot aanbieding' bui ten het bezette Nederlandsche gebied vertoeft, is verplicht uiterlijk binnen tien dagen na terug keer binnen het bezette Nederlandsche gebied tot aanbieding over te gaan. (4) Personen, die ingezetenen worden, zijn verplicht de hun op dat tijdstip in eigendom tocbehoorende waarden, als bedoeld In het eer ste lid, binnen tien dagen, rechtstreeks of door tusschenkomst eener deviezenbank, aan de Ne derlandsche Bank aan te bieden. (5) Indien een andere ingezetene dan de eigenaar het beschikkingsrecht over de aan te bieden waarden heeft, rusten de in dit artikel omschreven verplichtingen op dezen anderen ingezetene. (6) De koopsom wordt door de Nederland sche Bank bepaald op grond van de overeen komstig deze verordening vastgestelde koersen, Zoomede de tot grondslag te nemen prijzen door de Nederlandsche Bank in overeenstemming met den Secretaris-Generaal van het departe ment van Financiën bepaald. (7) De Nederlandsche Bank is rechtsgeldig gekweten, indien zij te goeder trouw betaalt aan dengene, die de waarden feitelijk ten ver koop aanbiedt of aan diens bijzonderlijk tot het ontvangen van de betaling schriftelijk gemach tigde. De goede, trouw wordt steeds veronder steld; hij, die kwade trouw beweert, moet de- Zelve bewijzen. (8) Indien meerdere ingezetenen op de waar den, welke moeten worden aangeboden, eenig recht kunnen doen gelden of eenige macht daarover kunnen uitoefenen, is ieder hunner Verplicht terstond voor zijn deel de medewer king te verleenen, noodig voor de aanbieding, Verkoop en overdracht. (9) De Nederlandsche Bank is bevoegd de gene, die de waarden aanbiedt, te verplichten tot voorafgaande inning, vervreemding of eenige andere tegeldemaking der aangeboden waarden, in welk geval de opbrengst voor de oorspronke lijke waarden in de plaats treedt. (10) Indien daarvoor bijzondere redenen aanwezig zijn, is de Nederlandsche Bank be voegd bij dit artikel gestelde termijnen al dan niet onder daarbij te stellen voorwaarden te Verlengen. De secretaris-generaal van het departement Van Financiën "kan bepalen, dat ingezetenen bij door hem aan te wijzen instellingen aangifte moeten doen van de navolgende hun in eigen dom toebehoorende waarden of groepen dezer Waarden a. buitenlandsche effecten, b. buitenlandsche vorderingen, c. andere buitenlandsche onlichamelijke za ken, «i. roerende goederen, buiten het bezette Ne- derlandsche gebied berustende dan wel bin nen het bezette Nederlandsche gebied berusten de. doch niet in het vrije verkeer ingevoerd, e. buiten het bezette Nederlandsche gebied gelegen onroerende goederen. De aangifte geschiedt binnen een door den secretaris-generaal van het departement van Financiën vast te stellen termijn. Het is aan ingezetenen slechts met vergun ning van het deviezeninstituut geoorloofd te beschikken over, te bezwaren en te vervreem den: a. goud, b. edele metalen, c. buitenlandsche betaalmiddelen, d. buitenlandsche geldswaardige papieren, e. buitenlandsche vorderingen, f. andere buitenlandsche onlichamelijke za ken. g. roerende goederen, buiten het bezette Ne derlandsche gebied berustende, dan wel binnen het bezette Nederlandsche gebied berustende, doch niet in het vrije verkeer ingevoerd, h. buiten het bezette Nederlandsche gebied gelegen onroerende goederen. Vergunning is niet vereischt, voor zoover waarden aan de Nederlandsche Bank worden verkocht en overgedragen, dan wel aan deze instelling of aan een deviezenbank worden ver vreemd. Het is verboden buitenlandsche betaalmidde len, buitenlandsche geldswaardige papieren en buitenlandsche vorderingen tegen betaling in binnenlandsche geldsoort van anderen dan de Nederlandsche Bank te verkrijgen en aar. an deren dan de Nederlandsche Bank te vervreem den. Slechts de Nederlandsche Bank kan bij de verkrijging of vervreemding dezer waarden tusschenkomst verleenen. Het deviezeninstituut kan bepaalde uitzonde ringen toelaten. De Nederlandsche Bank kan onder door haar te stellen voorwaarden aan andere banken en bankiers het recht toekennen als deviezenbank buitenlandsche betaalmiddelen, buitenlandsche geldswaardige papieren' en buitenlandscr.e vor deringen voor rekening der Nederlandsche Bank of voor eigen rekening te verkrijgen en te ver vreemden. Het verkrijgen van buitenlandsche betaal middelen, buitenlandsche geldswaardige papie ren en buitenlandsche vorderingen tegen beta ling in binnenlandsche geldsoort is slechts ge oorloofd op grond van een door het deviezen instituut verleende vergunning. (Zie vervolg pagina 2) In het door den strijd geschonden gebied van frankrijk is het op- ruimingswerk ter hand genomen BOEKAREST, 27 Juni (D.N.B.). Omtrent de Russische eischen aan Roemenië meldt D.N.B. nog, dat van Russische zijde ook vlootbases te Constanza en in eenige andere Donauhavens worden verlangd. BOEDAPEST, 27 Juni D.N.B.) Bij geruchte verluidt, dat de Roe- meensche kroonraad besloten heeft, de Russische eischen, ten aanzien van zekere territoriale kwesties, in te willigen. BOEKAREST, 27 Juni. (Reu ter). Bijna alle vliegdiensten in het binnenland van Roemenië worden tot nader order gestaakt. Verder wordt vernomen, dat de nieuwe Sovjet-gezant, Lavrentief, Vrijdag zijn geloofsbrieven aan Ko ning Carol zal overhandigen. Koning Carol heeft Donderdag middag vóór den Kroonraad in het koninklijk slot den Duitschen en daarna den Italiaanschen gezant in audiëntie ontvangen. Tenslotte meldt Stefani dat het gedeelte der Boekovina, dat door Rusland wordt opgeëischt, zich be perkt tot een kleine zone welke vooral door Wit-Oekrainers wordt bewoond. BERN, 27 Juni (D.N.B.). Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat in antwoord op den Zwitserschen stap in Londen met betrekking tot het luchtbombardement op Renene en Genève op 13 Juni de Britsche re geering de volle verantwoordelijkheid voor de uitgeworpen bommen op zich heeft genomen. Zij heeft zich bereid verklaard zorg te dragen voor het herstel der geleden schade. PHILADELPHIA, 27 Juni (Reuter). Voor de opstelling en goedkeuring van het partijpro gram heeft oud-president Hoover op het repu- blikeinsche partijcongres een rede uitgesproken, waarin hij eischte, dat een „realistische en nuchtere" buitenlandsche .politiek zou worden gevoerd. Amerika's geweldige taak bestaat er op het oogenblik in, aldus Hoover, een buiten landsche politiek te formuleeren, die het be hoedt voor de branden in Europa en Azië De sympathieën der Vereenigde Staten staan aan den kant der democratieën, zoo verklaarde Hoover verder. Maar de Veree nigde Staten moeten met al het hun ter beschikking staande verstand hun gevoels bewegingen beheerschen en „er met rustig realisme voor zorgen, dat de Amerika be dreigende gevaren niet worden overdreven. Niet iedere waterspuwende walvisch is een duikboot". Drieduizend mijlen oceaan vor men nog steeds een bescherming. Luchtwa- pen, tanks en de legers van Europa zijn voor een aanval op Amerika zonder steun punten op het Westelijk halfrond nutte loos. Naar sprekers meening eischte een realisti sche buitenlandsche politiek ook, dat Amerika het verkrijgen van materiaal en munitie voor cie om hun vrijheid strijdende naties verge makkelijkt, zij het ook met de bepaling, dat. deze hulp geen actie omsluit die Amerika in den oorlog' zou brengen en dat Amerika alleen binnen het kader der wetten handelt. Het vitaalste realisme in alle buitenlandsche betrekkingen der Vereenigde Staten eischt ten slotte, aldus Hoover, dat Amerika zich buiten dezen oorlog houdt, zoolang het Westelijk half rond niet wordt aangevallen. De geest van de 22 jaar geleden in Vlaanderen begraven Amerh kaansche jeugd verheft zijn waarschuwende stem: Wanneer de Vereenigde Staten ingrijpen zullen zij, gezien hun gebrekkige voorberei ding, twee of drie jaar noodig hebben om hu» ingrijpen merkbaar te maken. Dat zal te laat zijn. Een oorlogsverklaring der Vereenigde Sta ten zou den Westelijken mogendheden meer schade brengen dan nut. In plaats daarvan moest Amerika zijn volledige energie richten op zijn eigen bewapening. Zooals reeds is medegedeeld, wordt eiken Zondag vanuit het Vaticaan een gelezen H. Mis per radio uitgezonden, opge dragen aan het graf van St. Pe trus, den Prins der Apostelen. Wij vernemen nader, dat de uitzending geschiedt via de ultra-kortegolfzenders op 19 en 31 Meter, des Zondags om half twaalf Nederlandschen zomer-, tijd. Het Donderdag verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende de behandeling van vijandelijk vermogen. We ontleenen er het volgende aan: Als vijandelijke staten moeten worden be schouwd het Vereenigd Koninkrijk van Groot- Brittannië en Noord-Ierland met de overzee- sche bezittingen, koloniën, protectoraten en mandaatgebieden, evenals de dominions Ca nada, Australische Bond, Nieuw-Zeeland en de Zuid-Afrikaansche Unie met hun mandaat gebieden; Frankrijk met inbegrip van zijn be zittingen, koloniën, protectoraten en mandaat gebieden; Egypte; Soedan; Irak; Monaco. Als vijanden moeten worden beschouwd de vijandelijke staten, hun gébiedsonderdeelen en overige publiekrechtelijke instellingen; natuur lijke personen, die onderdaan zijn van een vji- andelijken staat of die in het gebied van een vijandelijken staat hun woonplaats of verblijf Reb ben; privaatrechtelijke rechtspersonen, evenals vereenigingen van personen, instellingen, stich tingen en verdere doelvermogens, voorzoover, hetzij zij hun zetel of hun hoofdkantoor in het gebied van- een vijandelijken staat hebben, het zij hun oorspronkelijke rechtspersoonlijkheid op het recht van een vijandelijken staat berust; andere dan voornoemde personen met betrek king tot kantoren, die zij in het gebied van een vijandelijken staat hebben. Als yijandelijk vermogen in het bezette Ne derlandsche gebied moeten de volgende vermo- gensbestanddeelen worden beschouwd, wanneer, zij rechtens of economisch aan vijanden toebe- hooren 1. 1) Onroerende goederen, onroerende rech ten en roerende zaken, die zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden. 2) Waardepapieren, aandeeien en winstbewij zen van elke soort, die zich in het bezette Ne- ROME, 27 Juni (Stefani). De vlootactie tegen Solloem, waarvan het Italiaansche legerbericht van heden melding maakt, be- teekent een ernstige slag, toegebracht aan de vlootbasis, die het dichtst gelegen is bij de karavaanwegen, welke naar de oases in het binnenland leiden. Solloem ligt slechts acht kilometer van de grens tusschen Egypte en Libye en is een belangrijke ope ratiebasis voor den vijand. De Italiaansche luchtvloot, die door den wa penstilstand aan het Fransche front is vrijge komen, kan volgens de „Tevere" thans gebruikt worden ter versterking van de strijdkrachten op Sicilië en in Lybie. De taak van de luchtvloot zich de heerschappij in het luchtruim te verzekeren, den vijand steeds meer met steun punten voor de luchtmacht te omringen en sa men met de marine de Engelsche vloot in het Oosten van de Middellandsche Zee aan te val len en te vernietigen. OSLO, 27 Juni. (D.N.B.) Volgens het Noor sche Telegraaf-agentsehap hebben de bespre kingen, gevoerd door de uitvoer-commissie der vischconservenindustrie en vertegenwoordigers van Duitsche importeurs, tot een bevredigend resultaat geleid. Voor zoover de Noorsche voorraden aan vischconserven niet voor het binnenland noo dig zijn, zullen zij onverwijld naar Duitschland worden vervoerd. Het Noorsche. Telegraaf- agentsehap brengt naar voren dat de Noorsche industrie op deze wijze de middelen tot finan ciering der komende productie krijgt. De pers juicht de overeenkomst toe als een belangrijke bijdrage tot de saneering der vischconserven industrie. KAUNAS, 27 Juni (D.N.B.) Bij verordening van dep plaatsvervangenden president is de Sejm ontbonden. Tevens wordt bericht dat tot minister van Arbeid Martinas Junca Kucinskas benoemd is. (Van onzen specialen verslaggever) Het eens zoo nijvere en levendige plaatsje Den Helder, de nationale basis van Marine en Marine-luchtvaart, ligt thans verlaten in de late avondzon. Van de 36.000 inwoners zijn allen, op enkele honderden na, gevlucht, om den nacht door te brengen bij fa milie in den omtrek, op boerderijen, in schuren en.... in de open lucht. Dat is een der meest bedroevende resultaten van het Engelsche bombardement, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag werd uit gevoerd. Wat er dien nacht geschied is, kan men niet beschrijven aldus het verhaal van een oog getuige. Nadat wij des avonds tegen elf uur gewaarschuwd; waren, dat het in Anna-Pau lowna niet pluis was, verschenen hier omstreeks half twaalf voor de zooveelste maal Engelsche vliegtuigen. Plotseling begonnen zy boven de stad, waar de meeste menschen zich reeds ter ruste hadden begeven, bommen uit te werpen, dynamietbommen en brandbommen. Het begon met een klein voorproefje, maar in een minimum van tijd stonden verschillende huizen in lichter laaie.' In radeloozen angst vlo gen de bewoners hun bed uit, de straat op, waar vonken en glas vele wonden veroorzaakten. Het scheen na den eersten aanval even stil te wor den en ieder, die kon, vluchtte naar de buiten wijken van de stad. Er ontstond een waarlijk panisch gedrang onder de talrijken, die zich op straat bevonden. En terwijl ieder op de vlucht was, keerden de Engelsche bommenwerpers terug. Zij wierpen hun parachute-kogels boven de stad uit, waar door de geheele omgeving in een hel licht werd gezet, zoodat het scheen alsof men een helde ren dag beleefde. Tusschen deze lichten zag men de vliegers opnieuw verschijnen, enkelen vlogen hoog, anderen daarentegen scheerlings over boomen en huizen. Met groote hoeveelhe den werden de bommen uitgeworpen, links en rechts, vooral in de omgeving van het spoor wegemplacement. De brand, die het stadje aangreep, nam steeds grootere afmetingen aan en de brand weer stond er machteloos tegenover. Drie en een half uur lang heeft dit bombar dement geduurd, tijdens hetwelk bijna 300 bom men op de meest uiteenloopende plaatsen van Den Helder werden geworpen. In de Spoorstraat, de Stationstraat en op de Prins Hendriklaan. Achter het spoor in de 2e Wilhelminadwars- straat en op vele andere punten kwamen de doodende bommen terecht. In de laatst ge noemde straat stortten eenige huizen onder donderend geraas In, terwijl 5 personen op dit punt het leven lieten. Het Hoofdbureau van Politie en vele in den omtrek gelegen woningen raakten in brand, en wel op zoodanige wijze, dat aan blusschen niet te denken viel. Het voormalige Marine-gebouw, thans Maris-Stella, werd grondig gehavend: het dak en stukken van den gevel zijn verdwenen. In andere stra ten brandden winkels en woonhuizen uit, ter wijl ook de straten en boomen van de verwoes ting te' lijden hadden. Het ergste voorval wasxwel dit, dat op den Singel een bom explodeerde te midden van een groep vluchtende inwoners. Ook hierbij vielen vele dooden, waarover de ramingen sterk uiteen loopen. Als ernstig cijfer kan het aantal der-, genen, die bij deze aanvallen in de geheele stad vielen, op 41 worden geraamd. Het aantal ge wonden overtreft dit cijfer verre. De stemming onder de bewoners van Den Helder is een opstandige. Waarom moeten deze aanvallen zoo roekeloos worden uitgevoerd, zoo geheel willekeurig tegen de burgerbevolking worden gericht? Niets wijst erop dat hier eenig militair doel werd beoogd, want de verlaten Ne derlandsche marinewerf ligt op ongeveer twin tig minuten loopen van de omgeving, waar deze wilde ravage werd aangericht. De kleine burgerij, ae zakenmenschen en ook eenige beter gesi tueerden werden hier getroffen. In heel Den Heidei vindt men de ruiten der woningen ver brijzeld, in het centrum woningen vernield, deu ren verbrand, plafonds ingestort. En thans treft men langs de wegen in ver spreide groepen de vluchtende inwoners. Men ziet ze op zwaar beladen fietsen, op vrachtauto's, op karretjes, op booten. Men ziet ze ook tegen half acht zich aan de loketten van het station verdringen, om met den laatsten trein de stad te verlaten. Den Helder is leeg, de hnken der- huizen gesloten, de vensters dichtgespijkerd, de etalages leeggehaald. Een onschuldige bevolking worat hier het slachtoffer van wilde en roeke- looze aanvallen en staat machteloos tegenover het woeste geweld. De voor het geheele land op 6 Juli vast gestelde nationale inzameling wordt gehou den onder auspiciën van den secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van Binnenlandsche Zaken, met medewerking van den Commissaris der Koningin in de onderscheidene provincies. De opbrengst kan gestort worden op giro nummer 388000 ten name van de „Nationale Inzameling" te 's-Gravenhage. Het bureau van de nationale inzameling is gevestigd ten kantore van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, Koningskade 17. Den Haag, telefoon 721892. BERN, 27 Juni (D.N.B.). Naar uit Bor- deaux bekend wordt, is bij decreet een commissariaat-generaal voor den nationa- len wederopbouw van Frankrijk in het le ven geroepen onder leiding van generaal Doumenc. Voorts heeft de president der republiek een reeks decreten onderteekend over beperkingen in de levensmiddelenvoor ziening en ter verhindering van prijsstij gingen. Daar verschillende naar het buitenland ge vluchte Franschen op agitatorische wijze actie tegen de Fransche regeering voeren, heeft aeze besloten tegen deze personen een rechtsver\*>i- ging in te stellen wegens samenzwering tegen de veiligheid van den staat. TOKIO, 27 Juni. (D. N. B.i. De sluiting van de haven van Bombay door de Engelsche auto riteiten zou, volgens hier ontvangen berichten; het gevolg zijn geweest van in Bombay uitge broken onlusten. derlandsche gebied bevinden; obligaties van het Duitsche Rijk, van het Koninkrijk der Neder landen, evenals van andere schuldenaren, die hun domicilie of hoofdkantoor in het bezette Nederlandsche gebied hebben, ook al bevinden de documenten zich niet in het bezette Neder landsche gebied 3) Betalingsmiddelen, die zich in het bezette Nederlandsche gebied bevinden. 4) Deelnemingen „in ondernemingen, die, of in het bezette Nederlandsche gebied hun zetel of hoofdkantoor hebben, of waarvan de oor spronkelijke rechtspersoonlijkheid op Neder- landsch recht berust, onverschillig of zij in waardepapieren belichaamd zijn of niet; voorts opties op zulke deelnemingen. 5) Vorderingen op schuldenaren, die hun domicilie of duurzaam verblijf in het bezette Jlederlan'dsche gebied hebben en vorderingen, die in het bedrijf van een zich in het Neder landsche gebied bevindend kantoor van den schuldenaar ontstaan zijn. 6) Rechten en aanspraken, die in een Ne- derlandsch openbaar boek of register zijn in geschreven. 7) In het bezette Nederlandsche gebied af gegeven bedrijfsvergunningen. 8) Industrieele patenten en auteursrechten, die in het bezette Nederlandsche gebied be schermd zijn. 9) Het overige vermogen, strekkende ten be hoeve van het bedrijf van een zich In het be zette Nederlandsche gebied bevindend kantoor of van een in het bezette Nederlandsche gebied uitgeoefende beroepswerkzaamheid, voorzoover het niet valt onder 1, drs. 1 tot en met 8. 2. 1) Rechten op de onder 1 genoemde ver- mogensbestanddeelen. 2) Rechten uit overeenkomsten over de on der i genoemde vermogen.sbestancïdeelen» 1) Het is verboden, direct of indirect betalingen aan vijanden, buiten het bezette Nederlandsche gebied, in contanten, im wissels of cheques, door giro of op andere wijze te verrichten. 2) De commissaris-generaal voor Finan ciën en Economische Zaken kan uitzon deringen op het betalingsverbod van lid 1 toestaan. 3) Het voorschrift van artikel 2 vindt overeenkomstige toepassing. Het zich in het bezet ce Nederlandsche gebied bevindende vijandelijk vermogen (artikel 3) moet worden aangegeven. De aanmeldingen moeten binnen een week bij de Deutsche Revisions- und Treuhand A.G., kantoor 's-Gravenhage, Alexanderstraat 22, on der juiste opgave yan het vijandelijk vermogen geschieden. (1). Over het zich in het bezette Neder landsche gebied bevindende vijandelijk ver mogen mag niet worden beschikt. (1). Het beschikkingsrecht geldt niet voor de beschikkingen, die in het bezette Nederland sche gebied: 1. binnen het kader van het bestuur van een bedrijf of onroerend goed of ter voortzetting van een huishouding noodig zijn; 2. door een volgens de artikelen le 19 of 20 benoemden beheerder worden getroffen. (2). De commissaris-generaal voor Financiën en Economische Zaken kan verdere uitzonde ringen op het beschikkingsverbod van artikel 8 toestaan. (I). In het bezette Nederlandsche gebied kunnen vijanden, die buiten het bezette Neder landsche gebied hun domicilie of woonplaats hebben, geen vorderingen geldend maken te gen: 1. Duitsche onderdanen, die hun woonplaats of gewone verblijfplaats in het gebied van het Grootduitsche rijk hebben. 2. Rechtspersonen, evenals vereenigingen van personen, stichtingen en overige doelvermogens, die hun zetel of hun hoofdkantoor in het ge bied van het Grootduitsche rijk hebben.. In bepaalde gevallen kunnen tot zekerstel ling en in stand houding van het vermogen be heerders worden aangesteld. Met gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaren en met een geldboete van ten hoogste 100.000 of met een van deze beide straffen wordt ge straft diegene, die opzettelijk in strijd handelt met de voorschriften, voorzoover de handeling niet volgens een ander voorschrift met een zwaardere straf is bedreigd. (Zie vervolg' Laatste Nieuws „Oorlog is geen kijkspel!" wordt door den luchtbeschermingsdienst in deze dagen gepropageerd, ten einde de nieuwsgierigen van de straat en in huis te houden bij voorkomende 'lucht gevechten. Het afweergeschut stuwt zijn lading de lucht in en daarboven vliegen de machinegeweerkogels. Ieder moet begrijpen, dat de over zeer groo- ten afstand zich verspreidende projec- tieldeelen menigeen kunnen treffen. Houdt u daarom niet op, waar een luchtgevecht aan den gang is. We hebben honderden divazen op het ge luid naar de plek zien hollen, waar een gevecht vermoed werd. Nog eens: „Oorlog is geen kijkspel". Ge stelt u aan groot gevaar bloot door noodeloos u naar buiten te begeven, wanneer er gestreden wordt. Deze dagen leeren ons, niet te spoedig ons in zorgeloos heid onder te dompelen. We moeten paraat blijven tegen gevaar en onze voorzichtigheid niet doen verslappen. We moeten vooral de les van de dagen vol strijd niet vergeten hoe snel vergeet men! dat we te allen tijde ereid moeten zijn en bij het ter •iste gaan dienen te bedenken, dat m ontwaken generzijds ons kan •nachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1