BOTER NAAR DUITSCHLAND Roemenië stelt aan Moskou onderhandelingen voor $TAD®fcUWS WELKE BON? De Gaulle blijft tegen Pétain ageeren Weer bomaanvallen op Den Helder LAATSTE NIEUWS Groote besparing door ver laging der toeslagen WERK IN DUITSCHLAND De oude trek herleeft Zes menschen om het leven gekomen Verordening over vijandelijk vermogen Samenstelling der Fransche wapenstilstandscommissies VRIJDAG 28 JUNI 1940 MIDDENSTANDSDIPLOMA BROOD KOFFIE OF THEE SUIKER m BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM DE JONGE DOKTER KILDARE Lionel Barrymore in Luxor Jubilea bij de Centrale Werkplaats Een wandelstok zonder eigenaar gesignaleerd Geen evacuatie te Beverwijk Examens L.O. 'n Kwade kans..2! Fransche regeering doet de radio- uitzendingen storen JAPAN EN DE TOESTAND IN OOST-AZIë Officieele verklaring Zaterdag te verwachten TSJOENGKING OPNIEUW GEBOMBARDEERD Het postverkeer in Frankrijk Examens L. O. VELSEN Burgerlijke stand HEEMSTEDE TOKIO EN HET VERVOER VAN WAPENS NAAR CHINA Actie tot teruggave aan China der concessies te Tientsin bril; P. Zegwaard, Lindenlaan 37, broodbonnen; Admiraal, Zandvoortschelaan 157, bewijs van Nederlanderschap ten name van G. Groeneveld; v. Nassau, Rijnstraat 24, fietspomp; G. Smit, Binnenweg 65. bankbiljet; v. d. Wiel, Glipper- weg 116, hond (Teckel)Heemsteedschedreef 163, handschoenen; Disselkoen, Orchideeënlaan 15, 2 blauw geverfde kano-Ieuninkjes; P. Dek ker, Blcemendaalsche straatweg 15 te Santpoort, zilveren heerenhorloge; J. Vos, Balistraat 19, jongensjas; Weyers, Vijfheerenstraat 22, mutsje. Enthoven, Wilhelminaplein 13, moer van een wagen; Disselkoen, Orchideeënlaan 15, kinder- portemon.naie met inhoud, Sjouke, Johan Wa- genaarlaan 8, padvindersriem met sleutels; Ber kenlaan 17, regenkapje; Laan van Insulinde 8, rozenkrans; Brouwer, Bleekersvaartweg 21, rij- wielbelastingmerk; v. Deursen, Res Novaplein 3, huisleutel; mevr. Strijbos, Heerenweg 217, schoentje; Disselkoen, Orchideeënlaan 15, schop; v. Deventer, Zandvoortschelaan 141, tasch; Zand voortschelaan 155, kindervest en vulpen; Gielen, Lindenlaan 29, linnen zak. Op de te Alkmaar gehouden examens voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handels kennis slaagden: J. van Ballehoy, Amsterdam; J. Baltus, Be verwijk; M. Baltus, 't Zand; J. Balvers, Uit geest; A. Beemsterboer, Waarland; J. Beem- sterboer, Velsen; N. Berger, Alkmaar; A. Berg huis, Beverwijk; B. Berkhout, Assendelft; J. Bes, Harenkarspel; B. Beunder, Wormerveer; A. Biersteker, Wormerveer; T. Bleeker, Am sterdam-; K. Blok, Egm.a.Zee; C. de Boer, Noordscharwoude; J. de Boer, O.-Niedorp; J. de Boer, Castricum; J. Boerma, Amsterdam; C. Boersen. Alkmaar; A. Boogaard, Haarlem; L. Boom, Alkmaar; L. Boon, Alkmaar; C. Boots man, Volendam; A. Bos, Alkmaar; A. Bosse, Haarlem; P. Boumans, Amsterdam; W. Braken hof, Assendelft; N. Brandjes, Castricum; A Breed, Alkmaar; J. van Breugel, Amsterdam; H. Breukels, Amsterdam; A. Brouwer, Alkmaar; P Bruin, Noordscharwoude; S. de Bruin, Am sterdam; L. Burger, Beverwijk; M. Burghouts, Edam; J. Busing, Amsterdam; Marg. Bijl, Alk maar; P. Bijl, Schoorl; T. Bijstra, Heiloo; J. Bijvoet, Graft; A. Castricum, Castricum; E. Clijnk, Wormer; C. Conijn, Edam; P. Dekker, Tuitjehorn; Th. Dekker, Onderdijk; G. Dele- rnarre, Haarlem; H. Denneman, Heiloo; L Diereks,. Amsterdam; N. Doodeman, Heemstede; H. van Doorn, Beverwijk; A. Dorrestein, Am sterdam; J. Droog, Purmerend; J. Dik, Beem- ster; W. Bouchier, Den Helder; J. Duijn, Be verwijk; S. van Duin, Warmenhuizen; F. van Dijk, Haarlem; J. van Dijk, Haarlem; T. Eek- man, Amsterdam; C. Eiken, Alkmaar; W. Eek hout, Haarlem; G. Elshof, Den Helder; C. v. d. Erve, Westzaan; C. van Eijk, Haarlem; M. Hart, Krommenie; Th v. d. Helm, Haarlem; L. Hen driks, Den Helder; W. Henselmans, Noordschar woude; H. Heijnen, Wormerveer; G. Hoeker, Heemstede; J. van 't Hof, Amsterdam; H. v. d. Hegen, Volendam; S. Hondema, Krommenie.' A. Hoogenbosch, Den Helder; M. Admiraal, Ilpendam; J. Eype, Heemstede; O. Eyssens, Amsterdam; H. Fontijn, Amsterdam; Th. Fon- ville, Haarlem; N. Galesloot, Beverwijk; C. Goes, Haarlemmermeer; H. de Graaf, Zijde wind; A. Zuidervaart. Assendelft; B. Groefsma, Heiloo; G. de Groot, Heemstede; E. Groot, Alk maar; J. de Groot, Oudkerspel; J. de Groot, Warmenhuizen; P. de Groot, Alkmaar; M. de Haan, Heiloo; L. Beentjes, Heemskerk; J. Bet fes, Amsterdam; A. Brandsma, Alkmaar; H. van Breugel, Amsterdam; A. Crot, Assendelft; A. Dekker, Tuitjehorn; C. Dekker, Wieringen; D. Docter, Stompetoren; A. Duits, Wormer; T. Dutmer, Veendam; A. Engel, Oosterland; T. Gassner, Den Helder; J. Groot, Hoogwoud; L. de Groot, Alkmaar; A. Hendrikse, Den Helder; P. Hoogland, Egm.a.d. Hoef; H. Hoogsteder, Alkmaar; N. Timmer, Den Burg; C. Jansen, Haarlem; J. Jongedijk, Oudeschild; J. Jank, Hippolytushoef; G. Kaandorp, Castricum; N. Klaasse, Wormer; A. Kleen, Alkmaar; J. ten Klei, Amsterdam; A. Knijn, Amsterdam; C. Koning, Akersloot; P. Schuit, Alkmaar; T. Slegt, Alkmaar; A. Slootbeek, Amsterdam; J. Slootbeek, Amsterdam; S. Soude, Alkmaar; J. Speur, Alkmaar; W. Steur, Volendam; C. Tim merman, Assendelft; C. Vader, Alkmaar; J. Hoogenbosch, Den Helder; G. Koning, Volen dam; J. Lindeboom, Volendam; P. Lude, Castri- cuirt; J. Meerman, Bloemendaal; J. van Mook, Hippolytushoef; C. Meysen, Assendelft; C. Nee- Bon 31 tot en met 40 uit het brood- S bonboekje. Geldig tot en met 30 Juni (eventueel tot en met 4 Juli). Recht gevend op: totaal 2000 gram j brood. Bon 69 uit het Algemeen distributie- J boekje. Geldig tot en met 5 Juli. j Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. Bon 80 uit het Algemeen distributie- boekje. Geldig tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 75 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: Half pond tarwe-bloem of Half pond zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op J petroleum kunnen koken) Zegel „Periode I" Geldig tot en met 30 Juni. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. len, Assendelft; J. Nooy, Amsterdam; J. Nij- man, Castricum; C. Nijpels, Den Helder; J. Oudhuisen, Krommenie; N. Ravenstein, Haar lem C. Rietveld, Sch .orl; C. Runderkamp, Volendam; Th. Sanders, Assendelft; P. Schot, Alkmaar; E. Venverloo-Donders, Alkmaar; J. Veerman, Volendam; C. Vermeulen, Amster dam; P. Zuidervaart, Assendelft; J. Admiraal, Heiloo; J. Andriessen, Duivendrecht; V. van Baarsen, Beverwijk; C. H. Emmer, Haarlem; G. Hoogervorst, Amsterdam; H. Hoogervorst, Amsterdam; A. Houtman, Amsterdam; K. Hout man, Beets; J. Huyg, Akersloot; T. Huygen, Wormer; J. Jacobs, Den Helder; G. de Jong, Assendelft; P. Jonker, Warmenhuizen; A. Jor- ritsma, Edam; N. v. d. Kamer, Alkmaar; F. Kehl, Heiloo; J. Kennis, Amsterdam; C. Kers- sens, Alkmaar; J. Kerssens, Heiloo; C. Klaasse, Heiloo; J. Klaasse, Heiloo; G. van Kleef, Am sterdam; G. Knoop, Amsterdam; N. Komen, Noordscharwoude; P v. d. Kommer, Uitgeest; J. Koning, Den Heider; J. Konings, Volendam; N. Konijn, Amsterdam; Th. Meijer, Warmen huizen; A. Mors, Bergen; H. Nicolaas, Koog a. da Zaan; A. Niekel, Amsterdam; M. Korteman, Amsterdam; Th. Kotenhof, Amsterdam; W. Kraakman, Bergen; S. Kramer, Zuidscharwou- de; J. Kuilboer, Oudcarspel; A. Kuin, Noord scharwoude; J. Kuiper, Den Helder; J. v. d. Laan, Amsterdam; A. Lafleur, Amsterdam; G Verberne, Alkmaar; P. v. d. Lans, Bergen; L Lenselink, Amsterdam; W. Lima, Amsterdam; W. te Lintel-Hekkert, Hoorn; G. Looman, Am sterdam; A. Louwe, Beverwijk; A. Luykx, Den Helder; E. Majoor, Beverwijk; Th. Majot, Am sterdam; E. van Mastrigt, Alkmaar; J. v. d Meer, Aalsmeer; K. Metz, Amsterdam; S. Mit- teimeijer, Amsterdam; M. de Moei, Schagen; W de Moei. Alkmaar; W Molenaar. Castricum; A, Nieuwendijk, Heemstede; M. van Noort, Beverwijk; B. Noov, Purmerend; H. Nijman. Noordscharwoude; J. de Nijs, Warmenhuizen; B. Oortmeijer, Alkmaar; J. Oostermeijer, Haar lem; A. Boelars, Amsterdam; F. Derks, Amster dam; W. van Esveld, Amsterdam; H. Gerretsen, Amsterdam; J. van 't Hof, Amsterdam; H. Janmaat. Amsterdam; R. Jansen, Amsterdam; F. Kramer, Amsterdam; J. Opdam, Amsterdam; G. Timp, Amsterdam; L. v. d. Vliet, Amster dam; Th. v. Vlugt, Amsterdam; W. Woerde man, Amsterdam; A. Meyssen, Amsterdam; J. Meyssen, Amsterdam; Th. van Balen, Amster dam; J. Fritschy, Nieuwer Amstel; P. den Har- tog, Weesp; J. van Kalle veen, Nieuwer-Amstel; P. Schelfhout, Amstelveen; Th. Bleijendaal, Castricum; P. Huneker, Heemskerk; P. Kraak man, Beverwijk; N. Rijs, Heemskerk; P. Baart, BOEKAREST, 27 Juni. (D. N. B.). Officieel wordt te Boekarest het volgende communiqué gepubliceerd. 1. Onder voorzitterschap van den Koning is vandaag om half één in het koninklijk slot een vergadering van den Kroonraad gehouden. 2. De kroonraad heeft beraadslaagd over de gisteren om 22 uur dooi de regeering der Sovjet-Unie aan den Roemeenschen gezant te Moskou over handigde nota, waarin de Sovjet-regering het afstaan van Bessarabië en de noordelijke Boekowina .ïischt. Zij verlangde in den loop van dezen dag een antwoord van de Roemeensche regeerir 3. In het verlangen, vreedzame betrekkingen met de Sovjet-unie te onderhouden, heeft de Kroonraad zijn goedkeuring gehecht aan het besluit der Roemeensche regeering, tot de Sovjet-regeering het verzoek te richten, plaats en tijdstip te bepalen voor een samenkomst van vertegenwoordigers van beide regeeringen, om de nota der Sovjet-regeering te bespreken. Het antwoord der Sovjet-regeering op het voorstel van de Roemeen sche regeering wordt afgewacht. Het communiqué is op de persconferentie door den minister van Pro paganda voorgelezen. Het is door acht leden van den kroonraad, I 8 leden van de regeering en den chef van den generalen staf onderteekend. De minister van Propaganda besloot met de verklaring, dat de Roe meensche natie zich vol vertrouwen in de Koning en de regeering rond den Kohing schaart. Als een welbekend en neg altijd graag gezien veteraan blaast Lionel Barrymore steeds zijn partijtje mee in de sterrenparade van het witte doek. In zijn jongste film „De jonge dok ter Kildare" speelt hij de rol van een oud, be roemd geneesheer, verbonden aan een groot ziekenhuis. Hij geld als een hard en streng man en hij is dan ook de vrees voor alle jonge assistenten, die onder zijn leiding moeten wer ken. Maar de bercemde dokter kent zijn man netjes beter dan zij zichzelf. Al heel spoedig heeft hij bijvoorbeeld ontdekt, dat de jonge dokter Kildare meer dan gewone kwaliteiten bezit en op zijn eigen er. niet altijd even pret tige, manier geeft hij den jongeman toch steeds gelegenheid te toor.en, wat hij waard is. Deze steekt daar inderdaad het zijne van op en hij wint erbij aan zelfverzekerdheid. Zulks komt tot uiting, wanneer hij bij een bepaald geval tegenover een der specialisten van het zieken huis komt te staan, hetgeen hem na een kort maar hevig gevecht zijn betrekking kost. Kil dare besluit dan ook maar om de praktijk van zfin vader in zijn geboortedorp te gaan overne men. Hij heeft echter buiten den waard in casu buiten den beroemden dokter gerekend. Deze is het niet eens met degenen, die zijn pu pil hebben ontslagen en heimelijk stelt hij hem in de gelegenheid zijn zienswijze toe te passen. Als zulks inderdaad succes oplevert, heeft hij zekerheid genoeg en stelt hij den jongeman als zijn eigen assistent aan. Waarmede dus alles in het reine is gekomen. De dialoog in deze film is door den koste- lijken humor bepaald verkwikkend. MOrgen brengt het Luxor Theater dit Amerikaansche product, dat voor 18-jarigen en ouderen aan bevolen kan worden als een prettige ontspan ning in deze dagen. Vrijdag 5 Juli herdenken de heeren E. van Druten, schilder, en R. Balk, wagenmaker, den dag dat zij vijf en twintig jaar geleden bij de Centrale Werkplaats in dienst .traden. Het zal de feestelingen bij dit dubbele jubileum zeker niet aan belangstelling ontbreken. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Badpak met handdoek, IJlstra, Brouwers straat 32; geld, Toeset, Schouwtjeslaan 16; hondje, Hildesheim, Preangerstraat 4; kinder jasje, Dijkman, N. v. d Laanstraat 9; kinder jasje; Henneke, Westergracht 17 zw; dames jasje, Lieshout, Lange Heerenstraat 46 rd; kap, bureau van politie, Smedestraat; 5-ritten kaart, Lijdner, Emmakade 17; portemonnaie m. i., bureau van politie Smedestraat; porte- mennaie m. i., v. Heerde, Schoterveenstraat 7; portemonnaie m. i., Bloemzaal, Klarenbeek- straat 36 rd; portemonnaie m. i., Bruin, de Ruyterweg 44; damesportemonnaie m. i., bu reau van politie Smedestraat; rol kopergaas, Dasberg, Haarlemmerstraat 123 Haariemmer- liede; dasspeld, Oomen, Pleiadenstraat 31; 1 paar gymnastiekschoenen, v. d. Klauw, Tul penstraat 38 zw.; actentasch m.i„ Wacker, Brouwersvaart 128 A; vulpotlood, Koster Scho- terboschstraat 25; wandelstok, Smit, Smede straat 45. Er blijken, ook buiten Beverwijk, ge ruchten in omloop te zijn, volgens welke Beverwijk en ook de badplaats Wijk aan Zee, geëvacueerd zouden worden. Deze ge ruchten zijn van eiken grond ontbloot. Van officieele zijde deelde men ons na drukkelijk mede, dat er geen sprake is van evacuatie. dit verschil te compenseeren betaalde de Neder- landsche Zuivelcentrale dij den uitvoer van de Doter aan de exporteurs een bedrag, dat gelijk was aan het verschil tusschen den richtprijs en den buitenlandschen prijs. Voor boter naar En geland was dit bedrag 78 cent. voor boter naar Duitschland 57,5 cent. Het bedrag aantoeslag voor de boter, die niet in net binnenland ver bruikt wordt en die naar Duitschland zal wor den uitgevoerd, wordt iets grooter want dit land heeft bepaald dat de uitvoerprijs voor deze boter 92 cent zal zijn en de toeslag 63 cent. Dit oetee- kent echter toch nog een groote verbetering, want wanneer de gemiddelde prijs op de Engei- sche markt 80 cent bedraagt, is de toeslag 75 cent, terwijl deze voor Duitschland slechts 63 cent bedraagt, hetgeen een verschil uitmaakt van ongeveer 20 pet. Nederland voerde naar Engeland uit ongeveer 42 millioen kg., en een eenvoudig rekensommetje toont aan. dat hiervoor een toeslag betaald moest worden van f 31.500.000,terwijl de toe slag voor denzelfden uitvoer naar Duitschland zal bedragen f 26.460.000. hetgeen een voor ons voordeelig verschil uitmaakt van t 5.040.000.—. Hiervan moet men echter aftrekken een bedrag van f 583.000,—, omdat de toeslag op het oude naar Duitschland uitgevoerde contingent boter van 10.000.000 kg. verhoogd wordt van t 0,57% tot f 0,63 per kg. Het definitieve voordeelige ver schil van de nieuwe regeling ls dus t 4.457.000,—. Dit bedrag van ruim vier en een half millioen gulden L werkelijk wei de moeite waard en deze besparing is ons welkom om meer dan een re den. Deze toeslagen immers worden betaald door de Nederlandsche Zuivelcentrale, die de hiervoor benoodigde middelen verkrijgt door de crisishef fingen op margarine, vet en olie Volgens de reeds genoemde driemaandelij ksche verslagen van de landbouwcrisismaatregelen bedroeg de consumptie van margarine in 1938 ruim 62 mil lioen kg., waarvoor een heffing werd betaald door den Nederlandschen consument van ruim 8) millioen gulden dus ongeveei hetzelfde be drag ais de Zuivelcentrale noodig had om de toe slagen op den export van boter naai Engeland te betalen. Door het afsnijden van onze nandels- wegen over zee ligt net voor de hand, dat de in voer van grondstoffen voor de bereiding van margarine 'oo goed als heeiemaal verdwenen ls. Er zal daarvan nog wel eenlge voorraad aanwezig zijn. doch deze voorraden kunnen niet worden aangevuld, en het is dus niet mogelijk de bedra gen op de margarine te blijven heffen. Nu heeft de Zuivelcentrale de laatste jaren een „potje" kunnen vormen, den zgn. zuivelpot, die wel eemge reserves bevat, zelfs aanzienlijke reserves, doch hieraan zal op een gegeven oogenbiik toch een einde komen. De bodem van den zuivelpot zal zichtbaar worden en wie zal dan de toeslagen op de uitgevoerde boter moeten betalen? Deze moei lijkheid zal zich na korteren of langeren tijd voordoen en het zal niet eenvoudig zijn haar op Egm.a.d.Hoef; J. Bakker, Haarlemmermeer; A. Bakker, Amsterdam; N. Bakker. Warmenhui zen; S. Bakker, Krommenie; W. Bakker, Alk maar. Men schrijft ons; Het is begrijpelijk, dat iemand, die werk zoekt, dit liefst in eigen omgeving tracht te vinden. Om deze en wellicht nog andere redenen waren de werkkampen in de Pee) niet bij iederen werklooze geliefd. Toch staat men in de grensstreek Limburg niet zoo vreemd tegenover werken elders en zelfs in het buitenland. Nu er sprake is van groote werkgelegenheia in Duitschland herinnert zich menigeen, dat eenige tientallen jaren geleden honderden in de zomermaanden, erheen trokken, gelijk men in Vlaanderen naar Noord-Frankrijk toog. Het werk in Duitschland stond goed aange schreven In een. m onze Peelstreken spelenden roman, vertelt een boerin daaromtrent het vol gende „Oos megje had het daar goed getroffen, vet m de keuken, ais men hoorde wat ze daar alle maal over den tand kreeg Aan dees kanten was dat zoo geen gebruik maar nier zaten ook zooveel marken niet als in Duitschland. Daar hoorde men genoeg over vertellen, van al die groote fabrieken en zoo. Oos megje was in drie maanden zekers wel tien pond dikker geworden.' De meisjes uit de Peel gingen dus dienen, de mannen werkten ginder in de boerenbedrijven Niet alleen die uit Noord-Limburg. Ook uit Zuid-Limburgsche' dorpen, als Schinveld. Brunssum, Eygelshoven en uit net toen nog kleine Heerlen, ging men in Duitschland wer ken. Velen uit deze plaatsen vonden arbeid in ae steenfabrieken. Ze bleven neel den zomer weg, woonden daar in keeten en keerden te gen den winter terug Sommige onzer dorpen waren in de warme maanden nail ontvolkt. Die van Maastricht trokken vooral naar net Aken- sche industriegebied, met naar de mijnen („kaol- pötter" wilden die van Tncht .iever niet wor den) doch in de bouwvakken en de ijzerlabrie- ken. Men ging per dag en per trein heen en weer. Onze omstreeks 1910 opkomende mijn industrie en later de oorlog van 1914 deden dit alles veranderen. Een tijdlang ontwik kelden de verhoudingen op de arbeids markt zien in omgekeerde richting. Sedert enkele jaren herbegon, zij het onder zaciiten drang onzer arbeidsbeurzen, de trek naar Duitschland opnieuw In allerlei branches vonden Limburgers ginder werk, doch vooral in het mijnbedrijf en in den landbouw. De gunstige deviezenregeiing onlangs aange kondigd zal den gang naar de craditioneele arbeidsmarkt wei stimuleeren. In uw wagen moet u niets wagen autorijden mag geen kansspel zijn: op den weg moet u het zéker weten! te lossen, zoo een oplossing al mogelijk is, zonder ingrijpende maatregelen te nemen. Herhaalde en herhaalde malen hebben wij betoogd, dat er met de iandbouwcrisismaat- regelen iets niet in orde was en dat zij con sequenties met zich brachten, die voor ons volk niet geheel en al Juist waren. Nog on langs. in het begin van dit Jaar, nebben wij naar aanleiding van het feit, dat de zulvei- crisis toen tien jaar oud geworden was. erop gewezen, dat het niet juist was, het Neder landsche volk dure margarine te laten eten om de Engelschen aan goedkoope ooter te nelpen en dat het noodzakelijk was een an dere methode te volgen om verandering te brengen in den toestand van den landbouw Als de zuivelpot leeg raakt zal men onder vinden, welke consequenties de tot nu toe gevolgde methode met zien brengt en dan zal men waarschijnlijk gedwongen worden door de omstandigheden om een ingrijpende verandering aan te brengen in de maatre gelen, die men vroeger heeft genomen. De productieprijs van de Nederiandscne boter ligt boven den wereldmarktprijs, voorzoover men tenminste in dezen tijd nog van een dergehjuen prijs spreken kan. De productieprijs ugt ectitei ook boven den prijs, dien andere toonaangevende landen als loonend beschouwen, met name De nemarken. Het ligt ook voor de hand. dat de al- nemers van onze boter, vroeger Engeiand. thans Duitschland, er met toe kunnen overgaan een prijs te betalen, waarüoor de productie voor ons loonend zou worden. De consequentie niervan is, dat Tü zullen moeten streven naar net ver lagen van den productieprijs zoodanig, dat de prijs, dien wij ln net ouitenfana voor onze ootei kunnen maken, wel voldoende zal zijn om de kosten van de productie te dekken Het streven van de maatregelen, die genomen worden^ ten bate van den landbouw, moet er daarom op ge richt zijn deze productiekosten te veriagen, om dat wij ons niet de weelde zullen kunnen blijven veroorloven de toeslagen te betalen, die thans nog noodig zijn en waardoor de Kosten van het levensonderhoud veel te noog olijven Hei streven moet zijn de kosten van iet levens onderhoud te verlagen en JaarDij toch aan de boeren een behoorlijke oeloonlng vooi nun arbeid te geven. Hierbij zullen we deze aangelegenheid van verschillende kanten tegelijk moeten aanpakken Een van de middelen zal zijn de veeteelt m*ei aan te passer aan de productie van den bodem waarbij Denemarken ons als voorbeeld kan die nen. want net schijnt, dat de lagere productie kosten daar voor sen groot deel te danken zijd aan de betere verhouding tusscnen de eigen voortgebrachte veevoedermiddelen en den invoel van buitenlandscne voeders Anderzijds zal net noodig zijn net zeer zware en zeer moeilijke probleem van de vaste lasten ln den landbouw aan te pakken, hetwelk echter weer zijn terug slag zal doen gevoelen op ons geheele economi sche leven. LONDEN, 27 Juni (D.N.B.). „Generaal" De Gaulle, die door de Fransche regeering is ontslagen en gedegradeerd, heeft nog altijd gelegenheid om voor de Londensche radio beschuldigingen tegen maarschalk Pé tain te uiten. In zijn laatste uitzending stelt De Gaulle er maarschalk Pétain verantwoordelijk voor, dat Frankrijk geen goede pantser- en tankwagens heeft gehad. Weliswaar heeft Pétain in den Wereldoorlog voor Frankrijk groote verdiensten gehad, maar nu heeft hij zich van zijn klein sten kant doen kennen, den vijand een wapen stilstand aangeboden en Frankrijk in de sla vernij gestooten. Pétain heeft de oorlogsinspanning van En geland als quantité négligeable beschouwd. Te Londen en buiten Frankrijk worden intusschen legers gevormd, die Frankrijk in werkelijkheid zullen redden. De „Daily Herald" beklaagt zich er over, dat de Fransche regeering, öp voorstel Van Laval, de bevolking nog slechts onvolledig op de hoogte houdt van de gebeurtenissen in de wereld. Zoo is in opdracht van de regeering een begin gemaakt met het storen van de uitzendingen van de Engelsche ra dio in de Fransche taal. BERN, 27 Juni (DNB) Naar uit Bor deaux verluidt, heeft de Ministerraad de Fransche leden benoemd van de Fransch - Duitsche en van de Fransch-Italiaansche wapenstilstandscommissies. Van de eerste commissie maken deel uit: Huntziger, voorzitter, bijgestaan door admiraal Michelie-r, voor aangelegenheden der oorlogs marine; generaal Mouchard voor Luchtvaart en zes andere leden. De tweede commissie bestaat uit: admiraal Duplat, voorzitter; generaal Parisot, land leger; generaal Odit, Luchtmacht, en vijf andere leden. TOKIO, 27 Juni. (Domei). De minister van Buitenla.ndsche Zaken, Arita, heeft zich van morgen naar het paleis begeven waar hij den Keizer een informeel rapport voorlegde be treffende het nieuwe leidende beginsel der buitenlandsche politiek van Japan als sta- biliseerende mogendheid in Oost-Azië, ten aanzien van de ontwikkeling van den Euro- peeschen oorlogstoestand, welke dreigt invloed uit te oefenen op den status quo in dit deel van de wereld De nieuwe fundamenteele buitenlandsche politiek zal bekend worden gemaakt in den vorm van een verklaring, die de minister van Buitenlandsche Zaken Zaterdag zal afleggen, na de goedkeuring te hebben ver kregen van een kabinetsvergadering, die dienzelfden morgen bijeen zal komen. Welingelichte waarnemers gelooven, dat deze verklaring uit drie punten zal bestaan; 1® Japan weigert volstrekt toe te stemmen in eenigerlei wijziging in den status quo in Oost- Azië, welke berekend is op een belemmering van de afhandeling der Chineesche aangele genheid, waarop het zijn krachten concen treert. 2e Japan gevoelt ernstige bezorgdheid ten aanzien van pogingen om den status quo in Oost-Azië te wijzigen. 3e Japan houdt vast aan zijn politiek om niet verwikkeld te gera ken in den Europeeschen oorlog, maar behan delt onafhankelijk de gevolgen van den Euro peeschen oorlog voor Oost-Azië. Kortom, de verklaring heeft ten doel als Japans politiek te verklaren, dat Japan de autonomie van Oost-Azië vestigt. De „Asahi Sjimboen" en de „Nitsji Nitsji Sjimboen" voorspellen, dat de verklaring den nadruk zal leggen op „het lot van Azië als het lot van Japan". De „Yomi-oeri Sjimboen'' ver onderstelt, dat de verklaring zal wijzen op hei gemeenschappelijk lot van Oost-Azië, dat Ja pan. het westen van den Stillen Oceaan, Ne- derlandsch-Indië en Fransch Indo-China om sluit, waar Japan geen inmenging van een der-de mogendheid of derde mogendheden zal toestaan. Volgens bericht uit Peking zijn ln de uuiten- landsche concessies te Tientsin, met uitzonde ring van de Japansche concessie, strooibiljetten verspreid, waarin de teruggave van de conces sies aan China wordt geëischt. In de strooi biljetten wordt vastgesteld, dat het bestaan der buitenlandsche concessies de Chineesche souve- reiniteit aantast. De Chineezen worden opge roepen om de concessies weer in bezit te ne men. De strooibiljetten zijn onderteekend door de „Liga voor den terugkeer van de buitenland sche concessies te Tientsin". TSJOENGKING, 27 Juni (D.N.B.). Ongeveer honderd Japansche bommenwerpers hebben Woensdagmiddag wederom een aanval onder nomen op Tsjoengking. Van Chineesche zijde wordt in verband hiermede verklaard dat geen militaire schade is aangericht. IRUN, 27 Juni (D.N.B.) De Fransche mi nister voor openbare werken. Frossard, heeft verklaard, dat in overeenstemming met de Duitsche autoiteiten het postverkeer in Frank rijk tegen het einde der week zal worden her vat. COEVORDEN. (Rijkskweekschool). Geslaagd de dames; G. W. Ki'uyt, Mariënberg, A. J- Lammers en A. H. Nitsche, Coevorden, E. D' Lunsing, Nieuw-Amsterdam en G. H. Meihui3' Nieuw-Dordrecht. Afgewezen 1. BEVERWIJK. (Bisschoppelijke Kweekschool). Geslaagd de heeren: W. J. v. d. Bijl, Haarlem- merliede; C. J. A. Blüm. IJmuiden; H. J. Bon- frer, Haarlem; C. v. d. Bosch, Woerden; H. S L. Conner, Sint Maarten. Geboren: J. J. Rusteme'ijer-Schonagen, s. A. E. Brouwers-Vonk, z.: J. M. Blanken-Doorn bos, d.; A. M. Tervoort-Pirovano, z.; S. Lee- ring-Spaansen, d.; C. J. Frinsse-van Huijsste- den, z.; C. Visser-Willijns, d. Overleden: L. Bitter, 71 j.. echtgen. van C. E v. Dongen. Kanaalstraat 218, IJmuiden; W. H Herman, 68 j., echtgen. v. C. W. Rinne, Bloe- mendaalschestraatweg 20, Santpoort; F. Don kersloot, 79 j„ wed. van W. H. Harmsen, IJmui- derstraatweg 175, IJmuiden. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen by: M. Smits, Wiekenplein 10, goud. armbandje; Sevenhuijzen. Eikenlaan 3, kinderarmband; P. Westerveld, Res Novaplein 10, autoped; H. Bak ker, Meerweg 41, bril; Baarsma. Wipperplein 21, zilveren broche; J. Mouw, Havenstraat no. 20. Het wijst niet op wijs beleid als de richtingaan wijzer nog wijst hoewel er na de bocht niets meer te wijzen is. Wijst uw ver geetachtige medeauto mobilisten daar eens opi 'n Richtingaanwijzer is een nuttige helper, maar GEEFT HEM RUST NA DE BOCHT Er ls door het afsnijden van den'zeeweg naar Engeland een zeer groote verandering gekomen in onzen invoer van grondstoffen voor den landbouw en in den uitvoer van land- en tuinbouwproducten, en het moet worden erkend, dat deze verandering ln ver schillende gevallen niet in ons nadeel is uit gevallen. Met name is dit het geval voor de boter, waarvan tot voor kort het overgroote gedeelte van onzen óitvoer naar Engeland ging, doch welke hoeveelheid thans naar Duitschland gaat, tegelijk met het contin gent, dat tevoren ook reeds door dit land werd afgenomen Hoe de toestand zien gedurende de laatste ja ren heeft ontwikkeld, moge voor het goede begrip van deze aangelegenheid gerecapituleerd wor den. In de laatste crisisjaren ging ongeveer drie kwart van onze export-boter naar Engeland, de rest werd voor net meerendeel door Duitschland gekocht, terwijl er dan nog een kleine noeveei- neid overbleef, die naar andere landen werd uit gevoerd. doch op den totalen uitvoer maakte de export naar andere landen dan Duitscniand en Engeland vrijwel niets uit. In 1938. het laatste jaar, waarover in net anemaandelijksch verslag over de landbouwcrisismaatregelen. hun werKing en hun uitvoering, een volledig overzicht werd gegeven, welke overzichten m September t939 Dij net uitbreken van den oorlog werden stopge zet, omdat toen de landbouwcrisismaatregelen werden ingescnakeld in de economische defensie, waren de getallen van den ooteruitvoer35.641 ion naar Engeland, 12.395 ton naar Duitschland. en 1.967 naai andere landen Het olijkt dus wel. dat onze Doterexporteurs voornamelijk aange wezen waren op de twee naaste Duren In 1939 voerde Nederland volgens andere opgaven naar Engeland uit 42.400 ton boter en naar Duitsch- 'and 10.60C ton Het menswaardige van den uitvoer naar deze oeide landen was het verschil ln prijs, dien onze Doter opbracht Engeland betaalde 77 cent per kg., Duitschland 97,5 cent Deze prijzen waren geen van beide toereikend om de productiekosten van de ooter goed te maken, zoodat de regeering gedwongen was een toeslag te verleenen Er was een binnenlandsche richtprijs vastgesteld die kort vooi 10 Mei bepaald was op t 1,55 pei Kg. Iedere zuivelfabriek kon haai Ooter aan de ex porteurs verkoopen voor t 1,55 per kg., hetgeen aanzienlijk meer was dan de exporteurs zelf j voor deze boter ontvingen ln het buitenland. Om (Vervolg van pagina 1) Degene, aan wiens schuld te wijten is, dat- een van de voorschriften wordt overtreden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of met een geldboete van ten hoogste 10.000. De in lid 1 en 2 genoemde strafbare hande lingen worden als misdrijf beschouwd. (1). Bij handelingen, in strijd met artikel 4, kan, behalve de straf, ook de verbeurdverkla ring van de waarden, waarop de strafbare han deling betrekkiftg heeft, worden uitgesproken. Voor de procedure betreffende het toestaan van uitzonderingen kan eeri recht van 5 1000 worden geheven De behandeling van een verzoek kan er van afhankelijk worden gesteld, dat het recht ge heel of gedeeltelijk wordt vooruitbetaald. Deze verordening treedt in werking op 'len dag harer afkondiging. Engelsche vliegtuigen hebben Donder dagnacht opnieuw bomaanvallen op Den Hel der ondernomen. De havenwerken aldaar werden zwaar beschadigd. Een Engelsch vliegtuig heeft eveneens bom men laten vallen op Julianadorp. Ook hier teis terden deze bommen de burgerbevolking. Een boerderij werd getroffen, waardoor zes menschen het leven verloren. Deze volkomen nuttelooze en willekeurige aanvallen van Engelsche vlieg tuigen verwekken in den lande alom veront waardiging. TOKIO, 27 Juni (D.N.B.)De transporten wapens naar Tsjoengking over Fransch Indo-China zijn, volgens inlichtingen uit Japansche marinekringen, zoo goed als tot stilstand gekomen. Daarentegen nemen ce transporten over Burma en Hongkong een ernstigen omvang aan. Zooals de woord voerder der marine heeft verklaard, ver wacht Japan van Engeland dat het onmid dellijk zijn positie zal duidelijk maken. In tusschen wordt de verdere ontwikkeling in China met verhoogde opmerkzaamheid ge volgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 4