Maarschalk Balbo bij een lucht gevecht gesneuveld Vlaggen halfstok Italië I - Bomaanval eischt tien dooden HET ONVERGANKELIJKE RIJK Hoofdzakelijk activiteit van de luchtmacht i in Evacuatie van Hongkong wordt voorbereid De Rijkscommissaris in Noord-Nederland Noord- en Zuid-Ierland Fransche regeering naar Clermont-F errand De luchtaanvallen der Engelschen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Zijn vliegtuig bij Tobroek brandend neergestort Heden beginnen wapen stilstandsbesprekingen Zevende Zondag na Pinksteren Duitsch legerbericht ZONDAG 30 JUNI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27y2 ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD M€T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22469 Een dapper officier Twintig vliegtuigen vernield Hitler was te Parijs In Rotterdam werden behalve deze menschen o.a. woningen- in-aanbouw getroffen Frankrljks zwaarste man overleden Inspectie van een bataljon S.S.- troepen in Groningen Voorwaarden voor samenwerking Bwbg&maakèe voedingsmiddelen in het gebted warden owfer de door de Duitschers besetie Fmnsc&e bembk&gg ge&tstriïbtteerd Petrus en Paulus Plannen.voor Mozart>herdenking t te Weenen Dl i NI MM Pi? IiES I AAT UIT ZES BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ERGENS IN ITALIë, 29 Juni. ("StefanaHet Italiaansche hoofd kwartier geeft een extra, negentien de, legerbericht uit, dat den volgen- dra inhoud heeft: „Bij een vijandelijk bombarde ment boven Tobroek, op 28 Juni, is het door Italo Balbo bestuurde vliegtuig brandend neergestort. Italo Balbo en de andere leden der be manning zijn om het leven geko men. E>e vaandels der strijdkrach ten van Italië neigen zich ten teeken van hulde en hoog eerbewijs aan de nagedachtenis van Italo Balbo, vrij williger en Alpenjager in den we reldoorlog, lid van het vierman schap der revolutie, Oceaanvlieger en luchtmaarschalk, in den strijd ge vallen." De Duce heeft bepaald, dat wegens den dobd van Balbo op 30 Juni en 1 Juli de vlaggen op de openbare gebouwen en de vliegvelden in Italië halfstok worden geheschen en dat de insignes van de gebouwen van partij en fascis tische organisaties met rouw omfloerst worden Na het mededeelen van den dood van Balbo staakte de Italiaansche omroep voor twee mi nuten zjjn uitzending. Maarschalk Balbo, gouverneur van Li bye, is een der bekendste en actiefste figuren van het fascistische Italië geweest: Hij werd in 1896 ge boren in de provincie Ferrara. Reeds in zijn jonge jaren voelde hij zich tot de politiek aan getrokken. In den wereldoorlog streed hij als vrijwilliger, eerst als Alpenjager, later bij de luchtmacht. Hij werd meermalen wegens dap per gedrag onderscheiden en tenslotte bevor derd tot officier. Na den wereldoorlog verwierf hij te Florence den doctorstitel. In 1915 had hij "Mussolini leeren kennen. Onmiddellijk ble ken zij dezelfde denkbeelden te hebben en in zeer korten tijd had Balbo de geheele Povlakte tot Milaan voor de nieuwe gedachten gewonnen. Aan de zijde van Mussolini, De Vecchi en De Bono maakte hij den marsch naar Rome mede. Sedertdien voerde hij den titel „Qua- drumvir". Bij den opbouw van het nieuwe Italië werd hij aanvankelijk belast met het bevel over de vrijwillige nationale veiligheids- militie. In 1925 werd hjj onderstaatssecretaris in het ministerie van Economische Zaken, om tenslotte in het ministerie van Luchtvaart een arbeidsterrein te vinden, dat bij zijn aanleg paste. In 1929 werd hij bevorderd tot generaal en. belast met de leiding van het ministerie. In 1933 werd hij luchtmaarschalk en gouver neur van Libye. De koloniseering van Lbye kan als zijn werk beschouwd worden. Zeer bekend is de groote koloniseeringsactie, die Op zijn initiatief in 1938 begon met het vertrek van 20.000 Italianen naar Libye. Ook de inlijving van Libye op staatsrechtelijk en administratief gebied is in de eerste plaats aan hem te dan ken. Balbo was een der bekendste Italiaansche vliegers. Bijna dagelijks zat hij aan het stuur en onder zijn leiding werd de opzienbarende étappevlucht RomeBrazilië in December 1930 en Januari 1931 volbracht. Tijdens de groote Noord-Atlantische eska- drillevlucht naar New-York in Juli en Augus tus 1933, Balbo's meest opmerkelijke prestatie als vlieger, landde de luchtmaarschalk ook te Amsterdam-Schellingwoude. Van dien dag af dateert ook Balbo's bekendheid met Neder land, dat hij hoglijk waardeerde en later nog tweemaal bezocht. In 1938 bracht Balbo een bezoek aan Duitscb- land, waarbij hij vriendschapsbetrekkinger aanknoopte met generaal-veldmaarschalk Goe- ring, die het volgende jaar op zijn uitnoodi- ging een bezoek aan Italië en Libye bracht. ERGENS IN ITALIë, 29 Juni. (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier deelt in zijn 18de legerbericht mede: „Een onzer duikbooten heeft met torpedo's ©n kanonvuur een gewapend passagiersschip van 16.000 ton, dat onder escorte voer, tot zinken gebracht. In Noord-Afrika is een vlieg veld ten zuiden van Mersa Matroe met succes gebombardeerd. Troepen werden met machine geweervuur bestookt, de instllaties getroffen. Op den grond werd een twintigtal vliegtuigen vernield. Ai onze toestellen keerden naar hun bases terug." BERLIJN, 29 Juni. (D. N. B.) Uit foto's in de bladen, waarop Hitler met zijn staf aan hen voet van den Eifeltoren staat afgebeeld, Wijkt dat de Führer een dezer dagen de Prapsche hopfetetad heeft beaocht. Luchtmaarschalk Italo Balbo, gou verneur van Libye, die tijdens een luchtbombardement boven Tobroek is gesneuveld Bü 'n bomaanval, welken Engelsche vlieg tuigen in den nacht van Vrijdag op Zater dag op Rotterdam hebben uitgevoerd, zijn onder de burgerbevolking tien dooden ge vallen, terwijl eenige personen zwaar werden gewond. Een aantal woonhuizen werd ver nield. Tusschen half drie en half vier heeft een vij andelijk toestel, dat op groote hoogte vloog, bommen geworpen op een kantoorwijk. Hierbij werden vier burgers en een agent van politie gedood. Een andere politie-agent werd zwaar gewond, evenals een tweetal burgers. Ook in een woonwijk vielen bommen, waar door een groot pand gedeeltelijk werd vernield en vele huizen schade kregen. Een bewoonster werd gedood drie andere personen werden ge wond. Niet-ontplofte bommen zijn neergekomen op verschillende punten. Vermoedelijk zijn het tijd bommen, waarvan er een in den loop van Za terdagmorgen is ontploft. Een andere kantoor- en woonwijk heeft zwaar geleden; een huis is ingestort, vele woningen werden ernstig beschadigd. Vier burgers zijn hierbij om het leven gekomen en andere wer den ernstig gewond. Een ruit van het Museum Boy mans werd door een granaatscherf vernield; schede aan kunstvoorwerpen is niet aangericht. De verontwaardiging over dit bombardement op woon- en zakenwijken is groot. In denzelfden nacht hebben Britsche vlieg tuigen ook op andere plaatsen in Nederland bommen laten vallen, helaas niet zonder slachtoffers te maken onder de burgerbevol king. Tevens is hierdoor schade toegebracht aan huizen. Zoo is in de omgeving van Amsterdam een bom geworpen, welke neerkwam in een kweek tuin. Een boerenwoning in de buurt werd be schadigd. Door de Britsche aanvallen is het werk van den wederopbouw verstoord. Er zijn namelijk verschillende in aanbouw zijnde huizen vernield, Blijkbaar waren deze aanslagen op Rotterdam bedoeld op de havenwerken. Deze zijn echter niet getroffen; het persoonlijke bezit der bur gers heeft het moeten ontgelden. GENÈVE, 29 Juni. (D.N.B.) In een dorpje in Savoye is op 38-jarigen leef tijd de grootste en zwaarste man van Frankrijk overleden. Hij had een leng te van 2.45 meter en woog 350 pond. Zijn duimen waren bijna 4 c.M. breed. Uit Sjanghai meldt het D. N. B. dat Hongkong sedert Vrijdag het beeld ver toont van een stad die zich in allerijl voorbereidt op een belegering. Onder de bevolking heerscht groote opge wondenheid, die de autoriteiten niet kunnen sussen door kalmeerende verklaringen. Tal van neutrale schepen die in de haven lagen werden door de Engelschen in beslag ge nomen. Deze schepen zouden gebruikt worden voor de evacuatie van vrouwen en kinderen naar Manilla. De Engelschen, die in het grensgebied van Hongkong wonen, hebben aanzegging gekregen zich gereed te houden voor evacuatie. Officieele Japansche instanties in Sjanghai ontkennen dat de ontruiming van gebieden in Hongkong iets te maken heeft met den Japanschen eisch van sta king van den doorvoer van oorlogsmate riaal via Birma. Men neemt integendeel in Japansche kringen aan, dat de gebeurtenissen in Hongkong haar ooi-zaak hebben in den toestand die door de ontwikkeling ven den oorlog in Europa is De Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, Rijksminister Seys-Inquart, heeft ook dit weekeinde benut om ons land en zijn bevolking beter te leeren kennen Waren het de vorige week Zaterdag de provincie Utrecht en het Zuidelijk deel van Gelderland, dat de Rijkscommissaris, in wiens gevolg zich bevonden S.S. brigadeführer Rauter en Oberregierungsrat Hushahn, persoonlijk Pressereferent van den Rijkscommissaris, per auto doorkruiste, Zaterdag reed de Rijkscommissaris langs de geheele kust lijn naar Den Helder en vandaar via den af sluitdijk naar Harlingen, Leeuwarden en Gro ningen. Vroeg in den morgen vertrok het gezelschap uit Den Haag en dank zij de aanwezigheid van een extra-pont bij Velsen, waardoor het Noord zeekanaal zonder eenig oponthoud kon worden overgestoken, werd Den Helder bereikt, toen het nauwelijks tien uur was. Hier bezocht de Rijks commissaris de plaatsen, waar Engelsche bom men verwoestingen hebben aangericht. Hij werd daarbij voorgelicht door den plaatselijken Duitschen marinecommandant. Onder een staalblauwen hemel reed het gezel schap vervolgens over den afsluitdijk naar Har lingen. In Den Oever had zich inmiddels de vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris in de provinciën Groningen en F'riesland, Landrat Conring, bij het escorte gevoegd. Bijzondere belangstelling toonden Rijksminis ter Seyss-Inquart en de leden van zijn gevolg voor het monument van Nederlandsche water bouwkunst, den afsluitdijk, alsmede ook voor de oude Friesche stadjes Harlingen en Franeker, die links en rechts werden doorkruist, alvorens naar Leeuwarden werd doorgereisd. In de Frie sche hoofdstad stapte de Rijkscommissaris af bij hotel De Nieuwe Doelen, waar achtereen volgens de Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, baron Harinxma thoe Slooten. en de burgemeester van Leeuwarden hun op wachting maakten. Geruimen tijd onderhield de Rijkscommissaris zich met de autoriteiten. In het bijzonder interesseerde hij zich voor de vraagstukken, die op ait oogenblik in deze pro vincie aan de orde zijn. De Commissaris der Koningin en de burgemeester lichtten hem daar omtrent uitvoerig in. Na de lunch wandelde het gezelschap naar het Friesche museum. De bezichtiging van den eenigen schat van Friesche oudheden, die in het museum is ondergebracht en een rondwandeling door de tentoonstelling van hedendaagsche Friesche kunst, die in dit gebouw wordt ge houden, vormden het slot van het bezoek aan de Friesche hoofdstad. Op den grooten straatweg naar Groningen stopte het gezelschap even voorbij Leeuwar den bij een boerenhofstede van het type, zoo als het Friesche landschap er honderden telt en dat op deze zoo mooie provincie zijn eigen stempel drukt. De Rijkscommissaris vertoef de geruimen tijd op deze boerenhofstede. Hij liet zich door den eigenaar, den heer H. Oos tenburg, uitvoerig voorlichten. Na een rond wandeling door de stallen en schuren verbleef Rijksminister Seyss-Inquart eenigen tijd in de woonkamer, waar de familie Oostenburg vader, moeder en dochter den Rijkscommis saris het Friesche volkslied voorzongen. Na dit aardige intermezzo werd de tocht naar Gro ningen voortgezet. Aan den voet van den ouden Martini op de Groote Markt. inspecteerde de Rijkscommissa ris een bataljon S. S.-troepen. Nimmer zagen de Groningers, die deze plechtigheid in groo ten getale bijwoonden, een zoo interessant mi litair schouwspel. Een muziekcorps luisterde het geheel op met marschmuziek. Tijdens de inspectie was dr. Seyss-Inquart vergezeld van den S. S. Brigadefuehrer Rauter en den Stan- dartenfuehrer Reich. Na de inspectie hield do Rijkijscommissaris tot de verzamelde S. S.-man- schappen een toespraak. De plechtigheid werd besloten met een parade. Evenals hun collega's in de Friesche hoofd stad, maakten ook de Commissaris der Konin gin in de provincie Groningen, mr. A. Linthorst Homan, en de burgemeester van Groningen, mr. Cort van der Linden, hun opwachting bij den Rijkscommissaris. In het bureau van den Landrat Conring besprak Dr. Seyss-Inquart met deze Nederlandsche autoriteiten eveneens vraagstukken, die voorde provincie en haar bevolking van belang zijn. Laat in den middag zette de Rijkscommissa ris den tocht voort naar Delfzijl, waar hij werd begroet door den plaatselijken Duitschen ma rinecommandant, onder wiens leiding een rondvaart werd gemaakt door de haven. Via enkele dorpen in Noord-Groningen reed het gezelschap naar Groningen terug. LONDEN, 29 Juni. CD. N. B.). De minister president van Noord-Ierland, Lord Craigavon, heeft in een bijeenkomst in het graafschap Down verklaard, dat hij bereid is met De Valera nauw samen te werken op het gebied van de gemeenschappelijke verdediging, onder voorwaarde, dat: 1 Ierland zich eveneens aan de zijde van Groot-Brittannië en het imperium schaart; 2 Alle Duitschers en Italianen uit Ierland worden gezet, en 3 De Valera zich verplicht, niet de kwestie van de grondwet ter tafel te brengen. GRENOBLE, 29 Juni. (D. N. B.) Naar de „Pétit Dauphinois" uit Bordeaux meldt, zijn gisteravond de te Bordeaux aanwezige Fran sche parlementsleden voor een laatste verga dering bijeengekomen. Zij betuigden den ste delijken autoriteiten en de bevolking van Bordeaux hun dank voor de verleende gast vrijheid en besloten, zich naar Clermont-Fer rand te begeven, waar de Fransche regeering voortaan haar zetel zal hebben. WIESBADEN, 29 Juni (D.N.B.)Thans is bepaald, dat de wapenstilstandsbesprekingen Zondagochtend zullen aanvangen. Ook het ver trek in het Hotel Nassauer Hof, waarin de be sprekingen zullen worden gevoerd, is intusschen in gereedheid gebracht. Zaterdagmiddag heefc generaal Huntziger in gezelschap van twee staf officieren generaal Von Stülpnagel in het Hotel Nassauer Hof een bezoek gebracht. Het onder houd duurde langer dan een uur. De Fransche afgevaardigden keerden vervolgens naar het hotel „Rose" terug. ..Want de Heer is verheven, ontzaglijk, een Koning, groot over gansch de aarde" (Ps. 46). „Deze oorlog heeft opnieuw het falen van het Christendom bewezen. Het is een blijvende schande voor de Kerk, dat zij na twintig eeuwen een dergelijke wereldontwrichting niet heeft kunnen voorkomen." Deze aanklacht hoorden wij van een zijde, die steeds het Christendom als overbodige bal last en geloof voor een bewijs van achterlijk heid heeft gehouden en dfe daarbij vergat, dat toch de Kerk degene is, die in dezen tijd van haat en vernieling het Evangelie predikt van rechtvaardigheid en naastenliefde. Het Christendom schijnt velen zijn tijd ten achter te zijn, omdat het zijn tijd steeds voor uit Is en inderdaad boven den tijd staat en in den tijd de eeuwigheid predikt. De Kerk schijnt hun een complex van tegen stellingen, van tijd en eeuwigheid, van geest en stof, van ziel en lichaam, van egoïsme en altruïsme, maar in werkelijkheid is zij daar van de hoogste synthese. Voor den puritein is zij te wereldsch en voor den wereldling te pu- riteinsch, den genotzoekers predikt zij onthou ding, den vijanden der blij-menschelijke vreug de wijst zij op de vrijheid der kinderen Gods, die, gelijk Christus te Cana, met wijn en ge zang bruiloft weten te vieren. Het is nu eenmaal gemakkelijk ketter te zijn en toe te geven aan de modegrillen van den tyd, waarin men leeft, gemakkelijk ook mee te draven met de duizend en één dwaasheden, die elkaar in den loop der eeuwen zijn opgevolgd, maar het fereischt zlelegrootheid en sterkte van karakter om tusschen dwaling en overdrij ving het rustige evenwicht te bewaren. Het is de onsterfelijke verdienste van het Christendom, het eenige blijvende houvast te zijn temidden van de wankele leerstellingen der tijden. Het Christendom heeft de groote schelding gebracht in de wereldgeschiedenis, omdat vóór Christus het Rijk Gods nog niet was gekomen. Christus bracht het Godsrijk in ons midden: „Als ik door den vinger Gods de duivelen uft- drijf, dan is ook het Koninkrijk Gods onder U gekomen." (Luc. 11. 20). Dit- Koninkrijk Gods is door Christus' pre diking temidden van ons tegenwoordig; het komt innerlijk in ons tegenwoordig door ons luisteren naar deze prediking En wij bidden, dat dit Rijk steeds meer ingang in deze wereld moge vinden: „Uw Rijk kome". En hoe zal dat Rijk meer Ingang vinden? Door het volbrengen van den wil van God: „Uw wil ge schiede." Dit Godsrijk, levend in ons, zal zijn vollen uitbloei, zijn vervolmaking en uiteindelijke vol tooiing vinden In het toekomstige Rijk, het „vita aeterna", het „eeuwig leven", wanneer de Heer zal verschijnen op de wolken om te oordeelen en alle ergernissen zullen worden weg genomen. Dit Koninkrijk Gods bedoelt de H. Kerk als zij in den introïtus Chnstus aan ons af- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Juni (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In Frankrijk geen bijzondere gebeurte nissen. Een duikboot meldt het tot zinken brengen van vijandelijke koopvaardijschepen tot een tonnage van 38.000 ton. Een tweede duikboot heeft drie gewapende vijandelijke vrachtschepen, totaal 11.000 ton, tot zinken gebracht. Evenals op de voorgaande dagen hebben af- deelingen der luchtmacht op den 28sten Juni en in den nacht van 28 op 29 Juni in Zuid- en Midden-Engeland gelegen wapenfabrieken en havenwerken met duidelijk waarneembaar ge volg aangevallen. Buitengewone uitwerking hadden ook bom aanvallen op troepenconcentraties en insche- pingen op de Britsche Kanaal-eilanden Jersey en Guernsey, waar in de havens groote bran den en hevige ontploffingen werden waarge nomen. „Britsche vliegtuigen hebben hun nachtelijke vluchten over België en Nederland naar Noord- en West-Duitschland voortgezet en op verschillende plaatsen bommen geworpen. Deze bommen richtten slechts schade aan woonhui zen aan en kwetsten eenige burgers. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten, waarvan twee door luchtdoelgeschut. Eigen ver liezen zijn niet te melden." Uit Berlijn meldt het D.N.B. verder: Het Britsche ministerie van Luchtvaart heeft op 28 Juni geprotesteerd tegen de Duitsche constateering, dat de Britsche luchtmacht bij voorkeur bommen laat vallen op niet-militaire doelen en op burgers. Tegenover dit démenti staan reeds weder de volgende feiten, die het ontzenuwen In den nacht van 26 op 27 Juni tusschen 1 en 3 uur zijD in de Feldmark Alt-Warmbüchen zes brisantbommen geworpen. Een woonhuis werd vernield en eenige schade aangericht. In de nabijheid van het kasteel Kappenberg ten Noor den van Lünen zijn bommen geworpen, die geen schade veroorzaakten. Nabij Wittlar is een bom geworpen op het gehucht Winkelhausen, die aanzienlijke schade aan huizen tengevolge had. Bij Drensteinfurt, ten Zuiden van Münster, zijn 6 brisant- en 20 brandbommen op het ge hucht Westermann geworpen, waardoor brand uitbrak in een stal en eenige andere schade aangericht werd. Op Ibbenbüren zijn 30 brisant- en verscheidene brandbommen terecht gekomen. Vijf burgers werden gedood en een burger werd licht gewond. Een woonhuis is afgebrand en 12 zijn beschadigd. De vorengenoemde feiten be wijzen de totale onwaarschijnlijkheid van het Britsche démenti. Uit de plaatsnamen blijkt, dat de bommen slechts op kleine plaatsjes en gehuchten zijn geworpen. Het Britsche ministerie van Luchtvaart heeft op 28 Juni in een communiqué beweerd, dat de Duitsche vliegtuigen bij het bombardeeren van militaire doelen in Groot-Brittannië tijdbom men hebben uitgeworpen, die pas na geruimen tijd ontploften. Van bevoegde Duitsche zijde wordt in dit verband vastgesteld, dat deze bewering met de feiten in overeenstemming is. De Duitsche luchtmacht is overgegaan tot dezen vergeldings maatregel, nadat onomstootelijk was komen vast te staan, dat de Royal Air Force dergelijke bom men op Duitsch gebied heeft laten vallen. Om een voorbeeld uit vele te noemen: in den nacht van 26 op 27 Juni zijn om 1.15 uur op Allen- dorf ten zuiden van Arnsberg in Westfalen twee bommen geworpen. Een daarvan was een tijd bom, die pas na ongeveer 9 uur ontplofte. Vijf schoolkinderen, die op weg naar school waren, werden hierdoor gedood. beeldt als den grooten Koning der geheele we reld. ,Gij volkeren allen te zamen klapt in de handen. Want de Heer is verheven, ontzaglijk, een Koning groot over gansch de aarde." (Ps. 46) „In Zijn hand rusten alle grondslagen der aarde (Ps. 4. 4). Christus' Rijk is geestelijk eeuwig en universeel. Daarin bestaat geen ver schil tusschen Griek of Romein, tusschen volk en volk, tusschen ras en stand. De intrede in dat Rijk vraagt van ons een kinderlijk gemoed: „Wie het Koninkrijk Gods niet aanneemt als een kind, zal er niet ingaan." (Mc. 10. 15). God, Wiens Voorzienigheid zooals wij in de Oratie bidden „In haar beschik king niet faalt". bepaalt den loop der his torie en leidt heel het wereldbestel naar de toekomstige glorie van het Godsrijk. En het is juist onze fout, dat wij den loop der gebeurte nissen bezien met klein-menschelijke oogen en uit ons bekrompen standpunt van spijs en drank en bijeengegaard bezit. „Het Koninkrijk Gods bestaat niet in spijs en drank, maar in gerechtigheid en vrede en vreugde in den H. Geest." (Rom. 14. 17). In het Epistel houdt St. Paulus ons de ge weldige tegenstelling voor tusschen het Rijk der wereld en het Rijk Gods, tusschen de sla ven der zonde en de slaven van God. De zonde Is een tyran, maar de slavernij van God be- teekent de ware vrijheid, welker vrucht de hei ligheid en welker einde het eeuwige leven is: „Nu gij vr ij z ij t van zonde en dienaars van God zijt geworden, plukt gij als vrucht de heiligheid en als einde het eeuwig leven." Het Evangelie leert ons het ware Chris telijk leven van het valsche te onderscheiden, ons te hoeden voor de valsche profeten, voor de Farizeeërs en de talrijke dwaalleeraaars van onzen tijd, 'die het zelfs wagen Gods naam op de lippen te nemen en roepen: Heer, Heer! Niet aan hun vrome woorden, maar aan hun vruchten zult gij ze kennen. Niet allen, die bij de geboorte van een nieuwen tijd in bloed en tranen, spreken over opbouw en sarhenwer- king, over de pieuwe orde en de lotsverbonden heid der menschen, brengen vrede en welvaart, maar slechts zij, wier handen vrij zijn van on recht, wier daden spreken van oprechte naasten liefde en wier schild en vast betrouwen slechts is hun God en Heer. Zoo staat het kerkelijk gebed van dezen Zon dag in dezen kommervollen tijd, waarin wij door allerlei meeningen worden heen en weer geslingerd en waarin het zoo moeilijk valt onze houding te bepalen, weer voor ons als een waar schuwing en een bemoediging, als een houvast, dat ons sterk maakt en kracht geeft om niet te wankelen. In de louterende beproevingen, waarvan Gods Liefde toelaat, dat zij ons treffen, hebben wij meer dan ooit noodig een vast vertrouwen op God en een onwankelbare trouw aan Zijn Kerk, willen wij niet bezwijken. Het Rijk der Hemelen lijdt geweld en slechts geweldigen nemen het in. K. Deze twee groote, bijzondere jiguren uit de wereldhistorie vullen elkander aan. Petrus is de door Christus Zelf geroepene, 't hoofd der door Christus gestichte Kerk: „Gij zijt Petrus (dat is steenrots) en op deze rots zal Ik Mijn Kerk bouwen". Paulus is de wonderdadig geroepen christen-be strijder, die na zijn bekeering een be lijder en martelaar werd van zoo we reldomvattende beteekenis, dat zijn naam in één adem wordt genoemd met dien van den eersten der Aposte len. Petrus werd van den zwakkeling, die zijn Meester driewerf verloochen de, de sterke allen samenbindende held. Paulus werd van vervolger de vurige verkondiger van Christus' waarheid. Naar het eeuwige Rome ging beider levenstocht en de grond van Rome omsluit de martelie van hun wreeden dood. Ze hebben de wereld voor Chris tus veroverd en hun graven zijn de symbolen hunner eenheid in leven en sterven. Petrus blijft tot de voleinding der tijden. Cephas werd de steenrots, waarop God zijn onvergankelijke Kerk bouwde en waarvan Hij door Mat- thaeus schrift verkondde: „De poor ten der hel zullen niets er tegen ver mogen." Petrus zetelt nog immer op den Heiligen Stoel. En Paulus' verkon diging geldt voor alle tijden: Petrus' leiding en Paulus' getuigenis blijven de wereldhistorie richten en beheer- schen. Als we wankelmoedig zijn in den levensstrijd en de Christus komt ook ons tegemoet, zooals volgens de overlevering Petrus nabij Rome, vra gend: „Quo vadis?" „Waarheen gaat ge?", laten we dan durven antwoor den met hem: „Naar Uw kruis". La ten we mét Paulus durven getuigen voor de Waarheid, voor welke hij het leven liet op de plek, waar nu volgens de overlevering een bron den grond besproeit, die geteekend werd door het hoofd, van den onthoofde. Omge keerd gekruist, stierf Petrus. Als een Romein bleef Paulus van het schand hout gespaard, maar in den martel dood zijn beide Christus-geroepenen één, zooals wij allen één mogen zijn met hen in de gemeenschap der Hei ligen. WEENEN, 29 Juni. (D. N. B.) Er bestaan te Weenen plannen om in 1941, naar aanleiding van den 150sten sterfdag van Mozart, een groot Mozart-feest te houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1