New-Y orksche Beurs r ÏK Betrekkingen tusschen Amerika en Europa iteenloopende wegen Ruim 8 millioen winst bij de P.T.T. Nazorg voor militairen C L f J ZONDAG 30 JUNI 1940 Een artikel in het maandblad BerlijnRomeT okio" DE BEZETTING VAN BESSARABIë BRITSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN Roemenië's binnenlandsche politiek Anti-Britsche stemming in Egypte DOOR A. HRUSCHKA Het besluit van generaal Mittelhauser Scheepvaart ItaliëJoego-Slavië hervat Censuur in Finland Voerman en paarden verdronken Onder een wagen hooi in een sloot bedolven Seizoenarbeid in land en tuinbouw De uitvoering van de verordening ontslag arbeiders Het postverkeer met Duitschland Ups en downs gedurende het jaar 1939 DE WEDEROPBOUW TE HOOGLAND Bezwaren worden ingediend bij Ged. Staten Minister Goebbels bezocht 's-Gravenhage Raadhuisbouw te Maassluis uitgesteld Buitenplaats te Aerdenhout beschikbaar gesteld Eindexamens M.S.G. Lichamelijke Oefening M.O. Clearingkoersen Omzet 170.000 51 WISSELKOERSEN AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT Eindexamen H.B.S. Eindexamen gymnasium Notarieel examen VOETBAL De voetbalcompetitie MARKTN1EUWS FA ILLISSEMENTEN BERLIJN, 29 Juni. (D. N. B.) m het bekende maandblad „Berlijn-Rome-Tokio", dat nauwe betrekkingen onderhoudt met het ministerie van Buitenlandsche Zaken, wordt van bijzon dere zijde een principieele beschouwing gewijd aan het vraagstuk der betrekkingen tusschen Amerika en Europa. Op de conferentie van de Amerikaansche mi nisters van Buitenlandsche Zaken, waartoe de Vereenigde Staten het initiatief hebben ge nomen, zal, naar de meening van het tijd schrift, waarschijnlijk een soort balans worden opgemaakt van de behartiging van de Ame rikaansche belangen door de Vereenigde Sta ten in buitenlandsch politiek, economisch en moreel opzicht. Deze balans kan echter niet als zeer verheugen^ worden beschouwd. Nu dekken echter de belangen van het westelijk continent, wanneer zü bevrijd worden var. de uitwerking van een verkeerd partij-kiezen, vol komen die van Europa. Het gezond verstand van de Amerikaansche volken zal op den duur essentieele belangen wel niet in de waagschaal willen stellen voor het thans reeds verloren Britsche avotntuur en zijn meeloopers. Amerika, tot dusver de Nieuwe Wereld genoemd, is uit den strijd met de reactionnaire krachten der oude wereld geboren. De Amerikaansche lan den hebben zich, omdat de Europeesche reac tie niet wilde inzien, dat haar tijd voorbij was en het nieuwe werelddeel van zijn volken nieuwe levensvormen eischte, van de moeder landen losgemaakt. De noodzakelijkheid, steeds weer tot overeenstemming te moeten geraken over de taken, die de ontwikkeling van hun maagdelijke landen, van hun nationale vrij heid en eenheid, hun stelde, heeft bij deze volken den gezonden zin voor vooruitgang en ontwikkeling in stand gehouden. Zij zullen zich er op den duur niet voor leenen, zich ten koste hunner eigen belangen voor de zaak van de reeds verloren Europeesche reactie te laten misbruiken. Het artikel herinnert uitdrukkelijk aan de verklaring van den Führer: .Amerika voor de Amerikanen, Europa voor de Europeanen" en pleit voor „eerbiediging van de Monroe-leer, die echter niet slechts Europa in Amerika, doch ook Amerika in Europa tot niet-inmen- ging verplicht". Dit is het standpunt, niet alleen van Duitschland en zijn vrienden, doch ook dat van het nieuwe Europa, waarmede de wereld rekening moet houden. De gedachte, dat bovenal economische sa menwerking tusschen de beide continenten iets natuurlijks is, wordt in het artikel uitvoerig behandeld, zoodat de verwezenlijking van deze samenwerking in zeer sterke mate ervan zal afhangen, of Europa op den duur met een vriendschappelijk of een vijandig gezind Amerika te maken zal hebben. MOSKOU, 29 Juni (D.N.B.)Naar Tass meldt, hebben de Russische troepen, die op 28 Juni de grens van Bessarabië en de Boekowina over schreden, met afdeelingen gevechtswagens en gemotoriseerde infanterie de steden Czemo- witz, Chotln, Zoroki, Beltzi, Kisjinew, Bender en Akkerman bereikt. De opmarsch geschiedde, aldus Tass, volgens het plan en zonder eenig incident. HAMBURG, 29 Juni (D.N.B.) In den nacht van 26 op 27 Juni hebben vijandelijke vliegtuigen weer vluchten naar het Noordwesten van Duitschland ondernomen. Een Britsch toestel is in Sleeswijk-Holstein neergeschoten, waarbij twee inzittenden om het leven kwamen en twee gevangen werden genomen. Een tweede Britsch bombardementsvliegtuig is in de provincie Hannover neergehaald. Drie inzittenden kwa men om het leven. BOEKAREST, 29 Juni. (D.N.B.) De tot on derstaatssecretaris in het Roemeensche minis terie van Onderwijs benoemde Horia Sima, die beschouwd wordt als leider der vroegere IJze ren Garde, heeft een audiëntie bij den Koning aangevraagd om aan te dringen op grondige wijziging der politiek. Nationale kringen verlan gen, datRoemenië de consequenties uit den nieuwen toestand trekt en de vergissingen van het verleden herstelt. Naar te Boekarest verluidt zal de afgetreden minister van Buitenlandsche Zaken, Gigoertoe, als minister zonder portefeuille deel van het kabinet blijven uitmaken. De algemeene mobilisatie, die in den afgeloo- pen nacht ten uitvoer is gesteld, wordt in wei- ingelichte kringen als voorzorgsmaatregel be schouwd. VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 29 Juni. (D.N.B.). Naar uit- Cairo vernomen wordt, heerscht sedert drie dagen in de geheele Nijl- delta toenemende spanning tusschen de Egyp- 29 (Nadruk verboden) Hij antwoordde niet onmiddellijk. Nog steeds dacht hij na over het raadsel, dat dit uur nem nad gebracht. Eerst die groote, onbegrijpelijke verandering in haar; dan haar wensch, dat hij zich niet meer om haar zou bekommeren, dat hij haar verlaten zou. Zij vermoedde dus niet, welk offer zij hem daardoor oplegde, hem, wiens eigen leven sinds lang was opgegaan in de bezorgdheid van haar en de haren? Maar het offer moest gebracht worden, daar zij het vroeg Een schaar kraaien vloog krijschend over haar heen. Linda huiverde. Zij was niet bijge- loovig. Maar terwijl zij de zwarte vogels nakeek, dacht ze met benepen hart: „Willen ze mij mis schien nog meer onheil voorspellen juist nu ik voor de eerste maal tegen alles in mijn bin nensten strijd voer, om den rechten weg te kun nen bewandelen?" Zij keerde zich om en keek Lessen angstig aan. Wel? Zult u aan miin verzoek voldoen? tische bevolking en de Engelsche bezettings troepen. Voortdurend doen zich bloedige inci denten voor. Donderdag werd in Moeski, een inboorlingen wijk van Cairo, op klaarlichten dag en bij een zeer druk verkeer een Engelsche offi cier doodgeschoten. De onbekende daders slaag den erin te ontkomen. lederen morgen zijn de muren der huizen te Cairo bedekt met opschriften, waarin 'de En- gelschen met bloedige moordpartijen bedreigd worden. De Britsche hooge commissaris Lampson heeft aan de Egyptische autoriteiten een scherpe nota gezonden, waarin hij verzoekt de openbare orde en rust te verzekeren en tevens dreigt, ter beveiliging van de Engelsche staatsburgers, vooraanstaande Egyptenaren als gijzelaars in hechtenis te zullen nemen. De troepen in Cairo zijn versterkt met twee Canadeesche bataljons, die aan de Suez-kanaal- zone zijn onttrokken. Talrijke buitenlandsche zaken zijn gesloten, daar voor onlusten gevreesd wordt. MILAAN, 29 Juni. (D.N.B.) Het besluit van den bevelhebber der Fransche strijdkrachten in Syrië, generaal Mittelhauser, om de bevelen der Fransche regeering op te volgen, heeft, aldus constateert de „Popoio d'Italia", een zwaren slag toegebracht aan de hoop van Engeland, dat de Fransche tegenstand in het Fransche koloniale gebied zou kunnen worden voortgezet. De be slissing van Mittelhauser volgt zeer snel op het gelijke besluit van generaal Nogues in Fransch Noord-Afrika. De Gaulle heeft van geen enke len militairen :ommandant of verantwoordelij ken Franschman instemming gekregen. Het Fransche nationale comité, dat de goedkeuring der Britsche regeering heeft verworven, zal dus nooit kunnen werken. De vroegere gouverneur van Parijs, Gouraud, die gisteren te Tanger is aangekomen en ter stond naar Fransch Marokko doorgereisd is, heeft opdracht, alle Fransche ambtenaren in Fransch Noord-Afrika, die nog in verbinding staan met het z.g. nationale comité van De Gaulle en voor de voortzetting van den oorlog in de Fransche koloniale gebieden ijveren, af te zetten. BELGRADO', 29 Juni. (D. N. B.) He# scheep vaartverkeer tusschen Joego-Slavische en Ita- liaansche havens is hervat. Te Metkowitsj is het Italiaansche vrachtschip Marina aangeko men om hout te laden. Ook zijn Jbego-Slavi- sche schepen naar Italiaansche havens uitge- loopen. HELSINKI, 29 Juni. (D.N.B.) Met 127 tegen 18 stemmen heeft het Finsche parlement het voorstel der regeering, de censuur op radio-om- roep en pers te handhaven, aangenomen. Zaterdagmiddag reed Jan Aleman, te Oud dorp, met een wagen met hooi, waarvoor twee paarden waren gespannen, huiswaarts. Toen een bakfiets passeerde schrokken de paarden en sprongen opzij. Nog voor de voerman kon in grijpen, trokken de paarden den kar van den weg in een daarnaast liggende diepe sloot. Zoo wel de voerman als de paarden gingen onder en verdronken. De Bedrijfsraad voor het Tuinbouwbedrijf in Noord-Holland richtte dezer dagen een adres aan den Directeur-Generaal van den Arbeid over het z.g. ontslagverbod, waarin de Raad gelet op de moeilijke omstandigheden, waarin bedrijf en werkgevers verkeeren meer spe ciaal de aandacht vestigde op de bezwaren, wel ke het verbod zou oproepen ten aanzien van de thans aangebroken seizoen werkzaamheden. Bij schrijven d.d. 28 dezer mocht de Bedrijfs raad hierop antwoord ontvangen, waarin mede gedeeld werd, dat voor de geuite vrees voor moeilijkheden bij het ontslag van arbeiders, die voor het verrichten van seizoenarbeid in dienst zijn genomen, geen grond bestaat. Verzoeken om vergunning tot ontslag van bovenbedoelde categorie arbeiders worden in gewilligd, indien de Arbeidsinspectie de redenen daartoe kan erkennen. Bovendien kan men in dergelijke gevallen »ok vooraf vergunning tot ontslag van arbeiders vragen, met aanduiding der werkzaamheden en haar vermoedelijken duur aan het bevoegde Districtshoofd der Arbeidsinspectie. Het postverkeer met het buitenland gaat steeds verder in de richting van het normale. Thans is het postverkeer met Duitschland in zooverre uitgebreid, dat de verzending van monsters, handelsdocumenten, drukwerken en zgn. ge mengde zendingen mogelijk is Ja, mevrouw. Ik zal weer naar het buiten land vertrekken en er blijven tot het mogelijk is. uw weg niet meer te kruisen. Hij bracht hare hand aan zijn lippen en ver wijderde zich zwijgend, zonder kleinen Paul nog eens te gaan opzoeken, hoe zwaar hem dit ook viel. Maar zij mocht nooit meer denken, dat hij tusschen haar en haar kind stond, of dat hij diens hartje van haar wilde vervreemden Zij behoefde zelfs niet te weten, wat dat zwij gend heengaan hem kostte. Eerst uit liefde, la ter uit edel, belangeloos medelijden had hij haar in allen eenvoud zijn leven gewijd. Zij zou, desnoods tegen haar wil, altijd een trou wen vriend en een hechten steun aan haar zijde hebben. Onwrikbaar geloofde hij aan het goede in haar. 't Moest vroeg of laat aan het licht tre den, trots de omwegen, die zij tot nu toe had bewandeld, in haar woest streven om zich zelf te ontvluchten. Zijn liefde was nobel, verlangde niets voor zich zelf. Zij wilde verzoenen, ver zachten, effen paden banen. Want hiervan was Lessen diep overtuigd: de mensch vindt geen echt geluk, tenzij in de belangelooze vervulling van zijn plicht. Vruchteloos zou Linda hebben getracht de ketenen, waarmede zij zich zelf had geboeid, te breken. Van het oogenblik af, dat zij uit welke beweegredenen dan ook, zich aan De- lareine had gegeven, mocht zij geen anderen weg dan dien van zelfverloochening en opoffe ring volgen. En dien weg wilde Lessen voor haar vergemakkelijken. En steeds was hij over tuigd geweest, dat zij hem eenmaal zou be grijpen. Aan het jaaroverzicht over 1939 der P.T.T. is het volgende ontleend: De fatale datum van 1 September 1939, toen in Europa de oorlog ontbrandde, maakte, al thans voor de overige maanden van dat jaar, ernstige vergelijking met voorgaande jaren on zuiver. Het internationaal verkeer werd van zelfsprekend in zijn geheel sterk aan banden gelegd, waarbij het telefoonverkeer den groot sten terugslag ondervond, maar ook post- en telegraafverkeer bleven, tengevolge van cen- suurmaatregelen en de invoering van allerlei beperkende bepalingen, niet ongerept. Daartegenover vertoonden de onafhankelijke radioverbindingen, zoowel voor telegraaf- als telefoonverkeer, belangrijke opleving. Zij boek ten, in het bijzonder op de overzeesche routes, groote verkeersstijging. Aangezien ook het to tale binnenlandsche verkeer ondanks den oor log en-.gedeeltelijk door omstandigheden ten gevolge daarvan toenam, laten de geldelijke uitkomsten van het bedrijf over 1939 zich gun stig aanzien, al veroorzaakten de in den aan vang ingevoerde tariefsverlagingen aanvanke lijk ook eenige batenderving. Baten en lasten geven in voorloopige cij fers het volgende beeld: Totaal baten 98.735.000. Totaal lasten 90.235.000, Vermoedelijk winstcijfer 8.500.000, De maand Augustus bracht in drie etappes de algeheele mobilisatie van onze weermacht en met één slag was het P.T.T.-apparaat ge durende eenigen tijd in de eerste plaats in dienst van 's lands verdediging gesteld, want naast de in dit opzicht zoo belangrijke taak van telegraaf en telefoon kreeg ook de postdienst zijn deel met de organisatie van de veldpost. Ondervond het verkeer te land den terugslag van de roering der tijden, het postverkeer dooi de lucht onderging deze in nog grootere mate. In de eerste oorlogsweken was van niet minder dan van een volkomen ontwrichting van het luchtpostverkeer sprake. Door de in verschillende landen uitgevaar digde vliegverboden moest de K.L.M. 2 Septem ber besluiten, het vertrek der Indië-vliegtuigen voorloopig niet te doen plaats vinden. Wederom was men aangewezen op verzending van de post per boot. Gedurende de eerste weken van September bleef de postverzending zeer onzeker. Deze toestand bleef bestaan tot 15 September. Toen werd de K.L.M.-Indië-luchtdienst naar beide richtingen in voorloopigen vorm hervat, n.l. tusschen Napels en Bandoeng. Tusschen Napels en Amsterdam werd de post per trein vervoerd. De vliegtuigen vertrokken tweemaal per week. Niettegenstaande de inkrimping van den dienst en de vele keeren, dat in het geheel niet kon worden gevlogen, bleef het gewicht van de in Nederland ingeladen post slechts 3000 kg. ten achter bij de in 1938 verzonden hoeveel heid. Het gewicht van de in Nederlandsch-Indië per vliegtuig verzonden stukken steeg zelfs plus minus 2300 kg. boven de hoeveelheid, welke in 1938 werd verstuurd, wel een bewijs, dat in on zekere tijden meer dan ooit behoefte wordt ge voeld aan gedachtenwissling tusschen tropisch Nederland en het moederland. In de Zaterdag gehouden raadsvergadering der gemeente Hoogland bij Amersfoort is het uitbreidingsplan van den wederopbouw ter sprake gebracht. In deze vergadering werd ge protesteerd tegen het feit, dat door de bepa lingen in een uitbreidingsplan een groot ge deelte der woningen aan den weg Amersfoort— Hoogland niet meer herbouwd mag worden in verband met het natuurschoon. Men vreest, dat vele bewoners de gemeente zullen verlaten. Bij Gedeputeerde Staten van Utrecht zullen bezwaren tegen dit uitbreidingsplan worden in gediend. De Duitsche rijksminister dr. J. Goebbels ar riveerde 28 Juni, des avonds, voor een kort be zoek aan 's-Gravenhage. Hij bezocht Zaterdagmorgen het Rijkscom missariaat en werd daar ontvangen door com missaris-generaal Schmidt. Rijksminister Goebbels is Zaterdag tegen den middag uit 's-Gravenhage vertrokken. In de raadsvergadering van Maassluis is be sloten den bouw van een nieuw raadhuis voor loopig op te schorten. Zooals bekend werd de bouw van het nieuwe raadhuis reeds aanbe steed, waarbij de laagste inschrijving f 194.500 bedroeg. De voorbereidende werkzaamheden wa- Nu was het zoo ver met haar gekomen, maar op een manier, welke hij niet had verwacht. Want nooit had hij kunnen denken, dat zij hem dan eenvoudig zou wegzenden, als iemand, die er te veel ishem, die niets anders ver langde, dan steeds haar vriend en de vriend van haar echtgenoot te blijven. Neen, zij mocht niet weten, niet vermoeden, welke bitterheid hem overstelpte nu hij zich eenzaam op weg naar het station bevond. Hij had 't gevoel, dat de wereld plotseling donker en leeg was geworden, dat zijn leven geen doel meer had Dinsdag, vroeg in den morgen, vertrok me vrouw Delareine naar de villa te Dornbach. Voor de eerste maal betrad zij het huis, welke koude pracht haar nooit had kunnen verwar men, met een vriendelijk gezicht. Aan haar hand trippelde kleine Paul. dien zij in de laat ste vier en twintig uren bijna geen minuut uit het oog had verloren en wiens hartje schuchter voor haar begon open te gaan. En zij over schreed den drempel van 't huis met een hart vol goede voornemens, al trilde er ook iets pijn lijks om haar lippen. Haar eerste verdriet was het voorkomen van Delareine. 't Was inderdaad treurig met hem gesteld. Zijn vaalbleek gezicht had iets ge jaagdheid, schuwheid dat Linda bijna schrik aanjoeg. Hij spande zich in om blijdschap over de terugkomst van zijn vrouw te toonen, doch zijn woorden waren gezocht, zijn manieren ge maakt. Voor de eerste maal had Linda het ge voel, dat zijn vreugde inderdaad gekunsteld rer. reeds zoover gevorderd, dat het terrein aan den Zuiddijk-Haven-Taanstraat, waarop het fraaie gebouw zou verrijzen, zoo goed als bouw klaar was. Met het oog op de plaatselijke lig ging echter, waardoor het gebouw ernstige schade zou kunnen oploopen, heeft men het niet raadzaam geacht met den bouw te begin nen. De persdienst van het Nederlandsche Roode Kruis meldt: Overeenkomstig zijn statuten, die in de eerste plaats hulpverleening bij de verzorging der zieke en gewonde militairen onder den militai ren geneeskundigen dienst beoogen, treft het Nederlandsche Roode Kruis ook maatregelen voor de uitvoëring van de nazorg voor de mi litairen, die gedurende den oorlog ziek of ge wond geraakt zijn. Dit doet het Roode Kruis op tweeërlei wijze. In de eerste plaats door medewerking te ver- ieenen aan den Militairen Geneeskundigen Dienst met betrekking tot het inrichten van centra, waar de oorlogsverminkten door de zor gen van den M.G.D. van kunstledematen worden voorzien en hun physieke en psychische aan passing daaraan wordt bevorderd, zulks onder voortdurende deskundig-medische leiding en met behulp van al de middelen welke de ar- beidstherapie verschaft. Daarnaast heeft het Roode Kruis nog een andere belangrijke taak, n.l. de hulp aan her stellenden. Zooals bekend, ontslaat de Militaire Genees kundige Dienst zijn patiënten niet eerder uit zijn hospitalen of andere inrichtingen dan na dat zij zooveel mogelijk hersteld zijn. Er blijft echter natuurlijk altijd een catego rie .van militaire gewonden of zieken over, voor wie een verblijf van eenige weken of maanden in een herstellingsoord noodzakelijk zou zijn, om weer volledig „de oude" te worden en geheel op krachten te komen. Voor dit doel nu heeft het Ned. Roode Kruis van mej. M. I. H. Bunge de beschikking ge kregen over haar buitenplaats „Hüize Kareool" te Aerdenhout. Hierdoor heeft mej. Bunge de gewonde en zieke militairen wel zeer aan zich verplicht. In dit herstellingsoord, met uitgestrekte parken, gelegen in een prachtige en rustige omgeving, zullen herstellenden onder medisch toezicht en deskundige leiding een uiterst waardevolle na zorg genieten. De kosten, verbonden aan de in richting en instandhouding van dit herstellings oord gedurende de daarvoor gedachte periode, zullen door het Nederlandsche Roode Kruis voor zijn rekening genomen worden. Voor opneming in dit herstellingsoord van het Roode Kruis komen in aanmerking: le. Herstellende Nederlandsche militairen, die lijden aan de lichamelijke gevolgen van de oorlogsactie, voorzoover zij aan de zorgen van den M.G.D. gedurende het tijdperk van 9 Mei 1940 tot 15 Juli 1940 waren toevertrouwd; 2e. Militairen, die na de oorlogsdagen her steld zijn ontslagen door den M.G.D. of door dén commandant uit den militairen dienst zijn ontslagen en die na demobilisatie als burger in hun woonplaats zijn teruggekeerd. Aanvrage om opnartie in het herstellingsoord van het Roode Kruis door belanghebbenden van deze laatste categorie dienen schriftelijk te wor den Ingediend bij den Hoofdcommissaris voor het Ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode Kruis Prinsessegracht 27, 's-Gravenhage, onder overlegging van een aanbevelingsbrief van den burgemeester van de plaats hunner inwo ning en van een medisch attest van een arts uit hun woonplaats. LEIDEN. (Kon. Genootschap Mathesis Scien- tiarum Genitrix) Geslaagd voor eindexamen bouwkunde: Chr. Briejer, A. J. Crama, Leiden; P. C. Doedens, Alphen a. d. Rijn; A. J. Houps, Leiden; H. D. Huis, Hillegom; J. Karstens, E. Klinkenberg, Leiden; M. W. Meyer, Voorscho ten; E. E. Wessels, Hillegom; H. Th. Wijsman, Leiden. Beschrijvende meetkunde en perspectief: J. P. Bregman, Voorburg; W. F. Geerlings, Leiden; P. Glasbergen, Leidschendam; L. Guyt, Kat wijk aan Zee; B. A. Hartevelt, J. P. van Hoven, Leiden; A. G. v. Osnabruggen, Leiderdorp; F. van Riet, D. van Staden, Leiden; A. M. Spoor, Den Haag. ElectrotechniekM. K. L. Bon, M. W. Gal- jaard, M. van Gent, F. van Haarlem, Leiden; C. Kuperus, Haarlem; J. G. Ponsioen, Alphen a. d. Rijn; A. Prins, Leiden; J. Slootweg, R. Stam, Oegstgeest; P. van der Steen, Leiden; J. F. v. d. Voet, Rijswijk; F. Verlinde, Den Haag; M. Vogt, Schiedam; H. Witteveld, Wijk aan Zee; D. K. Wobben, Leiden; J. H. Wouterloot, Oegst geest; B. Zondervan, Leiden; Tj. Zondervan, Hoogeveen. AMSTERDAM. Geslaagd voor het examen li chamelijke oefeningen M. O.: de heeren J. P. Kuypers, Den Raag; A. Peters, Zaandam; J. J. van der Muur, Utrecht; F. R. Rademaker, Arnhem. was, dat hij zich dwong tot liefkoozingen, waar aan zijn hart voor het oogenblik vreemd bleef. Hij sprak zeer veel en opgewonden, als wilde hij haar zelf niet aan het woord laten komen en zijn blik was niet open. Van uur tot uur voelde Linda sterker, dat hij iets voor haar ver borg, iets, dat hem inwendig volkomen in be slag nam. Op haar vragen gaf hij ontwijkende, nietszeggende antwoorden; haar vriendelijke woorden, die hem vroeger in verrukking brach ten, schenen nem nu veeleer pijnlijk dan aan genaam te vallen. Toen zij het eindelijk waagde, over de voor genomen reis te spreken, en hem verzocht, er van af te zien of ze ten minste uit te stellen, werd hij zoo driftig, dat zij ontstelde. Zij be greep, dat er niets aan te doen viel. Daar steekt Lessen achter! schreeuwde hij. Die flauwe kerel verbergt zich achter jou, om dat hij bij mij niets kan uitrichten. Hij beeldt zich in, dat ik rust noodig heb, dat ik over werkt en overspannen ben. Belachelijk! Ik heb me nooit gezonder en sterker gevoeld Linda had haar man nooit zoo opgewonden gezien. Er kwam geen eind aan zijn driftigen woordenstroom en zij moest eindelijk iedere po ging om hem af te houden van de reis opge ven, hoewel zij maar al te goed begreep, dat Lessen's bezorgdheid niet overdreven was. Den volgenden morgen was Delareine niet meer dezelfde. Hij scheen geheel op te gaan in de kinderlijke blijdschap over de reis. Hij stond veel vroeger op dan noodig was, hield zich be zig met zijn valiezen, vroeg wel twintigmaal ol 't nog geen tijd was om naar het station te rij- Koersen voor stortingen op 1 Juli 1940 tegen verplichtingen, luidende in Reichsmarken 75,41; lires 9.55; Deensche kronen 36.40; Noorsche kronen 42.80. Juni 29 28 27 Air Reduction 39 39} 38 Allied Chemical 147} 148} 148 American Can Co. 96 97 97} American Radiator 5} 5} Am. Smelt Ref. 37 37 36 Am. Tel. Tel. 160 159} 156} Am. Tobacco B. 77 76} 76} Am. Waterworks 9} 9} 8} Anaconda Copper 19} 19} 20} Atchison Topeke 16 15} 15} Baltimore Ohio 3} 3} 3} Bethlehem Steel 75} 76 73} Canadian Pacific 2} 2} 2} Ches. Ohio 36} 36} 36 Chicago Rock IsL Chrysler Motor 62} 62} 61 Dupont de Nem. 158 158 157 General Electric 31} 32 30 Genera) Foods 41 40} 40 Genera) Motors 43} 43} 43 Good Year 14} 14} 14} Hudson Motor 3} 3} 3} Intern. Nickei 22} 22} 21 Intern. Tel. en Tel 2} 2} 2} Kennecott Copper 25} 25} 25} Missouri Pac prel iV Tf -h Montgomery Ward Oo ®|-4 38} 38} New York Central 11 11 i 11 Norfolk Westen 201 203 202 North Am. Comp. 20} 20} 19} Northern Pacific 6 6} 5 Packard 3} 3} 31 Pennsylvania 19} 19} 19 Proctor Chamblt 61 60} 59 Radio Corporation 4} 4} 4} Uep. Steel 16} 16} 16} Sears Roebuck 72} 72 71 Shell Union Oil 8} 8 8} Southern Pacific 8} 8} 8} Sotthern Railway 10} 11} 11} Standard Brands 6 6 6 Stand. Oil of N.-J. 32} 32} 33} Union Pacific 78} 78 77 United Aircraft 33 34} 33} United Corp 2} 2} 2 U. S. Rubber 19} 19} 19} U. S. Steel 52} 52} 51} iVoolworth Building 30} 31 31 8 ex dividend ex coupon. NEW YORK, 29 Juni Slotkoersen Juni 29 28 27 Amsterdam Londen 3.82 3.90 3.95 Parijs J Berlijn 40.05-4- 40.054- 40.05-1- Brussel Rome 5.054- 5.05-f- 5.054- Madrid 9.25-j- 9.25-4- 9.25-f Zwitserland 22.64 22.64 22.64 Weenen ""l- Stockholm 23.89 23.89 23^0 Montreal 83.250 83.750 82,250 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Alres Markt 21.60 21.60 21.60 Yokohama 23.48 23.48 23.48 NEW YORK, 29 Juni 29 Juni 28 Juni 27 Juni 28 Juni Katoen Nieuw contract Juli 10.42-- 10.50 Oct. 9.19 9.20 Dec 9.04 9.C6 Rubber Standaard Juli 21.49 20.90 Sept 18.88 18.81 Oct. 18.28 18.21 Deo 17.74 17.71 Tin Loco 52.75 52.25 Jan. 8.94.— Mrt. 8.77- Mei 8.61 8.96- 8.79- 8.64- Jan 17.49 Mrt. 17,10 Mei 17.23 17.46 17.27 17.20 Tarwe Termijn 52.00 90 dagen 52.50 49.75 CHICAGO, 27 Juni Haver 29 Juni 28 Juni 51.00 29 Juni 28 Juni Juli 74 76} .- Jull 38 - 39 Sept. 74 i 76 Sept. 40}- 41} Dec 75} 77}- Dec. 42 - 43 Mals Rogge Juli 59} -- 61 Juli 30} 30} -- Sept. 57}-- 59} Sept. 28 28 •- Dec 54} 57}.- Dec 29 29 Reuzel Juli 5.72 Sept 5 90 5.77} 5.97} 29 Juni 28 Juni Oct. 6.00 6.05 Dec. 6.17} 6.25 WINNIPEG, 29 Juni 27 Juni 28 Juni Tarwe Gerst Juli 71} 71} •- Juli 32 32} Oct. 73 S. 731 Oct 33} 33} Dec 74 74} Dec. 34} - 34} Rogge Lijnzaad Juli 40 40} Juli 1.30 130 Oct. 39 - - 39} Oct 1.34 133} Dec 40 40} MeC Haver Juli 29} 29? Dec 26} 26} Oct 26} 27} den en babbelde onverpoosd over den reusach- tigen post, die hij hoopte te kunnen afsluiten. Als 't naar wensch gaat, verdien ik een hal! millioen! pochte hij. Dan dweepte hij weer met Londen, waarvoor hij altijd 'n zekere voorliefde had getoond. Ner gens ter wereld kon men zoo gemakkelijk en met zooveel profijt zaken doen -als in de hoofd stad van Engeland. O,dat prachtige, dat eenige Londen! Wat een verkeer! En die bewonderens waardige sociale inrichtingen! Linda werd getroffen door zijn geestdrift. Hij zag er nu ook weer beter uit. Misschien zou die reis waar hij zoo erg op gesteld was, hem wer kelijk goed doen. In de beste stemming reden zij naar het station. Onderweg hield Delareine voortdurend Linda's hand in de zijne. Zal je aan mij denken? Zal je van me blij ven houden? Groet Lessen hij is eigenlijk toch 'n goede kerel en meent het best met ons.... Zal je blij zijn, wanneer ik terug kom? Linda antwoordde „ja" op alles. Wanneer denk je terug te kunnen zijn? vroeg zij toen. O, binnen vijf of zes dagen, 't Zouden er hoogstens acht kunnen worden. Maar dan ben ik heel zeker weer bij je. Toen hij reeds in zijn compartiment zat en Linda nog op het perron stond om het vertrek van den trein af te wachten, dacht zij er plots aan, dat hij vergeten had, zijn adres achter te laten. Aan welk adres moet ik je schrijven? Welk hotel neem je? vroeg zij. Dat weèt ik nog niet. Ik heb geen kamers LEIDEN. (Gem. H.B.S.) Voor het eindexa men afd. A zijn geslaagd: H. J. v. d. Berg, Joh. M. Brilman. Akke Croes, F. P. van Dijk, Hilda A v. d. Feltz van der Sloot, Colien Flentrop, J. Grafe, J. Krom, J. Laan, H. A. Meester, F. de Munter, E. Nolles, M. Ravelli, Alie Rep, C. A. Scharpff, Anna Schoppen, Cor Snel, B. A. J. Sonderen, Elly L. Versieyen, Kate de Winter, Annie C. Woerlee. Afg. 2 cand. UTRECHT. (Gem. Hoogere Burgerschool A met 5-j. c., Van Asch van Wijckkade) Geslaagd: Nelly Biekart, A. Blok, J. K. P. van den Bom, Elise A. C. Duyvendak, G. Kasteleijn, W. C. Kuysten, B. A. Malsch, Gerda M. van Manen, A. C. Morra, Li F. M. Nelissen, W. Th. M. Ne- telbeek, Johanna G. Pleijlar, W. van Royen, Lena M. van der Tak, Sari H. Thijssen, W. A. Z. Tieman, Martina Versteeg, C. van Viegen, W. H. de Visser, C. van Vredendaal, A. Drijver, Marie L. Holtappel, H. de Jong, J. F. Koele- man, W. de Korff, Jacob H. Lenten, Cornelia J. Minck, Aaltina C. Oostinga, Minke van der Plaats, Dina J. Pijpers, J. Rapis, C. Raue, Ge- rarda H. van Rijswijk, G. J. van Veenendaal, J. A. van der Ven, E. Willekes, D. Wijburg. AMSTERDAM. (R. K. Gymnasium) le groep. Voor diploma A geslaagd: Jaap Bakker, Willy Bouman, Tom Elsenburg, Fred Goossens, Ge rard Helmer, Hans Hulsman, Bernard Huybers, Leo Middelhoff, TILBURG. (St. Theresia-Lyceum) le groep. Geëxamineerd: 8 candidaten. Geslaagd voor afd. B: Riet van den Borght, Tilburg; Richi Oomen, Oosterhout. Voor afd. A: Gert van Beek, Anny van den Brekel, Jules Dekkers, Coen Giessen, allen te Tilburg; Anna van Besouw, Goirle. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 2: P. A. Everts, Groningen. Voor de competitie van den K.N.V.B. werden Zaterdag de'volgende wedstrijden gespeeld: Af deeling II: afdeeling a: R.F.C.D.F.C. 31 Afdeeling V: afdeeling a: G.V.A.V.—Veendam 4—0 Tabak. Omtrent de toewijzing van tabak aan den handel en fabrikanten zijn de volgende bij zonderheden bekend geworden. Voor de commis sie van den Hollandschen Handel zijn aangezocht de heeren H. van' Beek van de firma A. L. Beek te Rotterdam, L. Glazener van de firma Koch Co.'s Tabakshandel te Rotterdam, C. Schleicher van de firma E. Schleicher v. d. Wetering's Ta bakshandel te Amsterdam. Voor de commissie van makelaars de heeren A. P. Kempen van de firma G. Harkerrïa, W. Hersuslus van de firma Dentz v. d. Breggen, allen te Amsterdam en S. Bijl van de firma Lukwel Thiele te Rotter dam. Voor de commissie van fabrikanten zijn aangezocht de oudste firmanten der firma's Gebr. van Schuppe te Veenendaal en Willem II Sigaren fabrieken te Valkenswaard. Voor de commissie van den Duitschen Handel zijn aangezocht de heeren K. Schumacher, van de N.V. Tabak Handel My. v.h. K. Schumacher Co. en H. Köller van de N.V. Algemeene Tabakshandel te Amsterdam. Dcae commissies zullen tezamen den liier te lande aanwezigen eerste hands voorraad deze weck taxeeren op basis van de geldende prijzen van vóór 10 Mei j.l. In totaal zijn er ongeveer 45000 pakken Sumatra- en 30.000 pakken Javatabak. Daarna zuilen dan de toewijzingen op nader te bepalen data plaats vinden. De handel krijgt dan zijn deel toegewezen, die deze weder met een vastgestelde winstmarge kan de fabrikanten kati verkoopen. Een en ander is echter nog niet offi cieel vastgesteld, zoodat wijzigingen' kunnen voor komen. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. Uitgesproken: 25 Juni. KI. P. Hoogland, aardappelhandelaar te Coevorden. R.c. Mr. A. W. L. Bondam-, curator Mr. C. H. Lind te Ernmen. G. Sikkema, expediteur te Exloo (Odoorn). R.c. Mr. A. W L. Bondam, curator Mr. C. H. Lind te Emmen. Jan Sikkema, expediteur te Exloo (Odoorn). R.c. Mr. A. W. L. Bondam, curator Mr. C. H. Lind te Emmen. 26 Juni. J. G. Kengelman, plaatsvervangend caféhouder te Losser, M. 200. R.c. Jhr. Mr. G. W. Mollerus, curator Mr. Baron Sloet tot Everlo te Oldenaaai. 27 Juni. Dr. P. M. J. Th. Vrijdaghs te Voor schoten, Papelaan 156 b. R.c. Mr. H. van Wage- ningen', curator Mr. L. G. van Praag te den Haag. C. Straathof te Rijpwetering, gem. Alkemade. R.c. Jhr. Mr. C. L. van der Wijck, curator Mr. C. L. B. W. van Overeem te Leiden. A. J. Dekker te Leiden. Roodbdrstlaan 54. R.c. Mr. A. Ikman van Burck, curator Mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt te Leiden. J. Segers. ambtenaar Gemeente Secretarie te Den Haag, Irisstraat 50. R.c. Mr. A. Hilbingh Prins, curator Mr. A. R. M. Schölvinck, Den Haag. J. Cohen, koopman te Scheveningen. Gevers Deynootstraat 100. R.c. Mr. A. W. L. Vrijbcrghe de Coningh, curator Mr. A. J. W. van Royen te Den Haag. Th. Verberne, koopman te Maastricht. Brus- selschestraat 41. R.c. Mr. Gadiot, Maastricht, cu rator Mr. Ch. Paulussen te Maastricht. In de week van 24 t.iw. 29 Juni 1940 werden in Nederland 27 faillissementen uitgesproken. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 27 Juni. W. van Joolingen te Amsterdam. 26 Juni. W. Stemerdlng te Soesterbcrg. Gedeponeerde uitdeeüngslijsten J. Kioeze te Ruinen. Geëindigd door het ver bindend worden der slotuitd. lijst. Uitk. 100 pet. pref. en 33.61 pet. conc. A. van Dam, voorheen te Veldhuizen, thans te Epe. Idem. Uitk. 50 pet. A. J. Ravenswaay te Utrecht. Geëindigd door het verbindend worden der eenige ultdeelingslijst. besteld, omdat ik niet wil, dat de concurrentie te Londen te vroeg iets te weten komt van mijn aanwezigheid. Ik moet mij stilhouden, wil lk kans hebben om de verzameling goedkoop machtig te worden. Maar ik zal je onmiddellijk schrijven en dan kun je Hardy mijn adres ge ven. Heb je iets noodig, wend je dan tot hem Het sein voor 't vertrek werd gegeven XVIII Hardy was stipt op zijn tijd teruggekeerd en zat Maandagmorgen weer op zijn gewone plaats in het kantoor. Maar de twee klerken, die in hetzelfde vertrek hun bezigheden verrichtten, merkten op, dat hij te midden van zijn arbeid herhaaldelijk plotseling de pen neerlegde en dan verward of verstrooid voor zich uitkeek. In zulke oogenblikken las men beurtelings verbazing, aandoening en leedwezen op zijn gezicht. „Wat heeft hij toch?" fluisterde de klerken. De dood van zijn oom. naar men zegt een ar men stumper, kan hem toch niet zoo sterk aan gegrepen hebben!" „Zijn vrouw wacht weer een kind," zei een ander. „Misschien speelt hem dat in 't hoofd. Vijf monden neen, zes, want zijn schoonmoe der woont nu ook bij hem in open te houden, is geen kleinigheid voor iemand met zijn sala ris. Trouwens, ik begrijp niet, dat hij zich door Delareine zoo lang bij den neus laat nemen. Met zijn werkkracht zou hij overal het dubbele kunnen krijgen." (Wordt vervolgd) Hi fit' vo zu en de pa wi ko de da de de de be

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2