alph. elsenburg Van Oud en Nieuw DAG VAN DE K.R.O.-WERELDUIT- ZENDINGEN Weer levenslang opgelegd Bedrijvigheid aan de grens van Cyrenaica Fransche regeering uit Bordeaux vertrokken Kerkelijke viering te Utrecht Verduistering Het sneuvelen Van maarschalk Balho KAAN Gen. Cronjéstr. 129 De Amerikaansche begrooting r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De Aartsbisschop houdt een toespraak in de Kathedraal Italiaansch legerbericht MAANDAG 1 JULI 1940 - AVONDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27yz ct. per week, per kwartaa' f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM textiel-goTdêRên -J Uitspraak van het Gerechtshof te 's Gravenhage in de moord- zaak-Leidschendam De radiorede van Arita In Den Bosch weer de diligence Wie met Balbo sneuvelden Voorziet U nog tijdig van KAAN's beste wol voor Uw zelf te breien kleeding Keus uit 1001 tinten au Jé. Ha»»***1 NIVA 64STE JAARGANG No. 22470 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Bommen op Tuindorp bij Amsterdam Gelukkig geen menschenlevens te betreuren Te Rotterdam Iran bestrijdt de sprinkhanen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT N.Z. VOORBURGWAL 165-147 Tel. 52087-49513 Telegt.-adtei: ..Peda Cretonnes - Chintzes en alle andere zijden en katoenen fanlasie-stofier Zij, die zich onder de totaal veran derde omstandigheden meenen te moeten beijveren om alles, wat zij tot voor kort geloofd, vertrouwd en ge- eerd hebben, zoo radicaal en voorbe houdloos mogelijk te verguizen en te verloochenen, geven daardoor allerminst een bewijs van flinkheid en betrouw baarheid, integendeel. Zij wekken even zeer den indruk van slechts uit angst en belangzucht te handelen als degenen, die hun oogen stijf willen dichtknijpen om niet te zien, dat er een nieuwe tijd op komst is, en zelfs de fouten en gebre ken van het verleden halsstarrig blijven prijzen. Alleen zij, die met nuchteren werkelijkheidszin een open oog houden voor het vele goede, dat vroeger over eenkomstig de toen heerschende om standigheden en mogelijkheden door verdienstelijke en onbaatzuchtige man nen werd tot stand gebracht, maar te vens ruiterlijk erkennen, dat naast dat vele goede ook hoogst bedenkelijke ver schijnselen vielen waar te nemen, be denkelijke verschijnselen, waarmee thans definitief kan en moet en zal gebroken worden, geven blijk van een moedig en eerlijk realisme, waarvan voor den nieu wen tijd heil kan worden verwacht. Op sociaal, cultureel en economisch gebied is uitstekend werk verricht. Ook de Duit- sche bezettingsautoriteiten hebben daar voor bij herhaling en bij verschillende gelegenheden hun waardeering uitge sproken. Op de hoogst belangrijke gebie den van de militaire defensie van ons land en van de werkloosheidsbestrijding, om slechts deze twee te noemen, is men echter deerlijk te kort geschoten, on danks den voorzeker aanwezigen goeden wil. De goede wil stuitte echter te vaak af op een gebrek aan nationale voort varendheid en eensgezindheid ten aan zien van dé methoden., en de middelen, diè ter bevredigende oplossing van deze cardinale vraagstukken zouden moeten worden toegepast, en op de stroefheid en de traagheid van een nog altijd te gecompliceerde en te weinig gecentrali seerde apparatuur. Bovendien was de door internationale oorzaken tot angst wekkende afmetingen gegroeide werk loosheid in ons land niet als een uitslui tend nationaal vraagstuk op te lossen. Zij was het onderdeel van een wereld verschijnsel, dat wij, enkel aangewezen op eigen kracht en middelen, niet geheel onder de knie konden krijgen. De eer lijkheid gebiedt ook dat te erkennen. Thans is dat echter anders en doen zich nieuwe mogelijkheden voor, die tot voor kort er niet waren. Wij leven in een overgang naar een nieuwen tijd en een nieuwe orde, die snel en re soluut handelen eischt in vastberaden nationale eensgezindheid. Wij kunnen en mogen ons niet meer de weelde ver oorloven van de zaken te laten betijen en rustig af te wachten of een of andere wenschelijkheid of noodzakelijkheid en kel uit eigen kracht geleidelijk aan groeien zal en tot stand zal komen. Wij moeten zelf krachtig ingrijpen en aan pakken om dien groei te bevorderen en te leiden. Wijs en sterk geworden door de heilzame lessen van het verleden, waarin het dichte en stugge, nog zwaar liberalistisch beschimmelde struikgewas van een angstvallige behoudzucht den pioniers van nieuwe en gezonde ideeën den weg versperde, moeten wij de ge zag en ordening en doelbewuste, rich tingvaste planmatigheid eischende toe komst intreden. Ons Nederlandsche volk, welks aard er niet toe neigt om alles op één enkele kaart te willen zetten en zon der voldoende waarborgen één enkelen leider op hoop van zegen te aanvaar den, maar van den anderen kant graag zich onderwerpt aan een krachtig ge zag, waarin het vertrouwen en waarvoor het respect heeft, moet naar onze mee ning, en naar wij weten volgens de meening van velen inzichtige en er varen mannen, die zich niet blind wen- schen te staren op het verleden, maar vooruitzien naar de toekomst, zoo snel en diep mogelijk doordrongen worden BERN, 30 Juni. (D. N. B.). Naar hier bekend werd, is de president van de Fran sche republiek, Lebrun, uit Bordeaux ver trokken. Ook de regeering is thans uit Bordeaux vertrokken. Gisteren vertrok een lange colonne auto's, waarin de leden der regeering, het personeel hunner bureaux en de leden van het parlement hadden plaats genomen. Officieel is als zetel der regeering „een stad in het centrale bergland" genoemd. De Fransche bladen voegen hieraan toe, dat de regeering en 't parlement hun zetel in twee dicht bij elkaar ge legen steden zullen vestigen. Clermont-Ferrand zal een dezer zetels zijn. Het gemeentebestuur heeft reeds opdracht gekregen het grootste hotel in gereedheid te brengen. van de geenszins nieuwe gedachte, dat een zuiver Nederlandsche autoritaire Christelijk georiënteerde corporatieve rechtsstaat thans de best mogelijke vorm is, waarin zijn nationale, geeste lijke, cultureele, economische en sociale belangen zullen kunnen worden behar tigd. Autoritair, omdat zonder een sterk- gecentraliseerd betrouwbaar en kundig Nederlandsch gezag het vereischte tem po en de onontbeerlijke besluitvaardig heid niet zullen kunnen worden bereikt. Christelijk georiënteerd omdat de er kenning van de nationale cultureele en geestelijke en sociale waarde van het Christendom sterk in de groote meer derheid van het Nederlandsche volk leeft. Corporatief, omdat de nog altijd niet overwonnen liberalistisch kapitalis tische invloeden uit ons nationaal-maat- schappelijke en economische leven moe ten worden gebannen. Rechtsstaat, om dat de Nederlandsche volksaard alleen die macht aanvaardt en verdraagt, die recht en rechtvaardigheid betracht. Rijkscommissaris Seyss-Inquart heeft in Friesland en Groningen een inspectie-reis gemaakt. Hij bracht o.m. een bezoek aan het Friesche Museum te Leeuwarden. Op de foto Rijkscommissaris Seyss-Inquart met den directeur, dr. Wassenmer, in de Hindelooper kamer 't Was een mooi initiatief, dat de K. R. O. eenige jaren geleden nam, om door zijn werelduitzendingen meer contact te brengen tusschen de Nederlandsche Katholieken in het Moederland en «Te andere deelen van de wereld, vooral de r^jssionarïsscn. Aldus begon Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, Zondagmorgen zijn toespraak in de Kathedrale Kerk te Utrecht, toen deze Prelaat daar pontificeerde ter gele genheid van den zevenjaren-wereld-uitendin- gen-dag van den K. R. O. Voortgaande met deze toespraak ontwikkelde Monseigneur de volgende gedachten: Heden, op de gedachtenisviering van St. Pau- lus, spreekt de beteekenis van deze uitzendingen wel heel bijzonder tot ons. St. Paulus, de „doc tor genticum", is de groote patroon en het lich tend voorbeeld der missionarissen; in zijn voet sporen tredende hebben duizenden en nog eens duizenden missionarissen in den loop der eeu wen hun land en alles, wat hun dierbaar was, vaarwel gezegd en gevaren weten te trotseeren, te land en ter zee. Ook zij lieten zich leiden door de gedachte: „Caritas Christi urget nos;" niet om geld te verdienen of carrière te maken, doch uitsluitend uit liefde tot God en om zielen voor Hem te winnen deden zij dit alles. Dit Missiewerk is een der schoonste vruchten van het Christendom. En met recht mag er blijdschap onder ons zijn, dat ons land hierbij naar verhouding in de eer ste rijen staat. Als wij zien, aldus Monseigneur, wat de Mis sionarissen voor het Christendom over hebben en welke resultaten zij weten te brengen, is dit voor ons dan geen opwekking, om de waarde van ons Geloof, dieper te beseffen en de kracht daarvan naar buiten te toonen. Het Geloof is voor ons een kostbare Genade, het geeft ons ook de overtuiging van de dingen, die we niet zien. Is het leven niet vol mysteries? Vraagt men zich niet vaak af: is met dit aard- sche leven alles afgeloopen? Waarom geschiedt er zooveel kwaad? De Openbaring schenkt ons de overtuiging: dat er een God bestaat. Dien we met onze licha melijke oogen niet kunnen zien, dat Christus ons van onze zonden verlost heeft en dat hier namaals het leven zijn bekroning vindt. Deze zekerheid geeft reden en vastheid aan ons leven. Daaardoor weten we ons veilig in Gods handen, wat er ook gebeurt. Het Geloof nu zal zijn volle werking ont plooien, als wij uit dit geloof leven. Als wij echte christenen zijn, zullen wij ook echte christelijke vruchten voortbrengen van Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong naastenliefde, kuischheid, huwelijkstrouw en plichtsvervulling. Dit was altijd ook de kracht van het oude christendom; daardoor werd eens de heidensche wereld gewonnen voor Chris tus, die toch zooveel offers vroeg. Dit is ook de groote gracht van de missionarissen die niet eens over groote stoffelijke middelen beschik ken, om hun werk te doen. Dat zij zooveel kun nen bereiken hebben zij te danken aan de vruchten, die zij voortbrengen. Als het geloof ook ons dierbaar is, aldus Monseigneur, dan zullen Wij dit toonen, door goede vruchten voort te brengen, en aldus een voorbeeld zijn voor anderen; dit is een apologie, die iedereen kan begrijpen en be oefenen; dit kunnen wij overal en in alle om standigheden, volgens den wil van Christus, toen. Hij sprak; „Zoo schijne uw licht voor de menschen, opdat zij uwe goede werken zien." De kracht, om bewust te leven, zullen wij putten uit het gebed en de Sacramenten, zoo- als de Kerk het ons zelf leert. Gedurende de laatste jaren is zooveel heel anders gegaan dan wij het gedacht hebben; God echter heeft dit alles geweten en vergist zich nooit, Hij wendt alles weer ten goede. Op Hem moeten we dus blijven vertrouwen, in het besef van onze eigen kleinheid. Bidden wij tot Hem, dat Hij alles van ons af zal weren, wat ons schadelijk is, vooral wat schadelijk is voor onze ziel, de zondé; en bid den wij, dat Hij, ons zal geven, wat goed voor ons is. Voor ons lichamelijk bestaan mogen en moeten wij bidden, maar vooral voor ons gees telijk welzijn, opdat Hij ons geve wat daarvoor noodig is n.l. de genade en de goede werken, die noodig zijn, om onze ziel zalig te maken. Dit aldus, sloot Monsegneur zijn toespraak, kunnen wü in alle omstandigheden van ons leven, bedenkend, dat de genade Gods ons het eeuwig leven zal brengen. Na het beëindigen van deze toespraak, welke gehouden werd na het H. Evangelie, zette Mon seigneur het H. Misoffer voort, daarbij geas sisteerd door Mgr. J. G. v. Schaik, als presby- ter-assistens; Vicaris D. Huurdeman en plebaan J. Batenburg, als troondiakens; officiaal F. v. d. Loo en deken Th. Knuvelder, als diaconi Missae. Toen Monseigneur om half elf het kerkgebouw binnentrad, ingehaald door juistgenoemde as- sisteerende geestelijken, de beide secretarissen van het Aartsbisdom, theologanten en misdie naars, zong het parochiaal zangkoor „St. Gre- gorius Magnus" het „Ecce Sacerdos" voor 4-st. gem. koor en orgel van Joh. Winnubst. Onder het H. Misoffer werd gezongen de 68-stemmige Missa „Quinta" van Joh. Win nubst, voor a cappella-koor. Toen de H. Mis beëindigd was, klonk het „De- coro lux", eveneens voor gemengd a cappella- koor van Joh. Winnubst. De uitvoering van deze prachtige muziek, her innerend aan hem, die 24 jaren lang dirigent van het Kathedrale Koor te Utrecht is geweest, stond onder leiding van Sjef v. d. Eerden. Ten slotte heeft Hendrik Andriessen, orga nist van de Utrechtsche Kathedraal, op het kortelings omgebouwde en uitgebreide orgel de zer kerk een feestelijk postludium gegeven. Hiermede werd de kerkelijke viering van de zen dag besloten. Zonsondergang 1 Juli 22.06 Zonsopgang 2 Juli 5.21 Zonsondergang 2 Juli 22.06 Hedenochtend heeft het Haagsche Gerechts hof uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den jeugdigen koopman R. A„ die beschuldigd werd, 27 October van het vorige jaar den veehandelaar C. G. van der Horst te Leid- schendam in een auto gelokt en hem vermoord en beroofd te hebben. De Haagsche rechtbank had den verdachte deswege overeenkomstig den eisch van den Officier van Justitie tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Het Hof heeft thans, met vernieti ging van het vonnis en opnieuw recht doende, den verdachte wegens moord ingevolge art. 289 van het Wetboek van Strafrecht eveneens overeenkom stig den eisch van het O. M. tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Art. 289 W.van Str.- luidt: ,Hij, die opzettelijk en met voorbedachten rade een ander van het leven berooft, wordt, als schuldig aan moord, gestraft met levens lange gevangenisstraf of tijdelijke van ten hoogste twintig jaren". TOKIO, 1 Juli. (D. N. B.) De radiorede van Arita wordt door de geheele pers met uiterste reserve oreenomen. De Nakajimafractie van den Rijksdag heeft een „versterking van de spil Berlijn—RomeToKio en een Zuidwaarts ge richte ontwikkeling" geëischt. Daarom, zoo verklaart de Tokio Nitsji Nitsji, is de tijd gekomen voor een grondige herziening van de door de regeering voorgestelde autonome Oost-Azië-politiek Wat de houding der weermacht betreft zal de eerste minister, Jonai, in de eerstvolgende dagen een gedachtenwisseling hebben met den minister van Oorlog, generaal Hata. Betreffende de binnenlEindsche politieke par tijbeweging meldt de Tokio Asahi Sjimboen, dat prins Konoje over enkele dagen een verklaring zal afleggen en daarmede de voorwaarde zal scheppen voor een nieuwe politieke structuur, nu alle partijen reeds principieel besloten heb ben "om tot ontbinding over te gaan. Een carosseriebedrijf te 's-Hertogenbosch heeft daar een uurdienst per diligence geopend tusschen Den Bosch en Vught Zaterdagmiddag te drie uur werd de dienst voor het eerst gereden. De verschijning van den postiljon was voor velen een nieuwtje, waarvoor zeer groote belangstel ling bestond. De ouderwetsche omnibus, die voortaan een dienst tusschen de Berlagebrug en 't Kalfje te Amsterdam zal onderhouden, maakte Zaterdag met genoodigden een proefrit ERGENS IN ITALIë, 30 Juni. (Stefani). Het twintigste legerbericht van het Italiaan- sche hoofdkwartiér luidt als volgt: Opmerkelijke bedrijvigheid van onze troe pen aan de giens van Cyrenaica. Een dorp werd bezet, waarbij aanvallen van vijandelijke gemotoriseerde formaties werden afgeslagen. Tijdens luchtgevechten werden vier vijan delijke vliegtuigen omlaaggeschoten. Benige leden van de bemanningen dezer vliegtuigen werden gevangen genomen. Twee van onze vliegtuigen keerden niet op hun basis terug. Tijdens een vijandelijken aanval op Tobroek, dat onbeteekenende schade heeft opgeloopen, wisten onze jachtvliegtuigen, die onmiddellijk waren opgestegen, twee vijandelijke vliegtui gen neer te halen, terwijl ook een derde toe stel verloren is gegaan. Een vijandelijke luchtaanval op Massaoea veroorzaakte geen schade. Een vijandelijk vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie neer geschoten. Uit Rome meldt het D. N. B.: De beman ning van het vliegtuig van maarschalk Balbo, die met hem den heldendood is ge storven, bestond uit de volgende leden majoor van het luchtwapen Ottavio Frai- lich, kapitein van het luchtwapen Gino Capannini, .marconist-onderofficier Giu seppe Berti. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich voor dienstzaken verder nog: de consul-gene raal Enrico Garetti, secretaris der fasces in Tripolis, de reserve-majoor der infanterie Claudio Brunelli, directeur generaal van het vreemdelingenverkeer in Tripolis, de reserve- kapitein der artillerie Nello Quilici, directeur van de „Corriere Padano", de secretaris der fasces te Ferrara, reserve-luitenant der Alpi nisten Lino Balbo en de reserve-luitenant van het luchtwapen Gino Florio. Stefani meldt uit Ravenna, dat het bericht van den heldendood van Italo Balbo persoon lijk door den prefect van Ravenna aan de familie van den maarschalk werd medege deeld. Tegelijk gaf hij namens den Duce en de fascistische regeering uiting aan de diepste deelneming. Uit Berlijn meldt het D. N. B.: Generaal - veldmaarschalk Göring heeft naar aanleiding van den heldendood van maarschalk Balbo aan Mussolini en aan generaal Pricolo tele grammen van rouwbeklag gezonden. Het tele gram aan den Duce luidt als volgt; „De persoonlijkheid van den eersten lucht- maarschalk van het fascisme was voor ons allen in dezen tijd een waarborg voor de over winning. In dit voor Italië zoo tragische uur zend ik U, Duce, de diepste gevoelens van medeleven van mij en mijn luchtwapen." In het telegram aan generaal Pricolo zegt de generaal-veldmaarschalk: „De schepper van het Italiaansche lucht wapen, de bedwinger van den Atlantischen Oceaan is gevallen, zooals hij leefde, als een held. Doch wij, Duitsche kameraden, weten, dat zijn voorwaarts stormende, van de over winning zeker zijnde geest het Italiaansche luchtwapen zal vervullen en bezielen en dat daardoor het Italiaansche luchtwapen in den heldengeest van Balbo zal overwinnen." Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, heeft bij den heldendood van maarschalk Balbo aan den Italiaanschen mi nister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, het volgende telegram gezonden: „Geheel Duitschland herdenkt met de levendigste ge voelens van deelneming en groote bewonde ring dezen koenen vlieger en ouden medestrij der van den Duce en de fascistische bewe ging." J—- TANDPA! TANDPASTA op wetenschappelijke basis me» natuurWfke aefherische oliën bereid, reinigt, desin fecteert en polijst he» gebit zonder het glazuur of te slijpen, door zij geen echerpe of harde bestQnddeelen bevat. Het schuim dringt in alle spleetjes en doodt de schadelijke bacteriën. Kinderen gebruiken NIVA ook gaarne von we ge den aangenomen pepermunt- smaak. Verkrijgbaar bij opothekers en drogisten in tuben a 25 en 60 cents. WASHINGTON, 30 Juni. (D.N.B.) Het loo- pende begrootingsjaar der Ver. Staten is thans gesloten met het geweldige tekort van 3700 mil- lioen dollar. De totale uitgaven in dit jaar be droegen het recordbedrag van rond 9600 mil- lioen dollar, terwijl de totale inkomsten rond 5900 millioen dollar bedroegen. Het ministerie van Financiën raamt de inkomsten voor het aan staande begrootingsjaar, rekening houdende met de nieuwe belastingwet op ongeveer 7 milliard dollar en de totale uitgaven op 10 milliard dollar. Waarschijnlijk is dat de uitgaven als gevolg van het nieuwe bewapeningsprogram nog aanzien lijk hooger zullen zijn, temeer daar Roosevelt een aanvullend bewapeningsprogram overweegt dat een bedrag eischt van vijf milliard dollar. De door president Roosevelt geteekende nieu we belastingwet, die in den loop van de eerst volgende vijf jaar een bedrag van ongeveer vijf milliard dollar voor het financieren van het geweldige bewapeningsprogramma aan nieuwe belastingen zal moeten opbrengen, treedt door de onmiddellijke heffing van nieuwe en ver hoogde verbruiksbelastingen onmiddellijk in werking. Door het verhoogen van de verbruiks belastingen met tien tot vijftig procent worden de grootste lagen der bevolking zwaarder ge troffen dan door de bijzondere belastingen tij dens den wereldoorlog. Het aantal betalers van inkomstenbelasting is met 2.200.000 verhoogd. De nieuwe belasting bepalingen bereiken thans ook die klassen der bevolking, die tot dusver in het geheel geen of slechts een geringe belasting betaalden. Op gewone inkomens wordt bovendien nog een spe ciale belastingtoeslag geheven van tien procent- O' In den nacht van Zaterdag op Zondag is in Amsterdam groote consternatie verwekt door het ontploffen van bommen, uitgeworpen door Engelsche vliegtuigen. Omstreeks half vier wer den drie bommen van licht kaliber neergewor pen op landerijen achter een tuindorp in de omgeving der stad, in de directe nabijheid van enkele boerderijen welke echter niet getroffen werden. Twee bommen explodeerden en drongen diep in den grond. Door de scherven werd een twee tal koeien gewond. De derde bom, vermoedelijk een tijdbom, was Zondagmiddag nog niet tot ontploffing geko men. In verband hiermede werd de omgeving door de politie volledig afgezet. In het tuindorp is op verschillende plaatsen schade aangericht door, naar den heer J. Ver schoor, hoofd van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst, vaststelde, uit de vliegtui gen neergelaten lichtkogels. Dit neerlaten ge schiedde, neemt men aan, van te geringe hoogte, met alle gevolgen van dien. Een tweetal kogels is door de daken van woningen gedrongen. Dat de bewoners niet getroffen zijn, mag als een groot geluk beschouwd worden. In de woning van de familie H. veroorzaakte de 3 k.g. zware kogel, welke vlak langs het bed van twee kinderen door den vloer drong en ten slotte bleef steken In den zolder van de woonkamer, brand in de linnenkast, terwijl everieens een tafeltje en het zeil verbrandden. De bewoners en de brandweer konden het vuur tijdig blusschen. De kogel is verwijderd. Dat de Britsche vliegers bij bun nachtelijke aanvallen hun bommen laten vallen zonder te weten waar zij terecht zullen komen, blijkt uit het feit, dat In den nacht van Zaterdag op Zondag een aardappelveldje in een van de om liggende polders van Rotterdam gebombardeerd is Omstreeks vier uur des nachts heeft een vliegtuig van groote hoogte een tweetal explo sieve bommen laten vallen, welke beide in het aardappelveldje terechtkwamen. Persoonlijke ongelukken hebben ach niet voorgedaan. Er is slechts lichte schade aan het gewas toegebracht. Militaire doelen bevinden zich niet in de omgeving. TEHERAN. 1 Juli. (D. N. B.) Het Iraansche departement van Landbouw heeft dit jaar een succesvolle bestrijdingsactie tegen schadelijke insecten gevoerd. Alleen in de Zuid-Iraansche provincie Hars, met de hoofdstad Sjiras, die dit jaar door reusachtige zwermen sprinkhanen werd bedreigd, zijn door de boeren 450.000 K.G. gedoode sprinkhanen bij de autoriteiten ingele verd. Op een gebied van bijna 10.000 H.A. wer den moderne chemische en mechanische verdel- gingsmiddelen gebruikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1