TOONTJE VAN TEUTEN Haarlem, 1 Juli De bezetting van Bessarabië Collecte op 6 Juli DE GROOT N.V. Aardbeienmarschen door Kennemerland Geen afstand Van Donauhaüens Telegram van Hitier aan Mussolini Hevige luchtgevechten Graziani bevelhebber in Libye MARKTEN AGENDA MaAinLAG 1 JULI 1940 De Haarlemmers voor de geteisterde gebieden Een monument voor onze gesneuvelden PLEIDOOI VOOR DE H.O.V. Adres van den Ned. Toon- kunstenaarsbond Haarlemsche Brandverz. Mij. van 1846 DE RAMP IN DE EDISON- STRAAT R.K. Lyceum voor Meisjes „Sancta Maria" HERWONNEN LEVENS KRACHT Bloempjesdag bracht bijna f 2000 op De getroffen politie-agent ter aarde besteld Grafrede van den burgemeester Inlichtingenbureau Van Halem Co. Gutermanns N a a i z ij d e in 1000 kleuren voorradig GROOTE HOUTSTRAAT 98 U kunt nog op retraite Nutsspaarbank te Haarlem Orgelbespeling Kapelaan J. F. M. Desain Radio-centrale BURGERLIJKE STAND Een wandelfeest met 800 deelnemers HENGELSPORT „Nooit Gedacht" 1 Rouwbeklag bij den dood van maarschalk Balbo De Valutamarkt heropend Bioscopen Bioscopen Apotheekdiensten Duitsch legerbericht: Italiaansch legerbericht RIJKSVISCHAFSLAG STAD De nationale inzameling 1940 ten bate van de Nederlandsche slachtoffers in de Nederlandsche door de oorlogvoering geteisterde gebieden gaat te Haarlem door op 6 Juli. De organisatie blijft in dezelfde handen n.l. van de afdeeling Haarlem en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis. De darnes-wijkpresidenten, de beproefde hulp krachten bij de jaarlijksche Roode Kruis-col- lecte zullen ook nu weer hare medewerking ver kenen. En de collectanten? De regelingscommis sie heeft er vele noodig en doet daarom een be roep op een ieder, dames en heeren, die in staat is a.s. Zaterdag zich voor dit doel beschikbaar te stellen. De opbrengst komt ten goede aan de Neder landsche geteisterde gebieden. Een ieder heeft in de couranten kunnen lezen van het prachtige resultaat van deze inzameling in vele kleinere plaatsen. Haarlem mag daarbij niet achterblijven, Haarlem heeft een naam op dit gebied, die gehandhaafd moet blijven, de op brengsten der Haarlemsche collecten behooren altijd tot de hoogste in den lande. Geeft u dus op als collectant. Helpsters van het Roode Kruis by mevr. A. Zwanenburgter Gast, Mauricialaan 21, te Overveen. Helpsters der Johanniter-orde bij mevr. R. v. PaassenKohlbrugge, Hazepaterslaan 6. Helpsters van het Wit-Gele Kruis aan het bureau Parklaan 75 en alle anderen by het K.V.V., Stadhuis ingang zyistraat. Verschillende gemeenten, waaronder groote en kleine, zyn ons reeds voorgegaan in een meer ultdrukkeiyk eerbetoon aan gesneuvelde plaats- genooten. In Rotterdam en Den Haag hebben vriend en vijand om eeregraven gestaan en'den moed der wederzijdsche dapperen geprezen, hen gedankt voor het grootsche offer, dat zij voor het welzijn van het vaderland hebben gebracht en beloofd, dat hun bloed niet tevergeefs vergo ten zou zyn. In 'n stil Brabantsch dorp werden, raar wy lazen, op initiatief van de burgerij de dorpsgenooten, die in dienst van het vaderland waren gevallen, van de verschillende slagvelden opgehaald en aan het begin van het dorp door de geheele burgerij opgewacht om vandaar in een grootschen stoet naar het gereed gemaakt praalgraf te worden gebracht; de gemeenteraad van Bunschoten heeft besloten een monument op te richten ter nagedachtenis van de gesneu velde Bunschoters, terwyi voor hen een pas sende laatste rustplaats zal worden gereed ge maakt. Het is goed en redeiyk, dat wy hen, die vie len, niet vergeten. Allen zyn wy, hoe gehecht wy ook aan het leven waren, in de zwarte oor logsdagen bereid geweest ons leven te offeren, als wy ons vaderland daarmede van dienst hadden kunnen zyn. Niemand, wy zyn er zeker van, zou hebben geweigerd zyn bloed te geven, ajs hy daarmede de eer van zyn vaderland en den voorspoed van zyn medeburgers had kun nen bevorderen. Niet wy zyn de uitverkorenen geweest, maar zy. Daarmede hebben echter onze gesneuvelden recht gekregen op onze bewonde- 'ring en op onze erkentelykheid. Hun nabe staanden mag het aan niets ontbreken, en de namen der gevallenen zelf dienen onuitwisch- baar onder ons voort te leven. Nog is er niets vernomen van plannen om ook de gevallen Haarlemmers op byzondere wijze te gedenken, doch wy vertrouwen, dat dit wel in de bedoeling ligt. Onze burgervader heeft welis waar de gevallenen by den aanvang van de eer ste raadszitting, welke na het uitbreken van den oorlog werd gehouden, herdacht en geëerd; in verschillende katholieke kerken zyn plechtige herdenkingsdiensten gevierd en in andere ker ken o.m. in de Groote Kerk zyn eveneens in drukwekkende stonden gehouden. Wat wy be doelen is echter een meer algemeene, een Haar lemsche herdenking en de oprichting van een monument, dat zyn plaats dient te krygen mid den in het dagelyksche verkeer van onze stad, daar, waar de harteklop van onze Haarlemsche gemeenschap wordt gehoord en gevoeld. Het kan nog wel even wachten. Het aantal Haarlemmers, dat in de maand Mei voor het vaderland het leven liet, loopt tegen de veertig, maar is natuuriyk nog niet precies bekend, om dat omtrent het lot van de vermisten nadere berichten moeten worden afgewacht. Wy willen er echter de aandacht op vestigen, dat er in Haarlem wellicht iets moois, iets byzonders tot stand te brengen is. Aan den heer secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, te 's-Gravenhage, heeft het hoofdbestuur van den Ned. Toonkunstenaars- bond geschreven: Het bestuur van de Haarlemsche Orkest Ver eeniging zond ons een afschrift van het adres, dat aan u gericht is met betrekking tot de sub- sidieering. Deze aangelegenheid heeft de volle belangstelling van onzen bond, niet alleen om dat daarby de directe belangen zyn betrokken van een aantal zyner leden, die deel uituaaken van het Haarlemsch Orkest, doch ook wegens haar beteekenis voor het welzyn van de sym phonic-orkesten in Nederland, derhalve voor een gewichtig deel van het Nederlandsche mu ziekleven. Het zal u niet onbekend zijn, dat de Neder landsche Toonkunstenaarsbond in den loop van zyn ruim twintigjarig bestaan, en ook in de laatste jaren, vele publicaties heeft gewyd aan den toestand van de Nederlandsche symphonie- orkesten en aan de middelen, welke zouden kunnen worden aangewend om in en zeer onbe- vredigenden toestand van die orkesten verbe tering te brengen. Op deze kwestie in haar al gemeen verband, hopen wy zeer binnenkort in een afzonderlijk adres nogmaals uw aandacht te mogen vestigen. Wat nu in het byzonder de Haarlemsche Or kest Vereeniging betreft, zy het ons veroorloofd in uw herinnering terug te roepen het verzoek schrift, door ons hoofdbestuur op 28 November 1938 aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht, waarin de ten he mel schreiende bedragen vermeld werden van de salarissen, welke deze orkestvereeniging aan de in haar dienst werkzame musici betaalt ten gevolge van de financieele onmacht der ver eeniging. Wij brachten daarby tevens onder de aandacht, dat van die ongekend-lage salaris sen (liggend tusschen 11 en 19.47 per week) de musici ook nog de kosten van verplichte avondkleeding, zoomede van onderhoud der in strumenten, aanschaffing van rieten, snaren, enz. moeten bekostigen; wy deelden voorts mede, dat zelfs ondanks deze geringe salarissen de H.O.V. niet in staat is haar orkestleden het volle jaar in dienst te houden zoodat de mu sici gedurende vijf maanden van elk jaar op den steun zijn aangewezen. Onze conclusie was, dat. in aanmerking genomen de artistieke verdien sten van het orkest, de buitengewoon moeilijke financieele omstandigheden, waarin het ver keert en de bedragen van de door andere or kesten van Rijkswege genoten subsidies, het bedrag van het door de H.O.V. genoten Rijks subsidie zeker voor eenige verhooging in aan merking zou dienen te komen. De destijds aangevoerde gronden hebben nog niets van hun waarde verloren; veeleer zijn zy door de tydsomstandigheden versterkt. Met volle overtuiging veroorloven wij ons derhalve, adhaesie te betuigen aan het adres van het bestuur der H.O.V. Aan het jaarverslag over 1939 der Haarlem sche Brandverzekering Mij. van 1846 ontleenen wij het volgende: Hoewel de Maatschappij van 1846 en de met haar samenwerkende maatschappyen in ver scheidene opzichten den invloed van hetgeen ons vaderland is wedervaren, ondervonden hebben en zullen ondervinden, meenden wij geen ver andering in de oorspronkelyke voorstellen om trent de winstverdeeling te moeten brengen. Tot de met onze maatschappij samenwerkende maatschappyen trad tegen het einde van het afgeloopen jaar de Groninger Brandwaarborg Maatschappij, gevestigd te Groningen en te Zeist, toe. Het totale premie-inkomen steeg van 2.560.258 in 1938 tot 2.772.670 in 1939. Het schadeverloop was in alle afdeelingen gunstig, ofschoon de schade en nog te betalen schade met onkosten, na aftrek van het aantal der herverzekeraars, in 1939 720.650 bedroeg tegen 690.999 in 1938. Het koersverlies op effecten bedroeg 427.876. welk bedrag werd afgeboekt op de reserves voor beleggingen, bedragende 333.666, terwyl daar toe uit de winst 94.209 werd afgeschreven. Een nieuwe reserve voor beleggingen ad 100.000 werd gevormd. De totale winst over 1939 bedroeg 495.600 (v. j. 408.246). De gezamenlijke reserven bedragen thans 3.416.653 (V. j. 3.614.496). Het dividend onzer maatschappy werd bepaald op 12 pet. (onv.) der storting. De heer Rekker, Edisonstraat 6, verzoekt ons namens de slachtoffers van den bominslag in deze straat, het volgende te willen opnemen: „Wy voelen behoefte onzen dank te betui gen en onze bewondering uit te spreken voor de snelle, daadwerkelyke moreele en materi- eele hulp na het verschrikkelyke gebeuren. Vol lof zijn wij voor hetgeen de Haarlemsche Luchtbeschermingsdienst en andere hulpinstel lingen hebben verricht. Zoo heeft ook het K.V.V. alles gedaan, wat mogelijk was en het Bureau voor Oorlogs- geweldschade in Den Haag zal veel regelen. Toch zyn er nog kleine zakenlieden en burgers, die van deze instellingen geen hulp te wach ten hebben, wy hopen en verwachten, dat "ook voor deze menschen spoedig iets gedaan wordt". Eindexamen Gymnasium B. Na verlengd exa men slaagden nog de dames: L. Goemans, Hil- legom, en D. Tombrock, Heemstede. Voor het toelatingsexamen slaagden: Lucie Aardenburg, Thea Barten, Treesje van den Bergh, Ineke Bertholée, Miep Bosman, Willy Braun, Willy Breukels, Othile Bijvoet, Lies je van Dyk, Marjolein Frarcken, Lieke Franke, José Fyen, Wlllemien Gerritsen, Mieke Gim- brère, Lenie Groot, Lenie Haak, Annie van der Ham, Olga van der Hart, Euphemia van Heus- den, Trudie Hoekstra. Miesje Huikeshoven, Riet van Iersel, Lenie Jansen, Miep van der Knaap, Annie Kohl, Nanny van de Laar, Corrie Nie- land, Ria Olthoff, Iet Oolders, Wil Oolders, Ma- riëtte Paternostre, Carla Postma, Jule Schlat- mann, Elmy van der Schoot, Marie-Louise Schreurs, Elly van Son, Coby Spiekerman, Jes sie van der Velde, Ria Vervaat, Lia Wagenaar, Thea Wenting, Jos Westerkamp, Tineke IJland. 3. I8th Century Dance v. Haydn, 4. Blumenwalzer v. Tschaikowsky. Staatskapel Berlijn; 5. Hongaarsche Dansen 5 en 6 v. Brahms 6. Slavische Dansen 1 en 2 v. Dvorak. 7. Polonaise nr. 1 in A dur v. Chopin. Concertgeb. Orkest; 8. Perpetuum Mobile v. Joh. Strauss. 9. Alceste Ouv. v. Con Gluck. 10. Cossack Dance v. Tschaikowsky. 11. Hongaarsche Mars v. Berlioz. Er is vreugde in het kamp van de organisa toren van den Bloempjesdag voor Hei-wonnen Levenskracht. Vele teleurstellingen moesten in den loop der afgeloopen maanden gedragen worden en het zag er een oogenblik naar uit, dat de bloempjes dit jaar niet op de revers en' de zomerjurken der Haarlemsche burgers en burgeressen zouden prijken. Maar Zaterdag, toen de zon de koude wereld verwarmde, trokken honderden collectanten en collectrices er op uit om yoor degenen, die le venskracht moesten herwinnen, geld in te za melen. Het resultaat is een recordopbrengst, name- lyk 1949.Men kan dus aannemen, dat met enkele nog te ontvangen giften er zyn altyd nog nakomers de tweeduizend gulden in kas komt. Verleden jaar was de opbrengst 1300. Het bestuur verzoekt ons reeds nu dank te brengen aan allen, die collecteerden en allen, die de busjes vulden. Op de Algemeene Begraafplaats in Haarlem- Noord is hedenmiddag ter aarde besteld het' stoffelijk overschot van den politie-agent G. Quivooy, die tijdens den bominslag in de Edi sonstraat het leven verloor. De belangstelling op het kerkhof was zeer groot. Onder de aan- wewzigen zagen wij den burgemeester, dr. J. J. baron de Vos van Steenwyk, commissaris E. H. Tenkink, hoofd van den luchtbescher mingsdienst in Haarlem, verschillende geledin gen van het politiepersoneel, vertegenwoordi gers van politiebonden en de politiemuziekver- eeniging enz. In de aula werd o.a. het woord gevoerd door den burgemeester, die een krans op de baar legde. Hierna werd het stoffelyk overschot door 12 politie-agenten naar de groeve gedragen, waar dr. Jansen, ouderling van de Gereformeerde Gemeente in Haarlem, een profetisch woord sprak over oorzaak en diepere beteekenis van den dood. Namens de familie dankte hy voor de be langstelling. In verband met het groote aantal afgekon digde verordeningen en bepalingen op het ge bied van het geldwezen heeft het kantoor van Halem en Co., Schoterweg 3, een afdeeling In lichtingen geopend, waarvoor het personeel apart opgeleid is. Alle gewenschte inlichtingen worden daar vrijelijk verschaft. VRIJ VAN DISTRIBUTIE Tot Dinsdagavond 9 uur bestaat nog gelegen heid zich op te geven voor de retraite van 6 tot en met 9 Juli te Bergen, uitgaande van de com missie voor de geestelyke belangen van den R. K. Volksbond. Men begeve zich naar gebouw St. Bavo. Over voorwaarden en onkosten kan gepraat worden. Stelt nu niet uit, want dit is de uiterste ter myn van opgave. In de maand Juni werd bij de Nutsspaarbank ingelegd een bedrag van f 280.516, terwyl in dezelfde maand van 1939 gestort werd f 438.872.31. Dit jaar werd terugbetaald f 557.801.68, tegenover het jaar tevoren f 489546.17. Er is dus bijna drie ton minder ingelegd. Het programma van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dins dag 2 Juli, 's avonds van 89 uur, door den heer George Robert, luidt: 1. Preludium en Fuga c kl. t., J. S. Bach; 2. Schmiicke dich, o liebe Seele, J. S. Bach; 3. Fuga IV über den Namen B. A. C. H., R. Schumann; 4. Eerste So nate, F. Borowski, Allegro ma non troppo, An dante, Allegro con fuoco; 5. a. Melodia, b. Bas so ostinato, Max Reger; 6. Finale, C. Franck. De weleerw. heer J. F. M. Desain, tot voor de mobilisatie kapelaan der Spaame-parochie en daarna aalmoezenier, is thans door Z. H. Exc den Bisschop van Haarlem benoemd tot kape laan te Loosduinen. Programma van het gramofoonplatenconcert op Dinsdag 2 Juli 7—8 uur: Philadelphia Symphonie Orkest o.l.v. Leo pold Stokowsky. Staatskapel van Berlyn o.l.v. Leo Blech. Concertgebouworkst o.l.v. Willem Mengelberg. Phll. Symph. Orkest: 1. Menuet v. Boccherini. 2. Danse macabre v. Saint Saëns. Geboren: 27 Juni: H. BlochBaak. z.; 28 Juni: C. van den HeuvelKraan, z.; 28 Juni: A. C. van BalenKey sper, z.; 30 Juni: G. van Zyp—Tromp, d.; 29 Juni: G. Vlutters—Schas- foort, z.; 30 Juni: W. S. A. van der Linden Willemsen, z.; 29 Juni: G. OldertTulp, d.; 28 Juni: A. S. Noordyk—Borger, z.; 27 Juni: N H. Jongkind—Avis, d.; 29 Juni: L. Ditmar— de Vries, z.; 3o Juni: M. M. Vaars—Dirks, z.; 1 Juli: W. E. de VriesBeenen. d.; 1 Juli: E. Muller—Tanis, z. Overleden: 28 Juni: T. A. van Breugel, 86 j., Reitzstraat; 28 Juni: J. Silvis, 63 j„ Teding van Berkhoutstraat; 29 Juni: H. van Bergen— Postma, 76 j., Lange Wijngaardstraat; 30 Juni: J Lindeboom, 46 j.. Cheribonstraat; 30 Juni: L Duits, 62 j., Esschilderstraat; 29 Juni: G. L. M. AllemanDuin, 79 j„ Nachtegaalstraat; 29 Juni: A. H. A. van den BerghAalders, 62 j„ Leidschevaart. .1 Meer dan 800 wandelaars (sters) hebben Zondag een tocht gemaakt door de mooie omgeving van midden-Kennemerland, waar bij de aardbeienstad Beverwijk het uit gangspunt vormde. Deze „aardbeienmar schen winnen ieder jaar aan populariteit, waartoe het parcours, dat zeer veel afwis seling biedt, ongetwijfeld het zy'ne zal heb ben bijgedragen. Het aantal deelnemers, dat gistermorgen uit het gebouw der Vereenigde Veilingen vertrok, was dubbel zoo groot als verleden jaar. Ze heb ben opgewekt getippeld langs het interessante groot-industriecentrum aan den Noordelijken Kanaaloever, door de bosschen en duinen' bij Wyk aan Zee, om na een brok polderlandschap langs Heemskerk met Hollands groententuinen, naar Beverwijk terug te keeren, waar de tocht met een portie frisscne aardbeien besloten werd De afstanden bedroegen voor heeren, dames en jeugdgroepen respectievelijk 30, 25 en 15 K.M. De tochten werden zonder eenige stoornis vol bracht, dank zy de voortreffelijke ox-ganisatie van de R. K. Sportvereeniging „D.E.M.", te Beverwijk, die de marschen .had uitgeschreven en dank zij vooral ook het prachtig zomerweer, dat het wandelen door deze streek tot een genot maakte. De prysuitreiking geschiedde in het veiling gebouw, waar de heer R. Schram namens D.E.M. dank bracht aan de autoriteiten en allen, die medewerking hadden verleend. Namens den Bond, bracht de voorzitter van de Technische Commissie, de heer Selhorst, hulde aan D.E.M. voor de uitstekende organisa tie. Dit was geen wandeltocht, maar een wan delfeest, zeide spr. Het verheugde hem, dat vooral de jeugd in zoo grooten getale was op gekomen, omdat vele vereenigingen door de tydsomstandigheden gehandicapt zijn. De prijzen werden uitgereikt door den wet houder van Beverwyk, den heer W. van Dok, die er daarbij op wees, hoe de groote deelname, vooral in deze uitzonderlijke tydsomstandig heden, weldadig aandoet. Hierby komt tot uit drukking het streven om de geestelyke en cul- tureele dingen in stand te houden, ondanks de gebeurtenissen der laatste maanden. Daarom is het prachtig, dat zoo velen zich tot de wandelsport voelen aangetrokken. Namens het gemeentebestuur wenschte spr. den organisatoren geluk met het succes van collectieven verkenningstocht door de natuur. Dergelyk werk mag in dezen tijd een zegen ge noemd worden. Wat den uitslag betreft, zoowel in de da mes- als in de heeren-afdeeling behaalde D. E. M. het hoogste aantal punten. De organi- seerende vereeniging bleef evenwel buiten mededinging naar de prijzen. Het succes was er intusschen niet minder om. In de afdeeling Dames verwierf „S.S.S.", te Beverwyk den eersten prijs en tevens den wisselbeker. De 2e en 3e prijs werden bij loting toege wezen, onderscheidenlijk aan „Swift", Assen delft en „Cito", te Amsterdam, die beide een gelijk aantal punten hadden verkregen. In de afdeeling heeren was het „S.S.S.", Beverwyk, dat den eersten prijs njet den wis selbeker verwierf. De tweede prijs viel ten deel aan „Kolping Boys", Haarlem en de 3e prijs aan de Kruis vaart „Oybevl. Ontvangenis", Amsterdam. De 4e prijs kreeg „St. Christophorus", Hillegom. Van de jeugdgroepen verwierven de Sint Jansknapen, Beverwyk den eersten prijs met den wisselbeker, beschikbaar gesteld door den burgemeester van Beverwyk, Mr. H. J. J. Scholten,s. De 2e en 3e prijs werden toegekend aan de „Driekoningengroep" en „Petrus Canisius" te Haarlem. Tenslotte ontvingenalle deelnemers een speciale herinneringsmedaille, in den vorm van een aardbei, zy, die vier jaren deze mar schen volbrengen, ontvangen een tak, waaraan de reeds verkregen medailles kunnen worden bevestigd, zoodat een aardig geheel ontstaat. Zondag hield de H. V. „Nooit Gedacht" een wedstrijd op Wit in de Hoofdvaart oom het R. R. rijwiel, geschonken door de firma J. Ruigrok en J. Ruighaver als wisselprys. J. Abswoude heeft nu definitief het rijwiel als eigendom gekregen, doordat hij voor den Toontje van Teuten slenterde in zyn eentje verder. Hy ver veelde zich dood. Hy was dan ook heel biy, toen hy aan den kant van een weiland een schilder zag zitten. Hy liet zyn dot- tret schilderen, maax de schilder, die Toontje kende, wilde hem eens fijn voor den gek houden en schilderde een ezelskop op het doek. De schilder zou van zijn grap echter niet veel pleizier beleven, Want opeens zag Toontje het negertje rennen, dat hy vroeger in zyn melksalon als bediende had gebruikt „Hallo," riep Toontje van Teuten, „waar hol je zoo hard naar tóe?" Kom liever een beetje met me spelen." En het negertje, dat toevallig nog niet wist hoe de andere kinderen over Toontje dachten, liet zich terstond overhalen. vijfden keer beslag hierop heeft weten te leg gen, waarop de voorzitter, P. Verhoeven, hem dan ook van harte feliciteerde met de overwin ning en hem het rijwiel overhandigde. De uitslag luidt dan: J. Abswoude, het rijwiel, met 153 stuks; 2. R. Monkel, 126 st.; 3. M. Ruighaver, 113 st.; 4. Th. Abswoude, 116 st.; 5. J. A. Winter, 109 st.; 6. A. Stijnman, 108 st.; 7. P. Lagerweij, 102 st.; 8. A. Weijers, 97 st.; 9. Ch. Heemskerk, 51 st.; 10. J. Bloterbloem, 46 st.; 11. H. Boterbloem, 27 St.; 12. F. Huitema. 24 st.; 13. Boesveld 21 st.; totaal 1087 stuks. BOEKAREST, 29 Juni. (Stefani). De minister van Propaganda, Sidorivici, heeft in de persconferentie verklaard, dat heden middag de afstand van de door de Sovjet- Unie geëischte gebieden zyn beslag heeft gekregen. De evacuatie van de Roemeen- sche bevolking geschiedt volgens een vast plan. Sidorivici ontkende dat de Sovjets van de Roemeensche regeering vlootbases en havens aan den Donau en de Zwarte Zee hebben geëischt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Juni (D.N.B.). De Führer heeft naar aan leiding van den heldendood van maarschalk Balbo het volgende telegram tot den Duce ge richt. „Zooeven bereikt mij het bericht van den vliegerdood van uw maarschalk Balbo. Met dit zware verlies, dat gy, Duce, en met u het ge heele Italiaansche volk getroffen heeft, betuig ik u myn innige deelneming. Aan de baar van den maarschalk zal naast het Italiaansche ook het Duitsche volk rouwen. Balbo's daden voor het jonge Romeinsche imperium zullen ook door ons niet vergeten worden." De nieuwe deviezenmaatregel voor het bezet te Nederlandsche gebied, Vrydag j.l. afgekon digd, ten doel hebbende, het vijandelijk ver mogen in Nederland te blokkeeren, de aangifte te verplichten van goud, edele metalen, buiten- iandsche betaalmiddelen, geldwaardige cheques, wisselbrieven e. d. aan de Nederlandsche Bank, treedt heden in werking. Dé Nederlandsche Bank publiceerde vandaag op de Koopmansbeurs te.Amsterdam en Rot terdam voorloopig slechts^fcnkele koersen, waar tegen deviezen bij haar kunnen worden aange boden. Hierbij dient van artikel 17 van de Deviezen verordening nota te worden genomen, dat het verboden is, buitenlandsche betaa:mid- delen en buitenlandsche geldswaardige papie ren en vorderingen tegen hoogere koersen, dan die welke de Nederl. Bank publiceert, te verkrijgen of te vervreemden. Onze-' centrale instelling heeft derhalve het geheele apparaat in handen en voorkomt speculatieve operaties, die zeker niet zouden zijn uitgesloten, wanneer de handel in valuta's aan alle mogelijke wil-e- keur zou zijn overgeleverd. Hieronder volgen de door de Nederlandsche Bank gepubliceerde koersen, waarnaast wij de wisselkoersen vermelden van 9 Mei j.l., den dag voordat de oorlog in ons land uitbrak, waarop de deviezenhandel werd verboden. Uitbetaling Berlijn (vrije Rijksmark) 75.28 75.43 (9 Mei 75.60). Uitbetaling Zurich 42.4642.54 (42.24). Uitbetaling Stockholm 44.8144.95 (44.95). Uitbetaling New-York 1.88 3/16—1.88 7/16 (1.88 7/16). Aan- en verkoopkoersen Zwitsersch bankpa pier 42.42—42.58 42.10—42.20). Aan- en verkooppapier Zweedsch Bankpapier 44.76—44.94 De koersen wijken derhalve zeer weinig af ran die van 9 Mei j.l. Derhalve worden by verkoop geen verliezen geleden, hetgeen wel de bedoeling zal zijn van de instanties, ten einde den toestand aan dien van begin Mei aan te passen. Men wil hopen, dat ook voor de effectenbeurs voorzieningen zullen worden getroffen om de heropening van den handel zonder schokken te doen plaatsvinden. AMSTERDAM, 1 Juli. (Veemarkt). Ter vee markt waren heden aangevoerd: 401 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 86—94,' 2e kwaliteit 72—84, 3e kwaliteit 60—70 per k.g. slachtgewicht. 69 melk- en kalfkoeien 190280 per stuk. 100 vette kalveren, 2e kwali teit 46—52, 3e kwaliteit 36—44 per k.g. levend- gowicht. 121 nuchtere kalveren 7—12 per stuk. 52 schapen 22—30 per stuk. 20 lammeren 14— 16.50 per stuk. 475 varkens 74—76. Overzicht: Slachtrunderen ruime aanvoer, gedrukte handel, prijzen onveranderd. Melk koeien matige aanvoer, stille handel. Vette kal veren, ruime aanvoer, vlugge handel, lagere prijzen. Nuchtere kalveren matige aanvoer, vlugge handel, pryzen constant. Schapen en lammeren matige aanvoer, stugge handel, pry zen onveranderd. Varkens matige aanvoer, vlugge handel, prijzen hooger. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Juli. Aange voerd: 1050 K.G. roode kool, ƒ6.90—750; 4350 K.G. tomaten A, 20.10—20.40; B ƒ20.00; C ƒ20.00; CC ƒ12.10; 1700 bos peen, ƒ5.50—5.60, 206.400 K.G. aardappelen, Schotsche muizen ƒ5.—5.90; Drieling muizen ƒ2.604.20; kriel 1.30—2.10. OUDEWATER, 1 Juli. Kaasmarkt. Aangevoerd 57 partyen, 2565 stuks, 12825 Kg. Rijksmerk le soort 33—35.50; 2e soort 30—32. Handel vlug. BLOKKER, 29 Juni. Veilingsvereenlging „Op Hoop van Zegen". Roocle bessen 19.0024.00 Aardbeien 24.0032.00. Schotsche aardappelen; Drielingen 2.90—3.40. Gewone 5.505.60. Bonken niet verkocht. Blocveiling kruisbessen 6020 kg 6.60 per 100 K.G. TER AAR, 28 Juni. Centrale Velling. Spinazie 2433 cent, Andijvie 1424 cent. Sla 11.90, Vellen 7 cent, Peulen 12.30, Doperwten 0.90— 1.27, Capucijners 0.901.05, Witte Capucyners 1.051.35, Tuinboonen 4555 cent, Blauw schokkers 1.201.40, Snyboonen 2.603.30, Prinsesseboonen 3.80, Dubb. Stamboonen 2.60 3.10, Postelein 48 cent, Waechpeen 4005, Prei 5.90, Kroten 3—4.10, Bospeen 5.00—7, Selderie 0.903.30, Bloemkool 411 cent, Komkommers 47 cent, Aardbeien 1518 cent, Tomaten 7 12 cent. BEVERWIJK, 29 Juni. B-E.T. N.V. Aan de Zaterdagmiddag aardbeienmarkt werden de vol gende prijzen besteed. Per 10o K.G. Voor de late soort 19.00—26.50 en voor de vroegere per 100 slof 42.00—79.00. Rembrandt: „Huwelijksproblemen", toegang 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mr. Moto op het eiland des doods", bove' 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De jonge Dokter Kildare", boven 18 jaar 2.30, 7 en 9 uur. Spaarne: „Mannen met Vleugels" en „De parvenu", voor volwassenen. Frans Hals: „Vooruit met de geit", goedge keurd, 2.30, 7 en 9.15 uur. AGENDA 2 JULI Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; Ledenvergadering „De Forel", 8 uur; Bestuur Hengelaarsbond, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 89 uur. Palestina Diorama's, Schotersingel 177a: Ge opend van 109 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10—12 en 2.30—5 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 10r-5 uur. Rembrandt: „Huwelyksproblemen", toegang 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mr. Moto op het eiland des doods", boven 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De jonge dokter Kildare", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Spaarne: „Mannen met Vleugels" en „De parvenu", voor volwassenen. Frans Hals: „Vooruit met de geit", goedge keurd", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Apo theek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Ra. Loomeyer Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Schotei'bosch-apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711; Heemsteedsche Apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 28197. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 1 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de Weermacht maakt hekend: In Frankrijk geen byzondere gebeurtenissen. Een onderzeeboot heeft 23000 bruto register ton vyandelyke handelsscheepsruimte vernietigd en ten Zuiden van Bres een kruiser van de „Orionklasse" getorpedeerd. Twee der tot zin ken gebrachte schepen werden getroffen, ter wijl zij in een sterk convooi voeren. Kapitein luitenant Prien heeft in de laatste dagen nog meer vijandelijke koopvaarders vernietigd. Het cijfer, dat de hoogte aangeeft van het tonnage, dat door hem tot zinken is gebracht en dat vermeld is in het bericht van het Duitsche hoofdkwartier van 28 Juni, wordt daardoor verhoogd tot 51086 bruto registerton. Duitsche oorlogsvliegtuigen hebben in den nacht van 30 Juni op 1 Juli weer verschillende havens aan de Schotsche Oost- en aan de Engelsche Oost- en Westkusten aangevallen, waarbij verschillende treffers werden vastgesteld. Een escadrillle van negen Britsche Blenheim- oorlogsvliegtuigen, die onder bescherming van jagers het vliegveld Merville—Lestrem bij Rijssel op den middag van 30 Juni gepoogd hebben aan te vallen, werden door luchtafweergeschut bij hun nadering uiteengedreven en daarop door onze jagers in een feilen luchtstrijd vexrwikkeld. Hierby gelukte het 6 Blenheim-toestellen, be nevens 3 Brftsche jagers neer te schieten. De aanvalln van vyandelyke vliegtuigen op niet-militaire doelen In Noord-, West- en Zuid- Duitschland, in den nacht van 30 Juni op 1 Juli hebben slechts geringe materieele schade aan gericht. Op 30 Juni werden in ttaal 18 Britsche vliegtuigen, waarvan 11 in luchtgevechten en 7 door luchtafweergeschut, omlaag gehaald. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist, ERGENS IN ITALIË, 1 Juli (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier publiceert legerbe richt no. 21. Het luidt als volgt: De maarschalk van Italië, Rodolfo Gra ziani, die per vliegtuig reeds in Lybië is aangekomen heeft het bevel op zich geno men over alle strijdkrachten in Noord- Afrika. Een van onze torpedobooten heeft een vy andelyke duikboot aangevallen en met bommen getroffen. De duikboot zonk. Een van onze mo- tor-duikbooten heeft een viermotorig Engelschi vliegtuig neergehaald. De torpedobootjager „Espere" is, na heldhaftig gevecht te hebben geleverd tégen drie Engelsche kruisers en ver scheidene torpedobootjagers, niet op zijn basis teruggekeerd en moet als verloren worden be schouwd. In Noord-Afrika verliepen de gevech ten tusschen onze detachementen en gepantser de formaties va nden vyand gunstig voor ons, verscheidene pantserauto's en tanks van den vyand werden buiten gevecht gesteld. Onze luchtformaties hebben met succes groe pen pantserauto's, een autopark en troepen ge bombardeerd tusschen Solloem, Sldi Omar en Sidi Barrani. Een vijandelijk vliegtuig is door luchtafweergeschut neergehaald. Bij de vier vijandelijke toestellen, aie in het legerbericht van gisteren waren opgegeven als neergehaald, moet nog een toestel gevoegd wor den, dat stellig neergeschoten is en 2 toestellen, die waarschynlijk zyn neergeschoten. In Oost-Afrika hebben onze bombardements toestellen een doeltreffende nachtelyke actie ondernomen op het station en de luchthaven van Aden en Port Soedan, welke met succes werden gebombardeerd. Eén van onze toestel len keerde niet op zijn basis terug. De vyand bombardeerde de stad Harrar. (Ongecorrigeerd.) IJMUIDEN, 1 Juli. Vischbericht. Bot 6.50— 4.75 per 10 kg. Forel 1.07—0.90. Zeelt 25—24. Karper 23. Snoek 33. Snoekbaars 47—41. Baars 36—21, Blei 23—12 per K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2