Duitsch witboek over inval in België en Nederland Britsche havens aangevallen Slagschip tegen bommenwerpers staat De Russische opmarsch Vlootconcentratie bij Singapore? I WELKE BON? j De inspectiereis van den Rijkscommissaris Duitsch leger bericht De positie van Chamberlain en Halifax Kerkdijk Leven MAANDAG 1 JULI 1940 De voorgeschiedenis van den oorlog Eenige documenten De Engelsch-Belgische samenwerking De samenwerking met Nederland Memorandum van Nederland schen opperbevelhebber Wij luisteren naar Dinsdag 2 Juli Ook verscheidene wapenfabrieken met bommen bestookt Hoofdpijn en !&.icspijn. Dertien Engelsche vliegtuigen werden neergehaald Besprekingen te Wiesbaden geopend Exportprijzen voor Duitschland Bessarabië en Noord-Boekowina volgens opgestelde plannen bezet Straatgevechten te Galatz De evacuatie Bulgarije en de nieuwe toestand ST. ADELBERTUSFEEST TE EGMONDBINNEN Devote plechtigheid op den St. Adelbertusakker Landbouwschuren uitgebrand Groote hoeveelheid hooi en stroo verloren Jongen doodgereden op onbewaakten overweg Eindexamen gymnasium Examen nuttige handwerken Middelbaar Handelsonderwijs Eindexamen Middelbare Meisjesschool BROOD KOFFIE OF THEE Examen acte L.O. Eindexamen H.B.S. SUIKER BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM Prachtig zomerweer begunstigde de excursie Kanovaarders vermist Twee Harlinger jongens op de Waddenzee Oud-burgemeester van Bolsward overleden BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Professiefeesten BERLIJN, 30 Juni (D.N.B.) Het minis terie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn heeft thans het vijfde witboek over het vraagstuk van de schuld aan den oorlog ge publiceerd. Dit document draagt tot titel „documenten over de politiek van de weste lijke mogendheden tot uitbreiding van den oorlog". Het handelt over de besprekingen van de generale staven van Engeland en Frankrijk met die van België en Nederland. De in het witboek opgenomen documenten zijn een keuze uit het omvangrijke materiaal, dat den Duitschen troepen bij hun opmarsch in handen is gevallen. Uit deze documenten blijkt, dat En geland en Frankrijk Nederland en België had den willen gebruiken tot opmarschgebied tegen het Duitsche industriegebied aan de Ruhr. Ook Luxemburg was in dit opmarschgebied betrok ken. Dit was in bijzonderheden voorbereid in be sprekingen met de generale staven van België en Nederland. De documenten omvatten 'n tijd ruimte van November 1939 tot April 1940. Een reeks opgenomen bevelen heeft betrekking op het opvatten van de verbindingen tusscheh de Britsche en Fransche troepen aan de eene zijde en de Belgische troepen aan de andere, ter- Wijl ook maatregelen waren getroffen om de Fransche gemotoriseerde eenheden van brand stof te voorzien uit de Belgische militaire en civiele voorraden. Verder waren plannen ge maakt voor het overbrengen van Fransche troe pen naar België. De Fransche militairen hadden tot de bevelhebbers van de kleinste onderdeelen opdracht ontvangen den opmarsch door België te bestudeeren. Zelfs hebben Fransche officie ren op Belgisch gebied een studie gemaakt van het betrekken van stellingen. Reeds voor 10 Mei bevonden zich Fransche afdeelingen op Bel gisch gebied. Het Fransche leger was bekend met de operaties, welke Oostelijk van de Maas volgens de plannen van den Belgischen genera- len staf door het Belgische leger moesten worden uitgevoerd. In een Belgisch legerbevel wordt bo vendien melding gemaakt van de aanwezigheid van ..bevriende troepen", hetgeen slechts betrek king kan hebben op het Fransche leger. Van Britsche zijde waren maatregelen getrof fen tot samenwerking met de Belgische politie. Uit bijgevoegde kaarten blijkt, dat de Franschen en Engelschen voornemens waren op te rukken haar Duitschland en dat de Belgische generale staf hiermede accoord ging. Tenslotte wordt in een speciale reeks docu- bienten aangetoond, dat de linkervleugel van de Franschen langs de Noordzeekust van België op zou rukken om de Nederlandsche plaatsen Vlissingen, Breda en Tilburg te bereiken. Dit beeld wordt voltooid door het memorandum van den opperbevelhebber van de Nederlandsche weermacht aan den Nederlandschen gezant te Brussel. Dit memorandum is niet alleen een bevrtjs voor het feit, dat onderhandelingen zijn gevoerd tusschen Nederland en België, doch ook, dat deze onderhandelingen gegrondvest waren op de samenwerking met de generale staven van Frankrijk en Engeland. Tegelijker tijd wordt in dit document gezegd, dat de ver dediging van de Grebbe-linie de mogelijkheid open liet te gelegener tijd tot den aanval over te gaan, met deze stelling als uitgangspunt. Concludeerend wordt in het witboek vastge steld: 1) Sedert het einde van den wereldoorlog zijn de besprekingen tusschen de generale staven van België en Frankrijk nooit afge broken. Hetzelfde geldt vcor de samenwerking tusschen de Belgische en Engelsche generale staven. Op gelijke wijze heeft de Nederlandsche regeering vergaande militaire overeenkomsten gesloten met Engeland en Frankrijk. 2) Het materiaal, dat door de Duitsche troepen bij hun opmarsch in België is buit gemaakt en waarvan thans de eerste documen ten worden gepubliceerd, toont onweerlegbaar aan, dat reeds in September de Fransch Britsche opmarsch naar het Ruhr-gebied door België en Nederland tot in de kleinste bij zonderheden was voorbereid. Niet alleen de generale staven, doch ook de strijdende troe pen waren bekend gemaakt met alle bijzon derheden van de bevelen. Tenslotte wordt in het witboek een onlangs 'n Noorwegen in Duitsche handen gevallen Bfitsch bevel gepubliceerd, dat de beweringen Weerlegt, dat het Britsche optreden in Noor wegen slechts een tegenactie tegen het Duitsche °Btreden is geweest. Dit bevel is afkomstig van h«t Britsche ministerie van oorlog en gedateerd OP 6 April. Het is bestemd voor een Britsch cxt>editiecorps, dat bij Narvik heeft gestreden. Het doei van dezen strijd was het Zweedsche erttgebied van Galtivare te bezetten. Het eerste document is een bevel van den bevelhebber van de Fransche afdeeling, welke belaft was met de operaties in Luxemburg, majoor Feuillatre, waarbij het tweede bataljon van het 204e regiment infanterie opdracht wordt gegeven Luxemburg binnen te rukken. Het ig gedateerd op 2 Mei 1940. De hieropvol- gendo documenten zijn bevelen aan afdeelingen licht-gepantserde gemotoriseerde afdeelingen kavalorie België binnen te rukken. Deze zijn gedat«er(j Qp 2 April. Een ander document behelst een uittreksel uit een dagboek van den Franschen luitenant Dollfuss, gedateerd op 16 Januari 1940, Waarin hij een overzicht geeft van een verkenningstocht in België. Een volgend document omvat het plan tot het vervoer Van de Fransche troepen met de Bel gische spoorwegen. Als zevende document is een getuige-verkla ring opgenomen van den Luxemburger Josef Grandjenet, die onder eede heeft medegedeeld, dat ongeveer een week voor het begin van de Euitsch-Beigische vijandelijkheden, vermoede lijk Zaterdag 4* Mei, in den namiddag onge veer 200 man Fransche soldaten in uniform met pantserwagens uit zuidelijke richting in België zvjh gereden. Zij sloegen den weg ruar Lieramont in. Onder no. li. is een document opgenomen, waaruit de En gelsch - Be' gi s ch e samenwerking duidelijk blijkt Het is een bevel aan de tweede Britsche divisie, gedateerd 19 April 1940, waar in werd medegedeeld, dat vertegenwoordigers van de Belgische politie ter beschikking van het Britsche hoofdkwartier werden gesteld. Bovendien Werden aanwijzingen gegeven over de samenwerking met de Belgische politie en Werd een reefeg namen van personen in België opgesomd, die jn talrijke plaatsen in Vlaande ren, onmiddellijk na het binnenrukken van de Britsche troepen, door de Belgische politie ge arresteerd moesten worden. Volgende documenten omvatten kaarten van de opmarschwegen van het Britsche leger in België en aanwijzingen voor het opnemen van de verbindingen tusschen het Belgische en Britsche leger. Genoemd wordt de derde En gelsche divisie, welke uit Rijssel moest op rukken over Oudenaarde en Leuven en een Belgisch hoofdkwartier te Turnhout. Ook werd gesproken over het voeling nemer, met Nederlandsche troepen, welke in de om geving van Tilburg lagen. Het witboek bevat bovendien marschbevelen voor Fransche afdeelingen naar Walcheren en andere Zeeuwsche eilanden. Een dezer afdee lingen moest oprukken uit Duinkerken naar Breskens. Hier zou de afdeeling overgezet worden naar Vlissingen om het vliegveld al daar te bezetten. Een andere afdeeling moest door België, via Brugge en Antwerpen, opruk ken naar Breda. Het desbetreffende marsch- bevel was gedateerd op 17 April 1940. Herhaal delijk wtordt in deze marschbevelen gesproken over de samenwerking met de Belgische en Nederlandsche troepen. Document nr. 19 is het memorandum van den Nederlandschen opperbevelhebber aan den Ne derlandschen gezant te Brussel, waarin dezen wordt verzocht, onmiddellijk na ontvangst van dit memorandum den inhoud mede te deelen aan de Belgische regeering. In afwachting van de komst van een vertegenwoordiger van den opperbevelhebber kon de gezant de Belgische regeering meedeelen, dat het Nederlandsche leger opdracht had den opmarsch van den aan valler zooveel mogelijk te vertragen en wel te beginnen aan de grens. De plannen hiertoe zouden door den vertegenwoordiger van den oppervevelhebber worden voorgelegd. De Nederlandsche gezant moest verder aan de Belgische regeering verklaren, dat de bo vengenoemde liniën en stellingen in Zeeland zoodanig waren ingericht en bezet, dat, indien de te hulp komende Fransche en Britsche troepen snel ter plaatse zouden zijn, verbeten tegenstand mogelijk zou zijn. Zou deze hulp evenwel op zich laten wachten, dan moest de mogelijkheid overwogen worden, in verband met de lengte van de genoemde linie en den langeren duur van den oorlog, de Nederland sche troepen terug te trekken binnen de ves ting Holland. De Nederlandsche opperbevelhebber heeft de regeeringen van Frankrijk en Engeland er met nadruk op gewezen, dat hij dezen maatregel, zoowel van Nederlandsch als van internatio naal standpunt bezien, betreurt en hij heeft er op gewezen, dat de verdediging van de Grebbe-linie de mogelijkheid open liet te ge legener tijd uit deze stelling tot den aanval over te gaan, terwijl de insluiting van troepen aan de Grebbe-linie meer vijandelijke krachten zou eischen, dan insluiting van de vesting Holland. Vervolgens werd gewezen op het belang van de verdediging van Zeeland. Frankrijk werd verzocht een legercorps van vier divisies bereid te houden als reserve voor de verdediging van het hart des lands; de Britsche regeering werd verzocht op de eerste plaats een divisie, versterkt met luchtstrijd krachten en luchtafweermiddelen ter beschik king te stellen voor de verdediging van Zee land en verder luchtstrijdkrachten en afweer middelen tegen aanvallen uit de lucht ter beschikking te stellen voor de verdediging van het hart des lands. Bovendien werd aan beide regeeringen verzocht escadrilles bombarde mentsvliegtuigen. ter beschikking te stellen voor de vernietiging van de bruggen, welke de Duitschers over IJsel en Maas zouden slaan. Ten slotte werd den Nederlandschen gezant te Brussel verzocht aan de Belgische regeering mede te deelen, dat, indien het opperbevel van de Geallieerde legers er toe zou kunnen be sluiten voldoende troepen te legeren in Noord- Brabant, de Nederlandsche opperbevelhebber zijnerzijds de mogelijkheid onder de oogen zou kunnen zien, al naar gelang de ontwikkeling van den toestand, een deel van zijn leger be noorden de Maas zijde aan zijde met het Bel gische, respectievelijk Engelsche en Fransche leger, te doen aanvallen. Zoolang de gevolmadhtige vertegenwoordi ger van den opperbevelhebber nog niet te Brus sel zou zijn aangekomen, werd deze functie opgedragen aan den militairen attaché te Brus sel. In een verzegelde enveloppe werd deze aan stelling bijgevoegd. Dit document is gedateerd te 's-Gravenhage, 23 Maart 1940 en is onderteekend door gene raal H. G. Winkelman. JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuzlek, 9.10 Concertgebouworkest (opn.), 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 10.30 De Palla- dians (opn.), 11.00 Huishoudelijke wen ken, 11.20 Gramofoonmuzlek, 11.45 AVRO- Aeolian-orkest en solist, 12.30 Pianosoil, 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuzlek, 1.00 Puszta-orkest, 1.30 Orgelspel, 2.00 Lyra-trio, 2 45 Omroeporkest, solist en gramofoonmuzlek. 3.153.35 Declamatie, 5.00 AVRO-dansorkest, 5.30 AVRO-amuse- mentsorkest en soliste, 6.45 Gramofoon muzlek, 7.007.10 Mr. Dr. L. N. Deckers spreekt voor het Centraal Comité voor den gewonden en zieken soldaat, 7.30 „De jacht op een schim", causerie, 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP, 8.15 Concertge bouworkest en solisten opn.), 10.1510.30 Berichten ANP. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-Uitzending .8.00 Berichten ANP, 8.15 Wij beginnen den dae, 8.30 Gewijde muziek (gr.pl.), 9.00 Gramofoonmuziek, 12.00 John Kristel en zijn Troubadours, 12.451.00 Berichten ANP, 1.45 Gramofoonmuziek, 5.30 John Kristel en zijn Troubadours, 7.00 Vraag gesprekken over het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum te Amsterdam, 7.15 John Kristel en zijn Troubadours, 7.45 Gramofoonmuziek, 8.30 Berichten ANP, 8.45 John Kristel en zijn Troubadours, 9.55 Wy sluiten den dag, 10.15—10.25 Be richten ANP. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUHRER, 30 Juni (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In Frankrijk en op zee geen bijzondere gebeurtenissen. In den nacht van 29 op 30 Juni hebben Duitsche gevechtstoestellen havenwerken en wapenfabrieken in Engeland en Schotland met bommen aangevallen. Op vele plaat sen werden ontploffingen en branden waargenomen, inzonderheid in de havens van Cardiff en Bristol, waar verscheidene benzinetank-installaties i' vlammen opgin gen. Vliegvelden btf Lincoln, Nottingham en York waren het doel van nieuwe succes volle luchtaanvallen. Britsche vliegtuigen hebben des nachts in Noord- en West-Duitschland op verschei dene plaatsen niet-militaire doelen met bommen aangevallen. De aangerichte ma- terieele schade was onbeteckenend. In een West-Duitsche stad beschoot een Britsch vliegtuig de brandweer, die voor het blus- schen van een brand was uitgerukt, met machinegeweren. SJANGHAI, 1 Juli (D.N.B.) Admiraal Sir Percy Noble, de bevelhebber van de Engelsche zeestrijdkrach ten in 't Verre Oosten, heeft met zijn geheelen staf Hongkong verlaten om zich naar Singapore te begeven. Uit Sjanghai meldt men, dat het grootste deel van deze zeestrijdkrachten en verschillen de Australische oorlogsschepen by Singapore zijn geconcentreerd. STOCKHOLM, 30 Juni. (D. N. B.). In verband met de mogelijkheid van een af treden van Chamberlain schrijft de Lon- densche correspondent van „,Nye Dagligt Allehanda" o.a„ dat men van den vroege- ren Britschen Eetsten Minister Chamber lain en van Halifax eischt, dat zij uit eigen beweging zullen aftreden. Zoowel de labourpartü als de liberalen be weren, dat zulk een aftreden van de oude mi nisters het beste zou zijn. De correspondent meent, dat de reden, waarom men tot dusver heeft nagelaten Chamberlain en zijn aanhan gers uit hun functies te verwijderen, daarin ligt, dat deze maatregel een te groot opzien zou baren, daar nog een groot aantal aanhan gers van het oude regiem cfficieele functies bekleedt. Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mjjnhardtjes" Doosl0en50ct. BERLIJN, 1 Juli (D.N.B.) Bij herhaalde aanvallen op een Duitsch slagschip zijn op 21 Juli 13 Engelsche bommenwerpers neerge schoten zonder dat zij zelf het geringste suc ces hadden behaald. Begeleid door verscheidene destroyers en torpedobooten bevond een Duitsch slagschip zich op 21 Juni op weg van een haven in Mid den Noorwegen naar Duitschland. Talrijke wolken aan den hemel vergemakkelijkten vij andelijke vliegtuigen eventueele aanvalsvoor- nemens. Des middags om 4 uur doken plotse ling vier Engelsche vliegers op, die onmiddellijk den aanval inzetten. Op hetzelfde oogenblik hadden echter ook de manschappen van de zware en lichte afweerwapens van het slagschip den tegenstander in het vizier. Zonder effect- vielen de bommen in het water. Tegelijkertijd vloog een der vliegtuigen in brand, stortte neer en verdween in den Atlantischen Oceaan. Nauwelijks hadden de drie andere Engelschen zich afgewend, toen ook reeds Duitsche jagers verschenen en de achtervolging inzetten. Van de tegenstanders keerde er niet één naar zijn basis terug Een half uur later werd wederom alarm ge maakt. Ditmaal hadden zes Engelschen op handige wijze gebruik weten te maken van het wolkendek. Zij wierpen hun bommen uit groote hoogte uit de wolken neer. Zonder effect. Wel effect had echter het afweervuur der zeestrijd krachten. Drie vliegtuigen werden getroffen en vielen brandend in zee. Ook hier werd met de rest der vluchtende Engelschen afgerekend door Duitsche jachttoestellen. Nog eenmaal herhaalden de Engelschen dien middag hun aanval op het slagschip. V/ederom waren de afweer van het slagschip, de torpedo- bootjagers en de torpedebooten bijzonder doel treffend. En wederom werden twee Engelsche bommenwerpers brandend neergehaald. Ook de jachttoestellen lieten zich hun prooi niet ontgaan, maar verhoogden het aantal van de door hen neergehaalde toestellen op dezen middag tot zeven. WIESBADEN, 30 Juni. (D. N. B.) In hotel „Nassauer Hof" is hedenochtend om 11 uur de officieele opening geschied van de vergaderingen der wapenstilstandcom missie. Alle Duitsche en Fransche verte genwoordigers hebben hieraan deelgenomen. Precies om 11 uur verscheen de leider van de Duitsche delegatie. Onmiddellijk daarna betraden de leden van de Fransche delegatie de zaal. De delegaties werden vervolgens aan elkaar voorgesteld. Met ingang van Maandag 1 Juli is in de rege ling voor de minimumprijzen van tuinbouwpro ducten, die naar Duitschland worden verzonden, een wijziging gebracht. Nu gelden de volgende minimumprijzen: tomaten A, B en C f 20 per 100 kilo; kaskomkommers A f 5.50; B f 4.50; C f 3.80 per 100 stuks. Platglas komkommers, zoowel witte als groene, AA f 7.40; A f 6.40; B f 5.50; C f 4.50; idem voor gele A f 5.50; B f 4.70; C. f 3.80. Voor Bloemkool AA f 7.25; A f 6; B f 4.50 per 100 stuks, bospeen f 5.50 per 100 bos; spitskool f 4.60; doperwten f 8; tuinboonen f 4.50; stam- boonen f 15 per 100 kilo. Vroege aardappelen f 5 per 100 kilo. MOSKOU, 30 Juni. (D.N.B.). De op marsch van de Sovjet-Russische troepen ln Bessarabië en in het Noordelijke gedeelte van de Boekowina geschiedt, volgens een bericht van het Russische telegraaf agent schap, geheel volgens het opgestelde plan. Gisteren hebben de Sovjet-Russische troepen de steden Storozynek en Herta in het Noorde lijke gedeelte van de Boekowina ingenomen en de stations Nowosielica en Lipcani, gelegen aan de .Proeth, ten zuiden v.an Chotin, bezet. Gemotoriseerde eenheden hebben de Proeth, 55 kilometer ten Zuidwesten van Mosjilof-pod, bereikt en zijn in het district Pyrlica 84 kilo meter ten Noordwesten van Kisjenef, binnen gedrongen. Parachutisten hebben de stad Bol- grad in Zuidelijk Bessarabië bezet. De Roemeensche generale staf te Boekarest, aldus meldt D.N.B., deelde hedenavond mede, dat in den loop van Zondag de operaties ter ontruiming van Bessarabië en de Noord-Boe- kowina voortgezet werden. In het verloop van deze operaties zal een gebied ontruimd worden tot de linie Hoehen, ten Noorden van den kleinen Sereth-Kuczur, over punten ten Westen van Belby en ten Westen van Leipzig naar Tatarbunar. De ope raties voor de ontruiming, zoo luidt dit be richt verder, zullen op 3 Juli, om 12 uur vol tooid zijn. Definitief is vastgesteld, dat het Roemeen sche parlement Woensdagmiddag zal bijeenko men. Te Galatz, een Roemeensche stad aan de Zuidwest-grens van Bessarabië, Is Zondag een gewapende Joodsche opstand uitgebro ken. Roemeensche militairen moesten in grijpen, waarbij het tot ernstige straatge vechten kwam. De opstand kon onderdrukt worden. Naar verluidt moeten er verschei dene honderden dooden zijn. Volgens een communiqué van het ministerie van Binnenlandsche Zaken wordt de evacuatie van Bessarabië en het Noorden der Boekowina voortgezet. Zondag zijn, afgezien van de voor de evacuatie gebruikte auto's in Moldavië 80 spoortreinen aangekomen. Overal zijn commis sies gevormd, die maatregelen nemen voor hulp aan de vluchtelingen. De evacuatie van Zuid-Bessarabië wordt uit gevoerd met treinen en sleepbooten, die van Noord-Bessarabië met alle beschikbare midde len op de spoorwegstations Reni en Ungheni houden de Roemeensche autoriteiten contact met de Sovjetcommandanten en vergemakke lijken aldus de ontruiming. Zondag hebben zich over Ungheni en Cristiti zevenduizend zeshonderd en over Galatz en Reni tweeduizend Joden naar Bessarabië begeven. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bevolen, dat aan alle in het land aanwezige Bessarabische arbeiders vergunningen moeten worden uitge reikt om naar Bessarabië terug te keeren. In het geheele land heerscht volkomen orde. De openbare meening wordt gewaarschuwd tegen fantastische geruchten over z.g. ontruiming van andere gebieden des lands. SOFIA, 1 Juli (Stefani) Koning Boris van Bulgarije heeft een rapport ontvangen van den minister van Buitenlandsche Zaken, Popof. In politieke kringen alhier doet men uitkomen, dat de houding der regeering te Sofia ten opzichte van de verdediging der vitale belangen des lands binnen het kader van den nieuwen toe stand op den Balkan, zooals die is geworden door het optreden var Rusland in Roemenië, ingegeven wordt door den werkelijkheidszin en de kalmte, waarvan de politieke kringen in Sofia bewijs afleggen. Voorts wijst men er op, dat evenals in Boedapest men ook in Sofia vol ledig vertrouwen heeft in de actie van herstel lende rechtvaardigheid, die ten grondslag ligt aan de politiek der regeeringen te Rome en Berlijn. Tenslotte legt men er den nadruk op, dat de berichten betreffende Russische eischen ten aanzien van zekere havens aan den Donau en de Zwarte Zee van lederen grond ontbloot blijken. Begunstigd door het mooist denkbare zomer weer trokken Zondag talloos velen op naar den St. Adelbertusakker tg Egmondbinnen, de plaats waar St. Adelbert eertijds begraven werd en waar de wonderbare bron ontstond bij het op graven van zijn gebeente. Geen windzuchtje verbrak de eerbiedige en stemmingsvolle stilte, die er heerschte tijdens de H. Mis, welke er om zes uur in den morgen werd opgedragen door den Zeereerw. Heer Henneman, professor aan het groot-seminarie Warmond. Na het evangelie hield prof. Henneman de feestpredi- catie, waarin Zijn Eerw. vooral liet uitkomen de hoofddeugd van St. Adelbert, zijn nederig heid! In vergelijking tnet St. Willibrord, die heilig werd als Aartsbisschop van Utrecht, be wees ons de H. Adelbertus, dat we groot kun nen zijn in nederigheid, onbekendheid en hei lig kunnen worden op de laagste plaats in de samenleving. Toen de zon, juist onder de Consecratie den morgennevel overwon, hielp hem de natuur mede dezen morgen te maken tot een feest voor allen, die aanwezig waren en mee genoten van dit licht- en kleurenspel. Nagenoeg alle aanwezigen ontvingen onder de H. Mis de H. Communie, als bewijs aan St. Adelbert, dat zijn werken in Kennemerland twaalf eeuwen geleden niet tevergeefsch is ge weest. Helaas is. door de tijdsomstandigheden, het traditioneele Lof met processie met de relie ken van den H. Adelbertus des middags niet op den akker gehouden. De verdere feestviering geschiedde met een plechtig lof in de parochie kerk te Rinnegom. Zondagochtend omstreeks tien uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een der schuren van de families Wouters en Meels te Swijkhuizen—Schinnen (L.). Mede door de gTOote droogte van den laatsten tijd greep het vuur snel om zich heen. De schuren, waarin een groote hoeveelheid hooi en stroo lag opgesla gen, gingen geheel verloren. Door het krach tige optreden van de brandweren van Swijk huizen en Schinnen kon de vernieling ten deele beperkt worden tot de schuren. Een der nabij gelegen woningen liep eenige brandschade op. De inboedel kon tijdig in veiligheid gebracht worden. Van den landbouwer Meels kwamen twee varkens in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Op den onbewaakten overweg onder Vught is Zondagavond de elfjarige G. van den Akker door een trein gegrepen. De jongen is korten tijd later overleden. LEEUWARDEN Stedelijk Gymnasium af deeling B. Geslaagd: J. T. M. Hepkema, B. D. Hoogland, L. D. de Jonge, L. B. v. d. Slikke en J. F. D. Sprock, allen te Leeuwarden. Afgewezen 2 candidaten. BERGEN OP ZOOM (Maria-Kweekschool) Geëxamineerd en geslaagd: F. J. Ph. M. Her- toghs, Roosendaal; M. Joosten, Weert; M. Klaassen, Breda; W. C. van Meel, Wouw; G. M. P. M. Melis, Breda. NIJMEGEN. (Middelbare Handelsschool.) Ge slaagd de heeren: S. Abeling, Th. Albers, H. Arts, A. Baldijk, C. v. Balkum, J. Ballangee, A. Berenbroeck, A. den Biesen, A. B'um, H. Claessen, J. Cremers, C. Dodemont, J. Dijken, M. Gerritsen, B. Gerson, C. Haarman, J. van 'sHeerenberg; C. Holla, H. v. d. Hoogenband, D. Hoogsteder, A. Könning, F. H. Smit, H. Smits, W. Verhoeven. Tweede groep: M. Artz, J. v. Driel, J. Herm sen, J. Holla, F. Lecarme, H. Meijer, J. Otten, J. Polman, H. Ritzer, J. Strooy, C. J. van der Veer A. v. d. Veerdonk, W. Verhoeven, M. Vonk, P. Wellen, C. van Westereenen, J. van Wetering, L. Will, I. Willems, W. v. Workum, W. Wouters. SmTARD. (R. K. Middelbare School voor meisjes.) Geslaagd voor het eindexamen: L. H. M. J. Beckers, Ch. E. Bruggeman, M. J, E. Kooien, M. G. J. Montfroy, J. G. Stuyts, allen uit Sittard; M. E. H. Comeliussen, Beek; C. A. M. Krijnen, Schinnen; M. M. Jansen, Lutte- rade; H. E. M. Sommer, 's Gravenhage; R. J. M. Woldring, Groningen. Bon 41 tot en met 50 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 7 Juli (eventueel tot en met 11 Juli). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood. Bon 69 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 5 Juli. Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. MOOK. (R. K. Kweekschool „Maria Immacu- lata.) Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames B. M. Ansems, Den Haag; C. J.- M. Baars, Groningen; M. E. Baggen, Schinveld; N. M. Derks, Nijmegen; J. v. Dongen, Nijmegen; G. M. A. Droog, Maastricht. ECHT. (Bisschoppelijke Kweekschool der Re ligieuze Ursulinen) Geslaagd de dames P. C. Heijen, Urmond; M H, C. Housmans, Echt; M. L. A. Jaspers, Weert; A, M. F. Kop Jansen, Haarlem; C. M. van Loon, Echt; H. M. W. Luyten, Aalst OUDENBOSCH. (Bisschoppelijke Kweekschool St. Louis.) Geëxamineerd en geslaagd de heeren G. M. van Dooren, H. J. Faase, W. G. de Graaf, W. A. J. Heijens, A. A. Hoefnagels, J. Kaay. UTRECHT. (Staatsexamen voor onderwijzers). Geslaagd: De dames: A. H. M. Westerman uit Utrecht, W. C. M. Baronesse van Lijnden, Th. M. Nihof, J. G. Niekamp, W. van der Rest en C. M. H. Rietveld allen uit 's-Gravenhage en de heeren M. J. Veldhuis uit Amsterdam, D. J. H. van Ettinger uit 's-Gravenhage en C. v. d. Willigen uit 's-Gravenhage. BEVERWIJK. (Bisschoppelijke Kweekschool.) Geslaagd de heeren P. J. Oosterman, Amster dam; J. J. N. Post, Delft en F. L. van Ray, Hoorn. WINSCHOTEN (G.H.BB.) Voor diploma A slaagden de dames G. Boersma te Oosthem (Fr.) en W. F. Elinga te Vrieschelo en de heeren J. W. Bödeker te Winschoten, A. R. Borgeld te Oude-Pekela, P. Brouwers te Winschoten en W. i T. Haan te Winschoten. Bon 80 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 75 uit het Algemeen distributie- boekje. Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: Half pond tarwe-bloem of Half pond zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode 2". Geldig tot en met 14 Juli. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. Zondagavond is de rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart, van zijn tweedaagsche reis naar de noordelijke provinciën in Den Haag teruggekeerd. Ook de tweede dag werd begunstigd door stralend zomerweer. De Rijkscommissaris, die den nacht van Za terdag op Zondag in Groningen had doorge bracht, was Zondagmorgen reeds vroeg reis vaardig. Om half negen zette de autocolonne zich in de noordelijke hoofdstad in beweging met als doel een boerderij in Zuidwendinge, niet ver van Veendam. Het eerste deel van den tocht ging langs het Winschoterdiep, waarbij dr. Seyss-Inquart in de gelegenheid was, zich te overtuigen van den scheepsbouw, die in deze omgeving tot een zeer hooge trap van ontwikken ling is gekomen en zijn bekendheid te danken heeft aan het type vaartuig een kustvaarder waarop hij zich heeft gespecialiseerd. Via Hoogezand en Borgercompagnie ging de reis langs golvende korenakkers en uitgestrekte aardappelvelden naar Veendam en verder naar Zuidwendinge, waar bij de boerderij van den heer Zuideweg werd gestopt. De belangstelling van dr. Seyss-Inquart voor agrarische onder werpen en vraagstukken, die reeds Zaterdag tij dens een bezoek aan een Friesche boerderij viel waar te nemen, bleek ook tijdens de bezichti ging van deze veenkoloniale boerderij zeer groot te zijn. Via Oude- en Nieuwe Pekela werd de tocht voortgezet naar Gieten en vandaar naar Rolde. In Rolde, een dier karakteristieke Drentsche dorpen, bezichtigde de Rijkscommissaris de twee bekende hunnebedden, die zich aan den rand van deze gemeente bevinden. Over Assen en langs de Smildervaart werd hierna in een snel tempo doorgereden naar Zwolle, waar in hotel „Wientjes" de lunch werd gebruikt. Tijdens de rustpauze in Zwolle maakte de Commissarissen der Koningin in de provinciën Drente en Overijssel, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk en mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, hun opwachting bij den Rijkscommissaris, die zich met beide heeren langdurig onderhield. 's Middags heeft het gezelschap een kruis tocht gemaakt over de Veluwe en werd Apei- doom bezichtigd, waarna via Hilversum, Bus- sum en Amsterdam naar Den Haag werd terug gekeerd. Te Harlingen verkeert men in ernstige on gerustheid omtrent het lot van twee Harlinger jongemannen, resp. 17 en 19 jaar oud, die Za terdagmiddag met een kano de haven zijn uit gevaren. Toen de jongemannen in den laten avond nog niet teruggekeerd waren, vermoedde men een ongeluk. Des nachts te twee uur voer de Har linger reddingboot „Jhr. G. A. den Tex". onder leiding van schipper S. Wielenga, uit om de vermisten te zoeken. Zondagochtend te vijf uur en later te half elf vertrok de reddingboot op nieuw, waarbij de geheele waddenzee werd af gezocht, zonder dat eenig spoor van de jongens kon worden ontdekt. Te Sneek is de heer S. J. Praamsma, oud- burgemeester van Bolsward, overleden. De heer Praamsma werd 22 October 1868 te Joure geboren. Als meubelfabrikant vertrok hü in 1890 naar Bolsward. In 1921 werd hij benoemd tot burgemeester van deze stad, nadat hij drie maanden als plaatsvervangend burgemeester was opgetreden. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Loosduinen: den Wel- eerw heer J. F. M. Desain; de kapelaan te Goes den Weleerw. heer J. Th. J. de Wit. 2 Juli as. hoopt de eerw. Zuster St. Charles (in de wereld mej. Adr. J. M. O. de Meulder van Lisse) ln het klooster St. Anna, Geldrop- scheweg 13, Eindhoven, in alle stilte haar 25- Jarig professiefeest te vieren. De eerw. moeder Anna (in de wereld mej. L. Janssens), overste van het Liefdegesticht te Nijmegen, viert Dinsdag 2 Juli haar gouden kloosterfeest. Moeder Anna van de congregatie der Zusters van Liefde, Tilburg, was achtereenvolgens werk zaam te Roermond, te Borgloon (België) en sinds 1938 te Nijmegen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5