Feijenoord zet tegen Blauw Wit zijn zegetocht voort Derksen's eerste sprintzege op van Vliet Fraai succes voor Laga, dat vijf maal won IN 'T GRIJS De Amsterdammers met 3-2 verslagen Overwinning in twee ritten HERACLES VERLIEST BIJ JULIANA (4-2) IMPOSANTE ZEGE DER OUDE ACHT DE MAN MIÜËION De kampioensronde Wedstrijden de Koninklijke MAANDAG 1 JULI i940 FeijenoordBlauw-Wit 32 De wedstrijd Vente JulianaHeracles 42 HET STEDENTOURNOOI Competitieuitslagen K.N.V.B. LAWNTENNIS Eindenhouttournooi te Haarlem WIELRENNEN Weer een stayersduel WalsSchulte Interessante krachtmeting te wachten KANOSPORT DE ZWETRACE 1940 Resultaten door A. HRUSCHKA Ook de derde ronde van de com petitie om het kampioenschap van Nederland heeft geen verrassingen gebracht. Feijenoord wist zich zij het ook met veel moeite in Rotterdam tegen Blauw Wit met 32 te handhaven en in het Zui den nam Juliana tegen Heracles re vanche voor zijn nederlaag in Rot terdam geleden. Vroomen c.s won nen met 42. Door deze resultaten is re positie van Feijenoord aan het hoofd van de ranglijst zeer versterkt. De stand is: Feijenoord Hauw-Wit Juliana Heracles G.V.A.V. 3 3 2 2 2 3 X 1 0 0 0 1 0 1 0 0 1 1 1 2 6 3 2 1 0 11—3 6—5 5—8 3—5 1—5 In de eerste helft zag het er zeker niet naar uit, dat de Rotterdammers zouden winnen. Geruimen tijd is Hauw-Wit toen in de meer derheid geweest. Over alle linies waren toen de bezoekers het sterkst en het is zeker aan het schitterend spel van Scholtens in het Feijenoord-doel te danken, dat het geen de bacle voor de Rotterdammers is geworden. Van het begin af bleek de Feijenoord-achter- hoede al niet sterk, vooral Van der Lely knoei de nog al. Toen de druk van de bezoekers steeds sterker werd, trok ook de middenlinie zich in de verdediging terug, maar toen lukte het nog minder. Kuppen had heelemaal zijn dag niet en ook De Vroet was niet, wat hij anders is. De voorhoede kwam toen vrijwel vereenzaamd te staan en kreeg geen gelegen heid te toonen, wat zij waard was. Had Blauw-Wit in deze periode een beetje meer geluk gehad, dan waren er zeker meer doelpunt gevallen, maar ook bij de bezoekers mankeerde er wel het een en ander aan, waar door het niet tot productief spel kon komen. Bergman en Geluk, de beide vleugelspelers, waren nog het meest actief. Na de rust veranderde het aspect echter. Bij Feijenoord kwam nu meer verband tus- schen de linies. De middenlinie kon zich beter aan haar aanvallende taak wijden en de voorhoede kwam nu ook aan het werk. Vente, Lins- sen en Zaanen waren nu vlug en handig en Sinke stond vaak op de juiste plaats (hij maakte dan ook 2 van de 3 doel- punten). Vrauw- deunt bleef iets beneden peil. Toch bleef het spel van Blauw-Wit het beste. De aanval len der gasten wa ren veel gevaarlijker. De schoten van Bergman, Westphal, van Nol en van Dries (invaller voor Ticheloven) waren talrijker dan van hun Rot- terdamsche collega's, maar zij vonden in het doel een Scholtens, die uitstekend in vorm was en die de hardste en meest listige schoten steeds retourneerde. Dat hij daarbij ook niet over ge luk te klagen had. doet aan zijn prestatie niets af. Hij heeft feitelijk den wedstrijd voor Feijen oord gewonnen. Ferwerda, in het Amsterdamsche doel, heeft lang zooveel niet te doen gehad. Scheidsrechter Eversteyn had het niet al te zwaar, maar was niet altijd even gelukkig in zijn beslissingen. De belangstelling was vrij groot, een 8 a 9 dui zend bezoekers waren er zeker. Ofschoon het spel dadelijk vlug heen en weer ging, waren de aanvallen van Feijenoord toch het talrijkst, maar de verdediging der Rotter dammers was niet erg gelukkig en toen na 4 mi nuten Geluk op den rechtervleugel mooi voor het doel zette, deed van der Lely het leer net even tjes van richting veranderen, waardoor het langs Scholtens in eigen doel verdween. (01). Wel maakte dadelijk daarop Vente een doelpunt uit een voorzet van Zaanen, maar de scheidsrechter kende dit niet toe, omdat de bal blijkbaar achter de lijn was geweest. Feijenoord zwermde geregeld voor het vijan delijke doel, maar de verdediging bleef er de baas, zij het ook met moeite. Ten slotte toen er Slot plus minus twintig minuten gespeeld waren, hadden de rood-witten echter succes. Linssen legde den bal voor de voeten van Sinke en deze schoot van dichtbij in. 11. De Amsterdammers bleven nu geruimen tijd gevaarlijk dicht bij het Rotterdamsche doel opereeren en toen de druk aanhield, kon een doelpunt niet uitblijven. De heele Rotterdamsche mid denlinie kwam te hulp. Maar nog kon men den bal niet weg krijgen. De bal werd ingezet en de uitge loopen Scholtens stompte den bal weg, maar weer was er een Blauw witter, die het leer opving en naar het verlaten doel dirigeerde. Van der Heide hield het leer met de handen weg en dus volgde een strafschop. Slot kwam naar voren en voltrok het vonnis. Na een goed half uur was het 12. Na de hervatting probeerde Blauw-Wit hetzelfde spelletje maar nu lukte het niet meer Feijenoord was nu beter op dreef en weer was na vier minuten de stand veranderd. Bij een algemeenen aanval op het Amster damsche doel raakte Stijger den bal verkeerd. Het leder kwam bij Linssen, die scherp voor zette, waarna Sinke den bal langs Ferwerda werkte, 22. Mooi samenspel van Vrauwdeunt en Ven te bracht na ongeveer 25 min. Feijenoord de leiding. Vente, hoewel in dubieuze buiten spel-positie, draaide prachtig om de backs heen, lokte Ferwerda uit zijn doel en schoot in het net. 32. Blauw-Wit deed alle mogelijke moeite den stand weer gelijk te maken, maar het gelukte niet. Bergman was de gevaarlijkste man, maar hij zag zijn aanvallen verloren gaan door bui tenspel of door onzuiver schieten. Met Feijenoord in den aanval kwam ten slotte het einde. Na een wedstrijd, welke niet ten volle aan de verwachtingen beantwoordde de tweede helft vooral was beneden de middelmaat is Juliana er in geslaagd de eerste overwinning op Heracles te behalen. In de eerste helft kon het spel de volle be vrediging wekken. 'tWas van 'n goed, soms zeer goed gehalte, waarbij de voorhoedespelers van Juliana stuk voor stuk blijk gaven goed op schot te zijn. Direct na den aftrap richtte de middenvoor van Heracles den aanval op het Julianadoel, doch voordat de Almeloërs vol doende ingespeeld waren, had Juliana reeds haar competitievorm gevonden en onder leiding van Vroomen en Vondenhof stond het doel van Heracles gedurende ruim een kwartier bloot aan een waar trommelvuur. Dank zij het reso luut en succesvol optreden van doelverdediger Dekkers, slaagde de voorhoede van Juliana er niet in de leiding te nemen. Heracles was vol komen in de verdediging teruggedrongen, doch de aanvallen van v. d. Veen en Veldhuis lever den nog voldoende gevaar op. Daarbij bleek, dat de Juliana-achterhoede, met name Somers en Fohler, niet voor de volle honderd procent voor hun taak berekend waren. Zij gaven blijk niet den juisten kijk te hebben op de door Veldhuis gevolgde taktiek en stichtten in eigen gelederen verwarring door hun weifelend spel, dat voor doelverdediger Pöttgen zeker ernstiger gevolgen gehad zou hebben, indien de bezoekers een meer doortastend spel ten toon gespreid hadden. Om streeks twintig minuten na het begin van den wedstrijd wist Jo Vondenhof Juliana ten slotte de leiding te geven uit een voorzet van Raaij- makers. De kalmte, waarmede Heracles dit doelpunt opnam, voorspelde weinig goeds en inderdaad duurde het niet lang of de Almelosche rechtsbuiten Krabling wist een voorzet van zijn linksbuiten Jaarsma in een doelpunt om te zetten, zonder dat Somers of Pöttgen de kans kregen in te grijpen. Na een half uur spelen Dekkers was inmiddels in het doel wegens een verwonding vervangen door Groeneweg ver kreeg Juliana opnieuw de leiding door toedoen van Vroomen. Ook hiervan had de thuisclub niet lang pleizier, want direct na den aftrap wist v. d. Veen met een listige pass de achter hoede van Juliana zoozeer in verwarring te brengen, dat Dirkink geen moeite had den stand op gelijken voet te brengen. Hoewel Juliana in de meerderheid bleef, duurde het nog tot vlak voor rust, dat Raaij- makers zijn vereeniging uit een voorzet van Jo Vondenhof voor de derde maal de leiding ver schafte. De tweede helft werd gekenmerkt door een geheel ander spelbeeld. Heracles nam direct het spel in handen, forceerde door opdringen van middenlinie en aanval tal van hoekschoppen, terwijl de achterspelers Koldewijn en Schot- veld den buitenspelval tegen de Juliana-voor- hoede uitstekend toepasten. Ook thans had het er den schijn naar dat deze taktiek van Hera cles succes zou hebben, doch eenerzijds door kunst en vliegwerk van de verdediging der thuis club, anderzijds door de geringe schotvaardig heid der Almeloërs, kon het Julianadoel schoon worden gehouden. De aanvallen van Heracles verslapten toen eenigszins. Vondenhof en van Kan leidden de snelle uitvallen, die groote verwarring in de achterste gelederen van Heracles stichtten. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de Al melosche spil Dekkers bij een schermutseling den bal in eigen doel werkte: 42. In den voetbalwedstrijd Woensdag as tegen Amsterdam op het terrein aan de Lag' Weide zal de opstelling van het Utrechtsche elftal, na het succesvol optreden tegen Den Haag, ongewijzigd blijven. De opstelling luidt dus: Mosterd ('t Gooi) Stofmeel Van Rheenen (Velox) ('t Gooi) Hoevers Freijeé v. d. Lek (Velox) (U.V.V.) (U.V.V.) Sluijk Van Elswijk Dumortier (Velox) (U.V.V.) (D.O.S.) Blom Cohen (Elinkwijk) ('t Gooi) Te Haarlem wordt eveneens op Woensdag avond om kwart over acht op het terrein van R.C.H. de wedstrijd HaarlemDen Haag ge speeld. Af deeling 1. Afd. C: EDO—AFC afg. Afd. D Vel oxWatergraaftemeer pioen). Afdeeling 2, Afd. A: RFC—DFC Afd. 5. Afd. A: GVAV—Veendam 30 (Velox kam- 3—1 4—0 In de afgeloopen week zijn op de banen van Eindenhout te Haarlem wedstrijden gehouden. De voornaamste uitslagen luiden: a. Toumooi: heerenenkelspel A. Boren sl. jhr. R. de Brauw 6—2, 8—10, 6—4. Damesenkelspel: mej. Blok sl. mevr. R. r. d. Klashorst 57, 63, 64. Heerendubbelspel: J. Bouman en Wilton sl. jhr. R. de Brauw en F. Wiches 61, 86. Damesdubbelspel: mevr. R. v. d. Klashorst en mej. F. Kerkhoven sl. de dames E. en F. Fon kelt 3—6, 6—3, 64. Gemengd dubbelspel mej. Schmeer en E. Hoeke sl. mej. Blikslager en Van Halem 61, 6—2. b. Tournooi. Heerenspel: S. Okker sl. C. Bór- gerding 63, 26, 86. Damesenkelspel: mej. M. v. d. Haar sl. mej. A. J. Timmers 62, 6—1. Heerendilbbelspelmr. Ml C. Wijt en A. Schoute sl. van Golst en A. van Huistede 62, 6—2. Damesdubbelspel: mej. Schouten en mej. Olivier sl. mevr. van Eckel en mej. Mos 36, 6—4, 6—2. Gemengd dubbelspel: mej. C. de Groot en E. Verwaal sl. de heer en mevr. Schoute 46, 97, 6—3. Donderdagavond as. is het duel tusschen Wals en Schulte achter groote motoren het be langrijkste nummer van het programma op de Stadionbaan. Tweemaal komen zij tegen elkaar uit, zoodat er voldoende gelegenheid is om na te gaan wie van beiden de sterkste van het oogenblik is. In de eerste plaats wordt er een 20 K.M.- wedstrijd gereden met staanden start. Wals en Schulte vertrekken naast elkaar, iets, wat bij stayerswedstrijden op de oude Stadionbaan, jaren geleden, ook de gewoonte was. De ma chine van hun gangmakers staan klaar op on geveer 100 meter achter de renners, boven in de bocht bij de eeretribune. Kaser en Bustraan laten de motoren draaien op hetzelfde oogen blik, waarop de beide renners starten. De kan sen om onmiddellijk na het vertrek den kop te nemen zijn voor belde instanties dus gelijk, hetgeen iuist de bedoeling is. Het tweede num mer is een inhaalwedstrijd over maximaal 15 KM. met vliegend vertrek. Het sein, dat het begin van den rit aankondigt, wordt pas ge geven, als de renners een halve baan van elkaar gescheiden liggen. De mogelijkheid bestaat dat ieder één rit wint; in dat geval zal het beste resultaat in den wedstrjjd over 40 KM., welke later op den avond wordt gereden, maar waaraan ook andere stayers deelnemen, den doorslag geven voor het bepalen wie op het oogenblik de beste renner achter den motor is. In dezen rit komen behalve Wals en Schulte nog Bosland (Wiersma), Bak ker (Slesker) en Zwartepoorte (Van der»Bom) uit. De laatste krijgt dus zijn kans, na het win nen van den rit voor B-stayers van den vorigen keer. Het rijden van Zwartepoorte maakte toen een zeer behoorlijken indruk en 't is volkomen verklaarbaar en tevens een aanmoediging voor den renner dat hij nu in het milieu der grooten is geplaatst. Het zoü ons geenszins ver wonderen, indien deze renner, die zeer ambitieus is en ijverig oefent, op verrassend goede wijze zijn debuut maakt. Tijdens de wedstrijden op de Veka-baan te Amsterdam is Derksen er voor de eerste maal in geslaagd zijn grooten rivaal en leermeester Van Vliet in de sprint te klop pen. Weliswaar was de wereldkampioen der professionals dezen middag niet in zijn al- lerbesten vorm, maar dit eerste succes zal den nieuwbakken beroepsrijder ongetwijfeld tot meerdere grootsche daden inspireeren. Zoowel Van Vliet als Derksen hebben boven dien een aanval ge daan op het record op de kwart mijl, staande start, dat tot nu toe nog steeds op naam staat van Van der Linden in den tijd van 28.2 sec. Zij slaag den er evenwel niet in een beteren tijd te maken. Derksen no teerde nog den besten tijd, n.l. 30 seconden, zich daarmede op nieuw sterker toonend dan Van Vliet, die de zen afstand in 30.2 sec. aflegde. De uitslagen luiden: Omnium: eerste rit: sprint over vijf ronden: 1. Wals-Pellenaars 8 punten; 2. Van der Voort- Bakker- 4 pnt.; tweede rit, klassementswed- strijd over 5 k.m.: 1. Wals-Pellenaars 8 pnt.; 2. Van der Voort-Bakker 3 pnt.; derde rit, achtervolging per ploeg zonder aflossing over 4 k.m.: 1. Wals-Pellenaars 110 punten; 2. Van der Voort-Bakker 5 p Totaal-uitslag: 1. Wals- Pellenaars 25 pnt.; 2. Van der Voort-Bakker 12 pnt. Sprint over vijf ronden tusschen Derksen en Van Vliet: le rit: 1. Derksen, tijd 200 meter 12.8 sec.; 2. Van Vliet op een wiellengte; 2e rit: 1. Derksen 12 sec.; 2. Van Vliet op een wiel lengte. Achtervolging over 5 k.m. tusschen Bosland Derksen en Groenewegen: 1. Groenewegen na 7y2 ronde tijd 3 min. 20 sec. Ploegachtervolging, max. 4 k.m. tusschen "de ploegen Zwartepoorte-Roes-Bosland en Dem- ming-Martens-Kremer. Winnaar werd de plpeg Zwartepoorte-Roes-Bosland na 7y2 ronde in den tijd van 7 min. 14.8 sec. Achtervolging over 3 k.m. tusschen Schulte en Klink. Winnaar werd Schulte in 3 min. 56.6 sec. Klink volgde op 5 meter. Koppelwedstrijd over 50 k.m.: 1. Zwarte- poorte-Roes 11 pnt. Tijd 1 uur 8 min.; 2. Wals- Pellenaars 4 pnt.; op één ronde: 3. Schulte- Van der Voort 5 pnt.; op twee ronden: 4. Kre- mer-Bosland 9 pnt.; 5. Demming-Martens 2 pnt.; 6. Klink-Groenewegen 1 pnt. De uitslagen der door de „Zwetplassers" ge houden wedstrijden luiden als volgt: Dames R. S. Juniores (300 meter): 1. Mej. A. S. de Waal Malefijt (Trekvogels, Haarlem) 1 min. 44 sec.; 2. Mej. M. Woudt (Zwetplassers). K. 1 Zwetrace (7 K.M.): 1. v. d. Kroft (H.K. C., Haarlem) 35 min. 38,2 sec.; 2. Weis (Zwet plassers) 38 min. 54 sec.; 3. Houwertjes (Quo Vadis) 39 min. 2 sec.; 4. Muusse (Quo Vadis). R. 2 s. Zwetrace (7 K.M.)1. Gebr. Wijde- kop (Viking, Amsterdam) 34 min. 31 sec. R. 1 s. Adspiranten (500 meter)1. W. Schaap (Quo Vadis) Koog a. d. Zaan, 2 min. 31,8 sec.; 2. C. Koch (De Geuzen) 2 min. 33,2 sec.; 3. T Sabel (Z.K.C.) 2 min. 35,4 sec.; 4. J. Kok (Stormvogels) 2 min. 42,6 sec. R. 4 s. Zwetrace (7 K.M.): 1. De Geuzen, Zaandam (Kraaier, v. 't Hof, van Zeeventer en Stolp) 33 min. 38,2 sec.; 2. Quo Vadis. R. 1 s. Zwetrace (7 K.M.)1. Bobeldijk (Quo Vadis), Koog a. d. Zaan, 39 min. 16,4 sec.; 2. Stad (Quo Vadis); 3. J. Vrolijk (De Geuzen), beide laatsten in 39 min.,32,2 sec. K. 2 Zwetrace (7 K.M.)1. A. J. A. Bosse— Tj. Cuperus (H.K.V., Haarlem) in 34 min. 40 sec.; 2. Gebr. Tates (De Geuzen). K. 1 Adspiranten: 1. W. Schaap (Quo Va dis); 2. J. Stoelman (Trekvogels); 3. R. van Fucht (Geuzen). R. 2 s. Adspiranten: 1. van FuchtKoch (De Geuzen); 2. SabelHallie (Z.K.C.). De Jonge Vieren in actie tijdens de roeiwedstrijden van de „Koninklijke" op den Amstel te Amsterdam De roeiwedstrijden van de Koninklijke, welke Zaterdag en Zondag op den Amstel te Amsterdam onder fraaie weersomstandig heden zjjn gehouden, zijn evenals de stu- dentenroeiwedstrijden te Jutphaas weer een groot succes voor Laga geworden. De Delf tenaren wonnen met veel furore de meeste nummers vijf in totaal en toonden vooral door hun overwinning op Nereus in de oude acht, dat de glorietijd voor de rood- hemden weer is gekomen. De moeilijkheden ir de technische outillage werden door de roeiers op de meest sportieve wijze opgenomen. Inderdaad was het sturen op de Amstelbaan uiterst moeilijk, waardoor van de stuurlieden zeer veel gevergd werd. Voor de ploegen, welke gediskwalificeerd werden, was het een hard gelag, het zal echter voor alle vereenigingen een aansporing zijn om het zoo belangrijke sturen bij het oefenen niet te verwaarloozen. Dat de stuurmanlooze ploegen en de skiffeurs een extra moeilijke taak hadden was niet te verwonderen, enkele aanvaringen hadden plaats, w'aarna de wedstrijdleiding niet anders kon doen dan vanaf de plaats, waar het incident zich voorgedaan had opnieuw te laten starten. De publieke belangstelling was aanmerkelijk grooter dan Zaterdag. Niet alleen, dat de ter rassen der vereenigingen zeer druk bezet waren, maar ook langs de kanten en vooral op de brug gen stonden zeer veel toeschouwers de verschil lende wedstrijden gade te slaan. Voor deze cate gorie menschen was het een genot, dat de oude Amstelbaan weer in eere hersteld was. Zij lieten zich niet onbetuigd met hun aan moedigingen en vooral Laga, dat altijd bij het publiek een streepje voor heeft gehad, was nog steeds populair. Zijn overwinning in de oude acht was wel de belangrijkste. Nereus, dat aanvankelijk nog zeer goeden tegenstand bood, werd op de helft van de baan door Laga gepasseerd. Ook in den eindspurt was Laga den Amsterdammers den baas en in den tijd van 6 min. 55 sec. gingen de Delftenaren als eerste over de eindstreep. De jonge acht A. leverde een zeer spannenden strijd op tusschen Nereus en Laga. De Amsterdammers veroverden direct de lei ding en liepen de eerste 1000 meter regelmatig uit, zelfs tot een volle lengte. Laga verhoogde daarna zijn baantempo dusdanig, dat de ach terstand vooral op het laatste gedeelte ziender- oogen minder werd. Nereus had* echter een te grooten voorsprong, om nog heelemaal inge haald te kunnen worden en met een verschil van enkele meters wonnen de Amsterdammers in den tijd van 7 min. 13 sec. Van Blerkom toonde zich van de skiffeurs de beste, Logger van Poseidon kon zijn bekende eindspurt ditmaal niet te pakken krijgen, ter wijl de Vries van het Spaame niet voldoende geoefend was om gevaarlijk voor zijn concur renten te zijn. Delftsche Sport won na een spannenden strijd de ovemaadsche vier, Willem 3 de oude twee, terwijl bij de dames de Hoop, de Vliet en Ne reus ieder een nummer wonnen. De uitslagen van Zaterdag luiden: Oude Vier: 1. Nereus met Bloemendal (bg.), Bikken, Van der Ploeg, Simon de Wit (sl.) en Lim (stuurman) 7 min. 28 sec.; 2. Argo. De uitslagen van de middagwedstrijden lui den: Vier zonder stuurman: 1. Laga (geen tijd) met Van der Pot (boeg), Van Blerkom, Klin- kert, Mooyaart (slag)2. Triton. Jonge twee A: 1. Laga in 8 min. 48 sec. met Pahud de Mortagne (boeg), Muysken, Vierling (stuurman); 2. Het Spaame in 8 min. 551/5 sec. Overnaadsche skiff beginnelingen: 1. De Hoop (Pasdeloup) 7 min. 161/5 sec.; 2. Het Spaarne (Hulsman) Stijlroeien dames beginnelingen skiff: 1. De Hoop (mej. P. F. M. Sanders) 79 punten; 2. Het Spaarne (mevr. N. Huygen-Bruynzeel) 74 pnt. Stijlroeien dames juniores skiff: 1. De Am stel (mej. L. Schalkwijk)2. De Delftsche Sport (mej. A. Schuringa). Stijlroeien dames ovemaadsche vier: 1. De Hoop 83 punten met mej. Wildeboer, mej. A. E. Baars, mej. C. D. Baggelaar, mej. E. Hoor weg (slag), mej. E. S. Klein (stuurvrouwe)2. Het Spaarne 82 pnt.; -3. Laak. Jonge vier A: 1. De Delftsche Sport 7 min. 47 2/5 sec., met Fokkinga (boeg), Kok, Dekker, Ankersmit (slag), N. N. (stuurman); 2. De Hoop. Ovemaadsche vier beginnelingen: le heat: 1. Nereus 7 min. 54 4/5 sec.; 2. Delft sche Sport 7 min. 55 1/5 sec.; 3. De Amstel. 2e heat: 1. Aegir in 7 min. 58 sec.; 2. De Hoop in 8 min. 26 sec.; Laga gediskwalificeerd. Jonge skiff A: le heat: 1. De Hoop in 6 min. 54 4/5 sec.; 2. Delftsche Sport 7 min. 4 sec. 2e heat: 1. Willem III in 6 min. 54 sec.j 2. Njord in 7 min. 13 sec. Oude acht: le heat: 1. Nereus in 6 min. 49 4/5 sec.; 2. Triton 6 min. 54 sec.; 3. Amstel gediskwalifi ceerd. 2e heat: 1. Laga in 6 min. 42 sec.; 2. De Hoop in 6 min. 53 1/5 sec. Achtriemssloepen van het Matrozeninstituut van de Kon. Ned. Zeil- en Roeiver.: 1. sloep 1, 2. sloep - en 3. sloep 2. De resultaten van Zondag waren: Oude twee: voorwedstrijden, eerste heat: L Willem 3 in 8 min. 26.8 sec.; 2. Triton (gedis kwalificeerd); tweede heat: 1. Argo 2 min. 30 sec.; 2. Poseidon 2 min. 44 sec. Oude skiff: 1. Laga (van Blerkom) 6 min. 28 sec.; 2. Poseidon (Logger); 3. Het Spaame (de Vries). Jonge skiff A: 1. De Hoop (Steins Bisschop) geen tijd; 2. Delftsche Sport (Peteri); Willem 3 gediskwalificeerd. Lichte skiff: 1. Amstel (Wieringa) 6 min. 91 sec.; 2. De Hoop (Zeegers) 7 min. 1 sec. Ovemaadsche vier, beginnelingen: 1. Delft sche Sport in 7 min. 55 sec.; 2. Nereus op 1)4 meter! 3. Aegir. Lichte vier: 1. Argo geen tijd; Laga gedis kwalificeerd. Stijl-snelroeien dames, vierriemsgieken: 1. Nereus; 2. Het Spaame. Stijl-snelroeien dames quadrupplescullL De Hoop, Oude acht: 1. Laga in 6 min. 55 sec.; 2. Ne reus; 3. De Hoop. Stijl-snelroeien dames achtriemsgieken: 1. De Vliet met mej. G. M. Lekkerkerker; 2. De Am stel. Jonge acht A: 1. Nereus in 7 min. 13 sec4 2. Laga; 3. Njord. Oude twee: 1. Willem 3 in 8 min. 22 sec.; 2L Argo 8 min. 27 sec.; 3. Poseidon. Stuurmanlooze twee: 1. Laga; 2. Triton op vele lengten; Njord gediskwalificeerd. 31 Hij liep de kamer uit en men hoorde zijn vroolijke stem, en eenige seconden later trad hij inderdaad met Jean de kamer binnen. Deze werd met een luid „hoera!" begroet. Riete sprong od en haalde een stoel, dien zij tusschen den haren en dien van Albert schoof. Hier, Jean, naast mij! Ik schijn juist op het goeie oogenblik te komen, zei Jean. Wat een ontvangst! Je bent toch hoop ik, nog niet klaar? Wij beginnen juist. En, Jean, er is Ju lienne! zei Riete triomfantelijk. "t Kan niet beter! Ik zit al: dus, aanvallen maar! Mijn compliment, Riete, je Julienne ziet er heerlijk uit en wat "n fijne lucht! Ik geloof dat de smaak ook best mee zal vallen. Wanneer komen de gravin en de anderen terug? vroeg Albert. Jean merkte eerst nu zijn tafelbuur op. Jij bent waarschijnlijk de nieuwe tuin knecht? vroeg hij een beetje uit de hoogte: Om u te dienen. Op uw gezondheid, meneer Jean!' (Albert hief zijn glas op). Dus wanneer komen zij? MorgenmiddagDe soep is fijn Riete. Intusschen ben ik blij, weer hier te zijn. Wat een rommel daar ginds! Vertel 'ns Jean! Is er nieuws? En geen beetje! Ik zeg maar, er zijn fraaie dingen gebeurd! Vertel dan tocbf Riete en de andere vrouwelijke leden van het gezelschap brandden van nieuwsgierigheid. Maar Jean at smakelijk zijn soep, ging toen echt op zijn gemak zitten en wreef zich de handen. Eerst eten! Hjj bleef onverbiddelijk. Vóór dat de laat ste schotel leeg was weggedragen, kwam er geen woord over zijn lippen. Maar toen begon hij: Op de eerste plaats moet je weten, dat er in ons huis in de stad dieven zijn geweest Dieven! Tenminste één dief! En wat nog mooier is, de portier en zijn vrouw hoorden hem en lieten hem stilletjes begaan! Ach kom! 't Is zooals ik zeg. Den 12en of den 13en Augustus heel juist wisten het de brave men schen niet meer lagen pij In hun eersten alaap, toen de vrouw wakker werd en boven haar hoofd stappen hoorde in de kamer van den graaf. Zij wekte haar man en .beiden luis terden even. Toen stond de man op, can te gaan kijken. Hij zag licht in de kamer van den graaf, maar vond de deur gesloten. En toen hij aanklopte gebood hem een barsche stem, die hij voor- die van den graaf hield, zich stil te houden. Toen ging hij heen, in de meening, dat de graaf onverwacht was gekomen, zooals hij dat wel meer deed. Maar, vroeg August hoe was h$ dan bin nengekomen? Waarschijnlijk door het tuinpoortje, waarvoor de graaf een eigen sleutel had. Hü was gewoon, dat poortje te gebruiken omdat het hem, wanneer hij van het station komt, een omweg bespaart. Zoo althans redeneerde de portier en volkomen gerustgesteld zocht hij zijn bed weer op. Maar toen hij 's morgens boven kwam, vond hij het bed van den graaf onbeslapen en de kamer heelemaal in orde. Het tuinpoortje en de achterdeur van 't huis waren behoorlijk ge sloten. Geen spoor van den graafNu begon de zaak den portier wel een beetje zonderling voor te komen: was de graaf werkelijk gekomen, dan had hij in het huis moeten overnachten. Ook moest in zulke gevallen de vrouw van den portier altijd een ontbijt voor hem klaar zetten. Hoe laat was 't? vroeg Albert, toen de por tier naar boven ging? Zogwat half elf. Maar toen moet de graaf al dood zijn ge weest! bracht Riete in het midden. Men zegt immers, dat hij 's avonds omstreeks acht uur hier werd vermoord? Dat is zoo, maar dat kon de portier op dat oogenblik nog niet weten. Maar dat het een dief was geweest, daarvan was hij overtuigd. Hij onderzocht dus op de eerste plaats, of er iets ontbrak, maar alle dingen van waarde vond hij op hun gewone plaats, 's Morgens kwam de gravin en vroeg naar haar man. De portier durfde niet van den dief spreken, want hij vreesde, dat men hem zou wegsturen, omdat hij de zaak niet beter had onderzocht. Maar hoe is het dan uitgekomen? Wel, heel eenvoudig. Toen ik de kleeren van den graaf inpakte, om ze naar hier te laten zenden, bemerkte ik, dat er in de kasten nogal veel ontbrak, o.a. een zilveren scheergerei, dat er zeker had moeten zijn. Bovendien een geheel nieuw najaarscostuum, drie hemden, een met zilver ingelegde revolver, die de graaf kort te voren had gekocht en een aantal kleinigheden. In de kasten zelf lag alles overhoop. Men kon goed zien, dat iemand, die veel haast had, alles doorheen had gegooid. Eerst verdacht men den portier en die kwam toen met de historie voor den dag. Men ge looft hem niet zoo gereedelijk, maar, volgens mij zegt hij de waarheid. Hij ziet er als wan hopig uit. Gisteren heeft men hem m hechtenis genomen. Wat 'n verschrikkelijke geschiedenis! zei Riete. Maar wie kan het geweest zijn? Een dief, die over den heelen nacht beschikte, had toch meer mee kunnen nemen? Jean verborg achter een fijn en slim lachje zijn persoonlijke meening en staarde zwijgend vóór zich uit. Ook de anderen waren stil ge worden en verdiepten ach in gedachten en ver moedens. Is dat nu de heele voorraad nieuws dien je mee hebt gebracht, Jean? vroeg plotseling Albert met heldere, spottende stem. Jean wierp hem een blik toe, die van onver holen, minachting getuigde. Neen, meneer Albert, antwoordde hij. Ik heb nog andere dingen in mijn mars. Zoo heeft men, bijvoorbeeld, eindelijk ontdekt, wie de ver moorde weduwe Walker eigenlijk was. Ditmaal lachte Albert niet meer. Hij maakte een zenuwachtige beweging, keek Jean bijna verbluft aan en herhaalde met niet bijster vaste stem: Wie de weduwe Walker eigenlijk was? Is men dat te weten gekomen? Algemeene sensatie. Jean werd bestormd met vragen. En hij vertelde: Je moet weten, dat de Grauensteins niet enkel, omdat men in den avond van 13 Augus tus den zoon hier in de buurt heeft gezien, werden gevangen genomen. De politie is ook te weten gekomen hoe, dat zou ik je niet kun nen zeggen, dat de oude heer ongeveer een week vóór den dood van mevrouw Walker met deze in Graz op staat heeft staan praten. Voorts, dat hij haar een bezoek wilde brengen, maar een weigering kreeg. Onder de papieren van den majoor vond men een brief van haar, dien zij daags vóór haar dood geschreven had en waarin zij hem verzocht, van dat bezoek, dat toch geen nut kon hebben, af te zien. Zij kon hem, schreef zij, in de zaak in kwestie niet de minste inlichting verschaffen. In welke zaak? vroeg Albert met span ning Dat weet ik niet. En in zooverre een en ander kon opmaken uit het gesprek ik stond in de zijkamer toen dezen morgen de rechter van instructie dit alles aan de gravin vertelde weten het ook de anderen niet; want de majoor wil er geen woord over uitlaten Albert slaakte een zucht van verlichting. Kort en, goed, ging Jean voort: de majoor gaf onmiddellijk toe, dat hij met de weduwe had gesproken en haar kende van. vroeger. Toen hij nog luitenant was, woonde zij als onderhuurster bij hem in. Zij heette toen Marie Dengier en was heel mooi. 2hj vertelde, dat zij gouvernante bij voorname families was geweest. In een daarvan had zij kennis gemaakt met een rentmeester, die Ferdinand Bftcker heette, en zich met hem verloofd. Backer, voegde ze er bij, had toen zijn post neergelegd en op Grauenegg een andere betrekking gekregen.... Hierop Grauenegg? JaDat is nu 26 jaar geleden. Bin nen drie maanden zou het huwelijk voltrok ken worden. Verder zei de majoor, dat hij en zijn vrouw heel veel op hadden met juffrouw Dengel, die als kind in huis werd behandeld. Ook na haar huwelijk kwam zij hen dikwijls bezoeken en zij scheen gelukkig te zijn, toen a^les met één slag veranderde. (Wordt vervoigdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 6