DIJIIRS Kolenlevering aan particulieren Mr, De Monchy ontslagen Hitier bij het graf van Napoleon I De Iersche kwestie De gebeurtenissen in en om Roemenië J Spanning om Syrië Luchtmacht actief in Cyrenaica Op nieuw bombardement op Rotterdam De evacuatie van Hongkong Zoek de Zon op Twee dagbladen verboden Verduistering VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS TERRAS Den Haag r~ -J Als burgemeester üan Den Haag Het afzien Van de Britsch- Fransche garanties Het Italiaansche legerbericht DINSDAG 2 JULI 1940 - AVONDBLAD DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 22472 Tot 1 October a.s. mag slechts 20 pet. van de vorig jaar gekochte hoeveelheid worden geleverd Voor den tijd van twee weken Met lucifers gespeeld Meisje aan brandwonden overleden Overeenstemming tusschen Cragavon en De Valera niet uitgesloten Roemeensch communiqué ONTPLOFFING IN HAVEN VAN BELFAST Turksche belangstelling voor de gebeurtenissen DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Tokio ontstemd over terugkeer der Amerikaansche vloot naar Hawaii ANDEREN HADDEN DEN INBRAAK GEPLEEGD In revisie vrijgesproken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cem per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Vooi prijzen der „Omroepers" zie de rubriek Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft het waarnemend hoofd van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart met ingang van 1 Juli 1940 onder bepaalde voorwaarden opnieuw dispensatie verleend van het verbod tot het verkoopen van vaste brandstoffen. Deze voorwaarden zijn neergelegd in een circulaire bestemd voor kolenhandelaren, en houden o.m. in, dat brandstoffenhande- laren met ingang van 1 Juli 1940 hun klanten (niet-industrieele verbruikers) in de zomermaanden Juli, Augustus en Sep tember maximum twintig procent mogen leveren van de hoeveelheid vaste brand stoffen (steenkolen, briketten, cokes, bruin kool etc.), die dezen in het jaar April 1939 tot en met Maart 1940 afnamen, vermin derd met het eventueel reeds sedert 1 Mei 1940 geleverde kwantum. De beschikbare hoeveelheden dienen zooveel mogelijk naar verhouding over de afnemers verdeeld te worden, terwijl tevens de werkelijk geleverde soort en kwaliteit der brandstoffen moeten worden berekend. Binnenlandsche industrieéle verbruikers (waaronder tevens begrepen bedrijven zooals aannemers, spoor- en tramwegen, bunkering, visscherij etc.) kunnen, voor zoover hun jaar verbruik boven de 240 ton gaat, brandstoffen krijgen op een toewijzing van het Rijkskolen- bureau, voor zoover hun jaarverbruik beneden de 240 ton gaat kunnen zij in de zomermaan den per maand maximum een twaalfde ont vangen van de door hen van April 1939 tot April 1940 gebruikte hoeveelheid. Ziekenhuizen, gestichten, rijks-, provincie- en gemeente-instellingen, die tot nog toe tot de industrieele verbruikers gerekend werden, val len thans onder de categorie der gewone ver bruikers, die in het kwartaal Juli/Augustus/ September niet meer dan 20 pCt. van hun jaargebruik kunnen ontvangen. Nieuwe afnemers, zooals nieuw gevestigden, kunnen één twaalfde van hun geschatte nor male jaarverbruik per maand ontvangen, met aftrekking van het sedert Mei 1940 ontvangen kwantum, indien het gaat om industrieele ver bruikers. Nieuwe particuliere afnemers kunnen twintig procent van hun geschatte normale jaarverbruik ontvangen. De handelaren mogen tot 30 September 1940 geen verplichtingen aangaan tot verkoop of levering van brandstoffen na dien datum. Elke overeenkomst tot levering of verkoop moet de bepaling bevatten, dat de overeenkomst geheel of gedeeltelijk kan worden geannuleerd. De aflevering van brandstoffen geschiedt slechts tegen een geteekend ontvangstbewijs, terwijl van nieuwe afnemers bovendien een maandelijksch overzicht moet worden opgezon den aan den plaatselijken distributiedienst. Inkoopcombinaties, spaarvereenigingen e.d. kun nen deze ontvangstbewijzen niet teekenen, daar zij slechts mogen worden afgeteekend door den verbruiker zelf. Overtreding van de voorschriften kan worden gestraft met een gevangenisstraf van ten hoog ste vier jaren of geldboete van ten hoogste 10.000,—. In de provincie Noord-Holland zijn twee kleinere dagbladen voor den tijd van twee we ken verboden, omdat zij, naar de Presseabtei- lung van het Rijkscommissariaat mededeelde, systematisch een onvriendelijke houding jegens de Duitsche bezettingsmacht hebben aangeno men en niet hebben kunnen afzien van hun vroegere eenzijdige propaganda ten gunste van de Geallieerden. Zonsondergang 2 Juli 22.06 Zonsopgang 3 Juli 5.22 Zonsondergang 3 Juli 22.05 t Het rijkscommissariaat deelt mede: De in functie zijnde burgemees ter van de gemeente Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, is op last van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied uit zijn ambt ontslagen. De werkzaamheden van den bur gemeester worden voorloopig door den oudsten wethouder waargeno men. In een schuur bij de boerderij van den land bouwer J. H. aan den Hengeloschenweg te Haaksbergen hebben kinderen met lucifers ge speeld met als gevolg dat het hooi vlam vatte. Toen men den brand ontdekte, stond de schuur reeds in volle vlam. Een der kinderen, een 6- jarig dochtertje, kreeg zooveel brandwonden dat het aan de gevolgen is overleden. 38 (.„V, De rijwielen moeten weer van een plaatje voorzien zijn. In het portaal van de Nieuwe Kerk te Amster dam kunnen de wielrij ders er hun naam in laten zetten, terwijl de op brengst van dit werkje aan liefdadige doeleinden ten goede komt Tijdens een bezoek, dat Rijkskanselier Hitier aan Parijs bracht, vertoefde hij met zijn gevolg geruimen tijd bij de graftombe van Keizer Napoleon STOCKHOLM, 2 Juli (D.N.B.) De Lon- densche vertegenwoordiger van Dagens Nyheter meldt, dat de Iersche kwestie en de toestanden in Indië, de moeilijkste problemen der Engel- sche wereld, thans door een ironie van het noodlot, klaarblijkelijk dichter bij de oplossing zijn gekomen dan ooit tevoren. De correspondent wijst er op, dat de Engel- sche pers steeds meer den Noord-Ierschen mi nister van Staat, Craigavon, den raad geeft een overeenkomst aan te gaan met De Valer» over de vorming van een verdedigingsunie. Men acht het niet uitgesloten, dat een overeenkomst tot stand zal kunnen komen, welke den Brit- schen troepen de mogelijkheid geeft de verdedi ging van geheel Ierland op zich te nemen. Daarbij zouden Belgische, Fransche en Poolsche eenheden, die zich in Engeland bevinden, ge bruikt worden voor garnizoenen in Ierland, op dat geen Engelsche troepen zouden behoeven te worden gebruikt in dit gebied. In ingewijde kringen in Londen acht men het verder niet uitgesloten, dat Engeland binnen kort de wijziging der Indische constitutie aldus zal inleiden, dat Indië een soort Dominion zal worden, ofschoon nog moeilijk te voorzien is wat de overgangsvorm zal zijn. BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) De besluiten van den Roemeenschen ministerraad van Maandagmiddag tot wijziging der buiten- landsche politiek en tot afzien van de Fransch-Britsche garanties worden door de Duitsche bladen in kerte commentaren een zware nederlaag genoemd van Engeland. Wanneer de Roemeensche regeering besluit tot wijziging van haar buitenlandsche politiek, zoo schrijft de Berliner Börsenzeitung, dan kan dat alleen beteekenen, dat zij van nu af aan wil handelen, op buitenlandseh politiek gebied, in overeenstemming met de feitelijkheden der ruimte, gelijk zij reeds op economisch gebied gehandeld heeft door haar accoord met het groot-Duitsche rijk. De afstand van de En- gelsch-Fransche garantie verduidelijkt zoowel de oude als de nagestreefde nieuwe lijn van de Roemeensche politiek en vormt een openlijke breuk met die Westersche neigingen en in vloeden, die in Boekarest zoo lang toonaan gevend zijn geweest, een afkeeren van de tac tiek van het half om half en een demonstra tieve afwijzing'van Engeland, den „garant", die Roemenië door vage beloften ving om het ver volgens, zooals elk van zijn beschermelingen, laf in den steek te laten. In dezen zin betee- kent de verklaring van den afstand der garan ties een vernietigende nederlaag van Engeland in Zuidoost-Europa. Engeland is als machts factor in dit gebied, evenals op het geheele vasteland, volkomen uitgeschakeld en de ge beurtenissen in en om Roemenië zullen ook in den laatsten hoek van Europa de overtuiging vestigen, dat het in de hoogste mate compro- mitteerend en gevaarlijk is om met denBrit- schen vijand van den vrede en den verderver van volkeren aan één tafel te zitten. Uit Moskou meldt het D.N.B.: In een deel Na het Engelsche bombardement waaraan Den Helder in den nacht van Maandag op Dinsdag heeft blootgestaan, en waarbij 36 burgers gedood en 22 getoond wer den, zijn vele inwoners gevlucht naar ver schillende kleine plaatsen in Noord-Hol land. Overzicht tijdens den gezamenlijken maaltijd in een der vluchtelingenkampen te Anna-Paulowna der Noordelijke Boèkowina hebben de Russi sche troepen, naar Tass meldt, posten betrok ken aan dé mét Roemenië overeengekomen grens. In Bessarabië hebben de Russische troe pen hun taak voltooid en langs de geheele lengte der rivieren Proet en Donau de Roe meensche grens bereikt. Het Hongaarsche telegraafagentschap de menteert de buitenlandsche berichten over incidenten aan de Hongaarsch-Roemeensche grens in den nacht van Zondag op Maandag. In verband met berichten, volgens welke zich aan de Bulgaarsch-Roemeensche grens in den nacht van Zondag op Maandag een incident zou hebben voorgedaan, constateert het Roe meensche nieuwsagentschap, dat van Bulgaar- sche zijde niemand de grens heeft overschre den en dat geen geweerschot is gelost. Omtrent het gebeurde in den nacht van Zon dag op Maandag publiceert het officieuze Bul- gaarsche nieuwsagentschap de volgende verdui delijking: Een door de militaire Bulgaarsche autoritei ten ingesteld onderzoek heeft o.m. vastgesteld, dat soldaten van een Bulgaarschen post, die iets ongewoons hadden waargenomen voor de grensposten tegen 22 uur, een witten vuurpijl hebben afgeschoten, hetgeen geoorloofd is door de regeling betreffende den grensdienst. Van Roemeensche zijde werden daarop enkele ge weerschoten gelost, waarop onze grenswachters niet antwoordden. De nacht verliep kalm, maar des ochtends merkte onze post op, dat Roe meensche soldaten, komende uit het binnen land en in gevechtsorde geschaard, optrokken nar hun post, hetgeen bewijst, dat zij dien in den nacht hadden verlaten. Van Bulgaarsche zijde heeft niemand de grens overschreden en. werd geen enkel geweerschot gelost. De Roemeensche generale staf heeft een communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt: Op 1 Juli zijn de evacuatieoperaties in Bes sarabië voortgezet tot de lijn ten Noorden van Seletin ten Noorden van Ciudei Adancata Beian Dinautzi Edinita Recea Chisca R.eni Calarasi Ciuciuleni— Laculchitai. Incidenten, die op eenige plaatsen waren ontstaan door den overhaasten opmarsch van snelle Russische eenheden, zijn door be sprekingen tusschen de wederzijdsche militaire chefs op bevredigende wijze geregeld. DUBLIN, 1 Juli (DNB)Op hetzelfde oogen- blik, dat het Engelsche passagiersschip „Dun bar Castle" met talrijke Engelsche passagiers aan boord naar New-York wilde vertrekken, weerklonk in de havenwijk van Belfast een zwa re ontploffing. Door deze exploisie werd het havenhoofd beschadigd en geraakte een gedeel te der goederenopslagplaatsen in brand. Op het schip zelf werd geringe schade veroorzaakt. Tijdens de algemeene paniek probeerde de me nigte het schip te bestormen, zoodat de beman- ninig van haar vuurwapens gebruik moest ma ken. Het aantal van de bij den aanslag en de daarop volgende incidenten om het leven ge komen en gewonde personen is nog niet bekend Ongeveer 150 verdachte personen zijn gearres teerd. Bovendien zijn de maatregelen tegen het Iersche republikeinsche leger verscherpt, Een felle brand verwoestte te Rosmalen vier boerderijen. Hierboven het weinige, dat de bewoners nog wisten te redden ROME,v 2 Juli. (D. N. B.) De Engelsche re geering heeft een verklaring doen verspreiden, welke de plannen van Engeland in het Nabije Oosten onthult. Zij maakt er opmerkzaam op, dat zij het door generaal Mittelhauser bevolen staken der vijandelijkheden in Syrië moet be schouwen als een in gevaar brengen van de Britsche suprematie in de Middellandsche Zee en dat zij geenerlei acties kan toelaten, die een nadeel zouden kunnen vormen voor Engelands verplichtingen om de landen in het Nabije Oos ten te verdedigen. Dit is, zoo schrijft de oorlogscorrespondent van het D. N. B. in het Middellandsche Zeege bied, het antwoord van Engeland op het besluit van Mittelhauser om correct de bevelen van Pétain ten uitvoer te leggen. De plotselinge reis van Weygand naar Beiroet heeft klaarblijkelijk het besluit van de Londensche regeering om op te treden, bespoedigd. Wat sedert dagen ver wacht werd, schijnt thans direct te verwach ten. Het wegvallen van het Fransche Levant- leger uit het ontworpen gemeenschappelijke Britsch-Fransche front in l»et Nabije Oosten beteekent voor de Engelschen een zoo zware slag, dat zjj besloten hebben aan den voor Groot Brittannië uiterst 'gevaarlijken toestand in Syrië het hoofd te bieden. Zij willen den toestand in het Nabije Oosten, die hun ontglipt, weer in de hand krijgen. De officieele mededeeling der regeering te Londen moet de openbare meening voorberei den op de aanstaande actie van Groot Brit tannië. Daarmede zou echter een toestand ont staan, die men zich tot dusverre niet kon voor stellen. Men kan niet aannemen, dat generaal Mittelhauser zonder strijd een bezetting van Syrië door Engelsche troepen zou toelaten Het Weygand-leger beschikt ten slotte toch over 130.000 man. Het heeft zware artillerie en bombardementsvliegtuigen ter beschikking. Of zich Fransche vlootstrijdkrachten in Syrische havens bevinden is twijfelachtig. Mochten de Engelschen thans een coup ondernemen op Syrië, dan dreigt voor hun in Palestina en Egypte staande troepen het gevaar van een strijd op twee fronten. Een dergelijke Engelsche stap zou ongetwij feld consequenties van internationale draag wijdte met zich meesleepen. Turkije heeft nog enkele dagen geleden met Syrië een verdrag gesloten, waarin beide landen zich verplichten territoriale wijzigingen alleen toe te laten op grond van wederzijdsche toestemming. Daar mede heeft Turkije opnieuw uitdrukking gege ven aan zijn actieve belangstelling voor Syrië. ERGENS IN ITALIË, 2 Juli. (Stefani). Leger bericht no. 22 van het Italiaansche hoofdkwar tier luidt als volgt: Aan de grens van Cyrenaica hebben onze vliegtuigen, ondanks ongunstige weersge steldheid bombardementsaeties uitgevoerd, waarbij bommen van licht en zwaar kaliber geworpen werden op vijandelijke pantser auto's, waarvan enkele in brand vlogen. Twee vliegtuigen keerden niet naar hun ba sis terug. In het Zuidoosten van de Middellandsche Zee verraste onze luchtmacht een groot vij andelijk convooi, dat herhaalde malen doel treffend gebombardeerd werd. In Oost Afrika heeft onze luchtmacht doel treffend de haveninstallaties van Berbera be stookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben getracht Massaoeah te bombardeeren, doch het optreden van onze jachttoestellen, die twee machines neerhaalden, en het luchtafweergeschut der ma rine, dat één toestel brandend deed neerstorten, dwong den vijand zich terug te trekken. Vijandelijke vliegtuigen hebben een bombarde ment gericht op Augusta. Het onmiddellijke en doeltreffende optreden van het luchtafweerge schut der marine maakte den aanval vergeefsch. Een vijandelijk toestel werd neergehaald. De schade is onbeteekenend. Onder de burgerbevol king vielen 3 gewonden. cy Hedennacht is de stad Rotterdam weder geteisterd door een Britsch bombardement, dat dezen keer vrij aanzienlijke schade heeft aangericht, waarbij wederom particu lier eigendom het heeft moeten ontgelden. Het verkeer heeft in de gevolgen van dezen nachtaanval moeten deelen. TOKIO, 2 Juli. (D. N. B.) De gebeurtenissen in Hongkong en de terugkeer der Amerikaan sche vloot naar Hawaii trekken de grootste aandacht in de Japanse he bladen. De onrust in Hongkong, zoo verklaart de Tokio Asahi Sjirn- boen, is alleen ontstaan door de afkondiging» van den uitzonderingstoestand door het Engel sche bestuur aldaar. Nu trachten de Engelscnen door een overdreven propaganda ten aanzie», van Hongkong Amerika's aandacht op den toe stand in Oost-Azië te richten. De terugkeer der Amerikaansche vloot naar Hawaii moet daar mede wel in nauw velband gebracht worden. De Vereenigde Staten kunnen de vloot ook naar de Philippijnen zenden, maar sedert Japan op grond van zijn nieuwe politiek het Zuid-Westen van den Stillen Oceaan als deel van Oost-Azië beschouwt, is het voorbereid op min of meer groote wrijvingen met de Vereenigde Staten. Japan hecht groote beteekenis aan een En- gelsch-Amerikaansche samenwerking. De „Tokio Nitsji Nitsji" schrijft, dat de te rugkeer der Amerikaansche vloot naar Hawaii er alleen toe dient om den toestand in den Stillen Oceaan onnoodig te verscherpen. Onder de huidige internationale omstandigheden zijn alle pegingen van Amerika om druk op Japan uit te oefenen zonder effect. pet stationneeren der vloot in Hawaii, aoo constateert de Yomioeri Sjimboen, kan Japan geen aanleiding geven, zijn politiek te wijzigen. De Amerikanen vergissen zich. Sedert de Ver eenigde Staten hun handelsverdrag met Japan opzegden, Is de wereld toestand beslissend ver anderd. Amerika zal dit feit nog te merken krijgen. STOCKHOLM, 2 Juli. (D.N.B.) De Londen sche correspondent van „Svenska Dagbladet" wijst er op, dat in Engeland groote onrust be staat over de plannen van Japan in Oost-Azië. Deze toenemende onrust heeft geleid tot om vangrijke voorzorgsmaatregelen in de Oost- Aziatische bezittingen van Engeland. Lange files menschen van alle landaarden staan m Hongkong voor de banken, consulaten en scheepvaartkantoren. De meeste schepen, die m de komende weken zullen vertrekken, zijn reeds volgeboekt. DeChineesche boeren beginnen al aan Hongkong geen levensmiddelen meer te le veren, hoewel de Japanners hen hebben door gelaten in het bezette gebied. De consuls van de Vereenigde Staten, Nederland, Noorwegen en Frankrijk maken reeds aanstalten om hun landslieden te evacueeren. Ruim zes jaar geleden werd in een villa te Apeldoorn ingebroken en f 3700 aan effecten gestolen. Eind Augustus 1934 arresteerde de politie een berucht inbreker, toen hij te Amsterdam de effecten te koop aanbood. Hij werd tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld dor de recht bank te Zutphen. Het gerechtshof te Arnhem bevestigde dit vonnis, doch in Januari 1938 leg den twee inbrekers een reeks bekentenissen af, en zy verklaarden o.m-, dat zij de inbraac tc Apeldoorn hadden gepleegd en niet de te Arn hem veroordeelde recidivist. Deze vroeg revisie aan en de Hooge Raad verwees de nieuwe be handeling naar het gerechtshof te Amsterdam, werd verd. thans vrijgesproken. Het Hof wees arrest en conform den eisch Bovendien stond hij echter nog in hooger beroep terecht wegens twee inbraken, ni. in het be'astingkantoor te Zeist, gepleegd in Oc tober 1937 en in een boerderij te Wc esp. in November 1938. De rechtbank te Utrecht ver oordeelde hem wegens het misdrijf te Zeist tot vier jaar gevangenisstraf, de rechtbank te Am sterdam legde degens de inbraak te Muiden een jaar gevangenisstraf op. Het Amtersdamscv~ Hof veroordeelde hem voor het eerste geval ven jaar gevangenis straf en en voor he rede tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van zes maanden voorarrest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1