Generaal Winkelman overgebracht naar Duitschland Heden nationale rouw in Roemenië Snelle opbouw van bezette gebieden I „PROTECTOR s Bezetting der Kanaaleilanden van strategische beteekenis Tragisch afscheid mm Verloop der demobilisatie de oorzaak Lebrun verblijft thans te Royat Vele slachtoffers van luchtraids op Italië DE DUCE RICHT ZICH TOT ZIJN STRIJDERS Staat na den Vrede eengroote\ welvaart te wachten I INBRAAK-VERZEKERING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 3 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal t 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 22473 De bevelhebber van de weermacht in Nederland, generaal der vliegers Christiansen, maakt bekend Officieele mededeeling. 1Generaal Winkelman en onderhoorigen van de Nederland sche weermacht en politietroepen hebben door hun persoonlijke handelwijze niet de matiging in acht genomen, welke op grond van de hun door den Führer van het Duitsche Rijk toegestane voorrech ten behoorde te worden verwacht. 2. Hierdoor is het rustig verloop van de demobilisatie der Mederlandsche weermacht, zooals dat in groote trekken is voorzien en ook door de meerderheid van de Nederlandsche bevolking ®n weermacht werd toegejuicht verstoord geworden. Derhalve is de daarvoor verantwoordelijke Opperbevelhebber van de in demo bilisatie zijnde Nederlandsche Land- en Zeemacht in krijgsgevan genschap naar Duitschland overgebracht. 3. De functie van Opperbevelhebber der Nederlandsche Land- en Zeemacht is tegelijkertijd door den Commissaris voor de demobilisatie der Nederlandsche weermacht opgeheven. 4. In het hoogst eigen belang van de Nederlandsche weer macht en van het Nederlandsche volk wordt verwacht, dat in de toekomst verstoringen der demobilisatie niet meer zullen volgen. Deze zouden tot de scherpste tegenmaatregelen vanwege de Duit sche weermacht leiden. De vlucht van Daladier en ande ren naar Noord-Afrika Roemeensche pers: „Op ernstig oogenblik stonden wij geheel alleen" Het Continent mondig geworden CONGRESLEIDER BOSE GEARRESTEERD Duitsch frontbericht: De burgemeester van Hilversum zegt het leiderschap op zich te zullen nemen Italiaanschi spoorverkeer spoedig weer normaal Aioeder der schoone Liefde Voldoening over den slag aan het Alpenfront De FranschDuitsche wapenstilstandscommissie is te Wiesbaden met haar arbeid begonnen. Hierboven ziet men links generaal Huntziger, het hoofd der Fransche delegatie, die den „Nassauer Hof" verlaat. Rechts ziet men in hetzelfde hotel de com missie bijeen. De Duitsche leden zitten links, de Fransche rechts aan de tafel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek ONDERL. VERZEKERING MIJ. Dinsdagnacht hebben Engelsche vliegers zes bommen laten vallen te Kwintsheul in het Westland. Vijf bommen ontploften. Een kapitale boerderij werd grootendeels vernield GENEVE, 2 Juli (DNB). De badplaats Royat in Puy le Dóme (centrale bergland) is volgens de „Petit Dauphinois" sedert drie dagen de zetel van den Franschen staatspresident. Over 't plan voor de vlucht van de regeering- Reynaud naar Noord-Afrika en de gedeelte lijke uitvoering hiervan meldt de „Petit Dau phinois" de volgende bijzonderheden: Op Zondag 16 Juni scheen alles er op te wijzen, dat de ministerraad, die door Paul i BOEKAREST, 2 Juli. (Stefani) De regee- Hng heeft besloten, dat de 3e Juli, de dag, Waarop de laatste elementen der Roemeen sche troepen de gebieden van Bessarabië en het Noorden der Boekowina zullen verlaten, een dag van nationalen rouw zal zijn. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft verordend, dat de bioscopen gesloten zullen zgn, evenals de openbare gelegenheden na 23 uur, terwijlde herbergen om half 9 des avonds zuilen sluiten. De bladen „Universul" en „Curentul" schrij den, dat wanneer Roemenië Bessarabië en de Boekowina heeft moeten verliezen, zonder zich tegen te kunnen verzetten, dit te wijten is aan het feit, dat Roemenië op een ernstig oogen blik volkomen alleen stond. Het isolement van Roemenië is veroorzaakt door de onjuiste poli tiek der regeeringen die sympathiseerden met de Deallieerden en door de ondoeltreffendheid der Bransch-Engelsche garantie. Te Rome wordt de opzegging van de En- gelsch-Fransche garantie door de Roemeen sche regeering in Italiaansche politieke krin gen beschouwd als een bevestiging van de opvatting, zooals die van den aanvang af door de mogendheden van de as is gehuldigd, dat deze garantie niet alleen volkomen nut teloos, maar bovendien gevaarlijk is. In deze Italiaansche kringen wordt het daarom toe gejuicht, dat de Roemeensche regeering met haar besluit van gisteren den weg van het verstand heeft ingeslagen. Naar aanleiding van het feit, dat Roemenië Van de Fransch-Britsche garantie afstand heeft gedaan, schrijft de „Frankfurter Zeitung", dat bet vasteland mondig is geworden en zijn eigen Weg gaat. Frankrijk is na zijn vernietigende mi litaire nederlaag niet meer in staat op den Balkan garanties na te komen of zelfs maar toe te zeggen. De rol van Engeland op het vasteland is uitgespeeld. Het besluit der Roemeensche re geering heeft slechts formeel bevestigd, wat de gebeurtenissen zelf reeds hebben bepaald. Met leder militair en politiek succes/ dat Duitschland sedert den vorigen herfst behaald heeft, is En geland een stuk verder uit het continent terug gedrongen. Met het laatste besluit der Roemeen, eche regeering wordt ook voor Roemenië een hoofdstuk afgeploten, dat pas na harde ervarin gen een laat inzicht deed rijpen. Voor geheel Ruropa echter zet dit besluit een dikke streep bhder het laatste hoofdstuk der Britsche poli- hek op het vasteland. SJANGHAI, 2 Juli (D.N.B.). Volgens een bericht uit Calcutta is Zabhas Chandra Bose, bet vooraanstaande lid van het Indische Natio nale Congres, Jn zijn woning door de Engel- ^hen gearresteerd. Bose is president van het Congres geweest en beeft zich steeds op bijzonder scherpe wijze Verzct tegen de Engelsche heerschappij in Jndië, BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.). In de bezette gebieden komt het leven ten deele al weer op vredesvoet, aldus is heden van bevoegde zijde verklaard in een voordracht voor bui- tenlandsche correspondenten. De economi sche herbouw is overal ter hand genomen. Naast het terugbrengen van de gevluchte bevolking is het verstrekken van onderdak en voedsel de eerste taak, waarbij de Duit sche militaire autoriteiten de plaatselijke overheid metterdaad ter zijde staan. In Nederland en Belgia staat het schep pen van arbeid op den voorgrond. De her bouw van de verwoeste deelen van Rotter dam, Luik en Antwerpen is in vollen gang. In de eerste plaats wordt het verkeersnet in orde gebracht, waarbij de compagniean van den Duitschen arbeidsdienst in de or ganisatie Todt en Duitsche arbeiders de Belgische autoriteiten ter zijde staan. Intusschen leeft ook de Europeesche handel weer op, ook in landen, die tot nu toe over wegend met Engeland handel dreven. Zoo komen in Noorwegen de visscherij en de hout- en de metaalindustrie weer tot ontwikkeling. De on derhandelingen tusschen de Duitsche en de Zweedsche papierindustrie zijn met succes be kroond. Als gevolg hiervan zal de totale uit voer van de Zweedsche papierindustrie naar Duitschland vier- tot vijfvoudig worden ver hoogd. De afvaardiging, die in Zweden is op getreden, is doorgereisd naar Finland. Ook in Finland zal de Duitsche handel, na de laatste overeenkomsten, met 75pCt. tegenover 1938-'39 toenemen. Tenslotte vertoeft thans nog een Deensche economische delegatie te Berlijn. Over al in Europa stelt men vast dat Duitschland een afnemer is tegen vaste prijzen, die niet van de wereldmarkt afhangen. De clearingmark, die voortdurend in koers stijgt, is een steeds hooger gewaardeerd betalingsmiddel ten aan zien van industrieproducten. Een land, dat zoo goede wapens fabriceert, is ook in staat producten voor gebruik in vredestijd, die van eerste kwaliteit zijn, te pro- duceeren. In verband hiermede werd de aandacht van de correspondenten gevestigd op eenige bijzon derheden van de nieuwe economische ordening, waarvoor in Europa de weg wordt gebaand en welke zich kenmerkt door arbeid en orde en door het ontplooien van alle productieve krach ten. De nieuwe economische orde, die door het afbrokkelen van het economisch liberalisme wordt aangekondigd, bouwt op de stelling, dat geld vruchtbaar is, indien het niet wordt ge bruikt voor het scheppen van nieuwe waarden. De opvattingen van Engelsch-Amerikaan- sche economische kringen, dat na den oor- leg de welvaart van het liberalistische tijd vak ten einde zal spoeden, moeten als ab surd worden beschouwd Integendeel, na het sluiten van den vrede zal zich een wel vaart ontwikkelen, waarvan men zich thans geen voorstelling kan maken, omdat de nieuwe economische orde berust op den arbeid van alle volkeren. Op de in Noorwegen uitgeschreven herbouw- leening, die verleden week geopend is, is al leen gisteren- reeds voor bijna anderhalf mil- lioen kroon ingeteekend. De Noorsche werk geversvereniging heeft voor een half millioen ingeteekend, de landelijke organisatie van vak- vereenigingen voor een even groot bedrag en de Noorsche spaarmaatschappij voor 200.000 kronen. De bladen wijzen er op dat in alle kringen der bevolking belangstelling voor een spoedigen herbouw bestaat. Dat blijkt vooral uit het feit, dat ook de kleine spaarders in verrassend groot getal aan de leening deelnemen. E DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Telef. 45014 en 45016 Directie H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen. llllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill Reynaud werd gepresideerd, onverwijld het besluit zou nemen naar Algiers te vertrekken. Voor dit doel waren reeds voorbereidingen ge troffen. Aan boord van het passagiersschip „Massilia" hadden zich ingescheept; de vroe gere minister-president Daladier en zijn zoon Jean, de minister van Binnenlandsche Zaken Mandel, de minister van Nationale Opvoeding Yvon Delbos en verschillende parlements leden. Toen het schip Bordeaux verliet, wisten de ministers en de andere passagiers niet, dat in beginsel was besloten wapenstilstand te sluiten. Daarom werd in verschillende Atlantische havens reeds een vergunning tot ontscheping geweigerd. Hier kwam nog bij, dat op een for meel bevel van generaal Nogues, den resident- generaai van Marokko, aan het schip niet werd toegestaan daar een haven aan te doen. Sindsdien heeft men van het lot van het schip niets meer vernomen. Een later bericht uit Bordeaux, gedateerd 1 Juli, meldt dat het schip „Massilia" dat op weg was naar Noord- Afrika, in volle zee is aangehouden, om te wachten op het bevei naar Frankrijk terug te keeren. BERLIJN, 2 Juli. (D.N-B.) Het front- bericht van het D.NJ8. luidt als volgt: De beide Britsche Kanaaleilanden, Jersey en Guernsey, waarvan de bezetting in het legerbericht van vandaag werd gemeld, hebben bij den tegenwoordigen militairen toestand hun beteekenis. Het bezit van het Noordelijkste Engelsche Kanaaleiland Al- derney is na de verovering van de beide voornaamste eilanden voor Engeland vrijwel waardeloos geworden. Tót dusver was het. niet algemeen bekend, dat deze in de Golf van St. Malo liggende eilanden, tusschen Normandië en Bretagne, in het bezit van Engeland waren. Aardrijkskundig zijii de Normandische eilanden vanzelfsprekend een bestanddeel van de Fransche kust. De Britsche souvereiniteit was een overblijfsel van den honderdjarigen strijd, dien Engeland tegen het einde van de Middeleeuwen tegen Frankrijk heeft gevoerd. Het luchtwapen zette ook op 1 Juli zijn aan vallen tegen Engeland met succes voort. In het legerbericht van vandaag zijn ten slotte de zeer goede resultaten van de luchtdoelartil lerie opmerkelijk, die zoowel door de luchtdoel artillerie van het luchtwapen, alsmede door de oorlogsmarine tijdens de nachtelijke aanvallen van Britsche vliegtuigen op Duitsch gebied zijn behaald. Ook de nachtelijke aanval, waaraan het Brit sche luchtwapen tot dusver als zijnde naar ver houding weinig riskant de voorkeur gaf, wordt dus met succes afgeslagen. Zooals uit Rome wordt bericht, hebben de vijandelijke vliegeraanvallen op Italiaansche steden volgens een officieele publicatie van 11 tot 30 Juni de volgende slachtoffers onder de burgerbevolking geëischt. Er vielen 99 dooden, waarvan 77 door vijandelijke bom men, vier door granaatsplinters van de eigen luchtdoelartillerie, acht door vijandelijke vlootacties en twee door vijandelijk artille rievuur. Er waren 392 gewonden, waarvan 339 door vijandelijke bommen. 23 door gra naatsplinters van de eigen luchtdoelartillerie, 29 door vijandelijke vlootacties en één door vijandelijk artillerievuur. Dinsdagavond heeft de burgemeester van Hilversum, mr. dr. K. L. C. M. I. baron de Wijkerslooth de Weerdesteyn, afscheid ge nomen van de gemeente. Na een persoonlijk vaarwel aan de ambte naren verzamelden de raadsleden zich in de raadzaal, waar de scheidende burgemeester een rede uitsprak. Daarin heeft hij, na een uiteenzetting van zijn visie op de huidige omstandigheden waaronder het Nederlandsche volk leeft en de richtlijnen, die 't daarbij te volgen heeft, verklaard op deze plaats en op dit oogenblik de leiding van het volk in handen te nemen. De burgemeester had aanvankelijk zich voor genomen, met een enkelen handdruk van de raadsleden afscheid te nemen Doch spr. heeft daarvan afgezien, omdat het hem een behoefte was, in dezen kring zich nader te verklaren. Spr. wilde alsnog trachten duidelijk te maken het eonige standpunt, dat ieder Nederlander in dezen tijd heeft in te nemen. Daartoe herinner de hij aan den lOden Mei, van welken dag af ons volk gespannen het verloop der krijgs verrichtingen volgde. Doch reeds op 14 Mei ver nam men de capitulatie; toen was ons land door de Duitsche weermacht bezet. Koningin en regeering hadden intusschen de wijk ge nomen naar Engeland; nadien legde ook België de wapens neer. Italië trad in den krijg; en wat toen verder gebeurde, deelde spr. uitvoerig mee, om te concludeeren, dat de Duitschè weer macht in IV2 maand het vasteland van Europa bezette en zich gereed maakt, om naar Enge land te gaan. Aan de hand van een stamboom ging spr. voorts na, dat hij, in de vrouwelijke lijn, een afstammeling is van Willem den Zwij ger. Meent men nu nog aldus spr. dat ik ontrouw zou worden aan ons land? Als ürwant met ons Koninklijk Huis wil ik wel verzekeren, trouw te zijn. En ik acht mij daarom verplicht, een woord te richten tot het Nederlandsche volk reeds op deze plaats, doch verder door middel van een geschrift. In Februari geroepen tot de eervolle taak van burgemeester, heeft spr. den eed afgelegd; maar reeds nu heeft hij verzocht, te mogen aftreden, omdat hij zich geroepen acht, leiding te geven aan het Nederlandsche volk. Spr. heeft gewacht op den Van Hogendorp van 1940; maar omdat nog niemand zich meldde, achtte hij zich thans verplicht, zelf de leiding in handen te nemen. Daarop zong spr. staande het zesde couplet van het Wilhelmus, geassisteerd door twee der aanwezigen op de gereserveerde tribune (de heeren v. Sasse van IJsselt en van Soest. Spr. vervolgde, dat hij zich voornam slechts in het positieve te zullen leiding geven, vooral in geestelijken zin. Teruggaande in de geschiedenis, herinnerde spr. aan de geestelijke ellende van zeer velen. Wijlen Pius XI vaardigde zijn zendbrief „Qua- dragesimo Anno" uit; maar de wereld bleef doof en blind. Zoo God het wil, zal spr. thans leiding geven bij den geestelijken opbouw van ons volk. Spr. stelde zich voor, die leiding binnen legale grenzen te geven voor den opbouw van een nieuwe maatschappij, onder een sterk gezag. Vóór alles zullen wij ne nationale eenheid moe ten nastreven, daarbij samenwerkend met de Duitsche overheden in ons land. Volkomen in overeenstemming met het volkenrecht kan de Duitsche Rijkscommis saris een Nederlander benoemen, om bij ontstentenis van de regeering de leiding op zich te nemen. Geheel in overeenstemming met de tot nu toe gevolgde gedragslijn zal de Rijks- commitsaris daarbij de stem van het Neder landsche volk willen hooren. Spr. vertrouwde dan, dat het Nederlandsche volk hem tot leider zou wenschen. Tenslotte dankte spr. zijn vrienden Sasse van IJsselt en van Soest, die in de vergadering aan wezig waren, alsmede den burgemeester van Wanssum. Weichs de Wenne. die hem in deze dagen steunde. Hij hoopte, dat zij de mannen mochten zijn, die eens Van Hegendorp terzijde wilden staan. Baron de Wijkerslooth sprak tenslotte een vaarwel, den geheelen raad verslagen achter latend. ROME, 2 Juli (D.N.B.). Het Italiaansche spoorwegverkeer zal vanaf 15 Juli weer geheel normaal functionneeren. Wij hebben 2 Juli „het bezoek van Maria aan haar nicht Elisabeth" her dacht. Lucas verhaalt ons immers dat Maria inderhaast naar het gebergte trok om haar nicht Elisabeth bij te staan in Juda. die de geboorte van Johannes den Dooper verwachtte. Toen Elisabeth haar zag, profeteerde ze: gezegend zijt gij boven alle vrou wen en gezegend is de vrucht van uw schoot. Van waar komt mij dit, dat de Moeder van mijn Heer tot mij komt!" Het wordt zoo eenvoudig, maar daardoor juist zoo treffend in het Evangelie geschilderd: de ont moeting dezer stille vrouwen, die heel de wereldhistorie zouden beheer- schert door de kinderen, welke beiden ontvangen hadden: den Christus en Diens voorlooper. Wel mag het ka pittel van den dag getuigen over Maria: „hare wegen zijn schoone we gen en al hare paden zijn vrede; zij is een boom des levens en die haar vasthoudt is gelukzalig Maria had de Boodschap des Engels vernomen over de geboorte van Jezus en ze had tevens van den Engel het bevel ontvangen tot Elisabeth te gaan. En als antwoord op Elisabeth's be groeting hief Maria het Magnificat aan: „Mijn ziel maakt groot den Heer," in welken lofzang zij de vreug de van haar moederschap uitzingt. „Van nu af zullen alle geslachten mij zalig prijzen." ,Jk ben de Moeder der schoone liefde," zoo doet de Kerk haar juichen en deze juichkreet is haar schoonste lof: Moeder der schoone liefde. ROME, 2 Juli (Stefani). De Duce heeft generaal Pricolo, onder-staatssecretaris van luchtvaart en commandant van den genera- len staf van het luchtwapen, het volgende telegram doen toekomen: - „Deel den bestuurders en den bemanninigen der vliegtuigen mede, dat het Italiaansche volk hun optreden met gerechtvaardigden trots ga deslaat. Deze eerste twintig dagen van den luchtoorlog hebben eens te meer bewezen, dat de geest der luchtstrijders Francesco Baracoa waardig is". Baracca was de gTootste Italiaansche vlieger uit den wereldoorlog. Aan den prins van Piemont, comman dant van de legergroep aan het westelijk front, heeft de Duce een schrijven doen toekomen, waarin hij onder meer zegt: „Bij mijn terugkeer in Rome wensch ik opnieuw uiting te geven aan mijn groote voldoening over de discipline van de troepen, die on der uw bevel staan. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat zich van 21 tot en met 24 Juni een strijd heeft afgespeeld, die de slag aan het Westelijk Al-' penfront zal heeten en die gevoerd is over een afstand van 200 k.m. op hoogten tusschen 2000 en 3000 meter en onder een voortdurenden sneeuwstorm. Italianen en buitenlanders moe ten, weten dat van den Kleinen St. Bernard tot de rivier de Roja het eerste Maginot-stelsel aan het Alpenfront is bezweken onder de aan vallen der Italiaansche infanterie, die het heeft doorbroken tot een diepte van 8 tot 32 kilo meter. Italianen en buitenlanders moeten weten dat de Franschen, voorzien van alle soorten geschut en beschermd in hun grotten, met ver betenheid tegenstand hebben geboden tot het einde en zelfs tot eenige uren na den wapen stilstand, doordat zij niet in kennis waren ge steld van hetgeen in het overige deel van Frank rijk geschied was. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat de Franschen zelf verbaasd waren over de hardnekkigheid, de geestdrift en de waarlijk souvereine doodsverachting, die de Italiaansche soldaten toonden. De strijd was hevig en bloedig. De duizenden buiten gevecht gestelde mannen getuigen dat. De lijst van hen, die op het veld van eer zijn gevallen, zal gepubliceerd worden. Wat de ge wonden betreft, die ik in de hospitalen bezocht heb, verklaar ik, dat men in de wereld moeilijk een ander ras zal kunnen vinden, dat tegenover de wreedste gevaren zoo als het Italiaansche ras bewezen heeft over kalmte en stoïcisme te beschikken".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1