M. L. A. KLEIN 25 JAAR RAADSLID Man van zijn tijd RADIO Vanzelfsprekend Haarlem, 3 Juli Schepen werden tot zinken gebracht WOENSDAG 3 JULI 1940 DE N.Z.H.T.M. AGENDA Duitsch legerbericht WISSELKOERSEN STADSNIEUWS PHILIPS en ERRES MGEMAN Ged. Oude Gracht 52 TELEFOON 12762 HAARLEM De watersportbeoefening aan de Zaan En de vakorganisaties MIDDENSTANDS BEDEVAART Naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo KAPDEMONSTRATIE Ten bate van de geteisterde gebieden Examens IN MEMORIAM D. E. VAN LEERSUM-PRIJS Programma voor het tournooi van 7 Juli H.O.V. VOLKS-CONCERT Mozart-Brahms programma Concert in het Bloemendaalsche Bosch Nationale Slot-drive Door de R.K. Bridge-club „Haarlem" RADIO-CENTRALE „Huis te Zaanen"-bibliotheek Raadsbesluit niet goedgekeurd Zomertocht BURGERLIJKE STAND Bioscopen 4 Juli Bioscopen Apotheekdiensten Groote activiteit der luchtmacht HONKBAL Haarlem IE.D.O. I uitgesteld Als derde der Haarlemsche raadsleden, die dit jaar hun 25-jarigen ambtstermijn vol ma ken, de heeren van Liemt en Wolzak zijn deswege op 15 Juni gehuldigd zal op 21 Juli a.s. de heer M. L. A. Klein zijn zilveren raads- jubileum kunnen vieren. Niet alleen onder de katholieken, die hem al dien tijd op de meest eervolle wijze als hun vertegenwoordiger naar de Haarlemsche vroed schap hebben afgevaardigd, maar ook buiten dien kring geniet de heer Klein een repu tatie, die het voor iedereen begrijpelijk zal ma ken, dat wij deze gelegenheid willen benutten om op bijzondere wijze de aandacht voor de verdiensten van den heer Klein te vragen. - Wie echter over het raadslid Klein wil schrijven of spreken, kan moeilijk over zijn arbeid op ander ter rein zwijgen, want zijn kwarteeuw raadslid maatschap is de be kroning, het als het ware vanzelfsprekende verlengstuk, de sa menvatting geweest van zijn levenswerk op sociaal terrein. Toen de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond in 1889 werd opgericht, was de heer Klein nog maar twaalf jaar oud en dus te jong om er zelf lid van te kunnen zijn, maar wel werden zijn huisgenooten, buren en familieleden voor het overgroote deel lid van deze eerste katholieke, Haarlemsche sociale orga nisatie, en wanneer het maar éven kon, woonde hij, hoe jong ook, de vergaderingen en feest avonden ervan bij. Geen. wonder, dat hij daar het feu sacré, het heilige vuur van den katho lieken strijder in zich voelde oplaaien en het enthousiasme om, onder de katholieke banier, te vechten voor de verbetering van de bestaans voorwaarden der arbeiders. Om dit goed te be grijpen moet men zich herinneren, dat de stichting van den R. K. Volksbond mede een dam bedoelde te zijn, althans in feite weldra geworden is, tegen den overstroomenden vloed van het socialisme en communisme, die in die dagen ons land binnendrong. De heer Klein dan, was een trouw lezer van de Volksbanier, waarin zoo menig katholiek voorman uit die dagen zijn werklust en eerste witwikkeling in sociale aangelegenheden ge vonden heeft. En, zooals andere jongelui van muziek en zang of van een spelletje kaart hiel den, zoo, heeft hij ons eens verteld, verdiepte hij zich in de studie van de sociale vraagstukken In 1897 reeds werd hij adjunct-bibliothecaris van de afdeeling Haarlem van den R. K. Volks bond, wat hem het recht gaf, de bestuursver gaderingen bij te wonen; in 1898 werd hij lid van de R. K. Houtbewerkersvereeniging (de heer Klein had het vak van meubelmaker ge kozen) en in 1901, dus op slechts 21-jarigen leeftijd zag hij zich tot secretaris van de af deeling Haarlem van den R. K. Volksbond aangesteld. Dit deze jaartallen is op te maken, dat de heer Klein niet alleen de geheele omvorming van den Ned. R. K. Volksbond tot standsorga nisatie voor de arbeiders heeft medegemaakt, maar dat hij aan de versterking der vakorga nisaties en vooral aan de vermeerdering van haar aantal, aan al haar acties en strijd b.v. die in 1903, en aan de ontzaglijke verbetering van de sociale toestanden onder de arbeiders een meer dan gewoon aandeel heeft gehad. Men kan gerust zeggen, dat hij een der stuwers van den nieuweren tijd is geweest, een der bouwers van den beteren welstand onder de arbeiders en dat het mede aan hem te danken is, dat de roode vloed in ons land tot binnen zekere grenzen be perkt is gehouden. Hij behoort niet tot de alleroudste garde, die den Volksbond oprichtte en zelf nog den zouaventijd had beleefd, maar wel is hij een dergenen, die de hitte van den strijd op het hoogtepunt van den dag gedragen hebben. Wanneer wij van zijn velen arbeid in den Volksbond aanstippen, dat hij behalve secre taris ook de mede-oprichter was van de Spaar kas „St. Nicolaas", de oprichter en voorzitter van de Coöperatieve Bakkerij en Verbruikersver- eeniging „Arbeid Adelt", de oprichter en voor zitter van de woningbouwvereeniging „St. Bavo", die in het Amsterdamsche kwartier zulk prachtig werk heeft verricht, dan zijn wij ons ervan be wust, dat wij daarmede in de verste verte geen in druk geven van het werk, dat deze baantjes en alle andere, welke hij vervulde, meebrachten. Men moet den heer Klein maar eens vragen hoeveel uren arbeid hij besteed heeft aan en hoeveel voetstappen hij gezet heeft voor de woningbouwvereeniging „St. Bavo". En daar mede willen wij dan niet zeggen, dat het juist deze vereeniging was, die het meest van zijn ar beidskracht en arbeidslust vergde. Van 1913 1918 maakte hij met de heeren mr. Bomans en Mr. Hagemeijer het Bureau voor Arbeidsrecht van den R. K. Volksbond uit; van 1903 tot aan de opheffing was hij lid van den Raad van Beroep voor de Ongevallenwet; in 1915 lid van het comité van voorlichting inzake vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen, jarenlang was hij voorts bestuurslid van de Katholiek Sociale Actie in Haarlem, bestuurslid van de teekenschool „St. Jozef", bestuurslid van de R. K. Kiesvereeniging „Credo Pugno", in 1921 secretaris van de bekende studieclub St, Michaël enz. enz. Het was dus niet te verwonderen, dat als een verlengstuk en bekroning van een op sociaal en politiek terrein zoo bezig leven de vertegen woordiging in openbare lichamen volgde. Te gelijk met de heeren Mr. Bomans, den anti- re volutionnairen heer Van den Boogaard en den christelijk-historischen heer Koen werd hij op 21 Juli 1915, op 38-jarigen leeftijd, tot lid van den Haarlemschen gemeenteraad gekozen. in dezen raad toonde de heer Klein zich de zelfde militante, maar ook werkzame en vruchtbare figuur als in het vereenigingsleven. Iu 1919 plaatsen hem de kiezers dan ook on middellijk achter de wethouders op de candi- datenlijst. Deze hooge plaats is hem bij de op eenvolgende candicaatstellingen steeds gereser veerd gebleven. Thans is hij de fractievoorzitter en woordvoerder van de RJC. raadsfractie. Als men ons zou vragen, wat in het raadslid Klein wel het meest opvallende is, dan zouden wij daarop, met groote kans op algemeene in stemming van allen, die het mogen beoordeelen, kunnen antwoorden, dat dit veelzijdigheid van de vraagstukken is, welke door hem in den Raad worden besproken. Dat de heer Klein immer blaakte van strijd lust voor zijn katholieke overtuiging en dat hij de belangen der arbeiders in den meest uitge- breiden zin hartstochtelijk verdedigde, daar voor behoort hij tot de pioniers, die werkten aan het breede pad, dat door den R.K. Volks bond werd opengelegd, maar dat hij daarbij in den loop der jaren het woord voerde en be hartigenswaardige adviezen wist te geven in zake woningbouw en woningbouwvereenigings- recht, over aanleg van straten en onderhoud van plantsoenen, over onderwijs en bedrijfs- politiek over salarissen, loonen, arbeidsvoorwaar den en georganiseerd overlegd, over politie- en distributieaangelegenbeden, over armenzorg en werkloosheidsvoorziening, over belastingen en gemeentefinanciën, over gezondheidszorg en erf pacht, ja over wat al niet, gaf blijk van een lang niet alledaagsche belezenheid en gevat heid, die een compliment zijn voor den ijver, waarmede hij zijn kennis, opgedaan op de la gere school, door eigen studie heeft weten aan te vullen. Tot bewondering geeft dit succes aan leiding, als men weet, dat hij tijdens zijn raads lidmaatschap zelfs gekozen werd tot lid van de rechtsgeleerde commissie, omdat hij ergens ook een rechtsgeleerden knobbel bleek te bezitten en dat hij een der voornaamste plaatsen heeft ingenomen in de commissie ad hoc, die in 1927 de grensregeling tusschen Haarlem en omlig gende gemeenten in orde liad te maken. Het bewijst hoe ver hij het in zijn veelzijdig heid had gebracht. De heer Klein is een vlot spreker met een arsenaal van argumenten over elk onderwerp, waar hij het woord over voert. Niet zelden weet hij zijn speechen met humor te garneeren en, wat nog meer zegt, dikwijls is van zijn rede voeringen getuigd, dat zij grootsch van opzet waren. Bovenal echter is hij zeer gevat in het debat. Als zoodanig is hij menigmaal de stut en toeverlaat van de rechtsche fracties geweest, als er een onverwachte aanval uit een of an deren hoek plaats had. Ook in den verkiezings tijd liet de heer Klein zich van een onschat bare zijde kennen. Hü was dan een gezocht spreker en schrijver van propagandistische ar tikeltjes, waarvan ook de „Nieuwe Haarlemsche Courant" menig voorbeeld heeft mogen op nemen. Een jaar of vijftig geleden zag het er in onze samenleving voor de minder met aardsche goe deren gezegenden heelemaal niet prettig uit Van de arbeiders werd veel gevergd tegen on voldoende loon en de armen waren het werd openlijk getuigd een last. Zoo ergerlijk v/aren de sociale verhoudingen, dat de Encycliek „Rerum Novarum" geboren werd, waarin op sa menwerking werd aangedrongen om aan de misstanden een eind te maken. De heer Klein, toen nog op den drempel van het volle leven, heeft die wekstem gehoord en er gevolg aan gegeven. Hü heeft den polsslag van dien tüd ge voeld en zich met volle kracht geworpen op de oplossing van de moeilijkheden. Hü stelde zich voor zün mede-arbeiders te helpen, wist vee! voor hen te bereiken en hun vertrouwen te winnen. Hü heeft dat vertrouwen ook ten bate van de gemeenschap aangewend. Haarlem heeft in den loop der jaren, niet het minst in de laatste 25 jaar, woelige tüden gekend. Wü be hoeven maar even te herinneren aan 1903, tü- dens de spoorwegstaking, in welken tijd de heer Klein secretaris van den RK. Volksbond was, aan 1918 en de jaren vlak daarna, aan den tijd, dat de communisten in Haarlem van zich lieten spreken. Zonder aan iemands verdiensten te kort te doen mogen wü constateeren, dat het zeker OOK EN HUCRKOOE Algemeen gold de zeilsport als de voornaam ste watersport aan de Zaanstreek en wie thans op een fraaien zomerschen Zondag zijn blikken laat gaan over de Zaan, het binnenwater van de Zaansche polderlandschappen en het Alk- maardermeer, zal tot de conclusie komen, dat dit nog steeds het geval is. Doch sedert 1933, de stichting van den Nederl. Kanobond, heeft de beoefening van de kanosport tot ge volg gehad, dat naast het zeilen het kanovaren tot een der belangrükste watersporten aan de Zaan is uitgegroeid. Aanvankelük werd het kanovaren als „jon genswerk'' betiteld. In den loop der jaren wer den de jongens echter grooter en ouder, doch zü bleven hun jeugdsport beoefenen, waardoor het aspect van het kanowezen geheel veran derde. Er werd georganiseerd opgetreden, waar uit de Nederlandsche Kanobond geboren werd, waarvan de Zaanstreek wel de bakermat ge noemd mag worden. In den loop der jaren werd de training nog intensiever ter hand genomen, waarbü voor de wintermaanden wandelen, zwemmen en indoortraining de hoofdfactoren werden, waardoor het uithoudingsvermogen be vorderd werd, terwül de techniek tijdens de zomermaanden de hoofdschotel vormt. Het ligt dan ook voor de hand, dat de Zaanstreek met haar uitgebreid watergebied steeds zeer sterke kanovaarders naar voren heeft gebracht, die tallooze malen beslag wisten te leggen op de Nederlandsche kampioenstitels. Door de huidige tijdsomstandigheden kon eerst Zondag het kanoseizoen officieel geopend worden, want de toen gehouden „Zwetrace" te niet in de laatste plaats aan menschen zooals de heer Klein te danken is, dat Haarlem, dat Nederland per saldo zoo ongerept door de zwarte dagen, die in andere landen zoovele verschrik kingen hebben aangericht, is heengekomen. Haarlem heeft van de werkzaamheid en ge meenschapszin van den heer Klein geprofiteerd Hü heeft het gemeentebestuur zijn adviezen niet onthouden en waar noodig, is hij met zijn per soon voor het gemeenschappelyk belang opge komen, hierbij geleid door de algemeene katho lieke beginselen. Al is het om de veelheid en omvangrijkheid van zijn bemoeiingen ondoenlük in bijzonder heden op geheel zijn arbeid in te gaan het zou te veel van onze plaatsruimte vragen en wü laten ook nog gaarne gelegenheid hem te huldigen aan de verschillende vereenigingen, die hij gediend heeft het is passend bij dezen mijlpaal aan deze groote verdiensten van den zilveren raadsman der stad Haarlem te herin neren. Dinsdagmiddag had wederom de gebruikelyke conferentie tusschen de directie van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. en de Vakorganisaties in het hoofdkantoor te Haarlem plaats. De directeur ving aan met het verstrekken van eenige inlichtingen omtrent den toestand van het bedrijf, ingétreden door de huidige om standigheden; het trambedrijf functionneert vrijwel normaal doch niet het autobusbedrijf. Mocht overgegaan worden tot de invoering op ruimer schaal van het tariefwerk voor het wegpersoneel, dan verklaarde de directeur zich bereid, vooraf met de vakorganisaties overleg te plegen omtrent eventueele vervroegde pension- neering of eventueele invoering van een wacht geldregeling in verband met het dientengevolge ontstaan van een overcompleet aan wegpersoneel. De directeur verklaarde afwijzend te staan tegenover het verzoek, om ook aan het rijdend personeel en aan de betrokken ambtenaren van den buitendienst de tijdens de sneeuw- en vostperiode gemaakte overuren uitsluitend in geld uit te betalen; inmiddels zijn aan het rijdend personeel bereids overuren vergoed door verstrekking van extra vrije uren, terwijl het Reglement Dienstvoorwaarden de ambtenaren van overwerk-vergoeding uitsluit. Nagegaan zal worden, of de verhouding van de vergoeding, welke over de jaren 1938 en 1939 aan het zgn. reorganisatiepersoneel is toegekend, tot het bruto-loon van het vaste personeel zóódanig is, dat deze een eventueele verhooging van de vorenbedoelde vergoeding wettigt. De directeur deelde mede, dat de werk lieden van de werkplaatsen, die voor een bepaald werk gedurende een periode van enkele weken buiten tariefwerk te werk worden gesteld, daarvoor een redelijke vergoeding ontvangen; hij vroeg zich af, of dit den betrokkenen wel be kend is. Hij verklaarde zich bereid, die periode van enkele weken billijkheidshalve te verkorten. Nadat ook een veranderde wijze van uitvoering van het stadsvervoer te Haarlem was besproken, en nog ettelüke vragen behandeld waren, sloot de directeur de bijeenkomst. Zondag 7 Juli gaat onze Middenstands bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Er zijn nog een beperkt aantal spoorkaartjes over. Mocht u nog geen kaartje genomen heb ben, wacht u dan nu niet langer ermede! Een kaartje is verkrijgbaar bij den leider van dezen tocht, den heer P. H. Borghouts, Kenau straat 5 B. Samenkomst "s morgens 8 uur in de hal van het station. Ongeveer half vijf zijn de deelnemers weer terug. Degenen, die per fiets gaan, komen samen om 7.15 op het terrein van de automarkt aan het Kennemerplein. Ook de fietsende leden hebben een deelnemerskaart noodig! Laten wij nu in een massale opkomst met onzen Bisschop gaan bidden bü O. L. Vrouw ter Nood! De technische ontwikkelingsclub van de af deeling Haarlem van den Nederl. Kappersbond houdt een openbare kapdemonstratie op Zon dag 7 Juli a.s., des middags te twee uur in de groote zaal van „De Leeuwerik". De baten hiervan zullen ten goede komen van de slachtoffers in de geteisterde gebieden in ons land. Van de Voorwegschool te Heemstede zijn ook dit jaar weer alle candidaten voor het M. O. geslaagd, t.w. van het Gymnasium: Anneke Both, van het Christelijk Lyseum: Etty van Woerkom; van de HBS B: Bob Seijlhouwers; van de HBS A: Jan Bonkenburg, Sjaak Bon- kenburg, Anton Niessink, Rietje de Ridder en Jan Willinge; van de Meisjes-HBS: Agaat van Slogteren. Wormer gold als het eerste treffen in dit sei zoen voor de kanosport. Ondanks de beperkte vervoergelegenheden, waardoor de wedstrijdvaarders uit Rotterdam ontbraken, was de deelname toch bevredigend te noemen. De eigenlijke Zwetrace omvat een lange-afstandwedstrijd over 7 K.M., hetgeen echter geen officieele lange-baanwedstrijd is, daar deze volgens de reglementen van den Ne- derlandschen Kanobond een lengte van 10 of 15 K.M. (dit naar gelang de bootklasse) moet be dragen. De verschillende nummers leverden overwinningen voor de favorieten op, doch het nummer RIS. leverde een verrassing op door een zege van den outsider Bobeldük van de vereeniging Quo Vadis vóór de bekende cracks en olympische deelnemers Vrolijk en Stad. Of dit een toevalligheid is, zal dit seizoen blüken bij andere belangrijke wedstrijden. Op het Alkmaarder Meer hebben de vier grootste Zaansche zeilvereenig'ingen, n.l. de Z. Z. V., de Onderlinge, W.V. „Uitgeest" en de Alkmaarsche Roei- en Zeilvereeniging Zondag in samenwerking interessante zeilwedstrijden gehouden, waarbij de grootste belangstelling uitging naar één der nieuwste boottypes, n.l. de Valkklasse, een nieuw ontworpen model, waar mede de firma Bruynzeel te Zaandam als bou wer zich bezighoudt. Ongeveer 80 vaartuigen verschenen voor deze wedstrijden aan den start. Sinds een tweetal weken is aan de Zaan door de heropening van de buitenbaden de waterpolocompetitie van den K.N.Z.B. en den kring Noord-Holland boven het IJ in vollen gang. Voor den „Nederlandschen" verloor Ne- reus I te Zaandijk van Het IJ II met 25, won Neptunus te Zaandam met 42 van de A. Z III, zegevierden de Kroosduikers te Westzaan met 31 over het Zwet I uit Wormer en keer den de reserves van Nereus met een 31-over winning op de Ham I uit Krommenie terug. In ons blad van Maandag hebben wij gepleit voor de oprichting van een monument ter eere en ter huldiging van de in den jongsten oorlog gesneuvelde Haarlemmers; mede naar aanlei ding daarvan ontvingen wij een schrijven, waar aan wij het volgende ontleenen: Ik wil aan de goede bedoelingen van hen, die Üveren voor de oprichting van een monument voor onze gevallenen, niet tekort doen,, maar het kan toch niet mijn volle sympathie weg dragen. Is het niet voor iedere gemeente een plicht om te zorgen dat de nagelaten familieleden voor de toekomst geborgen zijn? Is het niet veel beter de te besteden kapitale bedragen te geven aan de vele weduwen en weezen? Is het niet een plicht te zorgen, dat de nagelatenen een zooda- nigen financieelen steun ontvangen, dat zij het inkomsten bedrag van den echtgenoot of vader voor de toekomst niet missen. Wat geeft het wanneer er grootsche monu menten worden opgericht, die een stad wel zou den kunnen verfraaien, doch die een aanflui ting beteekenen, wanneer de nagelaten gezin nen aan de armoede en publieke weldadigheid worden prijsgegeven? Laten de gemeenten er voor zorg dragen, dat de gezinnen voor armoede en leed gespaard blijven in de toekomst. En wanneer dat is ge schied echter niet mondjesmaat, want de ge vallene heeft immers ook het volle pond be taald! alsdan kan er misschien een sober monument tot stand worden gebracht. Dat zal meer indruk wékken dan een grootsch monu ment, met een in armoe verkeerende weduwe aan den voet. JOS. J. DE JONGH, Graaf Willemstr. 22, Haarlem, Wij mogen den schrijver van deze regelen wellicht in herinnering brengen, dat in ons ar tikel van Maandagavond letterlijk te lezen stond: „Het is goed en redelijk, dat wij hen, die vie len, niet vergeten. Allen zün wij, hoe gehecht wy ook aan het leven waren, in de zwarte oor logsdagen bereid geweest ons leven te offeren, als wij ons vaderland daarmede van dienst hadden kunnen zijn. Niemand, wij zijn er zeker van, zou hebben geweigerd zün bloed te geven, als hij daarmede de eer van zijn vaderland en den voorspoed van zijn medeburgers had kun nen bevorderen. Niet wij zijn de uitverkorenen geweest, maar zij. Daarmede hebben echter onze gesneuvelden recht gekregen op onze bewondering enop onze erkentelijkheid. Hun nabestaanden mag het aan niets ontbreken, en de namen der gevallenen zelf dienen on- uitwischbaar onder ons voort te leven." Dit betoog laat aan duidelijkheid niets te wenschen over; wij zün echter van meening, dat men om een bekende spreekwijze té gebrui ken het ééne kan doen en het andere niet laten. Een van eerbied getuigend monument behoeft geen kapitalen te kosten, waarvan de besteding een belemmering zou vormen voor voorziening in den nood der nageblevenen; ,'t is vanzelf sprekend, dat daarin naar best vermogen wordt voorzien, en als wij bedenken, hoe groot en diep respect men allerwegen gevoelt voor den man, die zijn leven schonk voor het vaderland, dan mogen wij de hoop koesteren, dat een be vredigende regeling zal worden getroffen. Voorloopig is naar wij ten stadhuize ver namen deze aldus, dat de (16) kostwinners vergoedingen over 12 weken worden uitgekeerd, en misschien wordt deze regeling nog voorloo pig voor den duur van 6 weken verlengd; begin Augustus gaat dan de nieuwe periode in; overi gens kunnen de nabestaanden recht doen gel den op rijkspensioen, dat door alle gehuwd ge weest zijnde betrekkingen te Haarlem reeds is aangevraagd; dit pensioen is niet hoog (het be draagt ongeveer f 350.per jaar, plus 10 pet. voor ieder kind), maar misschien zal er ook nog duurtetoeslag komen. Nogmaals: met vertrouwen zien wij een de finitieve regeling tegemoet. Zooals gemeld is, zal Zondag a.s. in de in richting aan de Kleverlaan het jaarlyksch polotournooi worden gehouden om den ,,In me- moriam D. E. van Leersumprijs", dat georga niseerd wordt door „De Waterratten Het be stuur rekent op een groot aantal bezoekers, niet alleen, coidat een serie aardige polowed strijden te zien zal zijn, maar ook omdat het batig saldo bestemd is voor het Nationaal Hulpcomité 1940. De eerste zeventallen uit Haarlem en omge ving nemen deel en spelen een halve competitie. Het programma luidt: Eerste ronde: VZV—Haarlem; HPC—DWR. Tweede ronde: DWRHVGB; VZVHPC. Derde ronde: HaarlemHPC; HVGBVZV. Vierde ronde: VZVDWR; HVGBHaarlem. Vijfde ronde: HPCHVGB; DWRHaarlem. Het waterpolotournooi wordt met eenige at tracties afgewisseld. Op het concert, dat onder leiding van Mari- nus Adam Donderdagavond in den Stads schouwburg wordt gegeven, zal een Mozart- Brahms programma wordt uitgevoerd. Als eerste nummer van het programma gaat op verzoek „Eine kleine Nachtmusik", gevolgd door het Concert voor fluit en harp met orkest. De solisten in dit concert zijn: de harpiste en de solo-fluitist van de H.O.V., resp. Rahel Men gelberg en Johan Spies. Beide composities zijn van Mozart. Na de pauze wordt van den componist Brahms uitgevoerd: De Tragische Ouverture met de be kende variaties op een thema van Haydn. Het concert begint om kwart vóór acht. Vrüdag 5 Juli a.s. geeft de Haarlemsche Or kest Vereeniging haar derde concert in het B'oemendaalsche Bosch, onder leiding van den dirigent Toon Verhey. Aanvang half acht. Het programma luidt: 1. Ouverture „Figaro's Hochzeit", W. A. Mozart; 2. „Peer Gynt" Suite no. 1. Ed. Grieg; 3. Rhapsodie no. 2 Fr. Liszt; 4. Suite uit de Opera Carmen, G. Bizet. Pauze. 5. Ouverture „Oberon", C. M, von Weber; 6. Twee Hongaarsche dansen. Joh. Brahms; 7. In leiding van de derde acte uit de Opera „Lohen grin", R. Wagner. Onlangs werd door de R. K. Bridge-club „Haarlem" de jaarlüksche nationale slot-drive gegeven. Door de huidige omstandigheden was het aantal deelnemers niet zoo groot als anders. Het was echter een verblijdend teeken, dat de deel nemers, die anders uit verschillende plaatsen van N. en Z. Holland kwamen, ook nu aanwe zig bleken te zün. Dit typeert wel de groote animo, die er voor de bridge-drives van „Haar lem" bestaat. Wij gelooven wel namens alle deelnemers te spreken als wij den organisatoren hulde brengen voor hun voortreffelijk werk. Door den heer ir. F. Kubatz, vice-voorzitter der vereeniging, werd de opening verricht. Spreker heette allen hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat allen zich wederom thuis mochten gevoelen en een prettigen middag mochten hebben. Hierna gaf spr. de leiding over aan den heer B. Hommes, technisch leider van dezen middag; deze gaf eenige korte aanwü- zingen en daarna nam het spel een aanvang. Op ongeveer de helft van den wedstrijd werd door „H." aan alle aanwezigen een verversching aangeboden, hetgeen ten zeerste werd geappre cieerd. De uitslag luidt als volgt: Witte lijn: 1. de H.H. Krouwels-Bosse; 2. de H.H. Westerman-Klerx; 3. de heeren gebrs. v Eerde; 4. mevr. Wafelaar-mevr. v. Gooi; 5. de H.H. Osendorp-Rijke; 6. mevr. Allard-hr. La- mour; 7. de H.H. Woning-Ligthart; 8. hr. en mevr. Kubatz; 9. de H.H. Marchand-Turnhout; 10. de H.H. F. en P. Verkroost. Gele lijn: 1. hr. en mevr. Bakker; 2. mevr. Boogaard-hr. Ziemer; 3. de H.H. Deutekom-v. d. Bieze; 4. mevr. Klene-hr. Westerman Sr.; 5. mevr. Ostendorf-mevr. Marchand; 6. de H.H. gebrs. Deutekom; 7. mej. Muringer-hr. v. Weelde; 8. mevr. v. Oosten-mevr. Kubatz; 9. hr. en mevr. v. d. Kolk; 10 hr. en mevr. de Jager. Groene hjn: 1. de H.H. Heuzer-Daalhuizen; 2. de H.H. Kordelaar Sr. en Jr.; 3. de H.H. Calvelage-Elzenbroek; 4. mej. Ramzeier-hr. Lammers; 5. mej. v. Leeuwen-hr. Minkels; 6. de dames Kordelaar-Gigengack; 7. mej. Kühne- hr. Buiting; 8. de H.H. Goudblom-Zyppe; 9. de H.H. Janke-Wind; 10. de H.H. v. Midden- v. Dijk. De clubavond der vereeniging is des Woens dags bü Brinkmann, Gr. Markt; secretaris is de beer B. Hommes, v. Keulenstraat 19, Haarlem, telef. 11316. t Het programma van het gramofoonplaten- concert der Haarlemsche Radio Centrale van 7 tot 8 uur luidt als volgt: 1. Shadow Song van Meyerbeer, Miliza Korjus; 2. Aida van Verdi koor der Staatsopera; 3. Skratte Bajazzo van Donizetti, Scala Koor van Milaan; 5. Faust van Gounod, Luigi Fort; 6. Bruidskoor uit Lohen grin van Wagner, Irmier Madrigal Chor; 7. Olympia's Aria v. Offenbach, Miliza Korjus; 8. Rigoletto van Verdi, Jussi Björling; 9. Caval- 'eria Rusticana van Mascagni, Scala Koor van Milaan; 10. Lamento di Federico van Bizet, Luigi Fort; 11. Spinnchor uit Fliegende Hol lander, Irmier Madriga; Chor; 12. Bell Song uit Lakané van Delibes, Lilly Pons; 13. Die Perlen- fischer van Bizet, Costa Milona. ,Het Huis te Zaanen", dat sedert twee maan den is gesloten geweest, zal Maandag 8 Juli as. weer voor de uitleening van boeken wor den geopend. De opening zal nog moeten wachten zoolang de luchtbeschermingsdienst dit lokaal nog noo dig heeft. Burgemeester en wethouders van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat Gedeputeerde Staten der provincie Noordhol land hebben besloten te verklaren, dat de in standhouding van de openbare Centrale school voor gewoon lager onderwijs no. Ill aan de Friesche Varkensmarkt, door artikel 19 der Lager-onderwüswet 1920 niet gevorderd wordt en mitsdien aan het bovenvermelde Raadsbe sluit goedkeuring te onthouden. Zij, die aan den Zomertocht wenschen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij mejuffrouw B. Pielage, J. van Vlietstraat 76. Telefoon 19336. Het doel van dezen tocht zal nader wor den bekend gemaakt. Geboren: 1 Juli: J. RobeerstBakker, z.; 2 Juli: M. SpeelmanBuur, z.; M. M. Prevost— Breeuwer, d.; 3 Juli: A. C. Hollandervan de Raadt, z.; 1 Juli: P. J. M. BatenBiesseman, z. Overleden: 1 Juli: C. G. DekkerJansen, 85 jaar, Zülstraat; 2 Juli: J. Th. van Vessum, 60 jaar, Kamperlaan; 30 Juni: B. H. Jurgens, 67 jaar, Schalkwijkerweg; 29 Juni: E. C. M. van Hallvan Panhuijs, 60 jaar, Spruitenbosch- straat; 1 Juli: B. Tjeertes—van Minnen, 65 jaar, Haarlemmerliedestraat; H. T. de Haan, 71 jaar, Middenweg; 3 Juli: C. DreefTesse- laar, 58 jaar, Hazepaterslaan. Ondertrouwd: A. Rootlieb en J. J. ter Horst; A. J. C. de Vries en C. van Dijk; J. Griekspoor en A. Kort; P. F. van Koningsbruggen en R Bos; J. H. Claus en A. Sernee; H. Heemskerk en G. Dekker; L. van der Veen en A. M. Hij koop; J. G. Bonnet en E. M. Kerssens; P. C. J Ruijgh en A. Rosman; S. Pijnappel en R. Pe- zon; J. J. van Houten en M. Voorneveld; A. A Goedman en J. C. Westra; J. B. A. Rooker en G. Brevoord; P. A. Loerakker en J. J. A. Din- gerdis; G. H. Weber en E. M. Voorham; M. A. ten Bergé en F. J. Beelen; E. van Dük en M. P. M. Houtzager. Gehuwd: 3 Juli: J. H. van Straten en A. E. van der Klugt; A. Verdam en D. Visser; C Zijp en J. J. Nolet; F. F. Hoogreef en F. Wes terman; W. Jansen Hendriks en P. J. Paarde- kooper; J. E. Bronstring en A. J. Mul; P. J. van der Eem en J. H. M. Smid; A. van der Hoff en M. M. Haenraats; A. C. van Nes en A H. Bernard; P. Steijl en J. Zieverink; J. F. W. Klusman en J. C. M. Teunisse; J. May en G. H. C. A. Haverkorn; H. R. Teunissen en G. C. Wolfshagen; C. G. van der Linde en M. Harg; M. C. Hoole en S. P. van Es; B. Hooijer en M. Booij; R. I. van Waard en W. C. Vuüst; A. Walet en G. Nagel; G. J. Wiekamp en A. H. J. Urbanowitz; C. Brasser en G. van der Valk; A. J. P. Terhorst en A. van der Wal; J. W. Wegman en C. W. Buyl; A. W. A. M. Andrée en M. M. Huurman. Gebouw St. Bavo: St. Caecilia, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; Ledenvergadering „De Forel", 8 uur; Bestuur Hengèlaarsbond, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 89 uur. Palestina Diorama's, Schciersingel 177a: Ge opend van 109 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 1012 en 2.305 uur. De Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 19—5 uur. Rembrandt: „Huwelijksproblemen", toegang 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Mr. Moto op het eiland des doods", boven 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De jonge dokter Kildare", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Spaame: „Mannen met Vleugels" en „De parvenu", voor volwassenen. Frans Hals: „Vooruit met de geit", goedge keurd", 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Concert H.O.V., 7.45 uur. Gebouw St. Bavo: Examen hoofdacte, 9 uur ,'s morgens; bestuur R.K. Volksbond, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Federatie Groen ten en Fruit, 8 uur; Proza en Poëzie, 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelconcert door George Robert, 34 uur. Palestina Diorama's, Schortersingel 177a: Ge opend van 109 uur. Frans Halsmuseum: Expositie van Haarlem sche schilders en beeldhouwers, 104 uur. Huis van Looy, Kleine Houtweg 103: Bezich tiging van schilderijen en teekeningen van 10—12 uur. Du Bois, Kruisweg: Expositie van Europee- sche grafiek en origineele teekeningen der 19e en 20e eeuw, 105 uur. Rembrandt: „Huwelijksproblemen", toegang 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: ,,Mr. Moto op het eiland des doods", boven 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De jonge dokter Kildare", boven 18 jaar, 2.30, 7 en 9 uur. Spaarne: „Mannen met Vleugels" en ,,De parvenu", voor volwassenen. Frans Hals: „Vooruit met de geit", goedge keurd, 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen tot en met Vrijdagavond worden waar genomen door de volgende apotheken: Apo theek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, tel. 10539; Ra. Loomeyer Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Schoterbosch-apotheek, Rüksstraatweg 19, tel. 12711; Heemsteedsche Apotheek, Bin nenweg 98, Heemstede, tel. 28197. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 3 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van dê Duitsclie weermacht deelt mede: Kapitein-luitenant Schuhart heeft met zijn duikboot 24.000 bruto registerton scheepsruimte van de vijandelijke koopvaar dij, o.m. het Britsche stoomschip „Athel- laird", groot 8900 ton, tot zinken gebracht. Een andere duikboo ten Westen van het Noorderkanaal heeft het gewapende Engel- sche stoomschip ,,Aram Dora Star", groot 15.500 ton, getorpedeerd. Op 2 Juli hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen bij gewapende verkenning' boven de Kanaalkust een convooi aangevallen en een vrachtschip van 12.000 bruto registerton, benevens een vrachtschip van 600 ton tot zinken gebracht. Eén ander vrachtschip van 8.000 ton is door inslaande bommen zwaar beschadigd. Aan de Schotsche kust wierpen Duitsche ge vechtsvliegtuigen bommen op inrichtingen van de Britsche bewapeningsindustrie, in het bij zonder Newcastle. In den loop van den nacht van 2 op 3 Juli leidden verscheidene aanvallen op haveninstal laties aan de kust van Zuid-Engeland tot tal rijke branden en ontploffingen. Overdag hebben drie Britsche gevechtsvlieg tuigen van het Bristol-Blenheim type getracht Nederland binnen te vliegen. Zij werden echter tijdig ontdekt en tot den strüd gedwongen. Hét gelukte twee van deze vliegtuigen in een lucht gevecht neer te schieten. Ook in den nacht van 2 op 3 Juli hebben vij andelijke vliegtuigen in Nederland, Noord- en West Duitschland bommen neergeworpen, die voor het grootste deel op open terrein terecht kwamen en derhalve slechts geringe materieele, maar geen persoonlijke schade veroorzaakten. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. (Officieel) Amsterdam, 3 Juli 1940 De Nederlandsche Bank publiceerde heden de volgende valutakoersen: Uitbetaling Berlün 75.2875.43 (gisteren 75.28 —75.43). Uitbetaling Zürich 42.54—42.62 (42.54—42.62). Uitbetaling Stockholm 44.8144.95 (44.81— 44.95). Uitbetaling New-York- 188 3/16—188 7/16 (188 3/16—188 7/16). Uitbetaling Brussel 30.11—30.17 (9 Mei j.l. Zl.QRVi). Zwitsersch bankpapier 42.5042.66 (42.50— 42.66). Zweedsch bankpapier 44.7644.94 (44.76 44.94). Belgisch bankpapier 30.08—30.20. Uit deze opgave blijkt, dat ditmaal voor het eerst de aan- en verkoopskoersen van uitbeta ling Brussel en Belgisch bankpapier aan de lüst zijn toegevoegd. De voor Woensdag 3 Juli vastgestelde wed strijd Haarlem IEDO I is uitgesteld. Het progromma vermeldt nu nog: 3 Juli: Schoten ill—Schoten II; 4 Juli: HHC Hl- Haarlem IIL M. L. A. Klein

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2