Ons natuurlijk achterland De in Frankrijk gevonden geheime documenten INT GRIJS Stijgende spanning in Hongkong Bommen op Hamburg SPORT EN SPEL WELKE BON? DE MAN WOENSDAG 3 JULI 1940 VER. ASSURANTIEBEDRIJVEN NEDERLAND NEDERLANDSCH-DUITSCHE TRANSFERREGELING FEUILLETON door A. HRUSCHKA RITSEMA 5T0FZUIGER vibrator en vloeruchi Geld verborgen, maar niet teruggevonden Het Prinsenhof te Delft Hulp aan Duitschers in Nederland Wij luisteren naar Donderdag 3 Juli STAATSVISSCHERSHA VEN- BEDRIJF Sterk gedaalde omzetcijfers HET VELDGRIJS CAMOUFLEERDE Aanrijding van een soldaat onder St. Oedenrode Groote boerderij brand te Zwollerkerspel ROEIEN Ned. kampioenschappen op den Amstel Op 28 Juli a.s. WIELRENNEN Wegwedstrijd te Rotterdam WANDELSPORT DE AVONDVIERDAAGSCHE TE NIJMEGEN Thans definitief in Augustus IJSHOCKEY Weer een ijshockey-seizoen in de residentie? Houtrust-hal komt binnenkort vrij KAPITEIN A. VAN LITH GESNEUVELD J. v. d. Wal overleden BROOD Examens L.O. Eindexamen H.B.S. Examens verpleging zenuw- en zielsziekten Middelbare school voor meisjes Het verdrag van Versailles, dat in een kortzichtigen overwinnaars geest werd gedicteerd en de groei- krachtige kiemen legde voorden huidigen oorlog, is ons land duur te staan gekomen. Vooral de vernietiging van Duitschlands Welvaart en koopkracht, welke er het gevolg van was, heeft zich op ons on schuldig land economisch zwaar gewro ken. Duitschland was en is toch ons natuurlijk achterland. De financieele ineenstorting van het Duitschland van 1918 richtte een groote verwoesting aan In het deel van het Nederlandsche volks vermogen, dat in Duitschland was ge ïnvesteerd en belegd. Het fnuikend zware luk der herstelbetalingen, dat Duitsch land op de gewonde schouders werd gelegd, benam onzen Oosterbuur de mogelijkheid tot het herstel van de nor male handelsbetrekkingen met ons land. Als afzetgebied voor onze hoofdzakelijk agrarische producten ging het grooten- deels industrieele Duitschland voor ons verloren. Ons land zag zich gedwongen zijn export te oriënteeren in een andere, minder natuurlijke en meer bezwaarlijke richting, in de richting n.l. waaruit in 1929 de welvaart verzengende wind van de economische wereldcrisis opstak. Toen in Duitschland het verzet te gen het dictaat van Versailles steeds vastere en sterkere vormen begon aan te nemen en alle krachten zich concentreerden op de schepping van een verbazingwekkend technisch ge outilleerde weermacht te land, ter zee en in de lucht en het autarkistische streven zich richtte op de grootst moge lijke mate van economische zelfvoorzie ning, werd de toestand voor ons land steeds slechter. Massa's tuin- en land bouwproducten moesten worden „door gedraaid". het werkloozenleger nam ontstellende afmetingen aan en het goede subsidie-geld moest naar de kwade exportmogelijkheid worden gesmeten. Rotterdam, een der belangrijkste toe gangspoorten voor net Duitsche achter land, werd noodlijdend. Uit dit alles is voor iedereen duidelijk gebleken, dat de batuurlijke economische verhoudingen biet straffeloos kunnen worden miskend of geforceerd. Hoe ook de nieuwe orde van zaken, die in Europa gesteld zal Vorden, er moge uitzien, de natuur lijke economische verbindingen met ons natuurlijke economische achterland die nen hersteld en bevorderd te worden. Het is een onontduikbare economische Wet, dat welvaart in het achterland ook welvaart in het voorland beteekent, evenals armoede in het achterland zich biet armoede in het voorland wreekt. 'Wanneer in .Duitschland de thans op de defensie en de oorlogvoering geconcen treerde economische krachten tengevolge van den vrede weer vrijkomen voor een economisch herstel, dan zullen er ook voor ons land zich weer economische mogelijkheden voordoen, welke te lang onmogelijk zijn geweest. De erkenning van den niet te loochenen economischen samenhang tusschen ons land en Duitschland mag echter niet leiden tot de consequentie van een staatkun dige afhankelijkheid, aangezien het Nederlandsche volk ook economisch zijn hoogste praestaties levert in vrijheid en vrijwilligheid, gedreven door eigen over tuiging en zelfverworven inzicht. TOKIO, 3 Juli. (Domei)De Koekoemin Sjim- boen verneemt, dat Groot Brittannië niet bereid een bevredigend antwoord te geven op Japans verzoek om staking van het vervoer van oorlogsmateriaal via Burma en langs de Hongkong-route naar de Tsjoengkingregeering, betgeen bewezen wordt door de grootscheepsche evacuatie van Engelsche vrouwen en kinderen Uit Hongkong voor 5 Juli. Het blad schrijft, dat Groot-Brittanië op Amerikaanschen steun rekent bij het aannemen van een hardnekkige houding in de kwestie van den wapendoorvoerhandel. Een bericht in de bladen uit Hongkong meldt op grond van welingelichte berichten, dat Groot- Brittannië waarschijnlijk drastische maatrege len heeft genomen uit vrees voor de Britsche koloniën in het algemeen als gevolg van den op handen zijnden beslissenden slag met Duitschland. Uit Kanton wordt gemeld, dat ruim 3000 Chineesche geëvacueerden en daar gisteren uit Hongkong zijn aangekomen. Het gemeentebe stuur van Kanton heeft maatregelen genomen voor het onderbrengen der geëvacueerden. Het Japansche s.s. Sjirigat Maroe is gisteren in Kanton aangenomen met 700 Chineesche geëva cueerden uit Hongkong, het Britsche s.s. Posjan bracht er 1423 en het Portugeesche s.s. Sjengts- jang 664. Uit Hongkong zelf wordt gemeld, dat de span ning er dagelijks stijgt door de algeheele eva cuatie van Engelsche vrouwen en kinderen en ook van onderdanen van andere landen. Tach tigduizend Chineezen zijn eveneens uit Hongkong vertrokken. De Japansche gemeenschap blijft kalm. De Japansche vereeniging heeft resoluties vangenomen, waarin er bij alle Japansche inge zetenen van Hongkong op wordt aangedrongen daar te blijven, tenzij uit Tokio bevel tot ont ruiming wordt ontvangen. BERLIJN, 2 Juli (D.N.B.) In den nacht van 29 op 30 Juni hebben Britsche vliegtuigen brand- en dynamietbommen geworpen op een tuinstad aan den rand van Hamburg. Tot de slachtoffers van dit bombardement behooren de moeder van een gezin en een vijfjarig kind. Bij eenzelfden aanval der Britsche vliegers werd een gesticht voor kreupelen getroffen, dat vlak naast een kerk ligt. Verscheidene kinderen, die in het gesticht werden verpleegd, zijn gedood en anderen zwaar gewond. In de bosschen onder de gemeente Kessel hadden op den eersten oorlogsdag enkele Ven- lonaars eenige bankbiljetten verborgen, met de bedoeling ze naderhand weer op te zoeken. Hun zoeken is thans echter vergeefsch geweest. Het bankpapier was verdwenen. Wel verloor een van hen tijdens het zoeken twee bankbiljetten van 100. De veldwachter van Kessel, die in de bosschen surveilleerde, vond dit geld, waardoor het weer spoedig in handen van den rechtma- tigen eigenaar kwam, zoodat de strop met met een nieuwe vergroot werd. De Regeeringscommissaris voor den weder opbouw dr. ir. J. A. Ringers heeft vergunning gegeven tot voortzetting der restauratie van het Prinsenhof te Delft. De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat uit een nieuwen Runderlass (no. 46 dd. 22 Juni 1940) van het Reichswirtschafts- ministerium te Berlijn nogmaals duidelijk blijkt, dat de uitvoering van het Nederlandsch-Duit- sehe Transferprotocol van 13 September 1938 onveranderd wordt voortgezet. Betalingen op grond van dit Protocol aan onderdanen van staten, die de betrekkingen met het Duitsche Rijk hebben afgebroken, blijven uitgesloten, doch als zoodanige staten worden evenals tot dusver slechts beschouwd het Vereenigd Ko ninkrijk Groot-Brittannië en Noord-Ierland met koloniën, bezittingen en protectoraten en de on der het mandaat van het Vereenigd Koninkrijk gestelde gebieden, Australië met mandaatge bieden, Nieuw-Zeeland met mandaatgebieden, Canada, Britsch-Indië, de Zuid-Afrikaanscht Unie met mandaatgebieden, Frankrijk met ko loniën, protectoraten, Syrië-Libanon, Egypte, Irak en Soedan. Uit van de Konversionskasse für deutsche Auslandsschulden ontvangen opgaven blijkt voorts, dat ook de stortingen van coupongelden door Duitsche debiteuren bij de Konversions kasse normaal voortgang vinden. Ook in Nederland is een systematische hulp actie begonnen voor de Duitschers, die tenge volge van oorlogsmaatregelen nadeel onder vonden. De vanwege de leiding van de buitenlandsche organisatie der N.S.D.A.P. voor alle aangelegen heden van Duitschers in het buitenland be staande N.S.V. (Nationaal Socialistische Volks welvaart) stelde met grooten spoed een hulp comité in met den zetel in Rotterdam. West zeedijk 145, telefoon 38865, welk comité onmid dellijk de zorg voor de getroffen Duitschers op zich heeft genomen. De veelzijdigheid der vraagstukken maakte de instelling van deze organisatie noodzakelijk, teneinde ondersteuningsverzoeken te regelen, welke in verband staan met geheel of gedeel telijke derving van inkomens van Duitschers in het buitenland, vergoeding te verstrekken voor verloren geraakte kleedingstukken, linnengoed, schoenen, enz. en om daarenboven nog vol doende middelen voor nieuwe aanschaffingen ter beschikking te stellen. Ook met de gevallen, waarbij woninginrich tingen verloren gingen, wordt zoodanig reke ning gehouden, dat de mogelijkheid bestaat van een voorschot op rekening van de later uitein delijk vast te stellen schadebedragen. Ook aan herstel van de gezondheidstoestand van Duitschers, welke tengevolge van de ge beurtenissen geschokt is, is gedacht door ge nezing in badplaatsen, sanatoria of speciale zie kenhuizen in Duitschland. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.)Document num mer 1 van de publicatie ,van het departement van Buitenlandsche Zaken der in Frankrijk gevonden documenten is een telegram van ge neraal Weygand aan generaal Gamelin, gedateerd 7 Maart 1940, waarin hij mede deelt, dat luchtmaarschalk Mitchell, com mandant van het luchtwapen in het Mid den Oosten, uit Londen instructies heeft ont vangen betreffende de vao; t creidingen voor de eventueele bombardeering van Bakoe en Ba- toem, waarbij de Turksche regeering geen be zwaar zou maken tegen de inspectie van Turk sche vliegvelden, die als tusschenlandings- plaatsen zouden kunnen dienen. Het tweede document is een aanteekening van generaal Gamelin, d.d. 10 Maart 1940 over de deelneming der Fransch-Britsche strijd>- krachten aan de operaties in Finland. Reeds by den aanvang van de vijandelijk heden gaven Londen en Parijs uitdrukking aan hun wil door de levering van vliegtuiginate- riaal en wapens Finland doeltreffende hulp te bieden. Sedert 16 Jan. werkte het Fransche opper bevel aan het aigemeene plan van een gewa pende interventie in Finland. By de inter-geallieerde militaire besprekin gen van 31 Januari en 1 Februari stelden de Engelschen de kwestie van onmiddellijke hulp verleening aan Finland op de tweede plaats en toonden zij zich besliste voorstanders van een onderneming tegen de ertsmynen in Noord- Zweden. De voorbereiding voor een Scandinavische expeditie werd terstond aangevat en de Fransch- Britsche troepen stonden sedert de eerste dagen van Maart gereed voor een transport. In de aanteekening van Gamelin wordt o.m. verder gezegd: „De invoering van een Noordsch oorlogstooneel biedt van het standpunt der oorlogvoering gezien een buitengewoon belang. Afgezien van de moreele voordeelen wordt de blokkade omvattender, maar vooral is het het stop zetten van het ertstransport naar Duitsch land, waar het op aan komt. In dit verband zou een optreden op den Balkan, wanneer het gecombineerd wordt met de Scandinavische actie, geschikt zy'n om de economische afsnoe- ring van Duitschland te versterken. Duitsch land zou dan nog slechts beschikken over een enkelen uitweg uit den blokkade-rinig, n.l. over zijn grens met Sovjet-Rusland. Op militair ge bied zou een actie op den Balkan voor Frank rijk veel voordeeliger zijn dan een actie in Scandinavië, Roemenië Griekenland en Turkije zouden ons een versterking geven van onge veer 100 divisies." Dc vooraeelen van het invoeren van een Scandinavisch oorlogstooneel blijven echter on betwistbaar. Maar de technische moeiiykheden, die een dergelijke actie met zich medebrengt, mogen niet over het hoofd worden gezien. Eigenhandige opmerking van Gamelin: Onze Scandinavische plannen moeten beslist voort gezet worden. Tot redding van Finland, of toch minstens om het Zweedsche erts en de Noor- sche havens weg te nemen. Wij brengen ech ter tot uitdrukking, dat van hrst standpunt der oorlogvoering gezien, de Balkan en de Kauka- sus veel voordeeliger zijn. Italië houdt echter den sleutel van den Balkan in handen. Een telegram van Gamelin aan generaal Weygand van 12 Maart 1940 vormt het derde document van het zesde Duitsche witboek. Gamelin bevestigt hierin generaal Weygand, dat „naar zyn opvatting de operaties in het Midden Oosten geleid moesten worden door het Britsche opperbevel en de operaties in den Kaukasus door de Turksche bevelvoering, aan gezien deze laatste vooral ten uitvoer worden gelegd door Turksche strijdkrachten met mede werking van het luchtwapen en eventueele speciale contingenten der Geallieerden." Wey gand „zou met maarschalk Cakmak contact kunnen zoeken over deze kwestie en deelnemen aan ieder voorbereidend onderzoek betreffende het Midden-Oosten." Hij zendt Weygand pel koerier een samenvattende Verhandeling over de actie in den Kaukasus. Het 4de document is een telegram van den Franschen ambassadeur in Ankara, Massigli, aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs, gedateerd 14 Maart 1940. Het betreft een onderhoud van den ambassadeur met den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken over een bombardement van Batoem en Ba koe. De ambassadeur verwachtte van de Turk sche regeering geenerlei moeilijkheden. JAARSVELD, 414.4 M. N CRV -U ïtzending 8.00 Berichten ANP, 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.), 8 35 Gramofoonmuziek, 9.15 Trio- 3oncerr en gramofoonmuziek, 10,00 Gra mofoonmuziek, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.15 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek, 12.15 Gramofoonmuziek, 12.45 Berichten ANP, 1.00 Orgelspel en gramofoonmuziek. 1.45 Gramofoonmuziek, 2.15 Viool, piano en gramofoonmuziek, 3.30 Spaarne-sextet en gramofoonmuziek, 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5 30 Or gelconcert, 6.45 Gramofoonmuziek. 7.05 Christ, liederen (gr.pl.), 7.20 NCRV-Har- monie-orkest (opn.), 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP, 8 15 Volkszanggroep van de Christ. Oranjevereeniging ..Juliana" m. pianobegeleiding, 9.10 Gramofoonmuziek, 9.45 Bach-cantate opn., 10.15 Berichten ANP, Bluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek, 10.00 Orgelspel, 10.40 Gramofoonmuziek, 11 30 VARA-orkest, 12.45 Berichten ANP, 1.00 Esmeralda en solist, 1.45 Gramofoon muziek, 2.15 Verkorte operette „Die Fle- dermaus" (gr.pl.), 3.30 Gramofoonmuziek, 4.15 Gramofoonmuziek. 4.50 Gramofoon muziek, 5.15 VARA-orkest, 6.30 Gramo foonmuziek, 6.40 VARA-orkest. 7.15 Re portage, 7.35 Rosian-orkest (opn.), 8.30 Berichten ANP, 8.45 Orgelspel en zang, 9.30 Esmeralda, 10.15—10.30 Berichten ANP Uit de gegevens van het Staatsvisschers- havenbedryf te IJmuiden blijkt, dat de omzet over de eerste zes maanden van dit jaar f2.295.000 bedroeg tegen f3.560.000. in dezelfde periode van 1939. De vischomzet over de maand Juni van dit jaar bedroeg f 15.700.tegen 1404.000 in Juni 1939. De Nederlandsche stoom- en motortreilers die in Juni 1939 nog voor een waarde van f 202.000 aan versche Noordzeevisch aanvoer den brachten in de afgeloopen maand niets aan de markt. De totale besomming van de motorloggers daalde van f 115.000 in Juni 1939 tot f 1000 in Juni 194C. De waarde van de consignatiezendingen steeg van f 6500.— tot f 14300.—. Een juiste vergeiyking van cijfers is hierbij evenwel niet mogelijk, daar diverse rivier- en binnenvischsoorten door gebrek aan Noordzee visch voor soms abnormaal hooge prijzen wer den verkocht. Dezer dagen b.v. werd in den Ryksvischafslag te IJmuiden bot verkocht voor 80 ct. per kilo. Bij voldoenden aanvoer van Noordzeevisch werdt voor deze vischsoort slechts enkele centen per pond betaald. Een tabaksfabrikant te Eindhoven was door de rechtbank te 's-Hertogenbosch vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, dat hij op 14 December j.l. onder St. Oedenrode aan zijn schuld als autobestuurder te wyten had ge had, dat de soldaat H. de Visser een hersen schudding en een snywonde aan zyn hoofd kreeg. De Officier van Justitie kwam van dit von nis in hooger beroep en de zaak diende thans voor het Bossche Hof. Op den avond van den genoemden datum wandelde die soldaat met twee meisjes langs den weg St. OedenrodeNynsel. zy liepen rechts van den weg en de soldaat liep het meest links. Verdachte kwam hun met zyn auto achterop en beweert, wel de meisjes in haar lichtere kleedy, doch niet den soldaat in zijn veldgrijs te hebben opgemerkt. De verdediger had naar voren gebracht, dat het toch niet aanging een chauffeur te veroor- deelen, nu het bleek dat het effect van ca mouflage, dat de regeering met de kleur der militaire uniformen nastreefde, bereikt was. Na getuigenverhoor oordeelde de advocaat- generaal, mr. Massink, dat weliswaar de roe keloosheid van verdachte niet zeer groot was, maar dat hij toch had moeten uitkijken. Hij eischte vyftig gulden boete of vyftig dagen hechtenis. Arrest over veertien dagen. Maandagmiddag is in den polder Mastenbroek, gemeente Zwollerkerspel, brand ontstaan bij den veerhouder W. Rietman, doordat de motor in brand vloog, waarmede men bezig was het hooi in bergen op te tasten. In een oogwenk stonden twee hooibergen, de boerderij en een schuur met landbouwwerktui gen in brand, welke geheel verloren gingen. Een varkensschuur kon door de brandweer worden behouden. Naar schatting is 250.000 pond hooi verbrand. De aangerichte schade, die aanzieniyk is, wordt door verzekering gedekt. Op 28 Juli a.s. zullen op den Amstel de na tionale kampioenschappen voor vereenigingen, aangesloten bij den Nederlanaschen Roei Bond plaats vinden; zoo noodig worden voorwed- stryden gehouden op Zaterdag 27 Juli. Het programma vermeldt de volgende num mers: vierriemsgieken met stuurman, twee- riemsgieken zonder stuurman, skiff, tweeriems- gieken met stuurman, vierriemsgieken zonder stuurman, double scull, achtriemsgieken. Aan deze kampioenschappen zullen de vol gende bijnummers worden toegevoegd, waaraan roeiers kunnen deelnemen, die niet hebben in geschreven voor de kampioenschapsnummers: vierriemsgieken zonder stuurman, tweeriems- gieken zonder stuurman, skiff, tweeriemsgieken met stuurman, vierriemsgieken met stuur man, achtriemsgieken, ovemaadsche vier, over- naadsche twee, ovemaadsche skiff. De dames kunnen inschrijven voor de volgen de nummers: styl snelroeien, vierriemsgieken met stuurvrouw, skiff, quadrupple scull, acht riemsgieken, gladde vierriemsgieken, ovemaad sche vierriemsgieken, gladde skiffs, ovemaad sche skiffs. De Rotterdamsche rennersclub „Feijenoord" heeft op Zondag 7 Juli a.s. op het traject aan den Kralingschen Zandweg te Rotterdam een wegwedstrijd voor profs en onafhankelijken uitgeschreven. De aanvang is bepaald op twee uur des middags. In aansluiting op ons bericht van gisteren over het houden van een avondvierdaagsche te Nymegen, kan thans nog worden medegedeeld, dat deze wordt gehouden op initiatief van het Nymeegsche Wandelverbond in samenwerking met Arnhem. De Vierdaagsche wordt gehouden in de maanden Augustus over afstanden van 15, 20, 25 en 30 K.M. Secretaris der organisatiecommissie is de heer J. O. J. van Groeningen, van Spaenstraat 7, Nijmegen. 25ooals men zich zal herinneren, hebben de Haagsche sportliefhebbers het vorig sei zoen hun yshockeywedstryden moeten mis sen, doordat Houtrust niet voor deze sport beschikbaar was. Naar de Revue der Sporten thans verneemt, is er echter alle reden om aan te nemen, dat de Haagsche kunstysbaan komenden winter de schaatsryders weer zal kunnen ontvangen. Binnenkort zal namelyk het algemeen paar- den-depot van Houtrust verdwynen, waarna de directie van de kunstysbaan in staat hoopt te zijn de hal t.z.t. weer voor de ijshockey-ers ge reed te maken. Wel zijn er nog verschillende moeilijkheden te overwinnen, maar deze hoopt men toch alle te kunnen overwinnen. Wanneer er dan ook gelegenheid is om als vanouds en kele sterke ploegen als tegenstander te krijgen kunnen de residentiebewoners in het komende seizoen weer naar hartelust van de opwindende yshockeysport genieten. Te Eindhoven is bericht ontvangen, dat tot de gesneuvelden aan boord van een transport schip nabij Duinkerken behoort de kapitein Alexander van Lith, uit Eindhoven. De heer Van Lith was in het burgerlyk leven referen daris der afdeelirg Financiën ten stadhuize te Eindhoven. Hij laat een weduwe en vijf jonge kinderen na. Het stoffelijk overschot van den kapitein zou te Calais aangespoeld en aldaar begraven zijn. Op 69-jarigen leeftijd is te 'sGravenhage overleden de heer J. van der Wal, president commissaris van de N.V. Bataafsche Aan neming My. De begrafenis is Vrijdag as. Om 12 uur op Oud Eik en Duinen. Bon 41 tot en met 50 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 7 Juli (eventueel tot en met 11 Juli). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood. KOFFIE OF THEE Bon 69 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 5 JulL Recht gevend op: Half pond koffie of Half ons thee. SUIKER Bon 80 uit het Algemeen distributie- boekje. Geldig tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Een kilogram suiker. BLOEM OF BAKMEEL Bon 75 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 12 JulL Recht gevend op: Half pond tarwe-bloem of Half pond zelfrijzend bakmeel. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode 2". Geldig tot en met 14 Juli. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. Op 26 Juni 1940 werd ten kantore van de Verzekering Maatschappyen Tiel-Utrecht te Utrecht en ten overstaan van Notaris Mr. Th. Snellen, aldaar de oprichtingsacte verleden van de Vereenigde Assurantiebedryven Nederland N.V. In het kapitaal groot 5 millioen (26 pet. storting) nemen de gezamenlijke Nederlandsche Brandverzekering Maatschappijen vrijwel zon der uitzondering deel. De N.V. in opr. begint op heden 1 Juli haar werkzaamheden op brandverzekeringsgebied aan de beurzen te Amsterdam en Rotterdam. Zy zal haar teekencapaciteit aanwenden tot het ver strekken van aanvullende dekking en zoodoen de eerst in actie treden, nadat aan de Neder landsche markt gelegenheid is geboden zich op het betrokken risico te interesseeren. Tevens ac cepteert zy, uitsluitend op facultatieven voet, herverzekering op eigen posten van cedenteu (maatschappy-posten) zoomede herverzekering op beursteekening; dit laatste echter met be perking tot vóór den oorlog gesloten posten. Zy streeft ernaar op deze wijze naar vermo gen in de sterk toegenomen vraag naar Neder landsche dekking te voorzien, zonder daarbij op eenigerlei wyze afbreuk te doen aan de effec tiviteit van de bestaande dekkingscapaciteit van de Nederlandsche markt. VENLO. (R.K. Kweekschool). Geslaagd: J. Ja cobs, Blerick; G. Jumpertz, Maastricht; J. Kör- meling, 's-Heerenberg; N. Nijssen, Maasbree; W. van Oostaijen, Meijel en G. de Ponti, Oirloo. ECHT (Bissch. Kweekschool der Religieuze Ursulinen). Geslaagd de dames: M. E. Urlings, Born; J. C. M. Verbeeten, Voorburg; M. C. Wil len, Lutterade. Deze examens zyn geëindigd. APELDOORN (Kon. Hoogere Burger school, afd. B). Geslaagd de dames: R. Dam- stra, A. G. de Groot, G. L. Pander, E. Rypma, A. J. Sijbesma, M. J. Vogelzang, A. M. J. Boomsma, E. A. G. Bunders, V. J. Godron, J. R. M. Pluim, H. ten Tuynte, C. M. Veeren en B. Vondeling en de heeren H. H. J. Bisterbosch, A. C. de Birk, L. J. Blom, G. A. Goudkuil, W. J. Klein Lankhorst, G. E. H. Lijftogt, S. van der Meer, J. W. Oosterbaan, R. J. Schut, J. W. F. Somsen, J. Vaikevisser, J. P. Vogel, O. H. Blaauw, L. J. Capelle, A. Coers, L. W. F. A. Ehrenthal, D. Glaser, J. Holtkamp, C. J. Roel- se, H. J. Ruiter en W. Terpstra. MAASTRICHT (RK. Lyceum voor meis jes) Afd. H3.S. B. Geslaagd de dames H. G. A. Budé, Beek; M. B. W. H. Erven, Maastricht; E. M. J. Janssen, Weert; A. F. B. Kettler, Valken burg; H. J. M. Litjens, Horst; M. J. F H. Maassen, Maastricht; E. H J. Visser, Maas tricht; M. H. W. Wauben, Sittard. Afgewezen geen. VENRAY. Aan de Psychiatrische Inrichting St. Anna te Venray werden geëxamineerd voor ziekenverpleging diploma B 9 candidaten. Ge slaagd: de dames E. Cuypers; M. van den Hom berg; C. de Lange; J. Mineur; G. Roeloffzen; L. Sliepen; J. Ter Burg; G. de Vaan en M. Vander- straeten (Zuster Amandus). ROERMOND. (St. Ursula). Geslaagd de da mes: Anne Klomp Boldesti, Roemenië; Eugenie Metternich, Swalmen. Afgewezen geen. 33 Riete, die juist een snoek had geschubd en hem nu met ansjovis lardeerde, liet voor een oogenblik haar werk rusten. Albert, als je wist, welke oogen de gravin kan opzetten! Ik had nooit voor iemand ge beefd; maar een keer heeft ze my zóó aan gekeken, dat ik het myn leven lang niet zal vergeten. Toen had je zeker Iets verschrikkelijks ge daan? Anders zou de gravin niet zoo boos zyn geworden? Iets verschrikkelyks gedaan? Heelemaal biet! Nu begryp ik nog niet, wat haar zoo hoedend heeft kunnen maken. Wat is het eigenlyk geweest? Och, niets van beteekenis. Hanna, die buiten het kasteel niet meer alleen durft gaan, Verzocht my op 'n avond, haar naar de woning van mevrouw Walker te brengen, en daar ik juist niets meer te doen had, deed ik haar gaarne dat genoegen. Dus je bent zelf eens by de weduwe ge weest? Heel interessant) Neen, ik ben nooit by haar geweest, en ik kende haar nauwelijks van aanzien. Hanna' liet zich enkel tot aan het huis brengen en verzocht mij haar over een half uur te komen halen. Maar zoover kwam het niet meer, en dat was de schuld van de gravin.... Hoe zoo? Ik was nauwelijks 'n paar stappen verwij derd van het huis, waar ik Hanna had achter gelaten, of daar komt de gravin aan.... Wat zeg je? Dus ging ®ok de gravin mevrouw Walker opzoeken? Neen. Zij wou niet naar de weduwe, die zij trouwens niet kende, maar zij bezocht dik wijls het zieke kind van vrouw Stojan, en dat moest weer het doel van haar wandeling zyn. Maar, om kort te gaan: toen zy mij in het oog kreeg, werd zij rood van kwaadheid en vroeg my barsch, wat ik daar te maken had. Ik zei natuurlijk de waarheid; maar dat maakte haar nog boozer. 2y schold op Hanna, die by vreemd volk ging babbelen, en verbood my streng, nog ooit in de buurt te komen. De eerste maal, dat ze my weer betrapte, zou ze my onmiddellijk op straat zetten. Maar dat was toch geen reden om een dienstbode weg te sturen! Niet waar? Maar ik zweer het je, Albert: ze keek my toen met zulke woest flikkerende oogen aan, dat ik hét voor niets ter wereld zou hebben gewaagd, nog eens naar het huis van de weduwe Walker te gaan. Hoe is Hanna later naar huis gekomen? De gravin zelf kwam met haar aangezeild. 'b Arme oudje had een besclixeid gezicht, en sindsdien is de gravin verschrikkeiyk boos op haar. Wanneer was dat eigenlyk? Nog zoo heel lang niet geleden. Misschien acht dagen voor den moord op mevrouw Walker. Albert keek een paar minuten nadenkend vóór zich uit. Toen kreeg zyn gezicht weer de gewone, vroolijke uitdrukking. Hoor eens, juffertje, plaagde hy, ik had je voor dapperder gehouden, om je zoo op je kop te laten zitten. Met mij zou men zoo iets niet moeten probeeren. Albert kwam een beetje dichter by Riete staan. En de graaf? vroeg hij. Kon zy ook met hém doen wat zij wilde? Er wordt gezegd, dat het 'n zeer gelukkig huwelyk is geweest. Riete haalde minachtend de schouders op. Gelukkig? Geloof jy, dat de graaf ooit een poging tot verzet heeft gewaagd? Ik weet, hoe dat in de groote wereld pleegt toe te gaan. Zij leefden in schyn op goeden voet met elkaar en als de bedienden er by waren was het altyd „lieve Demeter" en „lieve Renate", maar anders! Eén ding weet ik: als ik eenmaal trouw, moet het er bij my heel anders uitzien. Albert lachte. Ja, dat geloof ik! Jean zul je niet zoo ge makkelijk onder de pantoffel krygen! Dat zou ik ook niet willen. (Zij keek op de klok). Lieve hemel, al half elf. Zeg, Albert, laat me nu alléén, anders kom ik nooit klaar, Ik ben al weg. Hoe is het vandaag met Hanna? Is ze heelemaal beter? 'k Geloof 't wel. Zij is vroeg opgestaan en wou uitgaan, als iemand tyd had om haar te vergezellen. Maar iedereen heeft de handen vol, zoodat ze thuis zal moeten blyven. Ik zal haar eens gaan opzoeken; ik heb tijd genoeg. Albert beklom de trap naar Hanna's toren kamer. Hy vond de oude vrouw midden in de kamer staan; zy had haar stok in de hand en had een doek om hoofd en schouders geslagen. Toen hij binnentrad hief zy het hodd op en luisterde. Wie daar? vroeg zy. Dien stap ken ik niet. Een vriend, Hanna, die komt vragen, hoe 't met je is en of je niets noodig hebt. Ik ben de nieuwe knecht van den tuinman. Werkelyk? Hanna schudde ongeloovig het hoofd. Dat had ik niet gedacht, ging zy voort. Tuiniers hebben een lichten, voorzichtigen stap en zyn gewoon, op ieder plantje te letten. En jij, jij hebt een heel anderen tred, flink, vast, zeker Mogelykik ben niet altyd tuinman geweest en wil het ook niet blijven. Riete zei, dat je graag wilde uitgaan. Kan ik je daarmee pleizier doen, dan zal ik je leiden. Wil je naar Grünau? Hanna aarzelde een oogenblik met haar ant woord. Toen zei ze: Neen, niet zoo ver. Alleen maar tot aan het kerkhof. Maar dan moeten we ons haasten; ik zou graag terug zyn vóórdat de familie komt. Dan stappen we op. 't Was een nogal kille herfstdag; de wind was scherp. Zwygend volgde Hanna haar gids; zy had het koud en trok den doek dichter om haar schouders. Naarnaar het graf van de doode, van wie t huis daarginds was, sprak Hanna bijna fluisterend. En zy wees over da velden, in de richting van het huis met de groene vensterluiken. Albert maakte een gebaar van verrassing. Daarheen?(Hy liep door). O ja, liet hy op onverschillen toon er od volgen. Riete heeft my verteld, dat je de vermoorde vrouw hebt gekend. Hanna antwoordde niet. Eenige stappen ver der bleef ze staan en wees op een grafmonument van wit marmer. Hier moet gravin Sydow begraven liggen is 't niet zoo? Ik zie een schemering van den witten engel, die op het graf treurt. Ja.... Eveline gravin Sydow, lees ik op de zerk. En hier links van het pad is ook het graf van mevrouw Walker of Backer, zooals ze eigeplyk heette. Hanna hief verwonderd het hoofd op. Zoo dicht by elkaar? mompelde zy, blyk- baar ontsteld. zy schreed langzaam toe op het graf, een voudig een heuveltje met een houten kruis er op. zy vouwde de handen en bleef, in gebed verzonken, eenige minuten roerloos staan. Tranen biggelden over haar ingevallen wan-fc gen. Zy vergat Albert's tegenwoordigheid en fluisterde: Arme Maxie! Ik kan je niet helpen, en wat je wilde kan niet gebeuren. Nu lig je hier onder de aarde en ook hy is dooden wie weet, waar zyn ïyk is.... De Heer moge zich over u beiden ontfermen, wanneer Hy daar boven uw rekening afsluit! Ze schrok, want Albert was naast haar komen staan en zei: De rekening zal niet zwaar zyn. Liefde ver geeft alles en mevrouw Backer heeft den graaf toch lief gehad. Die hem liefgehad? Een spotlach klonk op. Was die geen vrouw geweest met een warm hart en een weifelende hand, dan had ze hem allang vermoord voordat Hanna zweeg: zij hulde zich huiverend in haar sjaal, keek nog eens schuw naar het graf en was gereed om weg te gaan. Arme Marie, God schenke u den vrede, waarvan men u op aarde heeft beroofd! lis pelde zy. Albert volgde haar. Toen zy het kerkhof ver laten hadden en door de velden gingen, bleef hy plotseling staan en zei vastberaden: Hanna, van het leven en den dood van die vrouw weet je méér dan je zeggen wilt. Wie was zy, en waarin bestaat het geheim, dat haar leven verduisterde? Ik vraag je dit niet uit louter nieuwsgierigheid, Hanna. Ik wil het recht laten zegevieren. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5