De geheime stukken van den Franschen generalen staf Britsche handelsvloot lijdt groote verliezen door duikbootactie Rustig weerzien met Berlijn DE BAROMETER Iw 760 De positie van ons land en België Politiek der blokkade I J*", Geen luidruchtige geestdriftuitingen Compièsne 1918 en 1940 De meeningsverschillen in Japan Korps politietroepen DUITSCHE RANTSOENEN WORDEN VERHOOGD De luchtaanvallen der Italianen op Malta |L mm VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS PLECHTIGE UITVAART VOOR MAARSCHALK BALBO ...ngm INKOOPBELASTING IN ENGELAND VER WACHT DONDERDAG 4 JULI 1940 - OCHTENDBLAD BUR. VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbeta!ing)voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27% ct. per week. per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERI3 DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 22475 De houding van Moskou en Ankara Duitsch frontbericht: Voorziening met boter en aardappelen is gunstig AMERIKAANSCH ESKADER TE LISSABON Britsch garnizoen uit Sjanghai naar Hongkong? lsP> - - v De Duitsche luchtafweer Ondanks officieel démenti berich ten over politiek conflict Overdreven berichten over spanning op den Balkan Anti-Britsche betooging te Boedapest IERSCHE KWESTIE BLIJFT BRANDEND Balk en splinter Regeling der demobilisatie Verwarring in Britsch binnen- landsch bestuur NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor prijzen der „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.). De Berlijnsche bladen noemen de vandaag door het minis terie van Buitenlandsche Zaken gepubli ceerde geheime stukken van den Franschen generalen staf „documenten van weergaloos cynisme", die naar de bladen weten te be richten in een door een Duitsche bom ver nielden trein in de buurt van Nevers aan de Loire zijn gevonden. Naar uit een verder krantenbericht blijkt, zijn tegelijkertijd met de ctukken van den Franschen generalen staf op een andere plaats in een vrachtauto de steek van Napo leon uit de Dome des Invalides, een gou den ketting van den Keizer en zijn degen gevonden. Wij laten hieronder nog enkele documenten volgen van den Franschen generalen staf, die in Duitsche handen vielen en door het D.N.B. werden gepubliceerd. Het vijfde document is een aanteekening van Gamelin van 16 Maart 1940 betreffende de verdieping der plannen tot het vormen van nieuwe fronten. Duitschland en Sovjet-Rus- land moeten door het afsnijden van den erts toevoer uit Zweden en den olietoevoer uit Roe- Wenia economisch worden verzwakt. Men wil een strategie volgen van „afslijting der Duitsche strijdkrachten". In de uit het groote hoofdkwartier gedateerde aanteekening over de oorlogvoering wordt ge zegd: „Aangezien de in het „oorlogsplan voor 1940" uiteengezette opvattingen de grondslag Wijven van ons optreden is het aanbevelens waardig om, met het oog op de onderteekening van den Russisch-Finschen wapenstilstand, vast te leggen welke operaties kunnen worden on dernomen op korten termijn, om tastbare, zooal niet beslissende slagen tegen Duitschland te ondernemen. Te land lijkt het op het oogenblik zeer moeilijk, om buiten het onbezette gebied resultaten van belang te verwerven. Daarom moet Duitschland gedwongen worden uit zijn huidige afwachtende houding te komen. Het eerste is noodig een verscherping der blokkade. Behalve de economische resultaten die daarvan te verwachten zijn moeten de volgende doel stellingen worden nagestreefd. Ten eerste: Het kan in het belang van Duitschland zijn, Nederland en België te sparen, want deze maken het Duitschland mogelijk de effecten der blokkade vérgaand te ontwijken. Een strenge contingenteering van den invoer in Nederland en België zou derhalve geschikt kunnen zijn om Duitsch land er toe te brengen dat het korte metten maakt en binnenvalt in Nederland en Bel gië, aangezien deze landen het dan in economisch opzicht nog slechts matig pro fijt zouden brengen. Ten tweede: België en Nederland dienen duitschland hoofdzakelijk als tusschenhande- laars naar buiten, terwijl Zweden aan Duitsch land een onontbeerlijke grondstof levert n.l. het yzer. Er moet naar gestreefd worden een dergelijke voorziening te stuiten. Een eenvou dige procedure zou er in bestaan te verklaren, dat de leverantie van zekere essentieele pro ducten zooals b.v. het ijzer, door neutrale lan den die aan Duitschland grenzen een, in allen vorm verleende, bijstand beteekent, en tot represailles zou leiden. Zweden zou dus nog slechts onder bedreiging met blokkade zijn erts kunnen leveren aan Duitschland. Evenzeer zou Noorwegen nog slechts onder hetzelfde risico het transito kunnen bewerkstelligen. Ingeval heide landen zich schikken, is het doel bereikt. Anders zou hun zeehandel moeten worden stop gezet. Ten aanzien van een dergelijken toe stand zou Duitschland kunnen besluiten daarop te reageeren en in Zweden gewapenderhand in te grijpen. Het zou ons dan voor den afweer gereed moeten vinden. Tot dit doel moet in Frankrijk en in Engeland een eerste groep strijd krachten gereed staan om naar Scandinavië te worden getransporteerd, hetzij als slag terug, hetzij als preventieven maatregel. Ten derde: Het afsnijden der Duitsche invoe- ren van Russische olie uit den Kaukasus werpt het probleem op van het openen van vijandelijk heden tegen de Sovjet-Unie. Voorts doet zich öaarbij het probleem voor der medewerking of minstens der toestemming van Turkije. Even als bij alles wat in het Oosten geschiedt ka.n daarbij de Italiaansche houding niet uit het oog Worden verloren. Hoe dit ook zij, de bombar deering van de petroleuminstallaties van Bakoe eh Batoem uit de lucht zou Duitschlands voor- ziening van benzine zeer aanzienlijk belemme ren. Volgens de op het oogenblik ingestelde on derzoekingen zouden daarvoor 9 groepen vliegers noodig zijn. De bevelvoering der Fransche lucht strijdkrachten stelt zich voor daarvoor vier groe ten te leveren, de rest zou geleverd moeten wor den door de Royal Air Force. Deze groepen, die haar basis in Dzjezireh zouden hebben, waar het terrein ervoor aanwezig is, of aangelegd Wordt, zouden zoo mogelijk ook steunpunten Jhoeten hebben in het Aziatische deel van Turkije. De bevelvoering der Fransche luchtstrijd krachten zou reeds thans, nadat zij veertien da- l=en tot een maand tevoren een waarschuwing Z°U hebben laten hooren, de bombardements- °Peraties in Transkaukasië ter hand kunnen hemen, en wel met twee groepen zware bom menwerpers, die versterkt zouden kunnen wor den met twee groepen middel-zware bommen werpers. Deze zouden, wanneer de toestand aan •mt; Fransche front dit toelaat, aan het moeder end kunnen worden onttrokken. De operaties lh de lucht zouden doeltreffend kunnen worden Sesteund, in de eerste plaats door acties van de vloot welke ten doel zouden hebben de stopzet- lrig van het verkeer in de Zwarte Zee. Daar mede zouden principieel Fransch-Britsche on derzeeërs beiast moeten worden. Hun passage door de zee-engten zou dan uitdrukkelijk of stilzwijgende instemming der Turken vooron derstellen. Zij zouden verder een basis aan de oevers van de Zwarte Zee noodig hebben. In de tweede plaats zouden de operaties in de lucht kunnen worden gesteund door de operaties te land die alleen door Turkije kunnen worden uitgevoerd en die overigens door zekere deelen van onze Levanttroepen zouden kunnen worden gesteund. Aan de operatie zou ook Iran op aandrijven van Groot-Brittannië kunnen deelnemen. Ten vierde: Al houdt men rekening met alle bezwaren die in den loop van de besprekingen van het laatste oorlogscomité daartegen geop perd zijn, het is van belang het werpen van mijnen op de rivieren en met behulp van het luchtwapen, zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen. Op deze wijze zou een gedeeltelijke ver lamming van het binnenlandsche transport in Duitschland bereikt kunnen worden. Al met al behoeft de Russisch-Finsehe wapenstilstand niets te veranderen aan de essentieele doelstel lingen, die wij ons voor 1940 konden stellen. Hij moet ons er echter toe brengen, sneller en krachtdadiger off te treden. Door een combinatie van blokkademaat regelen en zekere militaire operaties kunnen wij niet slechts de economische afsnoering steeds nauwer aanhalen, maar Duitschland er ook toe brengen zijn militair afwachtende houding los te laten. De ervaringen van 6 oorlogsmaanden toonen, dat de neutralen Duitschland vreezen. Zonder ook van onzen kant even dreigend tegen hen op te treden, moeten wij hen onze kracht laten voelen. Welbegrepen moet het diplomatieke en het militaire optreden afgestemd worden op denzelfden energieken toon. w.g. Gamelin. Het document nummer zes van de vandaag door het ministerie van Buitenlandsche Za ken gepubliceerde stukken bevat het telegram van den Franschen ambassadeur Massigli in Ankara aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken in Parijs, gedateerd 28 Maart 1940. Hier uit blijkt, dat bij de actie tegen Bakoe en Ba toem door een handige regie een compromit teering van Turkije naar buiten vermeden zal worden. In het telegram, dat door een koerier op 3 April in Parijs kwam, staat o.a.: „Bij de poging in mijn vroegere correspon dentie de houding van Turkije tegenover de Sovjet-Unie duidelijk te maken, heb ik uit eengezet, dat het mijns erachtens doelloos is, te probeeren de Turken tegen de Sovjets op te hitsen. Echter kan men aan den anderen kant- verwachten dat het ons onder zekere omstan digheden gelukken zal, hen zoover te brengen, dat zij in ons vaarwater tegen Rusland komen. Ik geloof aan deze meening, die ik vóór de in eenstorting van den Finschen tegenstander heb uitgesproken, op het oogenblik niets te moeten veranderen. (Zie vervolg pag. 2) BERLIJN, 3 Juli. (A.N.P.) De goede stand der levensmiddelen van alle soorten heeft het mogelijk gemaakt, dat voorloopig van 1 tot 28 Juli boven de tot dusverre geldende rantsoenen extra-toewijzingen geschieden, die overigens waarschijnlijk ook voor de volgende maanden zullen gelden. Van bij zondere beteekenis is de verhooging van het boterrantsoen met 125 gram per persoon. Van bevoegde zijde wordt in dit verband me degedeeld dat de voorraden in de koelhuizen een recordhoogte bereikt hebben. Zooals bekend heeft Duitschland na de Vereenigde Staten de grootste boterproductie ter wereld, die ruim driemaal zoo groot als de Deensche was. Door het verbod van net gebruik van volle melk, dat bij het uitbreken van den oorlóg werd uitge vaardigd, is de productie met ongeveer 40 pro cent toegenomen. Zij zal waarschijnlijk, berekend naar de vroegere cijfers, meer dan 700.000 ton in een jaar bedragen. Daarbij komt nog de mo gelijkheid van het betrekken van boter van de Deensche en Nederlandsche productie, die uit voer noodig hebben om slechts de belangrijk ste landen te noemen, die vroeger aan Engeland leverden. Voor den tijd van den melkovervloed zal van 1 Juli af wrongel zonder bons worden afgegeven. De Duitsche aardappelenvoorziening wordt te Berlijn buitengewoon gunstig genoemd. De aanstaande oogst van vroege en late aardappelen zal waarschijnlijk een record hoogte bereiken, met het oog op de uitbrei ding der verbouwoppervlakte en den goeden stand van het gewas. Een bewijs, dat de Duitsche gezondheidsdien sten zich voortdurend bezig houden met den samenhang tusschen volksvoeding en levensmid- delenrantsoeneering, kan men zien in het feit, dat de broodrantsoenen voor personen tusschen 10 en 20 jaar met 200 gram verhoogd worden. De aanvankelijk vastgestelde rantsoenen voor gewone gebruikers worden daarentegen met 150 gram verlaagd, omdat gebleken is, dat er maar weinig gezinnen zijn die de rantsoenen gebrui ken. Door deze verlaging zal een einde worden gemaakt aan het verloren gaan van brood, dat op tal van plaatsen is waargenomen. ROME, 3 Juli (D.N.B.) Nadat de geheele bevolking van Tripolis gisteren in de residen tie van den gouverneur-generaal van Libye de laatste eer had bewezen aan het stoffelijk overschot van maarschalk Balbo en zijn ka meraden, is vandaag de plechtige bijzetting geschied. Langs den weg van de residentie naar de kerk had zich een reusachtige menigte opgesteld. Na de Mis in de kerk hield maar schalk Graziani het fascistische appèl der ge vallenen. Het stoffelijk omhulsel van Balbo werd vervolgens bijgezet in de aan de zee gele gen eerehal der gevallenen. LISSABON, 3 Juli (D.N.B.). De Amerikaan- sche kruiser „Omaha" en de torpedojager „Golf" zijn na lange manoeuvres vandaag al hier aangekomen en zullen als het Europa eskader te Lissabon gestationneerd worden. Ook het Amerikaansche schip „Excelsior" met 218 Amerikaansche vluchtelingen aan boord is vandaag op weg van Italië naar New-York hier binnengeloopen. SJANGHAI, 3 Juli (D.N.B.). Het bericht uit Londen, volgens hetwelk het Britsche garnizoen te Sjanghai naar Hongkong zou worden over gebracht, is door de Engelsche autoriteiten hier nog niet bevestigd. Zij hebben verklaard geen order in dién zin te hebben ontvangen. Niette min worden in de Engelsche kazernes verschil lende maatregelen waargenomen, die aan voor bereidingen voor het vertrek der troepen doen denken. Hf: BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.). Het frontbe richt van het D.N.B. meldt: De Britsche koopvaardij heeft den laat- sten tijd door de zeer groote bedrijvigheid van de Duitsche duikbooten voortdurend groote verliezen geleden. De nieuwe cijfers van torpedeeringen, waarvan in het leger- bericht van heden melding wordt gemaakt, zijn een nieuw bewijs voor het intensiveeren van den handelsoorlog tegen Engeland. Kapitein-luitenant Schuhart, die als duik bootcommandant reeds grooten naam heeft ge maakt, heeft thans het tot zinken brengen van 24.000 bruto registerton vijandelijke scheeps- ruimte kunnen melden. Bijzonder gevoelig zal men in Engeland zijn getroffen door het ver lies van een tankschip van bijna 9.000 ton, v - 's, - Duitsche duikbooten hebben de laatste dagen iveer vele Britsche handelsschepen getorpedeerd (Van onzen correspondent te Berlijn) Langer dan in onze bedoeling lag zijn we ver van Berlijn gebleven. En nu wij, na een afwezigheid van bijna twee maanden weer langs de straten en pleinen der Rijkshoofd stad wandelen, vragen we ons af, of er sedertdien iets anders geworden is? Eigenlijk zou dat voor de hand liggen, want voor het Duitsche volk heeft de wereld sedert dien een sterke wijziging ondergaan. Althans het werelddeel, waarvan ook wij tot de be woners gerekend mogen worden. Frankrijk heeft gecapituleerd en in het bosch van Com- piègne is een wapenstilstand onderteekend, welke het recht geeft te beweren, dat de strijd op het vasteland ten gunste van Duitschland als ge ëindigd beschouwd kan worden. Des te grooter is onze verbazing over de kalmte en bezadigdheid, waarmede de bevol king van de Rijkshoofdstad deze definitieve wending ten goede in zich blijkt opgenomen te hebben. Van alle officieele gebouwen en van de meeste particuliere woningen wap pert weliswaar de nationale vlag. En om twaalf uur 's middags beginnen alle kerk klokken plechtig te luiden. Maar van luid ruchtige geestdrift is weinig of niets te merken. De menschen gaan hun gewonen dagelijk- schen gang. Een ieder vervult met voorbeeldige nauwgezetheid zijn voorgeschreven taak en hoog stens tijdens de middagpauze, maar nog liever des avonds na volbrachten arbeid luistert men naar de nieuwste radioberichten om vast te stellen, wat er inmiddels is gebeurd. En nu -r aan den feilen strijd met Frankrijk door het aangaan van 'n wapenstilstand hoogst waarschijnlijk een definitief einde gekomen is, begint men pas te beseffen, wat dat voor de naaste toekomst van Duitschland en daar mede van heel Europa kan beteekenen. Men krijgt in de kranten een kiek te aanschouwen van den Führer, in gezelschap van prof. Speer en prof. Giesler tijdens een rondwandeling door Parijs. Onwillekeurig gaan hierbij de gedachten uit naar den vorigen oorlog. Men wrijft zich de oogen uit en stelt zichzelf de vraag: „Is dat nu werkelijk pas een goede twintig jaar geleden?" Ook toen werd er een wapenstilstand gesloten. Clémenceau en Poincaré behoorden toen tot de toonaangevende persoonlijkheden en ruim twin tig jaar hebben wij het van dichtbij kunnen gadeslaan, hoe zwaar het Duitsche volk gebukt ging onder de smadelijke eischen van den zoo- genaamden Vrede van Versailles. Een Fransch spreekwoord luidt: „C'est l'his- toire, qui se répète" maar de geschiedenis herhaalt zich nooit in precies denzelfden vorm. In het bosch van Compiègne stegen de Duitsche en de Fransche officieren en gevolmachtigden in denzelfden wagon, waarin 21 jaar geleden aan von Brockdorff-Rantzau, Erzberger, graaf Ober- dorf enz. door maarschalk Foch werd meege deeld, onder welke condities Frankrijk bereid zou wezen om de vijandelijkheden binnen een be paalden termijn stop te zetten. Ditmaal waren de rollen anders verdeeld: Adolf Hitler, omgeven door von Ribbentrop, Hermann Göring, Rudolf Hess, stond de Fransche commissie onder gene raal Huntziger te woord om bekend te maken, onder welke condities Duitschland bereid was, een wapenstilstand met Frankrijk in te wil ligen. De wagon, waarin deze besprekingen in November 1918 en Juni 1940 plaats vonden, zal binnen afzienbaren tijd op bevel van den Führer naar de Rijkshoofdstad gebracht worden. Op nadrukkelijk bevel van Hitier moet daarentegen het standbeeld van maarschalk Foch op zijn oude plaats blijven staan, een frappant bewijs, dat er van Duitsche zijde geen sprake is van haat of wraak. Er mag wel eens op gewezen worden, dat er een groot verschil bestaat tusschen de Duitsche strijdkrachten van 1918 en die van 1940. De Duitsche soldaat had toen vier harde jaren ach ter den rug. Men vocht tegen een wereld van vijanden en wonder jpoven wonder was het eigen land vrijwel onaangetast gebleven. Maar de gevolgen der Engelsche blokkade hadden zich al meer en meer bemerkbaar gemaakt en de politieke verdeeldheid dier dagen, welke in het bestaan van een groot aantal partijen tot uiting kwam, gaf tenslotte den doorslag. Thans wordt er van Duitsche zijde op gewezen, dat de Franschen in mi litairen zin verslagen zijn, dat het aantal Fransche krijgsgevangenen eenige honderdduizenden omvat en dat een be langrijk deel van de Fransche republiek door Duitsche troepen bezet was, toen maar schalk Pétain als bemiddelaar op den voor grond trad. In een korte radiorede heeft dezelfde Pétain aan de Fransche bevolking trachten duidelijk te maken, dat deze wapenstilstand een absolute noodzakelijkheid was. Hij constateerde, dat Frankrijk zich niet voldoende op een nieuwen oorlog heeft voorbereid, dat het volk tezeer aan zijn particuliere belangen en persoonlijke ge notzucht en te weinig aan de interessen van den Staat heeft" gedacht. Bovendien achtte hij het aantal kinderen te klein oen voor een groot rijk de dringend noodig» militaire reserve te kunnen garandeeren. Zonder zulks waarschijn lijk te beoogen, trok hij zoo sprekende een scherpe scheidingslijn tusschen het eigen land en het huidige Duitschland. Want hier heersch- te sedert den onmeedoogenden vrede van Ver sailles schaarschte en zuinigheid, dikwijls ook armoede en ellende. Het Duitsche volk heeft een harde leerschool moeten doormaken. Het heeft aan den lijve ervaren, dat het omgeven is door een wereld van vijanden, maar onder de sterke leiding van Hitler wist men uit deze harde waarheid profijt te trekken. Het Duitsche volk is aan deze ontberin gen gewend geraakt en het droeg zijn lot zonder te mopperen sedert het had ingezien, dat Hitier zich maar één doel voor oogen heeft gesteld: den smaad van Versailles weer goed te maken en voor het Duitsche volk de plaats te heroveren, die het onder de volken van Europa toekomt. Voor een belangrijk deel is dit doel reeds bereikt, maar de eigenlijke strijd gaat thans T>as oeginnen: die tegen Engeland. En daarom blijft men kalm en wacht men met onwrik baar vertrouwen af, wat de naaste toekomst voor volk en vaderland zal brengen. waarvan bij het cijfer, dat door Schuhart wordt genoemd, melding is gemaakt. Ook het verlies van het gewapende stoomschip „Aran Dora Star", dat door een andere duikboot is getor pedeerd, treft de Engelsche handelsmarine zoo zwaar, omdat afgezien van de geroofde Noor- sche en Nederlandsche schepen neutrale ton nage voor de ravitailleering van Engeland nau welijks meer ter beschikking staat. De toege brachte verliezen treffen daarom onmiddellijk de Britsche koopvaardij en dragen er in be langrijke mate toe bij, de binnenlandsche moei lijkheden in Engeland te vergrooten. Ook de bedrijvigheid van het Duitsche luchtwapen tegen Engeland neemt een steeds meer omvat tend karakter aan. De Italiaansche luchtraids op Malta dwin gen de Engelschen tot groote voorzichtig heid. Bij hun aanvallen op Malta hebben de Italiaansche vliegers, naar de „Tribuna" meldt, waargenomen, dat de weinige Engel sche oorlogsschepen, die nog te Malta ge stationneerd zijn, voortdurend in beweging blijven. Zij varen van den eenen inham naar den anderen onder de bescherming der kustverdediging. Ook de vliegtuigen worden dagelijks naar andere bases gebracht of ge camoufleerd in het veld verborgen. Op de leege vliegvelden worden nagebootste toe stellen geplaatst, die de Italiaansche aan vallers moeten misleiden. BERLIJN, 3 Juli (D.N.B.) Naar het leger- bericht gisteren heeft gemeld, is het aan de Duitsche luchtafweerartillerie gelukt, vijande lijke vliegtuigen bij him vluchten boven het Duitsche rijk, waar zij bomaahvallen poogden te doen, neer te schieten. Nader verneemt het D.N.B. hierover, dat dit in den nacht van 1 op 2 Juli geschiedde, hoewel de Britsche vliegtui gen hun aanvallen op niet-militaire doelen toen vanuit groote hoogte en onder bescher ming van het duister hadden ondernomen. TOKIO, 3 Juli (D.N.B.). In een gemeen schappelijk communiqué van het leger en het departement van Buitenlandsche Za ken wordt vastgesteld, dat met betrekking tot de radiorede van den minister van Bui tenlandsche Zaken over de autonomie in Oost-Azië tusschen het leger en het minis terie van Buitenlandsche Zaken geen mee ningsverschillen hebben bestaan. Tevens wordt bericht dat de afdeelingschefs van het ministerie van Oorlog vandaag in hun ministerie een bespreking gevoerd hebben van meer dan 3 uur, waaraan ook de plaatsvervan gende minister van Oorlog, Anami, heeft deel genomen. Naar verluidt is bij deze bespreking de positie van het leger vastgelegd ten opzich te van de radiorede, welke de minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, onlangs heeft ge houden over de Japansche buitenlandsche po litiek en over den huidigen stand van zaken. Na deze bespreking heeft de minister van Oor log, Hata, een bezoek gebracht aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken om hem de een stemmige opvatting van het leger mee te dee len en Arita te verzoeken met deze opvatting ernstig rekening te houden. Hata heeft vervol gens ook minister-president Jonai ingelicht over de opvatting van het leger. De „Tokio Asahi Sjimboen" schrijft, dat de houding van het leger door Arita in zijn radio rede verkeerd is voorgesteld. Daarover is bin nen en buiten Japan ernstige twijfel ontstaan. Daarom heeft het leger geëischt, dat onmid dellijk maatregelen worden getroffen om met den huidigen toestand rekening te houden. Het leger heeft besloten een ferme houding aan te nemen. In Japansche politieke kringen wordt aan de stappen van den leider van het leger bij Arita en Jonai groote beteekenis toegekend, en is men benieuwd welke houding het kabinet tegenover de eischen van het leger zal aanne men. BOEDAPEST, 3 Juli. (D.N.B.) Het Hongaar- sche Nieuwsagentschap verspreidt het volgende officieele démenti ten aanzien van de geruchten over troepenbewegingen en botsingen aan de Hongaarsch-Roemeensche grens: „Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat deze ongegronde geruchten uit niet-Hongaarsche bron stammen. Deze geruchten zijn alleen en uit sluitend bestemd om onrust te scheppen. Derge lijke pogingen, die de atmosfeer moeten vergif tigen, moeten in de toekomst met wantrouwen worden gevolgd." Naar Stefani bericht, is gisteravond laat te Boedapest een demonstratie gehouden voor de Britsche legatie. De politie is onmiddellijk opgetreden en heeft 4 personen aangehou den. LONDEN, 3 Juli (D.N.B.). In een beschou wing over de Iersche kwestie legt de „News Chronicle" er den nadruk op, dat te Londen de bezorgdheid over het uitblijven van een rege ling tusschen Ierland en Ulster groeit. Helaas is gebleken, aldus het blad, dat er nog steeds verschillen van meening bestaan. Voor den gewonen mensch is er geen betere raad dan zich allereerst met de zaken van zich zelf te bemoei en en overigens alle goeds te doen voor den evenmensch. Maar er zijn te velen, die zich allereerst met het doen en laten van anderen bezig houden, terwijl ze hun eigen plichten verwaar- loozen. Zulken hebben een grooten mond over de gedragingen van an deren, doch hebben geen oog voor de eigen groote tekortkomingen. Ze we ien precies wat een ander had moeten doen en niet gedaan heeft, doch ze vragen zich nooit af, wat zij zelf tot plicht hadden of wat anderen van hen redelijkerwijze konden verwachten. Die bemoeizieke albedïllers zijn niet alleen lastig maar ook geva.arlijk, want ze brengen zoo gauw_ en boven dien nog zonder grond meestal, den goeden naam van een evenmensch in opspraak. Sommigen doen het uit bemoeizucht, anderen weer uit kwaadaardigheid; er zijn er die het doen uit domheid of onnadenkend heid, maar de uitwerking is fataal. Ze moesten de evangelieparabel eens nalezen en in toepassing brengen over hen, die een balk en die een splinter in het oog hebben. Wanneer ge de wereld wilt verbeteren, begin dan met u zelf, en let eens eerst op den balk bij u zelf, voor ge over het splintertje bij den evennaaste veel uithaal maakt. Dit beginnen-met-zich-zelf mag intusschen nooit uitvlucht zijn om zich van het lot van anderen niets aan te trekken. Integendeel: we moe ten 'n groot sociaal gevoel kweeken en daarom alles nalaten wat het alge meen belang kan schaden en alles doen wat tot heil strekt der gemeen schap. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zullen ten aanzien van de demobilisatie enz. van officieren, onderofficieren en manschap pen van het Korps Politietroepen dezelfde regels gelden, welke voor het beroepsperso- neel van de weermacht zijn vastgesteld. LONDEN, 3 Juli. (Ass. Press) De regeering heeft een ontwerp voor het heffen van een inkoopbelasting ingediend. De bepaling van de hoogte der belastingen en den datum van het in werking treden wordt aan het Lager huis overgelaten. Men wil door deze belas ting in de eerste plaats een groot bedrag voor de schatkist verkrijgen en verder de binnenlandsche uitgaven beperken en het verbruik van levensmiddelen verminderen. De belasting zal gelden voor groothandelaars en fabrikanten bij hun transacties met we- derverkoopers in het kader van het licentie stelsel. De verwarring, die op het oogenblik in Enge land heerscht, wordt beschreven door den Lon- denschen correspondent van „Göteborgs Handels och Sjöfarts-Tidning". Het blad wijst op het volgende staaltje: Een vallende bom behoort officieel tot het ressort van het ministerie van Luchtvaart; een bom, die den bodem bereikt, komt binnen de bevoegdheden van het ministe rie van Binnenlandsche Zaken en het gevangen nemen der bemanning van een vliegtuig ressor- teetr onder het ministerie van Oorlog. De regeering te Londen overweegt thans de geheele nationale verdediging te plaatsen onder een generalissimus. Daar de geestdrift van de bevolking voor de luchtbescherming klaarblijke lijk niet bijzonder groot is, overweegt de regee ring thans ook groote groepen burgers te dwin gen dienst te doen bij de burgerlijke luchtbe scherming. Voorts meldt de Zweedsche correspondent, dat vele burgers beginnen machinegeweernesten en dergelijke militaire werken te bouyen. De Brit sche minister van Financiën heeft thans een commissie van acht benoemd als adviseerend lichaam bij de schatkist. Tenslotte is zelfs een verbod uitgevaardigd op den uitvoer van goud en sieraden, inbegrepen trouwringen. LkvVVVVVVWV\i\!mn/fi///2y//y yy/ Stand op Donderdag 1 nur v.m. 754. Vorige stand 760 Zon op S2Z onder 22.05. Licht op 22.35.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 1