Cyprus, voorraadschuur van de Engelsche vloot Nederland eet aardbeien Geert vliegtuigbasis De geheime stukken Vreugde Van korten duur? New-Y orksche Beurs INDISCHE OBLIGATIES DONDERDAG 4 JULI 1940 Gevolgen van den vrede van Moskou Een luchtaanval op Bakoe.... De Zwarte Zee WAAROM BOEKAREST HEEFT TOEGEGEVEN „Giornale d'Italia" over het op zeggen der garantie van Londen en Parijs KATHOLIEKE SOCIALE EN CULTUREELE ARBEID Tentoonstelling op de H. Land stichting te Nijmegen Ir. A. Bijl overleden Rente en aflossing lijken verzekerd NA HET BOMBARDEMENT OP ARNHEM Teraardebestelling van sergeant Hendriks Geen steen des aanstoots! 30.000 R.M. lag er onder verborgen Drukte aan de Beverwijksche veilingen PUINRUIMER GEDOOD Vet en margarine verduisterd WISSELKOERSEN 4o!o5+ AMERIKAANSCHE GOEDERENMARKT 3.90 3.97 4.09. 4.24 3.86+. 3.93+- 4.07+- 4.22+. 5.77+. 5.89+ 6.09 ATHLETIEK Baumgarten wint de 200 M. Kampioenschappen van de Haag sche Athletiek Commissie Glearingkoersen Academische examens Examen L.O. Examens akte L.O. Apothekers-assistent Nuttige handwerken 9 Naast den strijd van Duitschland tegen Engeland in het Westen, vraagt de situatie in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee. waar Engeland in bedwang wordt ge houden door de Italiaansche vloot en lucht macht, de algemeene aandacht. Tot de tot dusver minder genoemde, maar daarom toch niet minder belangrijke steunpunten, waar over Engeland hier beschikt, behoort Cyprus, dat wellicht in dezen oorlog nog een ge wichtige rol zal hebben te vervullen. Eenigen tijd geleden wisten de bladen in h£t Nabije Oosten te melden, dat het grootste deel der Engelsche vloot bij Cyprus voor anker was gegaan. De schepen waren deels uit Haifa, deels uit Beiroet en Alexandrië gekomen. Aangezien Cyprus niet beschikt over een haven, die zelfs ook maar in de verte te vergelijken zou zijn met een van de bovenstaande, zag de vloot zich wel genoodzaakt, op de open reede het anker uit te werpen. Hierdoor werd het eiland Cyprus plotseling in de algemeene belangstelling be trokken. De eenige eigenlijke haven met een golfbreker en een pier is 't kleine stadje Famagoesta, aan de Oostkust gelegen en dat ternauwernood 10.000 inwoners telt. Het haventje heeft echter een zoo bescheiden omvang, dat er slechts twee of drie schepen van een paar duizend ton tege lijkertijd plaats kunnen vinden! Lamaca en Limassol aan de Zuidkust hebben het nog niet verder gebracht dan een aanlegsteiger voor zeil schepen en motorbooten. Paphos aan de West en Kyrenia aan de Noordkust missen ook zelfs een dergelijken landingssteiger. In weerwil van dit gebrek aan een geoutilleerde haven vormt het eiland voor de Britsche vloot een steunpunt van groot gewicht, daar het in het Noorden de kust van Turkije die men met het bloote oog kan zien liggen beheerscht, in het Noordoosten de belangrijke baai van Alexandrette en in het Oosten de uitgestrekte kust van het Fransche mandaatgebied Syrië en Libanon, afsluit. Cyprus is voorts een stapel plaats van voorraden voor de vloot. Nog nauwelijks tien jaar geleden werd het Engelsche gezag op het eiland vertegenwoor digd door een paar dozijn Engelsche soldaten en politiebeambten; doch sedert 1931 is daarin een groote verandering gekomen, tengevolge van den in dat jaar uitgebroken opstand. Hoe komt Engeland aan het bezit van dit eiland? In 1878 werd het door Turkije aan En geland verpacht, of liever tijdelijk als rente af gestaan voor een denkbeeldige leening, hierin bestaande, dat Engeland zich verbond Turkije bij te staan in een eventueelen oorlog tegen Rusland. Naderhand weigerde Engeland toen eenvoudig, het weder aan den rechtmatigen eigenaar terug te geven. In 1914 werd het hij Engeland ingelijfd en in 1925 tot kroonkolonie verklaard. De bevolking die in deze transactie in het geheel niet werd gekend bestaat voor 4,5 deel uit Grieken en voor 1/5 deel uit Turken. De Grieken hebben, steeds gestreefd naar aan sluiting bij Griekenland. De banden met dit land dagteekenen reeds uit den tijd van Home rus, die in zijn Ilias de schepen, welke deelnamen aan den Trojaanschen oorlog, ,,Grieksch" noemt. Toen de Engelschen omstreeks 1930 de teugels te strak aanhaalden, brak in 1931 een opstand uit onder de Grieken, onder aanvoering van de Grieksche geestelijkheid. Dit oproer werd bloedig onderdrukt door de Engelschen, die een aantal van de deelnemers verbanden naar Malta en andere deelen van hun koloniaal gebied. De binnenlandsch-politieke toestand verbeterde daardoor echter niet. De Cyprioten zijn evenwel een lankmoedig volkje, zoodat de onlusten zich niet herhaalden; maar zoodra het Engelsche riik ook slechts één teeken van zwakte vertoont, loopt zijn gezag op het eiland weder ernstig gevaar. Aan deze vijandige gezindheid van de Cy prioten is het ongetwijfeld ook toe te schrijven dat er tot het uitbreken van den oorlog op Cyprus geen vliegvelden of steunpunten voor de militaire vliegers zijn aangelegd. Hiertoe zou Engeland een garnizoen op het eiland hebben moeten leggen, om dergelijke inrichtingen te beschermen en daarvoor had Engeland geen soldaten genoeg. Aldus is het te verklaren, dat men voor den oorlog naliet om op dit bij uitstek geschikte punt een groote vliegtuigbasis aan te leggen. Eerst in September 1939 werd daaraan met groote haast begonne.n. Het gevolg is, dat men er niets anders tot stand heeft kunnen bren gen dan een hulpbasis. Het voornaamste steun punt van de Royal Air Force ligt niet op Cyprus, doch op het vasteland in Voor-Azië, bij Amman, de hoofdstad van Transjordanië. De zich op Cyprus bevindende Engelsche troe penmacht is slechts gering, zelfs thans nog. Het gros van de Engelsche troepen bevindt zich in Egypte. De uitvoer van bepaalde goederen, voor Cyprus een levensvoorwaarde, is bijna geheel gestremd, zoodat de werkloosheid sterk is toe genomen. Een deel van deze menschen hebben de Britten gedwongen om dienst te nemen. Doch Cyprus heeft voor Engeland weinig te betee- kenen wat de land- of luchtmacht betreft. Het moet alleen dienen voor de vloot, die er kan ankeren en de voorraden aanvullen. Daarom verlaat Engeland zich ook uitsluitend op zijn vloot om het eiland te beschermen, dat op zijn beurt geen andere taak te vervullen heeft dan de verdediging van de drie voornaamste steun punten van de vloot in de Middellandsche Zee; de kust van Egypte en van Palestina, alsmede het Suezkanaal. (Vervolg van pag. 1 De vrede van Moskou zal zeker de voorzich tigheid van Turkije nog doen toenemen. Tege lijkertijd echter blijft men hier bij de overtui ging, dat het roode leger uit den oorlog in het Noorden zeer verzwakt is teruggekomen, het geen wederom compenseerend werkt. In ieder geval kan ik geen toenaderingspoging tot de Sovjet-Unie opmerken. Integendeel men went zich langzamerhand aan de gedachte, op haar vijandschap te moeten rekenen, hetgeen echter niet wil zeggen, dat de Turksche leiders van plan zijn zich in een avontuur met een onzekeren uitslag te storten. Wij moeten ons inderdaad rekenschap geven van het feit, dat, indien de regeering van Ankara van nu af aan de overtuiging heeft, dat Duitschland de wes telijke mogendheden niet zal overwinnen, toch vele menschen in Turkije neit ervan overtuigd zijn, dat de westelijke mogendheden definitief zullen overwinnen. Dan zou men natuurlijs hier erover moeten nadenken wat de toekonfst kan brengen voor het geval, dat, wanneer bij een toekomstigen vrede de volken van Frank rijk en Engeland in een toestand van ontevre denheid en ontmoediging zouden verkeeren, Turkije alleen tegenover een Rusland zou ko men te staan, dat de lessen uit den oorlog tegen Finland ter harte heeft genomen om zijn mili taire macht te vérsterken. De regeering kan dezen geestestoestand niet geheel en al negeeren. Daaruit spruit ook voor een groot gedeelte haar voorzich tigheid van het oogenbhk voort. Hetzij dat wij morgen tot beslissende resultaten komen in een zij het ook beperkte actie aan het Westelijk front, hetzij dat "n grootscheepsch Duitsch offensief tegen onze verdediging te land of in de lucht ineenstort, steeds zul len wij de Turken moediger en ondernemen der vinden. Men moet den moed hebben te erkennen, dat de Turken op het oogenblik niet overtuigd zijn van onze onweerstaan bare superioriteit, hoe groot hun sympathie voor ons ook moge zijn. Voordat ik voldoe aan den eisch van uwe excellentie, mijn waarnemingen over de belang rijke projecten mede te deelen, waarvan de richtlijnen mij door de telegrammen 540 tot 41 zijn aangegoten, schijnt het mij noodzakelijk dezen belangrijken gedachtengang in herinne ring te brengen. Hij verklaart bij voorbaat eenige der voorbehouden, die ik moest maken, of eenige voorzorgsmaatregelen, waarop ik met nadruk moest wijzen. Een luchtactie tegen Bakoe en een actie ter zee op de Zwarte Zee staan vol gens de Turksche meening op zeer verschillend plan. zoowel op technisch als op politiek gebied Een luchtaanval op Bakoe vanuit Djezireh brengt met zich mede dat Turksch gebied over een afstand van nog geen 200 kilometer over vlogen moet worden. En wel moet in dat geval over het bergmassief tusschen het Van-meer en het Ourmiah-meer worden gevlogen, d.w.z. over Koerdistan, dat zeer ontvolkt is tenge volge van de zeer rigoureuze politie-actie, die het Turksche leger daar twee of drie jaar ge leden ten uitvoer heeft gelegd. Men zou over geen enkele belangrijke nederzetting vliegen en de vliegtuigen zouden zeer goed ongemerkt kun nen passeeren. Zouden zij opgemerkt worden dan zou dat hoogstens door afgezonderde politie- of gendarmerieposten kunnen gebeuren. Bovendien zou door een zwenking naar het westen en een vlucht dwars over het noordelijk gedeelte van Iran het vliegen boven Turksch gebied geheel vermeden worden en dat nog ster ker, wanneer men niet in Djezireh maar in Irak zou opstijgen. Wanneer ik dezen feitelijken toestand vergelijk met de opmerking van Saradjogloe, die in mijn telegram nummer 529 (document nummer 4) is vervat, kom ik tot de slotsom, dat een van tevoren in kennis stellen der Turksche regeering en een verzoek om haar toestemming althans om haar moreele toestemming voor het vliegen over haar gebied haar onnoodig in verlegenheid zou den brengen. Men moet haar, zoo niet voor een voldongen feit, dan toch voor een ge beurtenis stellen, die op hetzelfde oogenblik intreedt en het tijdstip, om haar te verwit tigen van hetgeen er geschiedt, afwachten. Ik bedoel daarmede haar officieele verwit tiging, want de vertrouwelijke betrekkingen, die wij met haar en met het opperbevel onderhou den, zouden immers niet toelaten, dat zij geheel in onwetendheid bleef. De operatie moet reeds in uitvoering zijn, terwijl men zich van tevoren verontschuldigt, voor het geval, dat vliegtuigen van de Turksche luchtruimte gebruik moeten maken. Verre van de Turksche regeering te kwetsen, zal onze gereserveerdheid haar taak juist kunnen verlichten. Indien de Sovjet-regee ring een protest zou indienen is het van belang, dat Ankara kan verklaren met de aangelegen heid niets uitstaande gehad te hebben. Wanneer over Turksch gebied gevlogen zou zijn, zou het zelfs niet erg zijn, wanneer bij ons een beschei den protest zou worden ingediend. Zou de toe stand ernstiger worden en de Sovjet-regeering daarop reageeren door oorlogshandelingen, dan zou het inderdaad noodig zijn, dat de Turksche regeering in staat is voor het parlement te ver klaren, dat het initiatief voor den aanval op rekening van Moskou komt. In dit geval moet de overeenstemming van de openbare meening en van het land met de Turksche regeering gewaarborgd zijn. Doch juist omdat een reactie van de Sovjets te ver wachten is, moeten wij erop bedacht zijn geen enkele operatie van dezen aard te ontketenen zonder ons rekenschap te geven van haar even- tueele gevolgen voor Turkije en ook een juiste voorstelling te hebben van de situatie, waar voor dit land zich geplaatst zou zien. Het staat niet aan mij persoonlijk hierover een meening te uiten. Ik moet echter opmerken, dat het vereischte vliegterrein nog niet gevonden en ingericht kon worden. Bovendien moet ik op merken, dat, voor zoover ik weet, de afweer tegen luchtaanvallen op het steenkodlbekken van Zongoeldak en de mijnen van Karabuk nog niet in orde is. doordat het daarvoor noodige Engelsche materiaal nog niet geleverd is. Naar mijn meening zou het zeer onvoorzichtig zijn twee punten, die voor het Turksche bedrijfs leven van zoo groot gewicht zijn, onder deze omstandigheden aan een luchtaanval van Se- bastopol uit bloot te stellen. Het zou mij zeer verwonderen, indien de militaire experts niet een termijn van verscheidene weken voor de allerbelangrijkste voorbereidingen zouden ver langen. Mijn aandacht wordt verder bezig gehouden door de kwestie van de Zwarte Zee en de faci liteiten, die de scheepvaart in die wateren bij de verborgen medewerking van Sovjet-Rusland biedt voor de voorziening van Duitschland. Helaas moet men toegeven, dat een oplossing van dit probleem niet gemakkelijk te vinden is. Volgens de bepalingen van de zeeëngten- conventie hebben de Geallieerden als oorlog voerenden slechts het recht oorlogsschepen in de Zwarte Zee te zenden, wanneer er sprake is van het tenuitvoerleggen van een Volkenbonds- besluit of van het nakomen van een bijstands verdrag, dat in het kader van het Volkenbonds pact gesloten is, te Genève geregistreerd is en Turkije bindt, of wanneer Turkije zelf als oor logvoerende mogendheid of, zich door oorlogs gevaar bedreigd achtend, tot de Geallieerden een verzoek om hulp richt. Op dit oogenblik is nog aan geen enkele van deze voorwaarden voldaan. Ons binnendringen in de Zwarte Zee kan dus bijgevolg, zoohls uwe excellentie op merkt, slechts op grond van een welwillende beslissing van Turkije volgen, dat, moeten wij beseffen, in strijd zou zijn met de door Turkije aangegane verplichtingen en daardoor een pro test van een mogendheid, die de conventie heeft onderteekend, of van de landen, die tot de conventie zijn toegetreden, zooals b.v. de Sovjet-Unie of Italië, zou uitlokken. De laatstgenoemde mogendheden zouden in dit geval zeer wel in de kaart van Duitschland spelen. Bovendien zou de Sovjet-Unie zelfs in liet geval, dat geeneriei oorlogshandelingen te gen haar land of haar oorlogs- of koopvaardij schepen zijn gericht, bij de opening der zee engten een vijandige manifestatie tegen de krui sers der geallieerden kunnen aankondigen en zelfs tegenmaatregelen nemen. De mogelijkheid van het uitbreken van vijandelijkheden als een gevolg van ons initiatief zou dus in geen geval zijn uitgesloten en deze omstandigheid zou ons verplichten ons bezig te houden met de reacties, die het voorgenomen initiatief van het stand punt der Turksche verdediging zou kunnen heb ben. Dit zou dus dezelfde voorzorgsmaatregelen en ternyjnen noodzakelijkerwijze tot gevolg heb ben, die de operaties tegen Bakoe met zich medebrengen. Hoe zou overigens de contróle- actie op de Zwarte Zee moeten geschieden? Het zal er voornamelijk om gr%n, de Russische, Ros- meensche, Bulgaarsche of Italiaansche schepen te controleeren en te onderwerpen aan een con trolebezoek, alsmede onder dezelfde voorwaarden de Russische en de Italiaansche petreleumtank- schepen aan te houden en aan' een scheeps- contróle të onderwerpen, die varen tusschen de Kaukasische havens en de mondingen van den Donau of langs de Bulgaarsche kust heen en weer varen. Dit zijn alle operaties, die nu niet juist op volle zee met succes ten uitvoer kunnen worden gelegd. BOEKAREST, 3 Juli. (Reuter) De minis ter van Buitenlandsche Zaken, Argetoianoe, heeft in een rede uiteengezet, waarom Roe menië de Russische eischen heeft ingewil ligd. Hij zeide: „Na lange besprekingen is de Kroonraad tot de slotsom gekomen, dat tegenstand onzer troepen zonder eenige hulp onmogelijk was en dat wij derhalve de Rus sische eischen niet konden afwijzen." Verder meldt Reuter, dat zeer binnenkort een reorganisatie van het Roemeensche kabinet ver wacht wordt. Vooral de houding ten aanzien van Duitschland is hierbij van belang. Het opzeggen door de Roemeensche re geering van de Engelsch-Fransche garantie wordt door het semi-officieele Romeinsche orgaan „Giornale d'Italia" genoemd de „laatste slag voor het prestige van het Britsche wereldrijk en zijn omsingelings- politiek. Het openlijk afstand doen van de Engelsche garantie geschiedde in de overtuiging, dat een Britsche interventie, zelfs indien ze mogelijk was, voor de nationale Roemeensche belangen niet alleen van geen waarde, doch juist gevaar lijk zou zijn. Roemenië kan niet het tragische lot van al die landen veronachtzamen, die zich vol vertrouwen op de Engelsche hulp hebben verlaten. In Boekarest Jieeft men duidelijk in gezien, dat de Britsche hulp aan Roemenië nog grootere verliezen zou hebben gekost dan de thans vrijwillig geleden verliezen. Wat de moge lijkheid van een Britsche hulp betreft, zoo zijn thans alle strijdkrachten van Engeland in het oostelijk deel van de Middellandsche Zee door de Italiaansche gewapende macht geblokkeerd. Na het afzien van Roemenië, waarbij thans ook de afwijzing van de Iersche regeering komt, die eveneens geen Engelsche garantie wenscht, staat Engeland in Europa meer dan ooit geïsoleerd.' Zooals gemeld zal in Augustus in de Basillica van de H. Landstichting 'n tentoonstelling wor den gehouden voor Katholieken Socialen en Cul. tureelen Arbeid. De expositie beoogt een totaal beeld te geven van de algemeene ontwikkeling, gedurende de laatste 40 jaar van katholieke zijde tot stand gebracht. Op deze tentoonstelling zullen aanwezig zjin cultureele instellingen, opvoeding, onderwijs, missie^ religieuze instellingen, bonden, organi saties, sport, enz. Verder de Katholieke Pers: dag- en weekbla den, periodieken, boeken, brochures. Ten slotte; zakelijke inzendingen, welke in rechtstreeksch verband staan tot den opzet der tentoonstelling. Te 's Gravcnhage is in 62-jarigen ouderdom overleden ir. A. Bijl, oud-hoofd-ingenieur af- deelingschef van de duinwaterleiding te 'sGra- venhage. Wij lezen in het Vaderland: Dat de deviezenregeling in practijk nog tot vele vragen aanleiding zal geven, behoeft niet te worden betwijfeld. Wie zich evenwel aan den tekst der bepalingen houdt en zich niet naar aanleiding van elk afzonderlijk geval de vraag stelt, onder welke artikelen zoo'n geval moge lijkerwijs zou kunnen worden gebracht, zal zich niet in een warnet van vragen behoeven te ver strikken. Zoo is het b.v. ook met de Nederlandsch-In- dische leeningen. Zullen daarop, evenals op Ne- derlandsche staatsleeningen, de rente en aflos sing gewoon worden voldaan? Wij meenen.dat de garantie van den Nederlandschen staat in dezer alle onzekerheid wegneemt. Toch blijken er houders te zijn, die juist naar aanleiding van de deviezenregeling twijfel in zich voelen opkomen. Zij redeneeren, zooals ons gebleken is, dat de deviezenrestrictie o.a. tot doel heeft om de Nederlandsche betalingsbelans te beschermen. Wanneer het Indische gouverne ment rente en aflossingen betaalt, dan zal daar voor in Nederland op precies dezelfde wijze dek king moeten worden gezocht, als b.v. zou ge schieden in het geval een andere buitenlandsche debiteur hier betalingen zou verrichten. Inder daad heeft men dit in het verleden ook steeds kunnen waarnemen. Bij de Javasche Bank zal men dit bijv. aan veranderingen in de goud positie hebben kunnen merken. Indien nu, in verband met den tegenwoordigen toestand, elk betalingsverkeer met Indië is gestaakt en er der halve voor het betalen van rente of aflossing ook niet voor de benoodigde dekking hier te lande kan worden zorggedragen, zal de Neder landsche betalingsbalans nadeelig worden ge ïnfluenceerd, indien de bedoelde uitbetaling toch plaats zou vinden. Leest men nu evenwel de desbetreffende arti kelen van de deviezenverordening, dan zal rr.en daarin geen enkele aanwijzing vinden, dat vor deringen op het buitenland niet mogen worden overgedragen. Daarop komt het echter neer, wanneer een zoodanige vordering van een borg tocht, gelijk in het geval van de Nederlandsch- Indische leeningen, is voorzien. Wanneer de Nederlandsche staat krachtens deze garantie de coupons en aflossingen betaalt, dan heeft er dus eigenlijk in het binnenland een overdracht plaats van een vordering, die op zichzelf niet gehonoreerd kan worden. Van een zoodanige overdracht kan de Nederlandsche be talingsbalans evenwel geen nadeel ondervinden zooals dat ook niet het geval is. wanneer Ne derlandsche ingezetenen in onderling verkeer buitenlandsche effecten verhandelen. Houders van Nederlandsch-Indische obligaties zullen zich daarom naar het ons voorkomt, geen zor gen behoeven te maken, dat rente en aflossing niet worden betaald. Dinsdagmiddag is te Doesburg de bij het bombardement te Arnhem zoo tragisch om het leven gekomen sergeant Hendriks ter aarde be steld. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, sprak allereerst de waarn. voorz. van den E.N.B.v.O.O., afd. Arnhem, daar na de le Luit. Schluter, die als vertegenwoor diger van Luit.-Kolonel Hennink, Commandant van het voormalig 8 R.I., enkele woorden sprak en in het kort memoreerde wat Hendriks voor het 8 R.I. is geweest. Enkele anderen spraken nog eenige woorden, waarna een predikant aan den overledene een laatsten groet bracht na in gevoelvolle woorden het tragisch ongeval geschetst te hebben. Een zwager dankte de aanwezigen voor de blijken van belangstelling. Uit Pijnacker meldt men aan „Het Volk", dat een zoon van den landbouwer R. op weg naar de hofstede van zijn vader een steen zóó zag liggen, dat het er veel op leek of deze er spe ciaal was neergelegd om de aandacht te trek ken. En inderdaad bleek de steen een nadere beschouwing overwaard. De jonge R. schoof hem van zijn plaats en zag, dat de steen een bedrag van 30.000 Rijksmark bedekt had. De eerlijke vinder stelde het geld den burge meester ter hand, die een uitgebreid onderzoek instelde, dat tot dusver nog geen resultaat heeft opgeleverd. De aardbeiencampagne is in vollen gang. In de veilinggebouwen van Beverwijk rate len de electrische weegapparaten en draaien de groote wijzers van de mijntoestellen in rusteloozen gang langs de cijfers, Tienduizenden kilogrammen sappige roode vruchten gaan langs de handelaren voorbij. Een druk op den knop, ergens in de koo- persbanken, de wijzer stopt abrupt, een lichtje flitst aanen een partij aard beien is verkocht. Dat gaat zoo vaak, zoo lang het seizoen duurt en middelerwijl zor gen de Nederlanders ervoor, dat van al het goede, hetwelk van onze aardbeien verteld is, niets verloren gaat. Ze dat wil zeggen; de aardbeien wor den met smaak en in groote hoeveelheden ge consumeerd. Dit bleek ons uit een informatie, welke wij uit de betrokken kringen ontvingen. De te Beverwijk aangevoerde aardbeien gaan voor ongeveer 80 pCt. naar den binnenland- schen consument, terwijl de rest voor de jam- fabrieken bestemd is. Deze verhouding is wel eens anders geweest. Thans evenwel is het vooral de binnenland- sche markt voor de versche consumptie, die het leeuwenaandeel van de productie uit Ken- nemerland opneemt. Vooral de soort Moulin Rouge, blijkt onder het publiek zeer gewild te zijn. Dagelijks, zoo deelde men ons mede, vin den 100.000 kg. Beverwijksche aardbeien hun weg naar de buitenlandsche consumenten. De groote steden nemen hierbij natuurlijk eer. voorname plaats in. Maar ze gaan overal heen, met uitzondering van de plaatsen, die niet snel genoeg te bereiken zijn. Hierbij speelt de kwes tie van het vervoer een rol. Aardbeien, des middags geveild, moeten den anderen morgen op de plaats van bestemming aan de markt zijn en dat is voor verafgelegen plaatsen, in het Zuiden b.v., niet altijd mogelijk. Vandaar dat aanvragen uit die plaatsen om Beverwijksche aardbeien, door den handel meestal, zij het dan noode, terzijde moeten worden gelegd. Voor het vervoer van aardbeien over groote afstanden, had men anders 'n ideale oplossing gevonden in den thans overal bekenden nieuwen vorm van emballage, de z.g. kratten, waarmede de vruchten ook over de grootste afstanden, zonder schade vervoerd kunnen worden. Merkwaardig is het overigens, dat de suiker- schaarschte, waarvan men eerst vreesde, dat zij den afzet van aardbeien voor versche consump tie zou belemmeren, blijkbaar geen invloed op het verbruik heeft. Wat nu den oogst betreft, deze zal, naar alle waarschijnlijkheid, beneden de verwachting blij ven. Er zullen niet zooveel aardbeien komen, als verwacht werd en derhalve zal het seizoen en daarmede de vreungde van niet zoo langen duur zijn, als in goede oogstjaren het geval placht te zijn. Aan den anderen kant blijven de prijzen zich op een redelijk peil handhaven. Woensdagmorgen ongeveer 11.30 is te Rot terdam op de Scheepmakershaven een ernstig ongeval gebeurd, dat aan den 32-jarigen puin ruimer A. v. d. Pol, gewoond hebbende in de Davidstraat het leven heeft gekóst. Het slacht offer zat op een puinauto, die wegreed, sprong er af, maar kwam onder de zware wielen van den oplegger terecht en bleek op slag dood te zijn. Eigen onvoorzichtigheid is hier de oorzaak. Den chauffeur treft geen schuld. Bij de verstrekking van goedkoop vet en margarine, welke van gemeentewege in Rot terdam geschiedt aan werkloozen en armlasti gen, die in het bezit zijn van de hiervoor in gestelde kaarten, hebben eenige kantoorbedien den, die in een lokaal in het Westelijk stadsdeel met deze distributie belast zijn. onregelmatig heden gepleegd. Zonder daartoe gerechtigd te zijn, kochten zij zelf pakken vet en margarine, zoodat zij deze artikelen zeer goedkoop in hun bezit kregen. Vier mannen zijn geverbaliseerd wegens verduistering en overtreding van de Hamsterwet. Juli 3 2 1 Air Reduction 39 i 39 39 Allied ChemicaJ 147 147 148 American Can Co. 94 J- 94 95} American Radiator 6} 5} 6 Am. Smelt Ref. 35} 35} 36} Am. Tel. Tel. 159} 159} 159} Am. Tobacco B. 76} 76} 76} Am. Waterworks 8} 9 8} Anaconda Conner 19} 19} 19} Atchison Topeke 15} 15} 15} Baltimore Ohio 3} 3} 3} Bethlehem Steel 94 74} 74 Canadian Pacific 2} 2} 2} Ches. Ohio 36} 36} Chicago Rock lsl. Chrysler Motor 62} 61 62 Dupont de Nem. 157} 157 157 General Electric 20} 30} 31 General Foods 40} 41 10} General Motors 42 f 42} 42} Good Year 14 14} 14 Hudson Motor 3 i 3 3} Intern. Nickel 23 22} 22} Intern. Tel. en Tel 2 u 2} 2 Kennecott Copper 25 25 25} Missouri Pac pret 3 "16 3 IT iV Montgomery Ward 38} 38} 38} New York Central 1 1'} 11 ll Norfolk Westeri 201 200 200 North Am. Comp. 20} 20} 20} Northern Pacific 3} 5} 5} Packard 3} 3} 3} Pennsylvania 9} 19} 19} Proctor Chambh 62 61 62 Radio Corporation 4 8 4 j 4} kep. Steel 16} 16} 16 1 Sears Roebuck 72 72} 72} Shell Union Oil 8 8} 8} Southern Pacific Si 8} 8} Sotthern Railway ll i 10} 10} Standard Brands 6 6 6 Stand. Oil of N.-J. 32} 32} 32} Union Pacific 79 78 77} United Aircraft 32 32} 33 United Corp 2 2 2 U. S. Rubber 19} 18} 19 U. S. Steel 50} 50} 50} Woolworth Building 31 31 31 i Omzet 380.000. ex dividend - ex coupon. nieuwe andeelen. gedaan en laten t bieden. NEW YORK. 3 Juli Slotkoersen Juli 2 2 I Amsterdam Londen 3.82 3^80 3,80} Parijs 1"™" Berlijn 40.05+ 40.05+ Brussel Rome 5.05+ 5.05+ 5.05+ Madrid 9.25+ 9.25+ 9.25+ Zwitserland 22.67 22.65 22.64 Weenen t Stockholm 23,89 23.87 23.89 Montreal 84.125 83.680 83.180 B. Aires Papier 29.78 29.78 29.78 B.Aires Markt 21,35 21.10 21.35 Yokohama 23.48 23.48 23.48 3 Juli (Rio - Nieuw contract) Koffie NEW YORK, 2 Juli 3 Juli 3 Juli 2 Juli (Santos) Juli Sept Dec Sept. Mrt. Mei Suiker Juli Sept. ï.oi Dec. 1.04+ Mrt. 1.05} Katoen Nieuw contract Juli 10,37 Juli Sept. Dec Mrt. Mei 6.23+- 6.33+. 5,73 5.88-+ 6.09 6.22.+ 6.32.+ 1.00 1.03 04 Mei t.07 Juli i ic+ Sept. 1.12+ 1.05} 1.08+ 1.10+ 10.30-- Jan. 9,15 Oct. 9.39 9.29 Mrt. 9.01-02 8.86-- Dec. 9.23 9.12" Mei 8.85. 8.70-- Rubber Standaard Juli 20.50 21.15 Jan. 17.84 17.95 Sept 18.82 19.15 Mrt. 17.65 17.75 Oct. 18.51 18.74 Mei 17.58 17.68 Dec. 18.C0 18.20 Tin Loco 52.00 52.25 Termijn 50.75 50.75 90 dagen 50.12} 50 25 CHICAGO, 3 Juli 3 Juli 2. Juli 3 Juli 2 Juli Tarwe Havel Juli 78 75 Juli 32} 31 - Sept 78 75} Sept 29 29 - Dec 79 76} Dec. 30} 29 - Maïs Kogge Juli 61 60} -- Juli 43 •- 41 -- Sept 58}-- 57 -- Sept. 44 42 - Dec 55 54 Dec 47 45 •- Reuzel Juli 6 0C+ 5.85 Oct. 6.27} 6.15+ Sept 6.20* 6C5t Dec 6.42 6.32 WINNIPEG 3 Juli 3 Juli 2 Juli 3 Juli 2 Juli Tarwe Gerst Juli 71 711 .- - Juli 33} - 32} Oct 73 73} - Oct 34} 33 Dec 74 74 - - Dec. 35} - 34} Rogge Lijnzaad Juli 13 - 41 Juli 1.27 126 Oct 43- 40} Oct 1.32 129} Dec 13 41 Met Haver Juli 32 30} Dec, 27} 26} Pet 28 27} Op de sintelbaan van de sportterreinen aan de Laan van Pbot in Den Haag, werden Woensdagavond de kampioenswedstrijden voort gezet van de Haagsche Athletiekcommissie. Verleden week won Osendarp hier de 100 M. voor H. Baumgarten in 11.3 sec, terwijl de 400 M. toen gewonnen werd door Noordhoek. Woensdagavond werd geloopen over 200, 800 en 5000 M. en 4x100 M. estafette. Jammer was het, dat Osendarp verstek liet gaan. Hierdoor kreeg H. Baumgarten het zeker makkelijker en bovendien kwam dit niet aan de spanning ten goede. Een tweede factor was het slechte weer. Er stond een harde, koude wind °ver de lengte van het veld, waardoor de loopers danig ge handicapt werden. Bijzondere tijden werden dan ook niet genoteerd. De 200 M. werd onbedreigd gewonnen door H. Baumgarten van de Trekvogels. Bij de 800 M. nam Nauta van Trekvogels de leiding en behield deze langen tijd. Tegen het einde kwam Heringa echter onweerstaanbaar naar voren en ging als eerste over de streep. De uitslagen luiden: 200 M. le serie: 1. H. Baumgarten (Trekvogels 24.4; 2. Mulder (Vlug en Lenig) 24.9. 2e serie: 1. NOordhoek (Vlug en Lenig) 25.2; 2. H. Hendriks (Trekvogels), 25.6. 3e serie: 1. Mahieu (Vlug en Lenig) 24.6; 2. W. Roest (Trekvogels) 24.7. Finale 200 M.: 1. H. Baumgarten (Trekvo gels) 23.3; 2. Mahieu (Vlug en Lenig) 23.7; 3. Noordhoek (Vlug en Lenig) 23.7. 800 M.: 1. Heringa (Shot) 2.15.5; 2. Grootes (Vlug en Lenig) 2.15.8; 3. Nauta (Trekvogels) 2.16. 5000 M.: 1. P. van Rijn (Trekvogels) 17.5; 2. Verloop (Trekvogels) 18.2.8; 3. Van Houtert (Vlug en Lenig) 18.11.5. 4 x 100 M. estafette: gewonnen door Vlug en Lenig-junioren 45.5 (bestaande uit Spree, Poe- tiray, Koomen en Verhulstdonk)2. Trekvogels I.45.8; 3. Vlug en Lenig 1.45.9. Discuswerpen: 1. A. de Bruyn (Vlug en Le nig) 42.02 M.; 2. H. Houtzager (Vlug en Lenig) 34.45; 3. G. Appel (Trekvogels) 33.23; 4. Tim mer (Vlug en Lenig) 31.61. Hoogspringen: 1. Geursen (Trekvogels) 1.75 M.; 2. J. Krijgsman (Vlug en Lenig) 1.60 M.; 3. Nelissen (Vlug en Lenig) 1.50 M. Verspringen: 1. W. Roest (Trekvogels) 6.37; 2. Van Es (Vlug en Lenig) 5.98 M.; 3. Poetiray (Vlug en Lenig) 5.75. Koersen voor stortingen op 4 Juli 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.43; Lires 9.55; Deensche kronen 36.40; Noorsche kronen 42.80. TILBURG. (Kath. Econ. Hoogeschool)Ge slaagd voor het doctoraal examen in de econo mische wetenschappen de heeren G. J. W. Kin kelder, Arnhem, M, F. J. van der Vaart, 's-Her- togenbosch. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal exa men Indisch recht: de heer H. M. J. M. Haase, Lisse; Vrij doctoraal examen rechten: mr. P. Schierbeek, Den Haag; Candidaats-examen rechten: de heer A. J. van Reeuwijk. Zoeter- sneer; Doctoraal examen rechten: mej. R. Be- dak, Den Haag. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Over den aard der stikstofbasen die in de krakingsproducten van aardolie aanwezig zijn", de heer J. Th. Hackmann, geb. te Hoorn (cum laude), en op proefschrift getiteld: „Ionisatie- metingen in gassen van hoogen druk", de heer M. Kwieser, geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde: mej. G. Nijenhuis, mej. A. Dries- sen en dd heeren: H. J. Jonker en R. A. Alten- pohl. Voor het doctoraal examen scheikunde: de heer J. F. Suyver. natuurkunde de heer J. Hoog- schagen en geologie de heer L. van der Waals. Geslaagd voor het candidaatsexamen econo mie: de heer M. P. van Heynsbergen. UTRECHT. Geslaagd voor het taalkundig candidaats-examen indologie: H. J. J. M. Leyten (met lof), E. van Tongeren. Candidaatsexamen philosophic: mej. G. Nolst Trenité. LEIDEN. Geslaagd doctoraal examen rechten de dames A. E. E. Meyer, C. C. W. Ebbeink en de heer C. Luiten, allen te Den Haag. MOOK. (R.K Kdeekschool Maria Immacu late). Geëx. 6 eandidaten, geslaagd: de dames B. Ansems, Den Haag; C. Baars, Groningen; M- Baggen, Schinveld; N. Derks, Nijmegen; J. van Dongen, Nijmegen; G. Droog, Maastricht. AMSTERDAM (R. K. Kweekschool „de Voorzienigheid") Geslaagd de dames: C. H. B. Scheltinga, H. A. M. Smeets, M. M. E. J. Snijders, A. Stolwijk en C. A. J. de Vries. TILBURG (Kweekschhool St. Stanislaus) Geëxamineerd 6 eandidaten. Geslaagd de hee ren: A. P. M. Essers, Beers; 'V. P. F. Ghijssen, Cuijk; A. A. van Ginneke, Zevenbergschehoek; C. J. van Gorp, Tilburg; A. S. Groenen, Luijks- gestel. MOOK. (R. K. Kweekschool „Maria Imma- culata"). Geëxamineerd 6 eandidaten. Geslaagd de dames: A. Dybiona, Brunssum; P. T. Geut jes, Nijmegen; A. M. P. Hupkens, Heemstede; S. F. M. Hupkens, Heemstede; M. F. Jacobs, Utrecht en A. M. Kamphuis, Oldenzaal. AMSTERDAM. Geslaagd voor het examen apothekers-assistent de dames A. J. van Don gen te Leerdam en J. Grunstra te Zeist. AMERSFOORT (Kweekschool O. L. Vrouw ter Eem). Geslaagd voor diploma Nuttige hand werken de dames: T. de Graaf, Bussum; H. E. J. Grol, Musselkanaal; G. A. Heinink, Olden zaal; M. J. W. de Jong, Utrecht, en M. Jongen, Aalten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 2