Sterke zenuwen Molens baggeren een landschap Verlies der Ned. Spoorwegen met 6 millioen verminderd ïo\Q. t&ans vjO-OK toekomst E. R. IC» De Geallieerde plannen tegen de olievelden van den Kaukasus Kanalen, dorpen en wegen onder water Herleeft hier een lang verzonken wereld? WELKE BON? In bewogen tijden een rastig bezit! NATIONALE PLICHT De vervoersontvangsten stegen f 11 millioen MOBILISATIE-INVLOEDEN LEVENSVERZEKERING-MIJ. te Nymegen Verdere publicatie der geheime documenten DONDERDAG 4 JULI 1940 VERNIELDE BAKKERIJ- BEDRIJVEN 1 Wederopbouw in samenwerking met de Nederl, Bakkerij Stichting SLACHTOFFERS BOMAANSLAG Begrafenis te Bleijerheide Churchill bij den Koning WIJZIGING MELKBESLUIT DE BRAND IN HET S.S. „TAPANOELI" Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaart BROOD KOFFIE OF THEE SUIKER BLOEM OF BAKMEEL PETROLEUM voor U en de Uwen, door middel van een polis der a Het inricjaten der vliegvelden. In dit jaar De harde noodzaak van een alge- heele heroriënteering van ons land en volk op den nieuwen tijd en de nieuwe orde in Europa vergt sterke ze nuwen, die zich niet van de wijs laten brengen noch door intimidaties, noch door onruststokerij, noch door teleurge stelde verwachtingen, noch door zorg wekkende verschijnselen. Sterke zenu wen, uiterste zelfbeheersching en nuch tere werkelijkheidszin kunnen alleen lei den tot de eenig juiste conclusies, welke Uit de overrompelende feiten moeten en haar wij vertrouwen ook zullen worden getrokken. Daarom verdient elke ver- Warring en onrust stichtende actie en agitatie als strijdig met de hoogste na tionale belangen onverdeelde afkeuring en daarom verdienen leiders, wier volge lingen een ernstig gebrek aan zelfbe heersching aan den dag leggen, evenals 2Ü, die zich beleefd aanbevelend als lei ders wenschen aan te dienen, terwijl zij blijk geven noch hun eigen gedachten hoch hun eigen zenuwen in voldoende bedwang te hebben, geen vertrouwen. Het is helaas noodig geworden, dit dui delijk en onomwonden vast te stellen, Want er hebben zich eenige betreurens waardige en in zich tragische deraille- hienten voorgedaan van figuren en fi guurtjes, die, ofschoon zij niet in staat bleken de locale verantwoordelijkheid, Welke hun was opgelegd, rustig en met beleid te blijven dragen, 'n dwazen mis greep waagden naar een grootere, ja volkomvattende verantwoordelijkheid. Niet allen, die het Wilhelmus blazen, zijn evenknieën van Willem den Zwijger. Wie leiding geven wil in deze zoo moei lijke dagen moet vóór alles zichzelf, zijn gedachten en zijn woorden onwrikbaar Vast in de hand hebben. Onvoldoende verantwoorde ambities en pretenties van hienschen, die hun zenuwen niet meer de baas zijn en het slachtoffer worden van de omstandigheden, welke zij naar hun hand waanden te kunnen zetten, kunnen slechts onheilen aanrichten. Het nationale water is nog troebel, geeft acht ®p looze visschers, opdat zij u niet ver schalken. Weldra zal het, naar wij ver trouwen, helderder en meer doorzichtig zijn. De Nederlandsche Bakkerij Stichting, een centraal orgaan, in het leven geroepen door de Nederlandsche bakkersorganisaties, ook die op coöperatieve basis, heeft in op dracht van die organisaties onder leiding van haar voorzitter, mr.J. A. de Wilde, stappen ondernomen om hulp te verleenen aan getroffen bedrijfsgenooten, niet zoozeer in den vorm van financieelen steun dan Wel in den vorm van voorlichting en hulp om de bedrijven zoo snel mogelijk weer in de gelegenheid te stellen, den arbeid voort te zetten. Vanzelfsprekend is met de zwaarst getroffen Stad Rotterdam begonnen. De adressen van de getroffenen werden verzameld. Een daartoe aangezocht ingenieursbureau heeft van ieder bedrijf naukeurig den toestand vastgelegd en geconstateerd in hoeverre deskundige afbraak hoodie was, herbouw mogelijk was, of een tij- delijke voorziening uitkomst kon brengen. De betrokkenen zijn in een vergadering bij- ^n geweest en wenden zich siftdsdien allen bij hun eigen pogingen tot herstel tot de stich ting. Het overleg met de autoriteiten kan daar door gecentraliseerd geschieden, hetgeen voor beide partijen een groot gemak beteekent. Vanzelfsprekend moet ieder geval afzonder lijk worden bekeken en de oplossingen, die Worden gezocht, zijn dan ook van geval tot ge- Val verschillend. Daardoor is de medewerking van de autori teiten soms noodzakelijk in den vorm van ver gunningen voor hetgeen moet gebeuren, soms Uok door het verleenen van crediet. De Nederlandsche Bakkerij Stichting heeft daarbij de ervaring opgedaan, dat de medewer king van de desbetreffende instanties volledig Wordt verleend. Mët voldoening kan dan ook Worden geconstateerd, dat op enkele uitzonde- Vingen na alle getroffenen weer aan den slag Zijn. Niet, dat alle schade vergoed zou zijn of Zelfs maar hersteld, doch wel zoo, dat de scha de, door bedrijfsstoornis veroorzaakt, tot een hiinimum is teruggebracht, en daarmee is de basis gelegd voor het voortzetten van die be drijven en het uitzicht geopend op een volledi ge genezing van de geslagen wonden. Dinsdag werden op het R. K. kerkhof te ^leyerheide-Kerkrade begraven de zeven bom- aknval-slachtoffers in de familie Scholtes en een 4-jarig kindje der familie Strüfer. De acht lijken werden in ééh graf begraven. Er was t'norme belangstelling. De lijkwagen, met rouw 0luhangen en getrokken door vier paarden, Werd ook gevolgd door den directeur der Staats mijnen, prof. Van Iterson, en den heer Van ^ksen, directeur der Domaniale Mijn. Op bet kerkhof werd de absoute verricht door den rector van Bleyerheide, den Z.E. pater Luchesius O.F.M. Tal van kransen werden bij de groeve gelegd. De eerw. heer Wijnen dankte Namens de familie voor de betoonde belang stelling. In de rectoraatskerk, die overvol was, werd Vervolgens de plechtige H. Requiemmis opge- ragen door den Z.E. pater Luchesius, met as sistentie van de Z.E. paters Walaricus en Al- berti. Na de H. Mis werd weer een bezoek ge* *jracht aan het kerkhof, waar gezamenlijk voor e zielerust der slachtoffers werd gebeden. In de eerste, telle dagen Van den oorlog in ons land, Toen de Dood, met scherpen zeisslag, Offers vroeg aan allen kant, Toen u zooveel landgenooten Om u henen vallen zag, Dacht u toch: ik mag God danken, Als ik 't leven houden mag Wat bleek plotseling de waarde Van de aardsche dingen klein, Wat wou u toen wel niet off'ren Om in veiligheid te zijn Alles had u willen geven Maaru bént nu toch gespaard, Veel van wat u nauw' meer telde Is toch nog voor u bewaard? Denkt nu nog eens aan di$ uren, Anderen zijn wèl alles kwijt. Weest gij nu royaal in 't helpen, 't Is uw plicht van dankbaarheid! In geen honderd jaar is wellicht Zóó met reden hulp gevraagd, Indien óóit. dan is 't nü noodig Dat g' ook anderer lasten draagt. Nooit was er nog zóó'n collecte, Zorgt, dat over 't resultaat Men met trots en met ontroering Over honderd jaar nog praat! HERMAN KRAMER Naar Reuter verder meldt is minister-presi dent Churchill Woensdagavond door den Ko ning in Buckingham Palace in audiëntie ont vangen. Rusteloos zwoegen de baggermolens in het water boven den Noord-Oostpolder. Vóór de dijk zich sluit moeten zij hun taak hebben beëindigd en buiten zijn (Van onzen specialen verslaggever). Is er een Hollandscher vaartuig, een méér vaderlandsch instrument denkbaar dan de baggermolen? Toegegeven, het is een lomp en prozaisch geval, ronkend en ram melend en vies bovendien, maar toch spreekt het tot onze verbeel ding. Heeft men ooit in een stads gracht een baggermolen zien wer ken? En daarbij de onverdeelde belangstelling geconstateerd van ons publiek, dat nou letterlijk niet uitgekeken raakt op de sijpelende modder die omhoog komt en weg- gudst door de vloeigoten? Er zit iets geheimzinnig-aantrekkelijks in dat wroeten en woelen, diep onder water, in de oogenschijnlijk plom pe, maar haarfijn afgestemde be weging van dat logge monster. Twintig groote baggermolens zwoegen dag aan dag in het water, dat straks wijken zal om den Noord- Oostpolder vrij te geven. Een ster ke, zwaar kaliber vloot, die wordt gecommandeerd door den ingenieur C. J. v. d. Bout te Lemmer, onder wiens bevel twintig molenbazen het werk leiden. Twintig knappe kerels, die dit echt-Hollandsch karwei op knappen: het onderwaterwerk", den belangrijken voorbereidenden arbeid tot hetgeen straks in het nieuw gewonnen land te verrichten valt. Zoolang het water den toekomstigen polder nog dekt, wordt het dienstbaar gemaakt, want het is oneindig veel makkelijker en vooral ook voordeelig de werken, noodzakelijk voor de grondverbetering, den aanleg van kanalen en wegen, in het water te doen verrichten dan later, wanneer de polder droog is, op het land. De kaart van het nieuwe gewest moet in groote trekken klaar zijn vóór de polderdijk zich sluit en de gemalen in werking komen. Deze belang rijke taak rust op dé Hollandsche molenbazen, de knappe vaklui, die hun lompe, logge machi nes door het roerige water dirigeeren en diep onder de oppervlakte den weeken bodem door woelen. Negentig kilometer kanaal moet gebag gerd worden en daarvan is thans de helft gereed. Vóór December a.s, zal de rest vol gen. Als het land droog valt zullen die kana len in de nieuwe wereld van modder en brei, die gewonnen is, voorloopig de eerste ver keersmogelijkheid zijn en ook het afvloeien van de laagste polderdeelen naar de gema len bevorderen. Er zijn drie hoofdkanalen geprojecteerd, van het centrale dorp A uit, resp. naar Lemmer, de Voorst en Urk. Deze hoofdkanalen, als spindraden uit het hart van het nieuwe land naar buiten schietend, krijgen een stelsel van zijkanalen, welke in tegenstelling met het systeem, toegepast in de Wieringermeer, hier alle doodloopen, hetzij bij een dorp, hetzij in het land. Aan het einde dezer kanalen komen verbreede zwaaiplaatsen voor de scheepvaart; by de dorpen verbreedingen met een loswal. De bodembreedte der hoofdkanalen wisselt van 12 tot 32 Meter bij de gemalen, van de zy- kanalen is zy bepaald op 10 Meter. Deze kanalen worden in open water, met een diepte, wisselend van 60 c.M. tot 5.70 Meter, volgens een zeer vernuftig systeem trapsgewijze uitgebaggerd, waarbü de te bewerken perceelen herkenbaar zyn aan sparren met vlaggetjes, die tevoren met de sextant zorgvuldig zyn inge meten en in den zeëbodem uitgezet. Onder de molenbazen heerscht een gezonde rivaliteit in het zoo zuiver mogelijk uitvoeren van het op gedragen baggerwerk. Het trapsgewyze al dieper uithalen van het geprojecteerde kanaal ver zekert door de afvloeiing der vry slappe bodem massa een vrijwel gaaf kanaalprofiel, dat bij napeiling tot op 30 a 50 c.M. nauwkeurig blijkt te zijn. Dit resultaat,dat de molenbazen met hun ruwe instrumenten in de practijk weten te verwezenlijken, heeft zelfs de doorgestudeerde theoretische verwachtingen der ingenieurs over troffen. Het is misschien wel het meest merkwaardige onderdeel van den massalen arbeid, die op het oogenblik voor de Noord-Oosteiyke inpoldering der oude Zuiderzee wordt verzet. Want dit „on derwaterwerk" kan men niet zien. De zee golft er nog als van ouds, nu eens kruimig en blond van zon en wind-bewogen dartelheid, dan weer grauw en onstuimig met felle bruiskoppen. En de visscherman zoekt er nog rustig zijn weg, het kuilnet sleepend, het hoekwant schietend, tuk op een prijzige vangst aan kloddervette aal. Alleen heren der ligt zoo'n baggermolen te brullen als een hongerige leeuw of ziet men een sleep met onderlossers, tot zinkens toe gevuld met boven gebrachten grond. Maar voor ir. v. d. Bout is dat rimpel wij de water slechts een stuk glas, dat een groote landkaart bedekt, welke hij tot in details op zyn duimpje kent. Hy kijkt door dat levende glas en ziet zijn kanalen en zijkanalen, zijn dorpsterreinen, de verbeterde perceelen, zanddepots voor wegenaanleg: een grootsch fata morgana kon het zyn voor een ander dan het nuchter ingenieursbrem, dat alles heeft uitgedacht en berekend, vooral niets aan het toeval, nog minder aan de fantasie overlatend. Ergens onvruchtbare grond? Verderop is vette klei genoeg om een flinke portie over te hevelen. Moet er straks in een dorp geheid worden? Haal het laag veen weg en vul het op met zand tot behoorlijke hoogte. Moet er terrein worden afgegraven, geëffend? De baggermolens doen het prompt. Wil men in dorp A een muziektent? Prach tig, de plek is er voor gereed. Gaan de men- schen ook dood? Uitstekend, er is zand ge stort voor een perceel, bestemd voor den aan leg van een kerkhof. En zoo voorkomt ir. v. d. Bout alle wenschen der toekomstige bewoners: hy creëert hun land, hun dorpen, hun water en wegen, reserveert het terrein voor huizen, kerken en scholen, kortom zij krijgen van hem geen kans ook maar iets te begeeren of zelf te verzinnen: dit land wordt voor hen gemaakt, zy hebben het slechts te betrekken. Toch leeft ook in het vernuftig brein van dezen jongen ingenieur een sprank der ver beelding, heimelijke fantasie waar het geldt het verleden van het oude land, dat hy aan t herwinxien en cultiveeren is. Hij blijkt er Sterk vóór de oude, bijkans vergeten namen te doen herleven van de buurtschappen, waarvan de kronieken gewagen en die eens door den storm vloed werden weggevaagd: Ruthne, Nagele of Nakalis, Espelberg, zoo goed als er een nieuw Emmeloord moet kernen, bewarend de heugenis aan verdwijnend Schokland en het middel- eeuwsche kerkdorp Emmelwerth of Emels- waarde. En hij is tcch werkeiyk nieuwsgierig of in den zeebodem nog iets teruggevonden wordt uit dat verleden, al is de ervaring b(l het baggerwerk tot dusver niet bemoedigend. Maar nog dekt het water zijn geheimen. Daar tusschen Urk en Schokland ligt im mers het kerhof van de Nagel, dat de vis schers mijden uit vrees er hun want te verspelen tusschen bouwvallen of grafzerken, die hier den zeebodem zouden bedekken. Een duister oord, dat Nagel! Ryk en weelderig in lang teruggeweken dagen, in overmoed het machtig Stavoren gelük. De visscher man, dobberend aan den reep in den lauwen zomernacht, ais hoog de sterren trilden aan den hemel met yie spiegeling in het water, tuurde wel in gepeinzen over boord, waar onder het duister der blakke zee. den trek van den vloedstroom langs het schip, het geheim lag bewaard van wat er restte aan fundamenten, verweerde graf- steenen en plavuizen, van kerk en kapel, van huizen en putten. Rykdommen, die wellicht nog in den bodem der zee rusten, urnen vol blinkend goud, mun ten in rijke verscheidenheid, begraven lang voor het water kwam, zooals ook de dooden achter bleven, toen de vloed spoelde over de zerken En waren er geen visscherlui geweest, die ooit in duister en ontij, varende over het Kerkhof, de klokken van Nagele hoorden galmen, diep onder de golven? De eenzame schipper, wakend aan boord, huiverde by die gedachte, schrok op als plots de wiekslag van een verdwaalden vo gel suisde over zijn hoofd, in de lantaarn voor op de vlam onrustig flakkerde of het schip de dreglijn kreunend strak trok. Nagele, het Kerkhof, de donkere zee en als dan de nacht zoo stil was.... Zullen de bag germolens van ir. v. d. Bout, met hun yzeren kaken wroetend en woelend in den historischen grond, het verzonken Nakalis zijn geheim ont rukken? Naar wy vernemen, heeft de commissie ex- artikel 17 der Warenwet een advies in voorberei ding tot wyziging van de bepalingen van het Melkbesluit met betrekking tot de bereiding van en de eischen voor gepasteuriseerde melk. Er bestaat voor belanghebbenden vóór 15 Juli gelegenheid, inlichtingen te bekomen bij den secretaris der commissie, dr. G. L. Voerman, Bezuidenhout 171, 's-Gravenhage. Tijdens het lossen van de lading te Liver pool op 6 Juli 1939 is brand uitgebroken aan boord van het Nederlandsche s.s. „Tapanoeli." Deze brand was zeer hardnekkig en is tot vier maal opgelaaid. De Raad voor de Scheepvaart heeft eenigen tyd geleden een onderzoek naar de oorzaak van deze branden ingesteld en daarover thans uit spraak gedaan. De Raad is van oordeel, dat, wat de branden in luik 1 betreft, deze moeten zyn ontstaan door een van buiten komende oorzaak, waarbij in de eerste plaats aan onvoorzichtigheid met rookgerei is te denken, terwijl aannemelijk is, dat de eerste brand niet op afdoende wijze is uitgedoofd, hetgeen tot den tweeden brand in dat luik kan hebben geleid. Wat de overige twee branden betreft, deze kunnen by gebreke aan de aannemeiykheid van een andere oor zaak, slechts aan broeiing van de lading wor den toegeschreven, al is de raad daaromtrent geenszins zeker. De Raad kan geen aanmerking maken op de middelen, die zijn aangewend om den brand te blusschen. Daar de broeiing eenigen tyd zal geduurd hebben, voordat zij den brand veroorzaakte, kan de vraag worden gesteld, of de middelen om de temperatuur in de ruimen op te nemen, wel voldoende waren en of het niet aanbeveling zou verdienen, dat daaromtrent nauwkeuriger voorschriften worden gegeven. Bon 41 tot en met 50 uit het brood- bonboekje. Geldig tot en met 7 Juli (eventueel tot en met 11 Juli). Recht gevend op: totaal 2000 gram brood. Bon 69 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 5 Juli. Recht gevend op: Halt pond koffie of Half ons thee. Bon 80 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 25 Juli. Recht gevend op: Een kilogram suiker. Bon 75 uit het Algemeen distributie boekje. Geldig tot en met 12 Juli. Recht gevend op: Half pond tarwe-bloem of Half pond zelfrijzend bakmeel. (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Zegel „Periode 2". Geldig tot en met 14 Juli. Recht gevend op: Twee Liter petroleum. De Nederlandsche Spoorwegen konden in het jaar 1939 het ver lies terug brengen van f 23.334.653 in 1938 tot 17.456.361. De bruto ontvangsten uit het ver voer stegen van 99.332 millioen tot f I 10.150 millioen. Uit anderen BERLIJN, 4 Juli (D.NJB.) Het volgende document in de nieuwe publicatie van het Duitsche departement van Buitenlandsche Za ken is een eigenhandig geschreven aanteeke- ning van Daladier, gedateerd 19 Januari 1940 Zy luidt: „Generaal Gamelin en admiraal Dar- lan moet worden verzocht een memorandum uit te werken over een eventuéele interventie ter vernieling van de Russische olievelden. Geval no. 1: Afsnyding van de voor Duitsch- land bestemde olietransporten op de Zwarte Zee. Het gaat vooral om Duitsche schepen. In dit geval wordt Rusland niet betrokken in den oorlog. Geval no. 2: Rechtstreeks ingrüpen in den Kaukasus. Geval no. 3: Zonder direct optreden tegen Rusland maatregelen treffen om streven naar zelfstandigheid van de Mohammedaansche be volkingsgroepen in den Kaukasus te bevorde ren." Document no. 8 vormt een notitie betreffen de een afspraak tusschen de Fransche en En- gelsche generale staven van het luchtwapen van 5 April 1940. Zy luidt: „De Fransch-Brit- sche luchtaanval op de petroleum van den Kau kasus is uitsluitend gericht op de raffinaderijen èn haveninstallaties van Batoem, Poti, Grozny, Bakoe. Verwacht kan worden, dat binnen de eerste zes dagen 30 tot 35 procent van de Kaukasus- raffinaderyen zal zyn vernield. Het gebruikte vliegtuigmateriaal omvat 90 tot 100 toestellen, die gevormd worden in zes Fransche groepen vliegers en drie Britsche eskaders. De Fransche groepen worden zoo uitgerust, dat zy Bakoe op de vastgestelde data kunnen aanvallen. Zij be staan uit twee groepen Farman 221 en vier groepen Glenn Martin, die van vervangingen zyn voorzien, zy kunnen bij iedere vlucht naar den vijand in totaal 70 ton bommen op onge veer 100 verkende raffinaderyen werpen. Vij andelijke tegenactie en de vermoedeiyke aan wezigheid van Duitsche jachtvliegers zullen de doeltreffendheid van deze operatie in aanzien lijke mate verminderen. Het negende document bevat een rapport van den opperbevelhebber in het Oosten van de Middellandsche Zee, Weygand, aan Gamelin, den bevelhebber der strijdkrachten te land, en aan den opperbevelhebber van het luchtwapen, Vuillemin. In dit rapport wordt onder andere gezegd: De voorbereidingen voor het bombardeeren van de olievelden in den Kaukasus zijn zoover gevorderd, dat de termyn, waarbinnen deze operatie ten uitvoer kan worden gelegd, kan worden geraamd. Politieke voorwaarden: Het in acht nemen van een' termijn is hier niet geboden. De on derneming behoeft niet te worden gemaakt tot voorwerp van een overeenkomst met de Turken, welker afsluiting overigens onmogeiyk is geble ken. De Fransche ambassadeur in Turkye heeft de regeering nauwkeurig rapport uitgebracht over deze kwesties. Op het oogenblik kan geen sprake zyn van een toestemming voor het vliegen over Turksch staatsgebied, nog minder van beschikbaar stel len van vliegvelden, die zouden kunnen dienen als springplank. Ook overige hulp is niet te verwachten. Het transport van materiaal voor de geheele behoefte gaat over de spoorlijn Aleppo- Nissibin. Een voorafgaande démaTche voor het gebruik van dit traject, voor zoover het Turksch staatsgebied raakt, is niet vereischt, aangezien onze vroegere overeenkomsten ons in dit op zicht alle vryheid laten. Bij de raming der termynen moet gelet wor den op: getijde ls slechts weinig werk noodig. De duur wordt geraamd op veertien dagen. b Werkzaamheden aan de spooriyn en ter aanvulling van de opslagplaatsen (wissels, rails, telefoondraden). Duur: veertien tot twintig dagen. c Transport van benzine, munitie, troepen en wagenpark eischt voor de Fransche strijdkrach ten 56 treinen. Dit beteekent, wanneer men vier treinen per 24 uur aanneemt, een termyn van veertien dagen. Evenveel tyd is noodig voor de Engelsche troepen. In totaal zyn dus dertig dagen noodig. Houdt men er rekening mede, dat a en b tegelijkertijd kunnen worden uitgevoerd, dan zijn minstens 45 tot 50 dagen noodig, verondersteld, dat het spoorwegmateriaal en de Engelsche en Fransche nazendingen onverwijld op gang kun nen worden gebracht. Behalve deze termijnen moet ook rekening worden gehouden met den tyd, die vereischt is voor het in orde brengen en het reizen hierheen der bombardementsvliegtuigen. Wat de Fransche eskaders betreft moet opgemerkt worden, dat op het oogenblik geen enkel gereed is om in den strijd geworpen te worden. Volgens de op gaven van het opperbevel der luchtstrijdkrachten zyn 2'A tot 3 maanden beslist noodzakeiyk om de piloten op te leiden. Waarschijniyk bevinden zich de groepen van het type Glenn Martin, die uit Frankrijk of Noord-Afrika verwacht worden, in ongeveer gelijken toestand. De vice-lucht- maarschalk en bevelhebber over de Britsche luchtstrijdkrachten in het Midden Oosten was, toen hem gevraagd werd naar de door hem noodig geachte termynen, zeer verlegen met zijn antwoord, daar hy zelfs zijn vliegtuigen nog niet heeft gekregen. De voorzichtigheid gebiedt derhalve de uitvoering der operatie eerst onder oogen te zien voor eind Juni of begin Juli. De operatie zelf mag slechts enkele dagen duren en moet bestaan uit een massaal bombar dement van die punten, welker vernieling door explosieve of brandbommen beschouwd moet worden als bijzonder doeltreffend. De aangegeven termyn is overigens ook voor Turkye noodig, aangezien Turkye zich in den loop van dezen tyd moet brengen in een toestand, die het ver oorlooft, het hoofd te bieden aan iedere vyan- deiyke tegenactie, welke mogeiykerwijze te voor schijn geroepen wordt door het bombardement. hoofde bedroegen de baten nog f 853.220, tegen f 1.569 millioen in 1938. De exploitatierekening sluit met een saldo van f 22.398.149 (v.j. f 12.393.806). In het verslag der directie wordt o. a. het volgende medegedeeld: De verbetering van den economischen toe stand van Nederland, waarvan in het vorig jaar verslag gewag werd gemaakt, zette zich in den loop van 1939 voort. De opbrengst van ons personenvervoer (incl. bagage) vertoonde een flinke staging van 55.492 in 1938 tot 61.689 millioen gulden in 1939. De daling van de opbrengst van het goede renvervoer kwam in dit jaar tot staan en ver anderde in een stijging. nJ. van 38.567 millioen in 1938 tot 49.939 millioen in 1939. De exploitatiekosten vertoonden een geringe stijging van 88.508 millioen in 1938 tot 88.605 millioen in 1939. Van de noodzakeiyke afschryvingen ad 24.767 millioen wordt door het gunstige saldo der ex ploitatierekening 90 pet. gedekt (vorig jaar 60.5 pet.). Een rationeele financiering van het uiterst conjunctuur-gevoelige spoorwegbedrijf zou uit sluitend of zoo goed als uitsluitend met aan deelenkapitaal mogen geschieden. In dat geval zou het werkeiyke bedrijfsverlies slechts bedra gen 17.456 minus 15.417 2.04 millioen guioen. Het jaar 1939 bestond voor ons bedrijf uit vier scherp afgeteekende perioden: 1 Januari t/m. 25 Mei; 26 Mei t/m. 28 Augustus; 29 Augustus t/m. 14 October; 15 October t/m. 31 December. Gedurende de eerste periode steeg de omzet zoowel voor personen- als voor goederenvervoer geleidelijk boven de overeenkomstige bedragen van het jaar 1938. Per 22 Mei werd een uitspraak van den Hoo- gen Raad publiek, krachtens welke het wilde- bus-bedrijf onwettig werd verklaard en per Donderdag 25 Mei waren alle illegale vervoer middelen inderdaad van den weg verdwenen. Wij hebben hierop onmiddeliyk gereageerd door invoering van de Pinksterretours, weekendre tours, zomerretours, enz. en het gevolg van bei de maatregelen is geweest, dat ondanks deze ta riefverlagingen de omzet in het personenver voer in geld belangrijk toenam. Het goederenvervoer bleef zijn regelmatige styging voortzetten. Na volledige correctie voor den invloed van de spits yan het zomerseizoen mag worden ge constateerd, dat het spoorwegbedrijf in deze tweede periode zyn afschryvingen met een be hoorlijke veiligheidsmarge verdiende. Aan deze voorspoedige ontwikkeling kwam een plotseling einde door het uitbreken van den tweeden wereldoorlog. Op 29 Augustus werd het gebruik van alle spoorwegen, alsmede van al het materieel aan ons toebehoorende, in het belang van 's lands verdediging gevorderd. Inzake de schadeloosstel ling werd zeer spoedig overeenstemming be reikt: le. Defensie vergoedt aan de N. S. het ver voer, het beschikbaar steellefl van rollend ma terieel en alle andere diensten der N.S. in het belang van 's lands verdediging verricht volgens de geldende tarieven en prijsovereenkomsten. 2e. Defensievergoedt aan de N.S. over elke maand der vordering het eventueele naóeelig verschil tusschen lasten en baten, waarby de lasten berekend zullen worden naar dezelfde beginselen als door N.S. tot dusver gevolgd, met inbegrip der afschrijvingen en met uitsluiting van interest. De gunstige ontwikkeling heeft zich geduren de de eerste vier maanden van 1940 in ver sterkte mate voortgezet. Zy is plotseling onder broken toen ons land in den nacht van 9 op 10 Mei 1940 in den oorlog werd betrokken. Hoe de bedrijfsresultaten zich onder de thans in getreden omstandigheden zullen ontwikkelen, onttrekt zich aan iedere voorspelling. Onze directie bleef er bij voortduring naar streven de verhouding tot het particuliere ver- voerbedryf zoowel door persooniyk contact als door organisatorische samenwerking zooveel mogeiyk te verbeteren, wy zijn er van over tuigd, dat de ernstige economische crisis, welke Nederland vele jaren heeft geteisterd, de con currentieverhoudingen in het binnenlandsche vervoer uitermate heeft verscherpt, maar ach ten het den plicht van een gemeenschapsbedrijf als het onze alles te doen wat tot verbetering der onderlinge verhoudingen kan bydragen. wy bleven ook dit jaar onze medewerking verleenen aan de zg.n. Oommissie Grosheide, welke de samenwerking tusschen de verschil lende takken van het goederenvervoer tracht te bevorderen. Sinds Januari 1939 wordt overleg gepleegd met het Nederlandsch Binnenvaartbureau met het doel de concurrentie tusschen binnenbeurt- vaart en spoorwegen te verminderen. Dit over leg heeft bevredigend gewerkt en wordt gere geld voortgezet,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1940 | | pagina 5